Mogelijkheden voor verruiming van de kapitaalmarkt Mits de regering bereikt wat ze in de staatsbegroting voorstelt Nederlandse dames stelden teleur tegen Engeland Effecten -en Geldmarkt Meerderheid van T.V.-kijkers wil wel reclame-uitzendingen FIRATO in het RAI-gebouw Cabaret der Onbekenden in Amsterdam Dorado voor fijnproevers op het gebied der elektronica Culturele Raad Limburg ontwerpt „toeristenkaart" Vlaamse Televisie in het nieuwe seizoen Problemen over de Velser tunnel Het eerste concert in het nieuwe seizoen in gala WERELDKAMPIOENSCHAP LANDENTEAMS In het gunstigste geval een puntenverdeling Vooruitzicht Engelse kustvaarder in het Spaarne Hein Gujé vestigde een Nederlands record op 3000 m steeple chase 5 BELANGRIJKE PUNTEN VRAAGT ONZE FOLDER ^touieu kejefe* DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 De Nederlandse Stichting voor Statistiek heeft in opdracht van een industriële en technische handelsmaatschappij en een Duitse radiofirma een onderzoek ingesteld naar de samenstelling van de kring van de Nederlandse bezitters van televisie toestellen, naar hun meningen en wensen en naar hun kijkgewoonten. Het doel van het onderzoek was een inzicht te krygen van de kijkdichtheid (de verhouding van het aantal mensen dat een televisie-uit zending heeft gadegeslagen en het aantal dat daartoe in de gelegenheid is geweest). Voorts werd de mening van de Neder landse kijkers gevraagd over de kwali teit van de uitzendingen en werd de pu blieke opinie gepeild over commerciële te levisie. Voor deze enquête heeft men 1000 toe- stelbezitters ondervraagd. De periode van de enquête liep van 19 mei tot 15 juni van dit jaar. Ongeveer 68 pet. van de ondervraagden wil wel reclame in de uitzendingen; 42 pet. wil dat mits daardoor het peil van de pro gramma's kan worden verhoogd. Een vrij groot deel van deze laatsten is bereid voor een beter peil een hoger kijkgeld te be talen. Vastgesteld werd dat ongeveer 70 pet. van de toestellen in het westen van het land zijn geplaatst, waar ca. 50 pet van de bevolking woont. In gezinnen waar de echtgenoten jonger dan 30 jaar ziin treft men de minste televisietoestellen aan. De meeste toestellen bevinden zich bij oudere mensen en echtparen zonder kinderen. Het aantal Nederlandse amateurs, dat op de een of andere manier de kleinkunst als liefhebberij beoefent, is uiteraard niet bij benadering vast te stellen. Velen van hen vergenoegen zich reeds met een optreden in de familiekring of voor een vereniging, waarmee zij vriendschappelijke relaties on derhouden, maar er zijn er ook die onge twijfeld in stilte dromen van een succes volle carrière. Voor deze amateurs is het „Cabaret der Onbekenden", dat jaarlijks in de Radio City Hall op het Amsterdamse Leidseplein wordt georganiseerd een wel kome gelegenheid om te trachten met de hun ter beschikking staande talenten de barrière der anonimiteit te doorbreken. De meesten ontbreekt het echter aan de no dige zelfcritiek, die hun zou moeten weer houden van een optreden in het openbaar. Anders zouden de organisatoren nimmer ruim tweehonderd gegadigden in deze wedstrijd kunnen onderbrengen. En zelfs zij, die de selectie wisten te overleven en in de finale werden geplaatst zullen slechts bij hoge uitzondering hun wensdroom in vervulling zien gaan. Want wat door vrien den en familie geestdriftig werd toege juicht en bewonderd is in de meeste ge vallen nog lang niet toereikend om dezelf de bijval van het grote publiek te kunnen verwerven. - - - Toch was het een gelukkig initiatief van denHeemsteedse - voetbalvereniging „Vol