AMSTLEVEN SPION IN BERLIJN Agenda voor Haarlem Ruim 9 miljoen meer geraamd voor Verkeer en Waterstaat Ouwe Job vertelt zijn avonturen In '58 rechtstreekse elektrische treinen tussen Haarlem en Den Helder Betaling abonnementsgeld per giro Luitenant bestal zijn kamergenoten Speelautomaten geen hazardspel Bredase rechtbank spreekt dertien caféhouders vrij Rapport C.B.O.Z.: „Geen ziekenfondsen op levensbeschouwelijke grondslag" Chrissemeuje wordt 108 Kerkelijk Nieuws Geen vrijhandel zonder landbouwprodukten Arbitrage in conflict voor examens maatschappelijk werk Prinses Irene gaat in Lausanne studeren Vier jaar geëist tegen inbreker Haagse beeldhouwer D. J. Wolbers overleden VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM HARRISON Kort en bondig WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1957 Op de begroting van Verkeer en Water staat was voor 1957 op de gewone dienst inpsrestaan 325.699.960. Thans wordt aan gevraagd f 316.673.616, dus f 9.026.344 minder. De buitengewone dienst is echter f 18.072.000 hoger geraamd, zodat totaal jneer wordt gevraagd f 9.045.656. De verhoging van de buitengewone dienst met rond f 18 miljoen is hoofd zakelijk het gevolg van de hogere raming van de afdelingen Waterstaat met f 7,5 miljoen (f 12,5 miljoen voor Deltawerken, f 4,5 miljoen voor wegen, waartegenover voor bouw van bruggen over de grote ri vieren en enkele andere posten f 9,5 mil- ioen minder geraamd kon worden) en voor Det staatsbedrijf der P.T.T. met rond f 10 miljoen. Spoorwegen In de toelichting deelt minister Algera mee, dat in 1958 de modernisering van de spoorwegen zal worden voortgezet. Het reizigers-materieel zal verder toenemen door de aflevering van nieuw elektrisch materieel en van rijtuigen voor getrokken treinen. Verwacht mag worden dat eind 1958 totaal 111.000 zitplaatsen ter beschik king staan tegen 106.000 eind 1956. De af levering van dieselelektrische locomo tieven nadert haar voltooiing. Daarmede zal bereikt worden, dat de stoomtractie, welke reeds verdwenen is uit de reizigers- dienst, ook voor de goederendienst zal verdwijnen. Na de elektrificatie van de lijn Nij megen-Vlissingen, welke eind 1957 gereed zal zijn, zal de lijn Alkmaar-Den Helder worden geëlektrificeerd en met de zomer dienstregeling 1958 met elektrische tractie kunnen worden bereden. Het ligt in het voornemen rechtstreekse treinen van Den Helder naar Amsterdam en Haarlem te laten rijden. Wegvervoer De werkzaamheden, verbonden aan de uitvoering van de Wet Autovervoer Goe deren, vinden gestadig voortgang. De be handeling van aanvragen om vergunning voor ongeregeld vervoer van ondernemers, die op het tijdstip van inwerkingtreding van de wet reeds gerechtigd waren onge regeld vervoer met vrachtauto's te ver richten, is vrijwel voltooid. Inmiddels is een begin gemaakt met de behandeling van aanvragen om vergun ning voor vrachtautodiensten en afhaal- en besteldiensten. Ingediend werden ruim 3000 aanvragen om een vergunning voor een vrachtautodienst en ruim 1000 aan vragen om vergunning voor een afhaal- en besteldienst per vrachtauto. Deze aan vragen zullen niet op korte termijn kun nen worden afgedaan. Als de vergunningverlening voor auto busdiensten voor de termijn, eindigende 31 december 1957, haar beslag zal hebben gekregen, is daarmede een gevestigde toe stand in het vervoer van personen langs de weg verkregen. Intussen is ook de ver gunningverlening voor het tijdvak van 1 januari 1958-31 december 1967 reeds goeddeels geëindigd. Scheepvaart Hoewel in het algemeen de gang van zaken in de