Minister Algera: „Trots en dankbaarheid" Een gedegen boek over de tunnels J OPENING TUNNELS TE VELSEN Koninklijke onderscheidingen Rede Mr. Prinsen Duizenden vlaggen in een straffe wind Vri jdag wachtte laatste autofile voor de ponten Lees week 19S7 geopend Schutsluis aangevaren (Dp de PTT beperkt service op het platteland Geredden van „Pamir" in Casablanca Sovjet-suggestie voor top- beraad over ontwapening Ir. W. Merkx benoemd tot voorzitter van N.Ph.O. /■"Hoe is het ontstaand Dit woord: LABBERDAAN ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 (Vervolg van pay. 1) „Minder dan honderd jaar geleden reikte het IJ als open inham van de Zuiderzee tot ongeveer de plaats, waar wij ons thans bevinden. De kop van Noordholland was slechts met een landstrook, welke reikte van Velsen tot de Noordzee ,met de rest van het land verbonden. Over deze land- str00k „Holland op zijn smalst" liep slechts één belangrijke verbinding voor het gewone verkeer, de Rijksstraatweg van Haarlem naar Alkmaar." Zo begon de minister, die daarna de noodzakelijkheid van een waterweg memoreerde en de daaruit weer voortvloeiende roep om oeververbindingen. In 1872 werden twee draaibruggen in «billik genomen, de Velser voetbrug met pen rtidekbreedle van 4.20 m. en de Velser spoorbrug. De beide oeververbindingen vorderden in totaal de som van f 330.000!, z0 herinnerde mr. Algera zich. Thans, 85 jaar later, worden opnieuw twee oeververbindingen in gebruik gesteld, een tweetal tunnels, waarvan de kosten van de totale aanleg rond f 130 miljoen zullen bedragen, dus ongeveer 400 maal zo veel. De bouw van de beide tunnels in de 25 meter beneden de waterspiegel gegraven bouwputten, wekte grote belangstelling in binnen- en buitenland, zo ging hij voort. Ruim 80.000 bezoekers, waaronder 3000 buitenlanders, werden rondgeleid en voor gelicht. Van heden af zullen inzittenden van auto of trein slechts vluchtig kennis maken met wat hier door hoofd en hand werd tot stand gebracht. Tweemaal sloeg de natuur terug op mo menten, waarop dit allerminst werd ver wacht. Beide keren kon, dank zij de ge lukkige samenwerking van allen, die bij de bouw betrokken waren, de aanval evenwel spoedig worden gekeerd. Helaas moest hij vermelden, dat vijf werknemers op dit werk hun leven hebben gelaten als slachtoffer van hun beroep. Na de voor delen voor trein-, auto- en scheepvaart verkeer van de tunnels uiteengezet te heb ben, heeft hij enige eigenaardigheden van de tunnel onder de aandacht van zijn gehoor gebracht. Zoals de lichtroosters bo ven de ingangen, in de wandeling „wyber- tjes" genaamd. Dank uitte de minister aan het adres van hoofduitvoerder, aannemer en onder aannemers, daarin alle 1100 werkers aan het projekt betrekkende. Hij eindigde met de woorden: „Laat ik dit grootse produkt van harde en moeilijke arbeid voor heden en toekomst zien in het licht van de woorden: „de hand des vlij- tigen zal gezegend worden" en verzocht daarna de Koningin te willen overgaan tot de inwerkingstelling van de ventila toren voor de luchtverversing in de auto tunnel. Nadat de Koningin ook hieraan gevolg had gegeven door een der zware elektro- CCOOCaXJOCCOCOX-DC-OCCOOÏ-OOOCOO^COCCCODOOCOCXXXXXXXXXIOODO O l In het ventilatiegebouw-zuid van de voltooide tunnel is vanmorgen door mi- nister mr. J. Algera bekend gemaakt, dat er een dertiental Koninklijke onder- scheidingen verleend zijn ter geiegen- heid van de openstelling der tunnel. Het zijn: j Ir. A. Eggink, die Nederlands oudste 3 tunnelbouw er" genoemd kan xoorden X I Tot Ridder in de Orde van de Ncdcr- i landse Leeuw: Ir. A. Eggink, te Utrecht, 5 hoofdingenieur-directeur van de Rijks- 5 waterstaat. Tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau: Ir. G. Vooijs, te Huizen, tech- x nisch-directeur van de n.v. Amster- damse Ballast Maatschappij. Tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau: