PANDA EN HET DING Fa. B: ENGELENBERG Het weer blijft nog somber „Speciale waarborgen voor Nederland onnodig" nayiggig 1 ililKiilliiyidi Visvervoer ondergaat wijziging Regering over de Euromarkt: De radio geeft vrijdag Wereldnieuw: ^ocU ió Uet zo DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 2 Begroting van het Gemeentefonds Ruim 325 miljoen voor uitkering aan gemeenten Beneluxverdrag over economische unie geparafeerd Westduits disconto van 4y2 tot vier percent verlaagd Finnen laten nog meer Westelijke import vrij Devaluatie gevolgd door prijsbeheer sing Beu van kip „Liever geen demonstratieve houding bij onderwicht' Snoepreisje eindigde in Huis van Bewaring Loonadministrateur plunderde fabriek s- brandkast Stranding van militaire colonne onderzocht Commandanten en chauf feur tekortgeschoten De heer Klazema in Den Haag overleden Bezoek uit Duits kuuroord aan Zandvoort r ENGELSE TANKS J De regering heeft in haar memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het Euromarkt-verdrag nogmaals een krach tig pleidooi gehouden voor de aanvaar ding van het verdrag, zowel uit politieke als uit economische overwegingen. De regering meent, dat er geen behoefte be staat aan een speciaal protocol ter be scherming van Nederlandse belangen, aangezien zy van oordeel is voldoende mogelijkheden in handen te houden om een economisch sociaal en monetair beleid te blijven voeren, dat de economische expan sie zal handhaven. Niet aanvaarding van het verdrag zou volgens de regering ern stige gevolgen voor de Nederlandse export, met name naar België en Luxemburg, kunnen hebben. Desondanks meent zij, dat het verdrag niet hierom, doch om zijn positieve waarde moet worden aanvaard. De regering zal blijven streven naar een zo open mogelijke economische verhou ding met derde landen en naar vermijding van elk streven naar autarkie binnen de gemeenschap. Voorts zegt zy met nadruk, niet voornemens te zijn zich te laten mee zuigen in een ongemotiveerd streven naar sociale harmonisatie. In antwoord op de bezorgdheid die de Tweede Kamer in haar voorlopig verslag heeft uitgesproken, zegt de regering, dat verdere industrialisatie het kernprobleem van de Nederlandse economische politiek blijft. Daarnaast wijst zij op het voordeel dat de Euromarkt de zekerheid biedt, dat bij een teruggang van de conjunctuur de staten niet opnieuw eigenmachtig tot in- voerbeperkende maatregelen zullen mogen overgaan. De regering is vast voornemens de poli tiek van economische expansie en indus trialisatie te blijven volgen op de zelfde wijze als zij dit in grote trekken ook in de afgelopen jaren heeft gedaan. De midde len, welke daarbij ter beschikking staan zijn naar het oordeel der regering, voor het overgrote deel dezelfde als die waar over zij thans beschikt. Dat de beginselen van het verdrag het karakter van een compromis vertonen geeft de regering grif toe. Vrijhandelszone De regering gaat uitvoerig in op de onderhandelingen over de vorming van een vrijhandelszone in het kader van de O.E.E.S. Het feit alleen, dat deze onder handelingen worden gevoerd, duidt er volgens haar op, dat de totstandkoming van de Euromarkt de krachten voor een vrijere wereldhandel althans in Europa versterkt. Het is op het ogenblik volstrekt niet te overzien, hoe de opzet van een vrijhandelszone zal zijn. De regering is dan ook niet in staat, mededelingen te doen over de wijze waarop de landbouw of het concurrentie-regiem in de vrijhan delszone zullen worden geregeld. Wat de landbouw betreft blijft zij op het stand punt staan, dat ook landbouwproducten binnen de vrijhandelszone moeten vallen. Dat betekent echter niet, dat de land bouwsector op gelijke