Nederlandse zeescheepvaart bevredigend moet worden genoemd, acht de minister wel enige waakzaamheid ge boden ten aanzien van de gevaren, welke de zeescheepvaart op lange termijn be dreigen. Hij denkt hierbij aan het ver schijnsel van de „goedkope vlaggen", de registratie van schepen in landen, van waaruit het bedrijf in feite niet wordt, uitgeoefend en waardoor deze landen vrij wel geen verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen voor de jurisdictie over de aldaar geregistreerde schepen. Deze sche pen kunnen voordelig worden geëxploi teerd, doordat do betrokken reders vrijwel aan belastingheffing van enige betekenis ontsnappen. De ontwikkeling der zeehavens wordt door twee factoren beheerst. De eerste iactor is het effect, dat het inwerking treden van de Euromarkt en eventueel van de vrijhandelszone op de omvang en samenstelling van het verkeer via de zee havens zal hebben. De tweede factor is de ontwikkeling van de zeescheepvaart in de richting van aanmerkelijk grotere schepen met grotere diepgang. Beide factoren roe pen moeilijke vraagstukken op. Luchtvaart Teneinde de positie, welke Nederland zich in het wereldluchtverkeer heeft ver worven te kunnen handhaven zal in de eerstkomende jaren rekening dienen te worden gehouden met een uitbreiding van de luchthaven Schiphol en de outillage daarvan. Uitbreiding van de overige lucht vaartterreinen ligt niet in het voornemen. Er wordt een begin gemaakt met de voor zieningen, nodig voor het verkeer van straalvliegtuigen. Het is noodzakelijk een afzonderlijke naderingsverkeersleiding in te stellen voor het gebied over Schiphol, welke functie tot nu toe een deel vormde van de taak van de plaatselijke verkeersleiding. Te voorzien valt, dat niet aan een ge- U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.65, post- abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking, In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE deeltelijke automatisering van de ver- keersleidingsdienst kan worden ontkomen, omdat voor de oplossing van de inge wikkeldheid toenemende luchtverkeers- regelingsproblemen langs de weg van het menselijk brein te weinig tijd beschikbaar blijft. Om die reden is rekening gehouden met een vooruitbetaling op automatische apparatuur. Deltawerken Ten behoeve van de deltawerken is een hoger bedrag uitgetrokken dan voor 1957, namelijk 67 miljoen gulden tegenover 50 miljoen gulden. De bouwput voor de grote spuisluizen, een onderdeel van de afsluitdam in het Haringvliet, zal in het voorjaar van 1958 worden voltooid. Direct zal dan een begin gemaakt kunnen worden met de bouw van de sluizen. Van het Drie-eilandenplan is de werk- haven bij Vrouwenpolder in het Veergat, gereed gekomen. Het is de bedoeling om in het begin van 1958 met de aanleg van de afsluitdam te beginnen. Dc bouwput voor de schutsluis in de afsluitdam dooi de Zandkreek zal in het voorjaar van 1958 gereed kunnen komen. De bouw van de stormvloedkering' in de Hollandsche IJsel vordert gestadig. In de loop van 1958 zal het gehele werk kunnen worden vol tooid. Wegen De minister verklaart dat een plotseling afremmen van de wegenbouwactiviteit en het daarna weder op gang brengen daar van niet mogelijk is zonder een oneven redige vertraging van vele*jaren te ver oorzaken. Met het beperken van de activi teit op dit gebied moet grote voorzichtig heid worden betracht, wil de achterstand die het rijkswegennet in veel opzichten nog vertoont ten opzichte van de verkeers- eisen niet van te ernstige aard worden. De kosten van de verdere voltooiing tot de