Braderie-conflict in Almelo DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 13 Winkeliers haalden opgedrongen versieringen weg Op 11 oktober opent de K.L.M. haar dienst New York-Cura^ao Verzoek aan regering: Maak het gemeenten weer mogelijk te lenen Minister installeerde destructieraad Bibliothecarissen uit Noordholland bijeen Bestuurscrisis op het eiland Bonaire Nieuwe minimum-prijzen aangenomen Militaire oefeningen met kernwapens in Rusland Proef met een H-bom, zegt Washington Hongaren moeten werken op de jaardag van de opstand Scheepvaart Gomoelka: „Aantasten van de westgrens betekent oorlog" Acht jaar geëist tegen daders van roofoverval \V0-^bDAG 25 SEPTEMBER 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In Almelo is onlangs een braderie" gehouden in een (jer voornaamste winkel straten van deze stad. Acht middenstanders, een hote lier, een bloemist, een boek handelaar, een radiohande- laar. twee kooplieden en een horlogemaker, wensten niet mee te doen. Een eind je voor hun puien heeft het braderiebestuur toen 'versieringen doen optrek ken van kippengaasramen met bloemen en andere de coraties, waarmee de acht betrokkenen het niet eens waren. Zij zagen daarin een poging, hen alsnog te dwingen, aan de braderie mee te doen en verwijder den de versieringen in kwestie met bekwame Het braderiebestuur deed de ramen van gaas daarna weer oprichten, de acht winkeliers lieten ze op nieuw weghalen, het bra deriebestuur deed ze daar na ten derden male aan brengen, een en ander on der medewerking van de politie en onder grote be langstelling der buurtgeno ten. Gisteren hadden de acht anti-braderisten zich voor de Almelose rechter te ver antwoorden terzake van moedwillige vernieling en/ of verduistering, dat werd niet geheel duidelijk. Een der verdachten, de horloge maker B., verklaarde dat de „versieringen" niet al leen foeilelijk waren, maar bij het publiek ook „obsta kelvrees" gewekt hadden, met. het gevolg dat hij bijna geen klanten meer in zijn winkel kreeg. Ook kon hij niet begrijpen, waarom de hekwerken, die overigens niet „uit de grond gerukt, maar netjes uit de trottoirs gehaald en in een zijstraat neergezet waren", al op za terdag geplaatst werden, terwijl de braderie pas op de dinsdag daarna begin nen zou. „Het was allemaal pesterij", zei de horloge maker. Een der andere verdach ten, de hotelier, had in een brief aangevoerd, dat hij voor tweehonderd gulden per dag gedupeerd zou zijn door de versieringen. Drie geestelijken, die in zijn ho tel overnachtten, hadden, doelend op de versieringen, gesproken van „precies een concentratiekamp". De voorzitter van het braderiebestuur verklaarde dat de hekwerken van kip pengaas waren aangebracht om de continuïteit van de straatversieringen niet in gevaar te brengen. „An ders kregen we hier of daar lelijke gaten in onze braderie, verklaarde hij, „en dat konden we niet hebben". Hij gaf overigens toe, dat de plaatsing van de versieringen op de drukke zaterdagmiddag wel ietwat prematuur en hinderlijk geweest kon zijn De officier van Justitie helde over naar het stand punt van de onvrijwillig- versierde winkeliers. Hij kwam tot de conclusie dat er geen sprake was van wegnemen of wegmaken gewraakte decoraties. Wel waren de verdachten niet bevoegd geweest, eigen machtig de versieringen te doen weghalen, maar een strafbaar feit kon hij niet ontwaren. Weshalve de of ficier vrijspraak vorderde. De rechtbank zal later uit spraak doen. Na de onlangs gehouden luchtvaartbe sprekingen tussen Nederland en de Ver enigde Staten heeft de K.L.M. het recht verkregen een rechtstreekse luchtverbin- ding tot stand te brengen tussen New York en de Nederlandse Antillen en om gekeerd. De eerste vlucht van deze ge regelde lijndienst zal op 11 oktober van New York naar Curagao worden onder nomen. In afwijking van het normale schema zal de eerste vlucht overdag worden gevlogen. Voor deze eerste vlucht zijn behalve 20 Amerikaanse journalisten talrijke autori teiten uitgenodigd, onder wie de Neder landse gezant