Twee prinsessen bij rijtoer door de residentie Verontrusting over gevaar op de Rijksstraatweg Minister Hofstra presenteerde de miljoenennota De koets, de uniformen, de akteiitas Eindhoven herdenkt zijn bevrijding met de „Negende" TV-kijkers in het noorden teleurgesteld Eerste Rembrandtprijs voor Goba Ritsema Volgend jaar voor f 27% miljoen nieuwe munten Omvangrijke hulde voor dr. P. H. Ritter jr. Faillissementen Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS STICHTING HAARLEM-NOORD WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 De derde dinsdag van september was een dag zonder zon, maar nochtans een luister rijke dag. Altijd weer kan ons de aanblik bekoren van de Gou den Koets en het fraai uitgedoste escorte, dat Koningin en Prins be geleidt op hun weg naar de Ridderzaal. De foto links boven loont het ogenblik van aankomst op het Bin nenhof. De Koningin groet het vaandel van de erewacht. Dan be geeft zij zich naar de vergadering der Sta- ten-Generaal om de Troonrede uit-te spre ken. De foto links be neden gunt ons een kijkje op het impo sante schouwspel, wanneer de stoet het Binnenhof oprijdt in een schittering van gala-uniformen.Stram staat de erewacht in de houding. De kij kers verdringen zich om maar niets van het tafereel te missen. Ook dit behoort bij Prinsjesdag. De miljoenennota wordt door minister Hofstra aangeboden. Wilde de minister de soberheid ten top voeren door ditmaal het koffertje met „Derde dinsdag in september" thuis te laten en zijn paperassen in zijn actentas mee te voeren? Lachend neemt de bode ze in ontvangst. „Wie het laatst lacht, lacht het best", denkt mis schien minister Hofstra. 8 8 >3COCCOCOCCOOCCCCCOOC<XOOOCCCOOOCCCCOCCCCOCCCCCCOOCC< Koningin en Prins in de vergadering van de leden der Eerste en Tweede Kamer. Een vergadering, die door de hoogsten in den lande wordt bij gewoond. De Konin gin spreekt de troon rede uit. De leden der hofhouding omringen haarDe foto rechts boven brengt de voor lezing der Troonrede in beeld. Later, in de middag, vindt de traditionele rijtoer plaats, weer lopen de duizenden uit om het koninklijk gezin te begroeten. Prinses Irene alleen is door ziekte verhinderd aan de tocht deel te ne men. De foto rechts beneden laat ons Vor stin en Prins zien, lachend de huldeblij ken der menigte in ontvangst nemend. Een moment van har telijk en ongedwon gen samenzijn met ie vierders van Prins jesdag. Precies kwart voor vier gistermiddag zwaaiden de deuren van het Huis ten Bosch in Den Haag open en traden Ko ningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Marijke naar buiten. Onder hartelijke toe juichingen van het publiek daalden de vorstelijke personen de trappen af en na men plaats in een open rijtuig om de tra ditionele rijtoer door de hofstad te gaan maken. Daarna verschenen, door een extra applausje begroet, de prinsessen Beatrix en Margriet. Prinses Beatrix had de linker voet in een gipsverband. Zij leunde op een stok en gaf haar jongere zusje een arm. De beide prinsessen namen plaats in het tweede rijtuig. Pas op het laatste ogenblik was besloten, dat de rijtoer met open rijtuigen zou ge schieden. Gelukkig voor de vorstelijke familie en haar gevolg en voor de vele toeschouwers langs de route bleef het droog. De belang stelling was zeker niet minder dan vorige jaren, ondanks het zeer sombere weer. Bij het oude stadhuis aan de Groen markt werd de komst van de koninklijke stoet aangekondigd door klokgelui. Burge meester Kolfschoten, de wethouders en enige raadsleden stonden op het bordes, toen de rijtuigen met de vorstelijke per sonen voorbijreden. De groet van burge meester Kolfschoten werd door het ko ninklijk paar beantwoord. Ter inleiding van de dertiende viering 'an de bevrijding in Eindhoven werd dins dagavond i deze stad een concert gege ven door het Brabants Orkest in samen werking rr t de Eindhovense koren. Uit gevoerd werd onder andere de Negende Symfonie van Beethoven. Als solisten tarnen deel de sopraan Corrie Bijster, de alt Roos Boelsma, de tenor Willie van 'Use en de bas Herman Schey. Voor de aanvang van het concert hield burgemeester mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooij een korte toespraak, waarin hij on der andere zei: „Door de Negende Symfo nie van Beethoven worden we geconfron teerd met de begrippen vrij zijn en vol waardig mens zijn". De bevrijding voor Undhoven viel op 18 september. De rit door Den Haag duurde ruim een half uur. Hier en daar waren toeschouwers langs de route zo geestdriftig, dat zij, toen de rijtuigen naderden, de politie-afzetting doorbraken en maar een hele smalle door gang overlieten. De rechtstreekse reportage via de tele visie van de plechtigheid in de Ridderzaal is voor Noord-Nederland