Spectaculaire deviezenaanwas Chefarine 4 Zacht, maar nog meer regen Weekstaat Nederlandsche Bank Dank zij de lening van het Int. Monetaire Fonds Radio geeft donderdag 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Wereldnieuws TccU ió het zo TANKS Acht „miljardairs" onder de levensverzekering maatschappijen II IJzer- en staalproduktie in O.E.E.S.-landen gestegen 2 Verkorte balans van de Nederlandsche Bank Stand van het schatkistpapier Dekhuis van schip naar wereldtentoonstelling Resultaten bij N.D.S.M. bevredigend Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Amstelbrouwerij keert 6 pet. interim uit H. 1. MAERTENS N.V. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 De wr kstaat van de Nederlandsche Bank I legd, is nu tot nihil gereduceerd. In han- vertoont enige ingrijpende mutaties» welke I delskringen verwacht men een mogelijke het gevolg zijn van spectaculaire en ten dele reeds bekende maatregelen. Vorige week heeft de Nederlandse rege ring een regeling getroffen met het Inter nationale Monetaire Fonds» waarbij Neder land van het fonds vreemde valuta leent tot een bedrag van 68% miljoen dollar. Deze transactie heeft inmiddels plaatsge had en weerspiegelt zich in de cijfers van deze weekstaat. De netto deviezenreserve heeft een krachtige sprong voorwaarts ge maakt, hetgeen mede een gevolg is van de omzetting van goud in harde valuta. De goudvoorraad is met f 178 miljoen verminderd. De tegenwaarde van de bij het I.M.F. opgenomen dollars is ongeveer f 260 miljoen, zodat voor ongeveer f 440 miljoen langs deze beide wegen aan de deviezenreserve is toegevoegd. Hiermede heeft de deviezenvoorraad weer een stand bereikt van f 733 miljoen. Goud en devie zen samen belopen nu f 3381 miljoen. De post schatkistpapier, waarin gul denssaldo's uit betalingsakkoorden zijn be- Het totale verzekerde bedrag by de 59 binnenlandse maatschappijen van levens verzekering, die in ons land werkzaam zyn, blijkt aan het einde van 1956 op het recordbedrag van f 26,6 miljard gekomen te zyn. Acht maatschappyen hadden op dat tydstip een verzekeringsportefeuille groter dan f 1 miljard. Daartoe behoorde één maatschappij waarby ruim f 3 mil jard verzekerd was. De portefeuilles van twee maatschappyen bedroegen meer dan f 2 miljard. By deze acht „miljardairs" was 58 percent van het totale verzekerde bedrag geconcentreerd. Uit een overzicht, dat „De Verzekerings bode", officieel orgaan van de Neder landse Vereniging ter Bevordering van het Levensverzekeringwezen, heeft sa mengesteld aan de hand van de jaarver slagen der maatschappijen over 1956, blijkt voorts, dat voor het eerst in de geschiedenis van het levensverzekering wezen in ons land de produktie aan nieuwe verzekeringen verleden jaar de vier miljard gulden heeft overschreden. Aan het begin van 1956 bedroeg het totale, in polissen van levens- en renteverzeke ring belegde bedrag f 23,9 miljard. Door een netto vooruitgang van f 2.702,2 mil joen (f 142,9 miljoen groter dan in 1955) werd het totale verzekerde bedrag per einde 1956 op f 26,6 miljard gebracht. In de sectoren individuele en collectieve verzekeringen tezamen kwam in 1956 aan nieuwe posten voor een bedrag van f 4.047 miljoen tot stand tegen f 3.656,6 miljoen in 1955. Als gevolg van andere oorzaken dan produktie aan nieuwe verzekeringen, waartoe onder meer portefeuille-over name, valuta-omrekening en dergelijke zijn te rekenen, onderging de gezamen lijke verzekeringsportefeuille een uitbrei ding van f 130,4 miljoen. De totale bruto- vooruitgang kwam daardoor op bijna f 4,2 miljard tegen f 3,9 miljard in 1955. Verzekeringscontracten, die wegens het bereiken van de afloopdata, op grond van overlijden van de verzekerden of door