en mevrouw Van Rijcke- vorsel, de Nederlandse consul te New York, prof. Einaar, oud-minister Lieftinck, een vertegenwoordiger van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en een van het stadsbestuur van New York. Vier betalende passagiers, allen An- tillianen, maken eveneens de eerste vlucht mee. De eerste retourvlucht CuragaoNew York is vastgesteld op 13 oktober en wordt eveneens overdag gevlogen. Voor deze vlucht heeft de K.L.M. 30 gasten uitge nodigd, onder wie journalisten uit Suri name, Brits Guyana en Trinidad. Met de tweede vlucht uit New York op 14 oktober komen 30 Amerikaanse han delsvertegenwoordigers naar Curagao mee, alsmede vier'Amerikaanse journalisten. Voor de tweede vlucht uit Curagao naar New York op 15 oktober is een aantal hoge gasten uit de Antillen uitgenodigd, onder meer de gouverneurs en de minister-presi denten van Suriname en de Nederlandse Antillen, de gezaghebbers van Aruba en Curagao, de Amerikaanse consul-generaal Curagao, een directielid van de C.P.I.M. ;n een directielid van de Lago op Aruba. De diensten zullen voorlopig worden onderhouden met Lockheed-superconstel- lations. Het is de bedoeling, dit type zo iogelijk in het voorjaar te vervangen door ie DC-7c. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft aan de ministers van Bin nenlandse Zaken, van Financiën en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid een kief gezonden, waarin zij meedeelt erover verheugd te zijn, dat de regering de financiering van de woningwetbouw weer op zich wil nemen. De te verwachten rentevoet van de wo- ningbouwlening is van dien aard, dat met ie bestaande bijdrageregeling en bij het fbans aanvaardbaar geachte huurpeil een sluitende exploitatie van de te stichten woningen niet zal kunnen worden verkre- ?en. Bijzonder belangstellend is de ver ding te vernemen op welke wijze de gering zich voorstelt hiervoor een op lossing te vinden. Er van uitgaande, dat i? verdelingsmaatstaf door de betrokken ministers zal worden vastgesteld, vertrouwt vereniging, dat een beslissing niet zal 'worden genomen, dan nadat zij in de ge- eenheid is gesteld over het ontwerp daar in haar oordeel kenbaar te maken. Aan het slot van de miljoenennota wordt met betrekking tot de kapitaalsvoorziening woor andere gemeentelijke investeringen mogelijkheid in het vooruitzicht gesteld jl,e weg daartoe te heropenen. Deze moge lijkheid wordt alleen voor nieuwe kapi taalsuitgaven genoemd. De vereniging jmemt aan, dat bedoeld wordt voor deze kapitaalsuitgaven het rentegamma aan de marktverhoudingen aan te passen. Zij cr'ngt er op aan deze maatregel met de meest mogelijke spoed tot stand te bren gt De situatie voor de gemeenten, zoals me door de toepassing van de circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken ;'an 12 juli 1957 is geworden, is onhoud- 0aer, en leidt tot een inmenging van hoger g in detailzaken betreffende de ge meentelijke huishouding, die ten ene- male verwerpelijk is. Zij brengt de ge meentebesturen geregeld in een dwang positie, die er niet toe bijdraagt gezonde ^tuursverhoudingen te handhaven, al- de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. - Kleuteronderwijs. In staatsblad 370 is ^genomen een Koninklijk Besluit tot re- ?cllng van de toekenning van wachtgeld fn u'tkeringen bij ontslag aan leidsters bij net kleuteronderwijs. Deze regeling is vrijwel analoog aan die 'oor de rijksambtenaren. Het besluit geeft I aanspraken op wachtgeld of een werk- °osheidsuitkering aan leidsters, die zijn jUslagen tussen 31 december 1955 en 14 °4ober 1957. