Made de beurs Willy Scheeren met „Audacieux" kampioene van Nederland Haarlems Dagblad Heemsteedsd „Merlijn" kreeg eerste prijs bij ouderen van gisteren Amsterdamse Beurs Moeilijke terreinomstandigheden bij concours hippique in Hoofddorp Aanmeldingsformulier DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT POPPENSPELWEDSTRIJD IN LEIDEN „Bijzonder Kerkewerk" met aantrekkelijk programma voor Heemstede Grondtransacties in IJmuiden en Santpoort Onteigening voortuinen aan de Hagelingerweg Verkoop van grond te Santpoort De damcompetitie HDC verrassend door DDD verslagen Sport in het kort Haarlemse rechtbank Koopman veroordeeld wegens bedreiging Broederschap van notarissen bijeen Burgerlijke Stand van Haarlem UIT STAD EN STREEK Raad zal periodiek worden ingelicht over woning- bouwsituatie ZANDVOORT „De vliegende schotel" LISSE C.H.U. vergaderde li HET POPPENTHEATER „MERLIJN" ■f heemstede heeft gisteren met het spel D toverhoed maakt alles goed" de eerste "■js behaald in de groep ouderen en ge- orderden tijdens de poppenspelwedstrijd, lie in de aula van het Leidse Museum ,-oor Volkenkunde werd gehouden en die georganiseerd was door de directie van rlit museum. De Heemsteedse groep kreeg de eerste DrijS, niet alleen dank zij de persoonlijke stijl'van het vertoonde, maar ook omdat Merlijn" onbetwist het artistieke hoogte punt was van de middag. Het plan voor de wedstrijd werd geboren tijdens de voorbereiding van de tentoon stelling „Mens in miniatuur", die nog tot I Oktober aanstaande in Leiden te bezich tigen is. Toch zullen de organisatoren van tentoonstelling en wedstrijd in hun stout ste dromen niet hebben kunnen denken, dat de dag van de achttiende september met gulden letters in de annalen van het museum geboekstaafd zou blijven. Het enthousiasme en het talent van de jeug dige amateurs, die uit verschillende delen van ons land kwamen, zorgden voor on- «edachte artistieke prestaties. Voor de toe komst van het poppenspel in ons land be hoeft men waarlijk geen angst te hebben. Dat is een van de vele positieve punten, die de dag van gisteren heeft opgeleverd en alleen al daarom komt de directeur en de leiding van de educatieve afdeling van AMSTERDAM De stappen, die door de regering zullen worden genomen om aan de monetaire moeilijkheden het hoofd te bieden, maak ten èn op de beurs èn op het publiek een zeer goede indruk, waardoor kopers in de markt kwamen. Hiertoe hebben tevens de optimistische geluiden in de weekstaat van de Nederlandsche Bank bijgedragen. Reeds in de morgenuren werd de stem ming, na een weifelende opening op 205 voor Koninklijke Olie, vaster met als hoog ste koers 206.80, mede op aankopen voor de Zwitserse rekening. Gistermiddag schommelde de koers rond de 206.—, waardoor het verlies van dinsdag ruim schoots werd ingelopen. Er was iets meer handel in deze aandelen dan de vorige dagen. Ook Unilever profiteerde van de gun stige stemming. Door vraag van publieke zijde werd wat hoog geopend op 394 V2, een verbetering ten opzichte van dinsdag met 14 punten. Weliswaar kon deze winst niet geheel behouden blijven, doch bij het scheiden van de markt bedroeg deze toch altijd nog 10 punten. Philips viel na de koers in de ochtenduren van 272 bij de opening iets tegen op 268. De koers steeg echter tot 270 en sloot op 269, tegen dins dag 265 V2. AKU verbeterde 1 punt, KLM was 4 dubbeltjes beter. De staatsfondsen waren bij opening vooral door de staffellëhing aan de vaste kant. In hetverdere beursverloop kwa men de koersen ongeveer op de vorige slotprijzen. De scheepvaartmarkt, die nog steeds on der druk wordt gezet door de dalende vrachttarieven, was (vooral voor Van Om meren min 6 punten) aan de lage kant. Ook Van Nievelt moest ruim 2 punten prijs geven, terwijl de overige fondsen een half tot anderhalf percent verloren. De handel was in deze sector zeer gering. Van de Indonesische waarden was Deli Mij. 2 punten lager. H.V.A. werd 1 punt lager vernomen. Amsterdam Rubber was vrij wel