Eisenhower grijpt in: duizend parachutisten in Little Rock Nieuwe tunnels-Haarlems belang Cats van Hamburg OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Staatstroepen van Arkansas onder federaal bevel HET WEER Kotter Absecon redde nog een opvarende van tweede sloep xWMORRIS beforef/ouéty/// Dr. M. J. PrinsenKennis en vernuft MacMillan weigert spoed-debat over economische situatie De ondergang van de „Pamir" Enige overlevende uit groep van 22? Gouverneur van Georgia acht grondwet geschonden Veel bewolking Weg der opluchting Campagne tegen com munisten in Thailand Regering wil wachten op de uitkomst van drie besprekingen op internationaal niveau Van Gelder staakt fabricage van cellulose 1 N.V. Wijnhandel W. JAGER GERMNGS Het woord is aan Drie doden in het verkeer V erkeersongelukken DIT JAAR: 877 DODEN Weer enige patiënten aan griep gestorven Schoolzwemmen in Amster dam voorlopig gestaakt 72e JAARGANG No 66 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1957 302e JAARGANG No 21b Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Washington) Een gespannen en bezorgde Eisen hower is dinsdag te Washington te ruggekeerd, teneinde van het Witte Huis uit een televisie- en radio-toe spraak te houden tot het gehele Amerikaanse volk. Technisch zou het hem mogelijk zijn geweest de rede te houden in zijn vakantie-oord te New. port, maar de president heeft de ernst van de situatie onderstreept door te spreken in zijn officiële ambtswoning. Deze rede moet ieder duidelijk hebben gemaakt, dat het staatshoofd thans alle macht te baat zal nemen, teneinde te verzekeren, dat in geheel Amerika de wet en niet het rapalje domineert. De staatstroepen van Arkansas zijn thans onder het opper bevel van Eisenhower geplaatst en wat te Little Rock nog veel meer in druk heeft gemaakt: gistermiddag arriveerden daar vele transportvlieg tuigen met parachutisten van de be faamde 101ste divisie. In jeeps trokken deze militairen de stad binnen, waar 250 soldaten posities betrokken bij de middelbare school. Thans krijgen de bedreigde negerkinde ren eindelijk voldoende beveiliging en de verwachting was, dat zij deze ochtend on gedeerd de school kunnen bereiken. Eisenhower heeft deze krachtige maat regelen genomen omdat ook dinsdagoch tend nog een dreigende menigte obstructie voerde nabij de school. De Amerikaanse president moest wel tot deze actie over gaan, want het gezag van de centrale re gering, ja het aanzien van Amerika in de wereld, stond op het spel. Thans is komen vast te staan, dat diverse opruiers het ver zet in Little Rock hebben georganiseerd. Men kan hen kenschetsen als rebellen te gen het wettig gezag. In spannning wacht men af, of er nu nog veel blanke leerlingen onder invloed van deze opruiers zullen wegblijven. Wellicht zal de toestand gelei delijk weer normaal worden. Pas wanneer in Little Rock en elders de wet strikt zal worden gehoorzaamd, mag Amerika aan spraak maken op „een ondeelbare natie te zijn met vrijheid en gerechtigheid voor allen". Met deze woorden, die ieder Ameri kaans schoolkind herhaaldelijk heeft uit gesproken bij zijn trouwbetuiging aan de Amerikaanse vlag, besloot Eisenhower zijn ernstige rede. (UP) De president zei het te betreu ren, dat de „hoeksteen van onze vrijheden in Little Rock niet werd nageleefd". Hij stelde daar de vele zuidelijke gemeen schappen tegenover, die integratie-pro gramma's hebben ingesteld, daarmee aan de wereld tonend, dat dit „een natie is, waarin de wetten, en niet groepen men sen, allesbepalend zijn". LITTLE ROCK (Arkansas, V.S.) (AFP) Dinsdagochtend hadden zich opnieuw een tweehonderd mensen verzameld bij de SEA ISLAND (UP) „De president heeft de grondwet in stukken gescheurd", zei gouverneur Griffin van Georgia van daag toen men hem vroeg naar zijn reactie op Eisenhowers maatregelen in Arkansas. „Georgia zal zich door dit soort dingen niet laten intimideren, en wij zullen onze vrijheid en onze zelfbeschikkingsrechten niet afgeven", verklaarde Griffin, zeggende namens de bevolking van zijn staat te spreken. In Washington drong senator Olin John ston uit South Carolina er bij gouverneur Faubus van Arkansas op aan „de nationale garde van Arkansas in het