Nieuw-Guinea op agenda van de UNO-Assemblee HET WEER V.S. vormen eerste squadron van geleide projectielen Franse regering is hopeloos verdeeld over Algerije OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nederland-Oostenrijk Philips geeft gratis zitplaatsen Ook de kwesties Algerije en Cyprus Dulles: Tactische kernwapens kunnen een eind helpen maken aan plaatselijke oorlogen Geen papsoldaten! H. I. MAERTENS N.V. Bourgès-Maunoury roept partijleiders bijeen in een poging de crisis te bezweren Veel bewolking Twee Sovjet-oorlogsschepen bezoeken Syrische haven Athene afwijzend jegens het Balkanplan van Roemenië Voetbal-toto niet meer voor club-donateurs Kind overleden aan complicatie van griep eföreo Het woord is aan René Mayer treedt af als president der EGKS Parijs solliciteert naar Euromarkt en Enratoom Koning Haakon had rustige nacht Bank of England verhoogt disconto van 5 tot 7 Parlement van Thailand is door de koning ontbonden ZO A V O-vergadering in Bangkok gaat door Ghana weigert toegang aan een Britse advocaat 72e JAARGANG No 61 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L." Lodewijks DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 214 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Weinig benijdenswaardig zijn de solda ten, die deelnemen aan de herhalings oefeningen welke in de Harskamp wor den gehouden. De regens hebben het veld doorweekt, waar ze hun bivak hebben opgeslagen. Maar naar het woord van generaal Ilasselman, het zijn geen papsoldaten, al ziet men op de foto dan ook mariniers pap halen bij de keuken, waar deksels zijn neer gelegd om de jongens natte voeten te besparen ADVERTENTIE Woensdag a.s. komt de lang-verbeide revan- chewedstr\jd NederlandOostenrijk. Het Stadion is reeds uitverkocht. Maar met een PHILIPS-Televisie van 775.— (43 cm) of ƒ395.(53 cm) kunt u in uw huiskamer dit evenement bijwonen. Met verkoop en aanleg is belast H. J. MAERTENS N.V. Daar kunt tl deze fraaie toestellen zien en beluisteren. Stel u snel in verbinding met Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15229 Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 NEW YORK (Reuter/AFP) De agen dacommissie van de UNO-Assemblée heeft met zeven tegen vier stemmen, b\j vier onthoudingen, besloten het „vraag- stuk-Nieuw Guinea" op de agenda op te nemen. Met elf stemmen voor en vier ont houdingen werd besloten het vraagstuk- Cyprus en met algemene stemmen het Al gerijnse vraagstuk op de agenda te plaat sen. Inzake Nieuw Guinea stemden tegen Nederland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Noorwegen. De Verenigde Staten, Nationa listisch China, Paraquay en Venezuela onthielden zich van stemming. Voor op neming stemden: Thailand, Perzië, Tu nesië, Ceylon, Guatemala, de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakye. (Reuter) De Indonesische afgevaar digde, mr. Ali Sastroamidjojo, verklaarde, dat het niet moeilijk is te begrijpen, dat het Nederlandse standpunt spanningen heeft veroorzaakt en heeft bijgedragen tot vergroting van de reeds bestaande span- (Van onze correspondent in Parijs) De Franse premier. Maurice Bourgès- Maunoury, heeft zijn collega-ministers voorgesteld de discussies in de boezem van het kabinet over de toekomst van Algerije voorlopig te onderbreken om deze kwestie eerst nog eens met de voor naamste leiders der partijen op de communisten na te bekijken. Dit voor stel, waarmede de regering dus eigenlijk afstand doet van haar recht, of beter van liaar plicht, om voor dit kardinale pro bleem zélf een aanvaardbare oplossing aan te bied n, zal morgen al in daden wor den omgezet wanneer in het hotel Ma- tignon een ronde-tafel-conferentie der Franse partijleiders bijeen komt. Bourgès-Manoury heeft met dit gebaar voorkomen, dat zijn regering gisteren al zou uiteenvallen, want na de minister van Defensie, André Morice, en drie zijner partijgenoten, had ook Robert Lacoste, de minister-resident van Algerije, gedreigd het kabinet te