ADAMI: STEMVERHEFFING Dagelijk se ergernis <33 Werkwijze reclassering uiteengezet I I I I I I I Boeiend relaas van de tweede Andesexpeditie Hebt u al gehoord van de zilvervloot? Elf korpsen nemen deel aan mars-showfestival Bijeenkomst in de Immanuëlkerk OPENINGSAVOND I.v.A.O. Twee keer goud Van mensen en dingen onder de Oamiaatjes W- neven aan de redactie VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 „Toen zei ik I w I VSV-Roda Sport uitgesteld Uitslagen in het schaak toernooi van „Het Oosten" Met autoscooter pardoes in het water gereden Jan P. Strijbos sprak over het Iberisch schiereiland Sieto Hoving droeg voor uit werk van Nel Noordzij „Levenswijsheid met een glimlach" Vlaggen uit ii'itiniiiiniiiiiiiiiiniiiiniii Beoordeling door verscheidene jury's en publiek Burgerlijke Stand van Haarlem Zaterdag niet parkeren langs Koninklijke route Om de Haarlemmers vertrouwd te ma ken met het werk der reclassering hield het plaatselijke comité van de Nationale Reclasseringsdag 1957 woensdagavond in de Immanuëlkerk in Haarlem-Noord een bijeenkomst. De waarnemend voorzitter van het co mité deelde mee, dat de voorzitter, de heer J. H. Varekamp, wegens ziekte niet aan de voorbereiding der actie heeft kun nen deelnemen. Hij sprak de beste wensen uit voor een spoedig herstel, waardoor de reclassering weer kan profiteren van zijn adviezen. Voorts vroeg hij aandacht voor de fondsenwerving door actief deel te ne men aan de collecte. Dr. H. van der Loos sprak over Reclas sering tijdens het voorarrest. Waar nood en lijden heersen dient men mobiel te zijn. De verdachten die in voorarrest vertoeven vragen: „Kan de reclassering iets voor me doen?" Dan worden voorlichtingsrappor ten opgemaakt, die te beschouwen zijn als foto's. De rapporten kunnen voor de rech ter en voor het verdere leven van de be trokkenen van grote waarde zijn. De re classering betekent een haven, waarin be stuursleden en ambtenaren met grote be kwaamheid, vergaand geduld en liefde als havenmeesters optreden. Op de jaarlijkse Reclasseringsdag wordt de hulp ingeroe pen de toevluchtshaven in stand te hou den, waartoe spreker de medewerking in riep. Pater L. Coumans, die tot taak had te spreken over de reclassering in de gevan genis, zeide dat vaak een verdachte in het huis van bewaring berouw erkent. Als hij gestraft is, schuift hij menigmaal de schuld af op de maatschappij. Dan voelt hij zich afgesloten van de mensen. Zo'n man is geneigd te denken dat zij vijandig tegenover hem staan. De reclasseringbe- zoekers moeten hem resocialiseren, klaar maken voor de maatschappij. Dat is geen eenvoudige taak. De man moet er van doordrongen worden, dat de maatschappij hem niet in de cel heeft geplaatst om hem pijn te doen, maar om hem beter te maken. Getracht wordt zelfvertrouwen te schen ken en de man een kans te geven om zich te verbeteren en een mooier leven dan voorheen op te bouwen. De heer M. J. F. Ehrbecker, het onder werp „De maatschappij en de reclassering" besprekend, merkte op dat een ontslagen gevangene succes boekt in zijn verdere le ven, als hij karakter heeft en werklust toont. Van belang is hoe het gezin, de fa milie, de buurt, de werkgever en werkne mers hem zien. Zijn de factoren gunstig dan kan er veel bereikt worden. Is men bereid een ex-gevangene een kosthuis aan te bieden dan mag men hem niet als een ADVERTENTIE „Iedereen is in de wolleen over Ide Amerikaanse Playtex Dress-Eez Waterproof broekjes. Zelfs na 116 keer wassen nog als nieuw! En... ze blijven zacht en soepel en absoluut waterproof. Je bint ze krijgen in alleraardigste ruitjes: Irose, wit en blauw. Oh, en vergeet die Playtex schortjes en slabbetjes niet; echt iets voor jou en mij!