B.B. in Haarlem opende winterseizoen Nieuwe mode in gematigde en aanvaardbare vorm Haarlems Dagblad Groot basketbaltoernooi van Antilopen apen^zn. DE BOODE DE VELSER TUNNELS OPEN! afl v. Empelen Aanmeldingsformulier WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT lunchroom-Restaurant OVERVEEN Uitbreidingsplan Duinlust park te Bloemendaal Voorstel invoering rioolbelasting Bloemendaal Ballet door leerlingen van To Venema Zilveren jubileum van Westerveldschool Ds. E. L. Nauta zestig jaar hervormd predikant Puzzel Oratoriumzangersbond gaat jubileren T elevisie-uitzending uit Bloemendaal Verzameling Tinholt BLOEMWERK TUINAANLEG Tuinbouwbedrijf Burgerlijke Stand van Haarlem Tekening in strijd om de Noordhollandse damtitel „Haarlem"-junioren Hepen in Den Haag Weggedeelte Leidsevaart wordt verbeterd BIJ WITTE VEEN BIJ Ven D. J. W. van Nieuwland gaat station Bloemendaal verlaten Spaarcentjes van bejaarde buurvrouw weggenomen Openingsmiddag Vrouwen Elektriciteitsvereniging Het tandartsenconflict De Kring Haarlem van de Bescherming Bevolking heeft het nieuwe seizoen ingezet met een feestavond die dinsdag in de ge meentelijke concertzaal werd gehouden. On geveer zevenhonderd B.B.-ers en genodig den hebben daarbij kunnen genieten van een uitstekend amusementsprogramma dat verzorgd werd door het revuegezelschap Bens van Dortih. Voor het echter zover was heette het Kringhoofd van Haarlem, de heer H. J. de Vries de vele aanwezigen welkom en spe ciaal richtte hij zich daarbij tot de Burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cre- raers, de chef van het kabinet van de com missaris der Koningin in Noordholland, jhr. W. A. Beelaerts van Blokland en de heer Tielenius Kruythoff, directeur van de Stichting Bevordering Bescherming Bevol king- De heer De Vries gaf vervolgens een kort overzicht van de resultaten van de werving van de Haarlemse B.B.-ers en B.B.-sters en daaruit bleek dat de Kring Haarlem rond 4500 noodwachters nodig heeft, waarvan 3500 voor de zelfbescher ming. Haarlem heeft thans de beschikking over 2400 noodwachters waarvan er tot voor kort 1700 een volledige opleiding ach ter de rug hebben. In het afgelopen seizoen werden 136 noodwachters geïnstrueerd voor de E.H.B.O., de brandweer, de opruim- en reddingsdienst en de verbindingsdienst ter wijl bovendien nog 61 dames de cursus Dienst Sociale Verzorging meemaakten. Vijftig noodwachters kregen voorts een aanvullende opleiding bij de Mobiele Ge neeskundige Groepen. Maar dit alles neemt niet weg dat men op het ogenblik pas be schikt over 1650 opgeleide noodwachters aangezien een groot aantal .wegens verhui zing naar andere steden moest worden af geschreven. Sprekend over het afgelopen seizoen deelde de heer De vries nog mede dat bij de in mei gehouden groepsvaardigheids- proeven 114 personen slaagden voor de È.H.B.O.-, brandweer- en reddingsploegen terwijl in juli veertien B.B.-ers en B.B.- sters met succes de vaardigheidsproef voor ADVERTENTIE Heerlijk wegzak ken in een com fortabel fauteuil tje, gezellig iets heel fijns uitzoe ken en dat be stellen bij correcte gar^ons in wit en goud. en dan. uitgebreid genie ten van verkwik kende thee en koninklijk gebak GrHoutstraat2-Haarlem Je Haarlemse basketbalvereniging Anti pen houdt deze week een groot toernooi ">or alle Haarlemse verenigingen. Voor dit basketbaltoernooi bestaat zo kort voor het begin van de nieuwe com petitie bij de verenigingen grote belang stelling. Donderdagavond zal het toernooi om ze ven uur beginnen in het Krelagehuis. De slotwedstrijden worden zaterdagavond eveneens in het