Koningin Juliana opende vandaag de tunnels onder Noordzeekanaal OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE IJMOND IN FEESTSTEMMING Een reeks van even plechtige als feestelijke gebeurtenissen tussen Beverwijk en Driehuis HET WEER I NAVO niet opgewassen tegen offensief met onderzeeboten 'MORRIS Slotsom van admiraal Sir John Eccles na tiendaagse NAVO-manoeuvres 72e JAARGANG No 69 - ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 302 e JAARGANG No 222 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman Koninklijk Paar maandag naar Noorse hoofdstad Het woord is aan De eerste auto's rijclen door de tunnel Charme in Beverwijk Westelijke wind Lichten op groen! Naar Driehuis-Zuid Klein-IJ muiden erore NEUROTONIC Ontslagen arbeiders van Alphense scheepswerf weer aangenomen Eén dode in het verkeer V erkeer songelukken DIT JAAR: 882 DODEN Griep thans nagenoeg overal in Nederland Plaatselijk echter vrij grote verschillen Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Koningin Juliana en Prins Bernhard zul len maandag ter bijwoning van de begra fenis van koning Haakon van Noorwegen per vliegtuig naar Oslo vertrekken. Met de Koningin en de Prins reist mee prins Felix van Luxemburg. Tot het gevolg be horen mevrouw M. L. J. D. van Wicke- voort Crommelin, grootmeesteres van de Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, opper-ceremoniemeester van de Koningin, en luitenant-kolonel C. C. Geertsema, adjudant van Prins Bernhard. Anonymus: De schoonmoeder herinnert zich meestal niet dat zij eens schoondochter is ge weest. De eerste auto's rijden in de tunnel. Een vaste baan verbindt de oevers van het Noordzeekanaal. (Van onze verslaggevers) Omstreeks kwart ^voor één vanmiddag heeft Koningin Juliana een blauw lint tussen twee rood-witte Water staatshekken doorgeknipt voor de oostelijke buis van de Velsense autotunnel en daarna symbolisch een einde ge maakt aan Nederlands verkeersplaag nummer éénde Velser autotunnel is opengesteld door Koningin Juliana in het bijzijn van vele honderden genodigden en door de ]ichtgroen-met-donkerblauwe tunnelbuis heeft de hel dere muziek geklonken van de „IJmuider Harmonie", die op haar wijze de loftrompetten stak over de volein ding van dit grootse waterstaatswerk. Op dat moment was de spoorwegtunnel veel minder spectaculaire zuid- noordverbinding, maar in wezen een eersteling van importantie, omdat Nederland nog op geen spoortunnel kan bogen al sinds kwart over elven open, want toen had de president-directeur van de Nederlandse Spoor wegen, ir. F. Q. den Hollander, de Koningin verzocht door een druk op een knop die de seinen op veilig deed springen, deze betonnen buis voor de treinen open te stellen. Als eerste is uit het noorden de glanzend ge poetste directietrein van N.S. naar het donkere gat ge. gleden, dat aan de noordkant de tunnelmond vormt on der de rook van Beverwijk, waarop vier minuten later de trein met genodigden achter zijn lichtzoemende voorganger aanreed. In beide plechtigheden echter werd neergelegd de vreugde over het totstandkomen van een uitermate belangrijke verkeersader en daar om heen is in woord en gebaar bovendien uitdrukking ge geven aan de andere vreugde: die over de aanwezigheid van de landsvrouwe bij deze feestelijke inwijdingen. Velsen en Beverwijk, maar ook Haarlem en alle andere plaatsen en steden wier belangen gemoeid zijn met de Velser tunnels, hebben deel gehad aan deze voldoening, want uit de ganse provincie, nee uit het hele land waren de vertegenwoordigers van bestuurlijke lichamen, van nijverheden en van corporaties naar de centrale plek ge komen, die zo markant ligt afgetekend door de schoor stenen der beide witte „Lichtfabrieken aan de kanaal- oevers". Tussen de ontvangst van de Koningin, die van morgen tien over