„IJtunnelslachtoffer" Ducroo opent nieuw fabriekscomplex Algerije-debat in Parijs begon onder verwarde omstandigheden Van dag tot dag j Verhuizing en nieuwbouw kostte ruim acht miljoen Beweging in Perzisch concessiegebied Zelfstandigheid Geen bus Dan maar bromfietsen „Hebt U al een keus gedaan?" „Ik? Ja hoor! n INVENTA. Op de <ZPraatótoeL Limburgs Gedeputeerde bij autobotsing omgekomen haard!" Vrouw en drie kinderen uit brandend huis ontsnapt Nederlander in Duitsland om het leven gekomen Schipper zette 16-jarig knechtje overboord Jongen wist zwemmend en wadend A mei and te bereiken Verdeelde regering en verdeelde kamercommissie zonder rapport voor de Franse Assemblee Wegwijzer naar tunnel Baggermolen viste in Rotterdam een bom op Tragedie van Noordwijk nog niet ontraadseld Bakker vond in keuken half geopende gaskraan Schrijver S. Franke overleden Niet-rüvaardipp bezitters van een riibewijs Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS yHoe is het ontstaan "N Dit woord: IN LICHTELAAIE WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1957 3 De manier waarop in het zuiden van de Verenigde Staten wordt gespot met alle op vattingen van fatsoen en redelijkheid, wan neer het erom gaat de negerbevolking te verhinderen haar normale burgen-echten waar te nemen, verdient geen enkel woord van verontschuldiging en wekt terecht ver ontwaardiging en afkeer bij alle beschaaf de mensen in Amerika en elders. Het zou dan ook overbodig zijn, dit onderwerp op- njeuw aan te roeren, wanneer het niet een schril licht wierp op de onwillekeurige hy pocrisie, waarvan velen blijk geven als het de fouten van anderen betreft. Want wat bij de school in Little Rock js gebeurd, is in diepste grond niet een rassenkwestie, doch een van de vele ge vallen waarin de enkeling tegenover de menigte staat. Enkeling en menigte zijn altijd en overal vijanden. Wanneer zij in een of andere te genstelling tegenover elkander worden ge plaatst, schroomt de menigte niet voor de afschuwelijkste onrechtmatigheden en lijkt zij een wreed, gevoelloos monster, dat vreugde schept in de kwelling van anderen. De tegenstelling zwart blank is niet bepalend. De eigenlijke tegenstelling is: massa enkeling. Men vindt die terug in alle situaties waar onrecht wordt gepleegd. Wanneer een menigte slechts kan worden bezield door een boosaardig machtsbesef en zich massaal bewust wordt van een tegen stelling tot de machteloze enkeling, kent haar wreedheid geen grenzen van bescha ving en fatsoen meer, doch pleegt zij mis daden waarvoor ieder der individuen, waaruit zij is samengesteld, zich zou scha men. Een geheimzinnige massageest zwiept oe zinnen op en cloet de stem der bescha ving verstommen. Wij behoeven niet ver naar voorbeelden te zoeken. Wij vinden ze reeds op school, waar een massa kinderen meedogenloos rondtroept om een verschoppeling, die toe vallig de aanleiding tot een tegenstelling is geweest: een enkeling die rood haar heeft terwijl de meerderheid bruin, zwart of blond is een enkeling die een opvallend gekleurd truitje aan moest, terwijl de meer derheid de traditionele mode volgt. Een enkeling, die alleen is komen te staan door een toevallige omstandigheid en daardoor de redeloze woede van de menigte oproept. Een automobilist, wiens motor weigert in een drukke file, krijgt de redeloze woede van alle andere automobilisten op zijn hals, ofschoon hij geen enkele schuld aan zijn situatie draagt. Redeloos dat is het woord. Onbeschaafd dat is de tweede ierm. Deze twee karaktereigenschappen kenmerken de massa, wie ook haar samen stellende delen zijn. Vele historische mis dadigers