JaoioL-- ZWAARDEMAKER Jam SPION IN BERLIJN Agenda voor Haarlem „Groot Batelaar" te Lunteren een progressieve instelling Ouwe Job vertelt zijn avonturen Houdt de zomerzon vast DfiGRSVIT TOTAAL niet duurder.,, wél betsr Prof. Schweitzer zoekt opvolger iass'-i Kort en bondig 4 KERKELIJK LEVEN Huidgenezing Puistjes verdrogen door Purol poeder Reclassering van geestelijk gestoorden Het C.C.O. is gekant tegen duurdere margarine Benoeming Mr. Pot Lezingen over ontstaan van Amerikaanse jazz met de Lot op: 15 vitaminen 2023H mineralen Vragen van Kamerleden ONS VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM HARRISON Prinses Irene begint haar studie in Lausanne Heringa Wathrich .J ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 DE TWEEËNTACHTIG JARIGE prot Albert Schweitzer heeft nog niet de juiste man gevonden om te zijner tijd de leiding van het ziekenhuis in Lambarene van hem over te nemen. Aldus schrijft de voorzit ter van de Albert Schweitzervereniging in de Verenigde Staten. Door de recente dood van mevrouw Schweitzer was deze zaak bijzonder actueel geworden en men diende zelfs met de mogelijkheid te rekenen, dat het ziekenhuis eenmaal zou moeten worden gesloten. Prof. Schweitzer acht persoonlijk een Afrikaan minder geschikt om zijn op volger te worden. De man, die hij zoekt, dient getrouwd te zijn. verder chirurg van grote ervaring, vertrouwd met Engels en Frans, en bereid om vooreerst gedurende een aantal jaren op de tweede plaats in Lambarene te werken. Preken van Zwingli DE ZWITSERSE theoloog prof. Oskar Famer heeft een belangrijke vondst ge daan met de ontdekking van Zwingli's preken uit de jaren 15281530. Zwingli, de bekende Zwitserse Hervormer, was ge wend geheel improvisorisch te preken, zo dat geen manuscripten bewaard konden blijven. Maar zijn medewerker, Leo Juda, die de kerkdiensten in de Grossmünster in Zürich regelmatig bijwoonde, maakte daar steeds aantekeningen van. Dit zijn dan weliswaar geen complete verslagen gewor den, maar de gedachtengang van Zwingli's preken vinden we er in samengevat en be paalde karakteristieke uitdrukkingen wor den er woordelijk in weergegeven. Prof. Farner heeft nu ontdekt, dat in 1549 een kopie van deze preekverslagen is gemaakt die bij nader onderzoek van zeer grote betrouwbaarheid schijnt te zijn. Ook in deze vorm is dit manuscript van on schatbare waarde, daar het nu mogelijk wordt om een directe indruk te krijgen van de verbondenheid van deze grote pre diker met zijn gemeente. Een bloemlezing van deze preekverslagen ,,over Jesaja en Jeremia" werd in Zwitserland in boek vorm uitgegeven. Wereldtentoonstelling EEN PAAR weken geleden schreven wij, dat ook de kerken op de Wereldtentoon stelling te Brussel in 1958 vertegenwoor digd zullen zijn. Op de onlangs gehouden vergadering van het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken in New Haven kwam de Wereldtentoonstelling ook ter sprake. Van de zijde van de Federatie van Protestantse Kerken in België wordt een protestants paviljoen ingericht. Daar de bouw van een dergelijk paviljoen de finan ciële krachten van het Belgische protestan tisme zeer ver te boven gaat is aan de zusterkerken om steun gevraagd. Met name Duitsland en Zwitserland hebben hierop zeer positief gereageerd, terwijl ook in Nederland een speciaal comité aan het werk zal gaan. De Wereldraad heeft nu aan deze plannen zijn morele steun ver leend en alle kerken aanbevolen al het mogelijke hiervoor te doen. De tentoon stelling stelt de mens in het middelpunt en hetgeen reeds door hem bereikt is en nog dient te worden verwerkelijkt. Dan mag ook een heenwijzing naar de nieuwe mens in Jezus Christus hier niet ontbreken. Kerk en dienstweigering IN HET begin van dit jaar heeft de Ge nerale Synode der Hervormde Kerk een commissie ingesteld voor de geestelijke verzorging van dienstweigeraars. Deze commissie