geweer te roe pen, en Eisenhower te bevechten zoals hij dat nog nooit heeft meegemaakt". John ston zei te hopen dat Faubus „de staat van revolutie" zou afkondigen. De overige gouverneurs uit de zuidelijke staten bepaalden zich ertoe, evenals gou verneur Faubus, de kat uit de boom te kijken. Maar Edward Hebert, lid van het Huis van Afgevaardigden voor Louisiana, zei dat Eisenhowers besluit „tragisch en be droevend" is, en een schending is „van iedere opvatting van vrijheid en souverei- niteit der Amerikaanse staten". VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Over het algemeen veel bewol king met in het zuidwesten van het land plaatselijk regen. In het noordoosten aanvankelijk nog zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen. Temperaturen van 13 tot 16 graden. Volledige weerrapporten op pagina twee "KCCCOCJ x x ^-ocxxxxxxcoccoccoooooooca afzetting van de weg van de middelbare school van Little Rock. Alles bleef echter rustig, daar zich een uur na het begin der lessen nog geen negerleerlingen hadden aangemeld. Woensdagmorgen vroeg hebben duizend man van de 101e parachutisten-divisie van het Amerikaanse leger tweemaal zoveel als oorspronkelijk was bedoeld stellin gen ingenomen in en rond Litte Rock. Er zijn vele negers onder de soldaten, die al len volledige gevechtsuitrusting hadden. Eerder was aangekondigd, dat er 500 man uit Fort Campbell, Kentucky, zouden worden gezonden. Er werd niet verklaard waarom plotseling het dubbele aantal werd gezonden. De soldaten kwamen dinsdag avond per vliegtuig uit Fort Campbell aan. Een afdeling van meer dan 100 soldaten, heeft zich rondom het gebouw van de middelbare school opgesteld. Tot dusver werd nog geen melding gemaakt van in cidenten. Wel gewaagde UP van auto's met scheldende kinderen, die door de soldaten een zijstraat in gedirigeerd werden. Mevrouw L. C. Bates, presidente van de „National Association for the advancement of coloured people" in de staat Arkansas, heeft verklaard, dat de negen negerleerlin gen van de middelbare school in Little Rock vandaag weer zullen gaan wanneer het leger hen beschermt. Mevrouw Bates merkte op dat het vertrouwen van de ne gers, en vooral de negen kinderen in Little Rock, in de Amerikaanse grondwet door j het optreden van president Eisenhower I versterkt is. Voor de „pont der zuchten" is deze „weg der opluchting" in de plaats ge komen: Velsens autotunnel, die onze editie van vandaag min of meer be paalt. Deze foto toont een deel van het projekt in zijn voltooide staat-klaar, om de hoge gasten van zaterdag, als de tunnels worden geopend, te ontvangen. BANGKOK (Reuter) De nieuwe Thai- landse premier Nai Pote Sarasin, heeft in een persgesprek verklaard dat zijn rege ring een onderzoek zal instellen naar het opereren in Thailand van ondergronds werkende communistisch gezinde Chinese organisaties. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHTENTWINTIG PAGINA'S HAMBURG (Reuter, AFP, UP) Nog altijd kruisen er vliegtuigen over de oceaan, op zoek naar overlevenden van de vergane Duitse viermaster „Pamir". Op 180 meter hoogte zochten zij dinsdag de waterspiegel af, elk toestel nam een baan van een mijl breedte voor zijn rekening. In de afgelopen nacht tastten de vlieg tuigen met zoeklichten de oceaan af. In vele Duitse kerken volgen talrijke in ge bed verzonken mensen in hun gedachten de scheeps- en vliegtuigbemanningen, die by de Azoren in actie zijn. Bepaald pijnlijk waren de berichten van een Portugees en een Duits persbureau, volgens welke het Amerikaanse vaartuig „Geiger" geseind zou hebben in totaal reeds veertig over levenden aan boord te hebben genomen. De „Geiger" sprak dit een paar uur later by navraag van een Duits radiostation tegen. Het schip had niet meer dan de vyf geredden aan boord. Wel pikte een boot van de Amerikaanse kustwacht, de „Ab secon" nog één overlevende in een red dingsboot op. NEW YORK (UP) Kapitein Lars Djovedt van het vrachtschip „Saxon" heeft het volgende bericht gezonden aan het agentschap van de Isbrantdsen Maat schappij: „De inlichtingen, verkregen van de overlevenden, waren, dat de „Pamir" zich in de orkaan „Carrie" bevond en dat, toen de wind draaide al bet zeil met