PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Vandaag begint in Tweede Kamer het debat over de Euromarkt Monty coats ENSEN Grote kans op nachtvorst J TocU ió het zo J Kolenprijzen in West-Duitsland - voorlopig - niet verhoogd f 38.50 I ABDIJSIROOP Wereldnieuws DINSDAG 1 OKTOBER 1957 2 H. BIJSTER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf Brits plan voor vrijhandel met Canada Directie Padang Portland optimistisch over 1957 Studiegroep van zakenlieden naar Nabije en Midden- Oosten Courtaulds sluit fabriek Als 't vuur hoog opschiet in de keel N.V. Verenigd Bezit van 1894: 8 dividend Goede kansen voor handels- en economische conferentie De Beneluxhandel in de eerste helft van 1957 „Horen en zien" Revaluatie van de mark en devaluatie van het pond wordt toch verwacht Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland 1 Stenen gereedschap Hedenmiddag begint in de Tweede Ka mer het drie- of vierdaagse debat over de Europese Economische Gemeenschap van de Beneluxlanden, Frankrijk .Duitsland en Italië; de volksvertegenwoordigingen van de laatste drie landen hebben het verdrag in eerste instantie al goedgekeurd. De aanvaarding van het verdrag bete kent, dat een terugkeer niet meer mo gelijk is. Het verdrag wordt aan gegaan voor onbeperkte tyd. De Neder landse regering had diverse bepalingen van het verdrag graag anders gezien. In het algemeen vindt zij het Europese karak ter van de gemeenschap niet zo sterk als zij zou hebben gewenst. ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 Canadezen niet zeer enthousiast De Britse regering stelt voor, dat Groot- Brittannië en Canada een vrjjhandelsge- bied vormen ter bevordering van de han del tussen beide landen, aldus heeft de Britse minister van Financiën, de heer Peter Thorneycroft, zaterdagavond na het einde van de eerste vergadering van de conferentie van ministers van Financiën te Mont Tremblant in de Canadese pro vincie Quebec op een persconferentie mee gedeeld. Hü zal dit voorstel woensdag aan staande, na de ministersconferentie, met de Canadese regering bespreken. De mi nister zei, dat dit Britse voorstel geheel los staat van de voorgestelde Europese vrijhandelszone. In officiële en onofficiële Canadese kringen is men algemeen van oordeel, dat het voorstel inzake een Engels-Canadees vrij handelsgebied van de hand zal worden gewezen wegens de gevaren, die het voor een groot gedeelte van de Canadese indus trie inhoudt. De produktiekosten der Ca nadese industrie zijn hoger dan die der Engelse industrie, zodat de vrees bestaat, dat Engelse fabrikanten de Canadese markt zullen overstromen, in het bijzon der de textielgoederen en andere produk- ten, die in een felle concurrentiestrijd ge wikkeld zijn, en dat hierdoor een groot gedeelte van de Canadese industrie te gronde zou kunnen worden gericht. Om deze reden zijn sommige Canadese auto riteiten van oordeel, dat het voorstel niet kan worden aanvaard. In een belangrijk opzicht lijkt het En gelse voorstel constructiever voor de in ternationale handel te zijn dan het plan voor een Europese gemeenschappelijke markt. Bij een Europese gemeenschappe lijke markt zullen de continentale landen de douanetarieven in hun onderlinge han del verlagen, maar zullen tevens enige belangrijke handeldrijvende landen hun tarieven in hun handel met de rest van de wereld verhogen. Bij de vorming van een Engels-Canadees vrijhandelsgebied zou er echter geen sprake zijn van ver hoging der douanetarieven tegenover der de landen. Tijdens de algemene vergadering van aandeelhouders der Padang Portland Ce ment Maatschappij heeft de directie mee gedeeld dat in het lopende boekjaar de maatschappij veel moeilijkheden heeft on dervonden door de grote voorraden ce ment, die opgeslagen moesten worden doordat