„Rusland zal spoedig een aardsatelliet lanceren" Plannen van de AVRO voor het nieuwe winterseizoen Critiek op de leiding van het ballet der Nederlandse Opera UIT STAD EN STREEK Amateurs zouden seinen kunnen horen van de ingebouwde radiozenders WOENSDAG 18 SEPTEMBER U957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Ds. A. M. Boeijinga wordt donderdag zeventig jaar Dr. S. El zin ga Goed onderwijs basis voor algemene herwaardering Woningbouw Parkwijk Eerste plan ingediend bij Provinciale Directie Winterprogramma van KAB en R-KMV in Heemstede HILLEGOM Draverijen tijdens najaarsfeesten Granaatexplosie kostte 14 schoolkinderen het leven Söort in het kort ZANDVOORT Inenting tegen polio „Wim Hildering" speelt in Hilversum VIJFHUIZEN Reizende bibliotheek D. E. Deerenberg vertrekt naar Amsterdam Ontwikkelingscursus Studenten in Algiers gaan niet staken maar betogen Aruba wil nieuw soort tuinbouw invoeren Indonesië verspeelt steun inzake Nieuw Guinea Dit is niet het allereerste ongeluk in de Velser tunnel, maar een kleine oefe ning met de nieuwe gele kraanwagen, die in Velsen voor de tunneldienst is gearriveerd. Het gevaarte kan desnoods 40 ton uit de tunnel slepen De Nederlandse Fe ie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars heeft zich, naar aanleiding van een rapport van het bestuur der Vereniging van geëngageerden bij de Nederlandse Opera over de laatste tournee van het Nallet van de Neder landse Opera na' Ipanje, in een brief tot de directie der Nederlandse Opera ge wend. Daarin staat onder andere het vol gende: „Uit 'dit rapport moeten wij opmaken, dat tijdens deze tournee de tussen u en de federatie overeangekomen regels betref fende de arbeidsvoorwaarden van het bal let bij voortduring zijn geschonden. Er zijn prestaties verlangd, die ver uitgaan boven hetgeen redelijk is, er zijn reistijden voor gekomen, die voor iedereen, doch zeker voor een ballet buitensporig zijn, ook de wijze van vervoer liet dikwijls te wensen over. terwijl het bijzonder te betreuren valt, dat ook het logies niet altijd behoor lijk geregeld was. Dit laatste is te ernsti ger, omdat zich in het ballet een niet ge ring aantal minderjarigen bevinden, wier ouders en verzorgers toch aanspraak mo gen maken op een redelijke verzorging en deugdelijk toezicht. Wij moeten tot onze spijt constateren dat het blijkbaar niet mo gelijk is diegenen, die met de leiding van het ballet zijn belast en diegenen, die ver antwoordelijk zijn tijdens buitenlandse tournees, voldoende te doordringen van het besef, dat wij in Nederland gewend zijn aan een behoorlijke naleving van ar beidsvoorwaarden. Wij hebben destijds t&- genover u verklaard, dat wij in beginsel geen bezwaar hadden tegen het maken van incidentele buitenlandse tournees door het Operaballet. Vooral waar de leiding van het ballet voor zulke tournees zeer geporteerd was. Wij hebben er echter nim mer twijfel over laten bestaan, dat naar onze mening de primaire taak van het Operaballet in Nederland ligt tijdens de voorstelling van de opera en bij zelfstan dig optreden", aldus de brief. „Wij moeten constateren" zo vervolgt de brief„dat door de buitenlandse tour nees deze taak wordt verwaarloosd. Het is reeds voorgekomen, dat tijdens een voorstelling van Carmen het daarin bij de Nederlandse Opera steeds voorkomende ballet werd geschrapt. Nu het Operaballet binnenkort weer naar Spanje vertrekt, vragen wij ons af op welke wijze het op treden tijdens de voorstellingen van Tra- viata, Figaro en Rigoletto zal worden ge regeld". „Wij zijn bovendien bijzonder onaange naam getroffen over de berichten met be trekking tot de wijze waarop het Ballet van de Nederlandse Opera in het buiten land wordt aangekondigd en de manier waarop buitenlandse solisten bij het op treden van het ballet worden betrokken". „Wij zien ons genoodzaakt met alle middelen, die ons rechtens ten dienste staan, te voorkomen dat verdere buiten landse