hebben dat begrepen en er een handig gebruik van gemaakt. Oorlogen en massale misdaden zijn het gevolg geweest van de gewiekste wijze, waarop krachtige figuren een massa wisten aan te vuren. „Beschaafde" mensen hebben in de oorlog massaal de wreedste onrechtvaardigheden gepleegd tegen machteloze onderworpenen. En niet alleen in de laatste oorlog. Alle oorlogen zijn geschandvlekt door redeloze terreur van incidentele machthebbers tegen hulpeloze slachtoffers. Hulpeloosheid is een rode lap op de stier, die massa heet. Van kindsbeen af hebben wij allen, op een of andere wijze, te weinig die verder felijke massageest weerstaan, die ons mee sleepte en opzweepte tegen hulpelozen. Als een blanke in Afrika in handen valt van een troep zwarten en machteloos op hun mededogen hoopt, kan hij vruchteloos hopen. Want daar zijn de rollen omgekeerd, doch daar is de massageest dezelfde. Men vindt dit gebrek aan individuele be schaving en geestkracht terug in alle situa ties, waar het de omstandigheden meeheeft. Inderdaad is het euvel in zijn algemeen heid te omschrijven als een gebrek aan in dividuele zelfstandigheid. De beschaving, die verstek laat gaan, mist een beslissend element, namelijk de geestelijke kracht van de enkeling, die hem in staat zou hebben gesteld zichzelf te blijven en zich staande te houden in de stroom van massale rede loosheid. Zo bezien is de beschaving, waarop wij ons plegen te beroemen, er eigenlijk nog een van zeer inferieure kwaliteit. ADVERTENTIE Bij een ongeluk op de „Autobahn" tus sen Darmstadt en Mannheim is dinsdag- ochtend de heer Matthieu Gitmans, lid van Gedeputeerde Staten van Limburg, die onderweg was naar Tirol om daar zijn vakantie door te brengen, om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde omstreeks halftien. De auto van de heer Gitmans kwam in een slip in botsing met een tegenligger, een grote vrachtauto, en werd totaal vernield. De heer Gitmans, die een vrouw 'en drie kinderen achterlaat, was 51 jaar. Sinds april 1954 was hij voor de KVP lid van Provinciale Staten van Limburg, sinds de cember 1956 lid van Gedeputeerde Staten als opvolger der staatssecretaris Höppener. "ij was lid van de partijraad en van de sociaal-economische commissie der KVP en voorzitter van de afdeling Limburg der Contactcommissie Opvoering Produktivi- teit. De heer Gitmans, die in Tegelen woonde was directeur van de n.v. Andreas Krey- kamps tabaksbedrijven aldaar. Hij was be stuurslid van de Nederlandse vereniging voor kerftabakindustrie en van de stich ting tabakverwerkende industrieën. (Van een onzer redacteuren) Vandaag over een week opent burge meester mr. G. van Hal aan de Westhaven in Amsterdam, even ten zuiden van de Centrale Hemweg, het nieuwe fabrieks complex van de n.v. Machinefabriek Du croo en Brauns, die haar oiLde vestiging aan de Valkenweg in Amsterdam-Noord heeft moeten ontruimen om plaats te ma ken voor de IJtunnel(plannen). Ruim een jaar geleden sloeg wethouder G. van 't Hull in het opgespoten zand van dit industrieterrein de eerste van de 729 heipalen voor deze nieuwe fabriek, een plechtigheid die een bizondere nadruk kieeg doordat hiermee een zichtbaar begin gemaakt werd met de uitvoering van de langverbeide bouw van de IJtunnel. Thans is het bedrijf, groter en fraaier dan tevoren, herrezen aan de Westhaven- polder, maar het bedrag van 4,4 miljoen gulden dat de gemeente aan Ducroo betaal de als vergoeding voor de verplaatsings kosten, bleek bij lange na niet voldoende. Totaal hebben de bouw en de verhuizing bijna f 8,4 miljoen gulden gevergd, maar daarvoor bezit het bedrijf dan ook thans een der modernste