zullen verlaten. De tegen stellingen in en buiten de regering tussen links en rechts draaien nog altijd om de bevoegdheden, die het centraal politiek orgaan in de toekomst voor Algerije zou den moeten worden opgedragen. Een geringe dosis teveel bevoegdheid, en Algerije zal zich, zo waarschuwt en toornt ysaacocooccocx ÖOOOCOOOOOOCOOOCO 8 VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met 0 plaatselijk enkele buien en van- nacht hier en daar mist. Over- wegend matige wind, in hoofd- 8 1 zaak tussen west en noord. De- zelfde temperaturen als vandaag iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee y a'-CCCCO^CCCOOOCOCXXXXXXXOOCOOOOOOOOCOOOOOOOCOOCXXXXXC> DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S de rechtse vleugel, langs legale weg kun nen losmaken van Frankrijk. Waarop de linkse partijen antwoorden, dat de Alge rijnen, noch de UNO zich om de tuin zul len laten leiden met een scherts-onafhan- kelijkheid, waarachter het Franse kolo nialisme te onvolkomen schuil zou gaan. Of deze fundamentele tegenstellingen morgen door de partijleiders kunnen wor den opgelostv is een vraag, waarop men te minder een geruststellend antwoord zou durven geven, waar diezelfde figuren tot dusverre achter de schermen de touwtjes stevig in handen hebben genomen. Een kwalijk symptoom voor de raam-wet van de regering is voorts, dat de parlements- commisie voor binnenlandse zaken giste ren een verklaarde tegenstander uit het rechtse kamp, monsieur Roclore, tot rap porteur heeft benoemd. In andere kringen woi-dt zelfs al naar stig aan een censuur-mo+ie gewerkt, die Bourgès-Maunoury zonder verdere om haal zou verplichten het bijltje er bij neer te leggen. Het kabinet kraakt dus in al zijn voegen en van verschillende kanten v/ordt al voorspeld, dat de regering het loodje zal leggen nog voor zij het dood geboren kindje van het Algerijnse statuut aan de Nationale Vergadering zal kunnen voorstellen. (Reuter. AFP) De openbare behande ling van het Algerijnse vraagstuk moet maandag beginnen. Er zijn elf bijeen komsten van de Nationale Vergadering voor gereserveerd. De stemming hierover zal op 23 september plaats hebben. Aan de stemming is de kwestie van vertrouwen verbonden, welke bij het debat over de economis-he en financiële politiek, op 30 september, opnieuw gesteld zal worden. Afgelast ALGIERS (UP) De proteststaking door het comité van oorlogsveteranen in Algiers is afgelast. Na een langdurige ver gadering van het comité met afgevaardig den van Lacoste. In een gemeenschappelij ke verklaring wordt verklaard, dat het veteranen comité zijn verzet tegen de ont- werpwet blijft handhaven, maar ervan af ziet eraan mee te werken dat nog meer Frans bloed vergoten wordt. PARIJS (Reuter) Ten oosten van Pa rijs is een interneringskamp ingericht, op grond van de bijzondere politiële bevoegd heid van de Franse regering, om het hoofd te bieden aan de Algerijnse nationalisti sche activiteit in het moederland. Het kamp ligt bij Mourmlon in het departe ment Marne. ningen tussen Nederland en Indonesië. „Zolang het geschil niet is opgelost zal het niet mogelijk zijn goede betrekkingen tus sen de beide landen tot stand te brengen", voegde hij hieraan toe. De Indonesische afgevaardigde beweerde, dat de Neder landse autoriteiten onderdrukkende maat regelen hebben genomen tegen de bevol king van Nieuw Guinea en het militaire potentieel daar hebben versterkt. De Nederlandse afgevaardigde, jhr. dr. W. H. J. van Asch van Wijck, verklaarde, dat het belang van alle betrokkenen Indonesië, Nederland en de UNO als ge heel het beste zou zijn gediend door de besprekingen van dit onderwerp, „die zijn gebleken vruchteloos te zijn en drie keer achtereen tot verbittering hadden geleid", niet te hervatten. Geen recht De Nederlandse afgevaardigde betoogde, dat sedert 28 februari, toen een voorge stelde resolutie opnieuw niet de vereiste meerderheid kon verkrijgen, geen nieuwe ontwikkelingen hebben plaatsgehad. „Vrede, rust en