tournees van deze aard worden ge maakt. Het wil ons voorkomen dat de be langen van de Nederlandse Opera, van het ballet en van het publiek er bij ge baat zijn wanneer alle moeite, die thans wordt gespendeerd aan het geven van bui tenlandse voorstellingen, in de toekomst wordt gegeven aan de ontplooiing van het ballet in Nederland", aldus besluit de brief. Onze oud-stadgenoot ds. A. M. Boeijin ga te Heiloo, emeritus predikant van de Gereformeerde Kerk van Haarlem, hoopt donderdag 19 september zijn zeventigste verjaardag te vieren. Ds. Boeijinga werd op 19 september 1887 in de gereformeerde pastorie van Noord Scharwoude geboren, bezocht het stedelijk gymnasium te Middelburg en stu deerde vervolgens aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, waar hij in juni 1911 zijn kandidaats- en twee jaar later zijn doctoraal-examen deed. Nadat kandidaat Boeijinga in juli 1911 door de classis Mid delburg was beroepbaar gesteld in de Ge reformeerde Kerken in Nederland werd hij op 26 april 1914 door zijn vader, ds. J- Boeijinga, die toen te Werkendam stond, te Koog-Zaandijk in het ambt bevestigd. Op 30 november 1919 verwisselde de jubi laris deze kerk met die van Sassenheim, vanwaar hij op 27 september 1928 naar Haarlem vertrok. Deze zijn derde en laat ste gemeente diende ds. Boeijinga tot 15 september 1954 toen hem na veertig Opening cursusjaar Academie voor voortgezet ec. onderwijs Met een rede over „Geld- en cultuuront waarding" heeft de rector, dr. S. Elzinga, het elfde cursusjaar van de Academie voor voortgezet economisch onderwijs in Haarlem geopend. Deze plechtigheid, die werd bijgewoond door vei-tegenwoordigers van bestuur en curatorium van de Acade mie, door vertegenwoordigers van het be drijfsleven en door docenten en cursisten, had plaats in de vernieuwde aula van de H.B.S.-A aan de Zijlvest in Haarlem. Dr. Elzinga wees er in zijn rede op, dat het verschijnsel iriïlatie of geldontwaar ding er niet een was van deze tijd of van een bepaalde plaats: altijd en overal heeft men de situatie gekend, dat er meer geld in omloop is dan door de arbeidsproduk- tiviteit gewettigd is. Aan de hand van voorbeelden uit de geschiedenis van de tijd van de val van het Romeinse imperium af tot aan de Duitse inflatie van 19141923 toe lichtte dr. Elzinga zijn woorden toe. Eén van de kenmerken van inflaties, die onveranderlijk tot verarming leiden, is een voortdurende goederenstroom naar het buitenland. Dr. Elzinga zag de oorlog als één der oorzaken van inflaties en gaf als geneesmiddelen de begrippen werken en sparen aan. Volgens dr. Elzinga zou Portugal geen inflatie gekend hebben, omdat zijn leider Salazar heeft geregeerd volgens het een voudige principe: „Geef niet meer uit, dan er binnenkomt". Naast de verarming, die optreedt door inflaties, ontstaat een morele ontwrich ting. Daardoor is het, aldus de spreker, niet te verwonderen, dat inflatie en cul tuurontwaarding hand in hand gaan. Zo als oorlog geld- en cultuurontwaarding doet ontstaan kunnen vrede en welvaart de moraal weer op peil brengen. Een goed gerichte volksontwikkeling en uitstekend onderwijs staan aan het begin van een algemene herwaardering, al zal het tempo van elke verbetering voorlopig erg langzaam zijn. „De richting van deze verbeteringen is althans bekend", aldus dr. Elzinga. „Goed- gericht onderwijs kan leiden tot een ver edeling van de menselijke natuur en daar mee tot een verhoging van de arbeids prestatie. Onze Academie heeft hierbij een bescheiden, maar niet onbelangrijke taak". Vervolgens wijdde de spreker enige aan dacht aan het karakter van de Academie, waar studeren gaat boven het „leren" der middelbabe scholen, dankte de docenten voor hun toewijding en vroeg zich tenslot te af, of de mensheid de nieuwe technische ontwikkeling aan zou kunnen. „Als men de opvoeding hervormt, ver andert men de menselijke natuur": met deze aanhaling besloot dr. Elzinga zijn rede en verklaarde