Rijksstraatweg luidt de alarmklok nu IJmond feest gaat vieren Gemeente Bloemen daal zal tering naar de nering moeten zetten Festiviteiten ter gelegenheid van de opening van de Velser tunnel B. en W. gaan besprekingen voeren in Den Haag met Rijkswaterstaat 15 VIJFDUIZEND AUTO'S MEER PER DAG Première bij Ballet der Lage landen Weer militairen naar Sennelager Oliebollenverkoop voor het zwakke kind Kort nieuws SPORTWOL myK" Haarlemse Damclub door DCIJ verslagen Raad aanvaardt bezuinigingsvoorstellen Programma voor de feest week VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE BEWONERS VAN DE Rijksstraatweg in Haarlem-Noord zien met angst de opening van de Velsertunnel tegemoet. Als de IJmond de feestneus opzet zullen de Rijksstraatwegbewoners zich met grote bezorgdheid afvragen: „Wat moet er van ons worden?" Want van de opening af zal het verkeer op deze rijksweg naar schat ting met vijfduizend voertuigen per dag toenemen. En dan te bedenken, dat de verkeersveiligheid momenteel reeds van dien aard is, dat de verkeerscommissie van de Stichting Haarlem-Noord, waarin onlangs het actiecomité Rijksstraatweg werd opgenomen, bezig is met klem de alarmklok te luiden. Aan alle officiële instanties heeft deze commissie vorige week reeds telegrammen verzonden, waarvan de inhoud niets aan duidelijkheid te wensen over liet. „Er moet een einde komen aan deze onhoudbare en ondragelijke toestand." De verkeerscommissie is van plan om alle zeilen bij te zetten teneinde de verkeersveiligheid op de Rijksstraatweg te ver zekeren. Hiertoe hebben de leden ervan donderdag een bespreking gevoerd met het college van B. en W. van Haarlem, waaruit gebleken is, dat B. en W. terdege de ernst van de situatie inzien. Daarom zullen burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers en wethouder W. F. Happé waarschijnlijk volgende week al naar Den Haag gaan om over deze kwestie contact op te nemen met Rijkswaterstaat, onder wier beheer de Rijksstraatweg berust. B. en W. hebben de afgevaardigden van de stichting Haarlem-Noord meegedeeld, dat zij voornemens zijn de Rijksstraatweg onder eigen beheer te nemen. Dit zal dan waarschijnlijk met Rijkswaterstaat in Den Haag worden besproken. De burgemeester gaf donderdag, samen met de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, en tal van ambtenaren van Openbare Werken aan de hand van enige tekeningen een overzicht van de ver keerssituatie, zoals deze na verloop van jaren zal worden. De afgevaardigden van de verkeerscommissie Van de stichting Haarlem-Noord kregen hierdoor een totaal beeld van de plannen betreffende de rand wegen, de rotonde en viaducten bij het Delftplein. Wederom bleek duidelijk, dat met de tenuitvoerlegging van deze plannen nog zeker vijf jaar gemoeid zal zijn. Daar B. en W. er van doordrongen zijn dat deze kwestie zeer urgent is, vestigden zij nog speciaal de aandacht op de interne randweg, die wordt geschapen en die over Delftlaan Kleverparkweg Verspronck- weg en Leidsevaart zal leiden. Iets dergelijks zou ook aan de oostelijke zijde kunnen worden geprojecteerd. Daar- Een matig bezette Stadsschouwburg te Haarlem heeft donderdag kennis gemaakt met een nieuw werk van het Ballet dei- Lage Landen, de „Variazone con mas- chere" van Denis Carey op muziek van Giovanni Reali, een abstract ballet, dat hoge eisen stelt aan de executanten en aan de concentratie van het publiek. Denis Carey's bedoeling was de klassieke en de moderne dans in één ballet tegenover el kaar te stellen en in elkaar te laten over vloeien tot een harmonische twee-een heid, uiteraard een bijzonder moeilijke opgave, die dan ook niet volkomen gerea liseerd werd. De klassieke figuren waren te