onveranderd. De koperprijs in Londen was zeer vast. Deli Atjeh Handel Mij. passeert het divi dend (7 pet), evenals Michiels Arnolds n.v. (5 pet.). De koersen van beide fondsen wer den onveranderd vernomen. Prolongatie 5 pet. (ANP). NEW YORK Op de beurs te New York boekten de aandelen gisteren een kleine winst tijdens een levendiger handel, waarin koperwaar den en sommige aandelen van onderschei den aard, vast waren hoewel zwavelfond- sen lager noteerden. De markt vertoonde tekenen van opleving tegen het middag uur, nadat de vroegbeurs zich had bewo gen op een onregelmatig niveau. Het tem po steeg daarna en de prijzen trokken in de meeste sectoren aan. Laatbeurs liepen de koersen door winstnemingen iets terug, maar de voornaamste groepen sloten alle gemiddeld wat hoger. Koperwaarden rea geerden sterk op de hogere koperprijzen in Londen. De oliewaarden vertoonden weinig schommelingen en spoorwegen wa ren verdeeld, eveneens met weinig fluc tuaties. De totale omzet beliep 1.540.000 aandelen tegen 1.490.000 op dinsdag. Het Dow Cones gemiddelde voor indus triële waarden steeg van 478.28 op dinsdag tot 478.60 op woensdag, dat voor spoorweg fondsen van 132.00 tot 132.16 en dat voor openbare nutsbedrijven van 67.87 tot 68.11. (UP). 3V* Va Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N: Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew. Philips Gloeil. Pref. Philips Gloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L M Noll. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs, v. Ommeren H V. A Verg. Deli Mljen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij «otterd. Bank twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel J S. Steel General Motors.. Tidewater Jhpll Union Vorige koers. Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 84% 8314 88l3/ie 88 m'A 167)4 322 318 178 177 288 285 221 220 270 268 271 266 141 141* 39 VA 380 21 VA 211 962/4 940 205,70 200,80 68 67 120,40 118- 154 Yk 152 147 145 223 216 115)4 114 78 A 79 199)4 199 153)4 153)4 163)4 163 158)4 158/4* 54 ys 44/4 45 64)4 64 413/m 41% 83% 83 31% 31)4 het Museum van Volkenkunde dank toe. Deze dank ontlaadde zich aan het slot van de dag in een driewerf „hoera", niet al leen voor de deskundige jury, maar ook voor dr. G. D. van Wengen, de man die de gehele dag de touwtjes letterlijk en figuurlijk in handen had. De ochtenduren waren bestemd voor vijf groepen jongeren. Met „Een spannende dag" ging de jongensgroep van de jeugd vereniging „De Mirt" uit Leiden met de eerste prijs strijken. Na het succes van het Heemsteedse „Merlijn" was de tweede prijs bestemd voor het poppentheater „yidusaka" uit Schiedam voor fragmenten uit het eerste en derde bedrijf van „Maan". De andere deelnemers in deze groep waren de schoolvereniging „Helios" van de Meisjes-h.b.s. uit Utrecht met „De ge sloten steen", „In de zotte leuterbak" van het Grotiuslyceum in Den Haag met „As sepoester", de Kennemerstreekschool uit Haarlem met „Prinses Zonnestraaltje" en de Rijkskweekschool uit Groningen met „jeugd 1957". De jury, bestaande uit mevrouw Jans- ma, de heer en mevrouw Van Deth, Feike Boschma, Frank Kooman, Cornelis van Dijk en Gerrit Steinbach had geen ge makkelijke taak. Behoudens de prestaties van de eerste prijswinnaars ontliepen die van de overige groepen elkaar niet veel. Feike Boschma reikte op sympathieke wijze de prijzen uit, waarbij hij de deel nemers zijn critiek niet spaarde. Hoe enthousiast de jury zelf was, moge blij ken uit de van waardering sprekende ges te van Guido van Deth, die alle spelers en speelsters uitnodigde in de aanstaande herfstvakantie in zijn poppentheater een voorstelling te komen bijwonen. De commissie „Bijzonder Kerkewerk" van de Nederlands Hervormde Gemeente in Heemstede is er opnieuw in geslaagd voor het komende winterseizoen een pro gramma samen te stellen, dat diverse inte ressante onderdelen bevat. Wij vermeld den reeds de voorgenomen opvoering on der ï-egie van Wim Paauw van Ladislaw Fodor's „De