Bourgès-Maunoury gestruikeld over de Algerijnse raamwet Haakon van Noorwegen ten grave gedragen HET WEER Regering wil geen bijzondere premie voor mijnwerkers before i/ocïóv/// Met een prestatiebeloning zou zij echter akkoord kunnen gaan Uiterst links en uiterst rechts verenigden zich Vertrouwensvotum verworpen met 279 tegen 253 stemmen Honderdduizenden brachten geliefde koning een laatste groet Zes gekroonde vorsten in begrafenisstoet Olieprijzen verlaagd Afgelopen septembermaand was zeldzaam nat en triest Minder regen MIR-VERORDENING AFGEWEZEN Moeder en twee kinderen bij brand omgekomen Treinbotsing op station bij Stuttgart: 9 doden Wat nu Het woord is aan Spoorwegbomen te vroeg geopend; vrouw gedood V erkeersongelukken DIT JAAR: 885 DODEN j Tunnels nu „normaal" GAAT U VERHUIZEN? 72e JAARGANG No 71 DINSDAG 1 OKTOBER 1957 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT 1 I 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. U 0ST 10 B 0\ O I 1 0*9 0*9 I 0*9 0*4 Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I F T I fc" T T 1 I (j (T 1 [j I ffj Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 A A VA JL A ^0 111 JL—0 WA VA Ja WA WA fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 224 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Een halve eeflw heeft de spoorbrug over het Noordzeekanaal bij Velsen dienst gedaan. Nu de treinen door de tunnel glijden kan de brug gerust open blijven staan. Dat betekent een obsta kel minder voor de scheepvaart. De man, die reeds vijftien jaar de elektri citeitsvoorziening van de brug contro leerde, kan nu op zijn gemak „staren over het water", waar men het Griekse schip „Harmonpolis" op weg naar Amsterdam ontwaart. Het ANP verneemt van Shell Nederland rt.v. dat met ingang van woensdag 3 okto ber de prijzen van de diverse soorten zware stookolie zullen worden verlaagd met f 6.50 per 1000 liter of kilogram. De prijs van ïichtpetroleum zal een verlaging ondergaan van een en een kwart cent per liter. De prijsverlagingen gelden voor de produkten van alle maatschappijen. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 FALCON HARRIS TWEEDJASSEN De afgelopen maand september moet tot de zeldzaam natte maanden worden ge rekend. Zowel te De Bilt als in Maas tricht was het de natste september van de laatste honderd jaar; in Vlissingen was september sedert 1864 niet zo nat ge weest. Het landgemiddelde zal, volgens een voorlopige berekening, omstreeks 170 mm bedragen tegen 71 mm normaal. Het ziet er dus naar uit dat het record van september 1876, dat 152 mm bedroeg, be langrijk zal worden overtroffen. Het aantal uren zonneschijn was te De Bilt kleiner dan sedert het begin van deze metingen in 1899 ooit in september was voorgekomen; het bedroeg slechts 89 tegen 148 uren normaal. Het aantal dagen waar op de zon niet doorbrak, bedroeg acht te gen twee normaal hetgeen eveneens een record is. De temperatuur was gemiddeld ruim een graad onder de normale waarde, overdag was dit verschil over het alge meen belangrijk groter dan 's nachts. In de laatste 25 jaar is slechts één maand september kouder geweest (in 1952). VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Voornamelijk aan de kust nog en kele buien. Overigens opklarin gen, maar morgen in de loop van de dag van het noorden uit toe nemende bewolking. Vannacht plaatselijk weer nachtvorst. Ma tige tot zwakke noordelijke wind, later draaiend naar west. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee ^^WOOOOOOOOOOOOOCXXOODCOOOCODOOOOOOOOOOOOCOOOCOOOCOOa DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S In de ochtend had de minister van Bui tenlandse Zaken, Christian Pineau, het par- 1 lement nog trachten te vermurwen met 1 zijn verklaring dat Tunesië er in heeft toe- gestemd de wapenaankopen voorlopig op te schorten en eerst met Frankrijk over dit delicate punt te overleggen en af te wach- ten. Zijn woorden maakten echter weinig indruk. Pineau sloeg een zielig figuur. Na dat hij, en andere ministers, zich alle j moeite hadden gegeven de raamwet voor l Algerije te verkopen, trok het parlement de bodem onder