schools en te weinig bezield om de be oogde „versmelting" met de moderne, vrijere lijnen en bewegingen aannemelijk te maken, terwijl de groep die de moderne dans uitbeeldde, aan overtuigingskracht inboette door een overmaat aan preten tieus, maar fantasieloos „grondwerk". Er waren hier en daar originele vondsten en decoratieve groeperingen te bewonderen, doch wat men miste was de spanning tus sen de tegendelen, een voortdurend boeiende wisselwerking tussen vrijheid en gebondenheid, een climax der synthese vooral. Het weerzien met „De Notenkraker" naar de originele zetting van Lev Ivanov, door Walter Gore bewerkt als een door lopend ballet van drie in elkaar over gaande scènes, was een prettige verras sing. Al heeft dit in wezen kinderoperette- achtige „sprookjesballet" maar heel wei nig met de danskunst te maken, in een fraai gekostumeerd, tot in de puntjes ver zorgde en in overrompeld tempo opge diende uitvoering zoals het ballet der Lage Landen ons die thans voorzet, blijft het toch een meeslepend kijkspel. Rob Stuijf heeft thans de rol van burgemeester Silberhaus en hij maakte er naast de uitmuntende raadsheer van Johan Mitter- treiner een kostelijke schertsfiguur van. Anderen die zich onderscheidden waren Lieke de Leeuw, als het meisje Clara, het middelpunt van de romantische geschie denis, de sympathieke en exact dansende prins Notenkraker van Philip Kaesen en de verrukkelijke Sneeuwkoningin van Milly Emmer, die tot nu toe soliste was bij het Nederlands Ballet. Angela Bayley's lichtvoetige feeëndans was weer een dei- hoogtepunten van dit kleurige dansfestijn. Het corps de ballet excelleerde vooral in de wervelend-snelle mimische dansjes van de kinderen in de eerste scène en in de dans van de sneeuwvlokken, waarin het een nagenoeg ideale ondersteuning lever de voor de solisten. H. Croesen Een der fraaie groepen in het nieuwe abstracte ballet „Variazione con mas- chere" bij het Ballet der Lage Landen. ADVERTENTIE A-GRIEP? - KOU? Beschermt u met JAEGERWOL. U bent dan minder vatbaar. 15 soorten jaegerwol vindt u bij NAALDKUNST GR. HOUTSTRAAT naast Luxor bij moet men denken aan de route Vondel- wegSpaarndamsewegPrinsenbrug. Een groot obstakel vormt in dit geval echter de klapbrug bij het voormalige Holland- Nautic-terrein. Deze sta-in-de-weg kan pas worden verwijderd als de haven ge dempt is. Iets, wat ook weer grote moei lijkheden met zich brengt. Welke maatregelen Eén van de woordvoerders van de dele gatie van de Stichting Haarlem-Noord stelde het probleem zuiverder en directer: „Wat bent u van plan maandag, als de Velser tunnel in gebruik is genomen, te doen? Welke maatregelen zijn er getrof fen en hoe kunnen wij de angst van de inwoners van het noordelijke stadsdeel wegnemen?" Het antwoord van de zyde van B. en W. kwam er op neer, dat zo spoedig mogelijk permanente verkeerslichten op de hoek van de Zaanenlaan zullen worden aange bracht. De juiste datum staat echter nog niet vast, omdat er met Rijkswaterstaat nog het een en ander moet worden over eengekomen omtrent de opstelling, de in deling enz. van deze verkeerslichten. Bo vendien zullen bij de Van Egmondstraat en ter hoogte van de Vergierdeweg be schermde oversteekplaatsen met knipper- bollen worden aangelegd. Helaas is wat dit betreft eveneens nog geen datum be kend. Van groot belang is, dat de verkeers commissie de pertinente toezegging kreeg, dat het politiekorps van maandag af alles in het werk zal stellen om regelend op de Rijksstraatweg op te treden en in alle opzichten haar toezicht te verscherpen. Alle facetten van het probleem van de Rijksstraatweg passeerden tijdens deze bespreking de revue. Zo kwam onder meer de slechte toestand, waarin