** AMERiKAANSB „HAUTE COUTURE- VOOR UW BABY verkrijgbaar bij baby- speciaalzaken, dro gisten en de baby-afdelingen van grore raken. Indien niet verkrijgbaar, schrijf dan naar de importeur: Jacq. Mot N.V. Afd. Playtex, Vondelstr. 93, Amsterdam. De competitiewedstrijd VSVRoda Sport, vastgesteld voor zondag aanstaande, is uit gesteld. Dit in verband met de grote con currentie, voor wat de publieke belang stelling betreft, van de wedstrijd Haar lem—Stormvogels, die in Haarlem-Noord wordt gespeeld. De uitslagen van de partijen gespeeld In de vijfde ronde luiden: Eregroep: N. Cortlever—C. Orbaan afgebr.; dr. B. V. BekkerFr. Roessel afgebr.: F. A. Spinhoven—drs. G. Prahl afgebr. Reserve groep A: E. J. de Ree—S. Bonken- burg remise: J. H. MarwitzA. Herfst 1—0. Groep B: J. BonkenburgJ. H. Addicks l—0: S. Herfst—F. Slagt remise; J. Wolff-A. Frank Groep C: C. Hovingh—C. Koster 1—0; F. Noordhoek—N. Huyboom 0—1; R. Mol—W. Pe- tersma remise. Groep D: J. v. d. Moot—A. de Jager 1—0; Th. A. Herfst—W. J. Saeijs 0-1. Groep i: p. o. van Maarten—J. Jonckbloedt 1-0; ir. B. A. GeerlingsJ. Nootenboom 1—0; van Hout—W. Kievit 1—0. Groep 2: P. H. v. d. Bos—P. Th. de Haas 1—0; B- Hagenaar—W. Oosterbroek 0—1; P. ter Plegt -D. Wïelinga 1—0. Groep 3: W. de Graaff—B. B. Luuring 1—0: J- Rothert—J. A van Emmerik remise: W. J. J°ven—E. J. Petersma 0—1. Groep 4; H. de Jager—J. P. v. d. Meer remise; W. M. TceuwenA. Herckenrath 10; J. C. An dersen—J. v. d. Steeg remise. Groep 5: P. Bottelier—Ch. Meijer 0—1; Th. de Haas-J. M. Post 0-1; A. J. Rotteveel—F. Adams 0—1 Groep 6: H. j. BertramH. C. Honsbeek 0-1; in. van Dijk-A. de Busser 1—0; M. J. v. d. Ras—W. Smelter remise. Groep 7: H. C. B. Drontmann—C. Sei.its 1—0: g. Arbeek—M. P. de Haas 1—0; M. J. Sierveld— «de Knijff remise. Groep S: J. A. de Jong—W. A. Arnaut de caiavon 1—0; W. A. Turkenburg—H. Slenters remise; R. de Kruijff—P. G. Smelter remise. ue uitslagen van afgebroken parijten uit vonge ronden luiden; Reserve groep C: C. Hoving—W. Petersma re mise: R. Mol—C. Koster 1-0; F. Noordhoek— Hovingh remise: C. KosterN. Huyboom 1—0. Groep 1; j NootenboomF. O. v. Maanen 01. Groep 3; w. J. Joren—W. de Graaff 0—1; W. J. Joren-B. B. Luuring 0-1. Groep 5: j. m. Post-P. Bottelier 1—0; Th. de «aas—A. j. Rotteveel 0—1. Gt°ep 7; c. Seijts—M. P. de Haas 1—0. wild dier beschouwen. Het gaat er om de mens die gefaald heeft verder te helpen en hem als gewoon burger te laten leven. Het is dikwijls moeilijk een werkgever te vinden. Vaak ook willen collega's een vroegere gevangene het leven zuur maken. Spreker hoopte, dat de maatschappij ten allen tijde bereid is hulp te verlenen. Majoor J. B. Hoevers van het Leger des Heils sprak een slotwoord, waarin hij de bezoekers opwekte de reclassering en de mensen die in nood verkeren te helpen. Deze avond verleende het zangkoor van de Paterskerk aan de Nieuwe Groen markt onder leiding van André Kaart medewerking. Het zong enkele werken van componisten uit de vijftiende eeuw, daar na van Herman Strategier en Hendrik Andriessen en tot besluit van Mozart. Jan Krouwels bespeelde het orgel. Toen de 57-jarige bestuurder van een driewielige autoscooter woensdag op de Burgwal in Haarlem moest uitwijken voor een personenauto, bemerkte hij tot zijn schrik, dat het stuur van het voertuigje vast zat. In zijn verbouwereerdheid ver gat hij op het rempedaal te drukken, zodat de autoscooter met een plons het water van de Burgwal inreed. De bestuurder en de andere inzittende, een 44-jarige koop man, konden het voertuigje bijtijds ver laten. Zij kwamen er zonder letsel, maar