ressorteert onder de Raad voor de Herderlijke Zorg. Met de instelling van deze commissie heeft de Synode tot uit drukking gebracht, dat de kerk, evenals tegenover de militairen, een verantwoor delijkheid en een taak heeft tegenover dienstweigeraars en dat zij dezen pasto raal heeft bij te staan. In 1952, toen de Sy node een herderlijk schrijven over de vra gen van oorlog en vrede heeft uitgegeven, heeft zij over hen, die menen militaire dienst te moeten weigeren het volgende gezegd: „Aan hen, die in hun geweten on overkomelijke bezwaren hebben tegen iedere vorm van militaire dienst, hetzij die bezwaren van godsdienstige dan wel van algemeen humanitaire aard zijn, geeft de wet een uitweg, die wij aanvaarden ais een kostbaar goed. Voor de kerk en de wereld kan een dienstweigeraar een teken zijn, dat de ge wetens van de overheid en onderdaan scherpt. Dan herinnert zijn weigering ons er aan, dat er een christelijke weerbaar heid is zonder wapenen, tot welke wij allen geroepen zijn door het Woord van Christus". Deze belangrijke uitspraken betekenen uftei-aard niet, dat de kerk in meerderheid de noodzaak van de defensie in de huidige omstandigheden ontkent, maar houden wel in, dat zij de beslissing van de dienst weigeraar erkent en eerbiedigt. De com missie voor de geestelijke verzorging van wienstweigeraars is thans met de prak tische uitvoering van haar opdracht be gonnen. De eerste stap is, dat zij zich met een schrijven tot de kerkeraden heeft ge richt om dezen te verzoeken haar te be richten, wanneer zich een erkende dienst weigeraar in de gemeente bevindt. Van haar kant zal de commissie de kerkeraden er van in kennis stellen als een erkende gewetensbezwaarde in de gemeente is of wordt tewerkgesteld. ADVERTENTIE Huidzuiverheid - Huidgezondheid^ De reclassering van geestelijk gestoor den is een onderdeel van het reclas- seringswerk geworden dat de aandacht verdient. Enerzijds zijn op dit gebied het moeilijkst resultaten van blijvende duur te bereiken, anderzijds werden in de laat ste jaren nieuwe mogelijkheden gescha pen en nieuwe behandelingswijzen toege past. Op het ogenblik worden dertienhon derd mannen en honderdvijftig vrouwen, die ter beschikking van de regering zijn gesteld, in asiels verpleegd. Duizend per sonen zijn voorwaardelijk ter beschikking gesteld en vijfhonderdvijfenzeventig na een verblijf in een asiel voorwaardelijk ontslagen. Als men weet dat het aantal veroordeelden, die in gevangenissen ver blijven, vijfenveertighonderd bedraagt, dan blijkt eruit dat het aantal geestelijk gestoorden, die met de rechter in aan raking zijn gekomen, groot is. In asiels wordt grote aandacht aan de behandeling besteed. Dat bleek ons tijdens een bezoek aan de reclasseringsgemeen- schap „Groot Batelaar" een centrum voor de behandeling van neurotische de linquenten te Lunteren opnieuw. Te recht kan deze instelling van het Leger des Heils, waarin van de honderdtien pa tiënten in de afgelopen drie jaar bijna de helft de therapie tot het einde toe vol heeft gehouden, zodat zij als verbeterd of veel verbeterd in de maatschappij terug gekeerd zijn, een der progressiefste ge noemd worden. Bij het naderen van de Nationale Re- classeringsdag nodigt het Nationaal Bu reau voor Reclassering (uitgaande van de Vereniging van Reclasseringsinslellingen) ieder jaar journalisten uit om zich op de hoogte te stellen van het werk. Voor dit jaar was het onderwerp: ..De reclassering van geestelijk gestoorden". Het was een goede gedachte de gasten op „Groot Bate laar" te ontvangen, waar nu ruim drie jaar gewerkt wordt. Naar de eerste ge neesheer van de inrichting, dr. G. W. Arendsen Hein, meedeelde is de toegepas te vorm van psychotherapie juist geble ken. Mogelijkheden zijn geschapen om grotere groepen van mensen psychothera peutisch te helpen. „Groot Batelaar" is gesticht op het ter rein in Lunteren, waar