wijze behandeld moet worden als de industriële, ^e lgpd- bouwregeling in de vrijhandelszone zal ook niet identiek behoeven te zijn aan die der Euromarkt. Wel zullen redelijke ga ranties moeten worden verkregen voor de verruiming van het verkeer in landbouw produkten en zal de mogelijkheid ge schapen moeten worden om zo nodig eikaars landbouwbeleid te kunnen corri geren. Wanneer het zou gebeuren, dat bepaal de bedrijven zullen moeten omschakelen of zelfs sluiten dan is dit volgens de rege ring een onvermijdelijke consequentie van de betere werkverdeling, welke in Europa tot stand moet komen en welke van direct belang is voor de Nederlandse consument. De regering verwacht echter dat de npdige aanpassing zich in het algemeen zonder ernstige schokken zal kunnen voltrekken. Wat de vrees betreft, dat het karakter van ADVERTENTIE FLEXA PLASTIC ENAMEL HILVERSUM I 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Kamerkoor. 10.55 Gram. 11.35 Strijkork. en sol. 12.00 Amusementsorkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.30 Licht progr. 13.55 Beursber. 14.00 Joodse liederen. 14.30 Boekbespr. 14.50 Koorzang. 15.05 Smaken verschillen. 16.00 Muz. caus. 16.40 Voor de jeugd. 17.05 Gram. 17.30 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i. caus. 19.00 Voor de kind. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Leven in Nederland, caus. 19.45 Nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Casa Valdese te Vallecrosia, caus. 20.10 Boekbespr. 20.15 Sopr. en piano. 20.35 De Ver. Naties weer bijeen, caus. 20.45 Mensen in het gezin, caus. 21.00 Gram. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Cabaret. 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.35 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Lich te muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Radio Phil- harm. ork. en sol. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 15.40 Meisjeskoor en -ork. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.50 Cursus Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op 't nieuws. 19.15 Regeringsuitz.: Parlementair bezoek aan Nederlands Nieuw-Guinea, door J. de Kadt. Rubriek Verklaring en toelichting. 19.25 Regeringsuitz.: Emigratierubriek. Het emi gratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.35 Verz. progr. v. d. militairen. 20.30 Act. 20.45 De gewo ne man. 20.50 Lichte muz. 21.20 En daarom schreef ik een hoorspel, hoorsp. 22.00 Piano kwintet. 22.40 Gram. 22.50 Veilig verkeer: Naas tenliefde heeft altijd voorrang, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Jazzmuz. BRUSSEL 324 M. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Kamermuz. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.45 Gram. 20.00 Idem. 20.15 Symf.ork. en soliste. (20.45— 21.00 Kunstkaleidoscoop). 22.00 Nieuws. 22.11 Chinese muz. 22.55—23.00 Nieuws. het verdrag zo weinig supra-nationaal is, dat het gemakkelijk van binnen uit zou kunnen worden uitgehold indien sommige landen een andere koers zouden willen gaan volgen, wil de regering niet ontken nen dat het gevaar voor een belemmering van een goed functioneren van de gemeen schap zeker aanwezig is. Zij wijst er ech ter op, dat hier een aantal concrete ver plichtingen tegenover staat die de landen op zich hebben genomen en die hun bin dende kracht behouden ongeacht de poli tieke constallatie in deze landen. Landbouw Met betrekking tot de landbouw ziet de regering een waarborg tegen het door vele leden gememoreerde protectionistische streven bij sommige partnerlanden in de taak die aan de Europese organen bij de bepaling van het algemeen beleid wordt toegedeeld. Een verdere garantie kan worden gevonden