hij het elfde cursus jaar van de Academie voor geopend. Na goedkeuring kon onmiddellijk met de bouw begonnen worden Naar wij vernemen is thans bij de Pro vinciale Directie voor de Wederopbouw het eerste plan ingediend voor de woningbouw in het Haarlemse Parkwijk. Het betreft hier de bouw van 312 arbeiderswoningen volgens hetzelfde ontwerp, dat de Gro ningse architect F. Kleyn heeft gemaakt voor de complexen van 320 arbeiderswo ningen, die voor de woningbouwverenigin gen „Patrimonium" en „Zorgvlied" in Delftwijk in aanbouw z\jn. Als het project door het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zal zijn goedgekeurd, kan onmiddellijk met de bouw ervan worden begonnen omdat het geld ervoor beschikbaar is. Men verwacht, dat het verkrijgen van de benodigde goedkeuring niet op moei lijkheden zal stuiten, omdat het hier de bouw betreft volgens een zogenaamd con- tinu-contract volgens dezelfde maatstaven als de 320 woningen in Delftwijk, die reeds eerder zijn goedgekeurd. De aanne mer G. Bergshoeff zal zodra de goedkeu ring zal zijn verkregen onmiddellijk in Parkwijk kunnen beginnen. Op het terrein van de toekomstige bouw zal dan de riolering gelegd zijn, zodat ten aanzien hiervan ook geen verdere vertra ging zal ontstaan. De andere woningbouwplannen voor Parkwijk zullen na gereedkoming even eens onmiddellijk aan de Provinciale Di rectie ter goedkeuring worden voorgelegd. De Heemsteedse afdelingen van de Ka- tolieke Arbeidersbeweging en de r.k. Mid denstandsvereniging hebben onlangs be sloten tot samenwerking, teneinde voor de gezamenlijke leden gedurende het komen de winterseizoen aan aantal culturele en ontspanningsavonden te kunnen houden. Het hiervoor samengestelde programma vermeldt dinsdag 24 september als ope ningsavond, bij welke gelegenheid pater Henri de Greeve in gebouw „Nieuw Ber kenrode" aan de Herenweg zijn nieuwe toneelstuk „De branding van het bloed" als solospel zal komen opvoeren. Verder werd besloten de jaarlijkse „be- zinningsmorgen" ditmaal te houden op zondag 6 oktober. Deze bijeenkomst zal worden ingezet met een mis in de Bavo- kerk aan de Herenweg, gevolgd door een gezamenlijk ontbijt in gebouw „Nieuw Berkenrode". Hierna zal de geestelijk ad viseur kapelaan J. Wesseling, een inlei ding houden over het onderwerp „Span ningen en ontspanningen in het gezin". Na deze toespraak wordt de mogelijkheid opengesteld tot discussie over het behan delde onderwerp. Voor de tweede helft van november staat vervolgens een litteraire avond op het programma, welke eveneens in gebouw „Nieuw Berkenrode" wordt gehouden. De auteur Toon Kortooms zal het onderwerp Humor in de litteratuur" behandelen, waarbij het bestuur overweegt eveneens een bekend voordrachtkunstenaar te laten optreden. Ook de muziekontwikkeling werd in dit programma opgenomen: zo zal de leden in het midden van december een muziekavond worden aangeboden, waarbij een musicus van naam door middel van bandopnamen of grammofoonplaten di verse composities zal toelichten. De jaarvergadering zal in januari wor den gehouden, waaraan het bestuur nog een attractief element denkt te verbinden. In de maand februari zullen de leden wor den geïnviteerd voor een vastenavond feest, ter gelegenheid waarvan een blijspel zal worden opgevoerd of een cabaretvoor stelling gegeven. Ten slotte ligt het in de bedoeling op 1 mei bijzondere aandacht te schenken aan de viering van het door paus Pius XII ingestelde feest van St. Jozef-arbeider. Bij dit alles zullen nog nadere mede delingen volgen over een discussie-avond voor de jongere leden en over bezoeken aan diverse musea, waarvan het in de be doeling ligt, dat deze onder deskundige lei ding zullen geschieden. Onder grote belangstelling zijn dinsdag de najaarsfeesten te Hillegom voortgezet. Begon de dag enigszins druilerig, al spoe- die klaarde het weer wat op en velen spoedden zich naar het feestterrein, waar de volksspelen voor oud en