R.R.Rr™ Het Leger" richt al zeventig jaar zijn „vuur" op Haarlem Tzvee weken zal er op eenvoudige wijze feest gevierd worden SLOT DEFECT? HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT V Leve Dome/a Nieuwenhuis" klonk het eens DE BORSTEL VOOR DE SCHOENZOLEN R.R.R WIJCHEN Openingsavond Haarlemse Jazz Club „Geloof en Wetenschap" begon iubileumseizoen met lezing en concert Schakers van diensten en bedrijven openden seizoen Tussen Haarlem en Leiden reden gisteravond geen treinen Kastelein aangehouden, verdacht van rijden onder invloed Jaarvergadering van Algemene ïnvalidenbond „Zcdenopbouw" vergadert in Haarlem Politicreservisten vieren feest in ,,Dreefzicht" Ontspannigsavond voor bejaarden Drie voorstellingen van ,,Een Walsdroom" in Haarlem Onderwijsvoorstellen Haarlemse raad 9 „Leve Domeia Nieuwenhuis", klinkt het steeds weer opnieuw door het rokerige zaaltje Felix l'avore in Haarlem. En elke uitroep gaat gepaard met gestamp, gefluit en bijvalskreten. Weer klinkt de roep en een schier dolgeworden menigte heft één of ander laag-bij-de-gronds straatlied aan, „Leve Domela Nieuwenhuis", klinkt lint. Maar dat is al weer zeventig jaar geleden. En men kon het horen tijdens de openingsbijeenkomst van het korps Haarlem van het Leger des Heils in het oude gebouwtje, waar thans het gebouw „St. Bavo" staat. I^e zaal was toendertijd stampvol. Moedige mensen, waaronder de stafkapitein Tyler (een van de pioniers van het jonge „leger") trachtten ondanks het gejoel hun denkbeelden ingang te doen vinden. Een van hen hield een toespraak'in het Engels, die door een ander weid \ertaald. 1 oen ging de menigte luidruchtig en schreeuwend uiteen. Later moest de politie zelfs ingrijpen. Er werd een 'flink robbertje ge vochten. Men wilde er niet aan. Men wilde niets weten van die bizarre, nieuwe religieuze groep. Dat groepje dappere mannen en vrouwen, dat ondanks alle misverstand en onbegrip hun idealen verwezenlijkte, is nu uitgegroeid tot een grote hard werkende stedelijke organisatie. En nu staat het korps Haarlem (het tweede korps, dat in Nederland werd opgericht) aan de vooravond van liet zeventig jarig bestaan. Maar voordat de broeders en zusters van het korps eenmaal zover waren Na He openingsbijeenkomst in „Felix Favore" kwamen er weldra berichten bin nen over „vreemde optochten" met muziek voorop en tamboerijnensembles, over ka potte stoelen, rotte peren en een geeste lijke. die ernstig waarschuwde tegen de grove dwaling, die gelegen was in de ab surde wijze van evangelieverkondiging. Maar ondanks alles ging het Haarlemse korpsje voort. De waardering voor het onbaatzuchtige werk van het Leger des Heils vond ge leidelijk aan bij een steeds grotere laag van de Haarlemse bevolking gehoor. En hierdoor was het: mogelijk aan het. Spaarne een tehuis voor moeilijk opvoedbare jon gens te stichten. En ook werd een papier- verwerkende industrie uit de grond ge stampt, waar geestelijk gehandicapten niet alleen werk, maar ook een liefderijke ver zorging ondervonden. Helaas bestaat deze papierverwerkende industrie niet meer; de oorlog maakte een verdere exploitatie on mogelijk. Toch zou een dergelijke industrie zelfs heden ten dage nog broodnodig zijn. Want hoeveel uitgerangeerde mensen zou den hier wel emplooi kunnen vinden. Nood lenigen Maar het korps Haarlem ging nog veel meer in de Spaarnestad doen om de maat schappelijke nood te lenigen. Er werd een padvindersgroep in het leven geroepen. Er ADVERTENTIE OE DOELMATIGSTE VOETENVEGER Hygiënisch, proctisch en onvers!ijlboo* Koopt uitsluitond opon ringmatt©n hot onder houd is gomakkolijkor ©n voordolig©r. Aan beid© ri|don gokartold. daardoor doolmatigor RoUrentios van 2$ jaar intonsief gebruik t©r inrago Golovord aan d© grootst© instel lingen in NEDERLAND er. hot BUITENLAND Direct besteld bij R.R.R. Volgens toegezonden maat, mal of tekening Hierbij delen wij u mede dat wij ons bedrijf verplaatst heb ben van Haarlem naar Wychen, om onze prijzen te kunnen hand haven en zodoende de 20 fabriekskorting