in het bevorderen van de rationalisatie in de Europese landbouw. Mochten de protectionistische neigingen desondanks' doorzetten dan zal de regering zich hiertegen met kracht verzetten. Zij zal zo nodig eveneens krachtig weerstand bieden aan eventuele pogingen om in de landbouw tot integratie per, produkt of groep van produkten te komen. Bij de samenstelling van de begroting voor het Gemeentefonds is de regering er van uitgegaan, dat het wetsontwerp met betrekking tot de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten voor 1958, ongewijzigd tot wet zal worden verheven. De middelen van het Gemeentefonds voor 1958 worden gesteld op totaal f 1.172.192.400 Voor de belastinguitkering is beschik baar 4.15 percent van f 7.846.000.000 is f 325.609.000. Dit bedrag wordt volledig onder de gemeenten opgedeeld, zij het dat de regering bij ongewijzigde aanvaarding van het wetsontwerp met betrekking tot de financiële verhouding tussen het rijk enerzijds en de provincies en de gemeenten anderzijds bevoegdheid zal hebben om f 7.000.000 pas uit te betalen nadat de noodzaak tot bestedingsbeperking zich niet langer zal doen gevoelen. De uitbetaling zal echter niet later dan op 1 januari 1962 geschieden. De per 1 januari 1958 over afgesloten dienstjaren gevormde reserve van het ge meentefonds wordt geraamd op rond f 300 miljoen. De daarover ten laste van de rijksbegroting te vergoeden rente, voor 1958 te berekenen naar 2Ve percent, kan worden gesteld op f 7,5 miljoen. Zij zal evenals in de voorgaande jaren recht streeks aan de reserve worden toegevoegd. Het verdrag der economische unie van de Beneluxlanden is dinsdag te New York geparafeerd door de ministers van Buiten landse Zaken der drie landen, minister Larock voor België, minister Luns voor Nederland en minister Bech voor Luxem burg. De drie ministers nemen op het ogen blik deel aan de vergadering der Verenigde Naties te New York. Het verdrag zal bin nenkort worden voorgelegd aan de inter parlementaire raad van advies van de Be neluxlanden. Door het verdrag wordt in theorie de algehele economische unie tussen de drie landen tot stand gebracht. Er zijn echter een aantal voorbehouden gemaakt, die de belangen van elk land beschermen. De voorbehouden hebben vooral betrekking op de landbouwsector en beschermen in het bijzonder de Belgische landbouw. An dere hebben betrekking op het belasting stelsel. De accijnsen der drie landen zijn nog niet geünificeerd. In zijn huidige vorm codificeert het ver drag der economische unie het geheel der op dit moment tot stand gekomen overeen komsten tussen België, Nederland en Luxemburg. FRANKFORT (UP) Voor de tweede maal dit jaar heeft de Deutsche Bundes bank het disconto verlaagd, namelijk van 4V2 tot 4 percent. In 1955 en begin 1956 werd het disconto drie maal verhoogd om inflatie tegen te gaan. Vorig jaar septem ber werd het van 5V2 tot 5 percent ver laagd, in januari van 5 tot 41/2 percent. HELSINKI (Reuter). - Na de devaluatie van de Finse mark, waartoe de Finse auto riteiten zondag zijn overgegaan, heeft de Finse regering vandaag de prijzen bevro ren op het peil van zaterdag. Deze maat regel geldt tot einde oktober. Tevens heeft de Finse regering aange kondigd, dat de liberalisatie van de invoer uit de landen van het Westen, met uitzon dering van de landen van het dollargebied, zal worden uitgebreid van 45 tot 76 per cent. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend gemaakt. Het dollargebied is nog niet in de libe ralisatie begrepen, omdat er een dringende behoefte aan dollars bestaat, maar de libe ralisatie van de invoer zal in de naaste toekomst ook tot dat gebied worden uit gebreid. Het zaken-avondblad „Kaoeppalehti" be richtte maandag, dat Finland de wereld bank om een lening van 7,6 miljoen dollar zal vragen, om de 39 percent devaluatie van de Finse mark een ruggesteun te geven. Onze correspondent in Stockholm tekent hierbij aan: Er was niet aan te ontkomen: de Finnen moesten devalueren. En nu dan de belang rijke stap is gedaan, vraagt men zich eigen lijk af, waarom men niet verleden jaar deze belangrijke beslissing heeft genomen. Sinds ruim een jaar heeft men er van week tot week op gewacht, hetgeen het zakenleven niet ten goede kon komen. Thans zal alles moeten worden gedaan om een nieuwe in flatie tegen te houden. Van de zijde van de Finse bank zal men zeker de teugels niet laten schieten. Integendeel. Er is overigens geen regering die zo slecht met 's lands bank kan opschieten als die in Helsinki. De Finse bank weigerde immers het rijk krediet te geven en de regering kon toen niet eens haar verplichtingen nakomen. Voor het eerst sinds de oorlog was zij daar door genoodzaakt aanzienlijk te bezuinigen. In Zweden verwacht men nu meer Finse goederen op de markt te zien. Dat zal ech ter zo'n vaart niet lopen want tegelijk met de devaluatie hebben de Finnen zeer slim maatregelen getroffen om de deva luatiewinst af te romen. Het Westen zal nu door de liberalisatie tot 76 percent ondanks de prijsverhoging weer naar Finland kunnen exporteren. De Finnen krijgen daardoor meer mogelijk heden om van het Westen te kopen, wat vroeger door de Oosteuropese landen werd geleverd. oocoocoo3ccoxx£oocoocccocoaxxoo<x»ooooc»o20oc>ococco300 PARIJS (UP). - De Franse minister van Financiën, Felix Gaillard, die zijn', landgenoten heeft verzocht meer kip te j eten dan biefstuk, als onderdeel van j zijn campagne „koop goedkoper voed-< sel", heeft nu zelf genoeg van kip. „Óveral waar ik kom krijg ik kip' verklaarde hij op een lunch van de] Anglo-American Press, terwijl hij lus-\ teloos de vleugel van kip met vork en mes bewerkte, „als dit zo doorgaat zal' ik de Fransen wellicht moeten advise- ren iets anders te eten, zodat ik ook', eens aan mijn trek kom". COOCOCCOOCCOCOOOXXJDOCOCOOCÖOCCOCIOOCCCOOOOOOOOCOOCOOCCCC In een dezer dagen met vertegenwoordi gers van de N.S.Van Gend Loos ge houden bespreking is meegedeeld, dat er in de plannen voor het visvervoer enkele wyzigingen zyn gekomen. Zo zal de overschakeling van het spoor weg- naar het autovervoer niet ingaan op dinsdag 1 oktober, maar op maandag 30 september. In een bespreking met vertegenwoordi gers der redersorganisaties heeft de Neder landse Zeevis-groothandelvereniging er op gewezen, dat de hoeveelheid scheepsijs in de ten verkoop aangeboden kisten vis en haring geleidelijk weer toeneemt. De ver tegenwoordigers is verzocht maatregelen hiertegen te nemen. Deze maatregelen zijn toegezegd en de groothandel is er van overtuigd, dat het resultaat hiervan de komende dagen zal blijken. Anderzijds hebben de vertegenwoordi gers van de reders zich er over beklaagd, dat de handel soms meende een min of meer demonstratieve houding bij de afslag te moeten aannemen in gevallen dat er wellicht sprake was van kisten die welis waar geen zwaar overwicht, maar in ieder geval het minimum-voorgeschreven-ge- Een 29-jarige Amsterdamse loonadmini strateur, die volgens de rapporten „gere geld weigert zich te schikken in het maat schappelijk bestel en niet in het gareel wenst te lopen", heeft voor de rechtbank te Amsterdam een jaar en zes maanden met aftrek van preventief tegen zich horen eisen wegens verduistering van loon gelden. Als loonadministrateur van een Amster damse beschuitfabriek beschikte hij over de sleutel van een brandkast, waarin zich de lonen bevonden van het