Garantiebeleid kan niet worden gemist Overijsel en N.O.-polder weer voetdiep in water Heel weinig reden tot vlaggen op de „Franse Prinsjesdag" Van dag tot dag Aambeien? LANDBOUWBEGROTING 1958 Aanpassing der produktie aan veranderingen op de wereldmarkt Ernstig verwijt aan de regering Aardappelen rotten weg in de akkers <~Praatótoel HEMOTABS Bourgès zal aan vertrouwenskwestie niet ontkomen: uitslag dubieus ^Hoe is het ontstaand WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 3 a Italiaanse operazangeres Maria Callas in conflict «Welke haard gaat U kopen?" ir „Ik? Eén Inventa, natuurlijk!" Westduitse defensie wordt kostbaarder Luchtmacht der V.S. gaat viertraps-raket lanceren Landbouwweek begonnen „Ontwikkeling van platte land kan nog 50 jaar vergen Kerkelijk Nieuws 'Op dz neem Hemotabs. de nieuwe behande ling van binnen uit. Tito is ook voor een Balkanconferentie Japanners melden nieuwe Russische kernproeven Dit woord: KWESTIE Op de vergadering, die de verenigings raad van de VARA dezer dagen heeft ge houden, is onder meer gesproken over het obleem" van de radiozendtijd voor olitieke partijen Dat i s in ons land een probleem, omdat wij op het gebied van de radio - en tegenwoordig ook van de televisie - in ons land nu eenmaal van ajjes een probleem maken. Want hoewel ons volk zich eeuwen geleden al tot stel regel had gemaakt, dat men geen twee heren kan dienen, berust het er toch maar in (en eist een deel ervan zelfs), dat radio en televisie elk een vijftal heren dienen, en nog wel heren met zeer uiteen lopende verlangens. En dan verwacht men n0g, dat het goed gaat óók. De VARA is, wat de zendtijd voor poli tieke partijen betreft, vóór een systeem volgens hetwelk die partijen bij roulering gebruik zouden maken van de zendtijd der verschillende omroepverenigingen. Maar, aldus de voorzitter, mr. Burger, „in ons verzuilde land zouden anderen er wellicht de voorkeur aan kunnen geven, dat elke partij terecht kan bij de omroepvereniging, die haar het naast staat". Bij het ene zowel als bij het andere sys teem gaat het dus om het „probleem": i n wiens tij d spreekt de woordvoerder van de een of andere politieke partij? Elk nuchter-denkend radio-luisteraar zou hier op antwoorden: in m ij n tijd, want het is een stukje van mijn leven, dat ik aan dat luisteren wijd. Maar voor ons nationale radio-bestel zou dat antwoord veel te simpel zijn; daar rekent men niet met de tijd van de luiste raars, maar alleen met die van de omroep verenigingen. En die verenigingen verde digen „hun" tijd met een ijver en soms ook met een venijnigheid van je-welste. In geen enkel ander land ter wereld be staat iets soortgelijks. Overal elders heeft men óf een centrale instantie, die politieke partijen zendtijd ter beschikking stelt vol gens nationaal-aanvaardbare normen, óf commerciële zenders die volgens de per soonlijke inzichten van hun directeuren de zendtijd verkopen of cadeau doen aan wie zij willen. Het laatstgenoemde systeem zouden we geen ogenblik willen aanprij zen; maar gezegd moet worden, dat de resultaten ervan (als men van de ergste soort radio-advertenties afziet) niet eens zo heel veel slechter zijn dan de voort brengselen van onze nationale zuilen galerij. En voor de luisteraars gaat het tenslotte enkel en alleen om die resultaten. Op genoemde VARA-vergadering is ook meegedeeld, dat er half september in ons land ongeveer 183.000 televisie-ontvangers geregistreerd waren. Misschien vinden sommigen dat een respectabel aantal. Wij niet; tenminste niet als we bedenken dat er bijvoorbeeld in