tussentijdse beëindiging tot uitkering kwamen en de polissen die door wijziging van de oorspronkelijke verzekerde bedra gen dan wel door premievrij-making ver laging ondergingen, vertegenwoordigden samen een bedrag van f 1.475 miljoen, waarmede de verzekeringsportefeuille verminderde. Alle maatschappijen op drie na, die geen produktie noteerden, omdat zij zich be perkten tot afwikkeling van de bestaande portefeuilles, hebben in 1956 een hoger bedrag aan verzekeringen ingeschreven dan moest worden afgeboekt. Van de maatschappijen, die eind 1956 een portefeuille van minder dan f 1 mil jard hadden, was de verdeling als volgt: van zeven maatschappijen lag het totale verzekerde bedrag tussen f 500 miljoen en f 1 miljard. Van 21 ondernemingen va rieerde de verzekeringsportefeuille van f 100 tot f 500 miljoen. Bij de overblijven de maatschappijen lag het bestand onder de f 100 miljoen. stijging van de deviezenvoorraad in de naaste toekomst langs natuurlijke weg. Men heeft althans de indruk, dat meer de viezen binnenkomen dan er uit gaan. Het convertibele bedrag heeft een aanzienlijke versterking ondergaan van f 175 miljoen tot f 312 miljoen. Op wissels in disconto is f 5 miljoen af gelost. De banken hebben f 6 miljoen van de dure voorschotten weten af te lossen. De bankbiljettencirculatie is voor het eerst sinds geruime tijd weer beneden de f 4 miljard gekomen. Het saldo van de schatkist valt nog betrekkelijk mee. Het is van f 84 miljoen gekomen op f 57 mil joen. In kringen van de geldmarkt wijst men er op dat het rijk nu een adempauze heeft, die hem niet ontnomen kan worden wegens de f 260 miljoen van het I.M.F. Het vereiste gemiddelde der banksaldi ligt op f 300 miljoen. Met 328 miljoen lig gen de banken er dus nog behoorlijk bo ven. Uit de weekstaat blijkt duidelijk een stijging van de valutapost voor welke te genwaarde de staat werd gecrediteerd. Van invloed is tevens geweest de clearing op 13 september van de grote schuld aan de E.B.U. uit hoofde van het tekort in augustus. Op de geldmarkt blijft de toe stand moeilijk met daggeld op 3% percent nominaal. De Centrale Bond van Scheepsbouw meesters exposeert op de wereldtentoon stelling in Brussel een achterdekhuis van een schip met een dertig meter lange mast en een laadhoofd. Het dekhuis, de mast en iet laadhoofd wegen, met nog enkele an dere scheepsonderdelen die zullen worden geëxposeerd, bijna zeventig ton. Het achterdekhuis is gebouwd voor- de ,Amstelmolen", een zeeschip dat bij de werf „Biesbosch" in Dordrecht op stapel staat maar waarvan de bouw nog niet is begonnen. Men heeft het dekhuis vooruit gemaakt om de Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters in de gelegenheid te stellen met een indrukwekkende inzending op de wereldtentoonstelling vertegenwoor digd te zijn. Het dekhuis alleen weegt 34 ton en de mast 20 ton. Het dekhuis zal na de tentoonstelling gebruikt worden voor de „Amstelmolen". Het is gisteren per schip naar Brussel getransporteerd. Chefarine „4" bevat 4 wereldberoemde geneesmiddelen, die tezamen nog krach tiger werken. Bovendien zorgt één van de middelen, dat ook de zwakste maag niet van streek raakt. Chefarine „4" is dan ook het middel bij uitstek tegen pijnen en griep. ff BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Jh—M Omtrent de gang van zaken bij de Ne derlandsche Dok en Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam in de eerste 8 maanden van 1957 wordt medegedeeld, dat in de periode van januari tot en met augustus 3 turbinetankers van respectie velijk 39.100, 32.140 en 31.450 ton dead weight en 1 motorvrachtschip van 10.350 ten deadweight werden afgeleverd. Ook werd de onderzeebootjager „Drenthe" op 1 augustus aan de Koninklijke