zonder prijs verhoging in" stand te kunnen houden. Voor directe bediening tel. K 8804 - 293. na fi uur 568. Brieven: R.R.R., Wychen. I De openingsavond van de Haarlemse Jazz-club, die vrijdagavond werd gehou den, was zeer druk bezocht. Dit ondanks de enigszins sombere stemming, die er op de laatste algemene ledenvergadering van de H.J.C. heerste en waarbij zelfs de vraag naar voren kwam of de club, die van 1949 af bestaat, niet beter zou kunnen worden opgeheven, omdat het ledental de laatste jaren aanzienlijk was gedaald en de finan ciële toestand précair genoemd moest wor den. Het bestuur is echter tot de slotsom gekomen, hierin gesteund door vele leden, dat het voortbestaan van cle H.J.C. zou moeten worden gegarandeerd. Daartoe zaL een aantal maatregelen genomen worden, waarbij de financiën weer wat op peil ge bracht kunnen worden, onder meer door het trachten aan te trekken van meer le den. Ook zouden de maandelijkse avonden enigszins van karakter veranderen, waar door meer een „sociëteitssfeer" zou ont staan. Op deze eerste avond van het seizoen hebben zich veertig nieuwe leden aange meld. die hebben kunnen genieten van een aantal aantrekkelijke jam-sessions", zo wel in Dixieland- ails in moderne stijl. De avond werd geopend door het huisorkest ••The Wanderers", dat de stemming erin bracht met enige nummers in moderne stijl. De Dixieland-session, die daarop volg de, was aanmerkelijk minder, maar de lief hebbers van deze muziek hebben later op de avond nog gelegenheid gehad naar be tere uitvoeringen te luisteren. De derde session, uitgevoerd in moderne stijl, was uitstekend, mede dank zij het spel van een voortreffelijk gast-tenorsaxofonist. Al met al was er vrijdagavond voor liefhebbers van de diverse „stijlen" gelegenheid te over van goede jazzmuziek te genieten. kwam een „klerenophaaldienst" en er wer den bijeenkomsten in de Schagchelstraat gehouden, waar het gebouw van het korps is gevestigd. In dat gebouw wordt momen teel, grotendeels door eigen mensen, een geheel nieuwe vloer gelegd. En al die ze ventig jaren bleef het devies: ,,gaat. tot de armsten en help ze". „Goed doen op maat schappelijk gebied en daarnaast het evan gelie verkondigen". De volgelingen van William Booth deden alles wat zij maar konden. Nu bestaat het leger, dat in die zeventig jaar voortdurend zijn vuur op Haarlem richtte, uit 289 soldaten en offi cieren. Maar daarnaast moet men niet hun aanhang uit het oog verliezen: dui zenden Spaarnestedelingen, die het Leger des Heils goed gezind zijn. Het goede werk, dat. het „leger" in Haarlem verricht is bijna teveel om op te noemen. Daar zijn onder andere nog de jaarlijks terugkerende kerstfeesten (denk aan de kerstpotten!) voor de Haarlemse bejaarden. In de openlucht Daarnaast kent men echter de open- luchtbijeenkomsten. In de open lucht, in weer en wind spelen de broeders en zusters die samen een orkest vormen en tegelijk het evangelie verkondigen. Een klein groepje straatmuzikanten in de beste be tekenis van het woord. Elke avond gaan de soldaten van kapi tein Vons, de huidige commandant van het „leger", de kroegen af om dronken mensen naar huis te brengen. Kapitein Vons heeft wat dit betreft al het een en ander meegemaakt in die betrekkelijk korte tijd dat hij in de Bavostad werkzaam is. „Eens bracht ik een man thuis, die zo dronken was, dat ik, of ik wou of niet, ook van de ene kant van de straat naar de andere kant werd meegesleurd", vertelt hij. „Ik trek er vaak hele avonden op uit", voegt hij eraan toe. En dan vervolgt hij zijn relaas: „Alles pakken wij aan, we duiken als het ware in het werk". Of hij het prettig werken in Haarlem vindt? En of, het is een prettige stad met een vrien delijke bevolking, is zijn mening. Dan vertelt hij nog enige anekdotes, die betrekking hebben op zijn werk. „Eigenlijk hebben wij hier in Haarlem vier stand plaatsen. Maar de laatste tijd trekken we ook vaak met muziek de straat op en brengen onder andere wel eens een bezoek aan het Rozenprieel. Daar mogen we eigen lijk