Heemsteedse gemeentebegroting zal tekort van half miljoen vertonen Klaas Bolt bespeelde Haarlems grote orgel voor de televisie Krediet van acht ton gevraagd voor tweede watergastoestel Mevrouw van der Meulen pleit vurig voor heraanstelling kleuterhelpsters DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Twee zwaargewonden bij motorongeluk W3 pogpiPN B. en W. willen gasvoorziening baseren op rapport van NEI en Gasstichting G. K. Janssen benoemd tot districtsbestuurder van het N.V.V. in Twente Voor bejaarden geen gunstiger watertarief Inbrekers drongen via het dak juwelierszaak binnen Auto rijdt na botsing bij J. Gijzenkade een gazon in Auto ramt lichtmast en rijdt tegen boom Verplichte winkelsluiting voor rijwielhandel Route buslijn drie wordt omgelegd H. Stinis overleden Ds. B. de Jong overleden Koning Saoed en de premier van Irak in Damascus Neutralistische politiek zou overeengekomen zijn Wanneer de aanvangstijd van de Heemsteedse gemeenteraadsvergadering soms een vroeger dan op dc gebruikelijk geworden vier uur is vastgesteld, dan betekent dit meestal dat nnn over een bepaald voorstel van B. en W. vrij langdurige debatten kan verwachten. Zo vermeldde de agenda voor de donderdagmiddag op het raadhuis gehouden vergadering als aanvangstijd drie uur en omdat deze.tevens de behande ling in het vooruitzicht stelde van het „Voorstel tot voorlopige opschorting van de uitvoering van het raadsbesluit tot wederaanstelling van kleuterhelpsters", was er weinig fantasie benodigd om de reden van dit vervroegde vergaderingsuur vast te stellen. En voor ingewijden was het al even vanzelfsprekend, dat een dergelijk voor stel de meeste tegenstand zou ontmoeten bij mevrouw H. van der Meulen-Houwer, de onderwijsspecialiste van de Heemsteedse P.v.d.A.-fractie. Toen dit voorstel dan ook door de voorzitter, burgemeester A. G. A. ridder van Rappard aan de orde werd gesteld, was de raad zo hoffelijk haar in de gelegenheid te stellen als eerste haar be zwaren kenbaar te maken. En deze waren van velerlei aard. By de behandeling van dit punt deelde wethouder Van Houten mede, dat het begrotingstekort een half mil joen zal bedragen. Mevrouw Van der Meulen-Houwer be gon met te verklaren, dat zij met gevoe lens van teleurstelling en verontwaardi ging van het betreffende voorstel had kennisgenomen. Dit alles culmineerde in critiek op hetgeen spreekster noemde: „het door B. en W. niet gevoerde beleid". Spreekster concludeerde, dat het college ruim voldoende tijd heeft gehad om tot benoeming van kleuterhelpsters over te gaan, voor men door het te verwachten begrotingstekort was gealarmeerd. Niet minder teleurgesteld was mevrouw Van der Meulen over de volgens haar ge bleken onderwaardering van het kleuter onderwijs; zij beschouwde de kleuter school juist als het opvoedingsinstituut bij uitnemendheid. Mits de leidsters aan het kind haar volledige tijd en aandacht kun nen schenken. Verder meende zij te we ten, dat het raadsbesluit van februari bij Gedeputeerde Staten geen principiële be zwaren heeft ontmoet, zodat mevrouw Van der Meulen zich tenslotte niet bereid verklaarde het potlood te hanteren met als motief een conceptbegroting, van welke cijfers de raad voorlopig nog onkundig blijft. De heer W e ij e r s (K.V.P.) gaf te ken nen op dezelfde gronden bezwaren te heb ben tegen het voorstel van B. en W.; hij vroeg zich af, waarom eventuele bezuini gingen nu juist weer bij het onderwijs moeten beginnen. Op zijn beurt onthulde de heer Zeg- waart (KVP), dat men zich in zijn fractie reeds met enige verwondering heeft afge vraagd, waarom het college zo lang met de uitvoering van het betreffende raadsbe sluit heeft gedraald. Derhalve diende men deze middag te beslissen, of B. en W. al of niet aan dit besluit gevolg moeten geven. De heer Kooijmans (Prot. Chr.) bleek wel enigszins door de argumenten van het college te zijn geïmponeerd. Evenals de heer Scheer, die wegens afwezigheid van mr. J. H. G. Zeelenberg als woord voerder van de V.V.D.