het wes telijk wegdek van de Delftlaan verkeert, waardoor vele automobilisten toch de Rijksstraatweg blijven verkiezen, aan de orde. Ook werd gesproken over het in voeren van een maximumsnelheid, die vermoedelijk per 1 november van kracht wordt en werd de wenselijkheid geuit deze maximumsnelheid ook voor de Rijksstraatweg te bepalen op vijftig kilo meter per uur. Voorts werd ook de on houdbare verkeerschaos elke zondag na afloop van de voetbalwedstrijden op het „Haarlem"-terrein belicht. Het college werd door de leden van de verkeerscom missie vervolgens ook nog opmerkzaam gemaakt op bepaalde zeer gevaarlijke punten, zoals het Prinsen Bolwerk, de Bal.iuwslaan en de Jansweg. Een winst punt voor de stichting is het feit. dat de A.N.W.B. grote onvallende verkeersbor den bij de noordelijke ingang van Haar lem heeft geplaatst, die alle naar de Delft laan verwijzen. Knipperbollen en verkeerslichten Indien niet zeer binnenkort grote ver beteringen ten aanzien van de verkeers veiligheid op de Rijksstraatweg zullen worden aangebracht, dan zal het ver- keerscomité zich genoodzaakt zien andere maatregelen te nemen. „Wy zullen alles, wat in ons vermogen ligt, doen, om een einde aan deze steeds verergerende toe stand te maken. Koste wat het kost", ver zekerde de heer H. Lamsma, één van de leden van de commissie, ons met klem. De bewoners van Haarlem-Noord wach ten nu met spanning de komende gebeur tenissen af. Maar voorlopig, wat er ook op papier al gedaan wordt, wachten de bezorgde ouders, die hun kinderen slechts node naar school laten gaan aan de „andere" kant, bejaarden, die alleen maar met de grootste moeite kunnen oversteken, kort om alle bewoners van de Rijksstraatweg, de komende verbeteringen af. En het is dan ook niet vërwonderlijk, dat zij de opening van de Velser tunnel met ge mengde gevoelens tegemoet zien. Volgens het oorspronkelijke oefensche ma voor Nederlandse troepen in West- Duitsland zouden tussen 1 september en 15 oktober achtereenvolgens drie gevechts troepen, samengesteld uit verscheidene on derdelen, gedurende twee weken in Senne lager verblijven. Voor de periode van 28 september tot 12 oktober zijn thans aan gewezen een staf- en drie infanteriebatal- jons, namelijk de staf van de dertiende gevechtsgroep, het dertiende bataljon in fanterie van het Garderegiment Fuseliers Prinses Irene, het vijftiende bataljon in fanterie van het regiment Stoottroepen en het zestiende bataljon infanterie van het Regiment Limburgse Jagers. In de eerste week zullen bataljonsoefe ningen worden uitgevoerd en in de tweede week zullen de onderdelen gezamenlijk worden geoefend als gevechtsgroep. Vandaag en morgen krijgt Heemstede weer de gelegenheid om door het kopen van oliebollen jeugdige inwonertjes naar een herstellingsoord of vakantiekolonie uit te zenden. Om de verkoop te stimu leren zal de Heemsteedse brandweer zaterdagmiddag zowel in de Schildersbuurt als in de Indische buurt proberen de olie bollen aan de man te brengen. Gezonken. Hedenmorgen is in de Maas bij de stuw te Borgharen het 327 me tende Belgische motorschip „Therese" ver moedelijk door de sterke stroom tegen daar aangebrachte betonnen balken geva ren en binnen tien minuten gezonken. De schipper en zijn vrouw konden nog net bij tijds op de wal springen. Het schip was met een lading grint op weg naar België. ADVERTENTIE NEVEDA - D'AOUST - SCHEEPJES enz. De beste soorten - Royale keus vindt u bij N A A L D K U N S T GR. HOUTSTRAAT naast Luxor Voor de competitie hoofdklasse groep B, vond in IJmuiden de ontmoeting plaats tussen DCIJ en HDC. De IJmuidenaren, aan de kopborden uitkomende met P. Roo- zenburg, oud-wereldkampioen, H. Laros en B. Dukel, wisten