de regering weg. Met de regering is nu ook de raamwet van de baan. Een zogenaamde constitutionele meer derheid van de helft plus één heeft zich echter niet tegen de regering uitgesproken, zodat president René Coty het ontslag, dat De minister van Economische Zaken heeft de verordening van de Mijn- industrieraad, waarbij voor het personeel van de mijnen een „aanwezigheids premie" werd ingevoerd, niet goedgekeurd. De regering is van oordeel, dat deze verordening strijdig is met het algemeen belang. Zij staat op het standpunt, dat in de situatie, waarin ons land verkeert, alles moet worden vermeden dat het loonpeil in beweging zou kunnen brengen. De regering erkent, dat er aanleiding bestaat voor een loonsverbetering voor de ondergrondse mijnwerkers. Daarom wil zij haar bedenkingen tegen een „aan wezigheidspremie" niet zo zwaar laten wegen en voor een zekere periode in aan vaarding. ervan voor de ondergronders willen toestemmen. Zij verzoekt de Mijn- industrieraad de mogelijkheid te onderzoeken van een prestatiebeloning, die binnen een jaar in de plaats zou moeten komen van de „aanwezigheidspremie". Ter motivering van haar beslissing ver klaart de regering dat zij een bijzondere premie in het algemeen een ongewenst element acht in de loonstructuur van ons land. Uit sociaal oogpunt bestaan over wegende bezwaren tegen een dergelijke premie, waarop geen sociale lasten druk ken en die dus niet doorwerkt in de hoogte van sommige uitkeringen en pensioenen. Het argument, dat deze premievorm een produktieverhogende werking heeft, geldt niet alleen voor de mijnindustrie, maar kan ook voor andere bedrijfstakken wor den aangevoerd. Indien een „aanwezig heidspremie" voor het mijnbedrijf wordt aanvaard, zou deze in andere bedrijfstak ken bezwaarlijk kunnen worden afgewe zen. Dit geldt vooral als de premie ook voor bovengrondse arbeiders en beambten zou worden ingevoerd, waardoor een be roep op het speciale karakter van de on dergrondse mijnarbeid te niet zou worden gedaan. De regering is er niet van overtuigd, dat de beloning van de bovengrondse mijn- Te Leeuwarden Bij een hevige uitslaande brand zijn vannacht omstreeks half drie te Leeuwarden drie personen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn mevrouw Van Kammen, haar 5-jarig dochtertje Jopie en haar 3-jarig zoon tje Auke. De heer D. van Kammen kreeg ernstige brandwonden en moest naar een ziekenhuis worden overge bracht. Om ongeveer twee uur passeerde een surveillerende agent van politie de Kleine Kerkstraat, zonder enig onraad bemer ken. Een half uur later echter stond het pand, waarin een textielzaak is gevestigd, in lichter laaie. -De buurman, de heer E. van der Haak, hoorde plotseling in de woning naast de zijne lawaai en toen zijn vrouw het raam van de badkamer opende, zag zij de heer Van Kammen en zijn 15- jarig dochtertje Hillie op het dak voor zich staan. Zij liet hen onmiddellijk bin nen en bemerkte dat de man ernstige I brandwonden had aan ai'men en benen. Het meisje mankeerde niets. De brandweer, die direct ter plaatse was, kon niet verhinderen dat pand en inboe del vernield werden. Toen het vuur be dwongen was, vond men in de woning de ontzielde lichamen van mevrouw Van Kammen en twee van haar kinderen. Men neemt aan dat een ontploffing in de oliestookhaard de oorzaak van de brand is. arbeiders over de gehele linie een zodanige achterstand vertoont, dat daarmede onder de huidige omstandigheden een algemene inkomstenverbetering, zoals de verorde ning van de Mijnindustrieraad beoogt, kan worden gemotiveerd. Het toestaan van een algemene loonsverhoging voor de boven grondse mijnarbeiders zou in de huidige situatie onvermijdelijk ernstige consequen ties hebben voor andere bedrijfstakken en is reeds op deze grond voor de regering onaanvaardbaar. Vergelijkingen met een aantal andere bedrijfstakken leveren intussen wel aan wijzingen op, dat in enkele functiegroepen de beloning van de bovengrondse mijn arbeiders relatief minder gunstig is. Naar het inzicht van de regering is invoering van werkclassificatie de aangewezen weg om hier verbeteringen aan te brengen. Enige