wel met een nat pak van af. De auto scooter werd later door een kraanwagen op de wallekant getrokken. Als openingsavond van het wintersei zoen kregen de leden van „Haarlem-Zuid- West" in de zaal van „Ons Gebouw" aan de Kamerlingh Onnesstraat woensdag avond de primeur van Jan P. Strijbos' lezing met een drietal fraaie kleurenfilms over zijn jongste, dit jaar gemaakte kam- peer-zwerftocht naar het Iberisch schier eiland, onder het motto: „Ik zie, ik zie wat gij niet ziet"; land en volk van het Iberisch Schiereiland. Want de heer Strijbos heeft zich tijdens deze reis niet alleen bepaald tot het vast leggen van de bijzonder rijke flora en fauna van deze beide landen op het cellu loid ,ook de architectuur, de bevolking ,de typisch oude straatjes en het nauwelijks betreden gebied van Spanje met zijn merk waardige zeden en gewoonten en vooral ook kleurrijke, spectaculaire feesten heeft hij gefilmd. De kampeertocht voerde langs de oost kust allereerst via Valencia, het sinaas- appelengebied, waar mandenvol sinaas appelen door ezels worden vervoerd, over Elche en Murcia met zijn dadelpalmbossen naar Cordoba en Sevilla. Ten zuiden van deze steden werden de mooiste gedeelten van Andalusië, Vejer, Facinas en Tarifa bezocht, evenals de rots van Gibraltar. Zij zagen grotwoningen, gemaakt van zachte kalksteen, waar de mensen nog in holen wonen en waarin het 's zomers koel en 's winters warm wonen is. Zij bezochten Granada met het wereldberoemde Alam- bra en Sevilla en Lissabon met hun ka thedralen, standbeelden en oude gebouwen. Op zijn eigen onderhoudende wijze, aan de hand van zijn drietal over het algemeen zeer fraaie kleurenfilms heeft Jan Strijbos zijn gehoor een zeer boeiend relaas ge geven van land en volk van dit merk waardig schiereiland. y»::| Zeven dagen Haarlem „Misereremiserere een jonge en bijzonder volu mineuze tenor vervulde de gewijde ruimte van een Haarlemse kerk met Bizets „Agnus Deï". Toen de na galm van de laatste tonen was verdwenen, fluisterde de koster ons toe: „daar wor je koud vanDe tenor Nino Adami van de Scala te Mi laan zong in de kerk een paar liederen voor, waarmee hij een paar dagen later een huwelijksinzegening zou op luisteren een dienst aan een Nederlandse vriend van hem. De bekende bergbeklimmer en geoloog dr. C. G. Egeler heeft woensdagavond ter gelegenheid van de opening van het win terseizoen van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem een soms adembenemend, maar voortdurend boeiend relaas gedaan van de tweede Andesexpeditie, die hij met dr. T. de Booy en de wereldberoemde Franse alpinist Lionel Terray heeft on dernomen. Hij illustreerde zijn lezing met een uiterst suggestieve kleurenfilm, die tijdens deze expeditie werd opgenomen. De vele aanwezigen kregen door deze film een uitstekend beeld van de gevaren, die de alpinist op zijn moeizame weg „naar de top" heeft te overwinnen. Ook werd enigszins een sluier "opgelicht van hetgeen deze mannen moet bezielen een dergelijke gevaarvolle tocht te ondernemen. Tijdens de tochten tegen steile bergwanden met een helling van bijna tachtig graden en over gletschers, waar elk ogenblik lawines kunnen losbarsten, worden een schier bo venmenselijk doorzettingsvermogen, durf, ambitie en initiatief van deze mensen ge vergd. Dit kwam vooral goed tot uiting in de opnamen van de bestijging van de Cerro Veronica, de Pico Soray (5750 meter) en als klap op de vuurpijl de moeitevolle beklim ming van de Nevado Salcantay (6000 me ter). Maar naast de voortreffelijke opnamen van de beklimming van deze bergen, die voordien nog nooit door mensen waren betreden, kreeg men uit deze film toch