Duitse grens van rijksweg 12 in ver- eenvoudige uitvoering (één rijbaan) wor den geraamd op f 18 miljoen, welk bedrag voor een goede verbinding van de grote Nederlandse havens met het Ruhrgebied economisch geheel gerechtvaardigd is te achten. Twee belangrijke oeververbindingen staan op het programma: de brug over de Merwede bij Gorinchem, waarmede onge veer f 22 miljoen zal zijn gemoeid, en de brug over de Nieuwe Maas bij IJsel- monde. De kosten van deze brug worden geraamd op f 45 miljoen. Met de werken behorende tot de brug- bouw bij Gorinchem is reeds begonnen. Verwacht wordt dat zij in 1961 zullen worden voltooid. De brugbouw bij IJsel- monde zal in de tweede helft van 1958 beginnen en ongeveer vijf jaar duren. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Mili tair Gerechtshof te 's Gravenhage heeft bevestiging gevraagd van het vonnis van de krijgsraad te 's Hertogenbosch, waarbij een 22-jarige reserve tweede luitenant van de vliegbasis Twente veroordeeld was tot een maand gevangenisstraf met ontslag uit de militaire dienst, omdat hij zich schuldig had gemaakt aan diefstal van geld van zijn kamergenoten. De raadsman van de verdachte wees er op, dat de luitenant zijn jeugd in eer; Ja pans kamp op Makassar heeft doorge bracht, waar kinderen door hun moeders werden aangespoord voedsel te stelen. Toen zijn financiële toestand zeer moeilijk was, heeft hij teruggegrepen op de prak tijk, die in die kampen gebruikelijk was. Toen hij een meisje leerde kennen heeft hij teneinde haar genegenheid te winnen, zich uitgaven veroorloofd, die hij financi eel niet kon dragen. De commandant van de basis had, aldus verdediger, tranen in de ogen gehad toen hij vernam dat de ver dachte zich aan diefstal had schuldig ge maakt. De luitenant heeft zijn tegen woordige werkgever openhartig medede ling gedaan van zijn vergrijp en deze heeft zich bereid verklaard hem niettemin terug te willen nemen. De raadsman ver zocht het hof de toekomst voor de ver dachte niet af te snijden maar hem tot een geldboete te veroordelen. Op 8 oktober zal het hof uitspraak doen. Geeft een caféhouder, die in zijn zaak een speelautomaat heeft staan, gelegen heid tot hazardspel? Deze vraag is weer aan de orde gekomen toen zich voor de Bredase rechtbank dertien caféhouders uit Bergen op Zoom moesten verantwoorden. Reeds enkele jaren geleden zijn in Bergen op Zoom speelautomaten in beslag geno men. Er volgde echter geen proces en de officier van Justitie gaf de in beslag ge nomen apparaten terug met de mededeling dat er geen bezwaar tegen was als er mee gespeeld werd, wanneer zich maar geen excessen voordeden. In 1955 verspeelde een arbeider in Bergen op Zoom echter gere geld zijn weekloon met de automaten in café's en dit had tot gevolg dat weer werd opgetreden. Het vooronderzoek nam geruime tijd in beslag. Een Delftse oud-hoogleraar, prof. dr. Fred. Schuh, was tot de conclusie ge komen dat er een mogelijkheid aanwezig was invloed uit te oefenen op de uitslag van het spel. De officier van Justitie meende ondanks deze conclusie toch niet tot vrijspraak te kunnen komen. De rechtbank in Den Bosch heeft een veroordeling uitgesproken en daarbij zou volgens een rapport van de zelfde deskundige met betrekking tot de zelfde automaten wél sprake zijn geweest van hazardspel. Hij eiste daarom tegen de caféhouders honderd gulden boete en ver nietiging van de in beslag genomen appa raten. Na in de raadkamer te zijn geweest sprak de rechtbank echter alle caféhouders vrij van het ten laste gelegde gelegenheid geven tot hazardspel. In de