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft de destructieraad, die is ingesteld op grond van de nieuwe De- structiewet, geïnstalleerd. In een toespraak herinnerde minister Suurhoff eraan, dat reeds de vleeskeuringswet van 1922 de ge meenten belastte met de zorg voor het on bruikbaar maken van afgekeurd vlees. In de daarop volgende jaren won de gedachte aan destructie, waarbij het gaat om de vernietiging van ondeugdelijk mate riaal, maar ook om het vervaardigen van nuttige produkten uit dit materiaal meer en meer veld. De belangen van gemeenten en ondernemers liepen hierbij parallel. Hun samenwerking is in hoge mate ten goede gekomen aan de volksgezondheid en aan de bestrijding van besmettelijke vee ziekten. Zij is in het bijzonder tot uiting gekomen in het werk van de destructie- commissie, die vooral in de naoorlogse ja ren haar vruchtbaarste arbeid heeft ver richt. De kroon op haar werk was het ont- werp-destructiewet, dat op 21 februari van dit jaar vrijwel ongewijzigd als destructie- wet door de Koningin werd bekrachtigd. De destructieraad zal moeten worden ge hoord over alle maatregelen van wet gevende uitvoerende aard, welke krachtens de destructiewet worden genomen. Daar om is de raad reeds nu ingesteld, voordat de destructiewet in haar geheel in werking treedt. Dit gebeurt op 15 februari 1958. Dan moeten een algemene maatregel van bestuur en een aantal ministeriële beschik kingen tot uitvoering van de wet gereed zijn opdat zij tegelijk met de wet rechts kracht. kunnen krijgen. De voorzitter van de destructieraad. mr. J. C. van Heuven, heeft in zijn antwoord de aandacht gevestigd op een tweetal nieuwe elementen, welke thans in de de structiewet zijn neergelegd, in de eerste plaats de verplichting tot schadeloosstel ling van de ondernemer door het rijk in bepaalde gevallen. Het tweede novum is de bijdrage van het rijk in de kosten van een voorziening, welke beoogt het op een of meer verzamel plaatsen bijeenbrengen van destructie- materiaal. Een aantal gemeenten is in deze richting reeds werkzaam geweest, maar vele andere hebben daarvan om financiële re denen afgezien. De bijdrage van het rijk zal stimulerend kunnen werken. Viering tweede lustrum De kring Nooi'dholland benoorden het IJ van de Nederlandse Vereniging van Biblio thecarissen vierde dinsdag te Haarlem zijn tien-jarig bestaan. Oprichting en groei van de Kring zijn innig verbonden met de naam van de heer P. V. de Wit, directeur van de Stadsbibliotheek en -Leeszaal, die gedu rende ruim negen jaren de taak van voor zitter op energieke wijze vervulde. De ge stadige groei van de Kring stemt tot des te groter voldoening, nu blijkt, dat het ge middelde aantal boeken dat per hoofd van de bevolking in Haarlem wordt gelezen, in de laatste twintig jaren bijna is verdrie voudigd. Een en ander werd door de huidige voor zitter de heer J. J. Vertregt, gememoreerd in de rede, welke hij hield ter opening van de feestelijke ledenvergadering, die in de Stadsbibliotheek te Haarlem werd gehou den. Ir. D. J. Maltha, bibliothecaris van het departement van Landbouw hield een cau serie over: „Is het gedrukte woord een ideaal overdrachtsmiddel?" Met behulp van vernuftige knipselfiguren op het flanelbord maakte ir. Maltha duidelijk, dat het ge drukte woord geen ideaal overdrachtsmid del is, maar dat de nadelen grotendeels kunnen worden opgeheven door aanvulling, vooral met het gesproken woord. Na sluiting der vergadering, begaf het gezelschap zich naar de voormalige schuil kerk in de Kokstraat, voor het gebruiken van een maaltijd. Op de tocht daarheen werd een omweg gemaakt door de straatjes van het oude Bakenesse, waarbij de archi varis der gemeente mej. dr. G. H. Kurtz, de wandelaars haar deskundige historische voorlichting gaf. Het hoogtepunt was het poppenspel „De bibliothecaris, de zon en de maan", dat na de maaltijd in dezelfde loka liteit werd vertoond door het gezelschap „Den Spyeghel van Elckerlyc". De bezoe kers volgden de poppenromance van Joffer Dorothea Paddegom en student Anthonie van Leeuwenhoek, die na zekere verwikke lingen natuurlijk tot een happy end moest leiden. Maar daar doorheen vlocht zich als een waarschuwend voorbeeld de zielige hi storie van bibliothecaris dr. Frangois Snuf- felgraag die de drempel van het volle leven niet durfde te overschrijden. Er was ook professor dr. Paddegom, het type van de dwaze geleerde. Er was nog de bibliotheek- bediende Joost, de enige man die met zijn beide benen op de