tien op het Haarlemse Stationsplein door een grote mensenmenigte werd aanschouwd, om dat de Koningin per auto arriveerde en het moment, dat de vorstin omstreeks kwart voor twee per hofauto van de autotunnel terugreed naar Duin en Kruidberg in Sant poort om daar een lunch te gebruiken op uitnodiging van het Velsense gemeentebestuur, heeft zich een reeks even plechtige als feestelijke, hier weer protocollaire en daar volkomen spontane gebeurtenissen afgespeeld, die deze dag sterk zullen doen voortleven in veler herinne ring: de wuivende Vorstin achter het autoraam, de beide IJmondse burgemeestersdochters, die op respec tievelijk het Beverwijkse en liet nieuwe Driehuizer station de hoge gast gracieus bloemen aanboden, de toegestroomde menigte, de rijzende driekleur ten teken, dat de tunnels voortaan het domein van het snelverkeer zijn Terwijl vele vooraanstaande persoonlijkheden zich in de met bloemen versierde stationsrestauratie eerste klasse van het Haarlemse station in afwachting van de komst der Vorstin hadden verzameld, stond de speciale trein, waaraan met herfst bloemen een fleurig aanzien was gegeven, aan de oostzijde van het tweede perron gereed om naar Beverwijk te vertrekken. Een milde herfstzon zette het met vlaggen opgetuigde Stationsplein in een feestelijke gloed, toen de hofauto voor de versierde stationsentree voorreed. Ter begroeting waren hier aanwezig de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. Algera, de Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, en de president van de n.v. Nederlandsche Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, alsmede de loco-burgemeester van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, die de burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers wegens diens ziekte verving. In het gevolg van de Vorstin bevonden zich jonkvrouwe C. E. B. Roëll, particulier secre taresse van Hare Majesteit en mr. J. van der Hoeven, particulier secretaris van de Koningin. Hare Majesteit was gekleed in een wit-genopte blouse met zwarte rok, waarover zij een donkerbruine driekwart bontmantel droeg. Haar toilet werd gecom pleteerd door een bontmutsje en zwarte pumps. Toen de Koningin op het tweede perron verscheen, stonden op het eerste pemm jongetjes gereed om haar met rood- wit-blauwe vlaggetjes een onofficieel welkom toe te wuiven. In de stationsrestau ratie sprak de president van de n.v. Nederlandsche Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, een welkomstwoord, waarin hij zei, dat gevoelens van dankbaarheid en vreugde alle aanwezigen vervulden om het feit, dat de Vorstin in hun midden wilde zijn. „U, Majesteit, zult vandaag een groots werk officieel in gebruik stellen. Met het in gebruik nemen van de tunnels zal een lastige hinderpaal voor het weg-, spoor- en waterverkeer worden opgeruimd", zei dr. Den Hollander, die vaststelde, dat deze tunnels een grote bijdrage zullen leveren aan de welvaart en bloei van ons land. Hij memoreerde, dat de uitvoering van dit imposante werk door de oorlog was onderbroken. „Wanneer U straks, Majesteit, de seinen op veilig wilt stellen, dan hopen wij, dat het sein voor ons land op veilig zal blijven, opdat vrede en voorspoed in ons land zullen heersen", besloot dr. Den Hollander zijn toespraak. Nadat enige autoriteiten aan de Vorstin waren voorgesteld, nam het gezelschap in de spe ciale trein plaats, die om drie minuten over half elf het station uitreed. Daarna werd het „boemelritje" langs de stationnetjes van Bloemendaal en Velsen gemaakt en op elk perron, langs elke ove- weg werd de speciale trein met gejuich en vlaggen begroet. Het vertrek werd om on geveer half elf door een snerpend fluit signaal aangekondigd en twintig minuten later denderde de wagons langzaam over de tot sloop gedoemde