te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Centrale Bond van On derling Beheerde Ziekenfondsen (C.B.O.Z.) is een rapport over de toekomstige ont wikkeling van het ziekenfondswezen vast gesteld. Vrijwel alle betrokkenen uit het ziekenfondswezen zijn het er over eens, dat een herziening van de thans bestaan de wettelijke voorschriften wenselijk is. In februari 1956 besloot de C.B.O.Z. tot het instellen van een commissie, welke tot taak kreeg een desbetreffend rapport samen te stellen. In het rapport wordt onder meer gecon cludeerd, dat het verschil in levensbe schouwing geheel los staat van de uit voering der verzekering en dat voor orga nisatie van het ziekenfondswezen op le vensbeschouwelijke grondslag geen ge gronde redenen bestaan. Wat de organisa tie en overkoepeling van de ziekenfondsen betreft gaat het rapport uit van één ver eniging voor ziekenfondsen, waarbij zij verplicht zijn zich aan te sluiten. Deze vereniging zal de bevoegdheid moeten hebben landelijke overeenkomsten aan te gaan met de medewerkersorganisaties, waardoor de ziekenfondsen zijn gebonden. Aangezien het karakter van volksverzeke ring met zich meebrengt dat alle Neder landers aan de verzekering zullen deelne men, zal het toezichthoudend college op de ziekenfondsen zodanig samengesteld dienen te zijn, dat het een weerspiegeling vormt van het gehele volk, dus met ver tegenwoordigers van de overheid, het be drijfsleven en maatschappelijke organisa ties. Woensdag 2 oktober hoopt Nederlands oudste ingezetene, de weduwe Christina Karnebeek-Backs, in haar omgeving beter bekend als „Chrissemeuje", haar 108ste verjaardag te vieren. Zij woont in een boerderijtje vlak aan de Duitse grens te Holterbroek, gemeente Eibergen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wijnaldum-Pietersbierum K. van der Sloot te Boyl (Fr.); te Giessen- Nieuwkerk en te Middelharnis T. Poot te Haaften. Beroepen te Edam (voor bijzon dere werkzaamheden) M. J. van Wijck te Zonnemaire. Aangenomen naar Maurik (toez.) L. P. Sterk te Rijsoord. Beroepen te Kinderdijk en te Woerden (vac. I. Kievit) T. Poot te Haaften. Be noemd tot diaconessenhuispredikant te Leiden J. de Wit aldaar, tot hulppred. te Scheveningen (wijkgemeente V) L. G. Bruijn, emeritus pred. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Doornspijk (toez.) J. van Dijk te Garderen. Geref. Kerken Tweetal te Groningen-Oost (vac. F. Vroon) W. van Boeijen te Eindhoven en H. de Moor te Enschedé. Beroepen te Wol- dendorp A. de Korte te Ooltgensplaat. Be noemd tot hulpprediker te Oostzaan J. D. de Vries, kand. te Stadskanaal. Geref. Gemeenten Tweetal te Middelburg J. B. Bel te Krabbendijke en W. Hage te Nunspeet. Gelukkig, niemand had ons gezienWe kwamen aan het strand en stopen naar één van de prauwen, die daar op het zand getrokken waren. „Help maar eens gauw", zei Govert. „Duwen, Jobdat ding moet van de kant!" Het viel niet mee, maar eindelijk kregen we het bootje in de golven. Het dobberde op de branding; en toen hees Govert het zeil90-91 ADVERTENTIE s4«STlEVlM Het bestuur van het produktschao voor Siergewassen heeft besloten aandrang bij de overheid uit te oefenen om zich niet aan te sluiten bij een vrijhandelszone rond de Euromarkt, wanneer land- en tuin- bouwprodukten van die vrijhandelszone zouden worden uitgezonderd. Men besloot in principe een studiecommissie te vormen ter behandeling van vraagstukken inzake Euromarkt en vrijhandelszone. Het bestuur keurde adviezen over mini mumprijzen voor de bloembollenhandel in het binnenland, voor de uitvoer naar de