ook een uitstekende indruk van het leven en de gewoonten van de Peruaanse bevol king. In Cuzco, het uitgangspunt van de expe ditie, en ook wel de archeologische hoofd stad van Zuid-Amerika genoemd, vindt men talrijke overblijfselen van pre-Inca en Incabeschaving. Typisch is vooral de wijze, waarop vele huizen in Cuzco wor den gebouwd. De huizen worden namelijk uit stenen opgetrokken, zonder dat deze aan elkaar gemetseld behoeven te worden. De stenen zijn zodanig vervaardigd, dat zij in elkaar passen. En het is gebleken, dat deze huizen zeer goed de tand des tijds kunnen weerstaan. In het hooggebergte wonen nog volbloed indianen, die bij het zien van de blanke bergbeklimmers eerst zeer schuw waren. Maar „het ijs" ontdooide weldra, toen bleek, dat de „blanken" met goede bedoe lingen kwamen en de verstandhouding Voor leden van de sociëteit Teisterbant in Haarlem heeft de acteur Sieto Hoving woensdagavond voorgedragen uit werk van de schrijfster en dichteres Nel Noordzij, van wie in het najaar onder de titel „Een minnaar in de handpalm" een nieuw boek verschijnt. Sieto Hoving begint binnen kort in Amsterdam-Zuid een nieuw caba ret, waarbij hij ook teksten van Nel Noord zij zal gebruiken. Zij was bij de voordracht in Teisterbant aanwezig en bleek in het gezelschap niet de minst geboeide. Met een keurende blik luisterde zij naar haar eigen in proza en poëzie gevatte realiteit. In de voorgaande zin staan drie waarde bepalingen, die echter alleen als plaatsbe palingen zijn bedoeld. Een waardering van de voordracht is ongemerkt een waar dering van het voorgedragene. Dat lijkt ons niet thuishorend in een verslag. In litteraire kringen is het nog steeds aan dis cussie onderhevig in hoeverre het werk van Nel Noordzij proza, poëzie of een rea liteit is. In litteraire kritieken is haar werk zo sterk onderwerp van meningsverschil gebleken, dat het zowel consequent eerlijk als consequent onecht is genoemd door critici, wier oordeel door grote groepen van litterair geïnteresseerden zonder meer wordt geadopteerd. Het lijkt ons nodig dit te memoreren. Een kwalificatie van de voordracht veronderstelt een motivering en een motivering vraagt een duidelijk standpunt, vooral nu er duidelijk twee standpunten tegenover elkaar staan. Men kan een van beide oordelen niet verdedi gen, zolang het gevoel contact te hebben met het werk niet duidelijk genoeg is om een van beide te kunnen verwerpen. Elke toespeling op de kwaliteit van de voor dracht zou derhalve een te gemakkelijk en zonder overtuiging opgeschreven yaagheid zijn of gewoon een gemeenplaats. Als we zeggen, dat Nel Noordzij niet de enige was, die de voordracht van Sieto Hoving met aandacht heeft gevolgd, is dat bedoeld als objectieve berichtgeving. werd zelfs zeer goed, toen de bergbeklim mers overgingen tot het uitdelen van tof fees en andere lekkernijen. Uit deze film kwam eveneens zeer dui delijk de invloed, die de Spanjaarden op de bevolking hebben gehad naar voren. Alles wijst nog op de Spaanse overheer sing. De kleding, de volksfeesten (er wor den zelfs hier en daar op primitieve wijze stierengevechten gehouden) en de Romaans aandoende bouwstijl. Maar tevens bleek uit de lezing van dr. Egeler in welke bittere armoede deze mensen nog leven. Hun enige vertier is drank en dans. Enige keren per jaar hou den zij grote processies, waarbij zij zich op de zonderlingste wijze uitdossen. Deze processies lopen in de meeste gevallen uit op ware orgieën. Dr. Egeler besloot zijn lezing met een relaas van een nachtelijke afdaling, die hij zo realistisch wist weer te geven, dat vele bezoekers hun emoties niet meer kon den