Nachtwake", welke donder dag 20 maart in het Minerva Theater met medewerking van „De Haarlemse Toneel club" zal geschieden. Ongetwijfeld ver dient ook het kerstspel, dat donderdag 19 december, eveneens onder regie van Wim Paauw, in het Minerva Theater zal worden opgevoerd, niet minder belangstelling. Want hierbij wordt voor het eerst in Ne derland opgevoerd „The Backyard Mi racle" van Stewart B. Jackman, de Ameri kaanse autèur, die in hervormde kringen in ons land druk beproken werd, naar aan leiding van een recente opvoering in een kerk van een ander stuk van zijn hand „The Backyard Miracle" wordt momen teel voor de Heemsteedse lekenspelers ver taald door Jan de Vries. De Nederlandse titel is nog niet vastgesteld. - Het - winterprogramma wordt donderdag 26 september ingezet met een gemeente avond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg. Buiten de gebruikelijke film voorstellingen vermeldt het voor donder dag 14 november een lezing met lichtbeel den van ds. F. R. A. Henkels in de foyer van het Minerva theater over „Het altaar van Bordesholm". Verder heeft cle commissie de heer Paul C. van Westering de organisatie opgedra gen van een kooravond op donderdag 13 februari in de Hervormde kerk aan het Wilhelminaplein. Het ligt in de bedoeling dat hieraan, behalve door de eigen koren, ook medewerking zal worden verleend door een joods- en rooms katholiek koor. Het motto van deze avond is „Hei lied door d'eeuwen heen". Ten slotte werd voor de filmvoorstellingen in het Minerva Theater de keuze bepaald op de volgende titels: donderdag 10 oktober: „Het mirakel van Milaan", donderdag 28 november: „A mat ter of life and death", dondèrdag 16 janua ri: „Penny wistle blues" en donderdag 6 maart: „De pastorie van Huiton". Het perceel ter oppervlakte van ongeveer 105 m2, met de daarop aanwezige opstal Bloemstraat no. 7 en no. 9, is door de eige naar aan de gemeente Velsen te koop aan geboden voor de som van 4.000, Dit perceel is gelegen in het gebied, dat volgens het wederopbouwplan C (oud- IJmuiden), is bestemd voor bebouwing ten behove van nijverheid, handel en ambacht (kleine, niet hinderlijke bedrijven). B. en W. achten het dan ook van belang dat de gemeente de eigendom van dit per ceel verkrijgt en stellen de raad voor tot aankoop te besluiten. Ten einde het gedeelte van de Hagelin gerweg te Santpoort, gelegen tussen de Kwekerslaan en het spoorwegviaduct te kunnen aanleggen overeenkomstig de breedte welke is vastgelegd in het plan van uitbreiding, aanwijzende de bestem ming van de daarin begrepen grond in onderdelen voor Santpoort-Noord (plan B) en in het plan van uitbreiding, aanwijzen de de bestemming van de daarin begrepen grond in hoofdzaak voor het gedeelte van de gemeente, liggende ten zuiden van het Noordzeekanaal, is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking verkrijgt over zestien aan de genoemde weg gelegen grondstroken, zo delen B. en W. mee. De met de eigenaren van deze grondstroken gevoerde onderhandelingen hebben niet tot het gewenste resultaat geleid, zoals wij al eerder hebben bericht, en nu zal de eigen- domsverkrijging door onteigening dienen te geschieden. B. en W. stellen de raad voor een hierop betrekking hebbend plan tot onteigening voorlopig goed te keuren. Tenslotte heeft de heer F. J. Koks in Santpoort ten behoeve van de bouw van een garage voor zijn transportbedrijf ver zocht aan hem te verkopen het terrein, groot ongeveer 380 m2, aan de Narcissen- straat te Santpoort.Dit verzoek kan naar de mening van B. en W. worden ingewilligd. De verkoopprijs van deze grond is bepaald op 9.50 per m2, met welke prijs de gega digde heeft ingestemd. Voor de hoofdklasse damcompetitie van de KNDB, afdeling Noordholland, speelde de HDC in groep B tegen DDD (Dammen Doet Denken) uit Alkmaar. De Haarlem mers, die meenden tegen het verleden jaar gepromoveerde DDD een gemakkelijke overwinning te kunnen behalen, kwamen bedrogen uit. Er ontwikkelde zich een uiterst spannende, gelyk