Nu nog woestenij, binnenkort vluchtheuvels en zebra's Weinig elegant V oordracht-avond Albert Vogel Fa. C. van Maren }eitiyUücl Pater De Greeve in getuigend solospel WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 SLOPERSDORADO OP DE LEIDSEVAART Van Looytentoonstelling aangevuld Haarlem-Amsterdam 's avonds om de twintig minuten Jaarvergadering van „Ziekenzorg" Ledenvergadering BATO Open tafelronde Bijeenkomsten in Zuiderkapel Spoorwegovergang bij Pijlslaan afgesloten Faillissementen Commandowisseling Marine hospitaal Dahlia-bridge-drive te Hillegom VIJFHUIZEN Landbouwcursus gaat door Benoemd in Rotterdam BENNEBROEK Gemeentebegroting gereed Krediet gevraagd voor polio-vaccinatie UIT STAD EN STREEK HAARLEMMERMEER Raad komt donderdag 3 oktober bijeen ZANDVOORT „'t Voetlicht" opent het nieuwe seizoen Reclasseringscollecte wordt zaterdag gehouden Cabaret op dierendag Propaganda voor zeilen op zee HET IS ALSOF EEN HEVIGE ORKAAN heeft gewoed op de Leidsevaart in Haarlem. Arbeiders zijn naarstig in de weer om de grootste ravage op te ruimen. Maar in werkelijkheid komt het er op neer, dat zij bezig zijn, deze chaos voorlopig nog te vergroten. En bij elke hamerslag, iedere ratelslag van een pneumatische boor, wordt weer een brokje tastbare herinnering aan de „blauwe" vernield. Met een droge klap flitst een bleke steekvlam uit een snijbrander. Vonken spatten van het steeds roder wordende metaat. Krakend zijgt een gedeelte van een oud tram- stel ineen. Een van de wielen van de tram maakt zich los. De lasser springt haastig opzij. Log waggelt het gevaarte over de weg, rolt nog enkele meters om tenslotte tussen een hoop verwrongen staal om te vallen. Dan komt een kleine kraanwagen in actie. De brokken staal worden opgetakeld. Het is alsof de kraanwagen („het beertje") het niet zal kunnen houden. De voorwielen gaan van de grond. De be stuurder kijkt onbewogen. „Dat doet me niets", zegt hij. Dit werk doe ik dagelijks." n0f ie wel 's zou kunnen kieperen?" „Nee, het is een sterke hoor" en hij wijst grijnzend naar de kleine kraan, die kreunt onder het gewicht. De rails op de Leidsevaart zijn in de nabijheid van de onderdoorgang ten be hoeve van de westelijke randweg reeds geheel verwijderd. Bovendien zijn op het gedeelte, waar de rails al zijn verdwenen, ook de bovenleidingportalen uit de grond gehaald. De oprit van de tram, die naar het (thans verdwenen en gesloopte) tramviaduct voert, heeft ook aanzienlijke veranderin gen ondergaan. Hier is geen spoor meer van de rails te zien. Het grootste gedeelte van de oprit is nu bestraat ten behoeve van zandauto's. Het overige gedeelte van de aarden trambaan zal, voor zover het grond van de Nederlandse Spoorwegen be treft, worden gebruikt om het zuidelijke landhoofd van de onderdoorgang voor de westelijke randweg op te vullen. Daarom zijn de rails op dit gedeelte van het tram traject, evenals de bovenleidingportalen al gesloopt. In de remise van de N.Z.H. is van de rails ook nog maar weinig te bekennen. De grootste remise is thans geheel getrans formeerd tot garage. Van de andere remise is een gedeelte als stallingsruimte voor de bussen in gebruik. Het meest noordelijke gedeelte van dit gebouw blijft voorlopig nog beschikbaar voor de oude trams. Na de sloop ervan zal dit gedeelte waar schijnlijk eveneens als garage worden in gericht. Wanneer van de trambaan op de Leidse vaart niets meer zal zijn te bespeuren, zal Openbare Werken er toe overgaan om een gehele nieuwe asfaltlaag aan te brengen. Bovendien zullen enige aanzienlijke ver beteringen in de vorm van vluchtheuvels worden aangebracht. Er zijn drie vlucht heuvels met zebrapaden geprojecteerd. Deze zullen bij de