de mast werd losgerukt. Het schip begon te zinken en slechts twen reddingsboten konden neergelaten worden. De anderen werden of verpletterd of dreven weg. De andere red dingsboot, die neergelaten werd, had 20 tot 25 man aan boord en was goed uitge rust. De overlevenden zagen de boot de volgende dag en zagen er ook lichtflitsen van komen gedurende de nacht. Van de tien man, die in de boot met overlevenden wegkwamen, stierven er vijf. De boot. waarin de overlevenden zaten, was vol water gelopen en nadat de mannen van de „Pamir" waren gered, brak zij in tweeën". Eén van de 22? De zesde overlevende van de „Pamir" werd gered op één mijl afstand van de plaats waar de vijf anderen gered werden, zo deelt de Amerikaanse kustwacht mee. De kotter „Absecon" die de man oppikte, heeft een radiobericht naar de Amerikaan se kustwacht gezonden, waarin gezegd werd, dat deze Hasselbach de enige over levende is van een groep van 22, die de „Pamir" had verlaten in een tweede red dingsboot. De „Absecon" zelf had twee lege red dingsboten en reddingsgordels en andere overblijfselen aangetroffen, zo werd ver der gezegd, en het stoomschip Nordsee had een leeg vlot van Duitse makelij waarge nomen op 31.15 graden noorderbreedte, 40.07 graden westerlengte. HAMBURG (DPA, Reuter) De Ver eniging van Duitse reders had aan de be richten over veertig geredden, verspreid door twee persbureaus, getwijfeld, omdat men van mening was dat dezen dan reeds eerder opgemerkt hadden moeten zijn. Het Westduitse ministerie van vervoer deelde mede, dat er geen aanwijzingen waren, dat er meer dan zes geredden zijn. Deelneming Voor het fonds voor de families van de omgekomenen van de „Pamir", dat werd gesticht op initiatief van het Hamburgse blad „Hambu.ger Morgenpost" kwam de eerste dag omstreeks 10.000 mark binnen. Van sommige instellingen kwamen giften binnen van 1000 mark tegelyk. DEN HAAG (ANP) De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft aan dr. ir. H. Seebohm, minister van Verkeer van de Duitse bondsrepubliek te Bonn telegrafisch zijn diepe deelneming betuigd met het vergaan van de „Pamir". Minister Algera noemde de ramp met dit zeilschip een groot verlies voor de Bonds republiek en voor de vloot. De zesde overlevende, die door de „Absecon" werd opgepikt, is een 20-jarige cadet, die zijn vierde reis op de „Pamir" maakte. Hij zei, dat hij 21 kameraden, die met hem in de reddingboot waren, had overleefd. Zijn lichamelijke toestand is goed. In een boodschap van de Ameri kaanse kustwacht, die de verklaring van de geredde aanhaalt, wordt niet gezegd, hoe de andere inzittenden van de redding boot zijn omgekomen. De „Absecon" trof voorts reddingvlotten en wrakstukken aan. In ons nummer van heden is een ruime plaats besteed aan de Velser tunnels, die zaterdag aanstaande door Koningin Juliana in dienst zullen worden gesteld en waarmee onze provincie de beschikking krijgt over een verbinding, die noord en zuid dichter bij elkaar zal brengen. Het belang van deze nieuwe verkeersweg kan moeilijk worden overschat. Het gehele land zal groot profijt van de tunnels trekken en een reeds jaren oude steen des aanstoots zal uit de weg geruimd zijn. Nieuwe problemen doemen weliswaar op, nu het verkeer intenser en frequenter zal worden en zowel aan de noordelijke uitmonding gelegen plaatsen als die welke zich aan de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal bevinden zullen spoedig met man en macht moeten proberen, de nieuwe situatie meester te worden. De economie van de streek zal zich wijzigen en zo biedt deze ingebruikstelling van zaterdag talrijke aspecten, welke waard zijn nauwkeurig te worden beschouwd. Wij hebben een greep gedaan uit de talrijke facetten van deze nieuwe situatie en een aantal pagina's daaraan gewijd, vooral ook omdat Haarlem ofschoon van officiële zijde als minder belang hebbende beschouwd wel degelijk op belangrijke wijze met de nieuwe toestand te maken heeft. (Van onze correspondent in Londen) Premier MacMillan heeft geweigerd te voldoen aan het verzoek van Labour om het parlement vervroegd byeen te roepen voor een debat over de economische situ atie In een brief aan de leider der oppo sitie Hugh Gaitskell