T Mode Het Beste Het Beste Nestor van de Nederlandse grafiek gehuldigd Wethouder Westerveldschool in het zilver VELSERTUNNEL Robert Casadesus repeteert HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 S. H. DE ROOS TACHTIG JAAR NAAIMACHINE De ELNA presteert oneindig veel meer Eenvoudig fantastisch en fantastisch eenvoudig Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlem wil f 770.000 gaan lenen Ter consolodatie van vlottende schuld Hoe kan verkeer op Rijks straatweg worden ontlast? Raadslid Prikkel vraagt verlof voor interpellatie Haarlems Bach Ensemble concerteert op 6 oktober Motorrijder geslipt door te krachtig remmen Geoloog uit Heemstede naar West-Afrika UIT STAD EN STREEK uit Readers Digest. Nieuw! Koop het! Oud-notaris Roos in Alkmaar overleden Linnaeushof thans weer gesloten Examens Station Bloemendaal Haarlem-Noord A mateurtoneel De Plankeniers speelden voor het Sterhuis Griep belemmert uitvoering dienstregeling Tj. Kuperus 25 jaar bij Droste - gehuldigd DINSDAG 1 OKTOBER 1957 MAANDAGMIDDAG had in de stijlvolle bibliotheek van de lettergieterij Amster dam n.v. in Amsterdam, ontworpen door de architect K. P. C. de Bazel, de huldiging laats van de bekende Haarlemse letter ontwerper, de heer S. H. de Roos, met het oog op het feit, dat deze onlangs tachtig jaar is geworden en dat hij vijftig jaar ge leden in dienst trad van de lettergieterij. De huldiging droeg een intiem karakter. Behave de heer De Roos en echtgenote waren aanwezig familieleden en vrienden van de kunstenaar, alsmede vooraanstaan den uit kringen van kunst en cultuur en het boekdrukkersvak. Namens commissarissen en directie van de lettergieterij Amsterdam sprak de di recteur van de vennootschap, de heer J. C. Koenders, de jubilaris toe. Hij huldigde de heer De Roos als de man, die voor de Ne derlandse grafiek een nieuw tijdperk heeft ingeluid en de Nederlanders een eigen letter heeft gegeven. ,U bent de nestor van de Nederlandse grafische industrie en doctor honoris causa in alle denkbare loden letteren", aldus de heer Koenders, die vervolgens de ongun stige toestand schetste waarin de Neder landse grafiek zich bevond, toen de heer De Roos zijn arbeid begon. Vervolgens gaf de spreker een overzicht van de verschil lende letters, die de jubilaris had ontwor pen. Dat de heer De Roos met zijn werk is opgehouden betekende volgens de spre ker allerminst, dat zijn werk afgelopen is. „Uw invloed gaat door. U hebt zich ge schaard in de rij van grafische onsterfe- lijken." Nadat de heer Koenders ook mevrouw De Roos had toegesproken en dank had gezegd, voor hetgeen zij immer voor haar man heeft betekend, overhandigde de heer Koenders de jubilaris de gouden ere medaille van de lettergieterij Amsterdam. Het Haydn-kwartet, bestaande uit leden van het Amsterdamse Concertgebouw orkest bracht de heer en mevrouw De Roos vervolgens een muzikale hulde door de uitvoering van een kwartet van Jozef Haydn. Namens de Federatie van Boekdrukkers organisaties sprak de voorzitter van deze federatie, de heer Jos. M. Cleerdin, de jubilaris toe. Ook hij bracht de heer De Roos warme hulde en eindigde met de woorden: „De grafische wereld kan zich niet distanciëren van de naam De Roos". Zich zelf gebleven Prof. dr. G. W. Ovink, bijzonder hoog leraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam in de geschiedenis en estetica van de grafische kunsten schetste het verschil