BREIT U Merkwaardig debuut van een jonge Marker pianiste Muzikale verjaard agshulde aan prof. Hendrik Andriessen Haarlems burgemeester verricht officiële opening Havenkantoor Haarlems Dagblad Aafje Heynis Door Zang als soliste bij Vriendschap" bi NAALDKUNST „Romeo en Julia in Berlijn Tevens onthulling van smeedwerk aan voorgevel van M. Gobius ^förieven aan de rsclactie Aanmeldingsformulier HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Toneelgroep Studio in Centraal Theater Ballet der Lage Landen met „De Notenkraker" in Haarlem Griepgevallen in Haarlem zijn nog onschuldig Haarlemse politie wint voorronde om sportbeker Mr. F. M. A. Schokking dijkgraaf van Rijnland G.S. hebben geen bezwaar tegen polio-inenting Vaccinatie in Haarlem begint half oktober Twee Limburgers verdacht van diefstal aangehouden Roeiwedstrijden voor scholieren P. Zwaanswijk Landbouwcursus in gevaar ■fill Boeke en Huidekoper keert 14 percent uit Geslaagd Burgerlijke Stand van Haarlem WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 Het ziet er naar uit, dat de zogenaamde nauzeconcerten in de Haarlemse Concert- al de jongste onderneming van het voordhollands Philharmonisch Orkest succes zullen worden. De belangstel- fin? was dinsdagmiddag naar verhouding iet gering. Het programma vermeldde twee "nummers: de „Serenata notturna" voor dubbel strijkorkest van Mozart en het Pianoconcert no. 1 van Beethoven, waarin als soliste optrad de negentien jarige Tijne van Brederode, een Marker Reisje uit een zeer muzikale familie (haar broer is hoornist in het Concertgebouw- 0'zif had voor de gelegenheid haar Mar- ]{er-kleding verwisseld voor een toilet dat iiaar herkomst niet verriedt. Maar in de zaal kon men dorpsgenoten herkennen aan de traditionele opsmuk. Want het was een gebeurtenis voor Marken dat Tijne in Haarlem haar debuut op het grote po dium maakte. Tijne van Brederode is als concertpianiste opgeleid door Jaap Spaan derman, de piano-pedagoog die reeds me nige pianist van betekenis afgeleverd heeft en die er zich op kan beroemen een kunstenaar van formaat als Theo Bruins te hebben voorbereid voor zijn carrière. En nu weer dat tengere Marker meisje, dat met een air van zelfverzekerdheid als of zij voor de honderdste keer met orkest voor een publiek speelde uit het hoofd ADVERTENTIE een wikkelhemdje, stola, luicrbrockje jumper of U vindt een patroon (keuze uit ruim 1000) GROTE HOUTSTRAAT naast LUXOR Onder de onjuist gespelde titel „Selctor Oost-West" (met bovendien de hachelijke associatie: thuis-best) heeft de toneelgroep „Studio" dinsdagavond de première ge geven van „Romeo und Julia in Berlin" van Gerd Oelschlegel in het Centraal Theater te Amsterdam, waar de vertonin gen nog enige tijd worden voortgezet. Oel schlegel zo wordt ons in het programma meegedeeld werd voor zijn activiteit in het studentenverzet gestraft met tewerk stelling in de uraniummijnen, slaagde er in 1947 in naar West-Duitsland te ont komen en vond zijn eigenlijke bestemming in 1956, toen hij met „De dodelijke leugen" als toneelschrijver debuteerde. Voor het onderhavige stuk kreeg hij in het begin van dit jaar de litteratuurprijs van de stad Bremen. Het is 'n typisch stuk „tijdstoneel". Toch geloof ik, dat in de versnipperde opbouw in de eerste plaats ambachtelijk onver mogen is te herkennen, eerder althans dan een weerspiegeling van de tragiek der Duitse verscheurdheid, zoals in de voor beschouwing wordt gesuggereerd. In vloeden van Georg Büchner en van het daarna gekomen expressionisme zijn dui delijk merkbaar in dit werk, dat kennelijk met zeer zuivere bedoelingen is geschre ven en dat men door de nogal gebrekkige opvoering waarschijnlijk niet op zijn beste