hardt en Waekt" (de optredende confé rencier noemde de club onder enige hilari teit „Verliest Elke Week") om woensdag avond een aantal van deze finalisten in het Minervatheater bijeen te brengen. De op brengst van de voorstelling was bestemd voor de bouw van een nieuw kleedhuis en de uitstekend bezette zaal in aanmerking genomen is de avond ook voor de penning- j meester een succes geworden. En getüige de steeds hartelijke bijval van het publiek 1 zijn de toeschouwers eveneens bijzonder tevreden geweest. Over het algemeen kon ook de kritische bezoeker veel van het ge- bodene waarderen, vooral wanneer hij in aanmerking nam, dat het hier ten slotte j allen amateurs betrof. Toch blijft hetgeen wij in de aanhef schreven van kracht, want de meeste optredenden bepaalden zich tot het navolgen van het door hen uit verkoren genre, zonder dit evenwel door een originele visie te overtreffen. Wel werd dikwijls het evenarende stadium bereikt, zoals door de goochelaar Anverdi uit Lei den, die zijn diverse trucs met de nodige vaardigheid en een komisch flegma ten uitvoer bracht. Verder waren opera en operette behoorlijk vertegenwoordigd door Diny Hofman, Ciny Bernhard en Frangois Bronkhorst, die afzonderlijk optraden en daarbij allen van het bezit van verdienste lijk stemmenmateriaal wisten te overtui gen. De vier jongelui die zich „The Fou- rio's" noemden moeten reeds door een grammofoonplatenmaatschappij zijn aange zocht. Zij zingen stellig niet onbevredigend en de guitaarbegeleiding vult hun vokale prestaties op een harmonieuze wijze aan, maar hun manier van optreden zullen zij toch dienen te herzien. Want deze wordt ontsierd door een zekere hautaine pose vooral bij de twee dames waar een spontane ongekunsteldheid ons liever was geweest. Omdat Franky Warner pose wist te vermijden en de vrijmoedigheid bezit, welke voor zijn koldernummer onontbeer lijk is hij gaf onder meer een kostelijke parodie op een soort Elvyn Presley werd hij de grote favoriet van deze avond. Waarschijnlijk is deze knaap een van. de weinigen, die er in zal slagen zich uit het amateurisme te verheffen. En bij dit alles mag ook Theo Lohman niet onvermeld blijven, wiens conférence steeds geestig en bovenal beschaafd bleef, waarbij nog kan worden geconstateerd, dat zijn anecdotes nu eens niet met de traditionele baarden waren getooid. De Culturele Raad Limburg heeft in sa menwerking met de persdienst van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen het plan ontworpen om te ko men tot de uitgave van een „culturele toe ristenkaart" van Limburg. Deze is gedacht in een gemakkelijk te hanteren formaat en verkrijgbaar tegen een zeer geringe prijs. Op deze kaart zullen de plaatsen worden aangegeven, waar zich voor het publiek toegankelijke, belangrijke monumenten be vinden van geschiedenis en kunst, alsmede de musea met daarover enkele gegevens. Een inventarisatie van wat op het gebied der kunst als belangrijk of representatief te achten is, zal door de Culturele Raad Limburg met zijn sectie beeldende kunst worden ter hand genomen. De raad is voornemens, tentoonstellingen van werken van jonge Limburgse kunstenaars te orga niseren in de stedelijke musea van Gouda en Den Haag. De kijkdichtheid bedroeg 45 pet., hetgeen zeggen wil dat gemiddeld van alle honderd personen die thuis een televisietoestel hebben (kinderen en huisgenoten inbegre pen) er 45 de uitzendingen volgden. Het aantal kijkers varieerde in de ge noemde periode van 120.000 tot 750.000. Het bleek dat het journaal, het week overzicht 'en het kinderuurtje de grootste