krachtige inspanningen om het culturele, sociale en economische niveau van de bevolking te bevorderen hebben als tevoren voortgeduurd". Hij voegde hieraan toe, dat Nederland ge bonden blijft aan zijn plechtige belofte het beginsel van zelfbeschikkingsrecht toe te passen zodra de bevolking in staat is haar wil tot uitdrukking te brengen. „Het is uitdrukkelijk erkend door vrijwel alle sprekers, dat de Assemblée geen recht heeft Nederland te vragen een deel van zijn gebied over te dragen aan Indonesië, of zelfs maar tot uitdrukking te brengen een mening over de juridische waarde van de Indonesische aanspraken". Bespre kingen, zoals Indonesië zich die voorstelt, zijn bij voorbaat gedoemd te mislukken", zo zei hij. Australië dat geen lid is van de agenda commissie en daarom geen stemrecht heeft, nam als belanghebbende partij deel aan het debat en steunde, evenals Groot- Brittannië, het Nederlandse standpunt. Volgens de Singalese afgevaardigde, die voor opneming van de kwestie op de agenda stemde, hield de bewering, dat de UNO-Assemblée zich nog slechts zes maanden geleden met de kwestie heeft bezig gehouden, geen steek, daar hetzelfde het geval is met de kwesties Algerije en Cyprus. De Sovjet-afgevaardigde, Koez- netsov, zei, dat Irian een integraal deel van Indonesië" is. Geen bezwaar De Franse vertegenwoordiger verklaar de, dat alhoewel de Algerijnse zaken uit sluitend Frankrijk aangaan, „mijn re gering besloten heeft zich niet te verzet ten tegen opneming van dit punt op de agenda, omdat zij de lasteraars van Frankrijk gaarne van antwoord wil die nen en die tegen ons land ingebrachte be schuldigingen wenst te weerleggen". De Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd verklaarde dat het aan Groot-Brittannië. als besturende mo gendheid, is uit te maken of aan de „be volking van Cyprus, of van welk ander gebied onder Brits gezag, het recht tot zelfbeschikking zal worden toegekend". Groot-Brittannië heeft allerminst reden een verdedigende houding aan te nemen, wanneer het gaat om de toepassing van het recht tot zelfbeschikking, zo zei hij. In het UNO-Handvest is duidelijk bepaald, dat de UNO het recht mist zich in te laten met klachten of beweerde klachten over gebieden, die onder het bestuur van leden-staten staan. Wordt dit beginsel lichtvaardig terzijde geschoven, dan kan elke groep van ontevredenen, in ieder land. een beroep op een andere staat doen. haar zaak onder de aandacht der UNO te brengen, aldus Selwyn Lloyd. De Russische afgevaardigde, Koeznet- sov, zei dat Cyprus als „een reusachtig concentratiekamp" is. Volgens hem zijn er plannen in de maak om van Cyprus „een der NAVO-bases voor het lanceren van kernwapens" te maken, waardoor dit eiland een „bolwerk van de kolonisators in het oostelijke gedeelte van de Middelland se Zee" zou worden. WASHINGTON (UP) Het eerste Amerikaanse squadron van geleide projec tielen zal tegen het eind van dit jaar ge vormd worden, zo deelt de Amerikaanse luchtmacht mee. Het zal een squadron „Snark"-projectielen zijn, met straalmo toren uitgeruste bommenwerpers zonder piloot, die met een snelheid van ruim dui zend kilometer per uur een kernlading van het ene werelddeel naar het andere kunnen brengen. Een maand geleden is van luchtmachtzijde meegedeeld dat de Snarks in serie-produktie werden ge nomen. Waar het squadron zal worden gestationeerd is nog niet bekend. De Snark, die uitgerust kan worden met een atoom of een waterstofbom, is verschei dene jaren lang beproefd op Cape Cana veral in Florida. Deze proefnemingen zul len in squadron-verband worden voort gezet. Op het proefterrein van Cape Canaveral is gisteravond weer een projectiel afge vuurd. Volgens ooggetuigen was het een groot type. Officieel werd niets meege deeld. Men vermoedt, dat het een ver vroegde proefneming met het interconti nentale ballistische projectiel „Atlas" was. De ontwikkeling van het projectiel- tegen-projectielen heeft in de Verenigde Staten tot nu toe bijna vijftig