kwaliteiten kan beoordelen. Wat men te zien kreeg immers leek een regelrechte voortzetting van een genre, dat men voor heen meende te kunnen onttrekken aan artistieke normen door het als „volks toneel'' te bestempelen. Maar hoe dan ook, het is te betreuren dat de stellig niet on begaafde schrijver zo'n filmachtige opeen volging van veel te veel tafrelen heeft verkozen voor zijn eenvoudige geschiede nis, waardoor de climax extra melodrama- tich aandoet. Technische gebreken van de voorstelling hebben dit bezwaar ver ergerd. De handeling speelt zich af in wat een „herberg" in Berlijn wordt genoemd. Vlak voor de deur ligt de grens tussen de wes telijke en de oostelijke zone. Hier wordt een door de communistische politie ge zochte ingenieur verliefd op de dochter van een partijman. Hun ouders delen een woning in onvrede. De vete laait zo hoog op, dat de Romeo als slachtoffer valt, juist als hij zijn Julia voor de vlucht naar de vrijheid komt halen. Men krijgt nog net genoeg van innerlijke omkeer gesugge reerd om te mogen aannemen, dat de lief de voldoende uitwerking heeft gehad om over de vijandschap en het wederzijdse vooroordeel te triomferen. Intussen is de ideologische kant wel heel simplistisch behandeld. Bovendien is het nauwelijks mogelijk om aan de gebeurtenissen een meer dan incidentele betekenis toe te kennen. Jan Velzeboer heeft het stuk vertaald en geregisseerd. Wat. zijn spelleiding be treft is hij aanzienlijk tekortgeschoten. Want waarom al meteen die tonen van doffe neerslachtigheid en lamlendige be wegingen, waardoor de somberheid muf wordt? De kansen op verlevendigende contrastwerking werden zonder uitzonde ring gemist, want zelfs de dansmuziek uit het restaurant met de sprookjestuin in de westelijke helft van de stad was met om aan te horen. Herhaaldelijk ontstonden er opzettelijk langdurige pauzes in de han deling en de gesprekken, die met niets konden worden gevuld behalve wat stereotiepe gebaren, waardoor zo lang zamerhand onmogelijk geworden zinnetjes als „Kom, ik geloof dat ik maar eens ga opstappen!" als bezerende spelden in de zinloze stilte vielen. De overbodige treu righeid werd nog versterkt door het on doelmatig belichte simultaandecor van Niels Hamel, die ditkeer geen gelukkige hand bij zijn noodgedwongen eenvoudige ontwerpen had. Ook over de prestaties van de vertolkers der rollen, die bijna zonder uitzondering bedachtzaam in de schaduw van het naderend onheil bleven zoeken naar ver antwoorde bezigheden, is weinig meer te zoggen dan dat zij kennelijk enige erva ring in de school van het naturalisme heb- ben opgedaan. Men verloor zich echter voortdurend in details, wanneer er niets meer te illustreren was. Herman van Eelcn was de titelheld. Hij beschikt over oen sympathieke stem. maar weet zich geen houding te geven. Restte het genoegen van het weerzien van Emmy Lopes Dias, die althans enige werkelijke menselijke warmte uitstraalde. David Koning met Beethovens Concert in C de aan loop nam naar de toekomst, die zij zich gedroomd heeft. Haar soepel spel suggereerde direct een vlotte muzikaliteit. Met technische zeker heid ontlokte zij aan de vleugel een pa relende klank. En in de grote cadens wist zij ook kracht en fantasie te pas te bren gen. Maar wat mij bijzonder trof was haar zangerige voordracht in het largo, waar zij expressief muzikaal dialogeerde met de solo-klarinet. Het mag waar zijn dat de ietwat gejaagd gespeelde finale aan ritmische stevigheid inboette, maar aan trefzekerheid was ook daar geen tekort. Het was met dat al een merkwaardig de buut, waaraan zij de herinnering kan meedragen aan een prettige samenwer king met het orkest, onder de veilige lei ding van Henri Arends. Tijne