onderdrukken. Dr. Egeler mocht voor zijn lezing een daverend applaus in ont vangst nemen. De Westerse mens richt zijn denken en doen meer op de toekomst dan op het he den; daardoor gaat hem veel voorbij. Hij is te oppervlakkig in zijn waarnemingen en daardoor ontgaat hem veel waarde vols. De mens gunt zich niet de rust, om zijn daden en zijn relaties tot zijn omge ving te overdenken. Deze en veel dergelijke uitspraken ont leende de heer W. C. Koppenberg in zijn causerie over het onderwerp „Levens vreugde" aan het boek van de Chinese levensfilosoof Lin Yu Tang, getiteld „Le venswijsheid met een glimlach" op de openingsavond van de afdeling Haarlem van het Humanistisch Verbond in restau rant Brinkmann. Zonder voorbij te gaan aan de zorgen van ieders persoonlijk leven en zonder zijn ogen te sluiten voor de gevaren die de hele mensheid bedreigen, biedt het leven toch veel aanleidingen voor grotere en kleinere vreugden, maar wij westerse mensen, aldus spreker, hebben maar al te zeer de gewoonte daaraan voorbij te gaan en ons uitsluitend in te spannen voor ver der gelegen, schijnbaar belangrijker doel punten. De inleiding van de heer Koppenberg werd gevolgd door een levendig forumge sprek naar aanleiding van door toehoor ders gestelde vragen. De pianiste Miep van Luin zorgde op ar tistieke wijze voor een omlijsting van de causerie met een Rondo van Mendelssohn en een Fantasie van Schumann. Mede daardoor beantwoordde deze bijeenkomst aan het doel, een pleidooi te leveren voor een „blijmoedig humanisme", zoals de voorzitter het in zijn slotwoord uitdrukte. BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL BEVALLEN: M. A. Blok-van Herk, dr.; J. Ch. van Vrede- van der Hoeven, dr. ONDERTROUWD: J. Vermeer en A. M. Rienstra; Th. C. F. van Steijn en J. Chr. M. van der Hulst; Chr. A. Flipphi en D. A. L. M. Franken, J. van Campen en M. Schrama. GETROUWD: H. J. Schol te en J. M. van I-Ionschoten; J. A. Groen en M. Scherpen- huijsen; W. Werle en C. M. Boom. OVERLEDEN: wed. W. S. P. Robin, 85 jaar; G. Lieftinck, 82 jaar; J. Koopman, 68 jaar; G. van Kesteren, 69 jaar; J. P. Ph. Muller, 66 jaar; H. van Someren, 66 jaar; W. A. J. van Liemt, 75 jaar. (De bijgaande foto toont Adami bij opnamen voor de verfilmde opera „Fra Dia- volo". Achter hem de be roemde Hongaarse sopraan Magda Laszlov. De 38-jarige Nino Adami, die sedert kort in Haarlem zijn intrek heeft genomen, is een man, wiens blijde ver wondering over zijn grote vocale begaafdheid hem nim mer verlaat. Hij kent geen valse bescheidenheid ten aanzien van zichzelf en is eveneens erg scheutig met zijn lof voor anderen. Zo hoorden wij hem de organist, die hem in de kerk begeleid de, gul met „maestro" aan spreken, en in de loop van het gesprek vestigde hij de aandacht op verscheidene Nederlandse musici, met wie hij had samengewerkt. En zo komt, ziet en overwint deze Italiaan niet alleen in deze kerk, waar de koster „er koud van werd", maar ook in het Oostvoornes Mannen koor, dat hij op een avond als solist dient, of in een vitale partij bij een Christe lijke Oratoriumvereniging, die Bachs Weihnachtsora- torium ten gehore brengt. En niet alleen in de kleinere plaatsen zingt hij, ook in de Nederlandse Opera trad hij op onder Nico Ringels en in operakoren in Rotterdam en Den Haag. Hij liet ons aller lei programma's zien van uitvoeringen, waaraan hij had deelgenomen, maar toon de wel de opvallendste voor liefde voor het Orchestra e Coro dell' Angelicum di Mi- lano. „Daar brengt men ook nog eens dingen ten gehore, die wat minder conventio neel zijn voor Italië. Daar heb ik de muziek van Bach, Vivaldi en Handel pas goed leren