miljoen dollar gekost, aldus een mededeling van een van de leden van de subcommissie in zake defensietoewijzingen uit het Huis van Afgevaardigden. NEW YORK (AFP) De Amerikaanse MOSKOU (AFP) Twee Russische schepen, de kruiser „Zjdanov" en de tor- pedobootjager „Vobodny", die een bezoek aan Joegoslavië hebben gebracht, begeven zich thans naar Syrië, op uitnodiging van de Syrische regering, aldus meldt. radio- Moskou. Zii zullen de haven van Latakia aandoen. De schepen staan onder bevel van de vice-bevelheber van de Russische Oostzeevloot, vice-admiraal Kotov. DAMASCUS (Reuter) Negentien Rus sische deskundigen zijn te Damascus aangekomen voor het uitwerken van de plannen voor Russische economische hulp aan Syrië. De leider van de groet) is het plaatsvervangende hoofd van de staats commissie voor economische betrekkingen met het buitenland, Piotr Nikitin. Saned naar Syrië? BEIROETH (UP) Koning Saoed zal, op terugreis naar zijn land, bezoeken bren gen aan Syrië en Libanon, zo is van offi ciële zijde te Beiroet medegedeeld. De Arabische vorst heeft, voor zijn vertrek naar West-DuRsland, in Beiroet bespre kingen gevoerd. Er is niets bekend over een Arabische topconferentie. De koning zou de Libanese president Camille Sja- moen er van hebben kunnen overtuigen, dat een dergelijke conferentie, zonder Egypte en Syrië, de breuk in de Arabische wereld slechts zou vergroten. Koning Saoed heeft er in een nieuwe boodschaD aan president Eisenhower bij de Ameri kaanse regering op aangedrongen. „de nodige voorzichtigheid" te betrachten in de betrekkingen met Syrië. DAMASCUS (Reuter) Een Syrische staatssecretaris heeft verklaard dat een sterke concentratie van Turkse tank- en pantsereenheden en vliegtuigen in de nabijheid van de Syrische grens is waar genomen. LONDEN (Reuter) Joegoslavië, Bul garije en Albanië hebben de Roemeense uitnodiging voor een conferentie van Bal- kanlanden aanvaard. De twee overige uit genodigde landen, Griekenland en Tur kije, hebben nog niet geantwoord. Men verwacht, dat Griekenland de volgende week een antwoord zal geven. In gezag hebbende kringen in Athene is gezegd, dat de Griekse regering een voorstel voor een verdrag tussen de communistische en niet-communistische landen van de Bal kan van de hand zal wijzen. Griekenland zal zich houden aan zijn verbintenissen met de westelijke wereld, aldus werd er aan toegevoegd. De Griekse regering heeft haar ambas sadeur in Belgrado gevraagd om een ver duidelijking van de Roemeense suggestie betreffende een verdrag van vriendschap en samenwerking tussen Joegoslavië, Roe menië, Bulgarije. Turkije, Griekenland en Albanië. Diplomaten in Sofia geloven, dat het Roemeense voorstel een onderdeel is van een uitgebreid plan van Moskou om Joegoslavië nauwer met het „socialis tische kamp" te verbinden. Men verwacht binnenkort meer Russische pogingen om normale betrekkingen tussen Tito en de leiders der communistische Oosteuropese landen te herstellen. Naar wij vernemen zullen de donateurs van de bij de KNVB aangesloten vereni gingen niét meer aan de KNVB-toto mo gen deelnemen. Dit besluit is genomen vanwege het vele werk dat het registreren van deze donateurs op het bondsbureau meebrengt. Aan de toto kunnen dus nu weer alleen leden van de verenigingen deelnemen. Dit besluit is gevallen in een in Utrecht gehouden vergadering van de „toto-com missie" uit de KNVB. Overigens is het duidelijk dat dit besluit niet reeds deze week in werking kan treden. minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, schrijft in „Foreign Affairs", dat door de aanmaak van tactische kernwapens in het Westen het gevaar van aanvallen op be perkte schaal door communistische landen afneemt. Het Westen is door deze tac tische wapens minder afhankelijk van de mogelijkheid van een grootscheepse ver- geldingsaanval met kernwapens door de Verenigde Staten. Doordat het mogelijk is gebleken kernwapens met een geringe radio-actieve straling te maken, zal. zo nodig, met