Marine over gedragen. In de genoemde periode kwamen geen nieuwe opdrachten voor de bouw van schepen tot stand. Door het grote aantal reeds in vroegere jaren geboekte opdrach ten voor de bouw van nieuwe schepen, waardoor de capaciteit voor vele jaren be zet is, kon slechts met zeer lange levertij den worden aangeboden. In tegenstelling tot voorgaande jaren bleek bij reders wei nig of geen belangestelling te bestaan voor dergelijke zeer lange levertijden. Het reparatiebedrijf vertoonde bij voort during een grote activiteit, die slechts in het aantal beschikbare arbeidskrachten zijn begrenzing vond. De machinefabriek deelde in de algemene bedrijvigheid, die zowel uit de bouw als de reparatie van schepen voortvloeide. De tot nu toe in de loop van dit jaar behaalde financiële resultaten waren be vredigend. Verwacht mag worden, dat deze over het gehele jaar bevredigend zullen blijven aldus de directie. Export-Import Bank WASHINGTON (AFP) In het op 30 juni geëindigde boekjaar heeft de Export Import Bank der Amerikaanse regering aan in totaal 36 landen 182 kredieten tot een totaal van 1.066 miljoen dollar ver strekt. De grootste kredieten ontving Europa: een bedrag van 570 miljoen dollar De voor Latijns-Amerika bestemde kre dieten beliepen 396 miljoen dollar en aan Aziatische landen werden kredieten ver strekt tot een totaal van 99 miljoen dollar. Peren naar Zweden Door Zweden is de invoer van peren toegestaan met ingang van 12 oktober. In voorafgaande jaren was Zweden steeds een belangrijke afnemer van Nederlandse pe ren. Wegens de zeer geringe perenoogst welke er dit jaar is, wordt in fruittelers kringen verwacht dat er dit jaar belang rijk minder peren naar Zweden zullen worden verzonden. V ereenvoudiging LUXEMBURG (Belga). De Luxem burgse regering heeft dezelfde maatrege len genomen als de Belgische regering met het oog op de vereenvoudiging van de ad ministratieve formaliteiten voor de in- en uitvoer, die op 1 oktober van kracht wor den. Unilever n.v. In een op 30 september te houden bui tengewone algemene vergadering van Uni lever n.v. te Rotterdam zal de benoeming van de heer M. M. van Hengel te 's-Gra- venhage tot lid van de Raad van Bestuur dier vennootschap aan de orde worden gesteld. De heer Van Hengel is reeds be noemd tot lid van de Raad van Bestuur van Unilever Limited +e Londen. Nieuw Zeelandse vestiging Een Nieuw Zeelandse im- en exporton derneming, de Transport Specialties Ltd., welke in Australië onder dezelfde naam een bedrijf heeft, vestigt in Rotterdam een groot filiaal onder de naam Europapacific dat de belangen gaat behartigen van zowel de Australische als Nieuw-Zeelandse tak van de maatschappij. Men wil het contact met de Europese industrieën bevorderen om nieuwe produkten voor de Australische en Nieuw-Zeelandse markt aan te trekken en meer bekendheid te geven aan de artikelen van de Nieuw-Zeelandse- en Australische industriële bedrijven. Nieuwe staalsoort NEW YORK, (AFP) De Amerikaanse „Armco Steel Corporation" is er in geslaagd een roestvrije staalsoort te vervaardigen, die een door luchtwrijving opgewekte hitte van duizend graden kan weerstaan. Vlieg tuigen en projectielen, die uit dit staal zijn gemaakt, kunnen zonder nadelige gevol gen met snelheden tot 4.352 kilometer per uur vier maal de geluidssnelheid 7— wor den voortgestuwd. formaat Een front, dat zachte, zeer vochtige lucht van iets minder vochtige polaire lucht scheidt, ligt thans vrijwel stationair ^^maxima" van gtete- langs de lijn Leiden-Nijmegen over Ne- ren. Binnenland: heden derland. Kleine storingen, die langs dit uur. Neerslag: laatste front bewegen, doen periodiek de activi- 24 uur teit ervan toenemen. Daardoor heeft het Stockholm de