jong gehouden werden. De muziekkorpsen hadden hun tocht door 't dorp geëindigd. Groot was op het terrein de belangstelling voor het ton- knuppelen en groot was het aantal deel nemers. Met de eerste prijs ging Theo v. Vliet strijken (f 40); de tweede was voor P. Blokker (f 20) en de derde voor Klaas v. d. Meer (f 10). Onder grote hilariteit van het publiek viel het water op de „slachtoffers" neer tijdens het tobbetje steken. De uitslag was: 1. Pijnakker-Jansen; 2. Duo Hartman; 3. Winkelaar-Van Vliet; 4. Kinkelaar-Koppert; 5. De Groot-Klink; 6. Stroomberg-Seysenaar. Vele moeders volgden met spanning de verrichtingen van hun kroost bij het turf rapen, zaklopen en poprijden, terwijl het hardlopen met hindernissen een waar evenement was. De uitslagen van de kortebaan-draverij, die 's middags gehouden werd waren: 1. Tourterelle, eig. J.'Wagenaar; 2. Quiri- nus eig. mevr. D. Bruyn-Steen; 3. Thea Cornelia, eig. gebr. Knijnenburg; 4/5. Prin ses Zora, eig. G. K. Hart en Surprise G, stal Arctie (prijzen gedeeld); 6. Ronny Zora, eig. J. Wagenaar. Theo van Vliet ontving een prijs, omdat hij uit de deelnemers aan de volksspelen geraden had, welke paard de draverij zou winnen. Na loting kreeg Kees v. d. Burg, die ook goed geraden had, de tweede pgfjs. Om halfnegen werd door de Hillegomse Harmonie Kapel een taptoe geblazen in het Hof. Een mooi vuurwerk was het slot van de najaarsfeesten. De uitslagen, van het zaklopen waren: 1. Rietje de Krook; 2. Lida Warmerdam: 3. Lida v. d. Burg; 4. Ineke Winkelaar. E Nieuw» in het hort n Toerisme door de lucht. Jhr. dr. J. C. Mollerus zal op 21 september in hotel „Boekenrode" in Heemstede voor de oud- leerlingenvereniging „De Garde" van de H.B.S.-b in Haarlem een lezing houden over „Toerisme door de lucht". Hij zal zijn lezing illustreren met de kleurenfilm „Mensen, die de wereld kleiner maken". Voorts zal hij een vijftigtal kleuren-dia's projecteren. Na afloop van de lezing wordt er gedanst. Steek in dtfbeen. Een dertienjarige leerling van een school aan de Kamper straat te Haarlem speelde dinsdagmorgen met een dolkmes in de school. Hij liep daarbij een steekwond van vier centimeter diep in zijn linker dijbeen op. In de Maria- stichting is eerste hulp verleend, waarna hij naar zijn woning is vervoerd. Koninklijke onderscheiding. Bij Ko ninklijk Besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer L. van Essen, lector aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam en lid van de maat schap Van Dien, Van Uuden en Co te Amsterdam, wonende te Bloemendaal. JERUZALEM (UP) Veertien school kinderen zijn dinsdag om. het leven geko men door de ontploffing van een granaat, die was blijven liggen na de Arabisch- Israelische oorlog van 1948. Het ongeluk gebeurde toen een groep Arabische kinderen, in leeftijd variërend van 9 tot 13 jaar, een veld overstak naar hun dorp Sandale nabij de Jordaanse grens. Toen zij de granaat vonden waarschuw de een oudere jongen zijn makkers ervan af te blijven. Maar enkele meisjes begon nen ermee te spelen en wierpen er stenen tegen aan. Toen een der stenen de granaat trof ontplofte deze, waarbij 14 kinderen op slag om het leven kwamen en drie an deren werden gewond. De toestand van een der gewonde kinderen is ernstig. Uit een granaatscherf bleek dat de gra naat een 81 mm granaat van Frans fabri kaat was, tijdens de Palestijnse oorlog in 1948 door de Arabische legers in gebruik. GRENSRECHTERS. De KNVB is uit genodigd twee grensrechters aan te wijzen voor de voetbalwedstrijd Engeland Frankrijk, die woensdag 27 november in Londen wordt gespeeld. Zoals wij reeds meldden wordt deze wedstrijd door de Russische scheidsrechter Nikolai Latyev geleid. De Avro heeft nu ook plannen voor het nieuwe winterseizoen bekend gemaakt. De meest opvallende verandering in het pro gramma valt op dinsdagavond, waarop men in het vervolg niet meer zal kunnen luisteren naar de „Bonte Dinsdagavond- trein", maar