helemaal niet komen. Maar of het nu mag of niet, we gaan ermee door. Dat mag u gerust in de krant zetten. Misschien laat de politie het dan wel oogluikend toe". Bedrog Kapitein Vons vervolgt zijn verhaal en hij vertelt, dat het Leger des Heils ook in deze welvarende tijd nog veel nood moet lenigen. „Nog wat vaak komen er mensen bij ons om geld. Helaas worden wij ook wel eens bedrogen. Zo kwam er laatst een oude in lompen gehulde man bij ons, die om een nieuw pak vroeg. Mijn vrouw wist nog wel iets dergelijks en gaf het hem. Maar haar vrouwelijke intuïtie waar schuwde haar, dat er toch iets niet. pluis was. „Ik moest toch maar eens kijken, wat hij er mee gaat doen", zei ze tegen mij. Ze vermomde zich een beetje (met wat kleren en een halsdoek) en volgde de man. En ze had warempel nog gelijk ook, want ergens in de binnenstad trachtte de man het pak aan twee dames te verkopen." Dat is een van de vele voorvallen, die kapitein Vons uit de doeken deed. Maar ondanks het bedrog en het onbegrip van een groepje mensen, die de zusters en broeders van het „leger" nog wel eens, zo als zeventig jaar geleden gebeurde, de huid volschelden, gaat het leger blij en opgewekt met zijn menselijke arbeid ver der. Viering Maar nu wordt er feest gevierd en zal worden herdacht, wat in de loop van de jaren werd bereikt. Geld voor een receptie is er niet. Dat geld werd besteed om een nieuwe vloer in het gebouw aan de Schag chelstraat te leggen. Trouwens het kan er niet af, want voor de leniging van de nood is zoveel nodigMaar ondanks het feit, dat er geen receptie zal zijn, zullen op dinsdag 1 oktober de festiviteiten worden ingezet. In de zaal van het Leger des Heils aan de Schagchelstraat in Haarlem zal op die gedenkwaardige dag een jubileum-samen- komst worden gehouden, waar de Zang brigade o.l.v. broeder J. Bon en het mu ziekkorps o.l.v. broeder B. Schut zullen concerteren. Voorts zal op zaterdag 5 ok tober een grote muziekuitvoering in de Nederlands Hervormde kerk in Hillegom worden gegeven. Op zondag 9 oktober zal in het. gebouw aan de Schagchelstraat onder meer een Heiligings. en een Ver lossingssamenkomst plaatsvinden. Om drie uur staat er in dit gebouw een mu ziekuitvoering op het programma. Zater dag 12 en zondag 13 oktober worden de festiviteiten afgesloten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A I I S T' LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Met de vijftigste verjaardag in het voor uitzicht opende de vereniging „Geloof en Wetenschap" vrijdagavond in de Haarlem se Stadsschouwburg haar jubileumsei zoen. Op deze eerste bijeenkomst hield prof. dr. J. van La arhoven, hoogleraar aan het Groot-Seminarium te Haarlem, een lezing onder de titel „De mens zoekt God". Zijn veelzijdig uitgediepte beschouwin gen over moderne problemen betreffende de verhouding van de „homo technicus" van deze lijd en het Opperwezen, die een vruchtbare gedachtenwisseling met het publiek uitlokten, waren vooraf zinrijk in geleid door voorzitter mr. F. Vorstman met een parafrase op de tekstwoorden uit „Faust" van Goethe: „Ik hoor de bood schap wel, maar het geloof ontbreekt mij". Professor van Laarhoven ontwikkelde in zijn betoog de stelling, dat de mens naar God zoekt, omdat hij van God is uitge gaan. En tegenover de alarmerende be richten over ontkerstening stelde hij de mening, dat het hart van de mens zich niet laat vangen in een optelraam. De lezing werd muzikaal omlijst door „Die Haerlemsche Muzyckcamer" onder leiding van André Kaart, welk verdienste lijk ensemble, dat zich, zoals men weet., toelegt op het uitvoeren van muziek uit de zeventiende en achttiende eeuw, ver tolkte een programma, omvangrijk genoeg voor een zelfstandige concertavond. Dit maakte dat deze eerste bijeenkomst van G. en W. wat. overladen was, temeer om dat de lezing van professor Van Laarho ven en de commentaren die erop volgden veel van de aandacht van het gehoor verg den en men leeft tenslotte niet van het geen men eet, maar van wat men kan ver teren. De overtuigendste