In Nederland bereid vaccin TEGEN AZIATISCHE GRIEP voorlopig beperkt beschikbaar HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 23 Het griepvirus wordt gespoten in bebroede eieren Mgr. J. Noordman overleden Medische verzorging tijdens het weekeinde Bordeaux-1957: Uitstekend Goede western Misleiden Vlotte comedie Ongelijke strijd Geen medelijden Boulevard-romantiek Djilas zal op vier oktober terechtstaan Voor de derde maal wegens vijandige propaganda Arbeidsonrust in Frankrijk A-griepvirus levert steeds nieuwe varianten Doeltreffend vaccin nog niet ontwikkeld Queen Elizabeth stopte om bezoekers kwijt te raken Spokende koets Repr nses Franse vliegtuigen vanuit Tunesië beschoten UIT STAD EN STREEK Reservisten van San Marino onder de wapens geroepen Communisten weren zich in operette-republiek „Oorlog ondenkbaar", zegt Kroesjtsjev tot mevrouw Roosevelt DE N.V. Philips-Hoxane te Weesp is er zeer onlangs in geslaagd als een van de eerste bedrijven ter wereld een vaccin te maken, waarmee men met een redelijke kans de strijd tegen de zogenaamde Azia tische griep kan voeren. Van de zjjde van de Wereld-Gezondheids-Organisatie, maar ook in diverse Europese landen en in Ame rika, heeft men grote belangstelling ge toond voor dit nieuwe vaccin, daar hier aan een grote behoefte bestaat. IN EEN circulaire aan de artsen, apo thekers,vroedvrouwen, directies van zie kenhuizen en gemeentelijke geneeskundige gezondheidsdiensten, heeft Philips-Roxane meegedeeld, dat voor hen, blootgesteld als zij zijn aan meer besmetting dan andere personen, het vaccin reeds beschikbaar is. Tegelijkertijd heeft dr. C. Banning, de ge neeskundig hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, zich eveneens tot eerder ge noemde personen en instanties gerient met de mededeling, dat het voldoet aan de eisen, gesteld op grond van de wet op sera en vaccins, ten aanzien van onschadelijk heid, steriliteit, wijze van conservering, geldigheidsduur en identiteit. Zonder dat de beschermende werkzaamheid van het vaccin in de praktijk reeds gebleken is, aldus dr. Banning, is het toch waarschijn lijk dat hier een kans aanwezig is de ziekte in een deel der gevallen te voorkomen. IN 1933 werd ontdekt, dat griep veroor zaakt wordt door een virus, een ziekte verwekker, kleiner nog dan bacteriën. In latere jaren bleek dat er verschillende vi russen zijn, die elk op hun beurt griep kunnen veroorzaken. Deze griepverwek- kers-worden al naar gelang van hun ver wantschap in verschillende typen of stam men '"onderverdeeld. Zo kennen we een griepvirus A en een griepvirus B. De verwekker van de Aziatische griep maakte zijn eerste slachtoffers op het vasteland van Azië en breidde zich ver volgens naar Japan en Indonesië uit. Via Singapore sloeg dit virus dat de naam kreeg „A (van Asia) 57" naar Australië, Amerika en Eux-opa over. De enkele dui zenden gevallen, die in ons land gesigna leerd zijn, hebben tot nu toe de indruk ge vestigd, dat het verloop van deze vorm van griep betrekkelijk onschuldig is. Dit neemt echter niet weg, dat de betrokken instan ties en met name de medische autoriteiten waakzaam zijn, daar een uitbreiding van de epidemie wel ongewenste complicaties met zich mee zou brengen. Philips-Roxane kwam op 28 mei via bet „World Influenza Centre" in het bezit van de genoemde ziekteverwekker. Sindsdien heeft men met man en macht gewerkt ten einde het vaccin te bereiden, waarmee men de strijd tegen de Aziatische griep zou kunnen voeren. IN DE honderdduizenden broedeieren, waarin het virus gespoten wordt om zich te vermenigvuldigen, blijkt dat van de Aziatische griep minder goed te