daarvoor in de plaats een nieuw amusementsprogramma kan horen, dat getiteld is „Hoteldoradio". Het zal evenals alle andere gevarieerde program ma's onder leiding staan van Karei Prior en G. Nieuwland. Het is de bedoeling op donderdagavond een nieuw „familiepro gramma" uit te zenden onder de titel „Koek en Ei", waarin mogelijk cabaret en hersen gymnastiek mede worden opgenomen. Eén keer in de veertien dagen worden amateurs in de gelegenheid gesteld voor de micro foon te komen. In die uitzendingen zullen alle muzikale facetten van onze volks cultuur een plaats krijgen. Klassiek Zondagmiddagen en donderdagavonden zullen voornamelijk bestemd zijn voor klassieke muziek. Voor opera-uitvoeringen is een periodiek op dinsdagavond weer kerende uitzending getiteld „Zwerftochten door operaland" gereserveerd. Op maan dagavond zal men de rubriek „Inleiding tot muziekbegrip" kunnen volgen. In het dinsdagavondprogramma houdt de serie „Koorklanken" onder redactie van Felix de Nobel zijn plaats. De zogenaamde Mengelberg-concerten, samengesteld uit klankdocumenten uit het historisch archief, zullen worden voortgezet. Ook wordt op nieuw een reeks uitzendingen over de volksmuziek van het Iberische schier eiland samengesteld. De rubriek „Experi mentele muziek" wordt verzorgd door de componisten Henk Badings en Ton de Leeuw. Er zal bijzondere aandacht worden besteed aan trio- en kwartetsonates uit de zeventiende en achttiende eeuw, strijk trio's van Beethoven en beroemde Euro pese orgels. Gesproken woord Mr. G. B. J. Hiltermann zal met ingang van 29 september iedere zondag van 13.10 tot 13.20 uur een buitenlands overzicht houden. Op vrijdagmiddag is voor de litte raire rubriek een serie van acht lezingen ontworpen door Anny Schuitema en Wil lem Brandt. De serie zal gewijd zijn aan enkele achttiende en negentiende eeuwse litteraire figuren, die vrijwel niet meer door het publiek gelezen worden. Dr. J. A. Schroder, die in 1955 d serie lezingen „Wijsheid en schoonheid van Hellas en Rome" voor de microfoon hield, zal in het komende seizoen een serie lezingen hou den onder de titel „Humanisme en niet- humanisme in de oudheid". Reeds in het vorige seizoen zond de Avro van tijd tot tijd logboeken uit, programma's met waar devolle historische opnamen van een be paald jaar. De samenstellers, D. J. van Dijk en J. J. van Herpen, zullen deze ru briek voortzetten met een keuze uit de jaren 1600, 1648, 1901 en 1907 alsmede met een fantasie over 1980. Ook treft men in deze serie weer de rubrieken „Meesters der vertelkunst" en „De notedop". In de reeks hoorspelen is onder andere opgenomen „Ciske de Rat". In de jeugd uitzendingen vindt men „Kleutertje luister", „De schoolradio", „De tovercirkel", „Jeugdhotel", „De blauwe maandag", „Op de jonge golf", „De peperclip" en „Micro agenda". Televisie In de televisieprogramma's zal de repor- tagedienst streven naar uitgebreide en ac tuele voorlichting van nationale en inter nationale gebeurtenissen. Eén keer in de maand zal op donderdagavond een forum gesprek worden uitgezonden, waarin per soonlijke en maatschappelijke problemen worden behandeld. Van de TV-spelen noe men we „Bobbeltje" van André Roussin. Op zaterdagavonden zal men onder andere „Een beeld van een stad" kunnen aan schouwen. In de uitzending voor kinderen zal de serie „Twinkeltje" worden voort gezet. dienstjaren op zevenenzestigjarige leef- ,Als wat helemaal niet onwaarschijnlijk iijd emeritaat werd verleend. Na zijn eme ritaat werd hij door de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Alkmaar be noemd tot hulpprediker voor de gemeen- tewijken Heiloo en Egmond. Tijdens zijn langdurige ambtsbediening te Haarlem werd ds. Boeijinga bij herhaling afge vaardigd naar de particuliere synode van Noordholland, waarvan hij meermalen het scribaat heeft waargenomen. is nog dit jaar 'n begin zal kunnen wor den gemaakt met enkele van deze pro jecten, zal de financiering