opgaande stryd, doch toen de balans werd opgemaakt bleek DDD de kleine maar verdiende 119 over winning te hebben geforceerd. De gedetailleerde uitslag luidde: HDC— DDD: N. Blom—I. Kiewit 1—1; H. T. Luif— L. Ravenstijn 0—2; J. B. Sluiter Jr.N. Oud 2—0; J. Meure—M. Oud 1—1; H. Teu- nisseJ. Mekken 02; G. ZeeuweJ. Schuyt 1—1; C. SchelfautF. Kunst 1—1; J. BusL. Verver 02; J. v. LooyM. Wonijk 20 en A. DoumaK. Tuinman 1—1. Totaal 9—11. Indeling competitie Voor de competitie eerste en tweede klasse van het district Kennemerland heb ben zich 15 tientallen gemeld. Acht tien tallen zullen uitkomen in de eerste klasse. De tweede klasse is door inschrijving van HDC III en Sportief II uitgebreid tot 7 tientallen. In de eerste klasse zal de strijd gaan tussen Haarlem OK; HDC II; DCIJ II; KNC; Hillegom; VKD; BDC en Sportief. De deelnemers in de tweede klasse zijn: VKD II St. Bavo II; HDC III; BDC II; Sportief II; Zandvoort en Stabiel. Huldiging damkampioenen In Die Raeckse heeft de huldiging plaats gehad van de kampioenen persoonlijke wedstrijden district Kennemerland 1957. Aan deze avond werd medewerking ver leend door W. de Jong, kampioen van Nederland 1956, die een simultaan-seance hield. De Jong kreeg 24 spelers, waaronder verscheidene geroutineerde dammers, tegenover zich. Na ruim 2V2 uur spelen bereikte hij het mooie resultaat: 17 ge wonnen, 3 remise en 4 verloren, tegen A. Douma, J. Draayer, F. Mollema en H. v. d. Vossen. Tijdens de pauze werden de prijswin naars persoonlijke wedstrijden op sportie ve wijze hulde gebracht voor de geleverde prestaties. Namens het districtsbestuur overhandigde secretaris J. H. Meure aan de volgende spelers een blijvende herin nering. Hoofdklasse: B. Dukel (DCIJ) kampioen, F. Slot en H. J. v. Berk, beiden lid van 't Oosten, respectievelijk de tweede en derde prijs. Eerste klasse: H. Schurenga (Haarlem OK) kampioen, C. Lodder (DCIJ) tweede prijs en J. Janus (St. Bavo) derde prijs. Tweede klasse: Th. v. Wort (VKD) kam pioen, N. v. d. Meer (St. Bavo) en A. Mas tering (VKD) een gedeelte tweede en derde prijs. Jeugdkampioen: C. Nijman. De in de voorronden behaalde prijzen werden uitgereikt aan: J. Draayer, hoofd klasse A en Th. Tiekrooi, hoofdklasse B. Eerste klasse: H. Schuringa, groep A en H. Ie Noble groep B. VOETBALBEKER. De wedstrijd tussen Aarhus (Denemarken) en Glenavon (Ier land) in het toernooi om de Europese Voetbalbeker voor clubs is met de blanco stand 0-0 geëindigd. Gwardia Warschau heeft voorts de thuis wedstrijd tegen Wismut Chemnitz (Oost- Duitsland) met 3-1 gewonnen. REG HARRIS. Reg Harris heeft zaterdag op de Heme Hill-baan in Lon den zijn laatste wedstrijd in Engeland ge reden. Tegenstander was zijn oude rivaal Arie van Vliet. Zij kwamen tegen elkaar ut in een omnium, die door de Brit werd gewonnen. (Shows, snufjes en alles wat verdei In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) De première van de haute couture-col- lectie van de Italiaanse mode-ontwerpster Germana Marucelli, in de salons van het bonthuis Van Daal Meyer op de Keizers gracht te Amsterdam, was een succes. Met haar drie eigen mannequins en nog drie uit ons eigen land, toonde ze haar nieuwe collectie, aangevuld en verlevendigd met kostbare fourrures van Van Daal. Het streven van deze Italiaanse mode ontwerpster om een eigen mode te ontwer pen, die geheel los staat van die in Paarijs, is volledig geslaagd. Ze heeft zoveel moge lijk het vrouwelijk silhouet weten te be waren en haar spel van draperen en vor men met het materiaal heeft meestal tot verrassende resultaten geleid. Enkele dis sonanten, zoals het overdadig toepassen van draperieën in de rok en tè lange hals uitsnijdingen, ontnamen toch niet aan haar composities het stempel van originaliteit. De tuniek-lijn kenmerkt zich door een sluiting, die slechts even tot onder het mid del gaat, een loshangend pand over de rok of twee afhangende sjerpstukken op strak ke rok. Als garnering blijkt fluweel zeer ge riefd te zijn: een bruin satin duchesse japon was met zwart fluweel afgezet, evenals een zwarte wollen kanten japon met rode satijnen ondergrond. Iets nieuws was haar maiskolfrijn, die tot uiting kwam in een mantel met grote afstaande kraag, die met een groteske punt op het lijfje was beves tigd. Het kon ons maar matig bekoren, en is door haar verzwarend effect alleen maar geschikt voor de zéér slanken. De draperieën waren in allerlei varia ties toegepast en zeer favoriet in haar col lectie. De strakke rok met'' splitj es was meestal voorzien van een los vóór of ach terpand, dat voor de nodige loopruimte moest zorgen. Aardige vondsten als stola in strikmodel en hoedjes in twee kleuren gaven haar collectie iets zeer persoonlijks en aparts. De kostbare collectie bontmantels van Van Daal Meyer vex-toonden ook veel van de nieuwe mode-lijnen. De moderne af staande kraag was meestal van een ander sooxt bont, en aan de hals opgevuld met een strakke opstaande col van hetzelfde materiaal als de mantel. De originele kraagvei-werkingen, loopsplitjes en laag- aangebrachte ceintuurs door lusjes gehaald, bewezen dat ook in bont de nieuwe mode lijnen doorgevoerd worden. Dat dit op een smaakvolle wijze kan gebeuren bewees ons de collectie van Van Daal Meyer. Katy De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen een 27-jarige koopman, tegen wie wegens een poging tot zware mishande ling een gevangenisstraf van acht maan den met aftrek geëist was, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. De rechtbank achtte bedreiging met zware mishandeling, wederspannigheid, mishan deling van een agent van politie en ver nieling bewezen. De jongeman was in de late avond van zeven mei van dit jaar met zijn auto voor een op de Bloemendaalseweg staande boom naar de Militairenweg te Overveen gereden, door een stopsein van een politie man gereden en verder op de Zeeweg weer spannig gewoi-den ten overstaan van twee politiemannen, die hem inmiddels met een auto hadden achtei-haald. Daarbij had hij onder meer zijn auto gestart, ge reden in de richting van een der politie mannen, die nog juist opzij kon springen. De politie had echter zijn rijbewijs in handen dat was de reden waarom de jongeman toch weer naar het politiebu reau reed. Daar werd hij onmiddellijk in een vertrek opgesloten, waar hij ook da delijk weer uitkwam door een aantal rui ten te verbrijzelen. Hij ging er eerst van door maar keerde terwille van dat rijbe wijs opnieuw terug, waarop hij steviger werd ingesloten. Zijn verdediger, mr. S. Groen, had dit optreden van de verdachte een reactie genoemd op politieel ingrijpen, dat wel gerechtvaardigd was, maar op zo'n ongelukkig tijdstip kwam, namelijk toen hij voor het eerst na wekenlang over stelpt te zijn geweest met werk enige ogen blikken met zijn verloofde alleen was. Hij had op een voorwaardelijke straf aange drongen. Meineed Een Haarlemse glashandelaar, die ervan verdacht werd in een echtscheidingspro cedure een meineed te hebben gepleegd, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden; de officier van Justi tie had een straf van zes maanden geëist. Andermans bromfiets verkocht Een loodgieter uit Haarlem, die zich te verantwoorden heeft gehad wegens dief stal van een bi-omfiets, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorari-est. Hij leende de fiets van een kennis om er een pi-oefrit mee te maken. De rit leidde echter naar het Watex-looplein, waar de bromfiets ver handeld werd. Vanmorgen is in het Concertgebouw te Haarlem het congres begonnen van de Broederschap van Notarissen. Woens dagavond waren vele notarissen reeds in Haarlem. Zij kwamen om halfnegen in de ridderzaal van het stadhuis bijeen voor een officiële ontvangst door het gemeente bestuur. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers heeft de gasten welkom geheten. De voorzitter van de broederschap, mr. G. J. H. Kuijk uit Gelderrnalsen, sprak woorden van dank en zeide, dat Haarlem een ideale gemeente is om er bijeen te komen. Later op de avond volgde een begroe tingsbijeenkomst in de Vleeshal. Godfried Bomans en enkele Haarlemse notarissen, die liedjes over het notariaat ten gehore brachten, verzorgden het programma. HAARLEM, 18 september 1957. ONDERTROUWD: 18 sept.: P. B. Mes en A. A. W. Copini; B. Stijger en J. P. Buijze; H. J. Krijger en A. V. C. Baudewyns; F. E. J. Christoffels en J. A. M. Lindeboom; H. C. Veenings en M. C. Haak; J. van Fucht en E. E. C. Daudeij; F. Th. Schaap en G. Chr. Mudde; G. H. W. Wiebes en E. F. Wijbenga; W. van Hengel en T. van der Reijden; A. Pennarts en W. G. Koeleman; C. de Bonte en J. A. Th. van den Haak. GEHUWD: 18 sept.: H. W. Handgraaf en M. Morijson; J. Schilder en E. M. M. Th. Louman; M. J. van O verveld en M. M. A. de Moei; H. John en E. J. M. Willemse; A. H. Wesselman en W. Ruiter; E. Spijer en J. van der Schrier; J. J. van Eis en J. Dijkstra. BEVALLEN van een zoon: 17 sept: B. Havenaar-Van der Dussen; A. Calandt- Twisk; E. M. Zwai-t-Van Boekei, 2 zoons; 18 sept.: H. A. I. Wassenberg-Bosmann. BEVALLEN van een dochter: 17 sept: T. Abbenhuijs-Bijlsma; M. Luijken-De Klerk. OVERLEDEN: 16 sept: E. Dest, 1 d., Pijnboomstraat; J. C. Senff, 76 j., Wester gracht; 17 sept.: W. J. Spangenberg, 59 j., Gasthuisvest; A. van der Hoeven, 90 j., 2e Vooruitgangstraat; W. M. van Reisen, 67 j., Kampei-laan; 17. M. E. Teves-Van der Wijst, 81 j., Tempeliersstraat. Rectificatie: BEVALLEN van een zoon: 15 sept.: M. A. van Panthaleon baron van Eck- Kooreman. Nieawg in het hort Filmavond Dierenbescherming. He denavond zal de Haarlemse Dierenbe scherming in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem een avond beleggen, waarop nieuwe dierenfilms zullen worden ver toond. De heer G. Nieuwenhuijsen van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Dierenbescherming zal hierbij het woord voeren. Lotery „Herwonnen Levenskracht", de vereniging die gelden bijeenbrengt ter bestrijding van tuberculose en andere volksziekten, houdt voor de tweede maal een loterij onder het motto: „Koop en ver koop loten. Helpt daardoor volksziekten bestrijden". Fraaie prijzen zijn beschikbaar gesteld. Floralia Zaterdagmiddag (van twee tot vier uur) en des avonds van acht uur af zullen in de gymnastiekzaal van de Mr. J. H. Thielschool aan de Karolingenstraat in Haarlem-Oost de planten te zien zijn die de leerlingen der school in de afge lopen maanden hebben gekweekt. Veertig jaar bij de N.Z.H. De heer J. West, Dr. C. A. Gerkestraat 6 te Zandvoort, hoopt op dinsdag 24 september de dag te vieren, dat hij veertig jaar werkzaam is bij de N.Z.H.V.M., waar hij als magazijn beambte eerste klasse werkzaam is. In ver band met de reorganisatie van het tram bedrijf zal de heer West op zijn jubileum dag de dienst met pensioen gaan vex-laten. Dit jaar is de Haarlemmermeerse con- cours-hippique-vereniging „Vooruit" van de traditie om haar jaarlijkse paarden sportdag in juli te geven afgeweken, om dat Utrecht dat altijd het seizoen af sloot haar concours vroeger moest hou den in verband met de agrarische jaar beurs. Daarom had Hoofddorp de taak op zich genomen het hippisch seizoen 1957 af te sluiten, welke taak niet licht xvas als gevolg van de geweldige regenval van de laatste dagen, waardoor het terrein zeer zwaar was, hetgeen de verrichtingen na tuurlijk over de gehele linie beïnvloedde. Wie we het meest hebben moeten bewon deren, de organisatoren of de deelnemers, weten we niet, want van beide -werd een enorm optimisme gevraagd. Want niet alleen waren alle terreinen doorweekt, het regende de dag zelf ook nog. Een aardige nood was in dit verband een „lek" in de i (kunstmatige) sloot bij het springconcours om het kampioenschap van Nederland, waardoor deze sloot aanwatergebrek had. Het kernstuk van de dag vormde na tuurlijk het springconcours om het kam pioenschap van Nederland, waarvoor 35 ruiters en paarden stonden aangegeven. Weliswaar was het terrein niet glad in de gewone betekenis van het woord, maar het was zó