groeien, dan met andere griep-virussen het geval is. Meestal groeien de griepvirussen zeer snel in de bebroede kippeneieren, waarin ze zich in twee dagen tijd van vijfhonderd duizend tot een miljoen keer vermeerde ren, Uit de eieren wordt dan het virus „ge oogst". Bij normaal griepvirus bevatten enkele eieren voldoende virus om een of meer personen onvatbaar te maken. Het ADVERTENTIE In de leeftijd van 77 jaar is overleden jpgr. J, j, j Noordman, huisprelaat van de Paus. Mgr. Noordman was hoofdaal moezenier van leger en vloot en emeritus pastoor van De Kwakel. Hij werd in augustus 1904 1ot priester gewijd. Daarna was hij werkzaam als kapelaan ach tereen volgens te Ilpendam, Amsterdam, Monster en Haarlem. In de Eerste Wereldoorlog was hi.i aalmoezenier. ÜP 1 juni 1930 werd hij hoofdaalmoezenier van leger en vloot. Mgr. Noordman maakte reizen naar West-Indië, naar IJsland, naar eet toenmalige Nederlandsch-Indië, waar IIn opdracht van de minister van Defen sie en van Koloniën een studie maakte van oe geestelijke zorg voor militairen. In ok tober 1936 werd mgr. Noordman benoemt «>t huisprelaat van de Paus. De bisschop mfn Haa'lem benoemde hem in augustus Uithoor Pas1,001 De H-wakeI> gemeente virus van de Aziatische griep groeit echter minder snel, dat wil zeggen: er zijn meer eieren nodig om een voldoende hoeveel heid virus te verkrijgen, dat gesclnkt is, om een vaccin te bereiden. Het vaccin moet natuurlijk gezuiverd, geijkt en vol komen vrij van bacteriën verwerkt f-n be reid worden. Wordt het vaccin ingespoten, dan ontstaan in het lichaam van de mens afweerstoffen, die de mens beschermen tegen de griepverwekker. In ons land heeft men reeds ervaring met het bereiden van vaccins tegen de veel in de herfst en winter voorkomende griep- verwekkers. Mede op grond van deze er varing is het dus gelukt in zeer kot te tijd een vaccin te bereiden tegen de nieuw ontdekte verwekker van de Aziatische griep. Voorlopig zal dit vaccin echter slechts in beperkte hoeveelheid beschik baar zijn. In de eerste plaats voor hen, die op medisch gebied werkzaam zijn en daar door meer dan anderen in contact komen met lijders aan de Aziatische griep en daardoor ook meer blootgesteld zijn aan gevaar voor besmetting. HAARLEM: Artsen: Men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: J. Jongkind, Kenaupark 13, tel. 14524. Apotheken: Park-apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793. Centraal-apotheek, Grote Houtstraat 78, lel. 10500. Bos- en Vaartapotheek, Bos- en Vaartstraat 26, tel. 13290. BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, lel. 57458. O verveen: Dokter C. R. Post, Rollands laan 35, Overveen, tel. 10367. Aerden- liout: Dokter J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, tel. 27570. Wijkverpleegsters: Zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, tel. 12698 en zuster A. G. Haagsma, Spiege- lenburghlaan 31, Aerdenhout, tel. 26994, bgg 27343. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot en met zaterdagmorgen 5 oktober voor spoedeisende gevallen geopend de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergen- laan 42, Santpoort-Dorp, tel. 02560-8284 en de Aerdenhout Apotheek, Zandvoort- selaan 164, Aerdenhout, tel. 26772. HEEMSTEDE: Artsen: K. L. Kout, Johan de Wittlaan 23, telefoon 38411 en J .J. van Luin, Bronsteeweg 76, telefoon 34445. Wijkverpleging: Zuster G. E. van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, telefoon 36389 (en in de week van zaterdag 28 september lot en met vrijdag 4 oktober, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164, telefoon 26772 (en in de week van