de afzet terugliep in verband met de concurrentie van Japan. Door re geringsbemoeiingen is de import uit Japan thans gedaald. Wel werd een nieuwe In donesische fabriek gebouwd, die thans echter nog niet produceert. Het produktie- vermogen van deze fabriek wordt geschat op 250.000 ton; het totale Indonesische verbruik beloopt 500.000 ton. De produk- tie van de Padang Portland bedraagt on geveer 150.000 ton zodat niet gevreesd be hoeft te worden voor concurrentie. De re sultaten zijn wat produktie zowel als ver kopen betreft tot nu toe gunstig te noe men. Over de vooruitzichten was de di rectie optimistisch gestemd. Op vele punten zijn in het verdrag re gelingen getroffen, die in wezen een waar borg inhouden voor bepaalde belangen van een of meer landen. Bovendien zijn voor Duitsland, Frankrijk, Italië en Luxemburg speciale protocollen aan het verdrag toegevoegd. In het algemeen is vooral met de bijzondere positie van Frankrijk in belangrijke mate rekening gehouden. De totstandkoming van de economische eenwording van het kleine Europa wil men bereiken door afschaffing van de invoer rechten tussen de zes landen, alsmede door afschaffing van andere maatregelen, die de „omvang" van de invoer beperken. Er zal voorts worden gestreefd naar de ge leidelijke invoering gedurende de over- gangspex-iode van een gemeenschappelijk tarief van douanerechten voor goederen, die worden ingevoerd uit landen buiten het kleine Europa (gemeenschappelijk bui tentarief). Vports zijn regelen gesteld voor de verwijdering tussen de zes landen van hinderpalen voor het vrije verkeer van personen, diensten en kapitalen. De beperkende bepalingen in de verschillende landen ten aanzien van de tewerkstelling van arbeiders moeten geleidelijk worden afgeschaft. Het doel van de vrijheid van het kaptiaalverkeer is, dat kapitalen daar aanwending kunnen vin den, waar zij het grootste economische nut kunnen afwerpen. Ten einde een onderzoek in te siellen naar de mogelijkheden om tot nauwer zakelijk contact te komen met de landen in het Nabije en Midden-Oosten zal dr. P. Rijkeps, O,ud-voorzitter van de raad van bestuur van Unilever n.v., vergezeld van vooraanstaande zakenlieden uit verschil lende landen binnenkort een studiereis naar deze gebieden ondernemen. Nadat zij zich terzake een oordeel zullen hebben gevormd, zullen de deelnemers aan deze studiereis na hun terugkeer hun be vindingen en de mogelijkheden tot uitvoe ring van bepaalde projecten bespreken met zakenlieden en bankiers van verschil lende andere landen. Na een kort bezoek aan enkele Arabi sche landen zal ten einde het onderzoek in een maand te kunnen voltooien de groep worden gesplitst voor het afleggen van afzonderlijke bezoeken. De heer Rij- kens zal worden vergezeld door de heren H. Christiansen (Kopenhagen), dr. C. Hil- len (Rotterdam), E. Leyonhufvud (Stock holm), G. Nebolsine (New York), P. Parker (Beyrouth), dr. A. Peccei (Rome) en dr. H. Pollems (Dusseldorp). De Courtaulds Ltd. zal het volgend jaar één van haar rayonf abri eken sluiten. Het betreft hier een van de vier fabrieken in Flintshire in Wales, waar 1270 mannen en vrouwen wei-ken. De volgende week zal de produktie met 50 pet. worden verminderd en vóór Kerstmis zal de produktie met de resterende 50 pet. verminderd worden. Naar men meent is de algemene ver mindering van de handel in rayontextiel oorzaak van de sluiting. Naar de mening van de secretaris der afdeling Noord- Wales van de Transport and General Workers Union heeft de maatschappij het bedrijf te snel uitgebreid voor de beschik bare afzetmogelijkheden en te veel fabrie ken gebouwd. Doordat andere maatschap pijen eenzelfde politiek volgden, ging de produktie de vraag overtreffen op een mo ment, dat de concurrentie van andere lan den groot