op bekwame wijze de lei ding in handen te nemen. Weliswaar gaven de HDC-spelers keurig partij, maar DCIJ stond de behaalde voorsprong niet meer af. Na vier uur spelen moest de wedstrijd worden afgebroken bij de stand 124 in het voordeel van DCIJ. De twee resterende afgebroken partijen zullen zeer waar schijnlijk door de Haarlemmers worden gewonnen, waarmede de eindstand 128 voor DCIJ wordt. De gedetailleerde uitslag luidde: DCIJ HDC, P. Roozenburg-N. Blom 20; H. Laros-H. T. Luif 2—0; B. Dukel-J. B. Sluiter jr. 20; P. v. d. Berg-J. H. Meure 20; A. Beukema-H. Teunisse 11; J. v. St*aten-G. Zeeuwe afgebroken: T. Postma- C. Schelfaut 11; G. Postma-J. Bus 02; L. Vooys-J. v. Looy 20 en J. Ott-A. Dou- ma afgebroken. Competitie district Kennemerland Tijdens de algemene vergadering van het district Kennemerland werd de compe titie voor de eerste en tweede klasse vast gesteld. In de week, aanvangende 30 sep tember, zullen voor de eerste klasse de volgende wedstrijden worden gespeeld: 30 september HDC IIHaarlem O.K. en 4 oktober SportiefBDC. Voor de tweede klasse werden vastgesteld: 2 oktober VKD II—HDC III 3 oktober BDC II—St. Bavo II en 4 oktober Sportief IIZandvoort. De algemene vergadering heeft zich voorts langdurig bezig gehouden met de organisatie van de persoonlijke wedstrij den. Besloten werd dit jaarlijks terugke rende belangrijke toernooi in het vervolg op zaterdagen te doen verspelen, indien daarvoor geschikte speelruimte wordt ge vonden. De Haarlemse Damclub heeft deze week in Die Raeckse haar jaarlijkse algemene vergadering gehouden. In zijn openings woord bracht voorzitter J. H. Meure de ju bileumcommissie, bestaande uit de heren G. Bakker, J. P. v. Eyk en G. Zeeuwe, dank voor de wijze, waarop zij de viering van het gouden jubileum verzorgde. Voorts wekte hij alle leden op om bij de opening van het nieuwe damseizoen alles te doen voor verbreiding van het damspel. Besloten werd het 7 leden tellende be stuur in te krimpen tot 5 functionarissen in de volgende samenstelling: J. H. Meu re, voorzitter, C. B. de Laat, secx-etaris, J. Zwertbroek, penningmeester, G. de la Rie, wedstrijdleider en J. J. Koren, com missaris van materiaal. Het lid J. Otter, die op 17 januari 1957 zijn 40-jarig lidmaatschap vierde, werd tij dens deze vergadering tot erelid benoemd. Zaterdag 28 september In de donderdagmiddag gehouden ver gadering van de Bloemendaalse gemeen teraad werd een voorproefje van de be grotingsbehandeling gegeven. De gemeen teraad behandelde namelyk een rapport van B. en W. over de begroting 1958, met daarin verwerkt een aantal reeds in ons blad gepubliceerde voorstellen ter bezuiniging op een aantal posten en ter vergroting van de inkomsten door het ver hogen of invoeren van belastingen. Het is begrijpelijk, dat de voorstellen van B. en W. niet met onverdeeld enthousiasme wer den ontvangen. Uiteraard werden tegen verscheidene voorstellen bedenkingen ge opperd, doch uiteindelijk kwam het er op neer, dat de raad zwichtte voor de argu menten van B. en W. en node met de bezuinigingsvoorstellen akkoord ging. Langdurige besprekingen gingen hieraan vooraf. De toelichting op de bezuinigingsvoor stellen door de voorzitter, burgemees ter dr. D. H. Peereboom Voller, werkte zeer verhelderend. „Wij worden gedwon gen de aan de orde zijnde bezuinigings maatregelen voor te stellen. De gemeente zal werkelijk aan bestedingsbeperking moeten doen en de tering naar de nering moeten zetten. De gemeente wordt de dupe van het feit, dat zij steeds een be hoorlijk financieel beheer heeft gevoerd". Sombere woorden, waarmee de voorzitter wilde aantonen, dat over de voorgestelde maatregelen eigenlijk niet viel te „mar chanderen". De