zaterdag 28 september tot en met vrijdag 4 oktober, des avonds na zes uur). BORDEAUX (UP) De wijnbouwers rondom Bordeaux zijn het er over eens dat 1957 voor de Bordeaux een uitstekend jaar kan worden. De kwantiteit zal een derde van vorig jaar bedragen, zo heeft de asso ciatie van wijnbouwers in de Bordeaux streek verklaard. Het is niet onwaar schijnlijk. dat de Bordeaux van 1957 even goed. wellicht nog beter zal zijn. dan die uit het jaar 1949, een beroemd Bordeaux jaar. Het ziet er naar uit dat de gewone tafel wijn in Frankrijk binnenkort duurder zal worden. Sedert april was bij onderlinge afspraak van de wijnboeren en de handel, de groothandelsprijs op 45 frank per liter gehouden. Thans wordt op sommige grotere markten 47 en 48 frank per' liter gevraagd. (Frans Hals). In „Bloedige zons ondergang" staat een eerzaam sheriff aan vankelijk machteloos in de strijd tussen een bullebak van een rancher, die de streek terroriseert, en de andere ranchers, die van de bullebak aanhoudend narigheid ondervinden. De terroriserende rancher is er op uit om op laaghartige wijze uitge strekte gronden in bezit te krijgen. Maar dan krijgt de sheriff een assistent, die met zijn revolver net zo gemakkelijk overweg kan als oude dames met haar theeservies. Het verleden van deze jongeman is niet al te gunstig, maar aan een stervende ka meraad heeft hij beloofd zijn leven te beteren en een rustig leven te leiden. Daar is hij ook aan begonnen. Voor hij het vol tooit heeft hij door het vlot hanteren van revolver en vuist in dienst der gerechtig heid de bullebak figuurlijk een kopje klei ner gemaakt en een schurkachtige scherp schutter naar vreedzamer oorden gezon den. Zij nog vermeld dat de sheriff een in ongehuwde staat verkerende dochter bezitde rest laat zich raden. Een spannende Western, goed afgewerkt en vooral door de kleuren boven de middel matige films van dit genre uitstekend. (Studio) De beste Amerikaanse „thril lers" danken hun kwaliteit doorgaans aan de consequente ernst waarmee een detec tiveverhaal in beelden wordt verteld. Er ligt meestal een moraliserende bedoeling aan ten grondslag, die van het gefanta seerde misdadigersverhaal meer een reali teit maakt dan een spel. Bij de beste En gelse „thrillers" bestaat deze wisselwer king tussen spel en realiteit uiteraard ook, maar de nadruk ligt op het spel om het spel. „Het Huis der Geheimen" (House of Secrets) is daarvan weer een overtuigend voorbeeld. Deze tamelijk gewone crime- story zou in Amerikaanse versie zeker even spannend zijn geweest, maar lang niet zo leuk. De regie van Guy Green en het spel van Engelse acteurs en actrices geven de film een bepaalde stijl, die alleen maar Engels is te noemen. Men heeft geen ogen blik het gevoel, dat er wordt gemorali seerd. De misdadigers en de politie pro beren elkaar te „nemen", maar niet alleen elkaar, ook de toeschouwer. Ze doen dat met zo'n consequente ernst, en in de be hoefte het ingewikkelder te maken dan ingewikkeld zo doorzichtig, dat men glim lachend toekijkt hoe ze elkaar misleiden om het misleiden. Een reden om deze film te gaan zien. (Lux or) De Franse filmacteur Fer- nandel krijgt in de film „Sénéchal de ge weldige" alle gelegenheid zijn grote mimi sche gaven ten toon te spreiden. Hij speelt de rol van Sénéchal, een toneelacteur in een klein „sehmiere"-gezelschap, dat de Franse provincie intrekt zonder al te veel hoop op financiële en artistieke successen. De impresiario van het gezelschap wijt de geringe mate van succes aan Sénéchal, omdat deze de mensen niet genoeg kon doen geloven in de figuren, die hij moet uitbeelden. Sénéchal wil bewijzen, dat