belangstelling genieten. Het oordeel over de Nederlandse tele visie-uitzendingen is niet steeds even gunstig. De Eurovisie blijkt over het al gemeen gunstiger beoordeeld te worden dan de Nederlandse uitzendingen, evenals de buitenlandse programma's. Ongeveer een derde van de ondervraagden wenst een hoger programmapeil. De wensen gaan voornamelijk uit naar films en cabaret programma's, naar meer toneelstukken en meer vrolijke uitzendingen. De Vlaamse Televisie zal tijdens de we reldtentoonstelling van Brussel in 1958 alle dagen uitzenden van een studio uit, die gedurende de hele tentoonstellingsperiode op het expositieterrein in Brussel zal staan. In 1957^—58 zal de Vlaamse Televisie ook een nieuwigheid invoeren in haar ontspan ningsprogramma's, namelijk een „road show", die met een rijdende studio steden en dorpen in België zal aandoen. Het vragenprogramma op zondagavond en „te- levisite" zullen worden behouden, beken de Nederlandse cabaretgezelschappen zul len hun programma's voor de Belgische camera's opvoeren. „Boemerang" wordt voortaan zondagavond geprogrammeerd, evenals de muzikale taptoeprogramma's. Daar de Franse t.v.-dienst op dinsdag avond zijn wekelijkse onderbreking heeft gekozen zal de Vlaamse t.v. op die dag de speelfilm van de week uitzenden. Behalve een aantal nieuwe films, die in eerste ver toning in België zullen worden gebracht, zullen onder meer worden vertoond de films „Beeltenis van een onbekende", „Ver boden spel", „De derde man" en „Je kunt het toch niet meenemen". In het toneelre- pertoir komen de volgende titels voor: „Muiterij op de Caine" en „Glazen Speel goed". De populaire programmareeksen worden gewoon voortgezet, waarbij inbe grepen de lotgevallen van „Schipper Ma- thias en Mathilde", een uitzending waar aan voortaan Gerard Walschap zal mede werken. Voor de Eurovisie heeft de Vlaam se t.v. een film gemaakt over het leven in het stadje Rupelmonde, welke door alle aan de Eurovisie deelnemende stations zal worden uitgezonden. De uitzendingen zul len nog verbeterd worden door verhoging van de zendkracht in het begin van 1958. ADVERTENTIE hand in hand 'n ontvangst die beter is 'n uitgave die lager ligt RAOOMA N.V. Groenburgwal 41-43 Amsterdam Hedenmorgen heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, de grote internationale radio-tentoonstelling „Firato" geopend, die weer alle expositieruimte in het hoofdstedelijke RAI-gebouw beslaat. De „Firato" wordt gemakshalve een radiotentoonstelling genoemd, maar is veel meer dan dat, want zy omvat inzendingen op vrywel elke sector van het zeer uitgebreide gebied der elektronica. Voor de fyn. proevers op dit terrein is deze omvangrijke expositie dan ook weer een dorado, waar zy kunnen kennismaken met het allernieuwste wat er in dit opzicht in binnen, en buitenland op de markt wordt gebracht. Het internationale karakter van deze ten- toonstelling wordt onderstreept door de deelneming van talrijke bekende firma's uit vrijwel alle delen van de wereld. De Miljoenennota heeft op de Amsterdamse effectenbeurs geen grote deining ver oorzaakt, hetgeen wel als een aanwijzing kan worden gezien van de grote terug houdendheid, welke zich de laatste tüd van het beleggend publiek heeft meester gemaakt. Want zoals wij in onze bespreking van de staatsbegroting hebben opge merkt, toont zij ditmaal enkele geruststellende facetten, welke ook voor de effec tenbeurs van betekenis zijn. Het feit dat het niet in de bedoeling ligt in 1958 een nieuwe staatslening uit te geven, houdt niet alleen in dat de minister van Financiën, zy het dan met