was. ADVERTENTIE oplaaiend vanuit de maag Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies - die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutra liseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend bran dende pijn. De vergadering van commissarissen der n.v. Vereenigd Bezit van 1894 heeft beslo ten aan de in de tweede helft van oktober te houden algemene vergadei-ing van aan deelhouders voor te stellen over het boek jaar 1956/'57 een dividend van 8% uit te keren, zulks voor 5 Va0/" in contanten en voor 2y2°/o in aandelen in de vorm van een uitkering uit de agioreserve. Britse Gemenebest MONT TREMBLANT (Canada) De kansen, dat er overeenstemming bereikt zal wordeix ten aanzien van een besluit tot het houden van een uitgebreide ecnomische en handelsconferentie van het Britse Gemene best, welke de eerste sedert 25 jaar zou zijn, namen maandag toe, nadat de minis ters van Financiën van het Gemenebest be sprekingen over dit onderwei-p gingen voe- ren. De Canadese minister van Financiën, Donald Fleming, zette in een uitvoerige rede het Canadese voorstel, om deze confe rentie het volgend jaar te doen houden uit een. In conferentiekringen is de algemene indruk, dat er een dergelijke conferentie gehouden zal worden, al zullen datum en plaats van de conferentie nog moeten wor den vastgesteld. (Reuter). (Van onze correspondent inWest-Duitsland) De minister van Economische Zaken, prof. Erhard, heeft bereikt dat vandaag de grote kolenmijnbedryven in het Roerge bied de pryzen van de kolen niet met zoals was aangekondigd 4,70 mark per ton en die van cokes met 6,20 mark per ton verhogen. De verhogingen zouden in heel de Bondsrepubliek grote consternatie onder de bevolking hebben verwekt, want men zag goed in dat het dan onvermijde lijk zou zijn dat tal van andere prijsver hogingen, zoals voor gas en elektriciteit, zouden volgen. De Bondsregering vond die verhogingen vlak na de verkiezingen buitengewoon on aangenaam, vooral daar minister Erhard ettelijke malen met nadruk had vei'klaard dat de prijzen op hetzelfde niveau zouden blijven en dat er geen enkele reden tot on gerustheid bestond. Minister Ex-hard heeft maandag in Bonn tweeënhalf uur lang met vertegenwoordigers van de grote mijnbouwondex-nemingen uit het Roerge bied onderhandeld en het resultaat daar van is dat de px-ijsverhogingen vandaag nog niet van kracht worden. In brede kringen van de bevolking had men daar niet meer op gerekend. Het bericht kwam volkomen onverwacht en het is dan ook begrijpelijk dat het overal met de gx-oot- ste voldoening werd ontvangen. Vermoe delijk zullen de prijzen pas met ingang van 1 november worden verhoogd, en dan misschien niet eens in zo sterke mate als oorspronkelijk in de bedoeling had ge legen. Minister Erhard zal vandaag in de late namiddaguren in Essen zijn besprekingen met de vertegenwoox-digers van de onder nemingen voox-tzetten. Men neemt aan dat zij tot in de avond zullen voortduren. Het merkwaardige van de nieuwe situatie is, dat de kolenhandelax*en nu niet meer we ten waar zij aan toe zijn. Gistermiddag, toen zij hun zaken sloten, was nog niets van het uitstellen van de verhoging der engros-prijzen bekend en de meeste han delaars hebben op het ogenblik overigens haast geen kolen meer in voorraad daar hun klanten de laatste dagen bijna alles hebben opgekocht. Volgens mededeling van het secre tariaat-generaal der Benelux Douane Unie bedroeg de waarde van de invoer in Be nelux uit derde landen in de eerste helft van 1957 12.227 miljoen, terwijl Benelux voor een waarde van 9.570 miljoen naar derde'landen uitvoerde. De in- en uitvoer- cjjfers van de overeenkomstige periode van 1956 bedroegen 10.706 miljoen en 9.394 miljoen, een toeneming derhalve van de invoer met 14,2% en van de uitvoer met 