-fractie optrad. Deze spreker stelde vast dat-men in een tijd van bestedingsbeperking wordt geconfron teerd met feiten, waarmee nu eenmaal re kening dient te worden gehouden. Daarom meende zijn fractie zich uiteindelijk niet tegen uitstel te moeten verklaren. Een geheel andere opvatting viel bij de heer R e ijn d e r s (Arb.) te beluisteren, die meende dat B. en W. ditmaal in de be voegdheden van de raad waren getreden. Spreker stelde daarom vast, dat het college verplicht is het in februari genomen raads besluit uit te voeren en niet uit te stellen. In zijn antwoord erkende de voorzitter, dat de raad zich in februari over de kleu terhelpsters in positieve zin heeft uitge sproken. Daarom wenste de voorzitter met de meeste nadruk te verklaren, dat het be treffende voorstel tot opschorting louter en alleen het gevolg is van de regerings circulaire ever de bestedingsbeperking. Hierdoor kan er van een „traag beleid" geen sprake zijn. Het college was gereed om tot het benoemen van de kleuterhelp sters over te gaan, toen de conceptbegro ting B. en W. verplichtte de raad een voorstel tot opschorting van het besluit voor te leggen. Wethouder Van Houten kon de woorden van de burgemeester slechts vol ledig beamen. In zijn toelichting op het voorstel verklaarde de wethouder in de eerste plaats, dat er geen sprakp van enige tegenwerking is geweest. B. en W. zijn im mers sportief genoeg om eventueel als een goede verliezer te kunnen optreden. Doch het college is momenteel voor de grootste moeilijkheden geplaatst en finan cieel gezien leeft de gemeente thans prak tisch bij de dag! Wethouder Van Houten onthulde, dat de concept-begroting een te kort van ongeveer een half miljoen gulden zal aanwijzen. Aan een dergelijke waar schuwing kan de raad niet ongemerkt voorbij gaan. vacature had het college de heer M. van Ravestein kandidaat gesteld. Namens de V.V.D. maakte de heer Scheer zijn bezwaren 'kenbaar tegen het feit, dat door het college een voor dracht was ingediend, welke slechts één naam bevatte. Vandaar dat hij hieraan die van de heer P. J. van Kesteren wenste te zien toegevoegd. De heer Kooijmans (Prot. Chr.) be treurde het, dat in deze commissie de pro testants-christelijke bevolkingsgroep nog steeds onvoldoende wordt vertegenwoor digd. Thans doet zich de gelegenheid hier toe voor, in welk geval mevrouw Van der Meulen naar zijn mening zonder enig be zwaar als adviserend lid gehandhaafd zou kunnen blijven. De heer R e ijn d e r s (Arbeid) zag de noodzaak er niet van in, de diverse groe peringen in deze commissie te doen verte genwoordigen. Hier dient de politieke kleur immers strikt buiten beschouwing te worden gelaten. De heer W e ij e r s (KVP) stelde op zijn beurt vast, dat eigenlijk sprake is van vijf vacatures. Hij herinnerde er aan, dat te gen deze commissie meermalen een kri tisch geluid te beluisteren is geweest, zo dat het voor de oppositie thans een unieke gelegenheid was te trachten hierin nieuw bloed aan te brengen. Bij de hierna gehouden stemming be haalde de V.V.D.-kandidaat echter niet meer dan drie stemmen, zodat de com missie met de volgende uitslag gehand haafd bleef: N. J. van der Linden (11 stem men); J. Schippers (11 stemmen); J. A. A. M. van der Weiden (10 stemmen); me vrouw H. van der Meulen-Houwer (9 stemmen) en A. J. J. Verspoor (9 stem men). De heer D. de Boer, hoofd van de Bron- steeschool, werd met ingang van 1 novem ber eervol ontslag verleend. Ook werd me juffrouw L. Hof, voorheen boventallige onderwijzeres aan de Voorwegschool, met ingang van 27 augustus benoemd tot on derwijzeres in vaste dienst. Bij de rondvraag gaf de heer D ij k s tr a (Prot. Chr.) uitdrukking aan zijn bezorgd heid over het toenemend aantal verkeers ongevallen op de Binnenweg, zodat hij in formeerde naar de mogelijkheid hier op diverse punten oversteekplaatsen te Uten aanbrengen. De heer Scheer (V.V.D.) vroeg in het belang van de verkeersveilig heid diverse drukke kruispunten van witte strepen te voorzien. De voorzitter verklaarde zich gaar ne bereid deze suggesties onder de aan dacht van de hoofd-inspecteur van politie te brengen. Aan het einde van deze vergadering werd