spoorbrug over het kanaal, om langzaam de bocht langs de papierfabriek te nemen en de even eens tot opheffing veroordeelde Halte Hoogovens te passeren. Op het nieuwe perron van Beverwijk, dat al met het „tunnelprofiel" van de rails is meegebouwd en waar de trein door enig rangeren moest worden heengeleid, ston den al ver voor 10.58 uur het moment, waarop een der laatste „brugtreinen" werd verwacht, burgemeester en wethouders van Beverwijk aangetreden om de Ko- CCC0*XXCCCCO3OOC<*XCCOC<X<XXXX»ECOOCCOCOCOCOCCCCOGOCO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk veel bewolking met tijdelijk regen, morgen in de loop van de dag opklaringen, maar ook enkele verspreid voor komende buien. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Iets lagere mid- ij dagtemperaturen. b Volledige weerrapporten op pagina twee g dit nummer BESTaAT uit VIERENTWINTIG PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ ningin een hoffelijk welkom in de aard- beienstad toe te roepen. Daartussen drib belde een klein negenjarig meisje, Paula Bruinsma, met 'n loef rose lelies, zeldzaam pródukt van de Ken nemer gronden, tegen zich aan gedrukt. Zij bood als dochtertje van Beverwijks burgervader, na het be groetingswoord van haar vader en het voorstellen van enige Beverwij kers aan de Koningin, met een lief gebaar de bloemen aan. Als herinnering is daarop zowel aan de Koningin als aan minister Algera en de commissaris der Koningin dr. Prinsen, aan de heer Den Hollander, en ir. A. Eggink een bord van Makkummer aardewerk aan geboden, waarop tegen het silhouet van de stad de tunnel is afgebeeld, met daar tussenin de weilanden met korenschoven en als achtergrond het kanaal met zijn schepen. Carla Stoutenbeek, dertienjarige kleindochter van de heer G. W. P. Stouten beek, de voorzitter van de stichting „Be verwijk 650 jaar stad" mocht het bord aan de Koningin geven en andere kinderen beleefden het eveneens gewichtige moment van de overhandiging aan de overige hoog- geplaatsten in het gezelschap. En direct nadat ir. Den Hollander de vorstin had verzocht een knop in te druk ken, waarmee zij een lichtsein naar de tunnel toe van rood op groen deed ver springen, barstte een luid gejubel los uit duizenden kinderkelen, die zwaaiend met een wirwar van vlaggetjes op hun manier spontaan de hoge gasten hulde brachten. De Beverwijkse Harmohiekapel tijdens het wachten en het zingen biige- sfaan werd door „Arion" uit Wijk aan Zee en „St;. Caecilia" uit Heemskerk - zette het lied „Als het feest is in ons Nederland" in en dit kondigde het einde aan van deze plezierige onderbreking op het Beverwijkse perron, want de dienstregeling van de N.S. is zelfs op dagen als deze bekend om haar onverbiddelijkheid en maande tot vertrek: om 11,20 rolde de directietrein terug, maar nu als eerste de donkere opening van de tunnel tegemoet, waarin de groene lichten- der seinen het pad veilig hadden afgebakend. Even daarvoor hadden zesendertig Be verwijkse bloemenmeisjes uit hun versier de aardbeiensloffen alle genodigden rode, witte en rose anjers opgespeld, een gebaar dat door de aanwezigen waaron der in Beverwijk alle burgemeesters uit de gemeentes benoorden het Noordzeeka naal op bijzonder hoge prijs werd ge steld. Al deze feestelijkheden speelden zich af in een frisse wind terwijl een vriendelijk zonnetje het zijne tot de offi ciële gebeurtenis bijdroeg. Ruim vier minuten later liet de tweede trein zich met piepende remmen de don kere tunnel inzakken. De t.l.