kennen." Zijn bundel recensies voor zich op de grond werpend, zei hij met stemverheffing (dit was pas stemverheffing!) „men zegt van ons, Italianen, dat we zo'n muzikaal volk zijn. Maar dat komt voor namelijk omdat we veel goed stemmenmateriaal hebben. Hier in Nederland is de wer kelijk goede muziek veel ver der bij het volk doorgedron gen. Ik heb het ze thuis ver teld van die kleine dorps koren hier, die ik werken heb horen uitvoeren, waar dilettanten bij ons nooit aan toekomen„En dan in dit klimaat..." voegt Adami er vol respect aan toe, want hij is van mening, dat het hier veel zwaarder zingt dan daar in het subtropische kli maat. Kort na de oorlog werd Nino Adami er uit gepikt op een radioconcours voor ama teurzangers en in de ge legenheid gesteld om vijf jaar aan het conservatorium in Napels te studeren. Zijn ouders waren over deze ge beurtenis het meest verrast, want zij wisten niet eens, dat hij aan het concours had deelgenomen. Voor het vijfde jaar ach tereen bezoekt Adami ons land, maar hij zong eveneens in België en Duitsland. Aan het weer en aan het eten kan hij hier niet goed wennen maar de huiselijkheid en de welverzorgde woninginte rieurs in ons land hebben zijn hart gestolen. „Als ik nog eens ga trouwen, ga ik ook zo'n Nederlands leven leiden, zoals ik het hier in Haarlem doe. Af en toe op treden, een wandelingetje door de Hout en verder thuis voor studie en voor wat les sen nu en danNino Adami keek even voor zich uit, liet daarna de blik over zijn medebewoners gaan en zei toen met die onnavolg bare stemverheffing: „Binnen een maand moet iedereen hier kunnen zingen!" In de komende weken zal in Haarlem twee keer een gouden huwelijksfeest ge vierd worden. Op 2 oktober zullen in de Thorbeckestraat de vlaggen uitgestoken worden, want dan zullen de heer en me vrouw Hoogers-Kort, die op nummer 18 wonen, het feit herdenken, dat zij vijftig jaar geleden in het huwe lijksbootje stapten. Beiden zijn thans zeventig jaar en genieten nog een uitstekende gezondheid. Het echtpaar heeft vijf kinderen en een aantal kleinkinderen, die het feest op de dag zelf op kalme wij ze zullen vieren. De eigen lijke feestviering zal enige dagen later in intieme kring plaats hebben. Op 9 oktober wordt het gouden feest gevierd door het echtpaar Budding-Van Leeuwen, Timorstraat 123. De heer en mevrouw Bud ding zijn beiden 71 jaar oud en hebben 6 kinderen, 20 kleinkinderen en 15 achter kleinkinderen. xcoocc<xooocooooocooococococo Zaterdag 28 september zal de plech- ti.ge opening van de Velserlunnel door Hare Majesteit de Koningin plaats 8 hebben. 3 8 Het gereedkomen van deze verbin- 8 ding van Haarlem met het noorden 8 8 van onze provincie is een gebeurtenis b van bijzonder economisch belang en een b feit waarop onze generatie met recht 8 trots mag zijn. o Ik nodig de ingezetenen van Haarlem 8 daarom uit om op 28 september de vlag 8 uit te steken ten teken van onze vreug- de over het tot stand komen van dit j? 8 grootse werk. 8 De burgemeester van g Haarlem, 8 CREMERS. OOC>000050CCOMOCCOOOCOOCOCCCCOODC<X»CXX>OOOCX300COOOCC«»: De Algemene Nederlandse Invaliden-Bond, afdeling Haarlem en Omstreken, heeft niet minder dan veer tig invalidenwagens in be zit, die ter beschikking van gehandicapte leden worden gesteld. Het laatste jaar zijn er maar liefst veertien wa gens aan het wagenpark toe gevoegd. Nu moet er weer een wagen worden aange schaft. Die is vóór november nodig. En daarom laat het bestuur van de afdeling de zilvervloot varen en worden zilverpapier, capsules en dergelijke ingezameld. Alle zeilen moeten worden bijge zet om te zorgen, dat het be drag voor aanschaffing van de wagen er zo snel mogelijk is. Niet alleen Haarlemmers bemannen de vloot, maar oc" goedgezinde lieden uit andere contreien, bijvoor beeld een heer uit Z.O. Beemster, die per post drie grote dozen zilverpapier en een grote zak capsules stuurde. Mocht u niet we ten, waar de A.N.I.B.