afgelopen nacht in een groot deel van qs1o het land weer langdurig geregend. Kopenhagen In de noordelijke provincies viel op tal Aberdeen van plaatsen 10 mm of meer. In Zeeland Londen bleef het vrijwel droog. Amsterdam De eerstkomende 24 uur worden er in Luxemburg de luchtdrukverdeling over onze ,omge- p-. ving en daarmede in de weerssituatie geen Borbeaux belangrijke veranderingen verwacht. Een Grenoble lagedrukgebied op het midden van de oceaan verplaatst zich maar heel lang zaam naar het oosten, terwijl een over Rusland naar het noordwesten trekkende München depressie eveneens ver van ons land ver- wijderd blijft. Ons land zal zich in ver- Gpnxvp band hiermede ook morgen bevinden in Q een gebied van weinig wind, waarin het w weer een somber karakter heeft en weer regen kan vallen. WEERRAPPORTEN •éf SP Nice Berlijn Frankfort er Donderdag 19 september Zon op 6.23 uur, onder 18.48 uur. Maan op 0.38 uur, onder 16.09 uur. Maanstanden 23 sept. 20.18 uur nieuwe maan. 30 sept. 18.49 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 19 september Hoog water: 11.11 en 23.55 uur. Laag water: 6.12 en 18.50 uur. geheel bew. n 14 half bew. nno 16 onbewolkt w 14 geheel bew. windst. 12 geheel bew. w 18 regen wzw 15 geheel bew. w 13 mist windst. 19 mist 0 23 mist windst. 22 licht bew. nnw 20 geheel bew. nnw 16 regen zzw 14 regen wzw 13 mist zzo 19 mist windst. 20 onbewolkt windst. 21 licht bew. w 16 zwaar bew. windst. 13 onbewolkt o 24 half bew. no 22 zwaar bew. n 27 lichte regen z 13 geheel bew. w 15 geheel bew. wzw 14 lichte regen ozo 11 lichte regen ozo 11 lichte regen wzw 14 geheel bew. zw 13 Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zw 60 ës 1 0 0 3 0 10 0,1 0 0 0 0 6 11 9 0 0 0 6 1 0 0 3 Gestimuleerd door een levendige vraag was de ijzer- en staalproduktie in de aan de O.E.E.S. deelnemende landen in 1956 respectievelijk 6,5 en 7 percent hoger dan in 1955. De produktie van ijzer bedroeg in 1956 circa 60 miljoen ton en die van staal 83 miljoen ton. Dit wordt medegedeeld in een rapport, getiteld: „De Europese ijzer en staalindustrie", dat door de commissie voor ijzer en staal van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking is gepubliceerd. Over het algemeen heeft de voorziening met grondstoffen geen grote moeilijk heden opgeleverd. Er wordt in het rapport evenwel de aandacht op gevestigd, dat de genoemde resultaten slechts konden wor den bereikt ten koste van grotere impor ten van cokeskolen, schroot en erts uit niet aan de O.E.E.S. deelnemende landen, voornamelijk afkomstig van het Ameri kaanse continent. In het rapport wordt vastgesteld, dat er een algemene stijging van de kapitaalsin vesteringen heeft plaats gehad, niet alleen voor vernieuwing en uitbreiding van be staande ondernemingen, maar tevens voor de bouw van nieuwe produktie-eenheden, waarop het streven thans is gericht. Een onderzoek naar de arbeidssituatie heeft aangetoond dat er een lichte stijging van de werkgelegenheid is. Er doen zich moeilijkheden voor bij het aanwerven van zowel geschoolde als ongeschoolde arbei ders. De lonen vertonen een algemene nei ging tot stijgen en de vastgestelde ar beidstijden een neiging tot dalen. Het rap port merkt op, dat onder deze omstandig heden de opbrengst slechts kan toenemen bij een hogere produktiviteit en dat po gingen in deze richting voortgezet moeten worden. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de stijging van de produktiekosten. Ge concludeerd wordt, dat de mogelijkheden om de opbrengst te verhogen op basis van gelijkblijvende kosten uitgeput zijn. In het hoofdstuk dat de vraag naar ijzer en staal behandelt, wordt vermeld, dat de vraag zijn gezond en non-speculatief ka rakter heeft behouden. De handel wordt voornamelijk geken merkt door een aanzienlijke stijging van de exporten naar de niet O.E.E.S.