A. Dubbeldam, te Utrecht, tech- nisch-hoofdambtenaar le klasse van de Rijkswaterstaat; G. Visser, te Driehuis- jij Westerveld (gem. Velsen), technisch- hoofdambtenaar van de Rijkswaterstaat en D. A. Kramer, te Rotterdam, dirëc- teur van Key en Kramer Asphalt Ru- beroid n.v. 7 De gouden Eremedaille, verbonden X 3 aan de Orde van Oranje-Nassau, aan: g B. J. Brevoord, le Santpoort (gem. - Velsen), opzichter A van de Rijkswater- 8 staat; G. Leendertse, te Driehuis-Wes- X 8 terveld (gem. Velsen), hoofduitvoerder i van de n.v. Amsterdamse Ballast Maat- 8 3 schappij. x 5 De zilveren Eremedaille, verbonden 8 9 aan de Orde van Oranje-Nassau, kreeg c A. J. de Haas, te IJmuiden (gem. Velsen) X baas n.v. Amsterdamse Ballast Maat- <3 schappij. De bronzen Eremedaille, verbonden X f aan de Orde van Oranje-Nassau was voor J. Vlot, te IJmuiden (gem. Velsen) opzichter D van de Rijkswaterstaat; J. Sloot te IJmuiden (gem. Velsen) opzich ter D van de Rijkswaterstaat; P. Rade makers, te IJmuiden (gem. Velsen) wa ker A van de Rijkswaterstaat; P. J. Reigwein, te Utrecht, draglinemachinist bij de n.v. Amsterdamse Ballast Maat schappij en G. M. v. Herpen, te Utrecht, heibaas bij de n.v. Amsterdamse Bal last Maatschappij. CCCCO:«^^«CO»XCCCO»OCCCCOOCCCODCCOXOSCCOCO»aX motoren van de ventilatoren eerst op laag toerental le schakelen, waarna op hoger loeren werd overgegaan in de ver keerscontrolekamer werden kort daarop de anderen ook „bij"gezet deelde minis ter Algera mee, dat een aantal Koninklij ke onderscheidingen zijn verleend. De onderscheidingen werden de betrok kenen op de borst gespeld en nadat de vorstin zich enige ogenblikken met een aantal der gedecoreerden had onderhou den, maakte het gezelschap zich op, om naar de zuidelijke ingang van de tunnel te ver trekken. Daar heeft dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Koningin in Noordholland niet alleen in een toespraak uiting gegeven aan de vreugde van een provincie over de voltooiing van hef Waterstaatswerk, maar tevens de Koningin verzocht de tunnel van zijn „laatste beletselen" te ontdoen. Op de korte afstand, die tussen ventila tiegebouw-zuid en tunnel-noord ligt, ge beurde een vriendelijk intermezzo: na mens de toegestroomde bevolking van het Velsense woonwagenkamp, daar vlakbij, heeft de 71-jarige mevrouw E. Mandema- ker-Hoeree de Landsvrouwe een ruiker bldemen overhandigd. Het was bijna half één toen de Koningin vlak bij de zuidelijke ingang het blauwe lint doorknipte dat in de plaats kwam van de enorme nylon-vlag die door vier weer ballons van het KNMI omhoog zou worden getrokken maar die te elfder ure onder het geweld van de harde wind bezweek. Een voor een zijn de ballons van hun draden losgeslagen en door de lucht in de richting Amsterdam verdwenen. Aldus werd de tunnelmonding bereik baar gemaakt voor het verkeer, dat in middels al in lange rijen te wachten stond aan weerskanten van de Velser tunnel, maar nóg even diende te wachten tot het défilé van bedrijfsauto's was afgelopen. Mr. Prinsen zei in zijn rede onder meer, dat het bedrijfsleven een diepe vreugde koestert over de gereedgekomen tunnels en hij greep terug in de Nederlandse his torie om te bewijzen, dat het overwinnen van dit Noordzeekanaal wordt voorafge gaan door diverse andere grootse water bouwkundige overwinningen. Over de toe komst merkte de Commissaris der Konin gin op: „Het verantwoordelijk bestuur zal hier hebben vooruit te zien. De conurbalie van het Noordzeekanaal moet noordwaarts ver groot worden. Wat men nu bij Amsterdam en Haarlem ziet gebeuren welke steden door te snelle uitbreiding aanéén dreigen te groeien zal in geforceerd tempo zo moeten voortgaan als men de passage van de grote barrière niet bij voorbaat ver betert en aldus de wijde ruimte van noor delijk Noordholland voor de verdere ont plooiing rondom het Noordzeekanaal