wat kunst en vliegwerk, de staatsuitgaven in dat jaar uit de slechts met een gering bedrag verhoogde belastingen meent te kunnen dekken, maar ook dat er op de kapitaalmarkt enige ruimte kan ontstaan en een verdere stijging van de rentestand allicht kan worden voorkomen. Het is natuurlijk ondenkbaar dat in een handomdraai het financieel beleid van de regering zo kan worden omgezet dat bij voorbeeld tot belastingverlaging zou kunnen worden overgegaan, maar als in 1958 kan worden bereikt wat in de staatsbegroting wordt voorgesteld geen nieuwe loonronden, stabilisatie van het prijspeil, geen verdere financiering van staatsuit gaven met inflatoire middelen kan toch niet worden ontkend dat de regering een bijdrage zal hebben geleverd tot het verkrijgen van een betere verhouding tussen de nationale inkomsten en de nationale uitgaven, waarop thans zowel in de staats huishouding als in de volkshuishouding het streven moet zijn gericht. Ook in vroegere perioden van depressie heeft het Nederlandse volk getoond de noodzakelijke aanpassing te kunnen op brengen en dat men thans ook in de vak bonden tot het inzicht komt dat van nieu we loonronden vooreerst geen sprake kan zijn, kan ertoe bijdragen dat ook het be drijfsleven, zij het op een lager niveau van Na een korte inleiding over het ontwerp van de Velser spoorweg- en autotunnel en het demonstreren van een maquette, waar in de verschillende bouwfasen werden uit gelegd, hield de heer K. H. Jung, bedrijfs leider bij de n.v. Amsterdamsche Ballast Mij., gistermiddag in het „Bouwcentrum" te Rotterdam een voordracht over „Orga nisatieproblemen bij de uitvoering van de bouw van de Velser Tunnels". De voor dracht werd toegelicht met diapositieven. Speciale aandacht werd besteed aan het gebruik van verrijdbare stalen bekistingen, die het onder meer mogelijk maakten het werk, dat aanvankelijk in 1959 zou worden voltooid, ongeveer anderhalf jaar eerder op te leveren. Voorts werd gewag gemaakt van de di verse wijzen van be ton transport, van over wegend belang geacht op een werk, dat het storten van 350.000 kub. m. beton met een gemiddelde jaarproduktie van 100.000 kub. m. omvatte. Het opgestelde beschikbare vermogen bedroeg volgens spreker rond 14.000 pk. of 20 pk. per werknemer. N.Ph.O. Het bestuur van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest heeft besloten, dat het openingsconcert van ieder volgend winter seizoen een galaconcert zal zijn. Dit bete kent dus, dat het publiek, dat nu op 1 ok tober naar het orkest komt luisteren ver wacht wordt in avondkleding te zijn gesto ken. Het feestelijk karakter van het eerste concert dit jaar wordt vergroot door solis tische medewerking van de pianist Robert Casadesus. Het concert staat onder leiding van de nieuwe eerste dirigent Henri Arends. Het programma wordt begonnen met het Wilhelmus, daarna wordt het nieu we seizoen ingeluid met „The trumpet vo luntary" van Clark, gevolgd door een uit voering van de Eerste Suite van Johann Sebastian Bach en het Kroningsconcert van Mozart. Na de pauze is het programma geheel gewijd aan composities van Maurice Ravel. Dit jaar wordt herdacht, dat deze Franse componist twintig jaar geleden overleed. Uitgevoerd worden Alborado del Gracioso, het Pianoconcert voor de linker hand en de Rapsodie Espagnole. Deze maquette toont de werkwijze in de Velser tunnelbouwput: de ronde kuip, waarin de eerste moten werden gestort, vormde lange tijd een schier eiland in het kanaal. omzetten, in 1958 nog redelijke resultaten kaYi bereiken. In elk geval is het ook voor het bedrijfsleven van