Ver. Staten en Canada en voor de uitvoei naar andere landen goed. Een verzoek van de commissie voor on persoonlijke reclame van de Ned. Kath. Bloemistenvakbond om een subsidie van f 20.000.ten behoeve van het uitgeven van een „klantenkrant" werd afgewezen. Motieven waren, dat deze organisatie niet representatief is in de ogen van de S.E.R., dat het werk dezer commissie leidt tot ver snippering van de propaganda, waarmee reeds een organisatie is belast en dat bo vendien enige jaren geleden een dergelijk object is bestudeerd en voor een klein taalgebied als het onze ondeugdelijk werd bevonden. Tijdens de jaarvergadering van de Ne derlandse vereniging voor gemeentebe langen, dinsdag in Maastricht gehouden, heeft de voorzitter, jhr. ir. C. G. C. Quar- les van Ufford uit Velp, zijn bezorgdheid uitgesproken over de duidelijke vermin dering van het aantal gegadigden voor examens in gemeente-administratie en -financiën in de laatste jaren. Als moge lijke oorzaken hiervan noemde hij de trek kracht van het particulier bedrijf en de soms onvoldoende stimulering tot ambte lijke vakstudie van gemeentewege. Voorts besprak jhr. Quarles van Ufford het conflict met de „Stichting Haarlem", die, met de opleiding voor examens maat schappelijk werk, nu ook zelfstandig exa mens wil gaan afnemen, omdat de Neder landse Vereniging voor Gemeentebelangen de normen van vooropleiding voor dit exa men verruimd wil zien. „Gemeentebe langen" heeft de Vereniging van Neder landse Gemeenten bereid gevonden, arbi trage te doen in dit geschil. De „Srchting Haarlem" is dezer dagen schriftelijk ver zocht, deze arbitrage eveneens te aan vaarden. De aftredende bestuursleden, de heren mr. F. A. Helmstrijd uit 's-Gravenhage, G. H. Kuperus uit Heerenveen en mr. H. E. Phaff uit Haarlem, werden herbenoemd. Prinses Irene is gisteren per vliegtuig van Schiphol naar Zwitserland vertrokken, waar zij in het komende studiejaar ver schillende colleges aan de universiteit van Lausanne zal gaan volgen. Vier jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de 25-jarige M. J. S. uit Amsterdam, die in 1956 een reeks in braken heeft gepleegd, nadat hij uit de psychiatrische inrichting te Heilo was ont snapt. Drie inbraken waren hem ten laste gelegd, waarvan S. er een had gepleegd in samenwerking met de later vermoorde Hans Schreuder, wiens lijk in januari van dit jaar bij de Tafelberg in het Gooi werd gevonden. Deze inbraak in Lopik leverde het tweetal f 6000 op. S. had zich hiervan f 4000 toebedeeld. Aan Schreuder, die op de uitkijk had gestaan, had hij f 2000 ge geven. De beide andere ten laste gelegde inbraken in Badhoevedorp en Heiloo brachten hem enkele honderden guldens op. De president van de rechtbank zei dat de politie S. van nog veel meer misdrijven verdenkt. Op zijn strafblad komen vier veroordelingen voor. De officier van Justitie noemde de ver dachte een zeer geroutineerde inbreker, die zich na 1950 doorlopend aan diefstallen en inbraken heeft schuldig gemaakt. Steeds opnieuw heeft hij het vertrouwen van zijn reclasseerders beschaamd. Volgens de officier was een lange gevangenisstraf de enige oplossing. Op 8 oktober zal de rechtbank uitspraak doen. Zondagavond is de Haagse beeldhouwer Dirk Johannes Wolbers ten gevolge van een auto-ongeval op de Leidseweg te Voorschoten om het leven gekomen. Wol bers was zevenenzestig jaar en van ge boorte Haarlemmer. Zijn opleiding kreeg hij aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunst in Amsterdam en aan de Academie voor Schone Kunsten in Brussel. Onder zijn figuratief