personeel van dit bedrijf. Nadat hij enkele malen de bankbiljetten van duizend gulden in deze brandkast had omgewisseld voor briefjes van honderd, nam hij op 8 mei ruim twaalf mille uit de kast en verdween daar mee naar Parijs en de Riviera, waar hij zes weken goede sier maakte. Hij kocht o.a. een boot en bezocht trouw de speel banken aan de Azuren kust. Toen het geld op was, kreeg de man heimwee en keerde terug naar Nederland, waar de jus titie hem inrekende. De officier zei in zijn requisitoir dat de verdachte geheel en al toerekenbaar be vonden is. Daarom wilde hij geen gecom bineerde straf vragen". De raadsman betoogde onder meer, dat zijn cliënt „door een goed stel hersens bo ven zijn milieu is uitgegroeid en nu meent, recht te hebben op een logeplaats in de maatschappij". De man lijdt aan eigenwaan en is naar de mening van de raadsman geen misdadiger. Pleiter vroeg een gecombineerde straf met toezicht. Uitspraak op 2 oktober. Een front, dat de scheidingslijn vormt vindt zich een rug van hoge druk die zich tussen zacht vochtige lucht en iets drogere wat naar het oosten uitbreidt. en koudere polaire lucht, bleef in de af gelopen 24 uur dichtbij ons land. Het bracht vooral in het noorden en noord oosten van het land regen en motregen. In het zuiden kwamen enkele verspreide opklaringen voor. Een storing, die zich langs de scheidingslijn beweegt, bereikte qsIo vanmorgen de Duitse Bocht. Door de noordwestelijke winden die aan de achter zijde van deze storing voorkomen zal de koudere lucht ons land weer worden bin nengevoerd. De temperatuursverschillen zijn vlak bij de scheidingslijn echter zo klein, dat geen merkbare daling van de temperatuur zal optreden. Wel zal bij de passage van het front en ook bij het langs trekken van een randstoring, die over Schotland in onze richting beweegt, wat regen en motregen vallen en zullen in de komende 24 uur nog weinig opklaringen voorkomen. Boven Ierland en West-Schotland be- WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten- land maxima van giste ren. Binnenland: heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur 1 .s •O-S c U Stockholm regen n zwaar bew. nno Kopenhagen zwaar bew. ono Vrijdag 20 september Zon op 6.24 uur, onder 18.46 uur. Maan op 1.53 uur, onder 16.43 uur. Maanstanden 23 sept. 20.18 uur nieuwe maan. 30 sept. 18.49 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 20 september Hoog water: 12.40 en uur. Laag water: 7.47 en 20.19 uur. Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven 13 16 15 13 geheel bew. nw zwaar bew. windst. 18 geheel bew. w 15 mist wzw 18 mist windst. 23 onbewolkt wnw 26 onbewolkt windst. 24 onbewolkt n 20 mist z 15 zwaar bew. zzw 15 mist wzw 15 mist windst. 22 mist windst. 22 onbewolkt windst. 22 geheel bew. zzw 16 mist w 20 onbewolkt windst. 25 onbewolkt onbewolkt o nnw w o u Sa 4 0 0 0 0 8 0 0 0 0 0 1 2 3 0 0 0 0 0 0 0 0 geheel bew. w geheel bew. wnw mist wzw geheel bew. w geheel bew. wzw geheel bew. w geheel bew. wzw Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zzw wicht aan vis of haring bevatten. De groot handelvereniging heeft nu een beroep op de leden gedaan zich van eventuele de monstratieve acties te onthouden, indien vast staat, dat de kisten het voorgeschre ven minimum-gewicht bevatten. Zoals eerder gemeld werd heeft het P. v. d. A. Tweede Kamerlid E. A. Vermeer aan minister Staf vragen gesteld over de „ont sporing" van een militaire colonne op een voor alle motorverkeer verboden weg nabij Muiderberg. De minister heeft thans het volgende ge antwoord: De commandant van een batterij lucht doelartillerie ontving namens de afdelings commandant opdracht voor het houden van een