diep", dat de paarden als het ware geen vaste grond onder de voeten konden krijgen. Toch werd er nog één par koers zonder fouten afgelegd, namelijk door Timmer op „Master". Zijn eerste parkoers (allen moesten het parkoers twee maal springen) had hem echter 16 fouten opgeleverd, zodat hij zich met een derde prijs tevreden moest stellen. Een bijzon der fraaie verrichting levex-de mejuffx-ouw Mady Koster met „Axel" door in beide parkoersen elk acht fouten te maken. Haar tijd bleef echter 6 seconden (op de ruim 200) - ten achter bij Willy Scheeren, die daarmede haar de leiding ontnam en met „Audacieux" het kampioenschap won. De morgenuren werden voornamelijk in beslag genomen door allerlei wedstrij den voor landelijke ruiters. De belang rijkste wedstrijd daarvan, een dressuur- proef voor achttallen, werd gewonnen door de Delfland-x-uiters uit Wateringen en de zware individuele dressuuimroef door J. v. Leeuwen van de Hoofddorpse rijver- eniging „Kapt. v. d. Wal". Het zware springconcours werd foutloos gewonnen door J. de Haan van genoemde Wate- ringse rij club. Eigenlijk was het jammer maar het kon moeilijk anders in verband met de terreinomstandigheden dat de lande lijke ruiters moesten springen na de deel nemers aan het kampioenschap van Ne derland. In deze kampioenswedstrijd wer den hindernissen van 1.40 m gesprongen, terwijl uiteraard de landelijken niet zulke hoge obstakels kregen voorgezet en zij derhalve het nubliek niet zo in span ning konden houden. Het nummer rijpaarden was door de wegblijvers een onder-onsje geworden van slechts 4 ruiters, terwijl ook de concour sen eenspannen (open klasse) en het zo genaamde damesnummer aan belangrijk heid danig hebben ingeboet door een groot aantal wegblijvers. Toch vormden de zo genaamde tuignummers ook nu weer in zekere zin de hoofdschotel. De kwaliteit van de voorgebx-achte paarden, zelfs in de limietklassen. was beslist goed te noemen. Jammer dat door de slechte bodem de paarden er niet altijd „in" waren en zich dikwijls onvoldoende gaven. Het eerste nummer van het middagpro gramma was een limietklasse met 11 paar den met als eerste „Sandor", een vos van Hemmes uit Groningen. In het concours eenspannen fokmerriën (waarin alle aan gemelde paarden uitkwamen) werd „Ga- ronetje" van C. Hoogendoorn uit Utrecht eerste. Overigens een nogal heterogeen gezelschap. In de open klasse der een spannen maakte het eerste drietal het de jury niet gemakkelijk. Tenslotte koos zij „Hans", een vos eveneens van C. Hoogen doorn, doch „Alfred" van J. W. v. Dijk uit de N.O.-polder en „Marijke" van gebr. Bulk te Nieuw Vennep deden voor de win naar niet onder. Het zogenaamde damesnummei\ een concours eenspannen, dat al jaren op Hoofddorps programma heeft gestaan, bracht ditmaal zes deelnemers in de ring, waaronder een jeugdige rijdster, mejuf frouw Spaans uit Hoofddorp, die echter buiten mededinging meereed. Jammer dat er niet meer van zulke jonge liefhebsters zijn, want dan zou men een alleraardigste rubriek hebben kunnen maken. Mevrouw GeertsemaBulk won met „Marijke" dit nummer. Mevrouw Geertsema heeft al meer getoond, dat zij „Marijke" uitstekend weet voor te brengen. Ook nu onder deze moeilijke omstandigheden. Het zogenaamde boerenwagennummer was in de vette klei aardig op zijn plaats. Er was een afdeling voor tuigpaarden en een voor trekpaarden, in welke laatste afdeling echter maar vier deelnemers uit kwamen. In de rubriek voor trekpaarden won een span van J. v. d. Bijl te Hoofddorp. En aardig intermezzo was de korte maar krachtige huldiging van de 72-jarige heer J. B. Calvelage, die, zolang de vereniging Vooruit bestaat, op alle concoursen pre sent is geweest om één of meer spannen paai-den voor de familie Buurman te rij den. Thans was hij ook weer present op de boerenwagen en won zelfs nog een derde prijs. De heer Hoogendoorn met zijn uitste kend paardenmateriaal werd ook weer winnaar van de limietklasse tweespannen tuigpaarden. Dit was een zeer mooie col lectie