voorzitter zei, dat slechts in uiterste noodzaak een woonplaatsbelasting zal worden ingevoerd. „Er is trouwens al een fikse aanslag op de bevolking gedaan". Spreker voorzag in de komende jaren grote financiële moeilijkheden. Daarom moeten thans de eerste maatregelen wor den genomen, die ongetwiifeld door andere zullen worden gevolgd. Dit zal blijken, als de begroting van volgend jaar gereed is. De voorzitter meende, dat het gemeen tebestuur niets kan worden verweten. Voor een recreatiegemeente als Bloemen- daal zijn de omstandigheden nu eenmaal veel ongunstiger dan voor 'n gemeente met grote industrieën. Uiteraard brengt de in grijpende bezuinigingspolitiek en de daar mee gepaard gaande inkrimping van de gemeentelijke taken consequenties met zich voor het gemeentepersoneel. En daar om is de bezuinigingsnota thans reeds aan de orde. teneinde zo nodig de perso- neelsterkte tijdig te besnoeien. De raadsleden zagen de ernst van de situatie in en zij konden dan ook begrip opbrengen voor de te nemen maatregelen. Enkele leden verschilden echter van mening over de vraag, of het thans wen selijk is beoaalde besnoeiingen toe te pas sen met het oog op bijvoorbeeld de onderwijsbelangen. Uit de nood Als eerste voerde de heer S c h u 1 z (Arbeid) het woord, die zei, dat als een woonplaatsbelasting van drie percent van J het belastbare inkomen zou worden inge voerd, de gemeente al zou kunen beschik- I ken over inkomsten van meer dan een I miljoen gulden. Met een woonplaatsbe- tasting van bijvoorbeeld anderhalf percent zouden de financiële moeilijkheden al zijn opgelost. De heer D a a m e (V.V.D.) was tegen- i stander van een rioolbelasting naar rato van de straatbelasting. Alle inwoners, ook de niet-eigenaren van woningen, I zullen hieraan zijns inziens moeten bij- I dragen. i Bjj de bespreking van de verschillende j onderdelen der bezuinieringsnota betreur de de voorzitter met de raadsleden l de noodzakelykheid der verschillende maatregelen; hy zag echter geen andere oplossing om uit de ongunstige financiële positie te geraken. Bij het voorstel tot ontslag van twee boventallige onderwijzers maakte mevrouw D a 1 m e y e r (Arbeid) bezwaar tegen de indeling van de groepen onderwijzers, die allereerst voor ontslag in aanmerking komen; spreekster kantte zich namelijk tegen eventueel ontslag van gehuwde onderwijzeressen. De heer Van Holten (V.V.D.) kon zijn stem aan dit voorstel niet geven. Mr. Vliegen (Arbeid) achtte het niet verantwoord het gymnastiekonderwijs op de scholen slechts vanaf de vijfde klas door een vakonderwijzer te doen geven. Hij diende een voorstel in om met dit onderwijs door een vakonderwijzer ook in de vierde klas door te gaan. Dit voorstel werd met zeven tegen zes stemmen ver worpen. Een voorstel van de heer Van Holten om het vak tekenen bij het u.l.o. door een vakonderwijzer te doen verzorgen, kreeg onvoldoende steun. Hetzelfde was het ge val met zijn voorstel om het Tinholthuis voor belangstellenden geooend te houden. Bij de behandeling van de belastingver hoging voor kleine honden kwam de heer Schulz met een voorstel om de belasting van deze honden niet gelijk te trekken met die van de grote honden, maar de be lasting voor de eerste groen te brengen op f 15.per jaar en voor de tweede groep op f25,per jaar. Dit. voorstel werd ver worpen met negen tegen vier stemmen. De heer Van Holten was van oordeel, dat de katten trouwens ten opzichte van de honden in een bevoorrechte oositie verkeren. Te lang al heeft deze bevoor rechting geduurd. Met het oog op de ge- meentefinanciën achtte spreker het onge wenst. dat deze bevoorrechte klasse zich nog langer in de gemeente Bloemendaal kan handhaven. Hij bepleitte