vroeger een land- kolonie van het Leger des Heils was. In het moderne instituut wordt een groep van veertig manlijke delinquenten (van twintig tot veertig jaar) met psychische ontwikkelingsstoornissen door psychiaters behandeld met het doel om hen tot rijpere, sociaal beter aangepaste mensen te helpen uitgroeien. Volgens dr. Arendsen Hein is de aso ciale ontwikkelingsgang van deze mensen veelal het gevolg van psychische voe dingsstoornissen in de jeugd en van psy chische wonden, die verwaarloosd wer den en „verzweringen" met psychische korstontwikkeling zijn geworden. De ge volgen kunnen zijn: oplossingen zoeken langs omwegen, wantrouwen in de mede mens, angst om aangevallen of uitge lachen of niet geaccepteerd te worden, ge ringe vermogens om teleurstellingen en onrechtvaardigheden te verdragen, over gevoeligheid voor krenkingen, eerzucht en ijdelheid en verminkt gemeenschapsge voel. Patiënten wordt bij hun komst meege deeld, dat zij de keus hebben al of niet aan de behandeling deel te nemen. Zes weken mag men vrijblijvend in de inrich ting vertoeven en dan pas wordt zowel van de zijde der directie als van de patiënt beslist of de behandeling doorgaat. Men leeft in de „Groot Batelaar" in een kleine gemeenschap. De middelen om het doel te bereiken zijn 't scheppen van een psycho- therapeutsch klimaat, dat in stand gehou den wordt door een tolerante, aanmoedi gende houding van de staf, door het hand haven van redelijk rechtvaardige maar strikte ordemaatregelen, welke als vorm van zelfbestuur door staf en verpleegden worden opgesteld en ten uitvoer gelegd. Ook wordt aandacht besteed aan inzicht- gevende reëducatieve psychotherapie, in het bijzonder groepstherapie. Groepen van ten hoogste acht personen worden ge vormd. Regelmatig worden besprekingen gehouden onder leiding van een psychia ter. Getracht wordt een goede stemming in de groep te krijgen. Het werk geschiedt op het land. Aangezien de overgang naar de maatschappij een kritieke fase be tekent. is intensieve nazorg de eerste tijd nog gewenst. Deze nazorg wordt gevoerd van „Groot Batelaar" uit onder leiding van de psychotherapeut, die de patiënt behandelde. Op de bijeenkomst in Lunteren heeft de directeur van het Nationaal Bureau voor Reclassering, drs. J. Hk. Hoox-nweg, ge sproken over „De plaats van de reclas- seringszorg voor geestelijk gestoorden in het geheel van de reclasseringsarbeid" en de directeur van de dr. F. S. Meyersver- eniging. dr. J. Kloek, over „Reclassering van geestelijk gestoorden". De voorzitter van de Vereniging van Reclasseringsinstellingen mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden, heeft de be langstelling gevraagd voor de jaarlijkse collecte ten bate van de reclassering. Deze wordt in Haarlem en omgeving de vol gende week gehouden. De slraatcollecte is bepaald op zaterdag 5 oktober. Het Consumenten Contact Orgaan, (C.C.O.) waarin samenwerken de Neder landse Consumentenbond, de Centrale dei- Nederlandse Verbruikscoöperaties, het Chr. Nationaal Vakverbond, de Katholieke Ar beidersbeweging en het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen, deelt mede, dat op de grondstoffenmarkten een aantal min of meer belangrijke prijsdalingen tot stand zijn gekomen. Op grond hiervan is het or gaan van oordeel, dat. in het kader van de prijsstabilisatiepolitiek, welke politiek door het orgaan wordt ondersteund, een stadium is bereikt, waarin op basis van de vrij willige overeenkomst tussen overheid en bedrijfsleven thans op korte termijn een aantal prijsverlagingen van consumptie- goedei-en tot stand dient te komen. Het C.C.O. heeft daarom, naar het mededeelt, met bezorgdheid kennis genomen van het plan van een der grootste concerns in Ne derland, een nieuw veel duurder merk margarine op de markt te brengen, hetgeen ondersteund wordt door moderne en kost bare reclamemiddelen. De prijs