paarden, evenals de open klasse waarin een span van de Groninger Hem mes eerste werd. Nadat een keurige parade van alle deel nemende landelijke ruiters was gereden, kwam nog een vijftal tandems binnen en deze paarden hebben van alle tuigpaarden nog het meeste hinder gehad van het door geploegde terrein. S. Offringa uit Ten Boer zag zijn moeite beloond met de eerste prijs. Raad Haarlemmerliede Woensdag heeft de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude in ruim drie kwartier een agenda behandeld, die weinig belangrijke punten bevatte. De raad kon zich met alle voorstellen verenigen: slechts ten aanzien van het laatste punt, de benoeming van leden in een commissie van advies inzake de woon- ruimtewet ontstond enige discussie. Zo waren de heren G ij z e 1 (At b.) en Van Essen (V.V.D.) van mening, dat B. en W. de raad te weinig inrichten omtrent de werkelijke woningsituatie. „Aan rapporten en dode cijfers hebben wij niets", was hun commentaar. De voorzitter, burgemeester drs. J. J. M. Visser antwoordde, dat er geen be zwaar tegen bestaat om de raad periodiek over de woningbouw in te richten. Het voorstel volgens welk medewerking zou worden verleend aan het bestuur van de r.k. school in Halfweg voor de aanleg van een centrale vei-warmingsinstallatie werd van de agenda afgevoerd, nadat de raadsleden 's morgens een bezoek aan de school hadden gebracht. De traditionele jaarlijkse excursie van de gemeenteraad had ook gisteren plaats: vóór de raadsvergadering werd een bezoek gebracht aan Uithoorn, waar de uitbrei dingen en de rioolwaterzuivering in ogen schouw werden genomen. De Zandvoortse Hervormde jeugdver eniging „De vliegende schotel" zal op za terdag 21 september haar jaarvergadering houden. De agenda vermeldt het aftreden van het zittende bestuur en verkiezing en installatie van een nieuw bestuur. Voorts zullen de plannen voor het komende win terseizoen worden besproken. Vastgesteld werden reeds een gezellige avond onder de titel „Zwart op wit" op 28 september, een contactavond op 5 oktober en een weekend in het Teylingerbosch op 12 oktober. In een vrij goed bezochte vergadering in „Het Baken" heeft de afdeling der C.H.U. het wintei-programma besproken. De moge lijkheden van de oprichting ener jongeren groep worden nogmaals onder de ogen ge zien en tenslotte luisterden de bezoekers naar een inleiding van de heer Jac. de Graaf over „Gerechtigheid". Na het openingswoord van de voorzitter, de heer A. de Vries, werd het programma voor het komende seizoen ontvouwd. Er wordt op 13 november een familie-avond gehouden, in januari volgt de jaarvergade ring, in maart denkt men een forumavond te beleggen en dan zal, wegens de gemeen- teraadsvei-kiezingen, die op 28 mei bepaald zijn, nog een speciale bijeenkomst belegd worden om de facetten van het gemeente lijke politieke leven onder de loep te nemen. De secretaris, de heer P. Tanis, berichtte de gang van zaken der C.H.U. in nationaal veband en vermeldde de plaatselijke acti viteiten. De penningmeester, de heer A. Marseille, deelde mee, dat men dit jaar 171,heeft over kunnen houden. De heer E. Hollander besprak de mogelijkhe den die er geweest zijn toen men tot op richting van een C.H.U.-jongerengroep wil de komen. Eind van deze maand of uiter lijk begin volgende maand hoopt men de oprichtingsvergadering te houden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren E. Hollander en A. Jansen herkozen. Na de pauze hield de heer Jac. de Graaf een inleiding over „Gerechtigheid". Zijn betoog kwam in hoofdzaak hier op neer. dat de C. H.U. in tegenstelling tot A.R.P. en K.V.P. niet streeft naar maciit in de re gering. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal f7.65. Handtekening: .v. doorhalen wat niet verlangd wordt. ZU die zich met ingang van 1 oktober 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 80 september 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- In kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7