1,9%. De intx-a-Beneluxhandel gaf in de eerste helft van 1957 het volgende beeld te zien: invoer in de BLEU uit Nederland 908 miljoen; invoer in Nederland uit de BLEU 1.468 miljoen. De ovex-eenkomstige cij fers van het voorafgaande jaar zijn 771 miljoen en 1.292 miljoen. De toeneming van de intra-Beneluxhandel in de eerste helft van 1957 ten opzichte van dezelfde periode in 1956 bedroeg dus: van noord naar zuid 17,8% en van zuid naar noord 13,6%. ADVERTENTIE 100% zuiver wollen zeeduffel waterdicht en kleurecht; leeftijd 7 jr PAARLAARSTEEG 1 In de nacht van maandag op dinsdag nam de wind af en daalden de temperatu ren in de koude arctische lucht tot lage waarden. De minimumwaarden varieerden in het binnenland tussen 1 en 6 graden. Er is plaatselijk ook nachtvorst opgetre den. Op 10 cm. hoogte daalde het kwik hier en daar tot min 1 graad. De buien activiteit nam tijdelijk af. Bij Ierland bevindt zich nog een vrij krachtig hogedrukgebied dat langzaam naar het zuiden trekt. Txxssen IJsland en Noorwegen komen dalingen voor die naar het zuidoosten zullen afzwenken. Een warmtefront verplaatst zich gelijktijdig naar de Noordzee, maar dit zal ons ver moedelijk niet voor woensdagavond be reiken. De komende nacht is de kans op nachtvorst opnieuw zeer groot. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland: heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur Woensdag 2 oktober Zon op 6.44 uur, onder 18.18 uur. Maan op 15.25 uur, onder 0.03 uur. Maanstanden 8 okt. 22.42 uur volle maan. 16 okt. 14.44 uur laatste kwartier. 23 okt. 05.43 uur nieuwe maan. 30 okt. 11.48 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 2 oktober Hoog water: 10.28 en 23.07 uur. Laag water: 5.34 en 18.03 uur. Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Pai-ijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb. regen onbewolkt half bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. geheel bew. onbewolkt half bew. regen licht bew. zwaar bew. geheel bew. half bew. onbewolkt regen motregen geheel bew. zwaar bew. geheel bew. regenbui licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. i-B d .C •- O is-g 4) n 11 nnw 15 n 10 wnw 12 n 13 nnw 13 nno 9 n 13 n 14 nw 13 windst. 21 w 11 ono 12 n 9 no 12 no 4 ozo 21 windst. 11 zo 15 zzo 26 nno 23 no 28 n 10 windst. 6 no 6 windst. 1 windst. 1 n 3 n 4 nno 8 60 o - c.£ 0,1 0 0 4 0,8 4 0,4 0 1 0 2 0 0 - 1 0,4 0,5 5 0 14 0 0 2 5 3 2 0 1 5 4 1 ocooccooccccooocco ccococ>xxx:occcc«xocccoic<xxx Met ingang van heden, 1 oktober, be ginnen wij in korte aankondigingen en nabeschouwingen aandacht te besteden aan de Nederlandse televisieprogram ma's, incidenteel ook aan belangrijke radio-uitzendingen. Deze rubriek „Ho ren en zien" zal men dagelijks kunnen aantreffen op dezelfde pagina als het feuilleton en de agenda's van het uit gaansleven .Daarin is ook het program ma van radio en televisie opgenomen, dat tot dusver op deze plaats heeft ge staan. 8. Bij het omzwenken van de hoek maak te de losse slang opnieuw een gezellige zwieper, die het raam van een hoekhuis met een rinkelende slag in scherven deed gaanHet lawaai was zo luid, dat dit het gerammel van de brandweerauto over stemde. „Pas op!", riep Panda, omkijkend. „Stop! U hebt vergeten de brandslang op te rollen!" „Zo", bromde de brandmeester, de wagen tot stilstand brengend, „ik dacht al, wat hoor ik toch steeds voor gerinkel achter me. Dat zullen we even verhelpen. Houd jij de slang strak, dan zal ik hem oprollen". Panda sprong uit de auto en liep naar het mondstuk om dit op te rapen. Maar toen hij voorbij de hoek van de straat kioam, zag hij een onverwacht schouwspel. Brandende teer vloeide over de straatreeds lekten de vlammen aan een houten werkkeet, die in de nabijheid stond! Panda aarzelde geen ogenblik. Hij