hi.i dit wel kan en doet dit op onnavolgbare wijze. Hij komt gekleed in het uniform van kapitein van het Franse vreemdelingen legioen in contact met hooggeplaatste mi litairen, die hem volkomen „au sérieux nemen. Hetzelfde gebeurt als hij als pseu- do-diplomaat in "ng komt met de aristocratische >nde". Als bede laar en gangster valt hij evenmin door de mand, zodat de impresario ten slotte wel moet geloven in zijn talent. De grote acteur krijgt dan een rolletje in een toneelstuk, dat in Parijs wordt opgevoerd. Op het be slissende moment, even voor zijn op komen, verliest hij echter zijn slem. Di rectie en toneeileiding zijn wanhopig, tot dat blijkt, dat hij juist door zijn „stom" spel een door het publiek afwijzend ont vangen stuk weet te redden. De gehele film is opgebouwd om de niet geringe gaven van Fernandel en deze weet van het weinig zeggende verhaal een vlotte en aantrekkelijke comedie te ma ken, die enige uren genoeglijk amusement garandeert. (Cinema P a 1 a c e). Hoe moeilijk het is de „veredelde Western", zoals we die kennen uit „High Noon" en „Shane" te evenaren, laat staan te overtreffen, toont de film „De Ontembaren". Kennelijk heeft dat bij deze film voorgezeten. Voor wat Kirk Douglas betreft zou de poging bijna nog gelukt zijn, maar het grimmig helden dom, dat Burt Lancaster ten toon spreidt, is net dat tikje te veel, dat de film niet kon gebruiken. Ook de intrige is bepaald minder sterk. Wanneer de hoge greep niet zo duidelijk heeft voorgezeten, zouden we erover hebben gezwegen. Nu moeten deze zaken toch wel vastgesteld worden. In ver gelijking met Talloze andere Westerns is „De ontembaren" wel beter gemaakt. Men merkt de geroutineerde filmer achter alle beelden. De conflicten en niet alleen die waarin de revolvers knallen zijn dankbare onderwerpen voor een zo ex pressief mogelijke weergave. Maar ze wor den nogal eens weggeacteerd als Lancas ter in het beeld verschijnt. Men blijft tot het einde benieuwd naar de afloop. Dat is het voordeel van de ongelijke strijd van de enkeling tegen de horde. Men slaat ze geboeid gade en leeft mee met de dappere. Ook deze film geeft ons de gelegenheid het kwaad rigoureus te zien uitgeroeid. Wanneer daarbij nog een man in het ge ding komt, die aan de speeltafel pas in zijn element lijkt, maar wiens gevoel voor eer en ridderlijkheid ook via de revolver spreekt, wordt er een element aan toege voegd, dat de zaak een fijne nuance geeft hoe grof het geschut. Kirk Douglas speelt die man. Om hem ziet men „De On tembaren" graag tot het einde. (Rembrandt). Bij de première tij dens de Haagse Filmweek kon er niet veel bewondering af voor de film „Rose Bernd". De maker, Wolfgang Staudte, was zelf ook niet zo gelukkig met zijn bewer king van Hauptmann's toneelstuk, dat ons laat zien hoe een dienstertje lief glim lachend haar maagdelijkheid verliest aan haar heer om ook nog veil te zijn voor de om haar wervende kraanmachinist. Ze trapt er zo bewust in, dat men met haar niét te doen kan hebben. Toch probeert de film ons medelijden op te wekken. Om dat ze daarin niet, slaagt, slaagt Staudte niet. Hij had het achterwege moeten laten en moeten blijven observeren. Hel spel van Maria Schell en Raf Vallone wordt nu hoofdzaak. Het is knap. De film zelf ver liest echter het pleit. (L i d o). „La vie Parisienne" is precies, wat de titel doet verwachten: een ondeu gende, maar volstrekt onbetekenende pa rafrase op de handel en wandel van de Parijse „beau monde" die, als men deze BELGRADO (Reuter) Miloven Djilas, de vroegere Joegoslavische vice-president, die een gevangenisstraf uitzit wegens „vij andige propaganda" zal