nog door wethouder Van Houten me degedeeld, dat donderdag 10 oktober ook in Heemstede een aanvang zal worden ge maakt met het inenten van kinderen tegen kinderverlamming. Hiervoor komen drie honderdzeventig kinderen in aanmerking, die allen in 1955 zijn geboren. Achterband sprong Donderdagmorgen heeft een 61-jarige melkcontroleur uit Zoeterwoude, die op een motorfiets over de Herenweg te Heem stede reed, nabij de Rijnstraat de macht over het stuur verloren, doordat de ach terband van zijn motor sprong. Hierdoor begon het voertuig te slingeren en sloegen zowel de motorrijder, als zijn 61-jarige echtgenote, die op de duo zat, tegen het wegdek. Beiden werden ernstig gewond naar de Mariastichting in Haarlem ge bracht. De vrouw had een schedelbasis- fractuur en de man een hoofdwond en een hersenschudding. lÉfoi.,-, ■M *--•< In het vervolg van zijn bewogen rede stelde de wethouder vast, dat Gedeputeer de Staten niet zonder meer hun goedkeu ring aan het raadsbesluit hebben verleend, omdat zij het als een onverplichte uitgave beschouwen. Om dit alles deed spreker een ernstig beroep op de raad te overwegen, het besluit van februari niet op dit ogen blik te effectueren. Spreker noemde het onverantwoordelijk, wanneer anders zou worden besloten. Deze woorden hadden od de vergadering Kennelijk een diepe indruk gemaakt, zodat hieroo nog weinig repliek werd geleverd Alleen was het mevrouw V a n d e r M e u- 1 en-Houwer steeds niet duidelijk, waarom het college niet voor augustus de nodige maatregelen heeft genomen. De heer Zegwaart (KVP) was geheel door de woorden van wethouder Van Hou ten overtuigd en daarom nam hij zijn be zwaren tegen een vermeend traag beleid terug. Misschien konden de meeste beden kingen worden ondervangen, door aan het voorstel van B. en W. een amendement toe te voegen. Namelijk de uitvoering van het raadsbesluit op te schorten tot de behan- Jgta* van de begroting voor het jaar 1958. Dit bleek in deze kwestie het verlossen de woord te zijn. Het voorstel werd door de voorzitter overgenomen en door de raad zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Slechts mevrouw Van der Meulen-Houwer en de heren Verspoor en Reijnders van de Av.d.A. stemden tegen. Geen nieuw bloed Het is de oppositie niet gelukt vcrande- r|ng te brengen in de samenstelling van «e vorderingscommissie voor de huisves- .lng- Wegens het bedanken van de heer van Unen, had het college voorge teld in zijn plaats te benoemen het hui dige adviserend lid mevrouw H. van der eulen-Houwer. Voor de aldus ontstane Het eerste gedeelte van het televisiepro gramma van donderdagavond, verzorgd door de Vara, had een leerrijke en be schaafde tendens. Over wat er na halftien op het scherm te zien was moet ik mijn oordeel inslikken, omdat het niet tot mijn taak behoort televisiespelen te recenseren. Eigenlijk ben ik er alleen op uitgegaan om te kijken naar de „close ups" van de Haar lemse Grote Markt en van de oude St. Bavo, in het bijzonder van het beroemde grote orgel van Christiaan Müller, bene vens om te kijken naar de organist Klaas Bolt dit jaar voor de tweede keer win naar van het Improvisatieconcours - die aan de speeltafel van het eerbiedwaardige instrument geïnterviewd werd door Guus van der Steen en uiteraard het orgel ook bespeelde. Er was dus tevens wat interes sants te horen, ook alvorens de Haarlemse aangelegenheid aan de beurt kwam. Daar was onder meer een boeiend vraaggesprek met Max Vredenburg, die een lans brak voor een reeks speelplaten, onder de titel „Het Concert" en met commentaren in brochurevorm door Lex van Delden. De spreuk: „Non nisi mota cano" - die in een vergulde schelp van het houtsnij werk boven de speeltafel van het Haar lemse grote orgel staat en die vertaald als „Ik zing niet of ik moet bewogen worden" als motto boven de aankondiging van het programma prijkte - vormde de aanloop tot het gesprek met de organist. Deze ver klaarde de viervoudige samenstelling van het orgel: achter hem het rugpositief, be speeld van het onderste klavier, boven hem het grote orgel (tweede klavier), in de De