daarom een katten-belasting. Ter toelichting zei de heer Van Holten, dat hij weliswaar niets tegen katten heeft, doch het onjuist vond, dat deze dieren niet worden belast, temeer daar zij soms veel lastiger zijn dan honden. De voorzitter meende echter, dat de Ge meentewet het invoeren van een katten belasting niet toelaat; de fiscaal ongrijp bare katers en poesen zullen dus in de toekomst vrij van belastingaanslagen in de recreatiegemeente kunnen blijven dartelen. De overige voorstellen ontlokten slechts een korte discussie. Aan de openbare ver gadering was een besloten zitting vooraf gegaan. Bij het voorstel tot vaststelling van het partiële uitbreidingsplan in onder delen „DuinlustpnrkwegDennenweg" vroeg i r. T i r i o n (V.V.D.) in den ver volge zoveel mogelijk met bezwaren van inwoners rekening te houden. Wethouder H ij szeler zei, dat aan het uitbreidingsplan geen andere vorm kon worden gegeven. De gemeente heeft ge brek aan bouwgrond en daarom moet soms een keuze van grond gemaakt wor den, die voor sommige inwoners niet gun stig is. Besloten werd de openbare kleu terschool te Overveen de naam van Wet houder Rohling-kleuterschool te geven. Het voorstel tot. wijziging van de bezol digingsverordening voor ambtenaren op weekloon werd aangenomen. Slechts de twee aanwezige wethouders evenals de heren Van Haastert en De Jong Schou wenburg was wethouder Van Geluk af wezig stemden voor het verlenen van financiële medewerking aan de afdeling Bloemendaal van het ..Witte Kruis" ten behoeve van de stichting van een wijkge- bouw. De overige in ons blad gepubliceer de voorstellen werden aangenomen. 9.50: 10.33: 1 10.58: 11.15: 1 11.20: 11.31: 11.55: I 12.05: 12.30: 12.35: 13.00: 1 13.15: 13.30: Samenkomst in de Stationsrestauratie 1ste klasse te Haarlem. Na aankomst van de Koningin welkomstwoord van dr. ir. F. Q. den Hollander, president van de Nederlandse Spoorwegen. Per speciale trein via de oude route over de spoorbrug naar Bever wijk. Aankomst op het nieuwe perron van het station te Beverwijk. Openstelling door de Koningin van de nieuwe spoorwegtunnel. Per trein van station Beverwijk door spoorwegtunnel naar halte Drie huis-Zuid (gem. Velsen). Aankomst halte Driehuis-Zuid. Per autobus van halte Driehuis-Zuid naar het ventilatiegebouw Zuid van de autotunnel. Rede van mr. 3. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat. Inwerkingstelling door de Koningin van de ventilatoren voor de lucht verversing in de autotunnel. Per auto naar de tunnelingang Zuid. Rede van dr. M. 1. Prinsen, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland: officiële opening door de Koningin van de auto tunnel. Per autobus door oostelijke tunnelbuis naar Noord, terug door weste lijke tunnelbuis. Défilé van bedrijfsauto's in tunnel. Einde der plechtigheden. Per autobus terug naar station te Haarlem. 5. 7. Na de officiële ingebruikstelling van de tunnel door de Koningin zal een stoet van versierde bedrijfsauto's, vooraf gegaan door een muziekkorps, langs de Koningin defileren. Tijdens het voorbijrijden van de stoet zal de IJmuider H Harmonie marsmuziek ten gehore brengen. Vóór deze plechtigheid zullen de versierde wagens door IJmuiden rijden en na de plechtigheid door Beverwijk en Heemskerk. De route luidt: Planetenweg (opstelling 10.30 uur), Orionweg, 1 Havenkade, Kennemerlaan, Marktplein, Lange Nieuwstraat, Zeeweg, Driehui- si zerkerkweg, Van de Vondellaan, Hagelingerweg, Broekbergenplein, Rijksweg 9, tunnel. Om 13.15 uur heeft daar het défilé plaats. Daarna trekken de wagens door Velsen-Noord, Beverwijk en Heemskerk, terug naar Velsen. De route luidt: Rijksweg 9, Parallelweg, Pijptunnel, Koude Horn, Graaf