-buizen in de wagons floepten aan en in een matig tem po schoof de trein door de tunnelbuis. Tien minuten later dan verwacht was om tien minuten over half twaalf knars ten de remmen bq de nieuwe halte „Driehuis-Zuid" na de eerste rit onder wa ter door, die ooit een trein in Nederland heeft kunnen maken. Op het markante stationnetje, dat het viaduct in de Van den Vondellaan zo ple zierig met een eenvoudig torentje be kroont, was het ongeduld rond die klok al merkbaar niet alleen bij Tuusje Kwint die in haar grijs-flanellen mantelpakje met een kostbare tak orchideeën op de uitstijgen van de Landsvrouwe wachtte, maar ook bij de 4500 kinderen van de Vel sense scholen, die buiten het station deze blijde dag intens stonden mee te beleven. Het koper van de Harmoniekapel „De Eendracht" vonkte daartussen, enige vro lijke marsen hadden de schare bezigge houden cn toen dan de directietrein en de tweede trein waren leeggestroomd, ont laadde de spanning zich in een jubelende kreet van de velen, die rond het station waren vergaard. Tuusje kweet zich met haar veertien ja ren voortreffelijk van haar taak, de or chideeën aan de Koningin te overhandigen en burgemeester Kwint, die even tevoren uit de trein was gewipt, omdat hij de reis van Haarlem af al had meegemaakt, heeft daarna de mede-leden van Velsens dage lijks gemeentebestuur aan haar voorge steld. Het weer liet de organisatoren van deze plechtigheden bij Driehuis-Zuid enigszins in de steek, want juist toen de Koningin het stationsplein betrad tus sen een haag van zeekadciten door vie len er een paar druppeltjes terwijl de iets hardere wind de vele genodigden de kra gen deed opzetten. Op het voorplein van het stal ion was een baldakijn van een tent gespannen, waaronder een veilige plek gevonden was voor de prachtige maquette, die acht Vel sense bejaarden van het IJmuidense ha vengebied hebben gemaakt en daar heeft de koningin vol belangstelling gevraagd naar het zeer vele werk, dat aan dit pronkstuk is vooraf gegaan. De burge meester, mr. M. M. Kwint, en de heer P. Waardenburg zowel als de acht makers zelf hebben de landsvrouwe daarbij iets meer verteld over het sociaal-cultureel vormingswerk, dat reeds geruime tijd in de gemeente voor de bejaarden wordt be dreven. Het hoogtepunt van deze zaterdag naderde na de spoorwegtunnel gingen de beide autotunnels opengesteld wor den. Daartoe is de Koninginvoorafge gaan door twee solorijdcrs van de Velsense motorpolitie cn een wagen mei de burgemeester cn de commis saris der Koningin en met achter haar acht. bussen met genodigden naar het ventilatiegebouió-zuid gereden en daar heeft. mr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, in een redevoe ring enkele feiten uit de bouwhistorie gelicht, waarrond hij een betoog op bouwde, dat zowel het belang van de tunnel voor de IJ mond als voor het hele land bewees. (Voor vervolg zie pag. 3) Met een lichte druk op een knop stel de Koning Juliana vanmorgen om kwart over elf op het nieuwe station van Beverwijk een sein op veilig, waarmee zij officieel de eerste auto- tunnel in Nederland opende. Links naast de Koningin de president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander en rechts de burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma. Op de achtergrond kan men nog vaag onderscheiden: mi nister Algera, drPrinsen en hoofd ingenieur Eggink. Louden (AFP) De opperbevelhebber van de Britse vloot, admiraal Sir John Ec cles, die de tiendaagse manoeuvres van vlooteenhedén van NAVO-landen heeft ge leid. meent dat de NAVO op het ogenblik niet voldoende schepen en vliegtuigen heeft om aan een onderzecbooloffensicf in de Europese kant van de Atlantische Oceaan het hoofd te kunnen bieden. Zijn standpunt wordt gedeeld door luchtmaarschalk Sir Bryan Reynolds. Het opsporen en onschade lijk maken van de nieuwe typen onderzee boten is bijzonder moeilijk en maakt de reeds zware taak. die van onze zwakke lucht- en marine-eenheden word gevergd, nog moeilijker, zo hebben Sir John en Sir Bryan verklaard in een gemeenschappelijk communiqué, dat zij in Londen uitgegeven