opent. Dit is geen lokaal, maar een nationaal be lang in zoverre er mede een bijdrage kan worden geleverd tot de oplossing van de verontrustende problemen, die de rand stad Holland oproept. Deze problemen vloeien voor een belangrijk deel voort uit de ligging van ons land; het daarmede samenhangende scheepvaartverkeer en de daaruit voortvloeiende havenfunctie zijn de sterkste drijvende kracht voor de groei van het westen. Zij deden de beide, zwaartepunten in de randstad Holland, Amsterdam en Rotterdam, verrijzen en langs IJmond en Nieuwe Waterweg uitzon derlijk belangrijke industriële concentra ties groeien. Het is thans anderzijds de waterbouwkunde, die door de bouw van deze tunnels uitkomst brengt door een sterke toeneming van de aantrekkelijkheid van nieuwe industrie-vestigingsgebieden in het noorden van deze provincie." Noordholland is uitermate dankbaar voor de ^nier tot stand gekomen tunnels. Maar de oeververbindingen op deze plaats trekt de verkeersstromen in Nederland enigszins scheef. Die stromen zijn immers vooral gericht op Amsterdam en de route door de nieuwe tunnel blijft daarvoor een omweg. Vooral voor de Zaanstreek, Neêr- lands oudste geïndustrialiseerde platte- landsstreek, brengt noch de Velser tunnel, noch de brug bij Schellingwoude, afdoende verlichting. Ook voor Amsterdam-Noord zijn deze twee oeververbindingen te excen trisch gelegen, zo zei de heer Prinsen. Onze dankbaarheid wordt niet over schaduwd, maar het is begrijpelijk, dat op een dag als vandaag onze gedachten ook uitgaan naar andere oeververbindin gen van het Noordzeekanaal, die de levens belangen raken van de Zaanstreek, de stad Amsterdam in het algemeen en haar scheepsbouw in het bijzonder." Hiermee was de belangrijkste officiële daad van deze dag, die inmiddels al in de middag reikte, voorbij: Velsens autotunnels zouden ongehinderd het ver keer kunnen doorlaten. In die middag zou het bedrijfsvervoer alsnog op passende wijze afscheid nemen van de ponten, waarbij de pontbemanningen een verras- De generale repetitie van de openingsceremonie, zoals die was georganiseerd: een langgerekte Nederlandse driekleur sloot de beide tunnelmondingen af en werd aan vier ballonnen van liet K.N.M.I. oniJïooggehesennadat daartoe de appa ratuur in werking was gesteld. Dat laatste zou dan vandaag door Koningin Juliana worden verricht. De weersom standigheden waren vanmorgen van dien aard, dat er enige twijfel bestond over de vraag of deze ceremonie zou lukken. Tenslotte moest,er van worden afgezien, zodat de Koningin met het doorknippen van het veel traditionelere lint de tunnel opende. sing en de ponten zelf een herinnerings- plaquelte kregen. Maar nu al is er een groots défilé van versierde bedrijfsauto's de tunnel ingereden - de eerste dankbaren die de tunnel inwijdden. Dit is dan ook gebeurd, maar in de tijd, die restte, heeft de Koningin met haar ge volg een langzame rit door de Oostelijke tunnelbuis gemaakt naar het noorden toe en door de westelijke buis terug, om ten slotte uit de controlekamer-zuid, die als een glazen kooi het uitzicht over een groot deel van de autotunnel mogelijk maakt, het défilé gade te slaan, dat voorafgegaan dooi de IJmuider Harmonie een kleurrijk en imposant festijn is geworden. Toen tegen half twee het défilé ten einde was, hebben Koningin, minister Algera, burge meester Kwint en enige hoofdingenieurs van Rijkswaterstaat nog enige momenten in het bouwwerk doorgebracht, waarbij onder meer de controlekamer met zijn in genieuze „afstandsbediening" van verkeers lichten en ventilatie bekeken is en waaruit de eerste „gewone" auto's, die op het défilé volgden, eveneens werden gadegeslagen. Maar toen was de Velser tunnel dan ook alleen nog maar de Velser tunnel een functionele oeververbinding; de vlaggen boven ventilatiekokers en andere gebou wen wapperden de landsvrouwe een vaar