van dit nieuwe produkt is onge veer 20 cent per pakje hoger dan de thans meest gebruikte margarinesoorten. In hoe verre deze prijs mede wordt bepaald door een hogere grondstoffenwaarde, hogere produktiekosten en een hogere winstmarge voor de producent, onttrekt zich aan de waarneming van het C.C.O. In elk geval zijn hierop van invloed de kosten van de reclamecampagne, de belangrijk hogere geldmarge voor de handel, alsmede de veel duurdere verpakking. Het C.C.O is van mening, dat het beleid van iedere onderneming vooral in deze tijd van grote spanning in de loon- en prijs politieke sector afgestemd dient te zijn op het algemeen belang. Het C.C.O. verklaart verder, zich te heb ben afgevraagd of het in de handel bren gen van het nieuwe merk margarine op dit moment en op de wijze, waarop dit ge schiedt. wel in overeenstemming is met de algemeen als noodzaak erkende bestedings beperking en met het in de Troonrede aan gekondigde regeringsbeleid, in het bijzon der wat het prijs- en loonstabilisatiebeleid betreft. „Wij menen", aldus het C.C.O. „in de gegeven situatie de Nederlandse huis vrouw in overweging te moeten geven zich In de vacature, ontstaan door het over lijden van mr. J. H. Ekering te Haarlem, is op voordracht van het Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel benoemd tot secretaris van dit scheidsgerecht mr. H. J. Pot te Haarlem. Allen Hughes, muziekcriticus van het Amerikaanse dagblad „New York Herald Tribune", zal in de eerste helft van okto ber een bezoek aan Nederland brengen. Op verscheidene plaatsen zal hij onder auspi ciën van de United States Information Ser vice een vijftal lezingen houden over de geschiedenis en ontwikkeling van de Ame rikaanse jazz. Hughes spreekt op 2 oktober in Rotter dam, 4 oktober in Koog aan de Zaan, 10 oktober in Hengelo, 11 oktober in Den Haag en 15 oktober in Amsterdam in de Grote Club aan de Paleisstraat. Hughes illustreert zijn lezingen met pianospel en grammofoonmuziek. Maar we waren nog niet ver van de kust af, of we zagen een prauw met inboor lingen van wal steken „Zie je weldaar was ik al bang voor", zuchtte Covert. „Ze komen ons achterna!" Dat zag er minder mooi voor ons uil. We hadden wel een voorsprong, maar die in boorlingen konden beter met 'n prauw overweg dan ivij. Ze kwamen dan ook spoe dig dichterbij, hoe Covert ook de wind in 't zeil probeerde te houden... .96-97 ADVERTENTIE per dag is voldoende! Dagravit Totaal 15 is de énige dragee, die 12 vitaminen plus de drie onmisbare mineralen - kalk. fosfor en ijzer - bevat. Daardoor is Dagravit Totaal 15 de enige volledige aanvul ling van het dagelijkse voedsel. Voor uw hele gezin VITAHW», scherp rekenschap te geven van het prijs verschil alvorens aan het nieuwe artikel de voorkeur te geven. Het C.C.O. merkt tenslotte op, dat volgens het Voorlichtingsbureau voor de Voeding geen verschil in voedingswaarde is aange toond tussen de reeds jaren lang in de han del zijnde gevitamineerde margarine en na tuurboter. Naan aanleiding van deze mededelingen van het consumentencontactorgaan deelde Van den Bergh en Jurgens n.v. aan het ANP mede: „Onze researchwerkzaamheden hebben ons geleerd, dat het mogelijk is een nog betere kwaliteit margarine in de handel te brengen, zoals dit in verschillende lan den ook reeds is geschied. De thans door ons aan de markt gebrachte Rama heeft niet alleen een andere samenstelling dan de bestaande merken margarine, doch heeft eveneens een andere en doelmatiger ver pakking. Alle door ons aan de markt ge brachte bestaande merken margarine blij ven voor dezelfde prijzen in de handel en wij laten gaarne aan de huisvrouw over aan welk produkt zij de voorkeur geeft." De Tweede Kamerleden Zwanikken (K.V.P.) en Roemers (P.v.d.A.) hebben aan de minister van Economische Zaken gevraagd of de reclamecampagne van Uni lever voor een nieuw merk margarine, waarvan