beeldhouwwerk bevinden zich veel portretten en medailles. Wolbers nam regelmatig deel aan tentoonstellingen van de Nederlandse Kring van Beeld houwers en van „Pulchri" in Den Haag. De tweeënzestigjarige echtgenote van de overleden beeldhouwer werd bij hetzelf de ongeluk ernstig gewond. ADVERTENTIE 13. Gisteren heb ik voor het tribunaal gestaan en on danks de woordenstroom van kolonel Simmons, mijn dappere verdediger, is de veroordeling onvermijdelijk gekomen: de doodstraf! Ik ben al vroeg opgestaan, want ik heb de hele nacht geen oog dichtgedaan. Toch zou ik zo graag vergeten wat er allemaal gebeurd is. Morgenvroeg tegen zonsopgang zal ik terechtgesteld worden. Het vertrek waar ik me op het ogenblik be vind, is een voormalige cel van de Gestapo. Andere veroordeeelden hebben hier het ogenblik afgewacht waarop zij door nazi-kogels ter dood gebracht zouden worden. De muren zitten vol opschriften. Ik héb ze allemaal gelezen en steeds heb ik gepro beerd me voor te stellen hoe deze mensen er uitgezien moeten hebben. Ach, als zij me zouden kunnen zien wat een verachting zouden ze koesteren voor mij, die alleen „voor de grap" ben veroordeeld. De vijand zal alles doen me van de dood te redden en op die vijand zit ik te wachten. Waarschijnlijk komt hij pas in de laatste minuten als ik alle hoop heb verloren. Geluid van voetstappen komt naderbij en ik loop naar de deur. Het luikje gaat open en de stem van de M.P. klinkt vreemd. Bezoek voor u luitenant. Aalmoezenier Mac Trevor. All right. Langzaam gaat de deur open en kan ik het silhouet met de witte boord onderscheiden. Hij steekt de hand uit. Goedendag, luitenant. Goedendag, eerwaarde. Mag ik u enkele ogenblikken gezelschap houden.' Graag. Ik beschik niet over modern comfort, maar we kunnen altijd doen alsof. Ik zie dat hij op een bank gaat zitten. Hij kijkt me vreemd aan, zijn ogen schitteren achter zijn brillegla- zen. Zijn handen beven een beetje. Mijn zoon. God wacht u. Morgenvroeg zult u Hem ontmoeten. Wilt u voor Hem verschijnen zoals u bent? Of wilt u dat wij die reis samen voorbereiden? Ik.... Hebt u een sigaret? Natuurlijk. Ik weet dat het verboden is, maar de soldaat op wacht zal zijn ogen wel dicht doen, Jls heb 't hem gevraagd. Dank u. ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) Op mijn beurt kijk ik de aalmoezenier aan en plotse ling valt mijn oog op zijn handen hij draagt een trouwring. Een dienaar van de katholieke kerk die een trouwring draagtiets klopt er niet in deze zaak. Luitenant HoldenOnze Vader Laat mij een ogenblikje roken. Zoals u wilt, maar ik kan slechts enkele minuten bij u blijven. Achomdat men mij kerkelijke bijstand ont zegt? Dat niet, maar voorschrift is voorschrift. Wat kan mij hun voorschriften schelen?! Het interesseert me niet meer! Gij begaat Stil!! Ik trek aan mijn sigaret en keer hem de rug toe. Ik moet bekennen, dat ik daarna niets gevoeld heb, zelfs niet het bekende lichte gevoel in mijn hoofd. Even een schok in de schouders en ik viel plat voor over. Voor de derde keer kom ik, op een bed liggend, tot bewustzijn. Ik moet meteen hevig braken. Ik pro- meer me op te richten, een arm te verleggen, maar mijn lichaam lijkt wel verlamd. Mijn ogen zoeken verward naar hulp, maar er is nie mand. Niemand. Ik ben alleen in dit met bloemen over laden vertrek. Wat is er toch gebeurd? Ik was in de cel van de ter dood veroordeelden. Er was eên aalmoezenier bij me en toenHij had een trouwring aan. Een trouwring Terwijl mijn lippen nog bezig zijn dat woord te vor men, gaat de deur open. De man met de zwarte bril