indruk maakte dan ook de frisse uitvoering van het Con certo grosso voor twee soloviolen in strijk orkest in a van Vivaldi, waarmee de avond werd geopend. De solisten Bouw Lemkes en Jeanne Vos gaven aan het fraaie werk de nobele expressie van hun gaaf viool spel en André Kaart bereikte met zijn or kest een mooi klinkend en nauwsluitend geheel. Met mevrouw Gertrude Maclaine als so liste werd het langgerekte Concert voor clavecimbel en strijkers in e van de Mann- heimer Franz Xavier Richter ten gehore gebracht. Men kon hierbij de interpretatie van de soliste van harte waarderen. Boeiender dan dit stuk bleek het beknop te Concert voor twee hobo's en strijkor kest in Bes van de Alkmaarse componist Willem de Fesch echter. De obligaatspelers Ton van den Berg en Eugène Kruit bleken bun partij met vaardige techniek en zui vere loonvorming te beheersen. Wat ook gezegd kan worden van Erik Mesman en Taco Ferwerda, die de solisten in het. Con cert. in C voor twee fluiten van Vivaldi waren. Tenslotte maakte het orkest nog een goede beurt met een reeks Contradan sen voor hobo's, hoorns en strijkers van Mozart. Jos. de Klerk ADVERTENTIE Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang var haar opdrachtgevers Rouwkamers Aula en Koffiekamers Donderdagavond werd het zesde seizoen voor de schaakgroepen van diensten en bedrijven in Haarlem geopend met de tra ditionele gongwedstrijd in het clublokaal van de Spoorwegschaakclub „Haarlem. In tegenstelling tot vorige jaren speelden de deelnemers plus een deelneemster in ploe gen van 9 schakers tegen elkaar, waardoor ook de minder sterkere spelers kans maak ten op de prijzen. Aan het begin van de avond werd de in 1955 door het gemeentebestuur van Haar lem beschikbaar gestelde wisselprijs aan de teamleider van de schaakgroep Stad- huis/Gem. Ontv. Kantoor overhandigd, vergezeld van een vergulde medaille we gens het behaalde kampioenschap in sei zoen 1956-'57. De competitie 19577-'53 zal in de week van 13 tot en met 19 oktober beginnen. Er wordt, wederom een halve competitie ge speeld. Vrijdagavond omstreeks kwart over ne gen is de bovenleiding van de spoorbaan tussen Leiden en Hillegom tijdens het pas seren van een trein vrij ernstig beschadigd, vermoedelijk door een defecte stroomaf nemer van een elektrische lokomotief. Er konden daarna geen elektrische treinen rijden tussen Leiden en Haarlem. Passa giers werden met autobussen vervoerd. Het treinverkeer Rotterdam-Amsterdam, dat. normaal over Haarlem gaat. werd over Gouda en Breukelen geleid. Laat in de avond was de bovenleiding hersteld. De Haarlemse politie heeft vrijdagmid dag omstreeks half vijf op de Oude Groen markt te Haarlem een 50-jarige Haarlemse kastelein aangehouden, die ervan verdacht wordt onder invloed van sterke drank een auto te hebben bestuurd. De man zelf ver klaarde slechts één glaasje bier te hebben gedronken. De politie was gewaarschuwd door een chauffeur, die de kastelein in een auto door de Anegang en Lange Veerstraat had zien rijden, waarbij de laatste volgens de getuige twee keer over het trottoir was ge reden en een vrouw met kinderwagen, als mede een wielrijder zou hebben geraakt. De politie vraagt getuigen van het ge beurde zich met haar in verbinding te wil len stellen. De afdeling Haarlem en omstreken van de Algemene Nederlandse Invaliden-Bond heeft donderdagavond in het gebouw van de Haarlemse Jongemannenvereniging aan de Lange Margarethastraat. haar jaarver gadering gehouden. De secretaris heeft verslag gedaan van de activiteiten der af deling in de afgelopen maanden. Voorts werden de rekening en verantwoording van de penningmeester goedgekeurd, na dat een financiële commissie de kasmid delen had onderzocht. Een belangrijk punt was het besluit om met ingang van 1 oktober huur te gaan heffen voor de bij de leden in gebruik zijnde invalidenwagens. De kosten, aan het beheer van de wagens verbonden, maken het namelijk noodzakelijk, dat van de leden een beseheiden bijdrage wordt ge vraagd. Het ledental is de laatste