van Brederode: een naam die we moeten onthouden. Ik ben overtuigd dat wij hem wel eens meer zullen lezen. Jos. de Klerk De bijzondere voorstelling ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van het Ballet der Lage Landen wordt op donder dag 26 september ook in de Haarlemse Schouwburg gegeven. Hoofdnummer daarvan is de integrale uitvoering van „De Notenkraker" van P. I. Tsjaikofsky in de choreografie van Lev Ivanov, door Walter Gore bewerkt. Harry Cordwell ontwierp de decors, die een snelle toneelwisseling mogelijk maken. De belangrijkste rollen worden door Angela Bayley, Milly Em mer, Lieke de Leeuw, Ben de Rochemont, Filip Kaesen en Johan Mittertreiner ver tolkt. Hieruit blijkt dat Leo Kersley niet langer deel van het gezelschap uitmaakt. Ine Rietstap verblijft voor studie tot be gin november in Engeland. Het programma wordt geopend met een nieuw werk: „Variazione con maschera" (gemaskerde variaties) op muziek van Giovanni Reali door Dennis Carey. Ook in Haarlem neemt de griep toe. Of men hier te maken heeft met de veelbe sproken A-griep, of dat het gevallen van gewone griep betreffen, is nog niet be kend. De gemeentelijke geneeskundige dienst stelt een onderzoek in op de scholen, waar de laatste tijd veel gevallen van absenteïs me zijn gemeld. Hierbij wordt overleg ge pleegd met de Leidse hoogleraar prof. dr. J. Mulder, die vanmorgen in Haarlem in samenwerking met de G.G.D. een onder zoek heeft ingesteld. Er wordt een nauwlettend toezicht ge houden, waarbij ieder kwaadaardig geval onmiddellijk wordt geregistreerd. Voorlopig behoeft men zich nog niet bijzonder bezorgd te maken, omdat alle geconstateerde gevallen van een lichte graad waren en het zelfs nog de vraag is of het A-griepgevallen betrof. Het bericht in één der avondbladen van gisteren, dat een achttienjarige Haarlem se jongen tengevolge van een A-griep aanval was overleden, noemde de direc teur van de Haarlemse G.G.D., dokter D. Heijmans, voorbarig. Deze jongen is over leden tijdens een verblijf in Drente, maar het staat nog niet vast, dat A-griep er de oorzaak van was. Op de terreinen van de H.F.C. „Haar lem" werden dinsdag de voorronden ge speeld voor de Nederlandse Politiesport- bondbeker. Doordat Zaandam op het laat ste moment verstek moest laten gaan, werd er gestreden tussen Alkmaar G.P., Almaar R.P., R.S.D.A., Z.P.S.K. en Haarlem. Zowel R.S.D.A. als Haarlem wisten uit de 4 gespeelde wedstrijden 6 winstpunten te bemachtigen, zodat de winnaar moest worden aangewezen door het nemen van strafschoppen. Pas bij de vierde serie strafschoppen was Haarlem de gelukkige en werd winnaar van het tournooi. Door deze uitslag moet Haarlem op 1 oktober te Katwijk aan Zee de strijd aan binden tegen S.V.K.M.A. (Kon. Marine Amsterdam), Schiedam en Bussum om het bezit van de Nederlandse Politie Sportbond Beker. *5 Wanneer men het concert, dat dinsdag avond door de Christelijke Oratoriumver- eniging „Door Zang Vriendschap" in de Haarlemse Concertzaal gegeven werd, had aangekondgd als een avond van Aafje Heynis, dan zou dit niet beneden de waar heid geweest zijn. Behoudens in een in leidend koornummertje en in het „Ave Verum" van Mozart was de gereputeerde Hollandse altzangeres steeds aan het woord. Haar optreden, vooral met de Can tate 169 van Bach „Gott soil allein mein Herze haben" betekende voor mij een dubbele herinnering aan de enige keer dat Kathleen Ferrier in Haarlem gezongen heeft, namelijk in november 1950, een paar jaar dus vóór haar oVèrlijdèh. "ten'eerste' was er het stemgohalte^van Aafje Heynis, dat in zo menig opzicht aan dat van de Engelse zangeres doet denken. Verder was er die Cantate voor alt-solo met obligaat orgel, die wij vóór noch nè