wel toe en zij zelve is per auto door jui chende hagen Velsenaren naar Duin en Kruidberg gegaan, waar de tafels gedekt stonden met kostbaar zilverwerk en fon kelend kristal, met een portwijn uit het geboortejaar van de Koningin en in de be slotenheid van het riante buiten is de opening van Velsens tunnels daar tenslotte uitgelopen in een stijlvolle maar intieme apotheose. Chr. hogere landbouwschool. Te Ede is de eerste christelijke hogere landbouw school geopend door de voorzitter van de C.B.T.B., de heer C. van den Heuvel uit Leiden. De school is voorlopig in een nood gebouw ondergebracht. In het Beatrixpark te Ede zal een permanent gebouw gesticht worden. Na te zijn verwelkoml, betreed Hare Majesteit de Koningin het Haarlemse station. Rechts van haar de minister Verkeer en Waterstaat, mr. J. dr. M. J. van Algera. Geheel rechts de president van de n.v. Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander. Links de Com missaris der Koningin in Noordholland, Prinsen. Velsen en IJmuiden hebben zich van morgen met duizenden vlaggen getooid voor het te verwachten koninklijke bezoek. De hele stad was uitgelopen* hetzij naar de tunnelput, waar het feest zich concentreert, of naar de andere plaatsen van de stad, waar eveneens de dag van vandaag op bij zondere wijze wordt gevierd. Langs de Planetenweg stonden bijvoorbeeld al vroeg een kleine tweehonderd bijzonder mooi op getuigde en versierde bedrijfsauto's, die direct na de opening een défilé voor de Koningin zullen houden. Langs de open tunnelbak hadden zich al vroeg in de och tend velen verzameld ondermeer op een tribune, die speciaal was opgericht voor het personeel van de Amsterdamse Bal- lastmaatschappij. Terwijl de Koningin haar rijtoer maakte door de gemeente Vel sen van Driehuis naar het ventilatiege- bouwd, stroomde het publiek in grote ge- lale toe, maar de politie had de afzetting dermate goed in de hand dat er zich geen enkel incident voordeed. Vandaag, om precies te zijn te twee uur, zullen de lange wachttijden van de voer tuigen voor de Velser ponten tot het ver leden behoren en zal een eind gekomen zijn aan de lange files van auto's op de Wijkerstraatweg, die soms tot aan de Pelsstraat en enige keren zelfs nog verder reikten. Nu is vanmiddag om drie uur op symbolische wijze afscheid genomen van het pontpersoneel door vertegenwoordigers van de auto-weggebruikers, namens wie de heer G. W. P. Stoutenbeek sr. uit Be verwijk tijdens een van de eerste pauzen na lange jaren voor het pontpersoneel op het pontplein aan de noorzijde van het kanaal het woord voerde onder aanbieding van geschenken. Voor de laatste maal ook was het vrijdag nog eens extra druk bij de ponten, waar 's middags vroeg al een rij van vracht auto's aan de noordkant een plaatsje vond om voor de overtocht te wachten, een rij, die zich tegen zes uur gisteravond opnieuw uitstrekte tot voorbij de r.-k kerk op de Wijkerstraatweg, die van vanmiddag af plotseling een betrekkelijk ongevaarlijke verkeersweg is geworden, behalve dan voor brommers en wielrijders, die nog op de ponten blijven aangewezen. Door dr. Victor E. van Vriesland De jaarlijkse leesweek van de Algemene Nederlandse Bond van Leesbibliotheek houders, die nu voor de derde keer van 27 september tot 5 oktober wordt ge houden, is donderdagavond in Bellevue in Amsterdam geopend door de letterkundige dr. Victor E. van Vriesland. Namens de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen werd deze avond bijgewoond door het waarnemend hoofd van de af deling jeugdvorming en volksontwikkeling, de heer M. W. Heslinga. Ook was aan wezig de directeur van de afdeling onder wijs der gemeente Amsterdam, mr. W. M. Morren. Eén der deuren van de grote schutsluis te Kornwerderzand, nabij de Afsluitdijk, is door een kustvaarder aangevaren en ontzet. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. <:Praat<stoel De Lichte Muze Nou moet u eerlijk zijn. U hebt toch ook wel es een half uurtje waarin u ijsberend loopt te piekeren: „Wat zal ik nou es gaan dóén?" De beste romans interesseren u niet meer. De biografieën van de grote mannen uit de wereldgeschiedenis kent u al zo wat van buiten. De ochtend- en avondbladen, de weekbladen mét en zonder mooie mevrou wen en meneren, ze liggen inclusief de in gevulde puzzels in de bijkeuken te be schimmelen. Dus, het blijft hameren in uw hoofd: „Wat zal ik nou es gaan doen?" En dan geschiedt het. U valt neer op een klein fotuiltje bij de radio en u draait de fatale knop om. Het wordt een leerzaam half uurtje op zangwijzen middels vocale prestaties, die de muzikale mogelijkheden uwer dienst bode van veertig jaar geleden zeker niet te boven gaan. Maar een mens wordt tenminste wijzer van de tekst, want wat kom je daar zo maar te weten voor een lesgeld van één gulden-luisterbijdrage in de maand? Er is maar één Amsterdam! Er is maar één Westertoren! (aan de voet waarvan de zanger op klagelijke toon bekent „als kind" te zijn geboren). Er is maar één Rembrandtplein! Er is maar één IJ! Je gaat dan, al luisterend en je gehoor organen koesterend, vaststellen dat je aan die waarheden eigenlijk nooit hebt gedacht Even zink je in deze gedachten weg, om dan weer vol attentie een dame te gaan beluisteren die hartstochtelijk beweert, dat e de stenen van die J or daan, die mooie ouwe Jordaan, wil zóénen! De meneer die daarna gaat beweren dat ie behoefte heeft aan „koel helder water" ou je begrijpend en méévoelend de hand willen schudden, maar juist dan komt er alweer een nieuwe klacht: „Kleine schooier met die scheur in je broekie, Wie geeft je een ander konijn?" Een hardroerende strofe die aan het slot van elk vers gebisseerd wordt, alsof men zeggen wil: „Gééf dat kind toch een ander konijn! Hij heeft een schéür in se broe kie!!!" Dan komt. voor ons, waar we onze tranen echt niet meer kunnen bedwingen, de ver lossende greep naar de knop op ons toe stel. die ons teruggeeft aan de stilte Je valt weer neer in de stoel aan je bureau. Je oog valt op het portret van je moeder en van de weeromstuit wor' je óók sentimenteel. Je ziet je zelf aan de hand van die moe der, fris gewassen en gekleed, op een zon nige zomermorgen een kamer binnenko men. Het énige toestel dat in die jaren 's morgens muziek maakte, was een glim mend gepoetste koperen vogelkooi, waarin Piet de kanarie, de echte Saksische roller, bij het aanschouwen van zijn meesteres het hoogste lied jubelde. Hij was dan de „Lichte Muze" uit die jaren. En wat voor een Muze! Jan van Ees De populaire „wandelende postkanto ren", de P.T.T.-bestellers, met wie de plat telandsbewoners in eigen huis alle postza ken konden afhandelen, zullen verdwijnen De plattelandsbewoners zullen daarvoor met ingang van 1 januari 1958 naar het dichtstbijzijnde postkantoor moeten gaan Alleen bewoners van huizen, gelegen op een afstand van meer dan 20 minuten gaans (1.8 km.) zullen van de oude rege ling kunnen blijven profiteren. De bestedingsbeperking heeft het P.T.T.- hoofdbestuur genoopt te besluiten voorlo pig geen nieuwe bijkantoren meer te doen bouwen. In de plaats daarvan zullen waar nodig postagentschappen worden ingericht CASABLANCA (UP) Vijf overleven den van het vergane Duitse zeilschip ..Pa mir" zijn zaterdagochtend met het Ame rikaanse troepentransportschip „Geigcr in Casablanca aangekomen. Honderden fotografen en journalisten voeren het schip, toen het aan de ingang van de haven verscheen, tegemoet. Op de kaden hadden zich vele belangstellenden verzameld. De eerste, die met tranen in de ogen de loopplank beklom, was de vader van de geredde kadet Folkert Anders. De geredden droegen kleding van de Amerikaanse marine en wuifden en glim lachten tegen de vele fotografen. Zij zul len met een Amerikaans legervliegtuig naar Frankfort worden gebracht. In West. Duitsland zijn zaterdag de vlaggen half stok gehesen. Bondskanselier Adenauer S.P.D.