belang dat van de zijde der centrale overheid op de kapitaal markt geen beroep zal worden gedaan en dat naar inperking van de overheidsuit gaven zal worden gestreefd. Er zijn, ook ten aanzien van de ontwikkeling der staatsfinanciën, ongetwijfeld nog zwakke plekken, welke tot de uiterste voorzichtig heid nopen en ons voor optimisme moeten behoeden. Maar als de overtuiging veld wint dat de overheid alles in het werk stelt om een verdere waardevermindering van het geld te voorkomen, kan een ge leidelijke terugkeer van het vertrouwen bij de belegger niet uitblijven, hetgeen dan ook in de waardering van staatsfondsen en andere'geldelijke waarden tot uitdrukking moet komen. Juist' iri een tijd als deze is het nodig dat een volk zijn zelfvertrouwen niet ver liest en zich niet aan een zeker fatalisme overgeeft, maar als zijn gemeenschappe lijke taak ziet de gevaren af te wenden, welke de vaderlandse economie bedreigen. Het min of meer luchthartig optimisme van de vroegere minister van Financiën heeft veel kwaad gedaan en bij de massa de indruk gewekt dat we in een paradijs toestand waren aangeland. Deze hersen schimmen zijn door minister Hofstra radi caal weggevaagd en als regering en volk weer met beide benen op de grond staan en weer oog krijgen voor de werkelijk heid, moet het mogelijk zijn de moeilijk heden van deze tijd te boven te komen. Bij alle critiek, welke men op het finan cieel beleid van de regering en ook op de nieuwe staatsbegroting kan uitoefenen, lijkt het ons van het allergrootste belang dat aan de herstelmogelijkheden voor ons land niet wordt getwijfeld en met de heren Hofstra en Zijlstra als ministers van Fi nanciën en Economische Zaken mag er, ook op grond van de staatsbegroting, op worden gerekend dat de regering aan de bevordering van het economisch en finan cieel herstel een wezenlijke bijdrage zal leveren. De zevende ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap schaken voor dames landenteams ging in met de Rus sische en Oostduitse dames aan de top van de ranglijst, ieder met 8 punten, daar de Oostduitse speelsters uit de afgebroken partyen tegen Joegoslavië anderhalve punt behaalden. Zeer dicht in de buurt van de leidende teams bevindt zich Hongarije, dat zes punten heeft met een wedstrijd min der gespeeld. In deze ronde, waarin de Russische speelsters vry waren, zou wor den uitgemaakt of naast Rusland. Oost- Duitsland of Hongarije voor het wereld kampioenschap in aanmerking zou ko men daar deze beide landen elkaar moes ten bestrijden. Het Nederlandse team zou tegen de Engelse dames kunnen bewijzen dat ze niet onderaan thuis horen. Maar het werd wederom een teleurstelling, daar in het allergunstigste geval een gelijk spel zal kunnen worden bereikt. Mevr. Van der Veen met zwart verde digde zich tegen mrs. Pritchard Frans; wit vervolgde met de bekende ruilvariant van deze opening. De partij ging gelijk op met iets beter spel van de Engelse. Hoe de Ne derlandse plotseling een stuk achter kwam is niet geheel duidelijk, maar ze had een gevaarlijke koningsaanval gekregen die mrs Pritchard voor moeilijke problemen stelde. Ze wist deze tenslotte op te lossen, maar van haar materiële overwicht was alleen het voordeel dat er twee lichte stukken tegen een toren overbleven. Dat was voor de Nederlandse die het eindspel bovendien niet goed speelde, toch nog te veel en na tweeënveertig zetten moest zij capituleren. Miss Tranmer speelde tegen mevr. Rood- zant die wit had, Koningsindisch. De Ne derlandse koos de Saemisch variant (f 3). De Engelse speelde niet de beste voortzet