grond stond. Dit rake levensspel, door poppen ge speeld, was wel bijzonder toepasselijk voor de bibliotheekmensen. Twee foto's, die de situatie bij de middelbare school van Little Rock weergaven vóórdat tot de tanden ge wapende mannen van de 101ste Ameri kaanse luchtlandingsdivisie de stad binnentrokken. Boven ziet men een neger, die werd neergeslagen aan de éne zijde van de school terwijl aan de andere zijde acht negerleerlingen bin nenglipten dank zij zijn opofferende afleidingsmanoeuvre. De onderste foto toont een uitval naar een negerfoto graaf. Ook verslaggevers van kranten uit het noorden werden herhaaldelijk afgetuigd. Motie van wantrouwen tegen beide gedeputeerden De ernstige kritiek, die de Staten der Nederlandse Antillen op de ontwerp-lands- vergadering tot vaststelling van het nade lige saldo van de begroting 1957 van Bonai re hebben geuit, heeft in niet geringe mate bijgedragen tot het ontstaan van een be stuurscrisis op het rustige flamingo-eiland. De Eilandsraad van Bonaire bestaat uit negen leden, waarvan vijf geacht werden het bestuurscollege te steunen en vier tot de oppositie behoren. Dank zij dit verschil van één stem was het bestuurscollege in de afgelopen twee jaren verzekerd van de meerderheid in de Eilandsraad. De door de Kroon benoemde gezaghebber is ambts halve lid van de Eilandsraad, maar heeft in het wetgevende college geen stemrecht. Hij wordt bijgestaan door twee gedeputeer den, de heer J. Abraham en mevrouw M. Hellmund (beiden van de Bonairiaanse Democratische Partij), van wie 'de laatste tevens lid van de Eilandsraad. Sinds geruime tijd had de oppositie de beide gedeputeerden ernstige vei'wijten ge maakt, onder meer betrekking hebbend op misbruik van gemeenschapsgelden en on deugdelijk bestuur. Moties van afkeuring stranden echter altijd op de meerderheid in de Eilandsraad. In de jongste vergadering van de Eilandsraad diende de fractieleider van de Partido Bonairiano Uni (oppositie) de heer S. Soliano, een motie van wantrou wen in, waarin de beide gedeputeerden werden uitgenodigd, onmiddellijk hun functie neer te leggen. In de motivering haalde de heer Soliano zinsneden aan uit het Statenverslag, waarin wordt gezegd, dat men op Bonaire de verkregen zelfstandig heid niet op de juiste waarde weet te schat ten. Nadat een voorstel van de voorzitter, om een insinuatie aan het adres van de beide gedeputeerden uit de motie te schrappen, door de indiener was afgewezen, werd zij tegen veler verwachting in, aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Daarbij bleek, dat de heer Chirino, de ondervoorzitter van de Bonairiaanse Democratische Partij, zich van zijn partij had afgescheiden en tot de op positie was toegetreden. De heer Chirino is inmiddels door zijn partij als ondervoorzit ter en als lid geroyeerd). Hij verklaarde zijn zetel in de Eilandsraad echter niet beschikbaar te zullen stellen en een nieuwe partij te zullen oprichten, die in het bijzon der de belangen van de arbeiders zal voor staan. De gedeputeerden behoeven na de aan neming van de motie van wantrouwen ech ter niet af te treden. De Eilandenregeling verbindt namelijk generlei consequenties aan een toevallige meerderheid in de Ei landsraad. Zij bepaalt, dat de gedeputeerden voor een ambtstermijn van vier jaren wor den gekozen. De Eilandsraad kan het werk van een gedeputeerde echter zeer bemoei lijken door posten op de begroting te wij zigingen of te schrappen en de gedeputeer de op die wijze tot aftreden te dwingen. Wat de gevolgen van deze motie ook mo gen zijn, men acht de indiening ervan voor barig. omdat zij vooruit loopt op de defini tieve behandeling van de begroting van Bo naire in een openbare vergadering der Sta ten der Nederlandse Antillen. Het persoonlijke sentiment speelt kenne lijk ook een grote rol in de Bonairiaanse be stuurscrisis. Zo wordt de heer Chirino door de tegenpartij verweten, te hebben getracht van een der gedeputeerden gedaan te krij gen, dat deze hem gouvernementsgoederen gratis zou afstaan, die normaliter