richtte de slang op de vuurgloed en schreeuwde de brandmeester toe: „Vlug! Geef water!" Maar inplaats van aan dit verzoek te voldoen, begon de brandmeester de slang kalm op te rollen. „Je hoeft niet zo te trekken", merkte hij op, „alleen maar strakhouden, dat is voldoende". „Maar er is brand!", riep Panda opgewonden. „Wat? Brand??, herhaalde de brandmeester, „praat geen onzin. We hebben zojuist nog gezien, dat die rook afkomstig is van een pot met teer!" En rustig draaide hij verder. New York Times: In een overzicht van de verleden week te Washington gehouden jaarvergade ringen van het Internationale Monetaix-e Fonds en de Wereldbank herinnert de New York Times er aan, dat Engeland en Duitsland beide hebben verklaard, dat zij geen wijziging zullen bx-engen in de waax*- de van hun valuta. Waarnemers in West- Duitsland vooi'spellen echtex-, aldus het blad, dat op den duur een wijziging van de wisselkoersen niet kan uitblijven, daar het vraagstuk van de Duitse betalings balansoverschotten blijft bestaan. Een op informaties berustende gissing is volgens het blad, dat in de loop van 1958 de Duitse mark met vijf tot tien percent zal worden gerevalueerd en dat het pond sterling in eenzelfdë mate zal worden gedevalueerd Zuid-Preanger kreeg transfer 1954 In de algemene vergadering van de Zuid- Preanger Rubber Maatschappij is medegedeeld, dat in 1956 het restant van de transter 1954 is ontvangen. De transfer 1955 is nog niet binnen, maar zal vermoedelijk wel lager zijn dan is aan gevraagd. De directie verwacht dat deze van f 250.000 tot f 189.000 zal worden verminderd. Over 1956 zal slechts een kleine transfer van ongeveer 95.000 worden aangevraagd. Afro-Aziatische markt De Egyptische minister van Handel, Moham med Aboe Nosseir, heeft zaterdagavond gezegd, dat Egypte als tegenmaatregel tegen de Euro pese gemeenschappelijke markt zal trachten economische samenwerking tot stand te brengen tussen Afrikaanse en Aziatische landen en sta ten aan de Middellandse Zee. Iers disconto Blijkens een mededeling van de Ierse staats bank is het disconto in Ierland met ingang van 30 september van yijf tot zes percent verhoogd. Engeland en Europa De interimcommissie voor de Euromarkt en Euratom heeft zaterdag haar tweedaagse zitting in Brussel beëindigd zonder dat overeenstem ming is bereikt over een gemeenschappelijke politiek jegens het Britse plan voor een losser vrijhandelsgebied. Op 10 oktober vergadert men weer. Russische vlasdumping Als gevolg van Russische export van vlasve zels tegen zeer lage prijzen is ook in de Belgi sche vlasvezelbereidingsindustrie een algemene malaise ontstaan. De crisis in deze sector neemt proporties aan welke herinneren aan het ergste, dat men gekend heeft gedurende de jaren dertig. Duitse deviezenreserves De Westduitse deviezenreserves zijn in de pe riode van 14 tot 23 september met 435 miljoen d.m. gestegen. De goudreserve bleef onveranderd op 10.033 miljoen d.m. De gezamenlijke goud- en deviezenreserves bedroegen op 23 september 24.213 miljoen d.m. Elsevier tevreden De directie van de n.v. Uitgeversmaatschappij Elsevier deelt mede dat de omzet in de eerste 9 maanden van het lopende jaar niet onbelang rijk gestegen is boven die van de overeenkom stige periode van het vorige jaar. Ook de be drijfskosten zijn gestegen, maar in aanzienlijk mindere mate dan de bedrijvigheid. Indien het vierde en voor de boekenmarkt belangrijkste kwartaal aan de verwachtingen voldoet, mag worden aangenomen dat de winst over 1957 gun stiger zal zijn dan die over het vorige jaar, waar over een verhoogd dividend werd gedeclareerd. ADVERTENTIE De kinderen be gonnen toen m'n man Stop! dacht ik en haalde een fles' Abdijsiroop. Drie maal per dag een lepel en heus, het was meteen afgelopen met dat gehoest. Gelukkig.je weet maar nooit, wat er uit voört kan komen! De 23 generende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen (AKKER SIROOP) Bevredigend. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft te Las Vegas medegedeeld, dat negen Westduitse en twee Franse schuilkelders op 31 augus- tus op zeer bevredigende wijze een kernontploffing hebben doorstaan. Verwijt. De eerste algemene verkiezingen die op 8 oktober in Nepal gehouden zouden worden, zijn voor onbepaalde tijd uitgesteld, omdat er niet voldoende papier, stembussen en andere benodigd heden zijn. De verkiezingsdatum was twee jaar geleden al vastgesteld. De verkiezingscommissie verwijt de aftre dende regering, dat zij er niet voor ge. zorgd heeft dat de verkiezingsbenodigd heden beschikbare waren. Samenbundeling. Afgevaardigden van twaalf landen, waaronder de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, nemen deel aan een conferentie te Washington over samenbundeling van de plannen van verschillende landen op het terrein van raketten en kunstmatige aardsatellieten in het kader van het geofysische jaar. Goedkoopste. Maandag wordt de prijs van tien van de elf ochtend- en avondkran ten van Londen van twopence tot two pence half penny verhoogd. De prijs van de Times blijft fourpence. Volgens de Daily Express leest de Londenaar nog steeds de goedkoopste krant ter wereld. Geen gevaar. Een Auster vliegtuigje van de Britse antarctische expeditie, dat met drie inzittenden op een ijsschots is gestrand, loopt, naar gemeld wordt, geen gevaar. De piloot, kapitein Gordon Haslop, seinde aan het hooofdkwartier van de expeditie op de Shackleton-basis dat het vliegtuig in goede conditie is, maar dat de benzine op is. Vastgesteld. De Egyptische regering heeft een bijzonder decreet afgekondigd om maatregelen te kunnen nemen tegen slagers en vleeshandelaren, die hun waren niet willen verkopen tegen de onlangs vastgestelde prijzen. Weiger achtige slagers kunnen veroordeeld worden tot een gevagnenisstraf van twee jaar en een boete van vijfduizend gulden. Politie-agenten zijn bij ver scheidene slagerijen op post gezet om er op te letten, dat vlees tegen de vast gestelde prijzen wordt verkocht. Tentoonstelling. Drie Polen van omstreeks zestien jaar, opvarenden van het Poolse visserij-opleidingsschip „Jan Turleijski" hebben de Deense autoriteiten politiek asiel gevraagd. Het schip maakt deel uit van een visserij-tentoonstelling, die in Kopenhagen wordt gehouden. Misverstand. Een UNO-woordvoerder heeft gezegd, dat het vasthouden in Syrië van twee UNO-waarnemers en een Israë lisch officier „een klein misverstand" moet zijn. Het drietal, dat bij de Israe- lisch-Syrische bestandslijn werd ont voerd, is in Damascus op vrije voeten gesteld en naar Israel teruggekeerd. Overgedragen. Een Amerikaanse piloot, die in Japan eerst een motorrijwiel aan reed en twee mensen verwondde, een kilometer verder een vrouw doodreed en een kwartier later nogmaals een vrouw doodreed - en ook na het laatste ongeluk doorreed - is aan de Japanse gerechtelijke autoriteiten overgedragen. Afwijking. In de woestijn van Beetsjoeana in Zuid-Afrika, zijn drie verongelukte piloten opgepikt die vier dagen hebben geleefd op sprinkhanen en dauw, die zij 's ochtends van hun vliegtuig likten. Hun toestel was uit de koers geraakt door een afwijking in het kompas, ver oorzaakt door een magnetische sigaret tenaansteker. Op heterdaad. „Wereldburger nummer een", de Amerikaan Gary Davis, is op heterdaad betrapt-, toen hij in een wa renhuis te Parijs dameskleding onder zijn jas verborg. Hij bleek identiteits papieren bij zich te hebben volgens wel ke bij Gary Davis, Gareth Daires of Petx-us Gewart zou heten. De Amerikaan ontsnapte uit het politiebureau, maar later gaf hij zich weer