heer G. K. Janssen uit Haarlem is met ingang van 15 oktober benoemd tot districtsbestuurder van het N.V.V. in Twente. Zijn standplaats zal Almelo worden. De heer Janssen, die lid is van de fractie van de Partij van de Arbeid in de Haarlemse gemeenteraad, bekleedde in Haarlem de functie van bestuursassistent van het N.V.V. Het is nog niet bekend, wanneer de heer Janssen naar Almelo zal verhuizen. Zolang hij nog in Haarlem woonachtig is, ligt het in zijn bedoeling het raadslidmaatschap aan te houden. Amsterdam De flauwe stemming van Wallstreet heeft de hoop op een verder herstel in Am sterdam gisteren in niet geringe mate ge remd. Amsterdam heeft wat betreft het aangeven van de toon, een grote troef uit handen gegeven, nu de handel in aandelen Koninklijke Olie zich grotendeels heeft verplaatst van de Amsterdamse naar de New Yorkse beurs. Koninklijke Olies opende op 189.70, doch op enige vraag in een kleine markt kwam de koers op 190.50, op welk peil ongeveer werd gesloten. Het verlies be droeg ten opzichte van woensdag 3 gulden. De arbitragezaken hielden elkaar in even wicht met eerder een neiging tot de koop kant. Het fonds vertoonde een dispariteit van 1 gulden. Philips, na een opening op 250 (min 5), trok aan tot 252. Unilever opende min 10 op 360, doch wat middenkoersvraag redu ceerde dit verlies tot circa 7 punten, AKU was gevoelig lager en verloor circa 4 pun ten op de slechte winstcijfers over de eer ste 36 weken van 1957, uitkomende op 50 dollarcent per aandeel, tegenover 1 dol lar 50 in de zelfde periode van 1956 van de American Enka, waarvan de AKU een groot aandelenpakket bezit. KLM was ruim 1 gulden beneden woensdag. Bij de scheepvaarten gaf Van Ommeren circa 5 punten op de 8 punten winst van woensdag prijs, Van Nievelt minus 3, de overige waarden waren 1 a 2 punten lager. Wat baissedekkingen plus de verplichte vraag droegen bij tot een goed herstel voor de staffellening, plus 3/4 pet. De overige papieren waren eveneens gunstig en lagen boven het vorig slot. In de Indonesische sector werd Deli Mij. aangeboden en na een rustige opening op 74( min 1 pet.) kwam het publiek aan de markt, waardoor een koers tot stand kwam van 71 om op circa 72 te sluiten, te gen woensdag 75. De ongunstige cijfers van de Sumatra Tobacco Corporation (netto verlies 1956 1.584.000 dollar tegen een winst van 488.000 dollar in 1955) droegen tot dit verlies van de aandelen bij, aange zien de Deli Mij. een aandelenbelang bij de Sumatra Tobacco heeft van 51 pet. Am sterdam Rubber was min 1 pet., HVA iets lager. Prolongatie 5 pet. (ANP). NEW YORK De aandelenkoersen toonden gisteren hardnekkige weerstand telkens als zij de dieptepunten in het industriële gemiddel de van het jaar naderden en sloten met een lichte verbetering na een op en neer gaande handel. Hoewel de stijging klein was, was zij betekenisvol voor de deskun digen die, toen de markt woensdag steun kreeg, nadat de koersen door het diepte punt van 1957 waren gezakt, hadden voor speld dat de verkoopdrang, tenminste tij delijk, voorbij was. De openingskoersen waren hoger als gevolg van aankopen, die nog waren voort gevloeid uit de opleving aan het slot van de voorgaande beursdag. Er ontstond een inzinking toen de vraag onvoldoende bleek om dat niveau te ondersteunen. Toen de koersen waren gedaald tot de dieptepun ten van het jaar bijna bereikt waren, ste gen zij opnieuw, zodat de meeste verliezen ongedaan werden gemaakt. Het Dow Jones gemiddelde voor indus triële waarden steeg van 456.95 op woens dag tot 457.01 op donderdag dat voor spoor wegfondsen van 122.65 tot 122.87 en dat voor openbare nutsbedrijven van 66,61 tot 66.73. De omzet van de aandelen liep terug van 2.770.000 op woensdag tot 2.130.000 op donderdag (UP). bovenste verdieping het zachter geïnto- neerde bovenmanuaal en links en rechts de pijpen van het pedaal of voetklavier. Met tal van opnamen van dichtbij werd deze dispositie voor de toeschouwers verduide lijkt. Klaas Bolt demonstreerde verder het kenmerkende verschil tussen lippijpen en tongpijpen. Alleen moest alles wat over haast