de consumentenprijs per pakje 58 cent bedraagt tegenover een prijs van 38 cent voor de thans gangbare merken we! past in de politiek van stabilisatie van lo nen en prijzen en bestedingsbeperking, waarvoor de regering de medewerking van het bedrijfsleven heeft gevraagd. Zij ver zoeken de minister met spoed een onder zoek in te stellen naar de vraag, of de hogere prijs van dit nieuwe merk door een verschil in kostprijs gerechtvaardigd wordt en welke invloed de reclamecam pagne en de verpakkingskosten op de kost prijs hebben. Als mocht blijken, dat het prijsverschil niet gerechtvaardigd kan worden, zouden zij gaarne zien, dat de mi nister de Unilever een prijsverlaging voor het nieuwe merk zal opleggen. OlTPTrArr/r L. -SS.<w. .ix ■mmm LAUSANNE (UP) In stromende re gen is Prinses Irene donderdag te voet van het huis van haar gastvrouw, kasteel Ches- eaux naar de universiteit van Lausanne gegaan om haar studie daar te beginnen. Woensdag heeft de Prinses zich opgege ven als lid van de plaatselijke rijclub in de manége van Lausanne. Paardrijden zal in de vrije tijd haar voornaamste bezig heid zijn totdat het ski-seizoen een aan vang neemt. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS 16. Pardon? Ik praat tegen een Rus. Hij drukt zich in erg slecht Engels uit, maar ik heb zijn vraag heel goed begrepen en mijn verwondering is dan ook oprecht.' Wilt u onze landgenoot worden? Maar ik Ik begrijp nu waar ze heen willen. Door me direkt de Russische nationaliteit aan te bieden, hebben zij me voor altijd. Mocht ik nog eens naar het Westen terug willen gaan, dan ben ik verloren, want de Russen zul len onmiddellijk om uitlevering van een Russisch staatsburger vragen. En voor de geallieerden ben ik dan natuurlijk voorgoed een spion! Neem een beslissing, luitenant Holden. Welke voordelen levert die nieuwe nationaliteit op? Wij accepteren niet iedereen, het is een eer! Ik voel de blik van Angela Morelli op me gevestigd. Zij wacht kennelijk met bijzonder veel ongeduld op mijn antwoord en verbergt dat slecht. Nou, Holden? Accoord! In orde. Kom bij me en teken deze twee papieren. Het ene is uw verzoek, het andere de inwilliging. Mag ik even lezen wat er in staat? vertrouwt u ons niet? Wij vertrouwen u wel. Moreel ben ik nu wel verplicht te tekenen en dal doe ik dan ook. Ik neem de papieren op en geef ze aan de voorzitter. Hij glimlacht, als hij ze met zijn gehand- schoende hand aanneemt. Als een schooljongen loop ik in de valstrik. Mijn vin gerafdrukken zitten nu op dit. papier.... mijn vinger afdrukken, die nu voortaan deel zullen uitmaken van een „Russisch" dossier. Had ik 't anders kunnen spelen? Ze hadden onver schillig welk voorwerp kunnen pakken om mijn vin gerafdrukken te krijgen. De drie mannen staan op en groeten me. Voor de rest hebt u te maken met kameraad Morelli. Ik blijf onbeweeglijk bij de tafel staan wachten tot deze iets zegt. Dit moet gevierd worden, HoldenIk nodig u uit. Vanavond gaan we in Berlijn uit. Vanavond? Ja, bevalt u dat niet? ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) Zeker, maar Al met al bent u niet zo gek gevaren, wel? U bent aan de dood ontsnapt. U moest me eigenlijk bedanken. Ik ben dikwijls voor u in de bres gesprongen. Kurt wilde er in het begin niets van weten. Hij heeft soms van die buien. Juffrouw Angela? Ja? Was u vroeger een Amerikaanse? Wanneer vroeger? U begrijpt me wel. Nee, Holdenik wil u niet begrijpen en als u goede vrienden met me wilt blijven, is het verstandiger in de toekomst niet meer met dergelijke vragen aan te komen. Goed! Kom, we gaan naar Kurts kamer. Hij is ongeveer even groot als u en hij zal u vast een burgerpakje willen lenen. U kunt moeilijk als militair uitgaan.zeker niet als luitenant in het Amerikaanse leger. Ik volg u. Voor de eerste keer ga ik een nachtclub in Oost- Berlijn binnen. Ik vertel het miss Morelli en zij