Janstraat, Schans, Hendrik Mandeweg, Kruisweg, Hoflanderweg, Hoofddorperweg. Gerrit van Assendelftstraat, Raadhuisplein, Renessestraat, Deutzstraat, Marquette- laan, Rijksstraatweg. Alkmaarseweg, Breestraat, Velserweg, Wijkerstraatweg, Grote Hout- of Koningsweg, Stratingsplantsoen. Hier wordt (om ongeveer 14.45 uur) de stoet ontbonden, waarna iedere wagen zijns weeg gaat. Tevens zal des ee morgens door een aantal versierde wagens symbolisch op gepaste wijze van de bemanning der Velser ponten afscheid worden genomen. VELSEN Algemeen Door het gemeentebestuur worden ter gelegenheid van de opening van de tunnel verschillende gebouwen met schijnwerpers verlicht, waaronder het raadhuis, de beelden achter het raadhuis, de Engelmunduskerk, het park Vel- serbeek, het pompstation, de watertoren, het Burgemeester Rijkenspark. Bos- =E beek, de molen en de ruïne te Santpoort, de grasgazons van het Moerbergplant- soen en enkele gazons te Velsen-Noord. Voorts zal de onderzeebootjager „Drente" een ligplaats krijgen in IJmuiden. Bovendien zal in Velsen-Noord ee op het Startingplantsoen van 28 september tot en met 5 oktober Janvier aan- wezig zijn met een elektrische scooterbaan, waarvan de baten ten goede komen aan het Koningin Wilhelminafonds. Voorts zullen in de week van 28 septem- ber tot en met 5 oktober in de verschillende wijken van de gemeente Velsen bij goed weer muzikale rondgangen worden gemaakt. De Velsense middenstand zal aan de festiviteiten deelnemen door: een etalageverlichting en een puzzelwedstrijd „Kent u Velsen?" Aan deze wedstrijd wordt ook deelgenomen door de winkeliers uit Velsen-Noord. Vrijdag 27 september 1. In het verlichte Burgemeester Rijkenspark zal door ongeveer zeshonderd zangers van de gezamenlijke zangkoren, aangesloten bij de sectie zang van de Velser Gemeenschap met medewerking van een plaatselijk muziekkorps EE een concert worden gegeven, waarvoor in studie genomen is: het „Wilhel- mus", „Domine Salvam Sac" en „Halleluja". Bovendien zal het Hoogoven Mannenkoor het „Staalwerkerslied" ten gehore brengen en het Operakoor ee Bel Canto enige opera fragmenten zingen. ee 2. Hotel Royal": Ontvangst van gemeentebestuur van bemanning „Drente". Dansen. Zaterdag 28 september H 1. Pontplein noordzijde: afscheid van de ponten door een kleine delegatie weg- gebruikers. 2. Marktplein, 16.45 uur: Jeugd-defilé. Voor dit jeugd-defilé staan reeds twee- 1 duizend deelnemers (85 groepen) genoteerd, waaronder ook de hyppische sportvereniging Velsen met twaalf jonge rijpaarden, bereden door jeugd- leden. Ook neemt deel de roeivereniging „De Stern" die een nieuwe twee- is persoons wherry zal meedragen. Voorts gaan in de stoet mee verschillende jeugd-operetteverenigingen, die operette-taferelen zullen uitbeelden. Het ee défilé zal begeleid worden door drie muziekkorpsen en het tamboer- en ee pijperkorps van de chr. gymnastiekvereniging IJmuiden. 3. Diverse wijken, 19.30 uur: marsen van muziekkorpsen naar Pontplein-Zuid. 4. Begin oude Amsterdamse weg, 20.30 uur: Taptoe door chr. muziekvereni- ging „Wilhelmina" IJmuiden, fanfarekorps „Wilhelmina" Santpoort. IJmui- der Harmonie en r.k. harmonie „Soli Deo Gloria". Begin oude Amsterdamse weg, 21 uur: Vuurwerk. Cultureel Centrum, 15—17.30 en 19—20 uur: Fototentoonstelling. Hotel „Royal": Dansen. Zondag 29 september H 1. Cultureel Centrum, 1417 uur: Fototentoonstelling. ee 2. Hotel „Royal": Dansen. Donderdag 3 oktober H Door de Chr. Oratoriumvereniging „Looft den Heer" zal m.m.v. het Noordhol- ee lands Philharmonisch Orkest in de Ned. Herv. Kerk Ie IJmuiden uitgevoerd worden: „Die Schöpfung" van Joseph Haydn. Solisten: Truus Altena, sopraan; Arjan Blanken, tenor; Herman Scheij, bas; Herman Nieland, orgel. Vrijdag 4 oktober Velserbeek (verlicht), 20 uur: Concert als op vrijdag 27 september, Burgemees- ter Rijkenspark. Zaterdag 5 oktober 1. Te Velsen-Noord: des middags een drumband-concours, 15-17 uur, Stra al tingplantsoen. De deelnemende verenigingen zijn: Drumband „Frans Hals". Haarlem; Drumband „St. Caecilia", Heemskerk; r.