Engeland, met ruim 4V2 maal zoveel inwoners als ons land, onge veer zes miljoen televisie-toestellen in ge bruik zijn! Men zou hieruit kunnen con cluderen, dat het Engelse volk (dat in het algemeen voor dit soort dingen toch niet zo heel veel méér kan en wil uitgeven dan wij) meer dan zeven maal zoveel belang stelling voor televisie heeft als het Neder landse. Zou dat misschien daaraan kunnen liggen, dat de Britse televisie het Britse publiek méér bevredigt dan ónze televisie èns publiek? En zou dat op zijn beurt niet weer ver klaard kunnen worden uit het feit, dat Engeland géén verzuild land is? En dat men er een nationale televisie en een na tionale radio heeft, ondanks de politieke en godsdienstige verschillen die ook daar ginds vaak heel sterk zijn? Laten we er eens over nadenken. Op de begroting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening wordt voor de gewone dienst f 240.336.200 geraamd tegen f 245.801.800 voor het jaar 1957. In de memorie van toelichting wordt de prijsvorming in de landbouw potentieel instabiel genoemd, waardoor het stabiliseren van prijzen en bevordering van een redelijk inkomen in de landbouw zich tot een belangrijke pijler van de landbouw politiek in vrijwel alle ontwikkelde landen heeft ontwikkeld. Een garantiebeleid als structureel gegeven in de landbouwpolitiek zal dan ook niet kunnen worden gemist, zegt minister Mansholt. De Nederlandse landbouw ondervindt sinds enige jaren de weerslag van een ongunstige constellatie op de wereldmarkt. Indien in de agrarische conjunctuur in wereldverband geen keer ten goede komt, zal Nederland de nadelige gevolgen daarvan ongetwijfeld blijven onder vinden. De minister is van plan in zijn garantiebeleid een grotere plaats in te ruimen voor het element van de aanpassing van de produktie aan de zich wijzigende om standigheden op de wereldmarkt. Naast structuurbeleid en garantiepoli- tiek zal in toenemende mate aandacht moe ten worden geschonken aan vraagstukken van de afzet. Ondanks alle wrijvingen in de overgangstijd zal op lange termijn on dersteuning van het streven naar het weg vallen van handelsbelemmeringen in West- Europa door gemeenschappelijke markt en vrijhandelszone de enige oplossing zijn voor een gezonde inpassing van de Neder landse landbouw in de Europese economie Ook aan gebieden buiten Europa, waar nieuwe koopkracht ontstaat, zal aandacht moeten worden geschonken. De minister verwacht van de Nederlandse exporthandel belangrijke initiatieven op dit punt. Op het gebied van de garantieprijzen zal de minister slechts, indien niets anders mogelijk is, overgaan tot een stelsel van produktieregeling door middel van toewij zingen of vergunningen per bedrijf. Daardoor wordt de individuele verant woordelijkheid van het bedrijfshoofd aan getast, terwijl met produktie-omstandig- heden per bedrijf onvoldoende rekening wordt gehouden. De kwestie der eigenaarslasten wordt thans nader bestudeex-d. Het stelsel van monopolieheffingen dreigt, inplaats van hoeksteen van het landbouwprijzenbeleid te zijn, langzamerhand een steen des aan stoots te worden, met name voor het vee houderijbedrijf. De minister heeft begrip voor de wens van het georganiseerde be drijfsleven de monopolieheffingen niet te hoog op te voeren, temeer, omdat het systeem van restituties bij uitvoer aan de veehouderij voor de verhoogde voederprij- zen geen volledige compensatie kan geven. Bovendien zou ons land de verdenking op zich kunnen laden de uitvoer kunstmatig te steunen. De minister betreurt het, dat 's lands financiën het voorshands