een teleurstelling geworden door het uitvallen van de hulp zender Irnsum. Men heeft de gouden koets nog zien ver trekken van het paleis Lange Voorhout, maar toen begaf de hulpzender het. Hij was weer in de lucht om 13.41 uur, één minuut voor het einde van de reportage. Oorzaak van de storing was kortsluiting in een versterkerbuis. Doordat die kort sluiting niet volledig was trad het beveili gingssysteem niet in werking en dat had weer tot gevolg dat enige andere onder delen defect raakten en vervangen moes ten worden. Het feit, dat Rembrandt op 15 juli 1606 in Leiden werd geboren, is voor de raad der gemeente Leiden in 1956 aanleiding geweest deze Nederlandse schilder te eren door een vijfjaarlijkse Rembrandtprijs voor de schilderkunst beschikbaar te stellen. De toekenning van de prijs heeft het ge meentebestuur opgedragen aan een jury, bestaande uit prof. Jan Wiegers, drs. J. N. van Wessem, Lex Hoi-n, H. H. Kamerlingh Onnes, Daan Wildschut en dr. J. M. Roo- senschoon. Deze jury heeft de prijs, die dit jaar voor het eerst wordt beschikbaar gesteld, toegekend aan de schilderes Coba Ritsema in Amsterdam, die zich bereid heeft verklaard de Rembrandtprijs voor de schilderkunst te aanvaarden. Het ge meentebestuur van Leiden is voornemens de uitreiking van de prijs aan Coba Ritse ma te doen samenvallen met de opening van een te harer ere in te richten ten toonstelling in het gemeentelijk museum de Lakenhal. De opening van deze ten toonstelling zal vermoedelijk in de twee de helft van december van dit jaar ge schieden. Volgens de begroting van het Staats- muntbedrijf zullen in 1958 worden aange maakt: 20 miljoen guldens; 10 miljoen kwartjes; 50 miljoen dubbeltjes en 25 mil joen centen met een totale nominale waarde van f 27.750.000. Mede met het oog op de vervaardiging van 20 miljoen zilveren guldens bestaat het voornemen om voor f 15 miljoen aan oude munten te versmelten. De hoeveelheid van 50 miljoen dubbel tjes is groter dan normaal nodig is en moet worden beschouwd als voorbereiding tot de volgende stap ter uitvoering van de Muntwet 1948, waarbij de zilveren 10-cent- stukken werden vervangen door nikkelen. De moeilijkheden bij de materiaalvoorzie ning hebben tot dusver de intrekking der oude zilveren dubbeltjes, waarvan er nog naar schatting 90 miljoen in omloop zijn, verhinderd. Naar aanleiding van de opening van de Velser-tunnel op 28 september kwam de verkeerscommissie van de Stichting Haar lem-Noord en het Actie-Comité Rijks straatweg bijeen ter bespreking van de dan ontstane verkeerssituatie. Besloten werd het actie-comité Rijks straatweg op te heffen. Dit comité nam en bloc zitting in de verkeerscommissie van de stichting Haarlem-Noord, welke nu als volgt is samengesteld. Voorzitter: dokter Syne de Jongh; secretaris: J. Door nebosch; penningmeester: J. J. Haye Jr, en als leden: de heren P. Cloeck, A. C. Croese, W. H. Kouwenberg, H. Lamsma, J. van Leeuwen, J. Leeuwerik, dr. H. v .d. Loos, J. Noordhoff en pastoor Van Rijn. Als rechtskundig adviseur heeft in deze commissie zitting mr. B. W. Stomps. Verder werd besloten aan de minister van Verkeer en Waterstaat, het college van B. un W. van Haarlem en aan de hoofdcommissaris van politie te Haarlem een telegram van de volgende inhoud te zenden: „Verontrust over gevaar na opening van de Velser-tunnel, verzoekt u met grootste Zaterdagmiddag 28 september zal de bekende letterkundige dr. P. H. Ritter jr., die onlangs vijfenzeventig jaar is gewor- denden, worden gehuldigd. Deze huldiging zal geschieden in het gebouw van de AVRO, voor welke omroep dr. Ritter steeds zijn litteraire rubriek had. Er is een ere- comité in het leven geroepen, waarvan de minister-president dr. W. Drees voorzit ter is en waarin ook de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals zitting heeft. Dr. Drees zal tijdens de huldiging de vijfenzeventig jarige een enveloppe aanbieden benevens een album met de handtekeningen van hen, die aan dit geschenk hebben deelge nomen. De huldiging gaat niet alleen uit van de AVRO, maar van verschillende in stanties, waarmee dr. Ritter in zijn loop baan te maken had. Verwacht wordt, dat op de receptie, die voor ieder toegankelijk is, zeker vijftienhonderd mensen zullen komen. Twintig tot dertig sprekers zullen bij de huldiging het woord voeren. spoed maatregelen ter beveiliging verkeer Rijksstraatweg Haarlem-Noord te willen treffen". Aan het college van B. en W. en de raadsleden van de gemeente Haarlem werd de volgende brief gezonden: „De verkeerscommissie van de Stichting Haarlem-Noord, waarin opgenomen het voormalig actie-comité Rijksstraatweg, voelt zich gedrongen uiting te geven aan haar vrees voor het toenemend verkeers gevaar op de Rijksstraatweg