Krelagehuis gespeeld. De finalewedstrijden beginnen zaterdag om acht uur, aangezien om zeven uur nog een tweetal poulewedstrijden op het program ma staan. De poule indeling luidt: Dames: Poule B: Poule A: H.O.C. Antilopen The Typhoons The White Stars S. C. Haarlem I.H.J. Heren: Poule B: Poule A: Z.B.V.S. Antilopen H.O.C. S. C. Haarlem Antilopen The Typhoons 2 Poule C: Poule D: The Typhoons The Flamingo's 'H.J. Aurora Flamingo's 2 The White Stars Het uitkomen van Flamingo's 2 is met het oog op de afwezigheid van enkele honkballers nog niet geheel zeker; zo no- zal deze plaats worden bezet door het feserveteaxn van The White Stars. Het donderdagavondprogramma luidt: 7eld 1: (dames): 19 uur H.O.C.-S. C. Haarlem; 19.30 uur White Stars-I.H.J.; 20 uur The Typhoons- C. Haarlem; 20.30 uur Antilopen-I.H.J.; H uur H.O.C.-The Typhoons; 21.30 uur he Typhoons-Flamingo's 2 (heren). "'-d 2: (heren): 1 uur Antilopen-S. C. Haarlem; 19.30 uur amingo's-WMte Stars; 20 uur Typhoons- J.; 20.30 uur Z.B.V.S.-H.O.C.; 21 uur atilopen- Typhoons 2; 21.30 uur Flamin- 's-Aurora; 22 uur Z.B.V.S.-Antilopen 2. De winnende damesteams plaatsen zich 'ia de poulewedstrijden direct in de finale. Hij de heren zullen de poulewinnaars on- derling uitmaken welk team met de eerste PHjs huiswaarts zal keren. telefonisten en centralisten aflegden. Op 7 november zullen de diploma's en insignes, behorend bij deze proeven in een feestelijke bijeenkomst worden uitgereikt. Aan het slot wekte de heer De Vries alle B.B.-ers in Haarlem op om ook in het ko mende seizoen de cursussen en oefeningen trouw te bezoeken waardoor men dan een voorbeeld kan zijn voor die noodwachters die tot nu toe nog niet verder gekomen zijn dan het tekenen van de verbintenissen. Na deze openingstoespraak hield Rens van Dorth de aanwezigen tot. bij midder nacht geanimeerd bezig. Deze feestelijke bijeenkomst zal voor een tweede groep noodwachters en geno digden vanavond herhaald worden. ADVERTENTIE RALEIGH BURGERS E.N.R. LOCOMOTIEF RIJWIELEN TEL. 53558 In de donderdag te houden vergadering van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen tot vaststelling van het partieel uitbreidingsplan in onder delen „Duinlustparkweg-Dennenweg". Dit plan beoogt de bebouwing van de gronden met gebouwen ten dienste van culturele en of verplegmgsdoeleinden, gebouwen met een bijzondere bestemming ten dien ste van de begraafplaatsen, zoals een aula, een kapel en bergruimte, en een vrijstaan de eengezinswoning en eengezinswoningen van ten hoogste vijf aaneen. Een aantal bewoners van het Duinlustpark heeft tegen het plan bezwaren ingediend. B. en W. merkten op, dat de bezwaren niet van dien aard zijn, dat zij aanleiding geven het plan ter zijde te stellen of te wijzigen. Om de financiële positie van de gemeen te Bloemendaal te verbeteren hebben B. en W. gemeend te moeten nagaan of het mogelijk en verantwoord is de inkomsten te vermeerderen door tariefsverhogingen van de bestaande belastingen. Voorge steld wordt wijziging te brengen in de hondenbelasting, waardoor een hogere op brengst van f 7000 per jaar verwacht wordt. Op het ogenblik wordt voor elke grote hond f 20 per jaar gevraagd en voor elke kleine hond f 10. Het tarief willen B. en W. voor elke hond bepalen op f 20. Door wijziging van de verordening op de grafrechten kan een hogere opbrengst van f 4000 bereikt worden. Het tarief zal volgens het voorstel van B. en W. moeten worden voor een monument f 20 (huidig bedrag f 10); voor een steen, zerk, kruis, hek of bank f 10 (f 5,-); voor een graftuin of andere beplanting f 6,- (f 4,-); voor