marsoefening, waarbij hem, zoals ge bruikelijk, een zogenaamde routeschets werd verstrekt. Nadien bleek aan de op drachtgever, op grond van een gehouden verkenning, dat de op de schets aangegeven route niet kon worden bei-eden. Hij heeft daarom aan de waarnemend batterij com mandant een nieuwe routeschets doen uit reiken. De batterij commandant heeft echter verzuimd, de oude routeschets te vernieti gen. Ook heeft hij inplaats van zelf de rou teschets aan de colonnecommandant in kwestie te overhandigen, hiertoe een ander opdracht gegeven. Het gevolg was dat de colonnecommandant toch de oude schets heeft medegekregen. De colonnecommandant, is volgens minis ter Staf echter ook zelf te kort geschoten in zijn taak doordat hij onvoldoende aan dacht besteedde aan de verkeersaanduidin- gen op de door hem gevolgde route. Hij heeft voorts onvoldoende initiatief betoond. Toen namelijk het te water raken van één wagen hem had moeten waarschuwen dat de weg te gevaarlijk was, heeft hij zijn colonne niet doen terugkeren, maar ge poogd om langs de omgevallen auto verder te rijden. Tenslotte is de commandant van het voorste voertuig te kort geschoten door geen aandacht te schenken aan de verkeers- aanduidingen op zijn route. Uit dit alles blijkt, aldus minister Staf, dat het ongeval is te wijten aan door ver schillende militairen gemaakte fouten. Op 48-jarige leeftijd is in Den Haag overleden de heer A. F. Klazema, sedert tien jaar technisch bondsbestuurslid van het KNGV en voorzitter van de Haagse Gymnastiekvereniging Donar. De heer Klazema heeft voortreffelijk werk ge daan voor het KNVG. In het kader van een studiereis langs de Nederlandse badplaatsen arriveren van daag in Zandvoort de direkteur van het kuuroord in Westerland op het Duitse Niordzee-eiland Sylt vergezeld van twaalf leden van kuuroord-besturen op Duitse Noordzee-eilanden. Dank zij de bemidde ling van Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenema werden de gasten onder gebracht in hotel Bouwes. Vrijdagmorgen hoopt mr. Van Fenema zijn gasten aldaar te begroeten en hen een rondgang door Zandvoort aan te bieden, waarna het ge zelschap zal doorreizen naar Scheveningen. ADVERTENTIE Waar werd oprechter trouw ring ter wereld ooit gevonden dan in onze cassettes met CONSTANTRINGEN Een edele ring, zuiver van karakter. De ring, die bij het huwelijk hoort. Een fraaie collectie vanaf 47.— p. p vindt u bij de kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 Ingetrokken. Het Amerikaanse departe- ment van Buitenlandse Zaken heeft dè journalist William Worthy meegedeeld dat zijn paspoort niet vernieuwd zal worden. Worthy heeft met twee andere Amerikanen voor de „Baltimore Afro- American Newspaper" een reis ge. maakt naar China. Ook de paspoorten van de Amerikaanse jongelui die na het Moskouse Jeugdfestival naar China zijn doorgereisd, zullen worden inge. trokken. Botsingen. In een aantal dorpen in de om geving van Madurai in de Indische staat Madras zijn botsingen tussen hindoes van hogere kaste en van de laagste kaste zo veelvuldig, dat uit beide bevolkingsgroepen velen de streek verlaten, uit angst voor lijf en goed. Woensdag zijn bij een botsing tussen politie en hindoes van hogere kaste drie doden gevallen. Wereldvoedselbank. De Amerikaanse se nator Kefauver heeft op het congres van de Interparlementaire Unie te Londen dp oprichting van een wereld voedselbank voorgesteld. In tijden van overvloed zouden alle landen voor raden in deze bank moeten inbrengen, en in tijden van schaarste zal elk land een beroep kunnen doen op de voor raden van de bank. Uitvinding. Brandweer en ziekenauto's in Washington zullen binnen niet te lange tijd worden uitgerust