niet mo gelijk maken voor het op kostprijs brengen van de in het binnenland geteelde voeder- granen een oplossing te vinden, waarbij de hoogte der monopolieheffingen binnen be paalde grenzen blijft. Visserij De overbevissing van de Noordzee maakt een jaarlijks belangrijker onderdeel van het internationale visserijoverleg uit. Het onderzoekingswerk met de „Willem Beu- kelsz" belooft belangrijk te worden. Cen tralisatie van het visserij-onderzoek in IJmuiden is doelmatig gebleken. De op leiding der vissers wordt in over-leg met het ministerie van Onderwijs, Kunsten en De beroemde Italiaanse sopraan Maria Meneghini Callas, een der belangrijkste solisten bij de scala in Milaan, is voor het operaseizoen van 1957 door de directie van de opera in San Fransisco van de mede- werkerslijst geschrapt. Reden hiervoor is het feit, dat zij haar contract gedeeltelijk niet wenst na te komen en daarvan zo laat kennis gaf, dat het programma onmoge lijk nog kon worden veranderd. De direc teur van de opera in San Fransisco heeft verklaard, dat dit besluit zal worden voorgelegd aan de Amerikaanse kunste naarsfederatie. Het gevolg hiervan kan zijn dat Maria Callas een verbod krijgt opge legd voor engagementen in de Verenigde Staten. (UP) Wetenschappen zoveel mogelijk bevorderd. Het kunstmatig kweken van broed en de vraagstukken van de oestercultuur in het Deltagebied hebben de volle aandacht. Het in dienst stellen van een inspectievaartuig voor de Waddenzee kan in 1958 verwacht worden. Om uitsterven te voorkomen is 112.500 kg ondermaatse vis uit Oost-Flevo land naar het IJselmeer overgebracht. Met Visserijtechnische maatregelen zal gepoogd worden de IJselmeer visserij verder te sa neren. Het stichten van een grote viskwekerij in Oost-Flevoland beoogt de produktie van voor de vissport aantrekkelijke soorten te verhogen. Met de bouw daarvan wordt in 1958 begonnen. Uit de begroting van het Landbouw- Egalisatiefonds blijkt, dat tegenover een totaal der uitgaven ad f 332.500.000 een be drag aan inkomsten ad f 6.300.000 staat, zodat het nadelig slot geraamd wordt op f 326.200.000. ADVERTENTIE FLACONS i 50. 100 EN 500 DRAGEES - ORGANON-OSS ADVERTENTIE R.S. Stokvis Zonen N.V. Afdeling Haarden en Kachels West-Duitsland heeft in de periode van april tot juni van dit jaar negen maal zo veel voor zijn defensie uitgegeven als in ae overeenkomstige periode van het vorig jaar. Het betreft uitgaven voor zijn eigen strijdkrachten en de NAVO. Volgens offi ciële cijfers gaf West-Duistland in ge noemde periode van dit jaar 1.357.400.000 rnark voor zijn defensie uit tegen t50.000.000 mark in de overeenkomstige Periode van 1956. Volgens de Provinciale Waterstaat in Zwolle, is de toestand in Overijsel tenge volge van de overvloedige regen van vorige week „niet zo verontrustend als men aan vankelijk vreesde". Het ernstigst was de toestand in de gemeenten Hardenberg, waar vorige week in twee etmalen ongeveer 70 mm. regenval werd gemeten, Gramsbergen, Dalfsen en Ommen, langs het Meppelerdiep en de Reest en om Hasselt en Staphorst. Maar ook op tal van andere plaatsen heeft men last van het hoge water, zoals bij Olst en Wijne, Nieuwleusen (Westeinde), Wan- neperveen en Blankenham, in het gebied van de Twickelse vaart en in de Noord oostpolder. De nieuwe zware regenval, die kwam na dat juli en augustus ook reeds zeer nat waren geweest, en de harde westelijke win den, stuwden het water op zodat een vlotte afvloeing bemoeilijkt werd en er overstro mingen ontstonden. Geleidelijk aan wordt de waterafvoer in Overijsel verbeterd, maar