hiervan naar alle verwachting ook geen bijzondere moei lijkheden opleveren, aangezien deze vallen zal onder de nieuwe regeling, die bij de toelichting op de rijksbegroting is aange kondigd en waarbij het rijk de financie ring van de woningwetwoningen zal over nemen. De vijf Zandvoortse artsen hebben be sloten de Zandvoortse ingezetenen in de gelegenheid te stellen hun jonge kinderen te laten inenten tegen kinderverlamming. De Zandvoortse artsen stellen zich voor kinderen van één tot ongeveer twaalf a dertien jaar desgewenst in te enten. Het serum moet door de artsen worden besteld en is vrij kostbaar zodat men zioh genood zaakt heeft gezien voor de inenting een be drag van vijftien gulden per kind vast te stellen, welk bedrag vooruit dient te wor den voldaan, gelijk met de aanmelding. De kinderen worden dan drie maal ingeënt, namelijk voor de eerste keer omstreeks 18 oktober, vervolgens een maand later en tenslotte een halfjaar later. Tot uiterlijk 28 september kan men zijn kinderen bij de huisarts opgeven, waarna men een oproep voor de inenting ontvangt. De Zandvoortse toneelvereniging „Wim Hildering" heeft zich bereid verklaard, op uitnodiging van de Nederlandse reisver- eniging afdeling Hilversum, een opvoering te komen geven van het blijspel „Ver schijningen en verdwijningen" van mr. H. M. Planten, tijdens een feestavond voor de leden op zaterdag 19 okt. te Hilversum. Ook voor het pas ingetreden leesseizoen heeft de Vereniging voor Reizende Biblio theken in Nederland weer een kist met een grote hoeveelheid goede en interessante boeken voor Vijfhuizen beschikbaar ge steld. De uitlening geschiedt weer in de openbare lagere school aan de Spiering weg op vrijdag van drie tot vier uur en van zeven tot half acht. De heer D. E. Deerenberg, hoofd van de Christelijke lagere school te Vijfhuizen, werd in juli benoemd tot hoofd van de Van Wijlenschool aan de Keizersgracht te Amsterdam. Thans heeft de heer Deeren berg deze benoeming aangenomen; per 1 ja nuari zal hij zijn nieuwe functie aanvaar den en dus de Vijfhuizense school gaan verlaten. De heer Deerenberg werd met ingang van 1 oktober 1954 benoemd als hoofd der school te Vijfhuizen als opvolger van de heer J. F. van Strien. Voordien was hij hoofd der school te Schermerhorn (N.H.) Tijdens de landelijke examens, welke dinsdag te Amsterdam werden afgenomen door het Centraal Bureau voor Onderwijs en Ontwikkeling, werd ook examen afge legd door een negental inwoners van Vijf huizen, die de cursus van de heer D. E. Deerenberg hadden gevolgd. Geslaagd zijn de dames H. J. Jansen, G. Schering, A. Smit, J. C. de Wilde en G. J. van der Wou- de en de heren C. D. Hoefnagel, D. J. Klein, Th. Klein, J. J. Lammens. Voor mejuffrouw Jansen was dit examen een dubbel succes. Zij slaagde namelijk met het hoogste aantal punten, dat over het gehele land werd behaald (negen en één-derde punt). Behalve door de speciale complimenten der examinatoren, werd deze prestatie beloond met een gratis cur sus Engels. MOSKOU, (UP) Bij de herdenking van de honderste geboortedag van de overle den natuurkundige Konstantin Tsioel- kevsky heeft het Sovjet regeringsorgaan „Izvestia" verklaard dat spoedig een Rus sische aardsatelliet zal worden gelanceerd. V. Gloesjkev, lid van de Russische aca demie van wetenschappen, schreef dat „het lanceren van een satelliet" het grootst mogelijke eerbewijs aan Tsioelkevsky zou zijn". Generaal-majoor A. Semenov heeft in een Russisch luchtvaartblad de satelliet beschreven als een metalen bol, met een diameter van vijftig centimeter en een gewicht van tien kilogram, die ra diozenders bevat welke op de aarde door radio-amateurs kunnen worden ontvan gen. „Ongetwijfeld staan wij aan het be gin van een nieuw tijdperk, een era van interplanetaire vluchten. Wat tot voor kort fantastische denkbeelden van de grote vaderlandse geleerde Tsioelkevsky leken wordt werkelijkheid", aldus Semenov.' „De eerste