-landen; de importen uit deze landen dienen nog steeds louter ter aanvulling van andere voorzieningen. Ook de prijzen van ijzer en staal zijn in het rapport aan de orde gesteld. Er is een verschil tussen exportprijzen, die, omdat ze direct afhankelijk zijn van de schom melingen in en de druk van de vraag, de algemene opwaartse neiging volgen, en de binnenlandse prijzen, die over het geheel genomen slechts een lichte stijging ver tonen en die soms door deflatoire maat regelen binnen bepaalde grenzen worden gehouden. De commissie besluit het rapport met een opsomming van de voornaamste pro blemen van de ijzer- en staalindustrie in de O.E.E.S.-landen. Het is noodzakelijk de afhankelijkheid van het O.E.E.S.-gebied van de niet-O.E.E.S.-landen te vermin deren. Een oplossing moet gezocht wor den voor het tekort aan arbeidskrachten. De stijging van de produktiekosten moet aan de consument doorberekend worden. De voorwaarden voor financiële inves teringen, die op een hoog peil gehand haafd moeten worden, dienen te worden verbeterd. „De vooruitzichten voor de expansie in het verbruik van staal worden over het algemeen als gunstig beschouwd. Dit sluit echter de mogelijkheid niet uit van fluc tuaties in de economische situatie of zelfs van een terugslag van locale aard ten ge volge van deflatoire maatregelen", zo be sluit het rapport. Naar wij vernemen keert de Amstel Brouwerij n.v., evenals verleden jaar, een interimdividend uit van 6 percent per 1 oktober 1957. PHILIPS RADIO TELEVISIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15229 Sneeuw. Maandag is voor het eerst in dit seizoen in Spanje sneeuw gevallen namelijk op enkele hoge toppen in Pyreneeën. Garcia. De regerende nationalistisch partij op de Philippijnen heeft de oppó' sitie beschuldigd van unfaire pr0paé ganda in de presidentsverkiezingen dié in november worden gehouden.' Dj tegenwoordige president heet Carlos p Garcia. De oppositiepartijen hebben voor het presidentschap drie kandidaten met de naam Garcia gesteld -- Ciprja. no Garcia, Eulogio Garcia en Carlos Garcia de Sevilo. Lawaaierig. De Britse regering heeft Rusland verzocht geen Toe-104 straal, vliegtuigen meer in Londen te laten landen gedurende de nacht, omdat deze vliegtuigen zoveel lawaai maken. Het vliegtuig waarmee de Russische minis- ter van Buitenlandse Zaken, Gromyko naar New York reisde, zal op de terugj weg een tussenlanding in Keflavik op IJsland moeten maken. Uitgestorven. Zes jonge exemplaren van de Meta Sequoia, een prehistorische boomsoort, verwant aan de êaliforni- sche mammoetboom, zijn aangeplant in de nieuwe Vrijstaötse goudstad Wel kom. De Meta Sequoia is een uitgestor ven boom, waarvan enkele fossiele zaden, die gevonden waren in een ver- steend woud in China, tegen alle na tuurwetten in, ontkiemd zijn. Volgroeid kunnen de bomen meer dan honderd meter hoog worden en een leeftijd be reiken van drieduizend jaar. Overleden. De Westberlijnse pers meldt dat de Duitse uitvinder dr. Curt Stille die „de vader van de magnetofoon'' wordt genoemd, onlangs in Oost-Ber- lijn is overleden. Hij is 85 jaar gewor den. Op honderden uitvindingen heeft hij in zijn leven octrooi gekregen. In 1930 verkocht hij al zijn patenten op de magnetofoon voor 24 miljoen mark. Onbruikbaar. De Jordaanse zender te Jeruzalem heeft bekendgemaakt dat dé Tsjechische wapens en munitie, welke Egypte een jaar geleden aan Jordanië had aangeboden, wegens fabricagefou- ten onbruikbaar waren. Vuurwerk. De Syrische veiligheidspolitie heeft de berichten over twee bomaan slagen op de Sovjet-ambassade in Da mascus tegengesproken. Het