Kathleen Fer rier in de Haarlemse Concertzaal hoorden. Aafje Heynis had Piet Kee als solistische partner ter vertolking van dit veeleisende stuk. Voor de verdere instrumentale bege leiding (strijkorkest en hobo's) werkte het Bach-Orkest, een klein ensemble onder leiding van Simon C. Jansen mee. De taak van het koor beperkt zich in deze cantate slechts tot een slotkoraal, dat met passen de uitdrukking gezongen werd. Het con certerende karakter van het stuk resul teert uit het feit dat Bach het als omwer king van een zijner klavierconcerten tot stand bracht. Vandaar de belangrijke rol die de organist er in te vervullen heeft en de uitgebreide instrumentale inleiding die haar oorsprong maar al te duidelijk verraadt. Maar de wijze, waarop de com ponist de vocale solostem tegen een voor handen Siciliano voegde, zou niet doen vermoeden, dat dit een bewerking is. Met dat al is het werk een zeer interessante opgave voor een altzangeres en waarlijk niet minder voor een organist. Men be reikt er direct een hoogtepunt mee, dank zij de overtuigende interpretatie van de vocaliste en de alleszins beheerste vertol king van Piet Kee. Aafje Heynis liet ons vervolgens kennis maken met een latijnse cantate van Chris tian Ritter, een oudere tijdgenoot van Bach, in dit werk nog op een keerpunt tussen renaissance en barok. Zij was ook soliste in de cantate „Christ, der du bist der helle Tag" van Hugo Distier, de ver nieuwer, in neo-barokstijl, van de Lutherse kerkmuziek in Duitsland, in welk stuk ook het koor een belangrijke taak had, even als het instrumentale ensemble. De zan geres trof gevoelige accenten in een lied van Bernard van de Sigtenhorst Meyer, op tèkst''van Lan Luyken en' wist êichzelf op dit punt nog te overtreffen irr „Vier miniaturen" op latijnse teksten, die Piet Post voor zangstem en obligaat-orgel com poneerde. Deze stukjes vonden bij het publiek een warm onthaal. Tenslotte wist Aafje Heynis haar stem ook te plooien naar de romantische wendingen van het driedelig „Geistliches Lied" van Mendels sohn, waarin koor en instrumentarium ook een belangrijk aandeel hadden. „Door Zang Vriendschap" kon zich hierin naar hartelust uitzingen. Simon C. Jansen be reikte met zijn koor tevens een treffend resultaat met het „Ave Verum" van Mozart. De zeven strijkers van zijn Bach-Orkest, ondersteund door het orgel, voldeden hier uitstekend, zoals trouwens ook in de overige nummers waarin zij een taak hadden. Waaruit blijken kon dat ook met een beperkt instrumentarium als begelei dingsfactor een goed vocaalconcert moge- lijk iS' Jos de Klerk Tijdens een woensdagochtend in het Ge- meenlandshuis te Leiden gehouden ver enigde vergadering, van hoogheemraden en hoofdingelanden van het hoogheem raadschap van Rijnland heeft de oud burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, zijn ambt van dijkgraaf van Rijnland aanvaard. Nadat de secretaris, mr. S. J. Fockema Andreae, de nieuwe dijkgraaf de ver gaderzaal had binnengeleid, heette de waarnemend dijkgraaf, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, burgemeester van Warmond, mr. Schokking welkom, waarna hij uit weidde over enkele boeiende facetten van het ambt van dijkgraaf. Om vele redenen verheugde spreker zich er over, dat het hem gegeven is de komen de tijd het hoogheemraadschap van Rijn land te mogen dienen. Het werk van de dijkgraaf behoort niet alleen te worden verricht in het Rijnland huis, maar ook daar buiten. In dit verband herinnerde mr. Schokking er aan, dat hij zich ten doel stelt het bevorderen van de goede relaties met de provinciale bestu ren, gemeenten, de polderbesturen, de aangrenzende waterschappen, de Kamers van Koophandel en Fabrieken en rijksin