dat er heerste tussen de kunst opvattingen van de generatie, waartoe de heer De Roos behoorde en van die waar- ADVERTENTIE Zij naait, verstelt, maakt zemen en afhechtingen. Zij naait knopen aan en maakt automatisch knoopsgaten. Zij bewijst haar superioriteit door de onuitputtelijke mogelijkheden voor het vervaardigen van siersteken. DEMONSTRATIE HEDENMIDDAG en -AVOND in Café-Rest. Brinkmann, Grote Markt met Elna Naaimachine en B U S C H BREIMACHINE Haarlem, 30 september 1957. ONDERTROUWD, 30 sept.: Th. Bijstel en E. A. Korzelius; C. E. A. Nobels en L. M. van Nimwegen; M. E. Bloos en W. M. de Lange. GEHUWD, 30 sept.: P. C. J. Snoeck en M. Koppenol; J. van Wees en J. M. Aal- öers. BEVALLEN van een zoon: 28 sept.: H. J. Plant-Vuijst; N. M. Boots-Trip; E. Haan-Knol; E G. Groenewegen-Van der Drift; W. R. van Oel-Molag; 29 sept.: J. M. Kloot-Nehmelman; 30 sept.; J. van der Waag-Jeltes; J. Vos-Hofstee; E. A. Babe- liowsky-Van der Meer. BEVALLEN van een dochter: 28 sept.: W. C. M. Greeve-Van Velzen; M. J. t'onk-Schaeffer; S. A. Waasdorp-De Grauw; 29 sept.: E. Beuker-Heijdenrijk; p. B. van der Velde-Spee; J. M. Doing-Ter Wolbeek; 30 sept.: S. F. van Leuven-Spek; D- M. van der Kodde-Geerlings; C. van Haaster-Massop. OVERLEDEN, 27 sept.: G. J. van Gro- ["n§en, 85 jr., Gasthuisvest; A. P. G. Wal- 'e> "G jr., Jansstraat; 28 sept.: J. Chr. van Andel, 44 jr., Kloosterstraat; Ch Hartog, 82 jr., Maerten van Heemskerkstraat; H. Cassee-Walter, 85 jr., Zijlstraat; M. G. van Schaik-Rooij akkers, 70 jr., Thorbecke- straat; 29 sept.: C. Chr. Franssen, 53 jr., Sehoterstraat; A. M. L. de Boer-Muller, 'D jr., Badhuisstraat; F. Schouten-De Vries, 80 jr., Kerklaan. toe hij zelf behoorde en die haar vorming kreeg in de twintiger en dertiger jaren. „Wij wilden destijds te hoop lopen tegen de burgerlijkheid in de kunst, waarbij wij echter soms wel eens de schoonheid, die kunst moet schenken, uit het oog verloren. „De Roos is zichzelf gebleven en heeft aan geen enkele kunstzinnige stroming meegedaan. Tóch is er in zijn tekeningen veel abstractie door het evenwichtsspel van lijnen en toonvlakken." Dit was, aldus de spreker, de reden, dat De Roos altijd zoveel weerklank en be wondering bij de jongere generaties had genoten. Na een ontroerend dankwoord van de jubilaris opende diens vrouw met enige treffende woorden de tentoonstelling van tekeningen en typografie van haar echt genoot, die in de bibliotheek van de letter gieterij werd gehouden. Na de officiële huldiging maakten de ge nodigden een rondgang over deze expositie, die een goed overzicht geeft van hetgeen de heer De Roos met zijn tekeningen heeft bereikt en van hetgeen hij voor de Neder landse grafiek heeft betekend. ADVERTENTIE Thans elke middag en avond TOERISTISCHE RONDRITTEN door Kennemerland met bezoek aan de nieuwe Zie nu zelf dit technisch wonderwerk' voor slechts 1.p. p. Vertrek vanaf ons bureau Kleine Houtstraat 1 - Haarlem Telefoon 17229 Duur der rondrit ca. 1 uur Ti.idig plaatsbespreken zeer gewenst. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor met een nader aan te geven geld- geefster een lening voor f 770.000 aan te gaan tegen de koers van 100 percent on der aftrek van 2 percent bereidstellings- provisie met een looptijd van 30 jaar te gen een rente van i'A percent. De opbrengst van deze lening zal dienen ter consolidatie van vlottende schuld. Het lid van de Haarlemse gemeente raad, de heer J. Prikkel (Arb.) heeft toestemming gevraagd in de raadsver gadering van woensdag aanstaande een interpellatie te mogen houden over de maatregelen, die B. en W. voornemens zijn te nemen ter ontlasting van het verkeer op de Rijksstraatweg en ter verhoging van de verkeersveiligheid op deze weg. Dit met het oog op het toenemen van het ver keer, nu de Velser tunnel in gebruik is genomen. Zondagavond 6 oktober zal het Haarlems Bach Ensemble onder leiding var. de or ganist en dirigent George Robert in de Bakenesser Kerk te Haarlem een uitvoe ring geven van de kantate nr. 116 „Du Friede Fürst, Herr Jesu Christ" van Jo- hann Sebastian Bach. Deze uitvoering gaat samen met de kerkdienst waarbij ds. A. J. van Rhijn voorganger is. Een 34-jarige motorrijder remde maan dagmorgen omstreeks acht uur op de hoek van de Planetenlaan en de Karei Doorman laar. in Haarlem zo krachtig, dat hij slipte en viel. Met een hersenschudding werd hij per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. Op de hoek van de Oude Weg en de Thorbeckestraat in Haarlem heeft zich maandagmiddag omstreeks half zes een botsing voorgedaan tussen een 34-jarige bromfietser en een 46-jarige scootei'berij- der, doordat de bromfietser waarschijnlijk geen voorrang verleende. Zowel de brom fiets als de scooter werden zwaar bescha digd. De berijder van de scooter werd met een lichte hersenschudding naar het Grote Gasthuis overgebracht. Doordat de bestuurder van een bus van de NZH maandagmiddag omstreeks vier uur op het kruispunt op het Kennemer- plein in Haarlem krachtig moest remmen om te trachten een fietser te ontwijken, kwamen twee passagiers in aani'aking met de stoelen en werden gewond. Een 44-ja- rige inwoner van Roermond liep een gebro ken knieschijf op. Na in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te zijn behandeld, kon hij naar Roermond worden vervoerd. Een 60- jarige juffrouw werd aan haar neus ge wond, maar behoefde niet in een zieken huis te worden opgenomen. De 53-jarige fietser, die het ongeluk waarschijnlijk door onoplettendheid veroorzaakte werd toch aangei'eden, maar niet gewond. Dr. C. Kieft te Heemstede is uitgezonden naar Frans West-Afrika waar hij als erts geoloog in dienst van het bureau Minier de la France d'Outre Mer, zal deelnemen aan geologische onderzoekingen. De heer Kieft, die tot voor kort werkzaam was m Turkije is in de loop van september naar Afrika vertrokken. De duur van de uit zending is voorlopig gesteld op twee jaar. {Showt, tnufjet en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) De reizende mode-show van c A Brenninkmcyer, die met 315 shows 28 ste den gaat bezoeken, toont nu in onze stad voor enkele dagen wat het komende sei zoen voor nieuws gaat brengen. Gisteren konden we er in de Vleeshal getuige van zijn, dat de nieuwste Parijse richtlijnen geheel aangepast zijn aan de eisen, die de Nederlandse vrouw aan haar kleding stelt en moét stellen. Alles wat het vrouwelijk oog kwam stre len op „de show van het bereikbare" was opgedragen aan die twee kille makkers: Herst en Winter. Bij het zien van zulk een geraffineerd spel van kleur en lijn, zo vol afwisseling, kan het niet anders of het schoonheidminnende damespubliek moét. wel verlangen naar de kou. Want hoe heerlijk zal het zijn Koning Winter te trotseren in een moderne rechte mantel, met een laag aangebx-achte ceintuur, die ons de invloed van Dior doet