jaren Gelei delijk gestegen en bedraagt thans 180 ge handicapten. Ook het aantal donateurs breidt zich steeds meer uit. Daarmee wil ni«t gezegd ziin. dat alle voor een lidmaat- schaD in aanmerking komende minder- validen ook werkelijk lid van de ANTB ziin en daarom wordt doorgegaan met het voeren van propaganda, zodat de groei in hpt ledental niet zal worden geremd. Medegedeeld werd, dat op 5 o'-tob^r weer met de loonsehool voor prothesedragers ^al worden begonnen. Na het huishoude- Mike gedeelte werden enkele documentaire films vertoond. Op zaterdagavond 2 november zal in gebouw St. Bavo aan de Smedestraat de iaarliikse ontspannings avond worden geboden. ADVERTENTIE WASS^W J ®UYN A M foyfa'dtfiir.yx/ikt 20 KANT EN KI.AAR BINNEN 4 DAGEN RETOUR ADVERTENTIE In restaurant Brinkmann te Haarlem is vrijdag de jaarvergadering gehouden van de Christelijke Vereniging Zedenop- bouw onder leiding van ds. mr. B. ter Lin den uit Zetten. De agenda vermeldde het uitbrengen van jaarverslagen en bestuurs verkiezing. De periodiek aftredende bestuursleden mevrouw M. W. Bijl-Viets te Den Haag, mevrouw G. van Buuren-Thierry. Amster dam, mr. H. J. van Maanen te Leeuwar den en prof. dr. R. Schippers te Amster dam werden opnieuw gekozen en in de vacature van dr. G. L. Lammers te Den Haag werd gekozen ds. E. D. Ninck Blok te Assen. Om twaalf uur zijn de afgevaardigden door het gemeentebestuur van Haarlem in het Stadhuis ontvangen en toegesproken door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers. Deze zeide vernomen te hebben, dat de vereniging veelzijdig en nuttig werk ver richt en van moderne middelen gebruik maakt bij het. onderzoek naar diverse za ken. Met beklemming zeide spreker gele zen te hebben welk werk verricht is, dat velen wel van verre kennen, maar op een wijze aangepakt wordt die bewondering verdient. De vereniging bestaat drieën zeventig jaar, maar uit de manier van werken blijkt, dat zij jong en vitaal is. De burgemeester besloot met het uitspreken van de beste wensen, waarna ds. Ter Lin den woorden van dank sprak voor de ont vangst. Des middags heeft dr. G. B. Masten broek. psychiater te Leidschendam gespro ken over „Vragen over de ongehuwde moe derzorg". Aanwezig waren afgevaardig den van de ministeries van Sociale Zaken. Justitie en Maatschappelijk Werk. als mede van diverse instellingen. De voor zitter deelde mee, dat drieëntwintig maat schappelijke werksters in het land werk zaam zijn. Zij hadden bemoeienis met 1900 ongehuwde moeders, van wie 900 een langdurige voor- en nazorg nodig hadden. In samenwerking met andere organisaties is een Protestantse Stichting voor de ge zinsvorming tot stand gekomen. Voor dit doel zijn consultatiebureaus opgericht. Op donderdag 3 oktober houdt de Haar lemse Vereniging van politiereservisten haar jaarlijkse feestavond in café-restau rant „Drecfzicht" aan de Fonteinlaan in Haarlem. Het gezelschap „Truxini" zal een cabaret-variété opvoeren onder de titel „Confetti". Schetsjes, illusionisten, goo cheltrucs en muziek staan op het pro gramma. Zo zal ondermeer Herman Teu- nissen zijn elektronisch orgel bespelen. De muzikale clown Fantasio zal zijn kolder achtige virtuositeit op vele muziekinstru menten ten beste geven. Ongeveer elfhonderd bejaarden, verdeeld over twee avonden hebben woensdag- en donderdagavond in het gebouw St.. Bavo in de Smedestraat te Haarlem een prettige avond beleefd, daartoe door het bestuur van de Alemene Bond van Ouden van Dagen, afdeling Haarlem, en dank zij de mede werking van de toneelgroep „Margriet" van de organisatie Bescherming Bevolking in staat gesteld. Opgevoerd werd „Gelukkige mensen", een toneelspel in drie bedrijven, onder ï'egie van Engel Hugtenburg, een stuk, waarin tot uiting wordt gebracht, wat men wèl en wat men niét moet doen om wat levens geluk te veroveren. De bejaarden hebben van dit ernstige spel ten zeerste genoten. De voorzitter van de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, de heer R. Wijngaard, zei in zijn openingswooi'd dat de