en efficiëntste construe- t.iefabrieken van Nederland, die met haar totale oppervlakte van 40.000 m2 zestig percent groter is dan het oude complex in Amsterdam-Noord. Bebouwd is daarvan 16.000 m2, (een uitbreiding van 27 percent). In tegenstelling tot de oude ligt de nieuwe fabriek evenwijdig aan de haven, hetgeen vele voordelen met lossen en laden biedt. Loodrecht hierop zijn twaalf fabriekshal len met een vloeroppervlak van 11000 m2 aangelegd, waarin zelfs de zwaarste en moeilijkste constructieopdrachten kunnen worden uitgevoerd. Hier vervaardigt men de enorme vaste en beweegbare bruggen, viaducten, sluisdeuren, elektrische kranen, stoom- en diesellocomotieven, goederenwa gons en andere kapitale werktuigen, waar aan „Ducroo" zijn vijftigjarige reputatie als een der beste allround-constructie werkplaatsen in Noordwest-Europa dankt. Brommers als lokaas Tevens is de opgedrongen verhuizing van dit bedrijf voor de directie aanleiding ge weest. het gehele fabrikageproces en het machinepark te herzien en te vernieuwen, een gelegenheid die maar weinig bedrijven in deze branche krijgen en waarvoor men achteraf dan ook wel dankbaar is. Werd er dus ten aanzien van de produktieruimte en de rationalisatie grote winst geboekt, minder rooskleurig leek aanvankelijk het probleem van de werkkrachten. In de oude fabriek werkten ongeveer driehonderdvijf tig, goeddeels hooggespecialiseerde arbei ders. die niet slechts afkomstig waren uit Amsterdam en omstreken, maar ook uit Noordhollandse dorpen als bijvoorbeeld Monnikendam e.d. Een deel van deze fo rensen, en ook een aantal werknemers uit Amsterdam-Oost en -Noord had al vroeg tijdig het voornemen aangekondigd om elders werk te willen zoeken, temeer om dat de gemeente Amsterdam geen bus dienst naar de nieuw te bouwen fabriek wilde inleggen. Volgens B. en W. zou zo'n buslijn niet rendabel zijn. maar de directie van Ducroo. evenals die van het belenden de overslagbedrijf, dreigden daarvan de dupe te worden. Ducroo vond er dit op: zij beloofde iedere arbeider, die blijven zou. naar keuze een maandelijkse toeslag of een (bijna gratis) bromfiets ter compen satie van de langere afstand van huis naar de fabriek vice versa, terwijl er tevens een eigen autobus kwam voor het transport der arbeiders van en naar Sloterdijk. Dit lokaas werkte: bijna honderd werknemers van Ducroo zijn nu „bromforensen" geworden op kosten van hun baas. Toch is de totale fabrieksbezetting met driehonderd man nog onder die van het oude bedrijf geble ven, maar men hoopt, vooral uit Nieuw- West, binnenkort de nog ontbrekende werkkrachten te kunnen aantrekken. In haar huidige omvang biedt de fabriek plaats aan ongeveer vierhonderd man per soneel. Kapitaal bedrijf Als burgemeester Van Hal volgende week het imposante nieuwe fabriekscomplex of ficieel openen zal, dan zijn daar alweer diverse grote objecten in bewerking: brug gen voor de vérbinding tussen Elburg en de polder Oost-Flevoland en voor diverse andere gemeenten, een serie gigantische portaalkranen met een vlucht van 36 meter, besetmd voor de Rotterdamse haven, zwa re stempels en kappen voor de ondersteu- nir.gswerken in de Nederlandse, Belgische, Britse en Marokkaanse mijnbouw, oogst en hopperwagens (met een laadvermogen van honderd ton) voor Afrika, India, Birma en de Velsense hoogovens en meer van dergelijke klusjes. In de nieuwe fabrieks hallen kan men zien, boe loopkranen met een hefvermogen van twintig ton, deze en andere zware werkstukken van de ene arbeidsplaats naar de andere machine transporteren, maar ook. hoe in dit sterk- gemeehaniseerde bedrijf vele bewerkingen toch