gaan en zo kwam hij niet eens toe aan de mixturen. De kwestie van de res tauratie naar de oorspronkelijke dispositie kwam ook ter sprake. Het is immers zo dat in de vorige eeuw enige pijpenreeksen of registers door andere vervangen wer den. Wat betreft de Haarlemse activiteit op het gebied der orgelcultuur werd het jaarlijkse improvisatieconcours vermeld. Gevraagd naar de muziek zijner voorkeur noemde Bolt in de eerste plaats Buxtehude, omdat deze volgens hem direct van het orgel zou zijn uitgegaan, daarna Bach, wiens eerste zorg de muziek was. Wij vin den dit nogal een gewaagde stelling en bij deze populaire toelichting van orgel en orgelmuziek niets terzake doende. Tenslot te zag en hoorde men Klaas Bolt muziek vertolken van Buxtehude en Bach, vaar dig en beheerst zoals wij dat van hem ge wend zijn. Het moge vele Haarlemmers, die het op het scherm zagen gebeuren en het beluisterden, aangespoord hebben de gelegenheden waar te nemen het orgel in de kerk te gaan horen, waar het zoveel mooier en duidelijker klinkt. Met dat al was deze demonstratie een doeltreffende reclame voor Haarlem als orgelstad. Jos. de Klerk Sociale element in verlaagde prijs is al sterk genoeg In april heeft de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen bij de gemeenteraad een verzoek ingediend om het voor bejaarden geldende verlaagde vastrechttarief voor water te koppelen aan een bepaald maximum inkomen van de afnemers en niet aan een maximum ver bruik van drie kubieke meter per kwartaal. In diezelfde maand heeft het raadslid G. Mol (Comm.) aan B. en W. schriftelijke vragen over het nieuwe watertarief gesteld, waarbij hij informeerde naar de maat staven, volgens welke het verminderd ta rief wordt toegepast. Naar de mening van de heer Mol kwamen vele bejaarden na melijk niet voor het verlaagde tarief in aanmerking. Hoewel thans de onderhandelingen met de directeur-generaal van de prijzen over de invoering van het nieuwe watertarief nog gaande zijn zoals bekend werd dit niet goedgekeurd, doch wel ingevoerd menen B. en W., dat de brief van de be- jaardenbond en de schriftelijke vragen van de heer Mol thans kunnen worden be antwoord. Temeer omdat zij verwachten, dat binnen afzienbare tijd de invoering van het nieuwe watertarief niet meer zal worden tegengehouden. B. en W. stellen, dat voor het verlaagde vastrechtbedrag als belangrijkste maatstaf geldt een regelmatig verbruik van ten hoogste 3 kubieke m. water per kwartaal. Tevens wordt een bepaalde inkomen-grens gehanteerd, waarbij onderscheid wordt ge maakt tussen echtparen en alleenwonen- den. B. en W. zijn van oordeel, dat geen wijzi ging in de prijsberekening moet worden gebracht, zodat dus wordt voorgesteld het verzoek van de bejaardenbond om bij de vaststelling van het verlaagde vast rechttarief niet het verbru" te laten gel den af te wijzen. Gemeend wordt, dat de nieuwe tarieven reeds een sterk sociale in slag hebben. B. en W. ontveinzen zich echter niet, dat het nieuwe tarief voor de kleinere verbruikers procentueel een niet onbelangrijke vergroting der uitgaven met zich brengt. Bedacht moet echter worden, dat deze verbruikers reeds jaren in be langrijke mate zijn achtergebleven in het betalen van een bijdrage in de vaste kos ten van het waterbedrijf, Een vergroting van het sociale element in het tarief achten B. en W. dan ook onverenigbaar met de belangen van het watertarief. Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3% °/o Nederl. '47 80^ 80% 3 °/o Nedl. 1962/64 8718/ie 87% A. K. U 158 156% Calvé Delft 293 293 Van Gelder Zonen 181 181 K. N. Hoogovens 270 272 Nederl. Ford 221% 221 N. Kabelfabriek 255 255 gew. Philips Gloeil 252A 254 pref. Philips Gloeil 137«/Ï 137%* Unilever 363% 365 Wilton Fijenoord 198 198 Dordtsche Petrol. 885Vs 900 Konkl. Petroleum 191,30 f 194.60 A'dam Rubber 65% 65 K. L. M f 115,50 f 115,20 Holl. Amer. Liju 151 151% N. Scheepv. Unie 137V» 140 Phs. v. Ommeren 204 208% H. V. A 107 107 Verg. Deli Mijen 71'% 71% Amsterd. Bank 195% 195 Ned. Handel Mij. 151 151 Rotterd. Bank 156 156 Twentsche Bank 156 156* Anaconda Copper 51'/2 52 Bethlehem Steel 42% 42 U. S. Steel 60% 60% General Motors.. 