vei-moeden en die door de wollen ruiten voering alle gure wind buiten zal houden. En het moet een vreugde zijn op een mooie najaars dag buiten te wandelen in een jeugdig deux-pièces van Amerikaanse rayon tweed, waar het jasje met de afstaande kraag, de grote paarlmoeren knopen en het ceintuurtje achter in de rug een aardig effect bereiken boven de 12 baans rok. Zeer pi-ettig was dat aan alle maten aan dacht was besteed. Niet alleen de slanke tengere figuurtjes kwamen dit keer aan bod, maar ook die van de zo gezellige groep van taartjes smullende en snoepen de dames. En het bleek uit het getoonde, dat men heus niet eerst een vermagerings kuur hoeft te ondergaan om er leuk uit te zien. Zelfs een wollen pullover waagde zich in de collectie voor grote maten en be reikte door de verticale strepen, die ex- in verwex-kt waren een slankkledend effect. Als garnering bleek tricot zeer favoriet te zijn: op kraag en manchetten van een fantasie no-iron blouse of langs capuchon en revers van een montycoat. Bijzonder geslaagd is ook steeds de com binatie rok en pullover, die met enige fantasie op allerlei manieren te variëren is. Aardige pullovers uit Italië en Zwe den, twinsets of lange vesten staan gezel lig op een effen of tweed rokje, dat strak, geplooid, of geplisseerd kan zijn. En de prijzen zijn zeer attractief! Ja ponnen in het zo geliefde jersey, in mooie ruitdessins of machinaal gebreid vechten om de voorrang. Ze nemen echter alle een onbetwistbare plaats in want ze wa ren goed van coupe, origineel van uitvoe ring en aangepast aan de moderne mode lijnen. Zelfs de vogelstaartlijn van Jean Dessès vonden we in verschillende model len terug. De hoeden van Caprice, de tassen en bijoux van Comtesse en de parapluies van Schot zorgden voor de vex-volmaking van het geheel. Katy Niettws in het kort ADVERTENTIE Inbraak. Inbrekers hebben in het tijdsbestek, dat ligt tussen zaterdag en de afgelopen nacht, uit een lessenaar in een school aan de Jan Gijzenkade in Haarlem 16,17 weggenomen. Zij drongen de school binnen na een ruit te hebben ingeslagen. Metaal ontvreemd. De Haarlemse po litie heeft maandag een 55-jarige koop man aangehouden, die van heling van een partij metalen wordt verdacht. Bovendien heeft de politie een 42-jarige kopersmelter gearresteerd, die ex-van wordt verdacht de metalen te hebben gestolen. Het gaat hier om een partij metalen ter waarde van 35 gulden, die de kopersmelter in september van een terrein aan de Oude Weg in Haar lem zou hebben weggenomen. Beide man nen zijn ingesloten. Onderontwikkelde gebieden. Van avond wordt in het gebouw achter de Ge reformeerde kerk te Bennebroek de eerste van vijf vergaderingen gehouden, die door de A.R.-Kiesvereniging in het seizoen 1957'58 zullen worden georganiseerd. De heer C. Pijl spreekt over „De economie in de onderontwikkelde gebieden." HET BESTE is de nieuwe, Nederlandse editie van „The Reader's Digest", het in de gehele wereld bekende tijdschrift, waarvan elke maand meer dan 19 miljoen exemplaren (in twaalf verschillende talen) worden gekocht. In de ouderdom van 81 jaren is te Alk maar ovex-leden de heer M. C. Roos, oud notaris aldaar. De heer Roos, in 1876 te Ridderkerk geboren, werd, na in verschil lende plaatsen de functie van inspecteur van registratie en domeinen te hebben vex-vuld, in 1931 benoemd tot notaris te Alkmaar. Hij was onder andex-e lid van de Kamer van Toezicht op de