worden verhuurd. De crisis op Bonaire kan ook tot gevolg hebben, dat het bestuurswerk op het eiland wordt lamgelegd, indien de meerderheid van de Eilandsraad zou besluiten niet lan ger aan de wetgevende arbeid mede te wer ken. Produktschap Siergewassen Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft dinsdagmiddag uitvoe rig gesproken over het nieuwe systeem van de minimum-exportprijzen. De uit voerigheid van de debatten werd hoofd zakelijk veroorzaakt door de verschillen van mening over de berekening van de kostprijzen. Tenslotte is de nieuwe rege ring zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Zal de export van bloembollen dit jaar minder zijn dan in voorgaande jaren? Deze vraag kwam tijdens het gesprek over de minimumprijzen aan de orde. Het ant woord van de voorzitter, dr. A. J. Verhage, en de heren Th. R. de Vroomen en M. C. Driehuizen luidde zeer beslist: „Neen". Zelfs de verminderde uitvoer naar Frank rijk wordt door de export naar andere lan den goedgemaakt. Een geruststellende mededeling dus. De voorzitter deed een andere, overi gens reeds verwachte, mededeling. Hij stelde het bestuur er namelijk van in ken nis, dat op de plaats van de heer D. van Egmond uit Hillegom voortaan de heer K. de Geus uit St. Maarten zal zitten. De heer De Geus is door de drie landbouw organisaties als opvolger van de heer Van Egmond aangewezen. Wat betreft het systeem van de mini- mum-exportprijzen is volgens de voorzit ter, dr. Verhage, een basis gevonden, die een continuïteit waarborgt. Het voort durend veranderen van methoden ter vast stelling van de minimum-exportprijzen werkt zeer onrustig op de buitenlandse markt. De Commissie van bijstand heeft over de uitzonderingssoorten vergaderd. Het zijn er 25, plus Murillo, La Reine en Valkensports. Er is aan de prijzen voor Amerika en Canada weinig te veranderen, omdat de Amerikaanse regering dwingt een bepaalde regeling te volgen. Naar de mening van de heer Elferink is het onjuist, de binnenlandse minimum prijs op negentig percent van de kostprijs in het goedkoopste produktiegebied te stel len. Hij zag liever een verdeling naar produktiegebied. De heer Stokman wenste het gemiddelde van alle produktiegebie- den en een lagere surplusuitbetaling. Dr. Verhage ontzenuwde deze en alle andere argumenten tegen de kostprijsberekenin gen. Naar zijn oordeel moet men alle be rekeningen als een basis-vaststelling zien; verder moet de handel de prijzen zelf be palen. Er is nergens enig streven tot vast stelling van garantieprijzen. Algemeen was men van mening, dat men het nieuwe systeem moest aanvaarden, hetgeen niet wegneemt, dat mogelijk nog wel verbeteringen kunnen worden aange bracht. De prijzen voor Amerika en Cana da kregen ieders goedkeuring, zodat de voorzitter nog diezelfde avond in het vliegtuig naar New York kon stappen om ze daar te bespreken. LONDEN (UP) Het Russische persagent schap „Tass" bericht dat het Russische le ger en de vloot uitgebreide manoeuvres hebben gehouden, waarbij proefnemingen met atoom- en waterstofwapens zijn geno men. Dit is de eerste maal dat de lopende serie Russische kernproeven officieel uit Moskou bevestigd wordt. Het bericht be vestigt de veronderstellingen in militaire kringen in Londen en Washington dat de Sovjet-Unie bezig is met een zeer uitge breid oefenprogramma van de Russische strijdkrachten. WASHINGON (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld, dat er gisteren in de Sovjet- Unie weer een waterstofbom tot ontplof fing is gebracht op een plaats ten noorden van de poolcirkel. Kernproef in Australië LONDEN (Reuter). In Londen is be kend gemaakt dat te Maralinga in Zuid- Australië op een toren de tweede kernont ploffing in de lopende reeks proeven is te weeggebracht. De proef werd bijgewoond door waarnemers van het Britse Gemene best en van geallieerde landen. BOEDAPEST (Reuter). - De Hongaarse minister van staat, Marosan, heeft in de technische hogeschool van Boedapest tot de studenten gezegd, dat hij op 23 oktober, de eerste verjaardag