39% 39% Shell Union 76% 77% 28% 28 Vorige koers De laatste foto van het Duitse oplei dingsschip „Pamir", toen het op 10 augustus de haven van Buenos Aires verliet. Op hetzelfde ogenblik voer het Deense vrachtschip „Nevada" de haven in. De vrouw van de kapitein nam deze foto van de „Pamir". Het zou de laatste reis van het schip zijn. Bij de Azoren werd het overvallen door een orkaan en ging ten onder. Voor vele duizenden guldens aan edel stenen en gouden sieraden zyn gestolen uit de juwelierszaak „De Goudbeurs" in de Leidsestraat te Amsterdam. De inbre kers zijn blijkbaar bijzonder haastig te werk gegaan. Er lag nog een ring van f 1500 op de grond en van een paar bijzon der kostbare oorhangers hadden de dieven er maar één meegenomen. De inbrekers verschaften zich via de deur van een nabij de hoek Leidsestraat- Kerkstraat gelegen huis toegang, gingen over de trappen naar de zolder en klom men aan de achterzijde op het dak. Zij forceerden het dakraam van het huis in de Leidsestraat, waarin „De Goudbeurs" is gevestigd en kwamen zo via de trappen in de winkel. Daar konden zij rustig aan het werk gaan want het rolluik voor de etalage beschermde hen tegen toekijkers. Vermoedelijk zijn de inbrekers, die een handschoen hebben achtergelaten, welke de recherche letterlijk en figuurlijk heeft opgenomen, langs dezelfde weg weer ver- i dwenen. De bewoonster van het huis in de Kerkstraat heeft des nachts gestommel op de zolderverdieping gehoord. Voor wel ke waarde er precies gestolen is, is nog niet vastgesteld. Tijdens de wintermaanden zullen in Haarlem alle aanwezige productiemiddelen voor de gasvoorziening moeten worden in geschakeld om aan de steeds toenemende vraag naar gas te kunnen voldoen. Ver wacht wordt, dat in 1958 een maximum et- niaalafgifte van 310.000 kubieke meter gas zal worden bereikt, terwijl de huidige pro ductiecapaciteit slechts ongeveer 275.000 kubieke meter bedraagt. Omdat ook de gas- bergruimte te gering is stellen B. en W. van Haarlem aan de raad voor een tweede watergastoestel aan te schaffen, dat een productiecapaciteit heeft van ongeveer 50.000 kubieke meter per etmaal. De kos ten hiervoor bedragen f 800.000, waarvoor dc raad een krediet gevraagd wordt. Deze aanschaffing is vooral van belang voor de watergasfabricage, omdat bij een storing van enige betekenis een productie capaciteit van 50.000 kubieke meter gas per etmaal zou uitvallen. De voorgestelde aanschaffing van het tweede watergastoestel is in overeenstem ming met de conclusies, die vervat zijn in het door het Nederlands Economisch Insti tuut en de Gasstichting gezamenlijk Uit gebrachte rapport inzake het bedrijfstech- nische en economische onderzoek van het gasbedrijf. De resultaten van dit onderzoek zijn in middels bekend geworden en B. enW. heb ben het rapport aan de raad doen toeko men, vergezeld van het voorstel dit rap port voor kennisgeving aan te nemen en B. en W. te machtigen het toekomstige be drijfsbeleid zoveel mogelijk te baseren op de resultaten van het onderzoek. Uit dit rapport is komen vast te staan, dat het gasbedrijf wat de kosten betreft een normaal bedrijf is. Vergeleken met 25 gelijksoortige gasbedrijven steekt het Haar lemse wat personeelsomvang en andere fa cetten betreft gunstig af. De kostprijs van het gas is voor Haar lem laag, evenals de opbrengst van het gas per kubieke meter. Dit laatste is te wijten aan de lage opbrengst van het gas, dat aan de gemeente Heemstede wordt verkocht. De kosten per kubieke meter verkocht gas zijn in de periode van 1953 tot 1956 met bijna 1 cent gestegen. Deze stijging rechtvaardigde de tariefsverhoging van 1955. De reserve-capaciteit van het gasbedrijf is te laag, als gevolg waarvan zowel een nieuwe gashouder met een inhoud van 100.000 kubieke meter als een extra water gastoestel met een capaciteit van 50.000 kubieke meter per etmaal, zullen moeten worden bijgebouwd. Voorts is een propaangasinstallatie nodig om de pieken in het gasverbruik te kunnen opvangen. Tot de aanschaffing