op 4 oktober voor de rechter verschijnen om zich te verant woorden voor zijn anti-communistische boek „De nieuwe klasse", dat in New York is gepubliceerd, zo verluidt in Belgrado. Hij zal terechtstaan voor de rechtbank te Sremska Mitrovica, waar hij in de ge vangenis zit. De aanklacht zou gebaseerd zijn op „vijandige propaganda", waarvoor de hoogste straf twintig jaar dwang arbeid is. Djilas is in december 1956 tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij cri- tiek had geleverd op de Russische politiek ten aanzien van Hongarije en het Joego slavische standpunt ten aanzien van de politiek. In januari 1955, een jaar nadat hij uit het politieke bureau van de partij was gestoten, was hij wegens „vijandige propaganda" reeds tot anderhalf jaar voor waardelijk veroordeeld. Gevangen is kenner Djilas is 46 jaar. Hij is afkomstig uit Montenegro. Van 1940 tot 1954 is hij lid van het politieke bureau geweest. In januari 1954 werd hij uit alle partijfunc- ties ontzet wegens „anarchisme", „refor misme", „klein-burgerlijk liberalisme" en omdat hij onder de invloed van het westen gekomen zou zijn. Voor zijn val dacht men, dat hij een mogelijk opvolger van presi dent Tito was. Van 1933 tot 1936 zat hij wegens communistische activiteit gevangen in het koninkrijk Joegoslavië. Djilas heeft dezelfde verdediger als bij de vorige rechtzaken: Veljko Kavacevitsj. Volgens buitenlandse waarnemers zal de vervolging van Djilas wegens zijn boek een nadelige invloed op de betrekkingen van Tito's regime met de westelijke socialis tische partijen hebben. Zij brengen het komende proces in verband met de nieuwe toenadering tussen Tito en het Kremlin. Sedert de publikatie van „De nieuwe klasse" wordt Djilas in de gevangenis van de andere gevangenen gescheiden ge houden. Hij is volgens vrienden goed gezond. Hij leest veel, onder meer memoires van Sir Winston Churchill en studeert Duits. On langs heeft hij een boek over de negen tiende eeuwse Servische dichter-filosoof Petar Njegos geschreven. Een woordvoerder van de Joegoslavische regering heeft verklaard, dat rondom de figuur van Djilas een „perscampagne" gaande is, waarvan het doel is Joegosla vië in een „kwaad daglicht" te stellen. PARIJS (AFP) De sociale onrust, die in de Franse metaalverwerkende industrie heerst, is op andere sectoren van het be drijfsleven overgeslagen, zoals de bouw wereld en het vervoerswezen. In het de partement Loire hebben 45.000 van de 53.000 metaalarbeiders op voorschrift van hun vakvereniging 24 uur het werk neer gelegd. Men overweegt meer stakingen af te kondigen indien de eisen van de vak verenigingen niet worden ingewilligd. Bij de kernenergie-installaties van La Mar- coule staken nog steeds 550 deskundigen. Ook in de vakbeweging van de douane beambten is opnieuw het woord staking gevallen. GENèVE (UP) De Wereldgezond heidsorganisatie heeft te Genève bekend gemaakt dat steeds nieuwe varianten wor den ontdekt van het „A-virus", de ver wekker van de „Aziatische griep". De produktie van een werkzaam vaccin wordt door de voortdurende variaties ernstig be lemmerd nog steeds wordt geëxperi menteerd met de bestrijding van het A- virus. In maart van dit jaar was het A-virus reeds in Peking gesignaleerd maar aan gezien communistisch China geen UNO- lid is kwamen in begin mei uit Singapore pas de eerste meldingen over het nieuwe griepvirus bij de Wereldgezondheidsorga nisatie binnen. In verscheidene landen onderzoekt men het verband tussen epide mieën die onder huisdieren hebben ge heerst, en de epidemie die thans onder de menselijke bewoners van de aardbol woedt. WASHINGTON (UP) In de