notarissen en kandidaat-notarissen te Haarlem, ook was hij gedurende achttien jaren voorzitter van de raad van beroep voor de directe belastingen en voorts voorzitter van de ad vies-commissie ten tijde van het militair gezag. De teraardebestelling geschiedt donder dag op de algemene begx-aafplaats te Alk- rnaar. Met ingang van vandaag zal de Linnaeus hof in Bennebroek gesloten zijn. Aanvan kelijk lag het in de bedoeling de tuin nog twee weken open te houden, doch de bloe men hebben van het slechte weer van de laatste weken zo geleden, dat een langere openingsperiode niet verantwoord is. In de komende weken zal worden begonnen met de voorbereidingen voor het inplan ten van de bloembollen voor de voorjaars- bloei. De weersomstandigheden van de laatste maanden in aanmerking genomen, is de directie van de Linnaeushof niet ontevre den over de resultaten van dit jaar, zodat men ervan verzekerd kan zijn, dat de hof volgend jaar weer zal worden opengesteld. Het voeren van een sanerende financiële politiek heeft als resultaat gehad, dat de inkomsten dit jaar de uitgaven hebben gedekt. Het volgend jaar zal op dezelfde voet worden voortgegaan. Uiteraard zal dan wel getracht worden door het voeren van meer propaganda de naam van de Linnaeushof grotere bekendheid te geven. Gebleken is, dat de reacties van het pu bliek zeer bevredigend waren. De wedstrijd, waarbij het publiek de mooiste op de Linnaeushof bloeiende dahlia kan kiezen, is een groot succes geworden. Vele bezoekers, onder wie een groot aan tal buitenlanders, hebben aan de wedstrijd deelgenomen. De meeste stemmen ver kreeg de halskraagdahlia Grand Due van de kweker C. Geerlings uit Heemstede. De prijswinnaars waren: 1. Guus Kuypers, Raadhuisstraat 23, Urmond (Limburg); 2. L. van der Wolf, Insulindestx-aat 157b, Rot terdam; 3. mevrouw Brongers-Ludschans, Bloemendaalseweg 113 VIIÏ, Bloemendaal. De twee volgende dahlia's, waarop de meeste stemmen werden uitgebracht, wa ren: decoratief Josephine Mense van de kweker W. Medemblik uit Bennebroek en cactus-dahlia Rodeo van de kweker Brui- i degom uit Baarn. Leiden: Doctoraalexamen geneeskunde 1 2: mevr. .J. E. Landsmeer-Jobsis, Oegst- geest; jkvr. J. F. S. de Ranitz, Den Haag; W. J. van Amstel, Rottex-dam; F. G. Claa- sen, Leiden; H. S. Heslinga, Den Haag; W. H. A. Govaerts, Stein (L.). Semi-arts- I examen: mej. A. den Duik, Den Haag; W. C. Cohen Tervaert, Aerdenhout; C. Th. A. Rozesti-aten, Alphen aan de Rijn; N. H. I Schreuder, Leeuwarden. Artsexamen: mej. j E. A. H. Bloema, Leiden; O. M. Cupedo, Leiden; J. M. Donk, Bx-eda; P. J. J. Zuur, Voorburg. Het eerste nummer van HET BESTE is thans ver krijgbaar. Het biedt u meer dan 25 boeiende, afwisselende artikelen, zorgvuldig gekozen en samengevat uit de beste tijd schriften en kranten ter wereld. Met bovendien een veelbespro ken, veelgevraagd boek in be knopte vorm. En dat alles in een aantrekkelijk tijdschrift van handig zakformaat. Een kleine greep uit de artike len in dit eerste nummer: Anne Frank en haar dagboek Nieuwe hoop voor hart patiënten Bent U knap genoeg voor Oxford? Ik heb een atoombom on schadelijk gemaakt De eerste blankenin Sjangri- La Mijn man was diplomaat Humor in uniform Chroesjtsjew zonder masker Wanneer vergaat er weer een schip? Een boek-in-een-notedop: Mijn trouwe geleidehond uit Readers Digest slechts f. 1,15 per maand Haal direct Uw exemplaar by Uw boekhandel (of