hiervan heeft de raad op 4 april 1956 besloten. Verdere uitbreiding Naast de thans voorgestelde aanschaffing van een watergastoestel zal waarschijnlijk in 1960 opnieuw tot uitbreiding moeten worden overgegaan. Ook in de verdere toekomst zal Haar lem per etmaal 60.000 kubieke meter gas van de Hoogovens moeten blijven afne men. De stijgingen van prijzen en lonen heb ben inmiddels een nieuwe tariefsherzie ning nodig gemaakt, waarover reeds in de ontwerp-begroting voor 1958 is gespro ken waarvoor binnenkort voorstellen aan de raad zullen worden gedaan. Deze herziening zal tevens betrekking hebben op de elektriciteitstarieven. Met de gemeente Haarlemmermeer be staat een overeenkomst voor gaslevering, Op gaspedaal getrapt Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de noordelijke zijde van de Jan Gijzenkade in Haarlem-Noord is donderdagmiddag omstreeks zes uur een merkwaardige bot sing tussen twee personenauto's gebeurd. Een personenauto, bestuurd door een 53- jarige muzieklerares, reed op de Jan Gij zenkade in de richting van de Rijksstraat weg en heeft geen voorrang verleend aan een personenauto, die op de Rijksstraat weg in noordelijke richting ging. De mu zieklerares schrok vermoedelijk zo van de botsing, dat zij inplaats van op het rem pedaal op het gaspedaal drukte en in een boog terugreed naar de Jan Gijzenkade, waar zij tenslotte in het gazon langs het water belandde. Na enige meters door het gras te zijn gereden, slaagde zij er pas in haar wagen tot stilstand te brengen. De auto werd zo ernstig beschadigd, dat er een kraanwagen aan te pas moest komen om deze weg te slepen. De personenauto, die op de Rijksstraat weg reed, kwam er eveneens niet zonder beschadigingen af. De muzieklerares klaagde over pijn in haar linkerschouder en werd ter plaatse behandeld. Donderdagavond omstreeks negen uur reed een personenauto het trottoir aan de Wagenweg op, ramde een lichtmast en kwam tegen een boom tot stilstand. De bestuurder verklaarde later aan de politie, dat hij door een kraanwagen was „gesne den". De bestuurder van de kraanwagen ontkende dit. Hij was van mening, dat het ongeluk te wijten was aan een gesprongen band. Tijdens het passeren van de perso nenauto hoorde hij namelijk de knal van een springende band. De personenauto werd zeer ernstig beschadigd en werd met de reeds genoemde kraanwagen wegge sleept. Niemand werd gewond. De Rijwiel- en Motorhandelaren Orga nisatie te Haarlem heeft de gemeenteraad verzocht te bewerkstelligen, dat voor de rijwielhandel een verplichte woensdag middagsluiting wordt ingevoerd. Na on dermeer adviezen te hebben ingewonnen bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken en de Middenstandscentrale, menen B. en W. dat hiertegen geen bezwaren bestaan, zodat zij voorstellen in de verordening op de win kelsluiting een artikel over de verplichte sluiting voor de rijwielhandel op te nemen. die uit 1933 dateert. Volgens dit contract levert Haarlem gas aan het meest noord oostelijke gedeelte van de Haarlemmer meer, omvattende Zwanenburg, Badhoeve dorp en Schiphol. De gemeente Haarlem mermeer heeft een onderzoek doen instel len naar de mogelijkheid van gaslevering aan de andere delen van het grondgebied van de gemeente. Daarbij is uitgegaan van een plan voor een voorziening met stads- gas en een plan voor een voorziening met propaangas. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat de gasvoorziening van de woonkernen Hoofd dorp, Vijfhuizen en die van het zuidelijk gedeelte van de gemeente op de meest economische wijze kan geschieden, indien gebruik wordt gemaakt van propaangas. Deze oplossing is echter niet mogelijk vanwege een bepaling in de overeenkomst tussen Haarlem en de Haarlemmermeer. Daarom heeft de laatstgenoemde gemeente verzocht de bewuste bepaling uit de over eenkomst te schrappen. B. en W. -arf Haarlem stellen de raad voor dit verzoek in te willigen, mede gelet op de ontwikkelingen, die op het gebied van de gasvoorziening gaande zijn. In verband met het slopen van de tram rails zal in de loop van de volgende week de