Bond in oktober zijn tienjarig bestaan hoopt te vieren met een receptie in gebouw „CuLtura" op zaterdagmiddag 26 oktober van half drie tot half vijf, waarna van vijf tot zes uur de uitslag van de verloting be kend zal worden gemaakt. Voor de leden wordt dit feestelijk gebeuren op 30 en 31 oktober met een feestavond gevierd. Indien er velen wegens plaatsgebrek teleurgesteld moeten worden, zal er zo mogelijk nog een derde feestavond worden georganiseerd. De afdeling Haarlem telt thans ruim driedui zend leden. H nnfdstnd-Operette Het vorige seizoen heeft de Hoofdstad- Operette in de Haarlemse Stadschouwburg reeds een paar uitvoeringen gegeven van „Een Walsdroom" van Oscar Straus, echter niet in openbare voorstellingen. „Een Wals droom" blijft ook dit seizoen op het reper toire en voor Haarlem staan er voorlopig drie openbare voorstellingen op het pro gramma, vrijdag 4, zaterdag 5 en zondag 6 oktober. De Weense operettezangeres Lizzi Schöffmann speelt een van de hoofd rollen in „Een walsdroom", waarvan de Hoofdstad-Operette dezer dagen drie uitvoeringen geeft in Haarlem. Lizzi Schöffmann werd speciaal voor mede werking aan deze operette geëngageerd „Een Walsdroom" is een romantische, typisch Weense operette. Zij speelt om streeks 1900 in de hoogste kringen van het vorstendom Flausenthurn en geeft de Hoofdstad-Operette dus de gelegenheid haar mooiste kostuums te tonen. De hoofd rollen worden vertolkt door de Weense operettezangeres Lizzi Schöffmann (als gast). Frits Steiner. Otto Aurich, Jan Han- derson. Rosy Parrish, Claire Clairy en Mar- ga Graf. De muzikale leiding berust bij de vaste dirigent van het gezelschap Wilhelm Rettich, die van geboorte Oostenrijker is en in Haarlem woont. Hij verzorgde tevens de speciale arrangementen. Otto Aurich voert de regie. De kostuums zijn ontwor pen en uitgevoerd door de Weense firma Lambert Hofer. De decors werden ontwor pen door Karei Briickman. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor mejuffrouw P. J. van den Berg met ingang van 1 september als on derwijzeres over te plaatsen van de Tet- terodeschool naar de Th. M. Ketelaar- school voor mulo en de heer K. J. F. Hey- mans te Haarlem te benoemen tot tijde lijke leraar in de biologie aan het Coorn- hertlyceum. Voorgesteld wordt voor het aanschaffen van nieuwe schoolmeubelen, vloerbedek king. schoolbehoeften en hulpmiddelen ten behoeve van de christelijke kleuterschool aan de Burgwal een bedrag van 1420 be schikbaar te stellen, voor de eerste aan schaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van het onderwijs in de handen arbeid aan de school der R.K. Schoolvere niging aan de Cruquiusstraat 2 een bedrag van 524, voor het aanschaffen van meubi lair ten behoeve van de bijzondere kleuter school aan de Mentawistraat 39 een bedrag van 1579. voor de eerste aanschaffing van meubelen, ontwikkelingsmateriaal en verdere schoolbehoeften wegens de vesti ging door het bestuur van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel van een bijzondere kleuter school in het Polynormschoolgebouw aan de P. C. Boutensstraat een bedrag van ten hoogste 13.485, voor de aanschaffing van spel- en ontwikkelingsmateriaal voor de Kleuterschool aan de Dokter De Liefde straat een bedrag van 4850 en voor de aanschaffing van boeken en leermiddelen voor de Van Zeggelenschool II een bedrag van 1950. Op de begroting 1957 is voor museum rondleidingen ten behoeve van leerlingen van de hoogste klasse der scholen voor ge woon lager onderwijs een bedrag uitgetrok ken van 3600. Door de grote belangstel ling is het gevraagde bedrag te weinig en daarom stellen B. en W. de gemeenteraad voor het bedrag te verhogen tot 8300. In het Palmer House te Chicago treden de Argentijnse gebroeders Santos en Jose Martin geblinddoekt op in een acrobatisch nummer met zes brandende toortsen. Na 26 jaar oefenen hebben zij een feilloze techniek ontwikkeld, maar niettemin dragen zij een beschermende hoes over het bovenlichaam.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7