tUdschrlftenhandel) of bU de kiosk. Talrijke ouders, oud-leerlingen en an dere genodigden waren maandagavond in de aula van de Weihouder Westerveld school aan de Overtonstraat in Haarlem- Noord bijeen gekomen om het feit te her denken, dat vijfentwintig jaar geleden met het onderwijs aan deze school - toen nog Junoschool geheten werd begonnen. De avond werd geopend met een vermakelijk zangspel, opgevoerd door een aantal oud leerlingen. Een bonte verzameling wassen beelden werd leven ingeblazen teneinde ieder voor zich zijn levensverhaal te ver tellen. Een hartelijk applaus voor het ver toonde aardige spel vormde de beloning voor het „panopticum". De voorzitter van de oudercommissie, de heer B. Bonsma, heette vervolgens de aan wezigen welkom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, de heer E. J. Lodewijks; de heer Klimbie, die ten tijde van de oprichting der school als hoofd de scepter zwaaide, en verder de vertegen woordigers van de Nederlandse Onder wijzersvereniging, Volksonderwijs, de Haarlemse Ouderraad en diverse ouder commissies. De heer Bonsma prees de geest van har monie en samenwerking, welke steeds tus sen de oudercommissie enerzijds en het hoofd der school en de overige leerkrach ten andex-zijds heeft geheerst. Deze goede verstandhouding kwam. onder meer duide lijk tot uiting bij de voorbereiding van dit zilveren jubileumfeest. Spreker dankte de ouders voor het vertrouwen dat zij in de afgelopen kwarteeuw in de school hebben gesteld. Hij sprak de wens uit, dat dit ver trouwen in de komende jaren gecontinu eerd zal worden. Het hoofd der school, de heer L. J. van Mechelen, schetste hierna de geschiedenis van de Wethouder Westerveldschool. In vijfentwintig jaar werden twaalfhonderd- vijftig kinderen opgeleid. Spreker haalde tal van herinneringen op uit de „goede oude tijd". De school heeft echter ook moeilijke perioden moeten dooi'maken. Sedert 1945 valt er een verloop onder het aantal leerlingen te constateren, hetgeen de heer Van Mechelen weet aan de minder gunstige ligging van de school. Hij hoopte daarom dat de plannen voor een nieuw De beroemde Franse pianist Robert Ca sadesus heeft vanmorgen met het Noord hollands Philhai'monisch Orkest in de Haarlemse Concertzaal gerepeteerd voor het gala-concert, waarmee het nieuwe seizoen vanavond wordt geopend. Deze foto werd gemaakt terwijl solist en or kest het Kroningsconcert van Mozart door namen. Men ziet Casadesus hier zoals de bezoekers van het gala-concert hem van avond zullen zien: ingetogen. Zijn medewerking aan dit concert bete kent tevens zijn eerste optreden in een reeks van acht concerten, die Casadesus deze week in ons land geeft. Op het pro gramma staan nog vier uitvoeringen met het Amsterdams Concei-tgebouw Orkest, vier in Amstex'dam en één in Den Haag, twee uitvoeringen met het Rotterdams Philharmonisch Orkest en één met het Utrechts Stedelijk Orkest. Begin volgende week vertrekt hij naar de Verenigde Sta ten, waar hem een druk progx-amma te wachten staat. Het is Casadesus overigens niet aan te zien, dat hij tijd te kort komt om aan alle verzoeken uit de hele wereld te kunnen voldoen. Achter de rust en de ingetogenheid, die karakteristiek voor hem zijn tijdens hel spelen, leeft een van geest beweeglijke man. Tijdens een repetitie, zo als wij die vanmorgen bijwoonden, is dat meer dan eens gebleken. Volkomen onver wacht kwam hij meermalen plotseling