satellieten van de Sovjet- Unie", aldus het persagentschap Tass, „zul len zwaarder zijn dan die welke in de Ver enigde Staten worden gebouwd". De eer ste aardsatelliet, wat ook haar tekortko mingen mogen zijn, zal betekenen dat de mens voor het eerst de kosmische snelheid van bijna acht kilometer per seconde be reikt heeft". Om de satelliet een baan rond de zon te laten beschrijven, is een snelheid van 11,2 kilometer per seconde nodig, en de derde kosmische snelheid, 16,5 kilometer per seconde, is voorwaarde voor ontsnapping uit het zonnestelsel, zo werd verklaard. Radio-Moskou berichtte dat Russische geleerden in het geofysisch jaar 125 raket ten zullen afvuren, die hen in staat zullen stellen de buitenste lagen der dampkring te onderzoeken. Deze raketten zullen in het noordpoolgebied, het zuidpoolgebied en Aziatisch Rusland worden afgevuurd. Veertig jaar heeft Tsioelkevsky, als ALGIERS (UP) Het door een „een heidscomité" uitgevaardigd stakingsbevel is, op verzoek van minister Lacoste, inge trokken, maar hoewel de commandant van de parachutisten, generaal Massu, de sta king verboden heeft, hebben dinsdagavond de studentenorganisaties te Algiers ver klaard, dat hun leden vandaag zullen de monstreren. Generaal Massu heeft, zodra hij vernam dat de studenten voornemens zijn toch te demonstreren, verklaard dat zijn parachutisten de betoging uiteen zul len slaan. Daaraan stoorden de studenten zich niet de demonstratie zal om drie uur hedenmiddag plaatsvinqen. Dinsdag had het eerdergenoemde comi té, waarin ook de organisatie van oud strijders vertegenwoordigd is, een alge mene staking uitgeroepen, als protest te gen de „kaderwetten" van de Franse pre mier, ingevolge welke wetsvoorstellen de negen miljoen Algerijnen volledig stem recht zouden krijgen. Het meeste verzet tegen deze wetsvoorstellen ontstond bij de 1.200.000 „colons", die indertijd toen Mollet zijn bezoek aan Algerije bracht, met rotte groente klaarstonden om de Franse pre mier te bekogelen. In juni hebben demonstrerende Europe anen in Algerije acht Algerijnen ver moord. Men schijnt in Franse officiële kringen echter niet voor een herhaling van deze betogingen te vrezen. Het bestuur van Aruba heeft de moge lijkheden nagegaan van tuinbouw door middel van zogenaamde „aardeloze tuin bouw". Het kweken van tomaten, kom kommers, aardbeien, pepers, sla, prei, bo nen, meloenen, geschiedt daarbij in ce menten bakken, gevuld met een soort grint, waardoor water wordt gevoerd, dat is gemengd met alle chemicaliën, nodig voor de voeding der gewassen. Deze wijze van tuinbouw is dus onafhankelijk van de bodemgesteldheid, terwijl bovendien de behoefte aan water veel geringer ;s dan bij normale tuinbouw op teelaarde. Het water, dat niet verdampt of door de plan ten wordt geabsorbeerd, kan namelijk meermalen gebruikt worden. Op Aruba is men van mening, dat dit project hoewel voorlopig in bescheiden mate zal kunnen bijdragen tot vermeer dering van de welvaart van het eiland. Als directe voordelen worden gezien: a. lagere prijzen voor verse groenten en fruit; b. deviezenbesparing; c. het schep pen van arbeidsgelegenheid; d. exportbe vordering: kansen worden aanwezig ge acht, vooral voor de uitvoer van meloenen in jaargetijden, waarin deze elders ter wereld niet verkrijgbaar zijn. leraar wiskunde in een provinciestadje, moeten wachten, voordat iemand wilde luisteren naar zijn ideeën over straalaan drijving, aardsatellieten en raketten met verschillende trappen. Nu wordt hij ge- eerd als een van de grootste Russische uit vinders. Toen onlangs de geslaagde proef vlucht van de Russische intercontinentale raket bekend werd gemaakt, werd erbij vermeld, dat zijn theorieën hiervoor de weg hadden gebaand. Vooraanstaande lei ders van regering en leger waren aanwezig bij de herdenking van zijn verjaardag in de Zaal der Kolommen in het Kremlin. Geleerden kwamen samen in het Huis der Wetenschap voor een technisch