-zilver- vloot geregeld meert, dan is hier het adres van de afde lingsadministrateur: Dolfijn straat 16, tel. 53005. De ad ministrateur, de heer J. Phi- lippo, staat op dat adres met beide armen wijd open om zilverpapier, postzegels, oude kranten en capsules in ont vangst te nemen. Want die invalidenwagen moet er zo .spoedig mogelijk komen. Illllllllllllll Dagelijkse ergernissen zijn er vele. Het is echter op merkelijk, dat we juist het meest geïrriteerd raken door die onvolkomenheden in de samenleving, waarvan de verwijdering in een hand omdraaien zou kunnen ge schieden. Zeker geldt dat voor heel wat onveilige ver keerssituaties. De toestand bij de bushalte op de Dreef bij de Haze- paterslaan bijvoorbeeld is zo'n dagelijkse ergernis, welke nu al vele jaren stand houdt. Elke buspassagier, om het even of hij nu aan de kant van de Provinciale Griffie of aan de zijde van het Florapark moet in- of uitstappen, zal het met ons eens zijn, dat van een rond uit schandelijke verwaar lozing van zijn veiligheid moet worden gesproken. Wie uit de bus stapt, be landt, vooral in de spitsuren, in een vrijwel onafgebroken stroom van fietsers en brom mers. Die maken onverkort gebruik van hun recht een stilstaande autobus te pas seren wanneer het een tram was geweest, hadden ze wèl moeten stoppen en de buspassagiers waaronder aan deze halte wegens de nabijheid van zieken- en rusthuizen en seholen juist veel bejaarden, hulpbehoevenden en kinde ren moeten maar zien hoe ze het vege lijf redden. Moeten ze van hot fietsnad af bovendien nog de drukke autoweg oversteken, dan mogen ze helemaal wel de bescherming van een schuts patroon inroepen. Toch zou het beter zijn wanneer verkeerspolitie en openbare werken tezamen en in vereniging de rol van laatstgenoemde op zich na men. Dat is namelijk doel treffender en bovendien verwachten we als (belas tingbetalend) burger ook niet anders. Het aanbrengen van een envoudige vlucht heuvel en het daarachter omleiden van het fietspad is reeds een aanzienlijke ver betering. Vindt men deze voorziening te duur of te veel werk men weet het tenslotte nooit dan dient de voor de fietsers veel on aangenamer, maar voor de voetgangers - buspassagiers radicaler oplossing gekozen te worden van een onder breking van het fietspad ter plaatse: dat wil zeggen, dat fietsers en brommers een tiental meters met hun voer tuig aan de hand zullen moeten afleggen en 's och tends een minuut eerder van huis zullen jnoeten gaan om er 's avonds een minuut later weer aan te komen. Dat is natuurlijk een Ge weldig Offer. Maar ter wille van de veiligheid van de zwakkere weggebruikers lijkt het ons nog wel op te brengen. 1-Iet zou plezierig zijn wan neer de betrokken gemeente lijke instanties dit karweitje nu eens klaarden, voordat er vragen uit de gemeente raad over komen. Nu de verkiezingen naderen is daar best kans op. Tijdens het komende weekeinde zal ook in Haarlem de opening van de Velser tun nel gevierd worden. Zoals wij reeds eerder berichtten zal zaterdagavond op de Grote Markt een tap toe worden gegeven. Deze begint om kwart voor negen 's avonds, waarbij de Grote Markt voor het verkeer zal worden afge sloten. Om tien minuten voor half negen vertrekken de deelnemende korpsen van verscheidene punten in de stad voor een stertocht, die op de Grote Markt zal ein digen. Zo zal de harmonie „Crescendo'' van de Gedempte Oude Gracht bij het Verwulft vertrekken, het tamboerskorps van BATO van de Grote Markt en het Heemsteeds fanfarekorps „Eensgezind Excelsior" van het Kennemerplein. Aan het Tunnel Mars Showfestival, dat zondagmiddag om half twee aan de Orion- weg in Haarlem-Noord wordt gehouden zullen elf korpsen deelnemen. Een bijzon dere attractie is de uitdeling van een jour- nalistenprijs, die bestaat uit een lauwer krans met schild. Deze prijs wordt toege kend door een jury, die bestaat uit drie journalisten, de heren W. Helversteijn, A. Hoogkamer en L. Hendriks. Zij zullen de korpsen moeten beoordelen op het stuk van discipline, ordelijk en gericht marche ren, algemene indruk en beste muziek. Ook het publiek kan aan de beoordeling meedoen: voor dit doel zullen zeshonderd formulieren worden uitgereikt, Aan het korps, dat hierbij de meeste stemmen op zich verenigt zal de publieksprijs - even eens een lauwerkrans - worden uitgereikt. Zondagavond om. acht uur zal op het parkeerterrein bij het Haarlem-veld even eens een taptoe gegeven worden. De feestelijkheden zijn georganiseerd door de stichting Haarlems Bloei. De al gehele leiding is in handen van de heer W. van der Peijl. Tot slot zij nog vermeld, dat de jury, die de louter muzikale presta ties zal beoordelen bestaat uit de heren Jos de Klerk, Gijsbert Nieuwland en J. A. Reijnhoudt. ONDERTROUWD: 26 sept.: J. D. W. Veltkamp en E. F. M. Terpstra. GEHUWD: 26 sept.: N. J. M. Zwaneveld en W. B. A. M Hooij; M. Klompmaker en M. Steenkist; J. Reichman en G. Lapré; A. Smit en G. M. E. Stoeken; A. J. Schui temaker en M. C. M. Nordsiek; R. van Ham en A. C. van den Bosch; N. A. Ardon en G. Wijnand. BEVALLEN van een zoon: 25 sept.: W. J. Oosterbaan-Liefers; G. Luis-Reiling; 26 sept.: E. Raap-Haasbeek. BEVALLEN van een dochter: 25 sept.: Z. Schemmekes-Rietman; Th. J. van Eeden-Booms; 26 sept: C. Boon-Clavaux; J. Captijn-Diks; G. Molenaar-Greeuw. OVERLEDEN: 24 sept: H. Stinis, 79 jr, Voorhelmstraat; F. N. van Wees, 60 jr, Wagenweg; 25 sept: E. H. Heshof-Blok- bergen, 82 jr, Iepenstraat. Het publick wordt verzocht zaterdag tij dens het verblijf van de Koningin in de gemeente Velscn niet te parkeren op de v. d. Vondellaan, Driehuizerkerkweg en het nieuwe deel van Rijksweg 6. (Verkort weergegeven) Haarlemse kermis. Schrik en ontsteltenis onder de omwonenden heeft het artikel in uw courant van dinsdag 24 september te weeg gebracht, betreffende het kiezen van een kermisterrein in Haarlem. Hoe is het mogelijk, dat na de Parklaan-tragedie, de leden van het Centrumcomité het in hun hoofd halen de Baan als kermisterrein te kiezen? Moet nu één van de weinige nog aantrekkelijke plaatsen van Haarlem, waar nog wat groen is en wat bomen staan, moedwillig vernield worden? Kermissen zijn uit de tijd. Lawaai is er genoeg in Haarlem, al was het alleen maar van brom- en motorfietsen. Moet men nu ook nog vergast worden op vreselijke kermis- muziek, die de omgeving bederft? Hoe naïef om te veronderstellen dat de hinder voor omwonenden tot het uiterste beperkt kan worden, onder andere door ze op de achterzijde der kramen te laten kij ken en dan beperking van geluidsverster kers voor te schrijven. Bedoelt men met een ander aspect ten aanzien van het ge noemde terrein, dat, wanneer de vernielin gen eenmaal zijn aangebracht door de kermis, ze niet meer hersteld behoeven te worden, daar het Frederikspark toch bin nenkort vernield zal worden door het plan van Openbare Werken? Het spijt mij, dat uw redactie ook niet protesteert tegen een dergelijk kermisplan. MEVROUW J. k

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15