een kleine steen f 3 (f 2,50) en voor elk ander voorwerp of gedenkteken f 1,50 (f 1,-)• Het al of niet invoeren van een nieuwe belasting is in vele gemeenten een punt van overweging geworden. Verscheidene gemeenten hebben ter dekking van hun begrotingstekorten een rioolbelasting in gevoerd, temeer daar bij invoering hiervan een aanvraag om een verhoogde bijdrage uit het gemeentefonds meer kans tot sla gen heeft. B. en W. van Bloemendaal stel len de gemeenteraad voor de rioolbelas ting te heffen door verhoging van het per centage van de straatbelasting en wel van die gebouwde eigendommen die op de ge meentelijke riolering zijn aangesloten. De opbrengst van deze belasting zal bij drie duizend aangesloten percelen in Bloemen daal ongeveer f 45.000 per jaar bedragen. De onlangs in verband met de slechte weersomstandigheden afgelaste openlucht balletuitvoering door de leerlingen van de dans- en balletstudio onder leiding van To Venema, die achter het Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Schotersingel in Haarlem zou plaats hebben, wordt nu ver vangen door een middagvoorstelling in het Minervatheater op zondag 29 septem ber. Voor dit matinee zijn de bejaarde bewoners eveneens geïnviteerd. Het pro gramma vermeldt onder meer een kinder ballet, een Weense wals en „De wilde zwanen", dat werd bewerkt naar een sprookje van Hans Chr. Andersen. De choreografie en de kostuums zijn ontwor pen door To Venema, waarbij de piano begeleiding word*; verzorgd door Tineke Visser en Ans Kruseman. Zoals wij reeds meldden is het voor de Wethouder Westerveldschool in Haarlem- Noord eén belangrijke maand. Herdacht wordt, dat het 25 jaar geleden is, dat deze school door de gemeente werd gesticht. Tot besluit van de jubileumviering wordt op maandag 30 september een herden kingsbijeenkomst gehouden voor ouders, belangstellenden en oud-leerlingen in de bovenzaal van het schoolgebouw aan de Overtonstraat 42. De voordrachtkunste nares Maryke van Raephorst en een kin dergroep werken mee. Toneelvoorstelling ten bate van het 5terhuis Maandagavond 30 september geeft het toneelgezelschap „De Plankeniers" in de Stadsschouwburg een voorstelling van het blijspel in vier bedrijven „Mademoiselle de la Seiglière" van de Franse schrijver Léonard Sylvain Jules Sandeau, in het Nederlands vertaald en bewerkt door mr. PI. M. Planten. Deze voorstelling wordt gegeven ten bate van het Sterhuis aan de Nieuwe Gracht te Haarlem. Het is reeds de derde keer, dat het gezelschap „De Plankeniers' uit Naai den medewerking verleent. Donderdag 26 september zal het zestig jaar zijn geleden, dat ds. E. L. Nauta, oud- legerpredikant en thans wonende te Haar lem werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Nauta werd op 22 april 1874 uit een onderwijzersgezin te Leeuwarden geboren, bezocht het stedelijk gymnasium in de Friese hoofdstad en studeerde aan de rijksuniversiteit te Leiden. Nadat kandi daat Nauta in 1896 door het provinciaal kerkbestuur van Overijsel was toegelaten tot de evangeliebediening in de N. Her vormde Kerk werd hij op 26 september van het daaropvolgend jaar (1897) te Ka pel Avezaath in de classis Tiel in het ambt bevestigd. Daarna stond de jubilaris te Noordgouwe in de classis Zierikzee 1899 1903; Den Helder 1903—1906; Dokkum 19061909; Veendam 19091910; Oenkerk en Giekerk in de classis Leeuwarden 1910 1914 en tenslotte nog ruim vier jaar te Warfhuizen in de classis Winsum, waar hem in verband met zijn benoeming tot le- gerpredikant met ingang van 1 januari 1920 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. Ds. Nauta is