behulp van dergelijke wapens een einde kunnen worden gemaakt aan een plaatselijke oorlog, aldus Dulles. Het moet mogelijk zijn een land met kern wapens te verdedigen tegen een inval met troepen, die zijn uitgerust met klassieke wapens. Dulles is van oordeel, dat tegen 1960 de landen rondom de Sovjet-Unie en China over een doelmatige strijdmacht beschik ken tot het afslaan van een grootscheepse aanval met klassieke wapens. Hij is van oordeel, dat de Verenigde Staten bereid gevonden zouden kunnen worden kernwa pens ter beschikking te stellen van de landen van de NAVO. Woensdag is in Maastricht een elfjarige jongen, Frans Cozijnsen geheten, over leden Het kind had zondag Az'aüsche griep gekregen. De huisarts heeft zijn ouders meegedeeld, dat de jongen het slachtoffer is geworden van een compli catie, zoals die bij de zware koortsen waar mee deze griep gepaard gaat, een enkele maal kunnen optreden. Epidemie in kazernes Naar wij vernemen, lijden in het garni zoen te Nijmegen tal van soldaten, men spreekt van enige honderden, aan Azia tische griep. De ziekte heeft geen ernstig karakter. De geneeskundige dienst der gemeente Nijmegen constateert, dat de griep in de stad nog geen grote omvang heefl ge nomen. In sommige bedrijven nochtans is twintig percent van de werknemers ziek Op diverse scholen zijn eveneens veel grieppatienten gemeld. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR.'HAARLEM TEL, 13439 FERD." BOLSTR. 48 A' DAM TEL- 717162 FALCON !QOFN JASSEN ƒ79.50 Friedrich Nietzsche: De een regeert uii lust tot regeren, de ander om niet geregeerd te worden. (Van onze correspondent in Parijs) De voormalige Franse premier. René Mayer zal de post van president van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, die hij van 1 juni af heeft bezet, ver laten zodra de zes regeringen een opvolger voor hem zullen hebben aangewezen. Deze onverwachte beslissing is gisteren in een officieel communiqué te Luxemburg be kend gemaakt In Parijs meent men echter dit besluit van de heer Mayer de hand van de Franse regering te mogen herkennen René Mayer René Mayer had tot begin 1959 zijn huidige functie kun nen behouden, doch dan zou deze belang rijke post onherroepelijk voor Frankrijk verloren zijn gegaan. Nu binnen tamelijk afzienbare tijd, naar men hoopt, ook de Euromarkt en de Enratoom van voorzit ters zullen moeten worden voorzien, zou de Franse regering er belang bij hebben reeds nu vrijwillig van het presidium van het Luxemburgse bolwerk afstand te doen om zo de kansen bij een der twee andere •Europese gemeenschappen te zijner tijd te kunnen verbeteren. (AFP) Volgens waarnemers moet het ten zeerste worden betwijfeld of het voor zitterschap der Hoge Autoriteit der E.G.K.S., dat sedert de oprichting der ge meenschap vijf jaar geleden, steeds door een Fransman is bekleed, deze keer weer in Franse handen zal komen, te meer. daar de regeringen der zes landen min of meer het beginsel van een wisselend voorzitter schap aanvaarden. ROME (AFP) In bevoegde kringen te Rome is men van mening, dat het aftre den van Mayer een gebaar van uiterste hoffelijkheid tegenover de regeringen van de aangesloten landen is, dat gedaan werd om deze regeringen de vrije hand te geven, op het moment, dat in het voorzitterschap van de drie Europese instellingen zal moe ten worden voorzien. OSLO (UP) In een medisch bulletin wordt verklaard dat koning Haakon een rustige nacht heeft gehad. De temperatuur is iets gedaald en de ademhaling-.