zelfs als al deze verbeteringen tot stand zijn gekomen, zal wateroverlast niet geheel voorkomen kunnen worden bij ab normaal zware regenval, gepaard gaande met harde westelijke wind, zoals vorige week, aldus de Provinciale Waterstaat. Wat de te velde staande gewassen betreft zijn het hoofdzakelijk de aardappelen die gevaar lopen, vooral nu de temperatuur gaat stijgen.Op enkele plaatsen is reeds rot ting van aardappelen geconstateerd. Veel zal afhangen van het weer van de komende dagen. Intussen hebben de boeren het vee moeten binnenhalen, ruim zes weken eer der dan normaal, waardoor de melkop- brengst sterk terugloopt. Overigens is de schade voor de grasgebieden uiteraard niet zo groot als voor de landbouwgronden. In de IJsselmeerpolder Ook in de Noordoostpolder en Oostelijk Flevoland heeft men last gehad van hoog water. In de sehippersbeurs te Emmeloord stond het water vrijdag liy2 con. hoog, zo dat de bureaus op kisten moesten worden gezet. In de kanalen in de Noordoostpolder WASHINGTON (UP) De Amerikaan se luchtmacht is van plan maandag een viertraps raket af te schieten boven de Stille Oceaan. De raket, die naar men ver wacht tot 6.500 kilometer zal stijgen, wordt afgeschoten van een platform, dat met behulp van een ballon tot op een hoogte van 30.000 meter boven de atol Eniwetok zal worden gebracht. V In Wageningen is dinsdag door ir. A. Franke, voorzitter van het Nederlands In stituut van landbouwkundige ingenieurs de eenenveertigste „Landbouwweek" ge opend. De heer Franke bepleitte de noodzaak van voortgezette kapitaalsinvestering in de landbouw, opdat deze zich economisch kan handhaven. Reeds nu worden jaarlijks 100 tot 150 miljoen gulden aan technische maatregelen als ruilverkaveling en ontslui ting, besteed. Daarnaast zal het noodzake lijk zijn de bevolking ten plattelande gees telijk op hoger niveau te brengen. Deze ontwikkeling kan wel vijftig jaar vergen. De primitieve omstandigheden ten platte lande verhinderen deze ontwikkeling. In Overijsel, waar nog vierduizend kilo meter onverharde weg is, is het voorgeko men, dat de dokter weigerde bepaalde pa tiënten van afgelegen boerderijen te be zoeken, daar ze per auto niet bereikbaar waren. Deze patiënten moesten dan met paard en wagen naar een voor de dokter bereikbare plaats worden gebracht. De heer Franke constateerde, dat thans „een niet geringe touwtrekkerij aan de gang is tussen industrie en landbouw, ten aanzien van de verkrijging van risicodra gend kapitaal. Een rationele programme ring van de besteding dient ernstig onder de ogen te worden gezien. Spreker achtte het wenselijk, dat landbouw en industrie in gesprekcentra elkaar trachten te vinden ter voorkoming van conflicten. is het water intussen ongeveer 1.10 m. ge zakt, waarmee het thans beneden het nor male peil staat. Houdt het huidige weer aan, dan zullen ook de landbouwgronden in de polder het overtollige water spoedig kwijt zijn. Hier lopen de aardappelen eveneens gevaar. Ten aanzien van de te velde staande bieten valt nog weinig te voorspellen. In Oostelijk Flevoland, waar het water vorige week door de sterke wind hoog was Langendijk. opgestuwd bij Roggebotsluis en Ketelhaven, wordt het waterpeil nu eveneens geleidelijk lageï. „Te weinig begrip inDen Haag" Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hillegersberg (vac. J. C. Stelwagen) C. Treure te Ederveen. Aan genomen het beroep der Generale Synode als predikant in algemene dienst (secr. van de Ned. Chr. Stud. Ver.) G. J. Bos man, vicaris te Nijmegen. Bedankt voor Spijkenisse (toez.) C. D. Israël te St. Nico- laasga. Beroepen te Schelluinen A. G. Ha ring te Loon op Zand. Aangenomen naar Oppenhuizen-Uitwellingerga jhr. C. van Eysinga te Aalsum. Aangenomen naar IJselmonde (3de pred.pl.) Marius C. Don te Kuinre. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Delft G. J. Buys te Papen- drecht en C. Noordegraaf te 's-Graven- deel. Tweetal te Zaandam M. Vlietstra te Eemdijk en S. Wijnsma te Broek op Hier of daar? Waar ben ik nou? Ben ik op uw tafel in Haarlem, ben ik in uw hand in IJmuiden of ben ik op een heet terrasje in Llansa met rechts Hotel Miramar (goedkoop) en links de Middellandse Zee? Kijk ik uit op een regenmiddag in een Haarlems tuintje of schijnt de zon scherp in een blauwe zuidelijke hemel? Ligt er voor me een wit haventje, met Moorse huizen en blauw geteerde vissers boten en rieten afdakjes tegen de felle Spaanse zon? Waar ben ik en wanneer ben ik? Is het n u, wanneer ik dit tik vlak voor het eten om twee uur op maandag, of is het n u als u dit leest, vlak na het eten een paar da gen later? Wat het ook is, kom mee naar dit zuiden. De wind ruist door een soort groene pijn bomen welker naam ik niet ken, maar zij kennen mijn naam ook niet, dus het hin dert niet. Ik ben maar een zomergast, de bomen wonen hier natuurlijk altijd. Er zijn ook bergen rond om ons heen met huizen er op, wit met rode daken, tegen de zon beschermd met kleine ramen en open gaanderijen. Er dobberen vissers boten op de witte kopjes van het blauwe water. Dit is een tamelijk leeg landschapHet land is verwaarloosd na alle oorlogen en twisten; eerst langzaam komt welvaart met de binnenstormende auto's van toeristen uit Frankrijk, Engeland, Duitsland. ledereen komt bleek en verlegen hier aan en na een paar dagen zijn het gebrons de piraten. Dat denken ze tenminste. Bo vendien leven die piraten hier goedkoop. De wind is nu wat gedraaid en komt recht uit de blauwe en groene zee. De wol ken werpen donkere plekken op de zon nige gearceerde bergruggen. De lucht is helder als een vergrootglas en het regent niet. Waar ben ik en wanneer ben ik? Ben ik bij u over een dag of wat, of bent u hier bij mij op dit ogenblik? Ruikt u de frisse wind van zout en bloemen? Of ruikt u de uien van de buren? Voor mij is het natuurlijk aardiger als ik nog even hier kan blijven en u dus bij mij komt. Want dan hoef ik dit stukje niet te schrijven, maar kunt u alles zelf zien, ruiken en horen. De zachte branding op de kiezels. En dan hoef ik nu op dit ter rasje niet moeizaam zitten te tikken maar kan ik gaan zwemmen of zonnen of eten. Dus waar en wanneer? Hier, nu! II. B. Fortuin Het hoofdbestuur van de Overijselse Landbouwmaatschappij is van mening dat Den Haag nog steeds te weinig begrip heeft voor de problemen waarvoor Overijsel ten aanzien van de waterbeheex-sing wordt ge steld. Wil voorkomen worden dat bij voort during en in toenemende mate ernstige schade zal worden aangericht aan de land bouw door langdurige regen, dan zal aan zienlijk meer geld voor vex'beteringen op korte termijn beschikbaar moeten komen. Het hoofdbestuur van de O.L.M. zal de ministers van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening en van Verkeer en Water staat deze zaak nog eens duidelijk uiteen zetten. Ook het water uit Duitsland heeft in Overijsel weer veel overlast veroorzaakt. Het hoofdbestuur van de maatschappij zal zich via het Landbouwschap opnieuw wen den tot de minister van Buitenlandse Zaken opdat deze klemmende kwestie weer eens bij de Nederlands-Duitse besprekingen aan de orde kan worden gesteld. Vroege