Leidsevaart te Haarlem tussen de Em- mabrug en de Schouwtjesbrug voor het verkeer worden afgesloten. Tot nader te bepalen datum zal daarom de route van buslijn drie als volgt worden gewijzigd: Emmabrug—Emmaplein—Karei van Man- derstraatVan Oosten de Bruynstraat Schouwtjesburg. De halten bij de Rijks kweekschool aan de Leidsevaart zullen worden verplaatst naar het Emmaplein, die bij de Schouwtjesbrug naar de Van Oos ten de Bruynstraat Met ingang van heden zullen de bussen op deze route niet meer van de Schouw tjesburg via de Prinsessekade en Einden- houtstraat naar de Wagenweg rijden, maar via de Schouwtjeslaan en Uit den Bosch straat. Op deze tijdelijke route zullen de halteplaatsen van lijn zes (Schouwtjesplein en Uit den Boschstraat) worden aange daan. Te Haarlem is in de leeftijd van tachtig jaar overleden de heer H. Stinis, die in de loop der jaren aan vele activiteiten in de stad zijn medewerking heeft verleend. Bekend is zijn hulp aan Belgische vluchte_ lingen in de eerste wereldoorlog. Vele Bel gen heeft hij geholpen bij het onderdak brengen. De koning der Belgen had hem onderscheiden met de gouden palmen van de Kroonorde van' België. Vroeger heeft de heer Stinis een siga renwinkel aan de Kruisweg gehad en later is hij vele jaren opgetreden als leider van reizen naar het buitenland. Voor de.oorlog nam het reizen toe en vele Haarlemmers hebben dank zij zijn leiding prettige dagen gehad. Aan verscheidene verenigingen gaf hij zijn steun, onder andere aan de afdeling Haarlem van de Bond van Oud-Onder officieren. De laatste tijd trad hij op als vertegenwoordiger van een weekblad in Haarlem-Noord. Zaterdagmiddag om één uur zal zijn stoffelijk overschot op de algemene be graafplaats aan de Kleverlaan ter aarde worden besteld. In de leeftijd van zesenzeventig jaar is te Haarlem overleden ds. B. de Jong, emeri tus-predikant bij de Hervormde kerk. De <'.ans overledene is op 14 maart 1881 ge boren en werd in 1905 toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlands Her vormde kerk door het provinciaal kerk bestuur van Zeeland. Op 18 november 1905 deed ds. De Jong zijn intrede bij de Her vormde gemeente Helenaveen. In 1911 ver trok hij naar Heemse, in 1921 naar Ellecom en op 5 maart 1933 naar Medemblik. Op 1 april 1946, na ruim veertig jaar predikant te zijn geweest, werd hem op vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat verleend. Daarna vestigde hij zich te Haarlem. De teraardebestelling is in stilte te Heemstede geschied. DAMASCUS (UP) Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft president Eisenhower verzocht een „milder" politiek te volgen jegens Syrië, zo verluidt in Damascus. Saoed heeft gisteren de situatie in het Na bije Oosten besproken met de premier van Irak, Fadil Al Jamali, en met Syrische leiders. Volgens ingelichte kringen heeft hij tijdens deze besprekingen onthuld dat hy in een persoonlijke boodschap aan Eisenhower gezegd heeft dat hij „ontevre den" was over de Amerikaanse houding jegens Syrië. Kringen die in nauw contact staan met de Syrische regering, verklaren dat presi dent Sjoekri el Koewatli op zijn beurt aan Saoed en Jamali de verzekering heeft ge geven dat Syrië niet van plan is aan de leiband van enige buitenlandse mogend heid te lopen ondanks de wapenover eenkomst met de Sovjet-Unie. Volgens genoemde kringen lijkt het of de drie staatslieden volledige overeenstem ming bereikt hebben en dat een van de resultaten van hun besprekingen een toe nadering op economisch gebied tussen Irak en Syrië kan zijn. Saoed zou uitdrukking hebben gegeven aan zijn steun aan het standpunt van Syrië tegen de westerse beschuldigingen inzake communistische oriëntatie van Syrië. Cairo blij CAIRO (UP) Deze gang van zaken wordt in Egyptische kringen gezien als een overwinning voor het Arabisch nationalis me. Volgens deze kringen is Saoed teleur gesteld over de Amerikaanse houding in zake de doorvaart in de Golf van Akaba, de Algerijnse opstand, en de stamoorlog tussen de imam van Oman en de sultan van Muscat.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19