nog steeds met handgereedschap ver richt moeten worden, omdat de grote werkstukken bijna zonder uitzondering „eenlingen" - dat wil zeggen: eenmalige en zeer bizondere produkten - zijn. Mis schien is dat voor de arbeiders, naast de gratis bromfietsen, de voornaamste attrac tie van dit bedrijf: dat zij er voortdurend gevarieerd en interessant werk vinden, en nooit verlaagd worden tot automatons aan een lopende band. Ze zijn dan ook best tevreden met hun werk - en vol trots be weren zij: „Bij Ducroo maken we alles, van staalconstructies voor wolkenkrabbers tot pannenkrabbers toe li invLi R.S. Stokvis Zonen N.V. Afdeling Haarden en Kachels In de Van Speijckstraat te Rotterdam is dinsdagmiddag in nauwelijks een kwartier een woning geheel uitgebrand. De vrouw des huizes kon ternauwernood met haar twee zieke kinderen van 11 en 13 jaar en een baby van zes weken aan de vlammen ontkomen. De brand is ontstaan in een keukentje aan de achterzijde van het huis, waar de vlam van een gasstel waarschijn lijk een houten schot heeft aangestoken. De brandweer heeft de brand met drie stralen geblust. Van de inventaris van het huis kon niets worden gered. DARMSTADT (UP) Een 51-jarige Nederlander, de heer M. Gitmans uit Steijl (L.), is dinsdag om het leven gekomen, toen zijn auto op een verkeersweg slipte en met een zware vrachtauto in botsing kwam. Zijn passagiere, een Duitse vrouw uit Dusseldorf, werd ernstig gewond. De auto werd volkomen vernield. De nieuwe fabriek aan de Westhaven (Luchtfoto K.L.M.) Maandagavond heeft dc schipper van de garnalenvisser Harlingen 75 op zijn knechtje een middeleeuwse straf toegepast. Na een twist heeft hij de 16-jarige jongen op een zandplaat in de Waddenzee bij Ameland overboord gezet en hem daar zonder voedsel achtergelaten. Daar deze zandplaat bij hoog water onderloopt, bleef de jongen geen andere keus dan zwem mend en wadend te proberen Ameland te bereiken. Dat is hem met veel moeite gelukt. De schipper vertelde het geval op zee aan een collega en deze alarmeerde bij aankomst te Harlingen de ouders van de jongen en de rijkspolitie. De schipper van de Harlingen 75 bevindt zich nog op de Waddenzee. Dinsdag heeft de A.N.W.B. bij de Velser tunnel de aavwijzingsborden geplaatst die de weg onder het Noord zeekanaal aangeven. Rechts op de foto ziet men de ventilatieschachten van de tunnel. (Van onze correspondent in Parijs) Vanmiddag is de Franse Nationale Ver gadering met de debatten over het toe komstige statuut voor Algerije begonnen en men drukt zich heel voorzichtig uit, wanneer men vaststelt, dat de politieke situatie in dit opzicht nog steeds niet door zichtig is. Op een rondetafelconferentie van partijleiders is zaterdag een moeizaam compromis tot stand gebracht, nadat de regering zelf niet meer in staat was ge bleken een voor alle ministers aanvaard baar voorstel te doen. Sinds zaterdag is er echter van bijna alle kanten, en vooral aan de rechterzijde, weer zoveel afgedon gen op dit compromis, dat de waarde van deze overeenkomst twijfelachtig is. Om het resultaat van de rondetafelconferentie kracht bij te zetten is de conservatieve rapporteur Roclore, die het ontwerp in de Kamer had moeten „verkopen", in de af gelopen nacht afgetreden en vervangen door een socialist, die vermoedelijk niet veel te rapporteren zal hebben. Onder deze verwarde omstandigheden mag worden verwacht, dat premier Bour- gès-Maunoury niet zal dralen zo gauw mogelijk de vertrouwenskwestie te stellen, in de hoop het ontwerp-statuut voor Alge rije, zoals de rondetafelconferentie dit heeft gecorrigeerd, toch nog door de Kamer te kunnen jagen. Zijn