Verenigde Staten komen verspreide epidemieën voor, sommige van explosieve aard. Volgens on volledige gegevens zijn verleden week on geveer 122.650 nieuwe gevallen gemeld. In de afgelopen weken heeft de Amerikaanse gezondheidsdienst meer dan tien miljoen personen tegen griep gevaccineerd. DAKAR (Reuter) Twee miljoen men sen in Frans West-Afrika hebben Azia tische griep. In Dakar zijn 111 gevallen met dodelijke afloop geconstateerd. Aziatischeoveral LONDEN (UP) De epidemie neemt in Groot-Brittannië weer in omvang toe. Amerikaanse firma's laten het personeel inenten met het Amerikaanse vaccin. Het absenteïsme onder leerlingen en leraren is groot. In vele ziekenhuizen heeft men de bezoeken opgeschort behalve voor ernstige zieken om het verspreiden van de griep tegen te gaan. In Belgrado zijn ongeveer tienduizend gevallen geconstateerd. In Boedapest en andere delen van Hongarije is griep onder de schoolkinderen uitgebroken. Ook Grie kenland wordt door de griep geteisterd. In de Griekse provincies heeft meer dan 45 percent van de bevolking griep. In Athene zijn twee mensen aan de griep overleden. In Italië zijn tot nu toe zeventien men sen aan de Aziatische griep overleden. Het aantal griepgevallen in het gehele land wordt op driehonderdduizend geschat. De lagere en middelbare scholen in Milaan en Rome zullen nog drie weken gesloten blij ven. In het Italiaanse leger zijn tot nu toe 37.000 griepgevallen geconstateerd. Zes militairen zijn overleden. In Rome liggen ongeveer twintigduizend mensen met Aziatische griep in bed. PATERSON, (UP) Vijf mijl was de Queen Elizabeth woensdag buitengaats, toen de motoren stil werden gezet opdat dertien bezoekers verwijderd konden wor den die in New York aan boord waren ge gaan. Iets dergelijks was nooit eerder ge beurd en de kapitein was duidelijk mis noegd. Per radio vroeg hij om een sleep boot uit New York om het gezelschap op te halen. film geloven moest, nog altijd niets beters te doen hebben dan met geld smijten en zich in amoureuze avonturen storten. Alle cliché-typen uit dit soort boulevard-ro- mantiek zijn voorhanden: de verliefde generaal, de ontrouwe zakenman-op-leef tijd, de steenrijke Arabische salonprins, de verwende, nukkige mannequins der haute couture ,de beeldschone „poules-de-luxe" en alles wat daar verder bijhoort. Vele van die typeringen zijn stellig niet van humor gespeend, maar het „pikante" verhaaltje dat hen samenbindt is zo zouteloos, dat men er alleen maar een flauwe nasmaak van overhoudt. De Cinemascope-Agfa- color-combinatie is bevredigend, het ca merawerk echter vrij statisch. (R o x y). Er is weer iets nieuws onder de wild-west-zon, want een stelletje bandie ten is op het idee gekomen om een ge pantserde „Spookkoets" te bouwen, die tot maandag in dit theater op het witte doek blijft rijden. Er worden natuurlijk geen ge zapige rijtoertjes met deze koets onderno men. Het worden daarentegen woeste rit ten langs diepe afgronden en door dorre woestijnen. Dit alles gaat gepaard met het afschieten van vele pistolen, tal van woeste achtervolgingen op schuimbekkende paar den en menig knokpartijtje-fris-van-de- lever. Dat de bandieten tenslotte na een ware terreur te hebben uitgeoefend, toch hun laatste rit rijden, is te danken aan het koene optreden van een cowboy-detective, een charmante jongedame en een bandiet- op-het-goede-pad. Van maandag tot en met donderdag kan men samen met Bro- derick Crawford „De zwarte pagina" lezen. (Minerva). Alleen in de avondvoor stellingen verschijnt vanavond en morgen avond Eddie Constantine de man met de sterke vuisten in „Johnny knapt het op". Van een heel andere orde is „Als de dauw hangt komt er regen". Maandag wordt deze film voor de veertigste maal vertoond. 