stellingen. Mr. Schokking besloot met de hoop uit te spreken dat het allen gegeven mocht zijn om in de komende tijd, die ongetwij feld door de snelle ontwikkeling en ver andering der maatschappelijke omstandig heden wellicht zware problemen zal op leveren, die krachten aan de belangen van Rijnland te wijden, waardoor aan de roem rijke historie van het hoogheemraadschap van Rijnland een schone bladzijde kan wor den toegevoegd. Gedeputeerde Staten van Noordhollland hebben een verklaring van geen bezwaar gegeven tegen het Haarlemse raadsbesluit, volgens welk kinderen van de jaarklassen 1955, 1954, 1953 en 1952 zullen worden inge ënt tegen kinderverlamming. Deze goedkeuring van G.S., die afwijkt van vroegere afwijzende beslissingen ten aanzien van dergelijke voorstellen van de gemeenten Hilversum en Beverwijk, is waarschijnlijk te danken aan de omstan digheid, dat Haarlem de kosten voor het vaccin voor rekening van de ouders laat komen. Met de inenting zal zo spoedig mogelijk een begin worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling van de Gemeentelijke Genees kundige Dienst in de week van 15 tot 19 oktober alle daarvoor in aanmerking ko mende kinderen in te enten. De ouders van deze kinderen zullen allen een oproep krij gen met nauwkeurige aanwijzingen. De tweede inenting zal van 11 tot en met 15 november worden gegeven en de derde zal een half jaar later volgen. Gezocht door politie in tal van plaatsen in ons land De politie van Bloemendaal heeft twee jonge Limburgers aangehouden en ingeslo ten, die van een reeks van misdrijven wor den verdacht op tal van plaatsen in ons land. In de nacht van maandag op dinsdag waarschuwde een bewoner van de Hoge Duin en Daalseweg in Bloemendaal de po litie, waarbij hij van de vermissing van zijn voor het huis geparkeerde auto aan gifte deed. Bij een ingesteld onderzoek troffen po litiemannen aan de voet van de Duin en Daalseweg twee mannen aan, die bij de gezochte auto met behulp van een schroe vendraaier contact probeerden te maken teneinde er met het voertuig vandoor te gaan. Men bleek te doen te hebben met een 22-jarige- en een 29-jarige jongeman uit respectievelijk Nuth en Hoensbroek, die door de politie uit tal van plaatsen in ons land werden gezocht. Zo zouden zij zich in Naarden aan af persing van een bedrag van 370 gulden heb ben schuldig gemaakt, alsmede aan dief stallen in 's Hertogenbosch, Heerlen en Eindhoven. Beide jongelui zullen vrijdag op transport naar Naarden worden gesteld. Tijdens het komende weekeinde houdt de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" in Heemstede wederom de jaarlijkse interscholaire roeiwedstrijden voor de leerlingen van de scholen voor Voorbereidend Hoger en Middelbaar On derwijs in Haarlem en omgeving. Op deze wedstrijden binden de leden van Het Spaarne de strijd aan in combinaties, die zijn samengesteld uit leerlingen, resp. oud-leerlingen, van eenzelfde school. Men ziet het dikwijls gebeuren, dat roeiers, die een geheel seizoen tezamen de kleuren van Het Spaarne hebben verdedigd, voor een korte tijd eikaars - uiteraard sportieve - tegenstanders worden, hetgeen buitenge woon spannend kan zijn. Een speciaal nummer op deze wedstrij den is de vierriems oefengiek voor begin nelingen. Hierin roeien scholieren, die geen lid zijn, als gast van de vereniging, nadat zij tijdens de vakantie door schoolgenoten, die de roeikunst reeds onder de knie heb ben, zijn getraind. Dit is het nummer, waarin veelal de felste gevechten worden geleverd. Een zeer spectaculair nummer wordt ge- vormd door de achtriemsgiek, dit jaar voor het eerst aan het programma toegevoegd. Het aantal inschrijvingen is zeer groot: met 114 deelnemende ploegen zijn dit jaar alle oude rekords gebroken. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE In Den Haag, de stad waarheen zijn levensweg hem gevoerd heeft, vierde prof. Hendrik Andriessen dinsdag zijn vijfen zestigste verjaardag. Veel rust zal men de jarige toonkunstenaar op deze dag niet ge gund hebben. Maar ongetwijfeld is er even een ogenblik geweest, waarop de bezinning, waartoe een verjaardag ons stemt, An driessen heeft doen terugdenken aan zijn geboortestad Haarlem, waar hij, wandelend langs de stille grachten, gelukkig kon zijn als hij de ijle klokkenklanken van het carillon hoorde en de zin van het leven, van zijn leven, zich overtuigender aan hem openbaarde bij het luisteren naar het fa meuze orgel in de Grote Kerk. Haarlem heeft een grote plaats in zijn hart behouden. Maar met niet minder ge negenheid bewaren de muzieklievende Haarlemmers een dankbare herinnering aan hun oud-stadgenoot, niet het minst zij, die door persoonlijk contact zoveel van hun muzikale vorming aan Hendrik An driessen te danken hebben. De Haarlemse stadsorganist Albert de Klerk heeft zich tot tolk van al deze muziekvrienden ge maakt door de kunstenaar op zijn verjaar dag een hulde te brengen met een orgel bespeling in de Grote Kerk, waarbij een geheel aan werken van Andriessen gewijd programma ten gehore werd gebracht. Het was voor Albert de Klerk, een van Andriessens begaafdste leerlingen, een ere- taak, waaraan hij zich met geheel zijn kunstenaarschap gegeven heeft. Albert de Klerk begon zijn voordracht met de uit voering van de Passacaglia uit 1929, een belangrijk werk uit de reeks composities van Andriessen,want het markeert duide lijk een ontwikkelingsfase in zijn com positiesfeer en -stijl. De stoutmoedige durf van de Orgeltoccato uit 1917 en het streven naar een modern-geavanceerde muziek, als in Preludio en fughetta uit 1922, heb ben plaats gemaakt voor bezonkenheid als reflex van een innerlijk weten, dat geen experiment meer verlangt en dat de vreug de kent van een ervaring van volmaakt geluk. Het was ook dit beginsel, dat leiding gaf bij het scheppen van het Thema met variaties in 1949 en var de drie „Inter mezzi" zelfs, een Andante, een Con fantasia en een Molto tranquillo, al werden zij geschreven in 1943, onder de druk van oorlog, ellende, uitzichtloosheid, wanhoop en twijfel. Tien jaar later werden de „Quatro studi voltooid, muziek waarin een persoonlijk schoonheidsideaal uitdrukking kreeg met een werkingssfeer, die zelfs de toevoeging „dramatico" bij de titel van het Grave moeilijk aanvaardbaar maakte, maar die onvoorwaardelijk het sprankelende Allegro con spirito, het Adagio expressivo en in het bijzonder ook het Maestoso inhoud gaf. Al deze werken gingen vooraf aan het reeds genoemde Preludio e fughetta en de Toccata, die met bruisende klank en in stuwende ontwikkeling deze unieke orgel bespeling besloot. Albert de Klerk heeft met zijn muzikaal en technisch meesterschap de orgelkunst van Hendrik Andriessen voortreffelijk ge diend. Die kunst berustte in deze werken op het eeuwenoude melodische lijnenspel, dat echter hier geen louter verstandelijke aangelegenheid werd, maar waarbij een ruime plaats werd gegund aan de stem van het hart met haar verheven intenties. Ook door deze schoonheidssynthese werd het door Albert de Klerk aangeboden ver jaardagsgeschenk een ervaring van bij zondere waarde. In 1956 kon de algemene landbouwcur sus geen doorgang vinden wegens onvol doende deelname. Gezien het aantal gega digden. dat zich voor de cursus in het ko mende sezoen heeft gemeld, staat de toe stand er ook nu weer allesbehalve roos kleurig voor, hetgeen in het bijzonder te betreuren is voor hen, die veel waarde hechten