voornaamste troef is een zekere aarzeling bij een deel van het parlement de crisis over Algerije te ontketenen op het moment dat de UNO- projectoren in New York op Frankrijk worden gericht. (UP) De gehele dag kwamen telegram men en brieven van tegenstanders van het wetsontwerp in Parijs binnen. De Alge rijnse afdeling van de Franse boeren- federatie, een rechts-georiënteerde orga nisatie, waarschuwde dat de ontwerpen, als zij tot wet verheven worden, zullen leiden tot een exodus van de Franse plat telanders uit Algerije. In de commissie voor Binnenlandse Zaken volgde de ene stemming op de andere. De linkse en rechtse vleugels stonden lijnrecht tegenovr elkaar.. Op een gegeven ogenblik, met 31 tegen 13 stem men, werd een amendement op de wets ontwerpen aangenomen, waardoor de be paling over het stichten ener „Assemblee van gemeenschappen" uit: de ontwerpen werd geschrapt. Later, toen een Algerijns bestuursapparaat ter sprake kwam, waren er zoveel blokken binnen de commissie, dat er niet gestemd kon worden. Tot drie maal toe mislukte een stemming. Personeel van de baggermolen Sliedrecht 9, die de spoorweghaven in Rotterdam uit- j diept, zag dinsdagavond omstreeks zes I uur tot zijn grote schrik, dat er een groot I projectiel in een van de emmers naar boven kwam. Een politiedeskundige con stateerde dat het een vliegtuigbom van ongeveer honderd kilogram was. Onmid dellijk werd de omgeving afgezet en de mijnopruimingsdienst in Den Haag gewaar schuwd. Voorzichtig heeft deze de bom verwijderd en naar elders overgebracht, waar zij zal worden gedemonteerd. Eerder op de dag had een zandzuiger in de Eem- i haven te Rotterdam al een granaatkop op gezogen. De kop werd door personeel van I de afdeling jacht- en vuurwapenwet van de politie weggehaald. Het onderzoek naar de juiste toedracht van de tragedie dat zich in een zomer huisje aan de Henegouwerweg te Noord- wijk heeft afgespeeld, is nog steeds in vol le gang. Vandaag zal dr. Hulst uit Leiden opnieuw een sectie verrichten op de stof felijke overschotten van het jonge echt paar en de twee kinderen, die, zoals hem reeds eerder gebleken was, door koolmo- noxyde-vergiftiging uit lichtgas zijn om gekomen. „Iemand moet de gaskraan half hebben geopend", aldus verklaart de politie te Noordwijk. Het feit, dat de politie maan dagochtend de gaskraan gesloten vond, be hoeft thans geen bevreemding meer te wekken, 's Middags immers meldde zich bij de recherche een bakker uit de bad plaats, die verklaarde dat de gaskraan in het zomerhuisje zaterdagmiddag om streeks vier uur half open stond. De bak ker rook namelijk een sterke gaslucht, ging, toen hij op zijn bellen geen gehoor kreeg, de woning binnen en vond in de keuken de gaskraan half open staan. Na dat hij deze gesloten had is de bakker zon der verder een onderzoek in te stellen, zijns weegs gegaan. De politie wil nog vele mensen verho ren. Bekend is, dat het huwelijk tussen de 26-jarige kelner, die in Utrecht werkte, en diens een jaar oudere echtgenote verre van ideaal was. Het zoontje van vijf jaar was niet het kind van de kelner en er zou sprake zijn van een derde man, die het i huwelijksleven van het paar bedreigde. De mogelijkheid van een familiedrama is dus niet uitgesloten. Een kennis van het om het leven geko men gezin, een pianist, trof het echtpaar en de kinderen in de nacht van zondag op maandag levenloos op de zolderverdieping van het huisje op bed aan. Het jongste kind, dat ook is overleden, was een meis je van vijftien maanden. In de Centraal Israëlitische Ziekenver pleging in Amsterdam is dinsdag op zeven- enzeventigjarige leeftijd overleden