-leider Ollenhauer en bondspresident Heuss hebben boodschappen gepubliceerd waarin medeleven wordt uitgesproken met de nabestaanden der tachtig slachtoffers Dit wordt algemeen beschouwd als een teken, dat de mannen zijn opgegeven. De „Pamir-Passat"-stichting echter, een groepering van veertig rederijen die de „Pamir" als opleidingsschip gebruikten heeft echter geweigerd de dood van de tachtig man toe te geven zolang nog vlieg tuigen en schepen het rampgebied afzoe ken. NEW YORK(Reuter/AFP) De Rus sische onderminister van Buitenlandse Za ken, Koeznetsov, heeft op een persconfe rentie in New York verklaard, dat de Sov jet-regering „het beginsel van een confe rentie op het hoogste niveau over de ont wapening gunstig zou ontvangen". Een uit wisseling van bezoeken van de Sovjet minister van Defensie, Zjoekov, aan de Verenigde Staten en van de Amerikaanse minister Wilson aan de Sovjet-Unie zou volgens hem „nuttig" kunnen zijn. Koeznetsov had de persconferentie be legd om te pleiten voor verkiezing van Tsjechoslowakije in de Veiligheidsraad, een kwestie die de volgende week in de UNO- Assemblee aan de orde komt. Gevraagd naar het Ierse voorstel voor geleidelijke terugtrekking van Russische en Amerikaanse troepen uit Europa ver klaarde hij het in beginsel wel „opbou wend" te vinden. Bij de technische uitgeverij H. Stam te Haarlem is een interessant boekwerk ver schenen, dat „De Velscrtunnels" heet en is samengesteld door medewerkers van Rijkswaterstaat. Het is een kloek uitge voerd. fraai geïllustreerd gedenkboek ge worden, dat de geschiedenis van de tun nelbouw in woord en beeld vastlegt voor het nageslacht en bovendien de leek een helder inzicht verschaft in de gevolgde technieken. Speciaal uit het oogpunt van informatie is dit boek nuttig en doelmatig. Het levert aan de hand van foto's en schetsen een volledig patroon van alles, wat er bij de tunnelbouw in het algemeen en de Velser tunnels in het bizonder kwam kijken waarbij de kostenschema's niet vergeten zijn. Het hoofdstuk „Bouwwijzen van tun nels" bevat wetenswaardigheden, die voor algemene ontwikkeling der technische kennis grote waarde hebben, evenals trou wens de hoofdstukken die nader ingaan op de manier, waarop de Velsense tunnels werden geconstrueerd. Aangezien in de toekomst de bedrijvigheid in Nederland op het gebied der verkeersverbindingen steeds vaker met het onderwerp „tunnel" te maken zullen krijgen, vormt het boek een kostbaar middel om op de hoogte te blijven. Rest nog de vermelding, dat zelfs de ge schiedenis van het ontstaan der water verbinding van zee via IJmuiden naar Amsterdam, het Noordzeekanaal, in het kort is behandeld en de ontwikkeling van de streek rondom het tunnelproject een onderwerp van beschouwing in dit veel zijdige werk uitmaakt. In de vacature ontstaan door het over lijden van de heer L. J. P. N. A. Bouw man is benoemd tot voorzitter van het be stuur van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest ir. W. Merkx te Haarlem, lid van Gedeputeerde Staten van Noord holland. Een deel van het Baskenland heet le Labourd. Van oudsher voeren de bewo ners van deze streek ter kabeljauw- vaart. Vandaar dat men de gevangen vis labourdan (bijvoeglijk naamwoord van le Labourd) ging noemen. Zoals in meer woorden ging men de begin-1 zien als die van het lidwoord, vandaar de oude vorm abberdaan en het Engel se haberdine. Labberdaan is dus: ka beljauw en speciaal: gezouten kabel jauw. Het was een bijzonder goedkope spijs, zoals ook blijkt uit de zegswijze: je kunt er geen labberdaan voor eten, voor: dat kost bijna niets. Voor zover mij bekend is. gebruikt men het woord thans voor: slappe thee - „gootwater".

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5