ting en hoewel de partij geruime tijd in evenwicht bleef kwam mevr. Roodzant er toch geleidelijk aan beter voor te staan. Op een gegeven ogenblik zelfs zo goed. dat winst duidelijk zichbaar was. Maar de Ne derlandse wist er niet goed raad mee en bij het afbreken was het weer onduide lijk, hoewel ze een pion voor staat. De voor de titel zo belangrijke maten tussen Oost-Duitsland en Hongarije kwam nog niet tot een beslissing, maar er is een goede kans op een Oostduite overwinning. De resultaten waren: Finalegroep: Oost-DuitslandHongarije l/i-% en 1 afgebroken. Edith Keiler-Her man—Irene Hönsch V2-V2; Ursula Altricher Kertesz afgebroken. BulgarijeJoegoslavië V2-V2 en 1 afge broken. Venka Assenova KrastavaLidya Rimofejeva afgebroken; Antonio Petrova IvanovaRerezya Stadler Vs-Vfe. EngelandNederland 1-0 en 1 afgebr. Elaine Pritchardmevr. Van der Veen 1-0; Eileen Tranmer—mevr. Roodzant afgebr. RoemeniëWest-Duitsland 1-0 en 1 af gebroken. Maria Pogorievici—Friedel Rin- der 1-0; Margareta—Teodorescu afgebr. De stand na de zevende ronde luidt: 1.Oost-Duitsland 8V2 punt en 1 afgebr. partij (uit 7 wedstrijden); 2. Rusland 8 pun ten (uit 6 wedstrijden); 3. Hongarije 6V2 punt en 1 afgebr. partij (uit 6 wedstrij den); 4, 5, 6, ex aequo Roemenië, Engeland en Joegoslavië allen bVi punt en 1 afgebr. partij (uit 6 wedstrijden); 7. Bulgarije 5 punten en 1 afgebroken parij (uit 6 wed strijden); 8. West-Duitsland 5 punten en 1 afgebroken partij (uit 7 wedstrijden); 9. Nederland 2Vz punt en 1 afgebroken partij uit 6 wedstrijden). Dit behoeft ons het oog niet te doen sluiten voor het feit dat de toestand van heden zeker nog niet rooskleurig is. De transactie, welke tussen de Nederlandse regering en het Internationaal Monetair Fonds is tot stand gekomen, is daarvan wel een duidelijke aanwijzing. Dit I.M.F. is destijds opgericht om de stabiliteit van de verschillende valuta's zoveel mogelijk te bewaren en devaluaties tegen te gaan. Men is hierin niet steeds geslaagd, zoals bijvoorbeeld in 1949 wel is gebleken, maar dat er tussen de verschillende landen op dit punt een zekere samenwerking bestaat, heeft niettemin de stabiliteit van de valu ta's bevorderd. Bij genoemd fonds hebben de verschillende regeringen grotere of kleinere bedragen in goud en deviezen en voorts in de eigen valuta gedeponeerd als een soort steunfonds, waaruit in bizondere omstandigheden kan worden geput. Neder land heeft nu van deze mogelijkheid ge bruik gemaakt door het bedrag dat destijds in goud of deviezen bij het Fonds was gedeponeerd, n.l. S §8 3/4 miljoen (ca. f 260 miljoen) op te vragen, dat door de Neder landse regering bij de Nederlandse Bank is gedeponeerd en waardoor haar tegoed bij de bank met eenzelfde bedrag is ge stegen. De ruim f 300 miljoen schatkist biljetten, welke twee weken geleden ten laste van buitenlandse tegoeden waren ge plaatst, zijn met het nu verkregen bedrag afgelost, zodat in de feitelijke positie van het Rijk geen verandering is gekomen. De nieuwe weekstaat doet zien dat het saldo, waarover de schatkist bij de Neder landse Bank thans beschikt, per saldo nog met f26 miljoen is gedaald doordat het af te lossen bedrag groter was dan het van hel I.M.F. verkregen bedrag. Toch blijkt dat de belastingontvangsten van de schatkist wat ruimer beginnen te vloeien en de hoop mag worden gekoesterd dat de grootste moeilijkheden voor de schatkist achter de rug zijn. Hetgeen dan zal betekenen dat aan de inflatoire financiering van de staatsuitgaven, waartoe ook het opnemen van f260 miljoen bij het I.M.F. moet wor- den gerekend, een