Schouwtjesbrug, ter Het opnieuw benoemen van helpsters bij de openbare kleuterscholen in de ge meente Heemstede, waartoe de gemeente raad op 14 februari van dit jaar besloot, beeft geen vlot verloop gehad. Nadat in september van het vorige jaar op voor stel van B. en W. was besloten de toen aanwezige helpsters te ontslaan, omdat de nieuwe kleuterwet slechts rijkssteun toe kende voor helpsters, die verbonden zou den zijn aan klassen met meer dan veertig leerlingen, en de raad zich op 14 februari uitsprak voor herbenoeming van de help sters voor rekening van de gemeente, beeft het tot 2 augustus van dit jaar ge duurd, voordat Gedeputeerde Staten de posten, die hiervoor moesten worden uitge trokken, hebben goedgekeurd. Daarna zijn n de bladen advertenties verschenen waarin sollicitanten werden opgeroepen voor de functie van helpster bij het 'Ieemsteeds kleuteronderwijs. Thans stellen B. en W. voor het raads besluit van 14 februari op te schorten, om dat de ontwerp-begroting voor 1958 een "root tekort aanwijst en het college het "iet verantwoord vindt de jaarlijks terug kerende kosten voor de kleuterhelpsters, die op f 30.000 per jaar worden geraamd, uit te geven. De Heemsteedse raad wordt uitgenodigd in zijn vergadering van mor gen dit voorstel te behandelen. De motivering, die B. en W. van Heem stede aan hun voorstel verbinden, kan echter door de raad niet worden bestu deerd, omdat de ontwerp-begroting voor 1958 alleen nog maar door het college is eehandeld en nog niet aan de raad is voorgelegd. Het opschorten van het door de raad genomen besluit is, volgens B. en W., no dig geworden, omdat bezuinigingen moe ten worden ingevoerd. Het is echter te leurstellend, dat deze bezuinigingen in de eerste plaats worden gezocht op het ge bied van opvoedkunde, die in dergelijke gevallen gewoonlijk het eerst het kind van de rekening is. Het is algemeen bekend, dat B. en W. Van den beginne af aan tegen een op nieuw benoemen van kleuterhelpsters ge kant zijn geweest. Wij twijfelen niet aan de noodzakelijkheid voor Heemstede om be paalde uitgaven te beperken, maar het is nP zijn minst weinig elegant te noemen, 'lat de raad wordt uitgenodigd op een Ogenomen besluit terug te komen, zon- or dat de raadsleden gelegenheid wordt oboden de achtergrond van deze beslis- ;r>g te bestuderen. Het ware in dit geval Misschien beter geweest als met het in- Henen van het onderhavige voorstel was gewacht, totdat de raad de ontwerp-be groting had ontvangen, waaraan de moti ving voor de gevraagde beslissing is ontleend. De stroomdraad van de bovenleiding portalen is nabij het (onlangs ver dwenen en gesloopte) tramviaduct reeds verwijderd. hoogte van het houten bruggetje bij de Eindenhoutstraat en bij de Emmabrug worden aangelegd. Bovendien krijgt het gedeelte van de Tempeliersstraat van het Houtplein tot de Van Eedenstraat in de toekomst een ge heel nieuw wegdek, evenals de Kleine Houtweg, voor zover het in dit geval het tramtraject betreft. Openbare Werken hoopt de Tempeliersstraat tegelijk met de voorgenomen reorganisatie van het Hout plein onder handen te nemen. Het zal echter nog geruime tijd duren, voordat de laatste sporen van de tram ge heel zijn opgeruimd. Voorlopig zal het ver keer nog wel enige last van de slopers hebben, voordat het de profijten van hun voorbereidend werk zal ondervinden. Het was beslist een gelukkige gedachte van de Volks Universiteit" en de ..Stich ting Het Huis van Looy" om dinsdagavond tijdens een bijeenkomst in de renaissance- zaal van het Frans Hals Museum Albert Vogel te laten voordragen uit het werk van Gorter, Kloos, Van Looy en Couperus. De avond bezat meer dan alleen een ar tistieke waarde. Ze bood de litterair