negentien jaar legerpredikant geweest in het 1ste Gewest met als standplaats Lei den en kreeg met ingang van 1 mei 1939 op vijfenzestigjarige leeftijd eervol ont slag. Tijdens de tweede wereldoorlog was ds. Nauta te Sneek geëvakueerd en heeft vandaar uit van 19431946 drie jaar de hervormde gemeente van IJsbrechtum en Tirns als hulpprediker gediend. Na de be vrijding vestigde hij zich eerst metterwoon te 's-Gravenhage en naderhand te Wasse naar vanwaar hij enkele jaren geleden naar Haarlem verhuisde. Van 19221950 was ds. Nauta secretaris van de Nederlandse Gustaaf Adolf-vereni- ging en in de jaren van 19291949 heeft hij veel propaganda gemaakt voor het werk van Albert Schweitzer. In 1932 werden zijn verdiensten erkend door de benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. ADVERTENTIE beperkte middelen hele puzzel soms met een is om kan het als verstand u maar wintergarderobe te werk samen te stellen guldens schelen een nieuwe toch het I met gaat kan het u. Puzzel niet langer, kom voor stoffen naar ff ff RIJKSSTRAATWEG QQ TELEFOON 52619 Winkelverkoop tegen marktprijzen Op 11 en 12 oktober zal in Rotterdam het feit worden herdacht, dat zeventig jaar geleden de Koninklijke Bond van Zang- en Oratoriumverenigingen in Ne derland te Haarlem werd opgericht, in hoofdzaak beogende de muziekbibliotheek van de aangesloten koren voor elkaar open te stellen. In die jaren werd een mu ziekbibliotheek gesticht, waarvan de cata logus een lijvig boekdeel is geworden. Op vrijdag 11 oktober wordt in de Rivièrahal in Rotterdam een feestconcert gegeven met het optreden van vrouwen-, mannen- en gemengde koren. Onder andere zal de opera „Olav Trygvason" van Grieg met begeleiding van de Zuider Orkestvereni ging onder leiding van Nico Ringels ten gehore worden gebracht. Op zaterdag 12 oktober zal in het Groothandelsgebouw de feestvergadering zijn. Fruit. De Oostenrijkse autoriteiten hebben besloten tot 31 december de invoer van appelen, peren en perziken onbeperkt toe te staan wegens de zeer geringe fruit oogst in Oostenrijk. ADVERTENTIE Het documentaire boekwerk door medewerkers van de Rijkswaterstaat, geeft een beeld van voorgeschiedenis en bouw. 127 pag. - 56 tekeningen - 58 foto's. Prijs 12.50 Bestel tijdig uw exemplaar bij: CENTRALE BOEKHANDEL v/h H. N. MUL v/h J. M. STAP Grote Houtstraat 63 - Tel. 10305 Haarlem Zondagmiddag 20 oktober tussen vijf en zes uur zal in de Hervormde kerk aan het Kerkplein te Bloemendaal een bijzondere dienst gehouden worden, waarin prof. dr. W. Banning zal voorgaan en welke dienst door de televisie zal worden uitgezonden, uitgaande van het IKOR. De leiding van de uitzending berust bij ds. C. M. de Vries. De preek van prof. Banning zal worden voorafgegaan door een gesprek van enige deskundigen over het onderwerp: interna tionale bijstand en hulpverlening aan on ontwikkelde gebieden. Aangezien er in oktober een actie gehou den zal worden voor de N.O.V.I.B. (Neder landse Organisatie voor Internationale Bij stand) is het de bedoeling deze dienst te houden onder het motto: „Een verant woordelijke maatschappij". Het ligt in het voornemen van het ge meentebestuur van Bloemendaal, indien de gemeenteraad daaraan medewerking verleent, de verzameling in het Tinholt- huis te Overveen in stand te houden, maar het publiek zal tijdelijk niet worden toe gelaten. De jaarlijkse besteding bedraagt f 7000,B. en W. hebben zich afgevraagd of het bedrag voor het doel onder de hui dige omstandigheden verantwoord is. Hoe wel zij er wel van overtuigd zijn dat deze in vele opzichten merkwaardige verzame ling