-moei- lijkheden zijn een weinig verlicht De al gemene toestand van de koning is echter niet veranderd. Tenzij de gezondheidstoe stand van de koning een wending ten slechte ondergaat, zal vandaag geen oieuw bulletin meer worden uitgegeven. LONDEN (UP) In Groot-Brittannië is het bankdisconto vandaag van vijf tol ze ven percent verhoogd. Deze verhoging is de grootste sinds 1920, toen de „Bank of England" eveneens een disconto van zeven percent in rekening bracht, met het doel de na-oorlogse inflatie te keren. In financiële kringen was de eerste re actie dat de Bank of England poogt ster- ling-kapitaal uit West-Duitsland terug te voeren naar Groot-Brittannië en de druk van het lenen in Groot-Brittannië te ver minderen. In een verklaring over de discontover hoging zegt de minister van Financiën Thorneycroft dat de regering vastbesloten is de binnen- zowel als de buitenlandse waarde van het pond sterling te handha ven. en dat het daarom noodzakelijk is de reeds getroffen maatregelen uit te breiden. De regering heeft deze week goud en dol lars moeten verkopen om het pond sterling te steunen. BANGKOK (Reuter) Koning Phoemi- phon Adoeldet van Thailand heeft op ver zoek van het leger het parlement ontbon den en meegedeeld, dat in december nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden vol gens de oorspronkelijke grondwet van 1932. Politieke bijeenkomsten mogen niet wor den belegd. Er is geen perscensuur, maar kranten, die zonder reden critiek op het leger oefenen, zullen worden gesloten. Van legerzijde wordt vernomen, dat het leger krachtiger dan de regering-Songgram een pro-westerse politiek zal voeren. Een van de redenen waarom die regering was om vergeworpen, was dat er zich elementen in bevonden die een heimelijk contact met Chinese communisten toelieten. De ver gadering van de militaire leiders van de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie in Bangkok zal heden wel dc orgaan, maar de plechtige opening is afgelast. De Britse minister van Defensie, Duncan Sandys, doet op zijn terugreis uit het Verre Oosten naar Engeland- Thailand niet aan, gelijk eerst voorzien was. GENèVE (Reuter) Generaal Phao Sriyanond, de voormalige Thailandse mi nister van Binnenlandse Zaken en hoofd van de politie, heeft bij zijn aankomst in Genève verklaard vrijwillig met vakantie te zijn gegaan en niet verbannen te zijn. Hij wil naar Parijs en Londen gaan en daarna naar Amerika. Hij is niet van plan naar Thailand terug te gaan zolang het huidige regime aan het bewind is. Maarschalk Piboel Snnggram, de uit Thailand verdreven premier, is naar Cam bodja gevlucht, waar hij, volgens berichten uit Pnom Penh, politiek asiel heeft ge kregen. (Van onze correspondent in Londen) De Britse advocaat Christoffer Shawcross niet te verwarren met zijn broer Sir Hartley Shawcross is door de regering van Ghana verhinderd dat land binnen te komen. Shawcross had met succes de Brit se journalist Ivan Colvin verdedigd, die er van wordt beschuldigd ophitsende artike len tegen de regering te hebben geschre ven in een in Accra verschijnend blad naar aanleiding van de deportatie van twee Mohammedaanse leiders. Colvin moet thans voor een andere rechtbank verschij nen en Shawcross zou hem opnieuw ver dedigen. In strijd met de rechtspraktijk binnen het Britse Gemenebest, dat een half jaar gele den Ghana als eerste zelfstandig geworden Afikraanse kolonie opnam, werd Shaw cross de toegang ontzegd. Dit heeft in Groot-Brittannië grote verontwaardiging gewekt, als ook het feit, dat de Moham medaanse leiders, die de belofte hadden gekregen om te worden gehoord en even tueel in beroep te gaan, zonder vorm van proces uit het land zijn gezet, nadat een speciale wet, welke dit mogelijk maakte, door het parlement van Ghana was ge jaagd. Kinderziekten? Het Britse vertrouwen in de jonge staat, die praktijken toepast, welke herinneren aan de ergste voorbeelden van het kolonia lisme, is diep geschokt. De regering van Ghana is er toe overgegaan tegenstanders te arresteren en te deporteren, anderen, die critiek hebben uitgeoefend op premier dr. Nkroemah, of van mening met hern verschillen, worden met straffen bedreigd. Men wijt dit in Londen aan Nkroemahs slechte raadgevers. De advocaat-generaai van Ghana het voormalige Labour-Lager- huislid Geoffrey Bing, lijkt niet te kunnen ingrijpen. Men vraagt zich in Londen be zorgd af, of Ghana niet te snei zelfstan dig is gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1