de be kende schrijver S. Franke. Hij schreef on geveer zestig romans en boeken voor de jeugd. Vooral met de laatste heeft hij voor de oorlog al een grote kring van lezers kunnen boeien. De belangstelling voor Franke's boeken is in ons land begonnen met zijn Kantjilverhalen. S. Franke werd op 16 maart 1880 in Middelie (Noordholland) geboren. Op zes tienjarige leeftijd is hij als koloniaal naar het voormalige Nederlands Indië gegaan. In 1900 keerde hij naar Nederland terug en trad als seinwachter in dienst van de Nederlandse Spoorwegen. Tijdens öe sta king van 1903 werd hij ontslagen, daarna vervulde hij verscheidene andere betrek kingen. De vier jaren die hij in Indië doorbracht hebben hem geïnspireerd tot veel verhalen over het leven in de tropen. Voorbeelden daarvan zijn „Een stad ver rees" over het oude Batavia, „De juiste weg de eerste tocht naar Indië". „Hanman het tijgerjong", „Si Taloe, het dessaiong" „Anansie, de avonturen van Heer Spin in Suriname" en de verhalen over het hert Kantjil. Van een andere bekende reeks noemen wij „Jaap en zijn hond", „Jaap heeft een ekster" en „Jaap temt een egel". „Jan Kunst, dc walvisvangst bij de over wintering op Spitsbergen" en „Jan Fuse lier" zijn ook boeken, die bijzonder veel mensen met bijzonder voel plezier hebben gelezen. Het laatst was Franke medewer ker van het jeugdblad „Kris Kras". Minister overweegt maatregelen De minister van Verkeer en Waterstaat heeft zich afgevraagd of het verantwoord is personen, die gedurende geruime tijd geen motorrijtuig hebben bestuurd, in het bezit te laten van een rijbewijs, zonder dat zij hebben bewezen, nog rij vaardig te zijn. Als vaststaand mag worden aange nomen, dat de rijvaardigheid aanzienlijk vermindert en op de duur zelfs geheel ver loren gaat, indien deze niet geregeld wordt onderhouden. Dit geldt speciaal voor hen, die geruime tijd na afloop van de geldig heid van hun rijbewijs, doch binnen de in het Wegenverkeersreglement gestelde ter mijn van 3 jaar, een nieuw rijbewijs aan vragen en van hen, aan wie door de rech ter de bevoegdheid, motorrijtuigen te be sturen, voor geruime tijd is ontzegd. De minister overweegt, een regeling te treffen voor deze kwestie, naar hij in de toelichting op de begroting van Verkeer en Waterstaat mededeelt. Goed geploegd Dezer dagen heb ik gelezen, dat een Nederlander het wereldkampioenschap ploegen heeft gewonnen. De wedstrijden werden gehouden in het Amerikaanse plaatsje Peebles (Ohio). Er stonden een paar dorre, fantasieloze stukjes over in de kranten. Dit nu leek mij verkeerd. Waarom zouden wij het wereldkampioen schap ploegen anders behandelen dan ieder ander wereldkampioenschap? Geen enkele reden voor, nietwaar? Vandaar dat ik deze lacune in uw voor lichting heb willen wegwerken. Onder staand is het verslag, dat u van de gebeur tenissen in Peebles eigenlijk had moeten vinden: „PEEBLES (Ohio). - Een diepe stilte viel gisteravond over het eindeloos uitge strekte akkerland van deze vredige Ame rikaanse streek, toen zich daar langzaam de Nederlandse driekleur de schitterende avondlucht van de Verenigde Staten in priemde. Op een platform stond een groot Nederlander: een eenvoudig man, deze Wim de Lint, de nieuwe grootste onder de groten van de internationale ploegwereld. Tevoren hadden tienduizenden Amerika nen hun eigen ploegers luidruchtig ge maand voort te ploegen; niemand dacht aan Wim. Maar héél alleen, en af en toe ook wel een beetje eenzaam, trok Wim zijn voren. Daar stond hij nu, op het ere-podium; in zijn armen de enorm.e bos peen die hem namens de wedstrijdleiding was overhan digd door de verblindend