voor onderwijsdoeleinden en voor de jeugd in het algemeen aantrekkelijk kan zijn menen B. en W. onder de tegenwoor dige financiële omstandigheden op de ont- werp-begroting voor 1958 ten behoeve van de verzameling geen gelden beschikbaar te mogen stellen. In de donderdag te hou den raadsvergadering zal een voorstel van B. en W. behandeld worden. ADVERTENTIE HEEMSTEDE, BINNENWEG 18, TEL. 3-80-80 HAARLEM, 24 september 1957. ONDERTROUWD: 24 sept.: A. C. J. Es- senberg en G. J. Laarhoven; C. de Ruijter en J. A. van Borkum; C. H. Kluitenburg en C. Rits. GEHUWD: 24 sept: W. P. van Twuijver en G. C. van Meerveld; M. C. de Jong en A. C. Heinstman. BEVALLEN van een zoon: 22 sept.: C. W. Kenselaar-Goes; J. C. van der Wal- le-Leautaud; 23 sept.: M. W. Overgaauw- Van der Krogt; 24 sept.: J. A. Brouwer- Flipsen. BEVALLEN van een dochter: 23 sept: F. Raar-Griffioen; W. C. van der Maat- Menken; A. van Belois-Van der Veer; 24 sept.: N. Visser-Davelaar. OVERLEDEN: 20 sept.: J. H. Wijnands, 69 j., Gasthuisvest; 21 sept.: J. E. A. van Mackelenberg, 67 j., Groot Heiligland; C. J. van der Moorl, 11 j., Hazepaterslaan; H. van den Bergh, 74 j., Rockaertshof; Th. J. Rasen, 46 j., Spaansevaartstraat; M. de Winter-Looman, 74 j., Kamperlaan; A. M. Smit-Blok, 72 j., Slachthuisstraat; M. van Houten-Schouten, 75 j., Hazepaterslaan; 23 sept: A. Zurhaar, 69 j., Wilhelmina- straat; B. de Jong, 76 j., Twijnderslaan; I. Verdel-Schuijt, 80 j., Hazepaterslaan; A. C. van Vessem-Van Dijk, 57 j., Rijks straatweg; A. Th. M. Jacobi, 78 j., Wester houtstraat. De resultaten van de gedurende het af gelopen weekeinde gespeelde partijen om het persoonlijk kampioenschap van Noord holland hebben enige tekening in de strijd gebracht. Hoewel nog niets met zekerheid kan worden gezegd omtrent de uiteinde lijke kampioen, blijken de spelers B. Dukel en A. Grooteman de beste kansen te heb ben. Vooral de twee overwinningen van Grooteman doen veronderstellen, dat hij er ernstig naar streeft zijn kampioenschap van 1956 te prolongeren. De uitslagen van de derde ronde luid den: H. J. v. BerkP. v. Heerde 0-2, J. ZijpA. Grooteman 0-2, J. AnsemsH. Beliën 2-0, B. DukelC. Chattillon 1-1, R. Berk—J. H. Beeke 0-2, M. R. C. Stahl- bergA. den Doop 0-2. De resultaten van de zondag verspeelde vierde ronde resulteerden in de volgende uitslagen: P. v. HeerdeA. den Doop 1-1, J. H. Beeke—M. R. C. Stahlberg 1-1, C. ChattillonR. Berk 2-0, H. BeliënB. Dukel 0-2, A. GrootemanJ. Ansems 2-0, H. J. v. BerkJ. Zijp 2-0. Met 8 uit 4 heeft A. Grooteman de lei ding, gevolgd door B. Dukel met 7 uit 4 en J. Ansems met 5 uit 4. M. Stahlberg, J. H. Beeke en A. den Doop hebben elk 4 punten uit 4. H. v. Berk, C. Chattillon, P. v. Heerde en J. Zijp delen met elk 3 uit 4 de 7de tot en met de 10de plaats. H. Beliën en R. Berk sluiten de rij met elk 2 uit 4. In Den Haag werden zondag regionale atletiekwedstrijden gehouden, waaraan ook een ploeg „Haarlem"-junioren heeft deel genomen. Seenbergen kwam deze keer op de 100 m niet verder dan de derde plaats in 12,3 sec. voor Joacim, die 12,4 sec. liet noteren. Uit deze tijden blijkt wel duide lijk, dat de baan ernstig te lijden had ge had van de overvloedige regenval. Op de 80 m kon Duits desondanks toch nog tot de redelijke tijd van 9,7 sec. komen, het geen hem de overwinning opleverde. Kie- wiet ging op de 1500 m ook als eerste over de finish in 4 min. 18,6 sec. en deze tijd is wel bijzonder fraai te noemen gezien de slechte baan. Steenbergen won het vèr- springen met 5,94 m en Mascini werd tweede bij het hoogspringen voor B- junioren met 1,45 m, waarbij hij echter overtroefd werd door de C.