ge vormde toehoorders tevens een interessant gezicht op die episode uit de vaderlandse letteren, welke men de Tachtiger Bewe ging noemt, een door de schoolboekjes wellicht overschatte episode, maar dan toch een waarvan men de aanknopings punten met de huidige belletrie zeer wel gewaar werd. Voor een belangrijk deel droeg daar Albert Vogel al toe bij met zijn beknopte, doch steekhoudende inleiding. Hij wekte er op zijn minst al een nieuws gierigheid mee op. welke men spoedig kon bevredigen. Zijn voordrachtreeks onder de titel ,,Pcn en penseel" legde de nadruk op depicturale eigenschappen van het door hem voorgedragen werk. Spreken die sterk uit het beeldend vermogen van Gor ter, ze zijn evenzeer onmiskenbaar in poëzie en proza van Van Looy, wiens oeuvre des te opmerkenswaard is, omdat hij zowel schilderde als schreef. De affini teit van de schilder tot de schrijver is be palend geweest voor zijn betekenis. De dichterlijkheid, zo stelde Albert Vogel, onttrok het litteraire oeuvre van Van Looy aan de kleinburgerlijkheid en schonk zijn realiteit de bekoring, die we er nu nog van gevoelen. Men ervoer dat zeer sterk bij de voordracht van enige gedich ten van Van Looy, in „Middeleeuw" wel heel bijzonder met de fraaie kleurrijke be schrijving der pracht en praal van een tijd, waarnaar Marsman kon verlangen; men ervoer dat ook in de laatste verzen van de „Ode aan Rembrandt" en aanspre kend door echtheid en oprecht meegevoel in een fragment uit „Jaapje". Overigens was het ook opvallend de associaties te bespeuren, waarmee de voordracht van Herman Gorters „Toen bliezen de poort wachters" aansloot op de moderne poëzie en de experimentele in het bijzonder. De gewaagdheid van het gebruik der beelden sprong ineens in het oog. Zou men misschien geneigd zijn zichzelf erkentelijk te wezen voor al deze ontdek kingen, de lof komt toe aan de man, die ze voorbereidde en er ons ontvankelijk voor maakte: Albert Vogel. Wanneer ik een voorkeur moet laten gelden, dan kan een gedragen tekst als Kloos' „Oekanos" mij toch meer bevallen in zijn voordracht dan bijvoorbeeld Gor ters „Mei". De dramatisch-epische littera tuur ligt hem naar mijn gevoel het beste. Dat neemt niet weg, dat men er alle ge noegen in kan scheppen het oor te gast te doen gaan aan de zuivere waardebepaling van klank en kleur ener bevleugelde taal gelijk die via Albert Vogel tot ons komt, P. W. Franse De tentoonstelling Jacobus van Looy en Isaac Israëls, twee tijdgenoten" in het museum Het Huis Van Looy in Haarlem is nog aangevuld met zes werken van Israëls uit de collectie van dr. W. L. Ladenius-A. Boersma. Deze stukken maak ten tot nog toe deel uit van de tentoon stelling „Tijdgenoten van Floris Verster" in de Lakenhal te Leiden. De expositie blijft geopend tot 6 oktober. Met snijbranders worden de verbin dingsbouten van de rails losgebrand. N ZH-autobusdienst Naar wy vernemen heeft de directie van de N.Z.H.V.M. besloten met ingang van zondag 29 september de tienminutendienst van de autobnslijn AmsterdamHaarlem in de avonduren van maandag tot en met vrijdag te veranderen in een twintigminu- tendienst. De dienst zal dan met dezelfde bussen worden uitgevoerd, die naar Zand- voor doorgaan of van Zandvoort af komen. Op de zaterdag- en zondagavonden zal zoals tot nu toe het geval is een tienminu tendienst worden gereden. De reden voor deze maatregel is gelegen in de geringe mate van belangstelling, die de bussen van Amsterdam naar Haarlem in de avonduren ondervinden Het gebeurt vaak dat in de bussen met een plaats ruimte voor 47 mensen slechts een tien tal passagiers worden vervoerd. De di rectie van de N.Z.H. meent dan ook het vervoersaanbod op te kunnen vangen