uit zijn geconcenti'eerde houding op en liep dan met snelle passen naar de dii'igent Henri Arends om een kleine opmei'king te maken, die de definitieve uitvoering van avond ten goede moet komen. Naar wij vernemen zal het bestuur van de stichting Haarlem-Noord zich met een verzoek tot de directie van de Nederlandse Spoorwegen richten om de benaming van station Bloemendaal te veranderen in Bloemendaal-IIaarlem-Noord. Dit met het oog op de uitbreidende be bouwing van Haarlem-Noord in westelijke richting, die het station Bloemendaal reeds zeer dicht is genaderd. Straatnaamwijziging. B. en W. van Haarlem hebben besloten de naam Wilhel- minalaan te veranderen in Koningin Wil- helminalaan. Dit is gedaan omdat de namen Wilhel- minalaan en Wilhelminastx'aat in de prak tijk aanleiding gaven tot verwarring. In de bewerking van mr. H. M. Planten is maandagavond een geronommeerd blij spel van vroeger dagen ten tonele gevoerd. Plaats van handeling: de Haarlemse stads schouwburg. Tonelisten: de Plankeniers van Naarden. Het blijspel: „Jonkvrouwe de la Seiglière" van Jules Sandeau. Wie de titel hoort weet meteen waar hij aan toe j is. Een romantisch gegeven met humor j geki-uid, doorzichtig van het eerste ogen blik af, maar toch nog altijd goed voor een avondvulling, die een goedlachs publiek aangenaam treft. Het lijkt mij overbodig uit de doeken te doen wat er zoal met die ionkvrouwe de La Seiglière aan de hand is. Men kan kalmpjes vaststellen, dat niet zij, maar haar vader de hoofdpersoon is van het stuk. Is de rol va: de pater fami- lias goed bezet, dan zal het met de voor- stelling wel vlotten. De vertoning van gisteravond voldeed aan deze belangrijke voorwaarde. De Plankeniers van Naarden verschenen met een geroutineerd troepje ten tonele, waar van het gemiddelde zeker voldoende was en waarin de markies de La Seiglière, in casu de heer H. Harms, excelleerde. De mengeling van eigendunk en natuur lijke hartelijkheid, domheid en ridderlijke overgevoeligheid werd door de heer Hax-ms met een vermakelijke expressiviteit in toon en gebaar tot een zichtbare en sterk komisch werkende realiteit verheven, een staaltje toneelspel, dat de bewondering oogstte van heel het auditorium. Bevallig stond hem mejuffrouw E. Gosselaar als zijn dochter bij, een heel innemende inge nue. In haar typering gedegen, ofschoon niet erg gevarieerd van spel, zette mevr. M. SaalbornSibinga Mulder een haai baai van een barones op de planken. De heer B. Ubbink als haar verstrooide zoon bereikte met mooi gedragen spel enige voortreffelijke gevoelsmomenten. Nog te weinig imponerend van verschijning was de advocaat Destournelles; hevig van uit drukking de welhaast onmogelijke Ber nard, die behoorlijk wist te blaken van verliefdheid. De voorstelling ging ten bate van het Sterhuis van de Union. P. W. Franse schoolgebouw aan het Herman Heijex-mans- plein in „Sinnevelt" spoedig zullen worden verwezenlijkt. De heer Van Mechelen zei, dat veel dank verschuldigd is aan de oudercommissies, die veel goeds voor de school tot stand hebben gebracht. Spreker bewaarde ook goede herinneringen aan de samenwerking met de leerkrachten, van wie hij mejuf frouw Schuit en mejuffrouw Ploegsma in het bijzonder wilde noemen. Ook de con cierge, de heer Droog, werd in het zon netje gezet. „In de weinige jaren die mij nog bij het onderwijs resten kan ik mij geen betere toewijding en samenwerking wensen dan