aardappelen verloren? Door de aanhoudende regens, van de laatste dagen zijn ook in het land van Heus- den en Altena vele akkers door-weekt. Op verscheidene percelen zijn vroege aard appels zo door rot aangetast dat het twijfel achtig is of het de moeite waard is de aard appels voor de consumptie te oogsten. Ook het fruit heeft van de hagel geleden. ADVERTENTIE Een «impel vrijwel smakeloos tabletje plus een glas water is alles wat U nodig hebt om pijn en ongerief van aambeien te verlichten. Hemotabs werken weldadig tegen Uw ptJn en ongemak. Zalf en zetpillen zUn overbodig. Met hun werking van binnen uit, doen Hemotabs de zwellingen slin ken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies herstellen, zo belangrijk voor volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur 1.47 Bij Apothekers en Drogisten BELGRADO (Reuter) Pi-esident Tito van Joegoslavië heeft dinsdag zijn in stemming betuigd met een conferentie van premiers der Balkan-landen, zoals voorgesteld door de Roemeense regering. Deze samenkomst, zou een „belangrijke stap zijn in de richting van liet vestigen van vriendschap tussen de Balkanlanden". In een brief aan de Roemeense premier zegt Tito, dat een conferentie tussen Al banië, Bulgarije, Griekenland, Turkije, Roemenië en Joegoslavië in het belang van de volken op de Balkan zou zijn en de Europese veiligheid en internationale vrede zou versterken. De welvaart der Balkanlanden zou erdoor kunnen worden verhoogd. Ned. Prot. Bond Aangenomen de benoeming tot voor ganger te Voorburg J. van Rossum te Emmen. TOKIO (Reuter) Volgens Japanse na tuurkundigen zijn zaterdag of omstreeks zaterdag in de Sovjet-Unie een reeks kernproeven verricht. Zij leiden dit af uit het feit, dat in de afgelopen twee dagen in het noorden van Japan sterke radio activiteit in de neerslag is waargenomen. De plaats van de jongste Russische kern proeven zou in het gebied van het Baikal- meer gelegen zijn. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse „Prinsjesdag" is voor het ka binet Bourgès-Maunoury gisteren géén gebeurtenis geweest, die haar aanleiding gaf overal de vlaggen van de regeringsge bouwen uit te steken. Het was een matte rentree, die toch echter niet kon verhul len, dat de bedreiging voor het kabinet steeds duidelijker vormen begint aan te nemen. En het is dan ook allerminst uit gesloten, dat wanneer einde van deze maand over de vertrouwenskwestie zal worden gestemd, die de premier inzake Algerije en de landbouwpolitiek zeker krijgt te stellen, hij het vermoeide hoofd in de schoot zal moeten leggen. Een kwa lijk voorteken was al, dat de kamerleden dinsdag, tegen de wil van de regering in, met de debatten, of beter: de interpellaties over de landbouw begonnen in plaats van met Algerije, waarover de regering nu eerst eens met de Assemblée in het reine wilde komen. Over die landbouw kreeg vooral de minister van Financiën, Felix Gaillard, natuurlijk veel lelijke dingen te horen, maar intussen is nog altijd niet bijzonder duidelijk hoe de stukken in de regex-ing zélf zijn gelegen ten aanzien van het nieuwe statuut over Algerije, dat thans moet worden aangesneden. Vanmorgen gingen er weer hardnekkige geruchten, dat de minister van Oorlog André Mor ice en zijn drie rechts-radicale partijgenoten in het kabinet vandaag nog zouden aftx-eden uit protest tegen een clau sule in de „raam-wet", waardoor in een verre toekomst de Algerijnen wat meer zeggenschap over zekere onderdelen van hun eigen zaken zouden krijgen. Diezelfde vrees heeft gisteren in Algerije zelf de temperatuur