met een twintigminutendienst in de avonduren. Andere wijzigingen die met. ingang van 29 september worden ingevoerd zijn: de nieuwe buslijn naar ITmuiden via tunnel, station Beverwijk en Hoogovens naar Vel- sen-Noord die met een halfuursdienst wordt uitgevoerd en het verlengen van buslijn 8 naar Santpoort tot de Antillen- straat Tot dusverre reed lijn acht tot aan de Aaemonenstraat. ADVERTENT IE snel F=r betrouwbaar Overveen - Tel. 55558 Nadat de vertrouwde stem van de thans 64-jarige pater Henri de Greeve op de zaterdagavonden plotseling niet meer via de radio werd gehoord en lange tijd niets van de populaire pater werd gehoord, maakte hij zijn rentree in het openbare leven. Weliswaar niet meer als promotor van de Bond zonder naam, doch als solo speler van door hem zelf geschreven spelen. Hij had zich als zodanig al laten kennen vlak na de oorlog, toen hij talloze opvoeringen gaf van „Het vierde beest". Daarna schreef en speelde hij nog „Com missie van objectief onderzoek" en een Mariaspel. Voor deze spelen vindt pater De Greeve bij r-k. verenigingen een dank baar gehoor. Woensdagavond heeft hij in gebouw „Nieuw Berkenrode" te Heemstede een nieuw spel over het voetlicht gebracht, ge naamd „De branding van het bloed". Hij deed dit op uitnodiging van de Katholieke Arbeidsbeweging en de Katholieke Mid denstandsbond, die met deze bijeenkomst hun winterprogramma openden. De pater wil met het spel aantonen, dat de grote levenswaarheden, zoals een christen die ziet, realiteit zijn, maar door vele mensen niet meer aanvaard worden, omdat die waarheden niet tastbaar zijn. Hoofdfiguur in het spel is de kunstschilder Jan Brants. Deze is in de oorlog fout geweest en vindt na tien kampjaren thuis een ont wricht gezin en een straat vol hatende mensen. Hij aanvaardt en zoekt in het schilderen van religieuze doeken zijn heil. Zijn antwoord op martelende vragen, die hij zichzelf stelt, is dat Christus' bloed voor alle mensen heeft gestroomd, niet alleen voor de goeden, maar ook voor de kwaden. En dat is dan de boodschap, die pater De Greeve zijn geloofsgenoten te zeggen heeft. Hij heeft zeker niet bedoeld weer het verraad van de „fouten" aan de kaak te stellen: toch vraagt men zich af, of het nu nog wel goed is, als hoofdfiguur van een spel een landverrader te kiezen. Met een onblusbare vitaliteit zet pater De Greeve een vijftiental figuren op de planken. Zijn spel is boeiend en de tekort komingen, die de tekst soms vertoont, worden ruimschoots vergoed door de overtuigende wijze, waarop de pater de verschillende figuren speelt. Ziet men het gebodene als een godsdienstige getuigenis dan vergeet men graag de enkele malen, dat het spel een onechte indruk maakt. De waardering en ontroering bij de leden van K.A.B. en Middenstandsbond zullen er niet minder om geweest zijn, want dat pater De Greeve met zijn spel een diepe indruk maakte, bleek overduidelijk. BURGERZINLENING BLOEMENDAAL De beursnotering van de burgerzinlening der gemeente Bloemendaal is door de Ver eniging van de Effectenhandel akkoord bevonden, waardoor deze lening nu gere geld in de noteringen ter beurze wordt opgenomen. In de jaarlijkse algemene vergadering van het Algemeen Ziekenfonds „Zieken zorg" te Haarlem herdacht de vice-voor- zitter, de heer G. Koot, het verscheiden van de voorzitter van Ziekenzorg, de heer P. Bruyn. In december 1955 vertrok hij naar Zuid-Afrika met de bedoeling eind 1956 weer naar Haarlem terug te keren. Door een ernstige ziekte kort voor zijn vertrek, werd de terugreis uitgesteld. He laas moest een terugkeer achterwege blij ven en bereikte het bestuur op 25 april 1957 het bericht van zijn overlijden. De heer Bruyn is op 17 november 