gelooft me maar al te graag. De zaal is propvol en wie beweert dat het in de Rus sische zone alleen maar verveling is wat de klok slaat, is slecht ingelicht. Het is verkeerd te denken dat de Oost-Berlijners en de bezettende Russen zich niet we len te vermaken. Het communisme wordt maar al te vaak becritiseerd door de mensen, die alles zwart en wit zien. Men moet nooit vergeten, dat het alleen maar afbreken van een regiem even belachelijk is als het alles goed praten. Hoe dan ook, de nachtclub „Frieda" wordt beheerd door Max Steiner, die miss Morelli overlaadt met glim lachjes en buiginkjes. Wat heerlijk u weer te zien. Hoort meneer bij u? Ja, Max. Ik heb een uitstekende tafel bij de dansvloer. Nee, ik heb liever mijn eigen tafel. Zoals u wilt. De eigenaar voert ons naar een soort loge, waar men toch een goed zicht op de zaal heeft. Miss Morelli be- stelt champagne. Zij biedt me een sigaret aan. Ik be dank haar glimlachend voor haar vrijgevigheid. Je gaat zegt ze een van de beste variété-num mers zien die er zijn. De artisten hier zijn geen zier min der dan in West-Berlijn. Hier, kijk eens. Een jeugdige acrobate verschijnt op de dansvloer en begint met haar nummer. Ik moet zeggen, zij is fantastisch en ik klap even hard als de anderen. Mijn gastvrouw heft haar glas op en mompelt: Op de gezondheid van kameraad Holden. Op de gezondheid van kameraad Morelli. Wij barsten in lachen uit. maar plotseling trekken mijn lippen zich krampachtig samen. In de zaal ontdek ik iemand, die ik al eerder gezien heb en hoe! Pola Kautner danst in het midden van het vloertje, dat van onderen af verlicht wordt. Zij danst met een burger, die een monocle draagt en er bijzonder germaans uitziet. Als hij een uniform droeg, zou ik hem het proto type van een hogere officier willen noemen. Miss Morelli heeft mijn blik gevolgd en fluistert: Kijk die man niet zo aan. Het zou u last kunnen bezorgen. Last? Weet je wie dat is? Nee! Oberleutnant Walter Fisher, vroeger privésecre- taris van dokter G. Werkelijk?! Jahij werkt nu óók voor ons. HOOFDSTUK III Ik drink rustig mijn glas leeg en blijf naar Pola en Fisher kijken. Pola kan me niet zien, en eigenlijk vind ik dat ook wel prettig, maar hij kijkt herhaaldelijk onze kant uit. Miss Angela, waarom kijkt Walter Fisher steeds naar onze loge? Bemoei je niet met die man, Holden. Nerveus dooft zij de sigaret in de glazen asbak uit en vraagt: Ga met me dansen. Holden. (Wordt vervolgd) Lang Kerstverlof. Dit. jaar vallen 27 en 28 december op vrijdag en zaterdag, Verscheidene bedrijven willen de arbeid op deze dagen stop zetten en het verlet la ten inhalen. Teneinde dit mogelijk te ma ken heeft de staatssecretaris van Soc. Za ken aan hoofden of bestuurders van fabrie ken. werkplaatsen en pakhuizen een alge mene vergunning verleend, de verzuimde uren tot een maximum van 14 uur onder bepaalde voorwaarden door arbeiders van 16 jaar of ouder te laten inhalen in het tijdvak van 1 november lot 15 januari a.s. Hoogleraar. Dr. P. J. G. A. Hendrix! rector van het Johan de Witgymnasium te Dordrecht, is met ingang van 1 januari 1958 benoemd tot hoogleraar aan de rijks universiteit te Leiden, ter bezetting van de leerstoel voor de Griekse patristiek. Afscheid. Commisioner en mevrouw E. Thykjaer hebben te Amsterdam af scheid genomen als territoriaal leiders van het Leger des Heils in Nederland. In No- vcmber 1950 nam de thans 70-jarige com misioner Ejner Thykjaer, Deen van ge boorte, het bevel over het leger in ons land op zich. Hij en zijn echtgenote worden opgevolgd door commisioner en mevrouw Ragnar H. Ahlberg, thans territoriaal lei ders van het Leger des Heils in Finland. Firato. De achtste Firalo, die in Am sterdam is gehouden, heeft ruim 154.000 bezoekers getrokken, 30.000 meer dan in 1956. Ook het bezoek uit het buitenland, o.m. uit Rusland, was aanzienlijk. Er is zeer veel