waren slechts stukken vuurwerk geweest, die feestgangers hadden afgestoken. Watersnood. Bij overstromingen in het Perzische gedeelte van Azerbeidsjan zijn honderd mensen om het leven ge komen en tien dorpen verwoest. In de streek van Meeroet, vijftig kilometer van Nieuw Delhi (India) zijn negentien mensen omgekomen doordat huizen in stortten als gevolg van hevige regenval. Afgebroken. Koning Saoed van Saoedb Arabië zal zijn kuur in Baden-Baden voortijdig afbreken. Morgen vertrekt hij naar Zwitserland, zo is in hofkringen vernomen. De reden hiervan zouden familie-omstandigheden zijn. De vorst wil in zijn land baden naar het Baden- Badense voorbeeld laten bouwen. Geen interesse. Tot nu toe hebben nog niet veel mensen deelgenomen aan de eerste algemene verkiezingen in het keizerrijk Abessynië, die op 12 septem ber zijn begonnen en tot 10 oktober zullen duren. In de paar stembussen die in Addis Abeba gecontroleerd zijn, zat slechts een paar stembiljetten. Er zijn drie miljoen stemgerechtigden, die 491 kandidaten moeten kiezen in 95 kiesdistricten. Er zijn geen politieke partijen. Ingetrokken. De regering in Teheran heeft het verbod op het gebruik van het woord „Perzië" voor Iran, dat de vader van de huidige sjah, Reza Sjah, indertijd afkondigde, ingetrokken. De regering laat nu het gebruik van beide woorden toe, omdat buitenlanders die nogal eens „Iran" met „Irak" verwar ren, de voorkeur aan Perzië geven. Bewegingsvrijheid. Frankrijk en de Sov jet-Unie wisselen diplomatieke nota's over een eventuele vergroting der be wegingsvrijheid van hun diplomatieke vertegenwoordigers. Groot-Brittannië heeft onlangs soortgelijke pogingen in het werk gesteld. Ondergrondse. De Griekse minister van Verkeer heeft meegedeeld dat er met het gemeentebestuur van Athene be sprekingen worden gevoerd over de eventuele aanleg van een ondergrondse spoorweg in de Griekse hoofdstad. Honderd. Het „Lal Bagh" park in Banga lore, in de Indische provincie Mysore, een van de mooiste parken van het oos ten bestaat honderd jaar. H. Pétillon HILVERSUM I 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Kamerork. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Twee piano's. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Reportage. 13.25 Theaterork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Voordr. 14.50 Gram. 15.15 Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.Nederland en de wereld: Uit- wisselingsprogr. over Israël. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen18.25 Amus.muz. 18.55 Reporta ge. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazz- muz. 19.40 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Omr.ork. 21.00 Rebecca, hoorsp. 22.25 Ballroom- ork. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25- 24.00 Gram. HILVERSUM n 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Ge wijde muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kam.koor. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Fluit en piano. 13.40 Gram. 14.00 Gram. 14.25 Lichte muz. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Toespr. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.05 Lichte muz. 18.30 Fries progr. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Tenor en piano. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Een Serenade in St. Jansnacht, opera. 21.00 Kindergezondheids zorg in Ceylon, caus. 21.20 Gram. 21.25 Holland Festival: bariton en piano. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Luipaard op schoot, documentaire film. 20.40 Lichte muziek. 21.30—22.00 Is dit ook uw probleem? BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Eng. les. 14.15 Kamermuz. en solist. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Koorzang. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Kinderliedjes. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Politieke tribune. 20.00 Gram. 21.10 Moderne tijden. 20.40 Verz. progr. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nieuws. 221.11 Gram. 22.30 Symf.ork. 22.55 —23.00 Nieuws. Voornaamste cijfers (In duizenden guldens) ACTIVA: Wissels enz. in disconto Waarvan schatkistpapier rechtstreeks bij de bank Schatkistpapier enz. door de bank gekocht Id. overgen. van de Staat Voorsch. in reken.-courant Waarvan aan Indonesië Voorschotten aan het Rijk Boekvord. op de Staat Gouden munt en materiaal Zilveren munt en materiaal Totaal goud en zilver Vord. op papier in buiten lands geld a) b) Buitenl. betaalmiddelen b) Vorderingen in guldens uit betalingsakkoorden a) Diverse rekeningen PASSIVA: Bankbiljetten Rek.-cour. saldo schatkist Id. bijzondere rekening Saldo's van banken in Ned. Saldo's uit betalingsakk. Andere saldo's van niet- ingezetenen Andere saldo's Saldo's in buitenlands geld Diverse rekeningen Circulatie muntbiljetten Schatkistpapier waarin guldenssaldo's uit beta lingsakkoord. zijn belegd a) In deze twee posten te zamen zijn begrepen ge consolideerde vorderingen tot een totaal van b) Van deze twee posten is convertibel een bedrag v. Percentage goud en devie zen (Kon- Besl. 28/6 1956) r ..65,08 Het ministerie van Financiën publiceert de volgende gegevens omtrent de stand van het schatkistpapier: 16/9 9/9 193.771 198.173 nihil nihil nihil nihil 460.000 460.000 235.733 241.256 13.177 13.177 nihil nihil 200.000 200.000 2.648.757 2.826.262 12.874 12.159 2.661.630 2.838.421 637.973 617.514 652 682 172.412 176.238 38.977 176.238 3.973.326 4.026.554 57.780 84.193 16.760 16.760 328.871 339,449 45.869 134.130 15.708 15.271 84.978 75.621 16.753 19.024 59.904 58.909 128.218 129.223 nihil 332.800 69.741 312.006 69.854 175.336 63,57 Omschrijving: Schatkistpromessen en -bil jetten ter belegg. v. saldi op akkoordrekeningen Schatkistpromessen bij de Nederlandsche Bank Overige schatkistpromessen in het binnenland Schatkistbiljetten in het binnenland Afgegeven aan het Interna tional Monetary Fund we gens opgenomen vreemde valuta 16/6 9/9 (In duizenden guldens) 460.000 652.800 332.800 460.000 652.800 2.075.512 2.075.513 261.000 ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenI Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. ADVF.PTF.NTIE to PANDA EN HET DING 76. Nadat Professor Kalker het Ding op het spoor van een bankbiljet had gezet, was het zo snel de hotelkamer uitgerend, dat het wel leek of hiermee een einde was gekomen aan de leerzame demonstra tie, die de geleerde uitvinder van zijn Automatische Monsteraar had willen ge ven. Maar zij hoefden niet lang te wach ten, want na korte tijd kwam het Ding alweer naar binnen stuiven. Met een kner pend geluid kwam het voor Professor Kal ker tot stilstand; in zijn binnenste begon een bel te luiden en inmiddels kwam uit zijn topklepje een soort graadmeter te voorschijn, waar de professor een belang stellende blik op wierp. „Zie eens aan, Pimpa!", sprak hij tevreden. „Mijn mon steraar heeft in de zeer korte tijd waarin hij weg is geweest, ruim duizend monsters getrokken. Een mooie prestatie, nietwaar?" „Prachtig", zei Pada, die wel een beetje onder de indruk was. „Maar waar dient dat nu allemaal voor? En hoe kon u dat Ding nu ineens maar op het strand achter laten?" „Ja - dat is een schrandere vraag" merkte de geleerde mijmerend op. „Dat weet ik niet precies meermaar om de een of andere reden was ik tenslotte toch niet tevreden over deze uitvinding Wanneer zij nu intussen de mening van Joris Goedbloed over deze uitvinding