uit Oost-Berlijn staat voor mij. En, luitenant Holden, hoe voelt u zich? U weer? Ja, u had niet gedacht dat u me zo gauw weer zou zien hè? U stelt mijn gezelschap wel op prijs blijkbaar. Waar ben ik? Bij mij thuis, in Berlijn, op de derde verdieping. Een prachtig uitzicht op de stad. Maar laten we tot ernstiger zaken overgaan. Meneer is uit de dood her rezen. Ik ben benieuw naar wat u te zeggen hebt. Neem dit tabletje, daar zult u van opknappen. Ik doe 't en drink een beetje water. Hij helpt me, alléén kan ik het niet. Langzamerhand begint de ver lamming te wijken. Eerst kan ik mijn arm omhoog doen, dan mijn hoofd. Terwijl ik met die lichamelijke oefeningen bezig ben, vervolgt mijn ondervrager zijn monoloog. Geef toe luitenant, dat wij kunstenaars zijn. Uw aanwezigheid in de dodencel heeft de zaak niet ge makkelijker gemaakt. Toch heeft onze man u uit hun klauwen kunnen krijgen. Uw man? Ja, de afgezant van God, als u wilt. Ha, was hij dat? Precies. De Amerikanen hebben te veel respect voor iemands overtuiging. Zij vinden 't normaal dat een geestelijke een ter dood veroordeelde bijstaat. Onze man hoefde maar een toog aan te trekken om u te kun nen benaderen. Gefeliciteerd! Oh, het was heel eenvoudig. Het kruis dat de aal moezenier bij zich had was vals, er zat een goedje in dat u volkomen buiten bewustzijn bracht. Wat is er toen gebeurd? Nou, de geestelijke heeft om hulp ge roepen. De M.P. kwam aanlopen. Er moest een doktër komen. Die is ook gekomen, hij heeft bij u een hart aanval geconstateerd, waardoor overbrenging naar het hospitaal zeer noodzakelijk werd. Natuurlijk was er een ambulance nodig. Welnu, er stond er een voor de deur. Een ambulance, die toeval lig kwam langsrijden en die men heeft gecharterd. U kent de mentaliteit van het westen: morgen moet iemand sterven maar als hij vandaag ziek wordt, zal men alles doen hem in leven te houden. Jullie Ame rikanen zijn werkelijk geld- en tijdverspillers. Waar om liet men u niet rustig sterven, nu u toch ter dood was veroordeeld? Maar wij wisten hoe ze zouden rea geren. We hebben er op gegokt. De ambulance werd bestuurd door twee van onze mensen. De aalmoezenier stond er op bij u te blijven en ook de arts is meegegaan. Dat is alles. Wij hoefden alleen nog maar even de dokter aan de kant te zetten, omdat die niets met de zaak te maken had. (Wordt vervolgd) Verduistering. De Alkmaar se recht bank heeft een 44-jarige ambtenaar ter secretarie te Koedijk veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk. Als administra teur van een woningbouwvereniging te PCoedijk, had hij ten nadele van deze ver eniging f 4500 verduisterd en ten eigen bate aangewend. Inbrekers-engros. De Zwolse recht bank heeft drie Amsterdammers, die in het begin van dit jaar in drie maanden tijds 41 inbraken pleegden, voornamelijk op de Veluwe, in het Gooi en in de kop van Noordholland, ieder veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf. De inbrekers waren respectievelijk reeds zes, zeven en veertien keer veroordeeld. Drie maanden. Een gevangenisstraf van drie maanden heeft de rechtbank te Arnhem opgelegd aan een 49-jarige verte genwoordiger uit Katwijk aan Zee, die met zijn auto te Bergh in de Achterhoek een aafirijding had veroorzaakt, tengevolge waarvan een 22-jarig meisje om het leven was gekomen. Er was tegen de vertegen woordiger zes maanden geëist. Tomaten. België en Luxemburg heb ben de invoer van tomaten uit Nederland stopgezet. Er is niet bekend gemaakt hoe lang dit invoerverbod zal duren. Het zal afhankelijk zijn van de prijs voor