-k. Harmonie „Kunst en Vriendschap", Assendelft; Wormermeers Vendelkorps „Hercules". Wormer: r.-k. Harmonie „Kunst en Vriendschan. Krommenie; Harmonie „St. Mi- chael". Heemstede; Tambourkorps „Het Funen", Amsterdam; Hoogovens- harmonie. Beverwijk; Drumband D.I.O.. Koog-Zaandijk; Christelijke gym- nastiekvereniging „IJmuiden"; Drumband Z.O.S.N.O., Uitgeest; Christelijke Drumband sportvereniging „Hercules". Beverwijk; r.-k. Harmonie „Soli Deo Gloria", Santpoort; r.-k. Jeugdvendel „Wormer" Wormer; Christelijke gymnastiekvereniging „Kracht en Vlugheid", Zaandam. De jury bestaat uit s de volgende leden: M. van Apeldoorn. Haarlem; A. Loenen, wachtmeester ee eerste klasse, instructeur Koninklijke Landmacht en A. var. Veluwe, in- structeur staforkest van de Amsterdamse politie. 2. Van Diepenstraat, 20 uur: Taptoe door de Christelijke muziekvereniging „Wilhelmina", IJmuiden en de r.-k. Harmonie „St. Caecilia". Velsen-Noord. Daarna op plein Watervlietschool openluchtbal m.m.v. dans- en show-orkest De Accorelli's". 3 Velserbad, 20 uur: Tunnel-zwemgala m.m.v. kinderoperettevereniging „Vides" en de balletschool Ria Dekker. De kinderoperettevereniging „Vides" zal, samen met de balletschool Ria Dekker, een verkorte opvoering geven ee van „Victor en de gouden bloem". Daartoe zal over de hele breedte van het bad een podium worden geslagen met een diepte van circa vijf meter. Aan- gepast aan de tekst van de operette zullen de toeschouwers tal van opvoe- ringen in het water te zien krijgen. Er komen o.a. grote verlichte water- li lelies, verlichte zwanen en er komt ook een bescheiden Velser tunneltje. Als apotheose kunnen de bezoekers genieten van een waterwondertuin. BEVERWIJK Zaterdag 28 september: Officiële opening van het gemeentelijke Sportpark door het gemeentebestuur van Beverwijk. Rondgang van vijf muziekkorpsen door Velsen-Noord, Beverwijk, Wijk aan Zee en Heemskerk. Eindpunt voor alle korpsen te Beverwijk. Om 20 uur gezamenlijke Taptoe op de Markt te Beverwijk. Kennemer Theater, 22 uur, Burgeravond (besloten). Zondag 29 september: „Sportmiddag" op het gemeentelijk Sportpark. Atletiek, wielrennen en demonstraties van oude en antieke auto's van de vereniging P. A.C. Maandag 30 september: 1. Noordhollandse markt en Braderie op de Breestraat. Medewerking van een groep boerendansers en boerenmuzikanten uit Schagen. 2. Des avonds volksdansen op het Stationsplein met medewerking van dezelf de groep uit Schagen. Dinsdag 1 oktober: Des avonds half negen groot vuurwerk op een terrein nabij het nieuwe viaduct aan de Meerstraat. Woensdag 2 oktober: 1. Jeugdmiddag. Des middags (16 uur) trekt een „Sprook jes-optocht" door Beverwijk. De jeugd zal worden beziggehouden met wed strijden en spelen op diverse terreinen. Des avonds wordt een Lichtstoet gehouden met onderwerpen de tunnels en de pont betreffende. Opening Foto-tentoonstelling in noodlokalen Wolf en Dekenschool aan de Platanenlaan. Deze tentoonstelling zal tot en met zondag in Beverwijk blij ven. De openingstijden zijn woensdag 19.30—22 uur; donderdag en vrijdag 20-22 uur; zaterdag 15-17 uur en 20-22 uur; zondag 15-17 uur. Algemeen: Kermis op de Meerstraat van vrijdagmiddag 27 september tot en met maandagavond 30 september. Versiering en illuminatie. I 2- 1 3. 4. 2 3

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17