verklaarde MacMillan, dat naar het oordeel der regering de toe stand geen spoedzitting van het parle ment vereist. Gaitskell beschouwt dit ant woord als een ernstige fout. MacMillan is echter van mening, dat het parlement de regeringsmaatregelen pas vruchtdragend kan behandelen, wanneer het Lagerhuis een volledig overzicht heeft niet alleen van de besprekingen in Washing ton en Ottawa, maar van de O.E.E.S., welke 14 oktober in Parijs beginnen. Het parle ment zal volgens MacMillan op zijn vroegst op 21 oktober kunnen bijeenkomen. Dit heeft echter weinig zin, omdat het zomer reces op 29 oktober eindigt. De regering is bereid dan vrijwel onmiddellijk een eco nomisch debat te houden. Dat MacMillan speciaal de aandacht ves tigt op de bijeenkomst van de O.F.E.S. is van belang, omdat de landen van de Euro pese Betalingsunie in Parijs waarschijnlijk zullen trachten de bondsrepubliek ie be wegen over te gaan tot herwaardering van de mark en daardoor bij te dragen tot de oplossing van de tegenwoordige financiële crisis. De bijeenkomst zal onder voorzitter schap staan van de Britse kanselier van de schatkist Thorneycroft. De Britse mi nister voor Europese Zaken Maudh'ng zal Groot-Brittannië vertegenwoordigen. Onderscheid De oppositie is verbolgen, omdat de re gering zelf aanleiding heeft gegeven tot het scheppen van een alarmtoestand De socialisten ontkennen dat zij politieke munt uit de situatie rond het pond willen slaan. Gaitskell heeft uitdrukkelijk ver klaard, dat deze kwestie buiten de par tijen behoort te staan en dat Labour het pond niet verder wil ondermijnen. De op positie maakt echter een onderscheid tussen de zuiver internationale factoren die tot een tijdelijke verzwakking van het pond sterling hebben geleid en de om binnen landse redenen afgekondigde beperking van de bestedingen. Thorneycroft beeft in Washington betoogd, dat de Brits*5 han delspositie sterk blijft. De Britse automo bielindustrie heeft de Duitse wp5i als eerste van de exportmarkt verdrongen. De Britse betalingsbalans vertoont tot juni 1957 een surplus van 200 mijoen pond, Voor het grote publiek is het moeilijk om deze mengeling van juichtonen en alarmkreten te begrijpen. Vandaar dat er ondanks allerlei sombere betogen geen sprake is van een crisisstemming. Pond stijgt Op de wisselmarkt te Londen heeft het pond sterling dinsdag zijn hoogste peil sedert juli bereikt. De slotnotering was 2,79 7/32 pond voor de Amerikaanse dol lar. Het laagste peil bedroeg 2,79 1'32. De Westduitse mark sloot dinsdag te Londen op 11,73 3/8 pond, vergeleken met de slotnotering van 11,69 van maandag. De continentale valuta gaven alle een waar dedaling te zien op de Londense wissel markt. De lichte koersverbetering van het pond sterling op de wisselmarkten in andere landen hield dinsdag aan. Te New York deed zich een koersstijging voor, terwijl locoponden te Frankfort weer tegen ho gere koersen werden verhandeld. De aan kopen van locoponden waren aldaar ech ter sporadisch. De directie van de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen N.V. heeft het besluit genomen in de naaste toekomst de fabricage -'an cellulose niet langer voort te zetten, aangezien het tengevolge van structurele wijzigingen in de marktverhou dingen niet langer economisch verant woord is cellulose te fabriceren in Neder land, waar slechts in zeer geringe male kan worden beschikt over papierhout van eigen bodem. Aan geen van de honderdvijftig werk nemers, werkzaam in de cellulosefabriek, zal als direct gevolg van deze maatregel ontslag worden verleend. Het personeel van de cellulosefabriek zal eldei's binnen de onderneming te werk worden gesteld. Over de arbeidsvoorwaarden zal nader overleg worden gepleegd met de vakbonds- besturen, waarbij het in de bedoeling van de directie ligt te voorkomen dat deze verandering voor de betrokkenen een ach teruitgang in arbeidsvoorwaarden met zich mee brengt. ADVERTENTIE «0000000«000©f5»a©ÖG00000000< - Spaarne 86 - Haarlem - Tel. 10112 RODE en WITTE PORT Spécial Réserve 4.85 p- fl. PALE SHERRY fine old Amontillado 4.85 p. fl. eoeooeoQeQeooeeeQeoeeeoeeoQe Tito Er is in de internationale betrekkingen geen andere keuze dan het vreedzaam naast elkaar bestaan der landen, on danks hun verschil in politieke en so ciale stelsels. Dinsdagavond omstreeks acht uur is op de Middenweg te Amsterdam een motorfiets met zijspan, bestuurd door de 51-jarige heer J. Lippert uit riemen, rhét grote snelheid tegen een op een verkeers heuvel staande zuil gereden. De heer Lip pert werd, evenals de in de zijspan ge zeten 75-jax-ige heer G. Lang uit Diemen, op straat geslingerd. Met zeer ernstige kwetsuren werden beiden naar een zieken huis vervoerd, waar zij bij aankomst reeds ovei-leden bleken te zijn. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Volgens ooggetuigen bevonden zich op het ogen blik van de botsing geen andere voertuigen of voetgangers op de weg. Men vermoedt, dat de bestuurder van de motorfiets de verkeerszuil niet heeft opgemerkt. Ongeveer een week geleden is op Texel de 21-jarige F. Bulder uit Eierland 's avonds nabij Den Burg met zijn motorfiets tegen een paard gereden, dat op de rijweg liep. De jongeman, die ern stig gewond was, werd naar een zieken huis in Den Helder overgebracht. Daar is hij gisteren overleden. Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 877 personen, van wie 170 kinderen. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR, HAARLEM-TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 FALCON HARRIS TWEEDJASSEN Met het oog op de toeneming van het aantal griepgevallen in Amsterdam heeft men besloten uit voorzorg het school zwemmen in de hoofdstad waaraan twintigduizend leerlingen van lagere scholen deelnemen met ingang van dinsdag a.s. voorlopig te staken. De Nederlandse Buux-tveiwoer Maat schappij N.B.M., die in midden-Nederland een uitgebreid autobusnet exploiteert, heeft in het hoofddepöt Zeist te kampen met zoveel zieken, dat men diverse bus diensten heeft moeten laten vervallen. Voor zover de geneeskundige hoofdin spectie kan opmaken, blijkt., dat in ver schillende delen van Nederland geleide lijk aan meer gevallen van influenza (griep) worden waargenomen, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid mee. Op sommige plaatsen hebben de artsen het ongewoon druk voor deze tijd van het jaar. Men roept medische hulp vooral in bij het eerste geval in het gezin. Tot dus ver zijn er geen verschijnselen, die erop wijzen dat de gx'iep haar goedaardig karakter verliest. Helaas zijn er in de laatste dagen enige sterfgevallen gemeld, doch het aantal er van is gering in vergelijking tot de zeer vele zieken en ook ten opzichte van vroegere griepperioden. ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAA^AAAAAAAAA 7 FRANS HALSSTR. 23 - TEL, 16566 DAMESKAPSALON SCHOONHEIDSSALON Beschaafde prettige bediening Gezichtsmassage Wimpers en wenkbrauwen verven. Harsontharing, diathermische definitieve ontharing. Nu in IJmuiden de lange files van auto's aan weerszijden van het kanaal niet meer het dagelijks terugkerende schrikwekkende beeld zullen vormen, nu een einde is gekomen aan de vele ergernissen verbonden aan het lange wachten voor de pont, nu wil ik gaarne mij lot tolk maken van aller vreugde over de totstandkoming van de eerste vaste verbin ding tussen de twee delen waarin het Noord zeekanaal deze provincie sedert 80 jaar verdeelt. Met een zucht van verlichting zal de auto mobilist vanaf zaterdag de tunnel inrijden, zich wellicht nauwelijks realiseren met welk een vernuft en kennis hier technisch Neder land jaren heeft gezwoegd om dit gigantische werk tot stand te brengen. Ik houd mij ervan overtuigd, dat deze unnel in alle opzichten zal voldoen aan de verwachtingen, gekoesterd door handel, nijverheid en industrie en dat daardoor ook de scheepvaart zal zijn gediend. Voorts kan het tot geruststelling strekken, dat de drinkwatervoorziening van het Noorde- 'ijk gedeelte van de provincie is verzekerd ten gevolge van het eveneens door de 'unnel naar Castricum te pompen Rijnwater. Ik wil besluiten met de wens uit te spreken, dat ook de andere evenzeer dringend iewenste tunnels onder het IJ en nabij de Hembrug binnen niet al te lange tijd ■nt stand zullen komen. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, Dr. M. J. Prinsen Dr. M. J. Prinsen

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1