had den kunnen vragen, dan had ook hij er stellig een ongunstige bespreking over ge geven. „Wat een onzin! Het is misdadig!", riep hij uit, terwijl hij al zijn krachten inspande om een der pakjes te openen. „Het dient tot niets! Hier liggen voor mil joenen aan bankbiljetten - en niet één er van kan ik uit zo'n pakje krijgen! O tem pora, 0 mores!" En na die woorden zette hij wanhopig zijn tanden in de taaie stof. ADVERTENTIE BEZIEN we de definitie die van een tank wordt gegeven, dan vallen als hoofd kenmerken in het oog, dat het een gepant serd terreinvoertuig is, dat naar elke zijde grote vuurkracht kan ontwikkelen. Volgens deze definitie vallen de meeste strijdwagens uit de oudheid niet onder de tanks, want zij waren in den regel niet gepantserd. Toch treft ons in Richteren 1 19 een passage die we in dit verband niet over 't hoofd mogen zien, want daar staat: „En de Here was met Juda, zodat hij het gebergte in bezit nam; maar hij was niet in staat de bewo ners van de vlakte te verdrij ven want deze hadden ijzeren strijdwagens". Tegen de Joden werden dus gepantserde strijd wagens gebruikt. Een uitzondering was dit in de oudheid niet, want ook van werden door paarden voortgetrokken, een verschijnsel dat kwalijk past bij de aan tanks toe te schrijven eigen-stuwkracht. Voor de eigen voortbeweging van hei voertuig kunnen we bij de oude bescha vingen inderdaad niet terecht. Ook bi) Ziska, de aanvoerder der Hussieten, die in de Boheemse oorlogen van 1410-1420 gebruik maakte van strijdwagens die aan de bemanning bescherming boden, zullen we vergeefs aankloppen. Maar wèl heelt Leonardo de Vinci in de behoefte kunnen voorzien, door een (met hout) gepantserde wagen uit Ie vinden die zichzelf over het terrein kon voortbewegen door middel van een krukas die met de hand moest worden gedraaid. Het geval moge in onze ogen wat primitief schijnen, maar gelet op de de Babyloniërs, Assyriërs en Perzen is be- stand van de toenmalige techniek was het kend dat zij beschikten over door paarden getrokken strijdwagens die aan de inzit tenden bescherming boden door middel van bronzen platen. Bovendien waren links en rechts van de wagen vaak nog zeisen aan gebracht om het de tegenstanders onmo gelijk, althans moeilijk, te maken het voer tuig te bespringen. Grieken en Romeinen hebben weinig ge bruik gemaakt van gepantserde strijdwa gens, omdat het bergachtige terrein van de door hen bewoonde streken zich min der voor het gebruik hiervan leende. Hoewel deze strijdwagens ten aanzien van de bepantsering - en waarschijnlijk óók met betrekking tot de vuurkracht - dus wel onder de voor tanks opgestelde definitie zouden kunnen vallen, zullen ve len van ons er toch bezwaar tegen hebben die strijdwagens kort en goed met tanks te identificeren. Van tanks mogen we toch in ieder geval veronderstellen, dat zij niet door paarden worden voortbewogen! En al die gepantserde wagens uit de oudheid toch een voertuig dat er wezen mocht. I" ieder geval moet deze wagen als een voor loper van de moderne tank worden be- schouwd. En wat nog méér zegt, Da Vinei ontwierp voor het gebruik van zijn tank richtlijnen die verrassend modern en vrij- wel gelijk zijn aan die voor het gebruik van de tegenwoordige pantserstrijdkrach ten. In de loop van de 16cle eeuw heeft zich voorts de zgn. Holzschuher strijdwagen ontwikkeld en in de 18de en 19 de eeuw werd natuurlijk getracht gepantserde wa gens door middel van een stoommachine te doen voortbewegen, maar de tank heeft toch tot de ontwikkeling van de moto moeten wachten, eer zij definitief kon ver schijnen. Wist u overigens, dat de naam „tank" op camouflage berust? Daarover morgen (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2