einde zal komen, het geen niet zal nalaten het vertrouwen in de gulden te versterken. Voorts zal moeten worden afgewacht of de bestedingsbeperking allengs in sterkere mate in de volkshuishouding zal doorwer ken. In de miljoenennota heeft de minister van financiën medegedeeld dat het tekort op de betalingsbalans, in 1956 groot f650 miljoen, in het eerste halfjaar van 1957 f 500 f 600 miljoen heeft bedragen, doch voor het gehele jaar dat bedrag weinig zal te boven gaan. Met andere woorden, de minister verwacht dat de betalingsbalans voor het tweede halfjaar nagenoeg in even wicht zal zijn. Hij grondt deze mening op het feit dat in het eerste halfjaar een extra voorraadvorming heeft plaats gehad, waar van hij hoopt dat deze in het tweede half jaar achterwege zal blijven. Die extra voorraadvorming hield uiteraard verband met het toenemende wantrouwen in de waardevastheid van ons geld en de vrees voor een verdere prijsstijging, zowel bij de bedrijven als bij de particulieren. Keert de overtuiging terug dat de rege ring aan de inflatoire financiering van haar uitgaven een einde maakt, blijven nieuwe loonronden uit en kan een verdere prijsstijging worden voorkomen, dan ont staat inderdaad de mogelijkheid dat de be talingsbalans over het tweede halfjaar een beter beeld zal vertonen en de positie van de Nederlandse gulden zowel in het bin nenland als in het buitenland zal worden versterkt. Ook de kapitaalmarkt zal daarvan de invloed ondervinden. De nieuwe beperkin gen, welke de regering voor de kredietge- ving heeft opgelegd, hebben tot resultaat dat bij de banken de liquiditeit groter wordt. De cijfers per 31 juli hebben doen zien dat de debiteurenpost niet noemens waard is gestegen, maar dat de gelden van crediteuren sinds het begin van dit jaar met c.a. 250 miljoen zijn gestegen. Voor namelijk zijn dit deposito's, welke door de hoge rente worden aangetrokken, maar die bij een terugkerend vertrouwen be schikbaar komen voor de kapitaalmarkt. De mogelijkheid lijkt daarom niet uitge sloten dat ook het bedrijfsleven langza merhand weer een beroep op de kapitaal markt kan doen. De uitgifte van 5 miljoen 20-jarige1 obligaties van de Belgische oliemaatschap pij Petrofina is een overweldigend succes geworden, hetgeen aan de van bVi—Vk oplopende rente is toe te schrijven. De Zaanlandse Scheepsbouw Mij. probeert het thans echter ook met een aandelenemissie a pari. Het resultaat hiervan zal een klei ne aanwijzing kunnen zijn voor de mate van het vertrouwen in de toekomstmoge lijkheden van ons bedrijfsleven. De Firato is klein begonnen en was oor. spronkelijk uitsluitend bedoeld als vak- beurs voor de handel. De eerste jaren bood gebouw Bellevue in de hoofdstad haar voldoende ruimte, maar thans is zij uitgegroeid tot een evenement, waarvoor in het RAI-gebouw nauwelijks meer vol. doende ruimte beschikbaar is. Twintig, duizend vierkante meters worden ingeno men door bijna tweehonderd standhouders uit binnen- en buitenland. Tot en met 28 september kan men er rondwandelen tussen radiotoestellen, tele visieapparaten, bandrecorders en platen- spelers. Bij die wandeling is er ogenschijn- lijk weinig opvallend nieuws te bespeuren, maar wie goed kijkt ziet toch hier en daar wel bijzondere dingen. De transistor Dat de transistor, zij het heef'langzaam, bezig is de gebruikelijke radiobuizen voor bepaalde toepassingen te verdringen, kon men ook vorige jaren reeds op de „Firato" waarnemen. Hij blijkt ook nu weer terrein te hebben veroverd, onder meer op dat der frequentie-modulatie. Een paar jaar geleden achtte men toepassing van transistoren op dit gebied nog onmogelijk; thans is op de tentoonstelling al een toe stelletje te zien voor uitsluitend FM-ont- vangst, uitgerust met transistoren. Voor hen, die zelf een transistor-ont- vangertje (niet voor FM, maar normale AM-ontvangst) willen bouwen, is er ook al een bouwdoosje tegen een schappelijke prijs verkrijgbaar. Het is niet groter dan een sigarenkistje. Televisie De T.V.