van het uitbreken van de Hongaarse opstand, er op zal toezien dat de studenten op die dag in de hoge school aanwezig zijn. Op 23 oktober zal normaal onderwijs worden gegeven en de studenten moeten op hun plaatsen zijn in de universiteiten. Indien er op 23 oktober studenten zonder deugdelijke reden niet op de universiteit aanwezig zijn, zullen de wegblijvers de waarschuwing krijgen, dat er nog 15.000 jonge Hongaren graag aan een universiteit willen studeren, maar dat er voor dezen geen plaats is. Marosan heeft ook gewaarschuwd, dat de „arbeidsmacht" een einde zal maken aan eventuele straatdemonstraties op 23 oktober. Tot ongeveer vijfduizend mensen, die zaterdag in het voetbalstadion te Boe dapest verzameld waren, zei hij, dat op 23 oktober normaal zal worden gewerkt. „Wij zullen zien wie er niet op zijn plaats aanwezig is. Indien men de straat oploopt, alleen of in groepen, zal de arbeidsmacht de orde handhaven", aldus Marosan. AMSTERDAM In het niet-officiële ochtendverkeer wer den de koersen voor Koninklijke Olie aan gepast bij de slotkoers uit New York en werd gehandeld op 192,60. Unilever ging de markt uit op 363 en Philips op 252. Er hadden wat dekkingsaankopen plaats door de beroepshandel. Geleidelijk aan kwam er wat aanbod in een zeer dunne markt, waardoor de koersen inzakten tot 190,80 voor Koninklijke Olie, 360 voor Unilever en 250 voor Philips. Ten opzichte van de slotkoersen van maandag waren deze koer sen aan de lage kant en voor Koninklijke Olie en Unilever zelfs flauw. Een en ander was het gevolg van de flauwe stemming in Wallstreet, waar de koersen zijn ge daald tot gemiddeld het laagste punt sedert bijna twee jaren. De opening in het officiële beursverkeer was voor Koninklijke Olie 189,70. De handel had niet veel te betekenen. Deze koers werd blijkbaar toch wel wat te laag bevonden, waardoor wat vraag kwam op dagen. Geleidelijk steeg de koers tot 191,40 tegen maandag slotprijs 194,20. Heirdoor werd toch nog circa 3 verloren. K.L.M. was circa 2 lager. Unilever trok aan van 360 tot 365 en verloor dus slechts 2 punten. Ook Philips herstelde zich heel goed tot 253Vfe na een opening van 249. Het verlies bedroeg hier slechts een half percent. AKU opende IV2 punt lager doch haalde hiervan 1 punt in. Ook gisteren voeren de schepen bij de opening in het kielzog van de overige markttendentie en waren de aandelen in deze sector over de gehele linie lager. Hier kwam in het verdere beursverloop enige vraag los, mede door steun van de beroeps- handel en dekkingsaankopen, waardoor de koersen belangrijk opliepen. Uiteinde lijk verloor Scheepvaart Unie 2 punten. Bij de opening bedroeg het verlies voor dit fonds 5% percent. HollandAmerika Lijn herstelde zich van 147V2 tot 150, Van Ommeren van 198 tot 202, terwijl ook de overige fondsen het koersverlies van de opening geheel te boven kwamen en om streeks de vorige slotprijs sloten. In de staatsfondsenhoek had de staffel- lening weer van aanbod te lijden. Het pu bliek blijft voor deze papieren uit de markt omdat deze lening een lange looptijd heeft (1987) en niet uitloot. De verplichte vraag was wederom niet voldoende om de koers te kunnen ophouden en na opening op 81 kwam spoedig een koers van 80 tot stand. Het slot kwam op circa 80 3/8 tegen gisteren 81V2. De overige papieren boek ten door elkaar een verlies van circa 1/4 percent. Men is ter beurze van mening dat de markt zo langzamerhand rijp is voor een technisch herstel. In dit opzicht wor den speciaal genoemd de industriële aan delen en die van de scheepvaartfondsen. In de Indonesische waarden ging bijna niets om en de koersen bleven binnen nauwe grenzen. Prolongatie 5 pet. (ANP). NEW YORK De koersen van de aandelen ondergingen een aanzienlijke verbetering, ondanks enige onzekerheid die het aanvankelijk snelle tempo van het herstel vertraagde. De marktprijs van de aandelen wvn on geveer een kwart terug van de 4.700 miljoen dollar die er in de verkoopgolvpn van maandag af was gegaan. Koopjesjagers deden de prijzen scherp oplopen