eveneens onder de Europese bevolking met een aantal graden doen stijgen. De algemene staking, waar mede de Franse colons hadden gedreigd, is voor het moment weer afgelast na langdu rige en hartstochtelijke discussies met de resident-generaal Robert Lacoste, die tot dusverre altijd op de eensgezinde steun en zelfs de aanmoediging van de Fransen in Algerije kon rekenen. Die verwarring en verdeeldheid over de toekomst van Algerije openbaart zich vrij wel in alle partijen op het moment, dat de agenda van de UNO Frankrijk noopt ein delijk eens een beslissing te nemen. Zoals gezegd, is de vrees dan ook nog altijd groot, èn gerechtvaardigd, dat de zwakke regering Bourgès-Maunoury on danks alle pogingen van de premier om tussen de tegenstellingen door te varen, uiteindelijk toch op de klippen van de Franse verdeeldheid te pletter zal moeten lopen. Gaillard optimistisch PARIJS (AFP) De Franse minister van Financiën Gaillard heeft tijdens een maaltijd van de Engels-Amerikaanse pers te Parijs verklaard dat het verdrag van de Gemeenschappelijke Markt van funda menteel belang is voor Frankrijk. Hij voeg de hieraan toe, dat Frankrijk voornemens is een einde te maken aan de noodmaat regelen op het gebied van de handel en zo spoedig mogelijk weer tot liberalisatie van het handelsverkeer over te gaan, opdat het tot de Gemeenschappelijke Markt kan toe treden als volledig deelgenoot. De minister wees erop, dat het tot niets zou dienen de douanebelemmeringen op te heffen, wanneer de aangesloten landexi een van die van de naburen afwijkende mo netaire politiek handhaven, wanneer hun begrotingen tekorten laten, en wanneer zij uiteenlopende politiek voeren op het ge bied van kredietbepex-kingen. Europa kan slechts geleid worden onder een politiek van expansie", zo ver-klaarde hij. „Een van de taken van een monetaire conferentie, zoals ik voorstel te doen hou den, zal zijn de bestudering van de instel ling van een investerings- en ontwikke lingsfonds. Op het ogenblik heeft Duitsland een creditsaldo en Frankrijk een nadelig saldo. Dit is een van de vraagstukken, die wij moeten oplossen", aldus Gaillard. Naar aanleiding van een gestelde vraag over de mogelijkheid van Duitse economi sche hulp aan Frankrijk sprak de minister tegen, dat daarover onderhandelingen ge voerd waren. In het rapport van de economische com missie voor Eux-opa van de UNO werden de jaarlijkse kosten voor de operaties in Algerije op 700 miljard fx-anc gex-aamd. Op een desbetreffende vraag antwoordde Gail lard, dat dit bedrag veel lager was, min stens de helft. Gaillard verklaarde tenslotte nog, dat er een neiging bestond, om het belang en de ernst van de oppositie tegen zijn land bouwpolitiek en de oppositie van arbeidex-s en industrie te overdrijven, en dat deze oppositie geen werkelijke bedreiging voor de regering vormt. Natuurlijk hangt het woord kwestie dat ook: quaestie werd geschreven samen met het Franse: question vraag. Eigenlijk betekent kwestie dus: de handeling van het vragen en van daar: de twijfel, de onzekerheid, die tot vragen noopt. De uitdrukking: buiten kwestie betekent dan ook: zonder twij fel. In de verbinding: er is geen kwestie van, is de betekenis al enigszins gewij zigd tot: er is geen mogelijkheid op. Zo bedoelt men met: de persoon in kwestie: de persoon van wie sprake is. Dan komt er een nieuw element in. Uit het begrip onzekerheid, twijfel vloeit dat van: onenigheid voort. Kwestie met iemand hebben wil zeggen: ruzie, twist, ^geschil met iemand hebben.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5