1917 tot be stuurslid gekozen en vervulde sinds 23 ok tober 1928 de functie van voorzitter. De voorzitter schonk aandacht aan de moeilijkheden die zich ook dit jaar weer bij het Ziekenfondswezen voordeden. Hij deelde mede dat de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen het ge wenst en noodzakelijk acht zijn standpunt te bepalen ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling van het ziekenfondswezen. Reeds is door een hiervoor ingestelde com missie een rapport samengesteld, waarvan de vaststelling zeer binnenkort is te ver wachten. Voorts deelde de voorzitter mede dat met ingang van 6 oktober 1957 gewijzigde be palingen ten aanzien van afdeling B (mid denstandsfonds) in werking zullen treden. Naast de noodzakelijk geworden verhogin gen van de premiën zijn de vergoedingen voor de onderscheidene hulpverleningen, verpleegkosten enz. ook belangrijk ver hoogd. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat als gevolg van de opheffing per 1 juli 1957 van het Nederlands Algemeen Zieken fonds ongeveer 4300 verzekerden van dit fonds bij „Ziekenzorg" zijn ingeschreven, terwijl het totaal aantal verzekerden per 1 juli 1957 is gestegen tot 54.700. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. Koot, als voorzitter gekozen, terwijl de heer A. Scholten als bestuurder werd her kozen, en de heren L. Salie, J. J. Schnei ders jr. en K. de Vries, als bestuurders (laatstgenoemde als vertegenwoordiger voor afdeling B). Het lid van de raad van toezicht de heer G. K. Janssen werd eveneens herkozen en gekozen werd de heer J. de Wijs. De gymnastiekvereniging „Bato" hield haar jaarlijkse ledenvergadering in Haar lem. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer A. J. Fortgens, de geslaagde gebeurtenissen, die wegens het 60-jarig bestaan in 1956 hadden plaats ge vonden, alsmede de persoonlijke successen van enkele verenigingsleden bij de laatst gehouden nationale kampioenschappen. Het ledenverloop gaf een gunstig beeld te zien; momenteel bedraagt het aantal onge veer 1000. De financiële verslagen alsmede de be groting voor 1958 werden zonder opmer kingen aangenomen. De vergadering toon de begrip te hebben voor het voorstel om per 1 januari 1958 de contributies in ge ringe mate te verhogen. Tijdens de verga dering werden drie leden door het bestuur gelukgewenst met hun ^^-jarig lidmaat schap, te weten mej. G. Boots en de heren D. Buy en A. de Redelijkheid. De samenstelling van het bestuur on derging een wijziging. De secretaris en technisch secretaris wisselden van functie, terwijl mevr. R. Lans-Hameetman werd benoemd tot penningmeesteresse en de heer W. Oonk tot commissaris van mate riaal. De voorzitter had zich oorspronke lijk om gezondheidsredenen niet herkies baar gesteld, doch ging bij gebrek aan een nieuwe kandidaat akkoord met herbe noeming, zij het met voorbehoud van tus sentijds aftreden. De voorzitter deelde voorts mede, dat een oud-ledenclub was opgericht onder voorzitterschap van de heer C. Th. Smal. Na een opwekking tot de leden gericht te hebben om in 1958 in groten getale het bondsfeest bij te wonen, dat wegens het 90-jarig bestaan van het Kon. Ned. Gym nastiek Verbond in Arnhem zal worden gehouden en het belang van de medische sportkeuring te hebben onderstreept, sloot de voorzitter de vergadering. Zaterdag 19 en zondag 20 oktober houdt de Open Reli 'euse Gemeenschap in res taurant Brinkmann te Haarlem de zeven tiende open tafelronde over het onderwerp „De mens en zijn woning". Inleiders zijn drs. D. de Jonge over „De mens en zijn huis"; arts A. Soesman over „De mens en zijn lichaam"; dr. C. J. Schuurman over „De mens in de wereld", en arts L. F. C. Mees over „De