in de drukte bij de opening maar zij werden daarna kieskeuriger. Sommige bezitters van aandelen, die niet deelnamen aan de verkoopgolf, maakten gebruik van de stijgende tendens om zich van enkele stukken te ontdoen. De totale omzet bleef met 2.840.000 beneden het totaal van maan dag 3.160.000 die de omvangrijkste was van dit jaar. Het Dow Jones gemiddelde voor in dustriële waarden steeg van 458 96 op maandag tot 462.87 op dinsdag, dat voor spoorwegfondsen van 124.35 tot 125 06 en dat voor ooenbare nutsbedrijven van 66.85 tot 67.23. (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3% °/o Nederl. '47 80 K 3 °/n Nedl. 1962/64 87 H A. K. U 158'/i 162 Calvé Delft 295 Van Gelder Zonen 177 K. N. Hoogovens 274 Nederl. Ford 220 N. Kabelfabriek 257 gew. Philips Gloeil 253 258 pref. PhilipsGloeil 139 Unilever 363 369 Wilton Fijenoord 200 Dordtsche Petrol. 888 Konkl. Petroleum f 190,80 194,50 A'dam Rubber 66 K. L. M f 115,30 Holl. Amer. Lijk 151 N. Scheepv. Unie 135% Phs. v. Ommeren 201 VÏ H. V. A 107 Verg. Deli Mij en 74 Amsterd. Bank 198 Ned. Handel Mij. 152 Rotterd. Bank 160 Twentsche Bank 157 Anaconda Copper 51% Bethlehem Steel 43 U. S. Steel 60% General Motors.. 40 Shell Union 78% 28 Abbekerk, 25 v. Shanghai te Masbate. Alioth, 24 te Santos. Alphard, 24 v. Las Palmas n. Recife. Amsteistad, 24 v. Fremantle n. Karachi. Albireo, 24 v. Karachi n. Bombay. Almkerk, 25 te Genua. Amstelsluis, 24 v. Yokohama n. Fremantle. Argos, 25 te Rotterdam. Alpherat, 24 v. Natal n. New York. Angolakust, 24 v. Lagos n. Port Harcourt. Arendsdijk, 24 v. New Orleans n. Antwerpen. Arnedijk, 24 v. Galveston. Balong, 25 te Belawan. Banda, 25 te Port Swettenham. Baarn, 25 te Puerto Cabello. Bantam, 24 v. New York n. New Orleans. Batjan, 25 te Baltimore. Beninkust, 25 te Takoradi. Bawean, 24 210 m. n.n.o. Puluweh n. Chittagong. Bintang, 24 12 m. z.o. Cape Rachado n. Belawan. Coryda, 24 v. Pladju n. Pulubukom. Caltex Nederland, 25 te Sidon. Caltex Rotterdam, 24 dw. Lissabon n. Pt. Said. Cradle of Liberty, 24 v. Mena Al Ahmadi naar Philadelphia. Celebes, 24 30 m. z.w. Finisterre v. Genua n. U.K. Cinulia, 25 te Rotterdam verw. Caltex Leiden, 24 50 m. n.n.w. Muscat n. Suez. Coolsingel, 24 360 m. z. Azoren n. Pto. Ordaz. Coryda, 24 v. Pladju n. Bukom. Daphnis, 25 te Curagao. Eenhoorn, 25 te Alexandrië. Eos, 24 60 m. z.z.w. Ouessant n. Amsterdam. Felipes, 24 v. Pladju n. Singapore. Felipes, 24 v. Pladju n. Singapore. Gaasterland, 25 te Rio de Janeiro. Guineekust, 24 v. Le Havre n. Amsterdam. Groote Beer, 24 te Quebec. Hispania, 24 te Rotterdam. Haarlem, 24 50 m. v. Ouessant n. San Juan. Hestia, 25 te New York. Iberia, pass. 24 Ouessant n. Vigo. Katelysia, 25 te Maracaibo. Kieldrecht, 25 te Antwerpen. Kryptos, 24 v. Curagao n. Buenos Aires. Kota Baroe, 24 45 m. o.z.o. St. Vincent n. R'dam. Karossa, 25 te Makassar v. Samarinda. Kelletia, 24 te Rotterdam terug v. proeftocht. Kinderdijk. 25 te New York. Karimata, 24 Cartagena gepass. n. Leixoes. Kota Gede, 24 v. Genua n. Port Said. Lindekerk, 24 te Khorramshar. Louis Lantz, 24 te Emden. Laurenskerk, 24 v. Rotterdam n. Amsterdam. Liberty Bell, 24 250 mijl z.o. Sint Helena naar Philadelphia. Maas, 24 v. Tunis n. Messina. Mariekerk, 24 v. Genua n. Port Said. Metula, 24 v. Pulubukom te Pladju. Musi, 26 te Posso v. Luwuk. Musilloyd, 26 te Colombo n. Colombo. Malea, 24 180 m. n.o. Mindano n. Yokohama. Mylady, 24 140 m. z.w. Ouessant n. Martinique. Oldekerk, 24 in Str. v. Messina n. Genua. Oranje, 25 v. Aden te Colombo. Oranje Nassau, 24 te Santiaga de Cuba. Ouwerkerk, 24 v. Rotterdam n. Bremen. Osiris, 25 te Port Au Prince. Oostkerk, 27 te Adelaide v. Fremantle. Prins Alexander, 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Prins Casimir, 24 te Le Havre. P. G. Thulin, 24 te Seven Islands. Prins Willem II, 25 te Antwerpen. Pr. Will. IV, 24 700 m. w. Valencia n. Le Havre. Pendrecht, 24 50 m. z. Colombo n. Formosa. Pr. Johan Willem Friso, 24 500 m. n.w. Valencia naar Montreal. Rondo, 24 v. Amsterdam n. Port Said. Rotti, 24 te Djibouti n. Port Said. Roggeveen, 25 te Dunedin. Soestdijk, 24 te Rotterdam. Stad Alkmaar, 25 v. Rotterdam n. Savona. Sibajak, 24 v. Aden n. Suez. I Straat Mozambique, 24 v. Penang n. Durban. I Stad Utrecht, 24 dw. Bergen n. Narvik. Stanvac Lirik, 25 te Melbourne. I Straat Banka, 25 te Bali. Schiedijk, 27 te Philadelphia verw. I Stad Breda, 24 v. Birkenhead n. Monrovia. 