aan het te behalen diploma. Om de hierdoor ontstane situatie te be spreken is er een bijeenkomst uitgeschre ven, welke dinsdagavond zal worden ge houden in de openbare school. mmM ui Tx/ssma Het nieuwe havenkantoor nabij de Prin- senbrug aan het Spaarne in Haarlem is vanmorgen door Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, officieel in ge bruik genomen. Onder de aanwezigen be vonden zich ondermeer de gemeentesecre taris, mr. H. E. Phaff, wethouder A. J. M. Angenent en de directeur van het Haven en Marktwezen, de heer J. H. W. Scholte, de architect van het Havenkantoor, ir. H. A. Breuning, de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, alsmede afgevaardigden van het rijk en de pro vincie en vertegenwoordigers van het be drijfsleven. De heer Scholte schetste in een korte toespraak het wel en wee van het Haven en Marktwezen. „De ambtenaren van onze dienst hebben hun werk onder de moeilijk ste omstandigheden moeten uitvoeren. In deze nieuwe omgeving zullen zij hun werk echter weer met nieuwe opgewektheid her vatten", zei de heer Scholte, die voorts dank bracht aan allen, die aan de totstand koming van het havenkantoor hebben mee gewerkt en alle aanwezigen hartelijk wel kom heette. „Dit gebouw is echter niet alleen een tehuis voor onze ambtenaren, maar ook voor onze dienstboten", zo be sloot de directeur van het Haven- en Marktwezen zijn toespraak. Onder het ge bouw, dat op pijlers in het Spaarne is ge- Jubileum by Albert Heyn. De heer D. Sibie, chef van de Albert Heijn-winkel te Overveen, Bloemendaalsweg 226 A, hoopt op 21 september zijn zilveren jubileum te vieren. Hij heeft dan 25 jaar de leiding van het filiaal te Overveen. (Verkort weergegeven) Anti-Atoombomactie. Betreffende het besprokene op de avond in St. Kruis (Zeeuwsch-Vlaanderen) deelt de voorzit ter van de Anti-Atoombom-Actie ons mede, dat hij in hoofdzaak gesproken heeft over de gedachte, die aan de actie ten grondslag ligt en een beroep heeft gedaan op de individuele verantwoordelijkheid van ieder mens om zijn houding te be palen ten opzichte van de gevaren, die voortkomen uit het voortzetten van de proeven met kernwapens. Deze positieve gedachte vormde het hoofdthema van zijn betoog. Slechts bij het voorstel van prof. Knap om de minis ter van O., K en W. te verzoeken over te gaan tot het instellen van een leerstoel voor de Vrede kwam ter sprake, dat het in Nederland zo is, dat zelfs wanneer een initiatief van positief religieuze of van humanistische zijde in het belang van de vrede wordt gelanceerd, men al gauw ver dacht wordt gemaakt. Over het algemeen mag bekend genoeg geacht worden, dat de Anti-Atoombom- Actie een strikt neutrale basis heeft en niet onder invloed staat van welke poli tieke partij dan ook. G. A. DE BOCK Maatschappelijk Werk. Velen, die in hun vrije tijd te maken hebben met een vorm van maatschappelijk werk, hetzij als bestuurslid, hetzij als toezichthouder of jeugdleider, gevoelen de behoefte aan enige theoretische oriëntering en scholing. Er zijn anderen, die heroriëntering ver langen in verband met de snelle ontwikke ling van het maatschappelijk werk in deze tijd. Bovendien trekt het maatschappelijk werk hoe langer hoe meer de belangstel ling van buitenstaanders. Het is voor deze groepen, dat de CICSA in het komende winterseizoen een avondcursus in Amster dam organiseert. In deze cursus worden enkele sectoren van het maatschappelijk werk in hun huidige ontwikkeling en hun methodische aanpak behandeld. De cursus zal vijf maanden duren en wordt gehouden op woensdag van 7.30 tot 10 uur te beginnen op woensdag 30 oktober 1957 in het gebouw van het Centraal Instituut voor Christelijk Sociale Arbeid, Wetering schans 259261, Amsterdam (tel. 32448. 