'Sp; De „Pasteur", het 30.577 ton metende Franse schip, dat in 1939 als passagiers schip van stapel liep, maar sindsdien slechts als troepenschip heeft dienst- gedaan, is naar Duitsland, verkocht. Men ziet het hier nog in de haven van Brest liggen, maar inmiddels zijn 31 Duitse technici en ongeveer honderd Duitse zeelieden aan boord gegaan om het onder hun eigen vlag naar Bremen te varen. De verkoop heeft in Frankrijk vele reacties gewekt en de sociaal- republikeinen hebben in het parlement al de eis gesteld, dat een onderzoek naar de toedracht en de consequenties van deze verkoop wordt ingesteld. In 1950 bracht de Pasteur in charter voor de Nederlandse regering ruim drieën- halfduizend man Nederlandse troepen uit Indonesië naar AmsterdamHet was het grootste schip, dat ooit de sluizen van IJmuiden passeerde. ALGIERS (Reuter/AFP) - Franse autori teiten hebben te Algiers meegedeeld, dat in vier dagen tijds vijf Franse vliegtuigen van Tunesisch gebied met mitrailleurs zijn beschoten, terwijl zij boven Algerijns grondgebied vlogen. Twee toestellen wer den getroffen. Zij kwamen niettemin be houden op de grond. (UP) Totnu toe hebben de Tunesische autoriteiten nog geen verklaring over deze incidenten het licht doen zien'. ROME (AFP) Te Rome is gezegd, dat de berichten volgens welke Italiaanse wa pens aan Tunesië zijn geleverd, van alle grond ontbloot zijn. De kwestie van de bewapening van Tunesië en de verzoeken van de regering-Bourguiba zijn het onder werp van overleg tussen de westelijke bondgenoten, zo werd medegedeeld. In Pa rijs zijn besprekingen gevoerd tussen de Italiaanse vice-premier Pella en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau. Nieuws in het kort Met fiets gevallen. Vrijdagmiddag omstreeks half één verloor een 32-jarige fietsster in de Voorzoi-gstraat in Haarlem de macht over het stuur. Zij viel en moest met een hersenschudding in de Maria- stichting worden opgenomen. Opening Baden-Powellhuis. Zatei'dag 5 oktober zal het Baden-Powellhuis van de Nederlandse Padvinders, afdeling Haarlem, aan het Donkere Spaarne 34 in Haarlem officiëel in gebruik worden genomen. Frans Halsmuseum vanavond geopend. Het Frans Halsmuseum zal vanavond ter gelegenheid van de openstelling van de Velser tunnel van 20.30 tot 22.30 uur ge opend zijn. De kunstschatten zullen door kaarslicht worden verlicht. In oktober zal het museum elke dag om vier uur worden gesloten inplaats van vijf uur. Verbetering. Abusievelijk hebben wij in de vrijdag gepubliceerde weekagenda bericht, dat het concert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest op dins dagavond 1 oktober zal worden uitge voerd in de Stadsschouwburg. Uiteraard heeft dit concert plaats in de Haarlemse Concertzaal. SAN MARINO (Reuter) De commu nistische regering van de 14.000 inwoners tellende, onafhankelijke, in de A.pennijnen (Italië) gelegen republiek San Marino heeft het reservistenleger onder de wape nen geroepen, omdat zij bang is dat de anti-communistische partijen binnenkort een staatsgreep zullen uitvoeren. De 184. met ouderwetse karabijnen en revolvers uitgeruste en in ouderwetse uniformen ge stoken miliciens, versterken het uit veer tien man bestaande vrijwil]igex-sleger. Zij hebben de zeven kasteien bezet, die de hoofdstad San Marino en de omringende dorpen beheersei De inwoners van San Marino, die over het algemeen een bestaan vinden in het toerisme, verrichten hun dagelijkse werk- zaamhed xn op de gewone voet. De communisten, die in de afgelopen twaalf jaar, tezamen