met een elektro nisch apparaat, waarmee het mogelijk is de stoplichten te bedienen. Het ap paraat stelt chauffeurs in staat de ver keerslichten door uitzending van een bepaald sein van een radiozender te regelen om elk kruispunt op volle snelheid te kunnen passeren, zonder het verkeer te ontwrichten. Dichter. De Britse conservatieve partij heeft Lord Hailsham officieel aange wezen als voorzitter. Lord Hailsham, advocaat, oud-journalist en dichter, volgt in zijn nieuwe partijfunctie Oli ver Poole op. Ontploffing. Negen mensen zijn in Casa blanca om het leven gekomen toen mu nitie in een Libertyschip, dat in de oorlog in de haven was gezonken, tot Qntploffing kwam, toen duikers met snijbranders gaten in de romp brand den. Anti-corruptie. De anti-corruptiecampagne op Noord-Sumatra heeft geleid tot de arrestatie van het hoofd van politie in Medan, Sabriruddin, en twee van zijn medewerkers. Het arrestatiebevel ging uit van de commissie van onderzoek naar persoonlijke rijkdom. Degradatie. Een Amerikaanse luitenant der mariniers, die een mindere in het gezicht geslagen had, is door een krijgsraad veroordeeld tot een boete van 500 dollars, en verlies van 200 pun ten in de promotielij st. Orkaan. Tengevolge van een tropische or kaan zijn in de Mexicaanse kustplaats Acapulco zeven personen om het leven gekomen. Vijf vissers die met hun bo ten uit waren, verdronken voor de in gang van de haven. Gerucht. Volgens het Amerikaanse week blad „Newsweek Magazine" gaan in Egypte geruchten, dat 43 leden van de buiten, de wet gestelde „Mohamme daanse Broedèrschap" in de gevangenis zijn vermoord. Misdaad. In Vatang Hsu, in de Chinese provincie Kwantung, zijn op 12 juli vier communistische functionarissen vermoord toen daar een grote menigte een hongerdemonstratie hield voor een restaurant dat gereserveerd was voor leden van de communistische partij. Van de contra-revolutionaire „mis dadigers" die aan de demonstratie hadden deelgenomen, werden er 24 de zelfde dag nog „geëlimineerd". De an deren zijn binnen tien dagen gepakt, zo meldt het Chinese nieuwsagentschap „Nieuw China". De betoging is op 12 juli voorgevallen Ongeluk. Veertien Arabische kinderen zijn in Israel om het leven gekomen toen een oude granaat waarmee zij speelden ontplofte. De kinderen, van negen toi dertien jaar, hadden het projectiel in een veld nabij de grensplaats Sandala gevonden. Protestanten. De Columbiaanse minister van Binnenlandse Zaken heeft de gou verneurs der provincies opdracht ge geven de protestanten in Columbia toe te staan in volle vrijheid bijeen te ko men en godsdienstoefeningen te hou den. Verder dienen de gouverneurs er voor te zorgen, dat de vijftig pro testantse kerken die tot non-activitei' waren gekomen en in hun werk gehin derd werden door plaatselijke moei lijkheden, weer volledig kunnen func tioneren. 77. Panda was wel een klein beetje te leurgesteld, nu professor Kalker niet in staat was om precies uit te leggen wat er nu eigenlijk aan het Ding mankeerde - maar er bleef nog iets over dat, naar zijn mening, nog wel even duidelijk gemaakt kon worden. „Zegt u me dén tenminste eens, wat dit pakje eigenlijk betekent!" sprak hij. „Daar loop ik nu al vanaf het begin van het verhaal mee rond - en het kan niet open en ik begrijp niet waar het toe dient en„Ah juist! Stil nu, Pan- stra!", riep Professor Kalker uit. „Je brengt me iets in herinnering! Nu weet ik weer, wat me niet beviel aan mijn Automatische Monsteraar! Hij neemt heel vlot monsters, maar de vergissing zs, dat hij ze verpakt in onverwoestbare pakketjes. Wel - en verpakte monsters zijn nutteloos wanneer ze nooit meer uit hun verpakking komen, nietwaar? Wel - en ddarom