36526). Per avond worden drie lesuren van drie kwartier gegeven. CICSA Een overzicht van het nieuwe havenkantoor. bouwd, bestaat namelijk de gelegenheid om twee dienstboten te meren. Toen was het de beurt aan de burge meester om het havenkantoor met enige vriendelijke woorden voor officieel ge opend te verklaren. Hij wees erop, dat het „dienstje" van het Haven- en Marktwezen in de loop van de tijd is uitgegroeid tot een grote en belangrijke dienst. Het kantoor tje aan de Koudenhorn was al geruime tijd veel te klein om de ambtenaren van deze dienst te huisvesten. „Dat de dienst van het Haven- en Marktwezen nu in het bezit is gekomen van dit nieuwe kantoor is mede te danken aan het feit, dat bij de bouw van de Prinsenbrug werd besloten tegelijk de bouw van het havenkantoor ter hand te nemen. En dat de bouw voorspoe dig is verlopen blijkt wel uit het feit, dat de eerste paal voor het kantoor nog niet zo lang geleden in de grond werd gesla gen. Dit gebeurde namelijk op 16 oktober van het vorige jaar", vertelde de bur gemeester, die tot slot van zijn toespraak de ontwerpster van een smeedwerk voor de voorgevel, mejuffrouw M. Gobius, uitno digde dit kunstwerk gezamenlijk te ont hullen. Na afloop van deze plechtigheid bestond er gelegenheid om een tochtje te maken met de salonboot „The lady Elisa beth", om zodoende tevens een indruk te krijgen van het havenkantoor van het Spaarne af gezien. Tijdens de dinsdagmorgen gehouden jaar vergadering van de Koninklijke Handel maatschappij v/h. Boeke en Huidekoper n.v. in Haarlem werden de cijfers over 1956 goedgekeurd en het dividend be paald op 14 percent in aandelen ten laste van de agioreserve. Het dividend wordt betaald in 10 pet en 4 pet. op twee divi dendbewijzen. Het winstsaldo over 1956 ad f 16.000 is aanzienlijk lager dan dat over 1955 van ruim f455.000. Verklaard werd, dat de netto winst veel groter was geweest, namelijk ruim f 300.000, doch dat dit be drag voornamelijk was gebruikt voor ver sterkte afschrijvingen en in feite dus in het bedrijf was gehouden. Boeke en Huidkoper is niet ontevreden over de tot dusver bereikte omzetten in jan./juli 1957, hoewel de kosten gestegen en de omzetten iets lager zijn dan in de zelfde periode van 1956. Sindsdien zijn de resultaten echter niet ongunstig. De heer C. J. Baron Schimmelpenninck van der Oije werd als commissaris herkozen. De heer G. W. Seders, werkzaam bij de dienst van publieke werken te Zandvoort, slaagde voor het diploma „bloemist-hove nier". HAARLEM, 17 september 1957. ONDERTROUWD: 17 sept.: J. G. Schuijff en C. Kooreman; J. Verkerk en M. Repko; H. Oderkerk en J. J. Leijdens. GEHUWD: 17 sept.: J. A. M. Kemps en H. T. Pot; G. H. van Geijlswijk en A. M. Du wel; G. J. Veldman en M. L. H. de Laat; E. J. Jansen en F. Gortenmulder; J. Mulder en H. Sliggers. BEVALLEN van een zoon: 14 sept.: G. J. Teerlink-Maruk; 15 sept.: G. M. Th. Beusen-Kol; M. A. van Panthaleon-Koo- reman; 16 sept.: H. L. Hoogers-Buijn; L. M. Verveer-Derks; 17 sept.: B. W. de Vo gel-Van Zijl. BEVALLEN van een dochter: 16 sept: D. Ostermeijer-Nix; M. H. Koomen-Van den Berg; G. H. Krak-Bouman; P. van der Pol-Booms; 17 sept.: C. Cramer-Hack. OVERLEDEN: 14 sept.: D. Godefrooi, 75 j., Oranjeplein; 15 sept.: J. Stuitje, 75 j., Verspronckweg; 16 sept.: W. G. van de Rotten, 78 j., Maerten van Heemskerk straat. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst, zich met Ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal f 7.65. Handtekening: doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 oktober 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 september 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7