symposion. Het afgelopen week-end werd er in de Moskouse litteraire Gazet melding gemaakt van gedetailleerde plannen voor reizen naar de maan, Venus en Mars binnen de eerste tien jaar. De geleerde Y. C. Khlebt- sevitsj beschreef bijzonderheden over plan nen om tussen 1960 en 1965 bemande ra ketten te zenden naar de maan, Venus en Mars. In die periode zouden achtereenvol gens onbemande, radiografisch bestuurde, eveneens onbemande doch van televisie- apparatuur voorziene en ten slotte beman de raketten naar de maan worden ge stuurd. Ook de vluchten naar Mars en Venus, tussen 1962 en 1965, zouden in drie dergelijke stadia gaan. De reis naar Venus zou 146, die naar Mars 258 dagen duren. Het project wordt aangeduid met de let ters L.V.M., de beginletters van Maan- Venus-Mars. De geleerde refereerde aan de proef met een intercontinentaal geleid projectiel, waarmede het bewijs zou zijn geleverd dat de Sovjet-Unie „beschikt over alle middelen om kosmische raketten te bouwen". Belangrijk werk voor dit „realistische project", zoals Khlebtsevitsj het noemde, zou zijn verricht door Tsioelkevsky, die zich reeds dertig jaar geleden met de ontwik keling van intercontinentale raketten zou hebben bezig gehouden. Khlebtsevitsj schreef dat voor de eerste vlucht naar de maan vijf raketten van drie stadia zouden worden gebruikt. De raketten zouden bij de start niet meer dan vijftig kilo wegen. Hun route wordt bepaald door een elektroni sche telescoop, die bestaat uit honderd, in een cirkel met een diameter van tien kilo meter opgestelde parabolische antennes. Khlebtsevitsj besloot zijn artikel aldus: „Ons land, de bakermat van de raket wetenschap, dient de eerste plaats in te nemen op het gebied van astronautica en kennis van het heelal". (Reuter) Van Amerikaanse zijde is onlangs meegedeeld, dat de eerste Ameri kaanse satelliet niet voor maart 1958 ge reed kan zijn. BALTIMORE (Reuter/AFP) De Ame rikaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat zij deze maand een vierdelige raket zal afschieten van een platform, dat op ruim dertig kilometer hoogte aan een bal lon bevestigd zal zijn. Op de Amerikaanse basis Patrick bij Cape Canaveral in Florida zijn maandag twee proeven met raketten genomen, doch een ervan is mislukt, aldus waarnemers. Bij de eerste proef ging de raket normaal de lucht in, maar de tweede, kleinere ra ket, bleef echter sissend op de lanceer- plaats liggen, dikke rookwolken en grote vlammen spuwend. DJAKARTA, (ANP) Isa Anshary, lid van het Indonesische parlement, heeft woensdag de benoeming van ex-premier Ali Sastroamidjojo tot permanent verte genwoordiger van Indonesië bij de UNO een „politieke blunder" genoemd. Volgens Anshary, die in het parlement lid is van de Masjumi-fractie, beschouwen de Westelijke landen Ali Sastroamidjojo als de politicus, die de communisten in staat heeft gesteld in Indonesië successen te boeken. Hij zeide het vrijwel zeker te achten, dat de Latijns- Amerikaanse landen, die in het verleden in het geschil over Nieuw Guinea met het standpunt van Indonesië sympathiseerden, thans hun houding zullen herzien. Ook meende Anshary, dat Indonesië, door zich de vorige week bij de behande ling van de kwestie Hongarije in de UNO van stemming te onthouden, aan zijn pres tige in het buitenland afbreuk heeft ge daan. Het Islamitische dagblad „Abadi" merkte vandaag in een hoofdartikel cynisch op: „Wij durven wel de Britse interventie in Oman te veroordelen, maar zijn plotseling bang om de Russische interventie in Hon garije te veroordelen". De onafhankelijke „Times of Indonesia" schreef: „Indonesië heeft weer eens op nieuw de democratie verraden door zich te onthouden van steun aan de resolutie van de UNO over Hongarije en het heeft bij voorbaat alle kansen, die wij nog had den op een voor ons gunstige stemming over West-Iran in de Assemblée der UNO de nek omgedraaid".

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3