hebben. Zij voegden hieraan toe, dat bij de re cente NAVO-oefeningen geen voldoende steun kon worden gegeven aan de NAVO- strijdkrachten voor bestrijding van onder zeeboten die bij Noorwegen opereerden, omdat alle vliegtuigen voor onderzeeboot- bestrijding elders nodig waren. Op een persconferentie in Londen zei Sir John la ter, dat men, als hij met zijn huidige strijd krachten een oorlog moest ingaan, een groot risico zou lopen. (UP.) In geval van oorlog zijn de Britse land-, lucht- en zeestrijdkrachten on toereikend om „ook maar de meest primai re" N.A.V.O.-verplichtingen na te komen, aldus Sir John. De N.A.V.O.-vlootmanoeu- vres, die vandaag ten einde lopen hadden voornamelijk ten doel de opsporings- en vernietigingsmethoden van onderzeeboten te beproeven. Tot de „aanvallende Oranje" groep behoorde ook de Amerikaanse atoom onderzeeboot „Nautilus". Ingeval van een oorlog acht Sir John het de grootste moei lijkheid de strijd in Europa gaande te hou den, terwijl de Verenigde Staten cn Canada aanvallen van met geleide projectielen uit geruste onderzeeboten moeten afslaan. geven voor de defensie bezet Nederland de zesde plaats. De Sovjet-Unie geeft on geveer 15,17 percent uit, Groot-Brittannië tien percent, België ruim 8,4 percent, Frankrijk ongeveer zeven percent, West- Duitsland iets minder dan zeven percent, Nederland 5,2 percent, Zweden vier per cent, Denemarken 3.8, Italië 3,75 percent, Noorwegen ongeveer 3,2, Zwitserland 2,6 en Oostenrijk 1,4 percent. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL 717162 ITALIAANSE SPORTTRUIEN ƒ39.50 Percentages Op de lijst van landen, die meer dan vijf percent van het nationale inkomen uit- ADVERTENT1E wwhtA\ NEEM ze nuwkal merend NIET VERDOVEND.... MAAR GENEZEND! De scheepswerf De Vries Lentsch te Alphen aan de Rijn, heeft na twee dagen overleg besloten tot intrekking van de aan een dertigtal arbeiders verleende ontsla gen. De arbeiders waren woensdag op staande voet ontslagen omdat zij het be drijf voortijdig hadden verlaten om de televisieuitzending van de voetbalwedstrijd Nederland-Oostenrijk te kunnen zien. Een deel der arbeiders heeft vanmorgen het werk normaal hervat. Enkelen hadden reeds werk gevonden in andere bedrijven en wensen niet terug te keren. In Wassenaar reden twee mari niers, respectievelijk 20 en 21 jaar, en bei den afkomstig uit Den Haag, met een mo torfiets van een parkeerstrook de rijks straatweg op. Zij wérden aangereden door een personenauto. De marinier J. O. S. van der Hoeven liep een bekkenbreuk en beschadigde rugwervels op. Hij is later in het Haagse gemeenteziekenhuis over leden. De andere marinier, die de motor had bestuurd, kreeg een enkelfractuur. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 882 personen, van wie 170 kinderen. Uit de gegevens van de geneeskundige hoofdinspectie blijkt, dat de griepepidemie zich nu wel over het gehele land heeft verspreid, al zijn er plaatselijk grote ver schillen. In sommige plaatsen heeft de ziekte namelijk een grotere omvang dan in de naaste omgeving. Zelfs in eenzelfde school liggen de verhoudingen per klasse vaak anders. Uit vrijwel alle rapporten blijkt, dat de ziekte haar goedaardig karakter behouden heeft en over het algemeen van korte duur is. De schoolverzuimen variëren van tien tot vijftig percent der leerlingen aantallen. Het ziekteverzuim bij het be drijfsleven varieert: van tien tot vijftien percent, maar eveneens met zeer grote plaatselijke verschillen. Uiteraard onder vinden bedrijven met veel zieken stagnatie in het produktieproces, maar tot dusver niet van ernstige aard. Meisje overleden Vrijdag is een twaalf-jarig meisje R. van de B. in Beekbergen overleden ten gevolge van complicaties van de Aziati sche griep.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1