die, welke ik tot nu toe van mijn medewerkers heb mogen ondervin den," aldus de heer Van Mechelen. De gemeentelijke inspecteur van het lager onderwijs, de heer E. J. Lodewijks, vertolkte de gelukwensen van het gemeen tebestuur, de wethouder van Onderwijs en de rijksinspecteur van het lager onderwijs. Spreker zei dat met gerechtvaardigde trots en vreugde kan worden teruggezien op de afgelopen kwarteeuw, waarin de Wethou der Westerveldschool ondanks vaak moei lijke omstandigheden als crisis en oorlog, haar vormende en opvoedende taak heeft vervuld. Namens het gemeentebestuur zegde de heer Lodewijks allen die in deze taak een aandeel hebben gehad van harte dank. Aan mejuffrouw B. Ploegsma, die van de oprichting af aan de jubilerende school als onderwijzeres is verbonden en bijna duizend kinderen heeft opgeleid, ovexTiandigde de heer Lodewijks een boe- kenbon als blijk van dank en waardering voor haar werk ten dienste van het onder wijs. De voorzitter van de oudercommissie, de heer B. Bonsma, sloot zich bij dit bewijs van erkentelijkheid aan. Namens de ouders bood hij mejuffrouw Ploegsma een sche merlamp aan, waarbij hij de hoop uit sprak, dat zij nog vele jaren met hetzelfde élan, opgewektheid en in goede gezondheid haar werk za] mogen doen. De aanwezigen zongen mejuffrouw Ploegsma hierna een hartelijk „Lang zal ze leven" toe. Nadat nog de heer G. Janssen namens de Haarlemse Ouderraad zijn gelukwensen had aangeboden, werd de avond besloten met een geestige door de aanwezigen bij zonder gewaardeerde lezing van mevrouw Marijke van Raephorst over „Jeugdlitera tuur, in vroeger eeuwen en thans". Wachten op de bus Naar de directie van de N.Z.H.V.M. n.v. mededeelt, neemt het aantal grieppatiën- ten onder het personeel van de vervoers maatschappij dagelijks toe. De mogelijk heid bestaat daarom, dat speciaal in de spitsuren niet zoveel bussen als normaal op drukke routes kunnen worden ingezet. Getracht zal worden om het ongerief voor de reizigers zoveel mogelijk te bepex-ken De heer Tj. Kuperus heeft zaterdag het feit herdacht, dat hij vijfentwintigjaar ge leden in dienst trad van de n.v. Droste's cacao- en chocoladefabrieken. Maandag was echter de dag, waarop het jubileum werd gevierd. De heer Kuperus werd door de voltallige directie ontvangen en harte lijk toegesproken. Vooral werd de jubi laris geprezen voor de wijze, waarop hij zijn wagen in de afgelopen jaren heeft be stuurd (hij is namelijk werkzaam als chauffeur, nadat hij aanvankelijk in de branderij te werk was gesteld). In al de jaren heeft de heer Kuperus niet één on geluk gehad. En niet alleen om deze om standigheid staat hij bekend als een zeer ervaren en bekwaam chauffeur. Als blijk van waardering wex-d hem namens de di rectie een geschenk onder couvèrt over handigd. In de toonkamer van het bedrijf werd de jubilaris door de voorzitter van het jubileumfonds gelukgewenst. De heer C. A. Guit, voorzitter van dit fonds, hield een geestig speechje, roemde de goede kwaliteiten van de heer Kuperus en over handigde hem namens het jubileumfonds diverse geschenken, zoals een huiskamer lamp. De heer Kuperus werd namens het garagepersoneel een muziektas aange boden. Ook de echtgenote van de jubi laris werd niet vergeten en kreeg een boe ket bloemen. Bovendien werd de jubilaris onderscheiden met de zilveren legpenning van Droste en het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11