-junior Weyers, die 1,50 m sprong. Gemeenteraad vergadert Vrijdagavond om half negen zal de ge meenteraad van Bennebroek bijeenkomen ter bespreking van een veertien punten tellende agenda. Ondermeer zal worden gesproken over de verbetering van de Leidsevaart, namelijk het gedeelte dat loopt van Centenbrug tot de grens van de gemeente Bloemendaal. Dit stuk vraagt dringend om verbetering. B. en W. stellen voor de huur van zeven voortuinen, gele gen voor woningen aan de Leidsevaart, op te zeggen en de grond te bestemmen voor verbreding van het weggedeelte. Met de r.k. sportvereniging B.S.M. zal een huurovereenkomst worden aangegaan voor het gebruik van het nieuwe sportter rein. Als de raad hiermee akkoord gaat, zal de sportvereniging de eerste drie jaren geen huur behoeven te betalen, omdat zij grote kosten heeft gemaakt voor het aan schaffen en installeren van een kleedge bouw. De raad wordt voorts voorgesteld een commissie van advies ingevolge de woon- ruimtewet te benoemen. Dinsdagmiddag woonden we in de Haar lemse Vleeshal de première bij van de najaars- en wintershow van Witteveen. Naast Nederlandse modellen, waarbij vooral de weveniet japonnen, deux pièces en blouses uit de nieuwe collectie een be langrijke plaats innamen, zagen we ook importen uit Zürich, Dusseldorf, Londen en Milaan. Het was een collectie, die met veel zorg en smaak was samengesteld en in gematigde en aanvaardbare vorm de buitenlandse modelijnen had nagevolgd. Naast de poplin regenmantels zagen we ook sportieve modellen van geïmpregneer de loden stof en tweed, die de gure wind heerlijk buitensluiten. Bij de mantels veel box-coats waarbij de nieuwe manier van doorstikken langs zakken en revers was toegepast. Natuurlijk ook weer veel bont garneringen (zo langzamerhand raken we uit de mode met onze jas zonder dieren- pelsje!). Bijzonder mooi was een Zwitserse import: een zwarte jaclcard mantel met white coat garnering. Een ideale combinatie is het complet japon-jasje met dat heerlijke „verras element": je begint met een deux-pièce en naarmate het warmer of feestelijker wordt, voltrekt zich de metamorphose: het jasje gaat uit en de japon geeft een geheel nieuw effect. Iets volkomen nieuws was een reliëf geweven jackard wevenit, dat door haar grillige vormen een apart aan zien gaf. Zelfs wanneer het effen was toe gepast zoals bij een klassiek japonnetje met 3/4 mouw en een beige ceintuur, za gen we de stof nog „bewegen". Bij het openen van grootmoeders doos kwamen niet alleen de hemdjurken weer tevoorschijn, maar ook de chemisier ja ponnen in Pied de poule, Unie en wafel piqué. In laatstgenoemd materiaal was bij zonder aardig een hooggesloten bruin ja ponnetje met 3/4 mouw en een brede gou den ceintuur. Naast de wevenit en wollen japonnetjes met raffia-effect strijden de gebreide japonnen om de voorrang. Ze kunnen zéér flatteus zijnals men ten minste een perfect figuur bezit! Het verti cale streepdessin is ook zeer populair en geeft als blouse op een effen rok of ver werkt in een gehele jurk aardige resulta ten. Terlenka, dat zelfs in de was plooihoudt en bovendien warm, sterk en soepel is, is een ideaal materiaal voor rok en japon. Evelijn Themans (tassen en bijoux), de firma Hoogenbosch (schoenen) en Maison Meyer (hoeden) brachten de juiste fi nishing touch aan en zorgden zo voor een voortreffelijk geheel. De muzikale opluis tering door Tonny Schifferstein en Joop de Leur en de attractie aan de mode-test ver bonden maakten er een gezellig mode festijn van. In de lunchroom van V. D. te Haarlem konden