had ik niets aan mijn moeilijke uitvinding„Hm - dat is toch jammer - daar moest toch iets aan te doen zijn", meende Panda. En nu wilde het toeval, dat juist voor de open deur van het vertrek een schoonmaakster aan het werk was met een stofzuiger. Die aanblik bracht Panda plotseling op een idee. „Onverwoestbare pakketjes zijn ver velend, wanneer er iets nuttigs in zit", zei hij. „Maar stel nu eens voor dat er iets hinderlijks in zitzoals stof? Dan zou iedereen het prachtig vinden! U moet van het Ding een automatische stofzuiger ma ken". „Hmdaar zou ik eens over moe ten denken, Pampa! Help me herinneren dat ik daar eens over denksprak de geleerde. Maar Panda was al in de gang; terwijl de aandacht van de zindelijke schoonmaakster even was afgeleid, wierp hij zich op de stofzuiger, om te kijken of zijn idee was uit te voeren. DE EERSTE tank die in een moderne oorlog zijn intrede deed, kwam uit Enge land. Nu we weten, dat tanks reeds veel en veel vroeger waren uitgevonden, kun nen we onmogelijk beweren, dat dit oor logstuig door de Engelsen werd uitgevon den. Maar in moderne vorm werd hij in ieder geval wel het eerst door de Engel sen vervaardigd. In het bijzon der de directeur van de Marinescheepsbouw, Tennyson d'Eyncourt dient hierbij te worden genoemd, omdat hij als de eigenlijke samensteller van de moderne tank moet worden beschouwd. De eerste tanks werden door de Engelsen gebruikt in de slag aan de Somme in 1916, maar van beslissende be tekenis bleken de nieuwe vechtwagens toen niet te zijn. Hun aanvalskracht bleek dui delijker op 20 november 1917, toen tanks onder bevel van de Britse brigadegeneraal H. J. Elles een verrassende breuk in het Duitse front bij Kamerijk forceerden, welk succes echter niet voldoende werd uitge buit om van strategische betekenis te kun nen zijn. Het Britse voorbeeld werd door ande ren natuurlijk gretig nagevolgdNaar ontwerpen van generaal Estienne ging ook Frankrijk over tot de aanmaak van tanks en bij het voorjaarsoffensief van maart 1918 bleek, dat de Duitsers ook niet had den stilgezeten, want hun infanteriegolven werden door grote aantallen tanks bege leid. Dit laatste nu, hadden de Engelsen graag zo lang mogelijk willen uitstellen. Dat na het in gebruik nemen van een nieuw strijdmiddel ook de vijand tot aanmaak van het nieuwe wapen zou overgaan, wo te voorzien, maar hoe later dit zou gebeu ren, hoe beter. Daarom hadden de Engel sen alle mogelijke voorzorgen genomei om hun nieuwe wapen geheim te houdw Niet alleen de produktie van tanks tri1 bedekt met een sluier van strikte geheim houding, maar ook het vervoer van e vechtwagens naar het jrot geschiedde met alle nodig voorzorgsmaatregelen. De zorg vuldig verpakte tanks wei den met het opschrift „tank naar het front vervoert Dit moge de spionagediei sten van onze tijd wellid een al te duidelijke aatwi zing toeschijnen, maar in werkelijkhei was het een zeer geraffineerde camouflag Want het woord „tank" kende men de. tijds alleen in de betekenis van vloeisto houder". Er werden dus een stel vloeisto; houders naar het front gestuurd, een get' die destijds weinig opzien behoefde 1 baren. Maar deze tanks vloeistofhoudersbit ken in werkelijkheid vechtwagens te zij die in navolging van het oorspronkelV' opschrift ook in het verdere verloop ve hun ontwikkeling „tanks" zijn blijv' heten. Nu we het toch over naamsverwarring1 hebben, kunnen we er ook wel even wijzen, dat het geven van namen aan fc< nonnen, tanks, cyclonen en rukwind eigenlijk een middeleeuws trekje is, hm wel het juist het sterkst in moderne s' menlevingen wordt aangetroffen. Daarover morgen. II. Pétillo (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2