als gevolg van de ophanden zijnde opening van de Velser-tunnel op 28 september 1957. De Verkeerscommissie voornoemd, doet een beroep op uw persoonlijke aandacht en medewerking opdat de angstwekkende verkeerssituatie in Haarlem-Noord einde lijk een definitieve oplossing moge vin den". Mochten de resultaten van deze actie op een teleurstelling uitlopen dan zal de ver keerscommissie zich opnieuw beraden welke mogelijkheden kunnen worden aan gewend om tot het gewenste doel te ge raken. (Van onze Kamerverslaggever) Minister Hofstra verscheen gistermiddag voor het aanbieden van de Miljoenennota in de Tweede Kamer niet met het traditionele koffertje, waarop vermeld staat „Derde Dinsdag in september". Hij diepte de stapel stukken, die tezamen de rijksbegroting voor 1958 vormen, uit een gewone aktetas op. Alvorens de Miljoenennota aan de Twee de Kamer aan te bieden, zei de minister van Financiën, dat wegens de financiëel-econo- mische toestand van ons land de regering tot taak heeft gesteld te voorkomen, dat van de begroting een inflatoire werking uitgaat. Daarnaast heeft zij in de begroting de wo ningbouw als centraal punt opgenomen. Daartoe heeft zij het besluit genomen de gemeenten, die in grote financiële moei lijkheden verkeren, te ontlasten van de fi nanciering van de woningwetbouw. Teneinde het mogelijk te maken, dat de noodzakelijke overige kapitaalsuitgaven van de gemeenten voor de aanleg van stra ten en dergelijke, van welker uitvoering de totstandkoming van de woningbouw in zeer belangrijke mate afhankelijk is, op finan cieel verantwoorde wijze, dat wil zeggen, uit besparingen worden gefinancierd, en teneinde de mogelijkheid te openen tot een geleidelijk vastleggen op lange termijn van de veel te hoog opgelopen vlottende schuld van de gemeenten, heeft de regering het tevens noodzakelijk geoordeeld dat de cen trale overheid in 1958 voor dekking van haar uitgaven geen groter beroep op de kapitaalmarkt doet dan tot het bedrag, dat uit in dat jaar door de rijksfondsen en -in stellingen ter beschikking komt. „Het stemt mij tot voldoening", zei minis ter Hofstra, dat zonder essentiële taken aan te tasten zodanige beperkingen in de rijks uitgaven konden worden aangebracht, dat daarnaast ter bereiking van de genoemde De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Bij arrest van het gerechtshof te Am sterdam van 3 september is, na hoger be roep, vernietigd het vonnis van de recht bank te Haarlem van 16 juli. waarbij J. H. Willemse, Munnikenweg 71, te Beverwijk, zaakdrijvende te Uitgeest, Middelweg 3, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. J. O. Baron, advocaat en procureur te Beverwijk, Breestraat 95a, tot curator. doeleinden slechts enige belastingmaatre gelen van zeer beperkte omvang behoeven te worden voorgesteld". De Kamer heeft vervolgens de voordracht aan de Koningin opgemaakt voor de be noeming van een voorzitter. Van de 117 stemmen werden er 105 uitgebracht op dr. L. G. Kortenhorst (K.V.P.) Voor de functie van tweede voorzitter kreeg de heer Van Sleen (P.v.d.A.) 101 van de 115 uitgebrach te stemmen. Als candidaat voor derde voor zitter kreeg mr. Roosjen (A.R.) 103 van de 115 uitgebrachte stemmen. In de eerste vergadering van de Eerste Kamer in het nieuwe zittingsjaar heeft de voorzitter, mr. Jonkman, het in een korte rede gezegd te betreuren, dat de prinsessen Beatrix en Irene verhinderd waren de ope ning bij te wonen van de nieuwe zitting der Staten-Generaal. Hij verbond hieraan de wens, dat zij spoedig genezen zouden zijn. Mr. Jonkman dankte de Koningin voor zijn herbenoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer. Mr Jonkman zei vervolgens, dat de Koningin in de troonrede een ver maan heeft uitgesproken en dat de leden der Staten-Generaal de opdracht hebben gekregen een bijdrage te leveren tot over winning van de moeilijkheden. Hij besloot met de woorden: „Moge spoedig ons huis weer op orde zijn, opdat Nederland natio naal en internationaal weer zijn roeping kan vervullen". Hij sprak hierna een woord van welkom tot mr. G. van Hall, burge meester van Amsterdam, die voor het eerst na zijn herstel de vergadering bijwoonde. Bij de benoeming der leden van de vaste commissies deed prof. Molenaar (V.V.D.) het voorstel tot instellen van een vaste commissie, verwijzende naar de troonrede, waarin een zo grote plaats is ingenomen door de passages over de moeilijke finan ciële en economische toestand. De voorzitter zei, dat na overleg met de fractievoorzitters het voorstel over veertien dagen behandeld zal worden, wanneer ook de herziening en verdere uitbreiding van het aantal vaste commissies ter sprake zul len komen. ADVERTENTIE Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9