we gisteren de nieuwe najaars- en wintercollectie bewonderen. De grote ver dienste is, dat de nieuwe richtlijnen in de mode in gematigde vorm zijn toegepast. Geen extravagante veranderingen, of in het oog lopende details, die het merendeel van de dames toch niet kunnen bekoren, omdat wij vrouwen nu eenmaal wat con servatief zijn. Het was verheugend te con stateren, dat aan alle matenen beur zen gedacht was; geen wonder dat deze show met zoveel warme belangstelling ge volgd werd. De z.g. flèche of pijllijn, die Dior het vorig jaar lanceerde en waarmee de taillelijn omhoog werd gebracht, von den we terug in enkele coquette jurkjes voor de bakvis. Met allerlei variaties is de verhoogde bustelijn te bereiken, zoals een Na een diensttijd van ruim achtendertig jaar bij de Nederlandse Spoorwegen, waar van tweeëndertig jaar op het station te Bloemendaal, gaat de heer J. W. van Nieuwland, thans adjunct-commies, deze dienst per 1 oktober wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd ver laten. De heer Van Nieuwland werd 27 oktober 1896 te Amsterdam geboren. Op 1 februari 1919 kwam hij, aanvankelijk als spoorwegarbeider, op het station Haarlem bij de Nederlandse Spoorwegen in dienst, waar hij tot 1921 bleef. Na een half jaar in Santpoort en gedurende dezelfde tijd in Wognum werkzaam te zijn geweest, werkte hij gedurende vijf jaar als arbeider telegrafist in Heerhugowaard. Daarna volg de zijn overplaatsing in dezelfde functie naar Bloemendaal, waar hij geleidelijk op klom tot de rang van adjunct-commies. De heer Van Nieuwland heeft zich in al die jaren zowel bij de Bloemendalers, die da gelijks van de trein gebruik maken als bij zijn chefs en zijn collega's door zijn hulp vaardigheid en opgewekt humeur een grote populariteit verworven. „Toch is het werk niet meer zo interes sant als vroeger", merkte de heer Van Nieuwland op. „Vroeger hadden wij veel meer met „het spoor" als zodanig te ma ken en wat dat betreft betekent de voor uitgang van de techniek naar mijn mening vooral voor de kleinere stations een ach teruitgang. Maar ondanks dat heb ik hier in Bloemendaal altijd met veel genoegen gewerkt en zal ik mijn dagelijkse klanten in de toekomst zeker missen". Het station Bloemendaal verliest in hem een prettige en steeds hulpvaardige em ployé, die men node ziet gaan. gedrapeerde band boven de taille, een ge kruiste sluiting of een strakke band even onder de buste. Al stemt het weer van het ogenblik ons nog wel optimistisch, toch zullen we lang zamerhand eens aan de samenstelling van onze wintergarderobe moeten gaan den ken. Zo'n heerlijke mantel met bontkraag, dè grote mode van het komende seizoen, is dan wel onmisbaar. Ze worden in alle combinaties gebracht met een garnering van het dure persianer, vooral op tailleurs, tot het meer eenvoudige maar ijzersterke mouton toe. Is het weer minder koel, dan zijn de 7/8 jasjes of auto-coats ideaal. Wat een bezit zo'n beige auto-coat met ocelot kraag. Wat in geen enkele garderobe mag ont breken is de combinatie rok-blouse, die allerlei mogelijkheden geeft om te varië ren: met een jackard jersy jasje op een plissé rokje bereikt u een gekleed effect en een gezellige jumper of warme trui op een effen of fantasie rok brengt u meer naar het sportieve genre. De moderne toepassing van blauw-groen vonden we terug bij een regenjas in streepdessin; de fonteinlijn van Dior kwam tot uiting in een zachtgroene japon met afstaande kraag. De grote dessins en het royale gebruik van goud- en zilverdraad bij de cocktail japonnen deden afbreuk aan de vaak origi nele ontwerpen. Het