met de met hun ver bonden socialisten, in San Marino aan het bewind zijn geweest, zouden acht dagen geleden de macht verloren hebben, indien zij niet plotseling de volksvertegenwoor diging hadden ontbonden en het „leger" hadden opgedragen de toegangen tot het parlement af te zetten. Zij schreven tevens in november te houden algemene verkie zingen uit. De moeilijkheden der communisten ont stonden, toen zes leden van hun parle mentaire meerderheid in de zestig man sterke „Grote en algemene raad" besloten naar de oppositie over te gaan, hetgeen do anti-communistische partijen een ruime meerderheid verschafte. Deze partijen achten de ontbinding van de volksverte genwoordiging een communistische staats greep, die gevaar oplevert voor het uitbre ken van een burgeroorlog, of een inval van het rondom San Marino gelegen Italiö kan uitlokken. Zij hebben gedreigd geen deel te zullen nemen aan de verkiezingen, die zij onwettig achten. MOSKOU (UP) Mevrouw Roosevelt heeft gisterenavond gezegd, dat zij een „erg prettig" interview had gehad met de Russische communistische leidei-, Kroesj tsjev, waarin deze oorlog „ondenkbaar" had genoemd en haar overleden echtge noot had geprezen. Mevrouw Roosevelt vloog terug naar Moskou, na haar bezoek aan Kroesjtsjev gebracht te hebben in Jalta, de Krim, waar deze met vakantie verblijft. President Franklin Delano Roosevelt kwam daar samen met Stalin, Winston Churchill en andere geallieerde leiders tijdens de Tweede Wereldoorlog. Kroesjtsjev zei tegen haar: „Ik hoop, dat u, als u naar huis zult zijn terugge keerd, de mensen de hele waarheid zult vertellen". Mevrouw Roosevelt zei, dat zij daarop antwoordde: „Ik zal mijn best doen. Maai-, wat ik de waarheid acht. te zijn, wordt misschien door u niet als de waarheid be schouwd. Dat is een kwestie van achter grond". Zij zei, dat Kroesjtsjev on dat door haar gegeven antwoord glimlachte, maar haar niet direct van repliek diende. Mevrouw Roosevelt zei, dat. Kroesjtsjev, die zijn „x-etraite" in de Krim tot een „soort Witte Huis" had gemaakt, „harte lijk, eenvoudig en openhartig" was gedu rende het interview van twee üren en 45 minuten, dat hij haar gaf. Zij zei, dat het gesprek in het algemeen „erg prettig" was, maar Kmesjtsie.' „werd wel een beetie boos als hij de nadruk legde op dingen, waarin hij sterk ge loofde". Zii zei verder, dat de communis tische partijleider haar gezegd had: „Oor log is ondenkbaar. Het mag er niet van komen". Mevrouw Roosevelt vertelde aan jour nalisten, die haar hier opwachtten, dat Kroesjtsiev „met warmte" sprak over Roosevelt. „Hij voelde, dat Franklin begreep, wat de Russen probeerden te doen", zei zij. „Alle Russen, die ik ontmoet heb, zeiden datzelfde". Zij zei, dat een groot deel van haar in terview besteed werd aan een besnreking over het gezin van de communistische leider. Zij gebruikte koffie met koekjes met Kroesjtsiev. diens vrouw, dochter, schoon zoon, kleinzoon en kleindochter, voordat zij wegging. Allen waren hij hem on ziin vakantie i> de regeringsvilla in Jalta aan de Zwarte Zee. „De heer Kroesjtsjev had heel veel te vertellen over zijn gezin", vervolgde mevrouw Roosevelt. „Zij zaeen er allen uit als stevige, normale burgers". Kroesjtsjev deelde haar mee, dat een jonge zoon en dochter van zijn zoon, die in de Tweede Wereldoorlog omkwam, bij hem inwoonden. Een andere kleinzoon, die een militaire academie afloont bi-engt de weekeinden met hem en zijn vrouw door. Mevrouw Roosevelt wilde de journalis ten niet vertellen, wat zij als het belang rijkste van het interview had aangevoeld.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15