mens in de kosmos". Onder de titel „De tekenen der tijden en de wederkomst van Christus" wordt in de maand oktober in de Zuiderkapel aan de Zuiderstriat te Haarlem een serie bij eenkomsten op donderdagavonden gehou den onder leiding van de Stichting tot Ver kondiging van het Evangelie en versprei ding van Christelijke lectuur. Donderdag 3 oktober zal de heer Jac. Klein Haneveld, evangelist te Bodegraven spreken over: „Verwikkelingen in het Midden-Oosten in de eindtijd". Het Haagse kopertrio zal medewerken. Tien oktober spreekt de heer D. J. Bruijn uit Wassenaar over: „Israël, Gods Wondervolk"; 17 oktober de heer J. Kits, directeur van 't Brandpunt te Doorn, over: „Taak en plaats der gemeente in deze crisistijd" en 24 oktober ds. H. C. van der Flier uit Assen met medewerking van de zingende zusjes, Marry en Thea Verhey. Buslijn 4 doorgetrokken naar Chr. Huygensplein Van maandag 30 september des mor gens acht uur af zal de spoorwegovergang op de Pijlslaan wegens werkzaamheden aan de spoorbaan voor het verkeer afge sloten worden. Wel zullen voetgangers (eventueel met de fiets aan de hand) kun nen oversteken. Verwacht wordt dat de werkzaamheden ongeveer veertien dagen zullen duren. De autobuslijn zes van de N.Z.H. zal tijdelijk worden ingekort en het eindpunt van de bussen zal worden Dahliastraat nabij de Pijlslaan. Ten behoeve van de bewoners van de Lorentzkade en omgeving zal lijn vier (Planetenlaan-Rollandslaan) doorgetrok ken worden en de bussen rijden over de Vlaamseweg, Lorentzkade naar het Chris- tiaan Huygensplein. De Haarlemse rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard: D. Smit, han delsagent, Oranjeplein 19, Haarlem. Rech- ter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer en curator mr. A. R. van IJlzinga Veen- stra, advocaat en procureurHaarlem, Zijlstraat 47 rood. W. Stam, koopman, Dubbele Buurt 29, Wormerveer. Rechter commissaris mr. N. Reeling Brouwer en curator mr. W. N. Felhoen Kraal, advo caat en procureur te Wormerveer, Zaan- weg 66. J. H. de Ruyter, auto-monteur, Kamperstraat 13 rood te Haarlem. Rech- ter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer en curator mr. A. R. van IJlzinga Veen- stra, advocaat en procureur te Haarlem, Zijlstraat 47 rood. J. Trommelen, carros serie-bouwer, Ger. van Eekerenstraat 7, Haarlem. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer en curator mr. C. J. Vermeulen, Lorentzplein 20, Haarlem, ad vocaat en procureur. A. S. van Rooden, winkelier. Schalkwijkerstraat 13c, Haar lem. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer en curator mr. G. J. Vermeulen, advocaat en procureur te Haarlem, Lo rentzplein 20. Wegens het verbindiend worden van de enige uitdelingslijst is ge ëindigd het faillissement van H. M. Kooy- man, loodgieter, Driehuizerkerkweg 108, Driehuis-Westerveld. Rechter-commissa ris mr. J. P. Petersen en curator mr. J. H. A. M. van Son, advocaat en procureur te Haarlem. Nieuwe Gracht 53. De chef geneeskundige dienst zeemacht Nederland, kapitein ter zee, arts T. A. de Haan, zal op 15 oktober zijn functie in Den Helder neerleggen. Van die datum af zal hij zich inwerken in het Marine hospitaal in Overveen, waar hij op 22 november het commando zal overnemen van kapitein ter zee, arts E. W. Creyghton. Laatstge noemde is van 1 juni 1953 af commandant van het hospitaal geweest. Hij zal na zijn vertrek uit Overveen een functie bij de K.N.S.M. aanvaarden. Kapitein ter zee De Haan is in 1908 geboren. Op 16 november 1934 werd hij benoemd tot officier van gezondheid bij de marine. De jaarlijkse nationale dahlia bridge drive in „Treslong" te Hillegom is weer een groot succes geworden voor de organi serende vereniging