gezegde „eenvoud siert de mens" was echter op geniale wijze in praktijk gebracht bij de stijlvolle ja ponnen van fluweel. De traditionele bruid in een japon van originele Engelse kant vormde een waar dig slot van een over het algemeen geno men zeer geslaagde show. Katy De rijkspolitie in Vijfhuizen heeft twee inwoners van dat dorp gearresteerd. De mannen zouden bij een tachtigjarige buur vrouw het spaargeld hebben weggenomen. Het totale bedrag zou enkele honderden guldens belopen. Aanvankelijk ontkenden beide mannen, doch thans hebben zij een volledige bekentenis afgelegd. Ruim tachtig leden van de afdeling Haar lem en omstreken van de Nederlandse Vrouwen Elektriciteitsvereniging waren dinsdag naar café-restaurant Brinkmann op de Grote Markt in Haarlem gekomen om de feestelijke openingsmiddag van het winterseizoen 1957-1958 mee te maken. De voorzitster, mevrouw R. van der Noord- Magré, heette allen welkom en uitte haar dank voor de fraaie surprises die de dames voor de verloting hadden medegebracht. „In de vakantie hebben wij de blik naar buiten gericht", zo zeide zij, „nu gaan wij die weer naar binnen richten door na te gaan, hoe wij met behulp van moderne, elektrische apparaten onze huishouding kunnen vereenvoudigen en de dagelijkse beslommeringen van de huisvrouw zo ge makkelijk en economisch mogelijk kunnen maken. Het beroep van huisvrouw is zeer gecompliceerd, aldus de presidente. Tachtig procent van het nationale inkomen gaat door de handen van de vrouw en het is zaak dat dit zo efficiënt mogelijk ge schiedt". Na de inleiding van de presidente wist de declamatrice mevrouw M. Backer-Breed uit Schagen met haar voordracht van ernst en luim haar publiek enige uren te ont roeren en te amuseren. Haar goede dictie en vaak treffende mimiek droegen daaraan in niet geringe mate bij. Veel indruk maak te mevrouw Backer met haar voordracht van een fragment uit „Peer Gynt" van Ib sen (Aases Tod) en van een uit „Droom koninkje" van Herman Heyermans. In het vrolijke genre bracht mevrouw Backer on der meer een „Falklandje" en „Wat wordt die Emma een moeke" van Annie M. G. Schmidt, van welke schrijfster zij ook het meer ernstige „Aan een klein meisje voor droeg. Tijdens de pauze werd een verloting ge houden. Tot besluit van de middag hield mevrouw Backer een Westfriese voordracht waarbij zij in het fraaie costuum van deze landstreek was gestoken. Zij had de lachers daarbij voortdurend op haar hand. Voor haar belangrijk aandeel in het succes van deze openingsmiddag bracht de presidente mevrouw Backer tenslotte namens alle aan wezigen hartelijk dank. Dinsdagmorgen is in Den Haag in het S.E.R.-gebouw de commissie van bindend advies in het tandartsenconflict bijeenge komen. Deze door de tandartsen en zie kenfondsorganisaties samengestelde com missie beraadt zich op een uitspraak in het conflict, dat in maart ontstond tussen de Maatschappij voor Tandheelkunde en de ziekenfondsorganisaties en dat vijf maan den heeft geduurd. De uitspraak van com missie zal volgens het arbitragebesluit uiterlijk binnen drie maanden (gerekend van 1 september af) worden gedaan en bindend zijn voor beide partijen. De commissie heeft gisteren vertegen woordigers der ziekenfondsorganisaties ge- hoord. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent per kwartaal f 7.65. Handtekening: doorhalen wat niet verlangd wordt. Zy die zich met ingang van 1 oktober 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nnmmers tot en met 30 september 1957 gratis. Dit geidt alleen voor nieuwe lcwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13