tomaten op de markt van deze landen. Oostenrijk heeft echter de invoer van 1000 ton toma ten vrij gegeven tot 15 oktober. Industriehal. Het bouwen van een in dustriehal te Ter Apel ten behoeve van de textielindustrie Blijdenstein en Co. n.v. te Enschedé is door het gemeentebestuur van Vlagtwedde opgedragen aan het aanne mersbedrijf Vuurboom te Valthermond, dat met f 1.050.880 de laagste inschrijver was. Verkiezingen. Het hoofdbestuur van de Pacifistische Socialistische Partij heeft besloten in Noordholland deel te nemen aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten in 1958. Diplomatieke dienst. Mr. A. D. Vas Nunes, eerste ambassadesecretaris te To kio, zal voor een nieuwe bestemming wor den teruggeroepen en worden vervangen door mr. A. R. Tammenoms Bakker, thans eerste ambassadesecretaris te Rome. Jhr. dr. R. W. G. de Muralt ambassade attaché te New Delhi, is teruggeroepen voor een nieuwe bestemming. Mr. G. J. de Graag, eerste ambassadesecretaris te Lima, zal in gelijke functie worden overgeplaatst naar de ambassade te Karachi. Storing. Op Schiphol arriveerde de K.L.M. Superconstellation „Pegasus", welk toestel, toen het zaterdag op weg was van Karachi naar Caïro, met motorstoring te kampen heeft gehad. Gezagvoerder Bar telski besloot, toen bleek dat de schroef van de defecte motor niet in vaanstand ge steld kon worden, een tussenlanding te maken te Dahran en daar de storing te verhelpen. Nadat maandag een proefvlucht was gemaakt heeft het toestel later op de dag met de passagiers de thuisvlucht voort gezet. WOENSDAG 25 SEPTEMBER Leeuwerik: Dr. Th. de Booy over „Andes-expeditie 1956" met film voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, 20 uur. Zandvoortselaan 69: Tentoonstelling aardewerk van Studio Lohr. Frans Hals museum: Volksliederenavond m.m.v. Bernd Süsskind, bas, en Johan v. d. Boogert, piano, 20 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spi ritisten „Harmonia" met psychometrische en helderziende experimenten door L. Schnijder, 20 uur. Immanuelkerk: Bijeen komst nationale reclasseringsdag, 20 uur. Minerva: „Are de Triomphe", 18 jaar, 20.15 uur. Roxy: „Cleopatra, de slang van de Nijl", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Comanche Todd, de blanke indiaan", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „Wittebroods jaren", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „The wrong man", 14 jaar, 19 en 21.25 uur. Luxor: „Tot de laatste man", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Schwarzwald- melodie", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Het kind van een ander", 18 jaar. 19 en 21.15. DONDERDAG 26 SEPTEMBER Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks ge opend. Zandvoortselaan 69: Tentoonstel ling aardewerk van Studio Lohr. Zuider kapel: Ds. P. J. Mietes over „Een onbe zorgd leven", 20 uur. Stadsschouwburg: Ballet der lage landen, 20 uur. Grote Kerk: Piet Kee bespeelt 't orgel, 15 uur. Minerva: „Are de Triomphe", 18 jaar, 20.15 uur. Roxy: „Cleopatra, de slang van de Nijl", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Comanche Todd, de blanke indiaan", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 u. Studio: „Wittebroods jaren", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „The wrong man", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Tot de laatste man", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Schwarzwaldmelodie", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Het kind van een ander", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9