-apparaten zijn in sommige uit voeringen wat kleiner en beter hanteer baar voor klein behuisden geworden. Er is ook een draagbaar televisietoestel (En gelse import), dat op een redelijke afstand van de zender nog bijzonder goed zou functioneren op een kamerantenne. De im porteur geeft op, dat met dit kleinbeeld- toestel en bijbehorende kamerantenne zelfs in Amsterdam een bijzonder goede ont vangst mogelijk is. Van een Duitse fabriek zagen we de com- binatie van „drie-in-een" in de vorm van een combinatie van T.V.-apparaat, radio toestel en ingebouwde platenspeler. De om vang van het toestel is niet groter dan die van een normaal T.V.-apparaat met een 43 cm beeldbuis. Een Engelse firma brengt op deze expositie een soort „bedrijfs-T.V." die met draadaansluitingen werkt. Hier mee kan men door middel van een beeld scherm voorwerpen tonen en brieven laten l'ezèn van de ene afdeling naar de andere. Op het gebied van de zogenaamde „high fidélety"-weergave (diverse luidsprekers voor gescheiden toonkanalen op verschil lende plaatsen in de kamer) is een bijzon der grote verscheidenheid te zien. Die ver scheidenheid is zo groot dat zij niet meer overzichtelijk is en dat bijvoorbeeld de toekomstige koper van een T.V.-apparaat dienaar de „Firato" gaat om eens na goed vergelijken een keuze te maken, dagen nodig zal hebben om alle soorten T.V.-toe- stellen op te sporen. Hetgeen jammer is, maar wat organisatorisch niet anders kan volgens het tentoonstellingsbestuur. Opmerkelijk is het steeds meer binnen dringen van de fotografische industrie in de branche der geluidsweergave. Vrijwel alle grote fabrieken van films en derge lijke schijnen zich toe te leggen op het maken van geluidsbanden. De PTT toont de radiografische telex en maakt midden tussen de radiohandel met een zeer grote stand reclame voor de draadomroep. Vanmorgen is de Engelse kustvaarder „Matthew" in het Noorder Buiten Spaarne te Haarlem aangekomen met een lading grondstoffen voor een olieraffinaderij. Het schip meet 500 ton. De Havendienst heeft de kustvaarder geloodst. Vermoedelijk zal het schip morgen weer vertrekken. ADVERTENTIE Tijdens internationale atletiekwedstrij den in Brussel verbeterde onze landgenoot Hein Cujé van EMM uit Middelburg het Nederlands record 3000 meter steeple chase. Hy noteerde als tweede aankomende achter de Duitser Blankcnhagen een tyd van 9 min. 06 sec. voor hen die ideaal willen wom-n Behalve onze 25Q modelkamers ert onze buitengewoon grote sortering vancde nieuwste gordijnstoffen, vaste vloerbedekking en karpetten beschikken wij over: ervaren adviseurs en binnenhuisarchitecten die U gaarne en zonder kosten bijstaan met hét geven van adviezen over kleuren, ruimteverdeling en vormgeving In onze goéd uitgeruste werkplaatsen vervaardigen meubelmakers, stoffeerders en gordijnnaaistërs producten die elke kritiek glansrijk kunnen doorstaan. Daarom geven wij 5 jaar garantie .op.de constructie van al onze meubelen Uw reiskosten vergoeden wij desgewenst gaarne. ^WONINGINRICHTING BE V E RW IJ K Breestr. 74-84 2ÏO modelkamer^ Geopend. 8-1230en Ui-l8u. Dinsdag.8-13

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6