aan. Afgesloten. De hulpactie van het Rode Kruis voor de Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk is maandag afgesloten. Deze actie was in november 1956 be gonnen. Vijfenvijftig bij het internatio nale Rode Kruis aangesloten landen hebben in totaal een bedrag van onge veer 56.000.000 gulden ter beschikking gesteld. De Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken, Oskar Helmer, heeft verklaard dat er van de 174.000 Hongaarse vluchtelingen vijfduizend vrijwillig naar hun land zijn terug gekeerd. WIJ, die alle mogelijke werktuigen tot onze beschikking hebben, kunnen ons moeilijk voorstellen wat primitieve mensen allemaal tot stand weten te brengen zon der deze geperfectioneerde hulpmiddelen. Daarom is het goed dat er zo nu en dan eens ijverige onderzoekers op uit trekken om zich nauwkeurig op de hoogte te stellen van de prestaties die buiten onze gemechaniseerde wereld worden verricht. Eén van hen was F. Sehested, die door proeven bewezen heeft dat met de meest een voudige hulpmiddelen de meest verbazingwekkende re- V sultaten kunnen worden ver- stammen door wiggen in het hout te drij ven en de Eskimo's splijten het drijfhout, dat spaarzaam op hun kusten aanspoelt, door een rij van dicht naast elkaar liggen de gaten in het hout te boren. Maar de mensen uit de Steentijd xoaren al veel ver der en gebruikten de bijl, die zeker door de vuistwig is voorafgegaan(Het is daar- om zeker niet uitgesloten, dat werktuigen die door de archeo logen vuistwiggen worden ge noemd, destijds van een steel waren voorzien en dus in wer kelijkheid bijlen zijn geweest). Maar goed, die echte stenen bijl was een geweldige ver betering. Reizigers, die i>Ü kregen. Vlakke granietsteen gaf hij 'n eerste i primitieve volken de stenen bijl hebben ruwe behandeling met water en scherpe kiezel, vervolgens gebruikte hij zandsteen voor het slijpen van dit stuk graniet en tenslotte wist hij met een wetsteen van schiefer een volkomen glad en gepolijst oppervlak op het graniet te bewerkstelli gen. De bijl uit het Stenen Tijdperk, die hij zich voorgenomen had te vervaardigen was toen gereedgekomen zonder enig an der hulpmiddel dan de natuur hem bood. Wie een stuk graniet bekijkt en zich voorstelt dat door schuren en slijpen daar uit een blad van een bijl moet kunnen groeien, zal zeker terugschrikken voor al het werk dat daarmee gemoeid is. Toch valt dit erg mee, want Sehested stelde vast, dat het eerste polijsten van een vuurstenen bijl, bij een dagtaak van zes uur, binnen een week zou kunnen worden verricht. Een gering tijdsverlies voor het verkrijgen van een zo belangrijk werktuig! Belangrijk was de stenen bijl ongetwij feld, ook al kunnen wij, die het liefst met chroom- en nikkelstaai werken, ons dat moeilijk voorstellen. De Indianen van Noordwest-Amerika vellen grote boom zien hanteren, stonden dan ook verbaasd over de prestaties die hiermee werden ver richt. Ten overvloede heeft Sehested ook nog de nodige proeven genomen met oude stenen bijlen uit Denemarken en toonde proefondervindelijk aan, dat 26 dennen ter dikte van 20 cm in tien dagen geveld kon den worden. De tijd die nodig was om hiervan balken te maken en daarvan eer ruw houten huis te bouwen, vorderde uiteraard wat meer tijd, maar alles bij el kaar viel het toch erg mee, want er gingen slechts 81 werkdagen in zitten. En aan gezien de primitieve mens wel geacht kan worden nog iets handiger met deze werk tuigen te kunnen omgaan dan tegenwoor dige proefnemers, mogen ure veronderstel len dat hij zijn huis in nog kortere tijd kon bouwen. Uitsluitend en alleen met sténen gereedschap! En heeft u wel eens gehoord van de vuursteenindustrie te St. Geertrui? Daarover morgen. (Nadruk verboden H. Pétiïïon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2