schone Mary Smith, Miss Tallahassee 1957, De Lint heeft fiere knuisten en de verre blik, die passen bij de man van het Brabantse land, van de onvermoeibare ploeger tussen kasseien en stamineekes. Maar schitterde er niet even een traan van ontroering in het oog van deze krachtploeger, toen door de val lende schemering van het Ohiaanse land de klanken omhoog rezen van Werumeus Buning's onvergetelijke hymne? Amerika zweeg. Het eerde een Hollandse jongen. Het land van Lincoln, van Babe Ruth, van Arthur Miller en dr. Kinsey bewon derde een man, die had laten zien dat ook een klein land groot kan zijn. Rechte voren - dat is gemakkelijk. Wim de Lint trekt er de schouders voor op. „Thuis laat ik het de knechten doen", zegt hij eenvoudig. Maar u hebt de lyrische schoonheid niet gezien van de bochten, die deze frêle Brabander in de laatste mijlen uit zijn glimmende ploeg perste. U hebt zijn eindvoren niet kunnen bewonderen; hij trok ze als een Rembrandt zijn tijdeloze lijnen van de Staalmeesters, zoals een Rndin zijn marmeren beauté. Wim. de Lint is een groot kampioen. Hij zal boer blijven. Aanbiedingen om het ploegcircus van Krijn Grouwsma uit Syd ney met zijn prachtig werk te verrijken, heeft hij afgeslagen. „Brengt u alleen maar de groeten over aan mijn lief meisje en aan mijn supporters", zei Wim. Zeg ze, dat ik goed geploegd heb, vandaag". E. Romayn ADVERTENTIE Haarlem Terwijl aller ogen op Syrië waren ge vestigd, heeft de nationale Italiaanse olie maatschappij met Perzië een overeen komst gesloten, op grond waarvan de Italianen van alle winsten, die zij op de olie uit hun concessiegebied zullen maken, 75 percent zullen afstaan aan Perzië. Dat is 25 percent meer dan de grote Ameri kaanse, Britse, Franse en Nederlandse oliemaatschappijen betalen voor haar con cessies in het Nabije Oosten. Het kan niet anders, of hieruit zullen in de toekomst nieuwe moeilijkheden tussen het Westen en de Arabische landen voortvloeien. In Washington en Londen heeft men Rome gewaarschuwd, doch de Italianen bleken niet bereid hun plannen op te geven, ook al dreigen daaruit voor de westerse positie in de Arabische wereld nieuwe moeilijk heden te ontstaan. WASHINGTON (UP) De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pella. heeft ontkend, gezegd te hebben, dat de grote oliemaatschappijen er zich op voor bereiden, om de bestaande 50-50 winst deling-bepaling te veranderen, teneinde aan de landen van het Nabije Oosten een groter aandeel in de winst te geven, zoals het dagblad II Messagero in Rome had ge meld. Pella zei, dat de lezing in het dag blad een „verkeerde voorstelling" was van wat hij aan de correspondent van het blad had meegedeeld. Toen hem gevraagd werd of Italië afstand had gedaan van de 50-50 regel bij de overeenkomst met Perzië, zei Pella: „De Italiaanse buitenlandse politiek is een ding en de kwestie van olie-over eenkomsten van maatschappijen een heel ander iets". Het woord laai, Duits Lohe, betekent vlam. Het wordt ook als bijvoeglijk naamwoord gebruikt in de zin van: hef tig brandend. Bilderdijk gebruikt „in laaie vlam gevlogen" graag in de beteke nis: in opperste opwinding. Heel gewoon is het werkwoord laaien: branden, zo wel letterlijk: het vuur laaide hoog op, als figuurlijk: laaiend van enthousiasme. De koppeling: in lichtelaaie werd oudtijds en ook nu nog wel geschreven: in lichterlaaie. De r is niet die van de vergrotende trap, maar van de verbo gen naamval vrouwelijk. Omdat laai ook bijvoeglijk naam woord is, mag de vorm: in lichte (rpaaie ^vlam niet als fout beschouwd worden.^

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5