1 Stad Haarlem, 24 v. Melilla n. IJmuiden. Stad Schiedam, 24 55 m. w. Oporto n. Rotterdam. Straat Banka, 25 te Bali verw. Tabian, 25 te Port Swettenham. Telamon, 25 te Carthagena verw. Trompenberg, 24 107 m. n.o. San Miguel n. Port of Spain. Weltevreden, 25 te Sorong. Wonogiri, 25 te Balikpapan. Waal, 24 v. Alexandrië n. Beyrouth. Zeeland, 25 te New Orleans. Zuiderkerk, 24 120 m. z. Finisterre n. Antwerpen. WARSCHAU, (Reuter) De leider van de Poolse communistische partij, Gomoelka, heeft in een toespraak gezegd: „Als iemand de kwestie van wijziging van onze weste lijke grens ter sprake brengt, is er maar een alternatief, namelijk oorlog". „Als wij zeggen dat onze westgrens een Europese vredesgrens is", zei Gomoelka, „dan is dat geen propaganda, maar de waarheid". Geen enkele Pool zou ooit bereid zijn met wie dan ook over die grens te onderhandelen. Gomoelka zei dat Polen zijn defensie moest versterken met het oog op de huidige poli tiek van West-Duitsland, die een groot ge vaar voor de vrede in Europa betekent. „Het doel van onze politiek is", aldus de Poolse leider, „het vertrouwen van het Westen te winnen en dit er van te over tuigen, dat socialisme vrede en vooruitgang betekent". (UP) Gomoelka sprak zondag tot de arbeiders van een autofabriek in Zeran, bij Warschau, aldus radio Warschau. Gomoelka noemde de uitlating van bondskanselier Adenauer over het opgeven van het denk beeld van geweld om de voormalige Duitse provincies terug te krijgen „politieke hum bug". Hij zei voorts, dat indien het Noord- Atlantische verdrag wordt opgeheven het pact van Warschau eveneens „kan worden ontbonden", aldus radio Warschau. Acht jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van Justitie bij de rechtbank te Arn hem geëist tegen twee Arnhemmers, die op 13 mei een roofoverval hadden gepleegd op de bejaarde bewoners van een boerderijtje te Valkenhuizen bij Arnhem. De twee mannen, de 46-jarige A. B. en de 44-jarige G. J. V., kenden elkaar tevo ren niet. Tijdens een toevallige ontmoeting op straat klaagden zij elkaar hun nood over hun berooide toestand. B. dacht, dat in het boerderijtje in Valkenhuizen wel geld te halen was. Zij besloten er een inbraak te plegen. Op de avond van de 13de mei riepen zij de 73-jarige boer naar de voor deur. B. sloeg dé oude man met een stuk hout op het hoofd en bedreigde daarna de 81-jarige vrouw van de boer. De oude vrouw gaf haar spaarduitjes: f 200, waar mee de onverlaten er vandoor gingen. De politie, geholpen door een speurhond, wist hen echter spoedig te vinden. De officier van Justitie achtte uit een oogpunt van generale preventie een uiter mate zware straf noodzakelijk. Roofover vallen zijn aan de orde van de dag, zei de officier, die echter de maximumstraf van twaalf jaar niet wilde eisen, omdat beide verdachten verminderd toerekeningsvat baar en invalide zijn, (B. heeft een rug aandoening en V. is hartlijder). Hun leven is een aaneenschakeling van misdrijven: diefstallen, landloperij en zedendelicten. B. heeft acht jaar en vier maanden rijks werkinrichting en vier jaar en drie maan den gevangenisstraf ondergaan, V. negen maanden rijkswerkinrichting en vijf jaar gevangenisstraf. De raadsman van B., mr. G. J. W. Ketz, drong aan op een lagere straf op grond van verminderde toerekeningsvatbaarheid. Mr. T. Koopman schetste verdachte V. als een slappe, willoze figuur, wiens aan deel in het misdrijf kleiner moet worden geacht dan dat van B. Namens de familie van V. stelde hij aan de bejaarde landbou wer de helft van het geroofde geld ter hand. Op 8 oktober zal de rechtbank uitspraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3