de bridgeclub „De Bloembollenstreek". Tengevolge van de griep-epidemie moes ten vele trouwe bezoekers verstek laten gaan, doch niettemin schaarden op 22 sep tember om 2 uur nog 230 bridge-vrienden uit alle oorden van Nederland zich om de bridgetafels tot de vreedzame strijd om de vele fraaie uitgeloofde prijzen. Vijf verenigingen namelijk uit Haarlem, Heemstede, Den Haag, Zaandam en Hil legom streden elk met 5 paren om de door „Treslong" uitgeloofde wisselbeker, welke vorig jaar in het bezit kwam van de Eer ste Haagse Dames Bridgeclub. De uitsla gen waren: Den Haag 196 pnt., Zaandam 197 pnt., Heemstede 200 pnt., Haarlem 205 V2 pnt en Hillegom (De Bloembollen streek) 231V2 pnt. Met een belangrijke voorsprong veroverde de Hillegomse club dus de fraaie beker om deze voor één jaar in haar prijzenkast te plaatsen. Na de prijsuitreiking, waarbij nog extra- prijzen werden toegekend aan twee paren dat de voor deelneming grootste afstand moest afleggen, namelijk uit Balk in Friesland, bleven velen nog geruime tijd gezellig bijeen. Donderdag 3 oktober beginnen de win tercompetities van „De Bloembollenstreek weer. Liefhebbers(sters) van het mooie bridgespel kunnen zich elke donderdag avond te half acht in „Treslong" voor deelneming aanmelden. Doordat het aantal aanmeldingen voor de algemene landbouwcursus te Vijfhui zen aanvankelijk onvoldoende was, zag het er naar uit, dat de cursus evenals in 1956-1957 geen doorgang zou vinden. Thans hebben zich zoveel belangstellen den gemeld, dat het vooi-tbestaan van de cursus verzekerd is. De eerste lessen zul len op 1 oktober worden gegeven. De heer J. Groeneveld, die van 1947 tot 1952 hoofd was van de openbare lagere school te Vijfhuizen en daarna vertrok naar Losser, werd thans benoemd te Rot terdam. In de vrijdagavond te houden vergade ring van de gemeenteraad van Bennebroek zal de gemeentebegroting voor 1958 wor den aangeboden. Die avond zal een com missie tot onderzoek worden ingesteld. Wanneer de begroting in openbare verga dering zal worden behandeld is thans nog niet bekend. B. en W. van Bennebroek vragen de raad een krediet van f 1500 ter bestrijding van de onkosten, verbonden aan de in entingen tegen de kinderverlamming. Voor de inentingen zal een vrijwillige bijdrage van een gulden worden gevraagd. Nieuws in het kort Conrad-Stork. Ook dit jaar hebben leerlingen van de Werf Conrad en Stork Hijsch n.v. te Haarlem een arbeidswed- strijd gehouden. De door ruim tachtig deelnemers gemaakte werkstukken zullen op zaterdagmiddag 5 oktober in de kan tine worden tentoongesteld. Ook zal er ge legenheid bestaan de fabriek te bezichti gen. Goois Natuurreservaat. Op 11 novem ber zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat de Stichting Goois Natuurreservaat werd opgericht door de provincie Noord holland en enkele gemeenten. Het feit zal die dag worden herdacht tijdens een bij eenkomst in het raadhuis te Hilversum. Jubilarissen by Droste. Op 28 septem ber zal de heer Tj. Kuperus, De Ge- nestetstraat 17 te Haarlem, vijfentwintig jaar in dienst zijn bij de n.v. Droste's Ca cao- en Chocoladefabrieken te Haarlem en de heer H. Boh, Bataviastraat 22, zal op 1 oktober veertig jaar bij het bedrijf werkzaam zijn. Beëdigd. De Haarlemse rechtbank heeft beëdigd als vertaler in de Engelse taal de heer F. Ch. Dupuy te Den Haag. Zware hersenschudding. Dinsdagmor gen om tien minuten over halfelf is een eenenzestigjarige werkmeester bij de Ne derlandse Spoorwegen, die per fiets uit de Vooruitgangstraat te Haarlem kwam, in aanraking gekomen met een vrachtauto, rijdende in de Amsterdamstraat in zuide lijke richting. De wielrijder liep een zware hersenschudding op en is naar de Maria- Stichting overgebracht. Orgelconcert. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St Bavo Kerk te Hakrlem op donderdagmiddag van drie tot vier uur luidt: 1. Variaties over „Gelo- bet seist du Jesu Christ", Samuel Scheidt; 2. Praeludium, Franz Tunder; 3. a.Trumpet tune, John Stanley, b. Rondeau, Jean Phi lippe Rameau; 4. Concert nr. 1 in g, Georg Friedr. Handel; 5. Prière, Joseph Jongen; 6. Choral, Louis Vierne. In de donderdag 3 oktober in het raad huis te Hoofddorp te houden vergadering van de gemeenteraad zal het nieuw be noemde raadslid de heer G. Zekveld be ëdigd en geïnstalleerd worden. De rekening van inkomsten en uitgaven van de gemeente over het dienstjaar 1955 geeft, voorzover de gewone dienst betreft, een bedrag aan inkomsten van f 6.732.568 en aan uitgaven van f 6.772.658. Het na delig saldo bedraagt f 40.090. Er moet nog worden betaald f 846 en een bedrag van f 82.919 worden verhaald. Het voorlopig netto saldo zal dan bedragen f 41.982. Be droeg het in de primitieve begroting 1955 geraamde tekort f 286.000, bij suppletoire begrotingen kon het budget, hoofdzakelijk als gevolg van de verhoging van de uit keringspercentages voor algemene en belastinguitkering en de voor deze ge meente gunstig werkende compensatie regeling wegens derving van opbrengsten van schoolgelden geheel sluitend worden verkregen, zonder over reserves te moeten beschikken. Aan de orde zal komen een voorstel van B. en W. tot het stichten van achtentwin tig woningen op gronden van het voor malig zwembad te Zwanenburg. Met een besloten feestelijke bijeenkomst voor de leden heeft de r.-k. toneelvereni ging ,,'t Voetlicht" het nieuwe toneelseizoen geopend. Het ensemble: „Voor het voet licht" verleende aan deze avond mede werking. Het programma van de vereniging in het komende seizoen vermeldt ondermeer de opvoering van twee toneelstukken on der regie van de heer J. Plantenga sr. en een revuëtte onder leiding van de heer Chr. Kater. De jaarlijkse collecte voor de reclasse ring zal dit jaar op zaterdag 28 september te Zandvoort worden gehouden. Het comité doet een dringend beroep op de inwoners van Zandvoort, zich als collectant of col- lectrice te melden. Men kan zich opgeven bij de heer C. Siegers, Gr. Krocht 39, tele foon 2983. De „vereniging voor het welzijn der die ren" te Zandvoort stelt zich voor, dit jaar aan dierendag op 4 oktober grotere aan dacht te besteden dan de laatste jaren het geval was. Op vrijdag 4 oktober zal in gebouw „Zomerlust" een cabaret-avond worden gehouden, waaraan ondermeer wordt medegewerkt door Chiel de Boer, de Zandvoortse operettevereniging, de Zandvoortse accordeonvereniging en Frans Boone. De opbrengst van deze avond zal geheel aan de plaatselijke afdeling ten goede komen; in verband met de uitge werkte en reeds ten dele voltooide plannen voor een asiel, heeft deze nog heel wat geld nodig. De jaarlijkse collecte „Dierendag 1957" zal gehouden worden op zaterdag 5 okto ber. Tevens zal dan de afdeling een ver koop-stand inrichten op het Raadhuisplein. De „Flying Juniorclub" die op 8 septem ber in Zandvoort onder grote belangstel ling spectaculaire zeilwedstrijden hield met de Flying Junior, zal trachten in het komende winterseizoen meer belangstel ling voor deze zeilsport op zee te kweken. Er zullen lezingen worden gegeven en mogelijk foto's van de wedstrijden worden geëxposeerd. Tevens zullen films worden vertoond, onder meer enkele van het zeil- evenement, dat op 8 septemberte Zandvoort plaats vond. Men achtte de proefneming op 8 september dermate geslaagd, dat men wil trachten deze zeilwedstrijden elk zo merseizoen meermalen te houden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7