inkomensverbetering op korte ter mijn acht de regering voor bepaalde groe pen van het bovengrondse personeel aan vaardbaar, mits het loonbeleid niet wordt doorkruist en de invoering van werkclas sificatie daardoor niet wordt belemmerd. De regering erkent, dat er een zekere samenhang bestaat tussen de ondergrondse arbeid en de bovengrondse arbeid. Deze verbondenheid mag echter niet noodzake lijkerwijze leiden tot het aanvaarden van de verordening zoals die aan de regering werd voorgelegd. Er is namelijk nog een andere verbondenheid, namelijk die, welke tot uitdrukking komt in het huidige loon beleid in Nederland. Een verbetering van de beloning van bovengrondse arbeiders moet gevolgen hebben voor de lonen in de andere bedrijven, in de eerste plaats in Zuid-Limburg zelf, en daarnaast in het ge hele land. Voor de bovengrondse technische en ad ministratieve beambten en aspirant-be ambten is de aanwezigheid van een achter stand in salariëring ten opzichte van het beambtenpersoneel in andere bedrijfstak ken naar de mening van de regering niet aangetoond. Donderdagmiddag komt de Mijnindustrie- raad in spoedeisende vergadering bijeen om de beslissing van de regering te be spreken. STUTTGART. (UP) Op het station van Bad Cannstatt bij Stuttgart zijn van ochtend in een dikke mist twee personen treinen, een expres en een lokaaltrein, met elkaar in botsing gekomen. De sneltrein reed op het station van achteren tegen de stilstaande lokaaltrein op. Het achterste rij tuig van de lokaaltrein werd geheel ver nield. Volgens de eerste berichten zijn bii dit ongeluk negen personen gedood en tien ge wond. De politie ondervraagt op het ogen blik het personeel van beide treinen. de premier hem kwam aanbieden, dan ook weigeren kon en weigerde. In feite heeft Frankrijk echter geen regering op het tijd stip dat de Nationale Vergadering van middag met haar officiële zittingsjaar be gint, dat de UNO zich met het Algerijnse probleem gaat inlaten, een probleem waar voor Parijs zelf geen oplossing gevonden heeft, en op het moment ook dat de sociale spanningen zich opnieuw doen voelen en de Parijzenaars in de eerstkomende dagen de toevoer van groenten, vlees en andere levensmiddelen aanmerkelijk zullen zien verminderen. In de toespraak, die Bourgès-Maunoury gisteravond voor het parlement, dat hem nauwelijks het oor wilde lenen, hield, merkte hij op dat een crisis op dit ogen blik voor Frankrijk de meest dramatische gevolgen zou hebben. Het was ongetwijfeld een waar woord, doch ook een woord dat de parlementsleden reeds zo vaak van hun minister-presidenten-in-doodsgevaar ver nomen hadden, dat het nauwelijks indruk vermocht te maken. Vanmorgen is president Coty begonnen met zijn traditionele consultaties van de presidenten der beide Kamers en van de fractie-leiders in het parlement. Wat er verder met Algerije moet gebeu ren is nog onduidelijker dan tevoren, doch voor het ogenblik is de voornaamste vraag: „Hoe zal er een nieuwe regering kunnen komen?" De meerderheid, die zich tegen Bourgès-Maunoury heeft uitgesproken, is in elk geval niet in staat een regering te leveren. Een groot gevaar is voorts dat de socialisten overgevoelig voor de sociale onrust - zich verder aan regeringsverant woordelijkheid zullen willen onttrekken. In dat geval zou de crisis onoplosbaar zijn. Verwacht wordt dat de gaullistische lei der Jacques Soustelle, de voormalige gou verneur-generaal van Algerije - die tijdens de debatten de tegenspeler van Bourgès- Maunoury is geweest, als verantwoordelijke voor de crisis, in de eerste aanleg met de vorming van een nieuwe regering zal worden belast. Zijn kansen bewegen zich echter rond het nulpunt en voor een stroe ve en langdurige crisis wordt algemeen dan ook ei-nstig gevreesd (Reuter) De verwerping van de raam wet voor Algerije betekent, dat er ten minste een maand moet verlopen voordat de volgende regering kan hopen, een nieuw plan ter indiening klaar te hebben voor de nieuwe politieke instellingen in Algerije, waartoe Frankrijk zich, sinds 1947, ver plicht heeft. De ten val gebrachte regering is de drieëntwintigste sinds de