verkocht, zowel voor cle Neder landse markt als die voor het buitenland, De vraag naar televisietoestellen was het grootst. Niet meer dan 20. De gemeenteraad 'van Hilversum machtigde in januari het college van B. en W. 30 noodlokalen voor het lager- en kleuteronderwijs aan te ko pen. Hiermede was f 800.000 gemoeid. Ge deputeerde Staten van Noordholland heb ben hiertegen bezwaren geopperd. Dit col lege heeft geen bezwaar tegen de aankoop van 20 noodlokalen (10 gebouwen) maar wel tegen een groter aantal. Dit is voor B. en W. van Hilversum thans aanleiding het oorspronkelijke krediet van f 800.000 te verlagen tot f 533.000, waarvan 20 noodlo kalen kunnen worden gebouwd. ZATERDAG 28 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Toneelgroep „Thea ter" met „De prins en de show-girl", 20 uur. Frans Hals: „Bloedige zonsonder gang", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Sénéchal, de geweldige", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Rose Bernd", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „De onlembaren", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De spookkoets", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „La vie Parisienne", 18 jaar, 19 en 21.15 uui\ „Geheime opdracht", 18 jaar, 23.30 uur. Studio: „Het huis der ge heimen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva: „Johnny knapt het op", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. ZONDAG 29 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Toneelgroep „Thea ter" met „De prins en de show-girl", 20 uur. Zandvoorlselaan 69: Tentoonstelling aardewerk van Studio Lohr. Linnaeushof: Zomertuin, dagelijks geopend. Zuider kapel: A. Agterbeek, 10 uur. J. J. van Ca- pelleveen, 17 uur. Jeugddienst o.l.v. H. Spoor. 20 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spi ritisten „Harmonia" met wijdingsmorgen, 10.30 uur. Bakenessergracht 63: Oriën- teringsdienst van het Rozekruisersgenooï- schap, 10.30 uur. Lido: „Lassie's grootste avontuur", alle leeftijden, 11 uur. „La vie Parisienne", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: „Bij de kannibalen van Nieuw Guinea", alle leeftijden, 11 uur. „Het huis der geheimen", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „De on- tembaren", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Sénéchal, de geweldige", alle leeftijden, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Rem brandt: „Naar het rijk der Inca's", alle leeftijden, 11 uur. „Rose Bernd", 18 jaar. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Bloedige zonsondergang", 14 jaar, H- 16.30, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De spook koets", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Minerva: Voorstelling balletstudio van mevrouw To Venema, 14.30 uur. „Johnny knapt het op", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. MAANDAG 30 SEPTEMBER Concertgebouw: Extra concert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Soliste is Nelly Boerée, trompet, 19.30 uur. Stads schouwburg: „De plankeniers" geven ten bate van het sterhuis van de Union een opvoering van „Jonkvrouwe de la Seig- liere", 20 uur. Zandvoorlselaan 69: Ten toonstelling aardewerk van Studio Lohr. Liniiaeushof: Zomertuin, dagelijks ge opend. Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 20.15 uur. Roxy: „De zwarte pagina", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Bloedige zonson dergang", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Sénéchal, de geweldige", 18 iaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Rosé Bernd", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „De ontembaren", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „La vie Parisienne", 18 jaar, 14,16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: „Het huis der geheimen", H jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6