bevrijding van Frankrijk in 1944. Zij was een coalitie van radicalen en socialisten. (UP) Met Bourgès-Maunoury wordt ook de jonge minister van Financiën, Felix Gaillard, een briljante figuur, in de val meegesleept. Hij had op zich genomen door middel van een soberheids-programma de inflatie tegen te houden en de franc te handhaven - al had hij dan ook een indi recte devaluatie tot stand gebracht. NEW YORK (UP) De secretaris-gene raal van het Algerijnse nationale bevrij dingsfront, Moulay Merbah, acht de kansen op een vreedzame oplossing van het Alge rijnse geschil door de beslissing van de Franse Nationale Vergadering vergroot. Te Rotterdam arriveerde maandagmor gen het Amerikaanse vliegdekschip „Tarawa" voor een niet-officieel be zoek aan de Maasstad. Het schip ligt qemeerd. in de V/aalhaven. Imponerend is de aanblik zeker Oscar Wilde: Als de goden de mensen willen straffen, verhoren zij hun gebeden. Bourgès-Maunoury. (Van onze correspondent in Parijs) Het is de Franse premier Maurice Bourgès-Maunoury niet gelukt het parlement mee te krijgen toen over de vertrouwenskwestie inzake de Algerijnse politiek werd gestemd. Met 279 tegen 253 stemmen werd de raamwet voor Algerije ver worpen en in het kamp der tegenstanders hadden zich broederlijk de gaullisten, de poujadisten, de communisten, de aanhangers van Mendès-France en nog een ruim deel der conservatieve onafhankelijken verenigd. Indien deze laatste groep i met de dissidente radicalen, die zelfs in het kabinet vertegenwoordigd zijn, vóór de regering had gestemd, zou de raamwet inzake Algerije althans een kleine meerderheid hebben verworven, ofschoon dan een meerderheid die zeker weinig indruk zou hebben gemaakt op de UNO, laat staan op de Algerijnen zelf - de voornaamste partij tenslotte - die echter in de debatten ietwat in de vergeethoek waren geraakt. TUNIS (Reuter) De Tunesische vice- president Bahi Ladgham, is naar Washing ton gevlogen voor besprekingen met Ame rikaanse leiders over wapenleveranties aan Tunesië. Ladgham zei voor zijn ver trek, dat zijn regering het Franse voorstel voor een conferentie over de regeling van hangende militaire, economische en andere kwesties tussen beide landen toejuicht, maar dat dit niets te maken heeft met het Tunesische verzoek om wapens. WASHINGTON (Reutel-) Een woord voerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Frankrijk nog geen stap bij de Ameri kaanse regering heeft gedaan met betrek king tot de levering van wapens aan Tu nesië. Hij zei niets te weten van nieuwe ontwikkelingen sedert de Amerikaanse be kendmaking van vorige week volgens welke de regering er belang bij heeft Tunesië te helpen bij het verkrijgen van de wapens. Maandagmiddag omstreeks 1 uur is de 42-jarige mevrouw F. G. P. van Turnhout uit Helvoirt op de bewaakte overweg in de Helvoirtse weg te Vught door de loco motief van een posttrein aangereden en op slag gedood. Op het tijdstip van het on geluk was juist de trein 's-Hertogenbosch- Boxtel gepasseerd, waarna de overweg wachter de afsluitbomen weer had open gedraaid hoewel van tegengestelde rich ting de posttrein naderde. Ondanks signalen en krachtig remmen van de bestuurder van de trein kon deze niet verhinderen dat de vrouw, die zich reeds per fiets op de overweg bevond, door de locomotief werd aangereden en enkele tientallen meters meegesleurd. De Vughtse politie heeft de schuldvraag in onderzoek. De posttrein passeert de over weg op dit tijdstip alle werkdagen. ■■iiiiiiiiiaiiaaiiiiiiiiiaaaiiinnuiiniiaaiiailllint a a a a i Tengevolge van verkeersonge- i lukken in ons land zijn in 1957 om j j het leven gekomen 885 personen, van wie 170 kinderen. a De Velser autotunnels, bekomen van de schrik van zondag, hebben tijdens de eer ste gewone werkdag van gisteren in totaal een 11.000 auto's zien passeren. Er hebben zich maandag geen ongelukjes of stran dingen in de tunnelbuizen voorgedaan en het verkeer is dan ook zeer vlot verlopen ADVERTENTIE Wij garanderen u een goede verhuizing uit gevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen. F. DAMIAANS en Zn. - Zijlvest 41, Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 52514 Andere prominente figuren in de stoet waren de NAVO-opperbevelhebber in Europa de Amerikaanse generaal Lauris Norstad, die Noorse voorouders heeft ge had, en de Franse generaal Béthourart, die in 1940 commandant was van de Franse troepen in Narvik. De Franse regering wordt vertegenwoordigd door vice-premier Corniglion Molinier. Na de uitvaartdienst in de kathedraal die geleid werd door de bisschop van Oslo, reed de stoet naar het kasteel Akershus, waar de overleden vorst werd bijgezet in de sarcofaag van wit marmer naast de stoffelijke resten van zijn in 1938 overleden gemalin, koningin Maud, terwijl de kanon nen van het kasteel en op de oorlogssche pen van zes naties die in de haven van Oslo voor anker lagen, een dubbel konink lijk saluut van 42 schoten afvuurden en de Noorse vlag vol gehesen werd, om aan te duiden, dat het tijdperk van Haakon be ëindigd en de regering van koning Olav begonnen was. De stilte langs de route werd slechts gebroken door gesnik van vrouwen en kinderen. De hoofdstraat was gedecoreerd met een woud van halfstok hangende vlaggen. OSLO (UP) Koning Haakon VII heeft vanochtend zijn laatste tocht door de straten van zijn hoofdstad gemaakt. Zes regerende vorsten en twee presiden ten hebben hem naar zijn graf begeleid, samen met officiële vertegenwoordigers van de meeste landen der wereld. Overal in het land en op de Noorse schepen op de wereldzeeën werd om elf uur vanochtend het werk gedurende een minuut stilgelegd, ter nagedachtenis aan de ontslapen vorst. Leden van de meeste koninklijke fami lies, de Noorse regering en het vrijwel vol tallige parlement, het opperste gerechtshof en het diplomatieke korps schreden lang zaam achter de wagen die de lijkbaar van de koning van het paleis naar de kathe draal droeg. Honderdduizenden Noren omzoomden de straten langs de route en stonden stil - de hoeden in de handen, tranen in de ogen - toen de oude koning zijn laatste gang maakte door de hoofdstraat van Oslo - de Carl Johanstraat, waar de overleden vorst zijn volk zo talloze malen bij treurige en feestelijke gebeurtenissen ontmoette en waar hij ook. onder het gejubel van zijn onderdanen, op 7 juni 1945 terugkeerde uit de oorlogsjaren van ballingschap. Terwijl de begrafenisstoet de kathedraal naderde, luidden niet slechts alle kerk klokken van het gehele land, maar snerp ten ook de fluiten van ruim zeshonderd schepen der Noorse koopvaardijvloot over al op de wereld een afscheidsgroet voor de beminde koning. Koning Olav ging achter de lijkwagen met alleen zijn zoon, kroonprins Harald, naast zich. Achter hen kwamen de konin gen van België, Griekenland, Denemarken en Zweden, in de parade-uniformen van hun strijdkrachten. Koningin Juliana en andere vrouwelijke leden der koninklijke families gingen de stoet in auto's vooruit naar de kathedraal en volgden haar op de terugweg van de kathedraal naar het paleis Akershus. In de volgende rij, de hoofden gebogen, zag men de IJslandse president Asgeirsson, geflankeerd door prins Bernhard en de Finse president Urho Kekkonen. De vertegenwoordiger van koningin Eli zabeth van Engeland, de hertog van Glou cester, volgde met prins Felix van Luxem burg en keizer Haile Selassies speciale af gezant, prins Alexander Desda van Ethio pië. Russische delegatie Ook de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten hadden officiële vertegenwoordigers naar de begrafenis gezonden. De Russische afvaardiging bestond uit de vice-voorzitter van het presidium der Opperste Sovjet Koslov, de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Alexei Zakharov en de minister van Buitenlandse Zaken van Let land Petrovitsj Ostrov. President Eisen hower liet zich vertegenwoordigen door een „persoonlijke vriend" Roger Firestone (directeur van de Firestone-bandenfabrie- ken), hetgeen nogal wat stof in Noorwegen heeft doen opwaaien. De Noren hadden liever werkelijk „een hooggeplaatste" Amerikaan als vice-president Nixon of ge neraal Marshall als Eisenhowers vertegen woordiger begroet. „Leve de koning!"

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1