Golden Fiction Aambeien? <=Pracitótoel San Marino op slot Extra-concert voor genodigden was officieel debuut van Arends Vijftig jaar geleden Noorwegen heeft opnieuw een sportlievende vorst Van dag tot dag j Woningen r K. Dodental bij treinramp in Pakistan tot 100 gestegen Meisje met blaasbalg in leven gehouden Koning Olav V heeft zijn zeer democratische opvoeding in Oxford voltooid Voortijdig ontslag van een opperrechter in Ghana Hij deed mede uitspraak tegen de regering Nieuwe proc.-generaal op de Ned.-Antillen benoemd Jean Sibelius begraven Uit Haarlems Dagblad van 1 oktober 1907 DINSDAG 1 OKTOBER 1957 O Het is de laatste jaren traditie gewor den, dat in elke Troonrede, op gezag van de 'minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid uiteraard, de bouw van vijfduizend woningen meer in het voor uitzicht wordt gesteld dan in de Troon rede van het voorafgaande jaar het geval was. Zo werd voor 1955 het gereedkomen van 65.000, voor 1956 van 70.000, voor dit jaar van 75.000 en voor het volgende jaar natuurlijk van 80.000 woningen aangekon digd, welke inderdaad ambitieuze pro gramma's telkens bemoedigend werkten. Het zijn intussen niet de van ministers zijde genoemde afgeronde getallen welke de woningnood metterdaad verminderen. Dat geschiedt alleen door de werkelijk voltooide woningen en de cijfers daarvan staan niet in de Troonrede, maar wel in de publikaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Een vluchtige blik daarop doet reeds zien, dat de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid er niet in geslaagd is zijn ambities te rea liseren. In 1955 bijvoorbeeld kwamen er slechts 60.819 woningen gereed en ver leden jaar kwam hij weliswaar in de buurt van zijn streefgetal, maar hij bleef er met 68.284 huizen toch nog een kleine achttienhonderd vandaan. Tot en met juli van het lopende jaar werden 47.891 wo ningen opgeleverd, een niet onbevredigend getal in absolute zin, maar dat toch geen enkele waarborg verschaft, dat op 31 de cember de beloofde 75.000 woningen aan de woningvoorraad zullen zijn toegevoegd. De belangrijkste reden om het optimis me van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid te wantrouwen schuilt overigens niet in de absolute eindcijfers, welke door allerlei toevalligheden ook wel eens in gunstige zin kunnen worden be- invloed, maar in de verdeling daarvan over de verschillende categorieën van wo ningen. Van tenminste evenveel belang als dat er veel woningen worden gebouwd is namelijk de bestemming van die wo ningen, opdat voor de grote groep van woningzoekenden inderdaad huizen be schikbaar komen waarvan zij de huur zonder bezwaar kunnen opbrengen. En met betrekking daartoe bieden de officiële cijfers een weinig rooskleurig perspectief. In 1955 kwamen 28.633, in 1956 31.649 en dit jaar 21.875 woningwet woningen gereed, dat wil zeggen minder dan de helft van het totale aantal vol tooide woningen. Ook voor 1958, de offi ciële prognoses tot uitgangspunt nemende, is de helft van het aantal te bouwen hui zen als woningwetwoning gedacht. De praktijk van de voorafgaande periode heeft wel aangetoond, dat in werkelijk heid dit percentage ongunstiger ligt. Bij het huidige volkshuisvestingsbeleid is dus van „volks"huisvesting slechts in beperkte mate sprake. Vandaar dan ook, dat vele woningzoekenden hun toevlucht nemen tot allerhande huurkoopsystemen of tot in premiebouw tot stand gekomen huurhui zen, welke hun financiële draagkracht eigenlijk te boven gaan. In enkele geval len heeft dit reeds tot uitzettingstragedies geleid. Tenslotte nog een enkele opmerking over de verhouding van het woningbouw programma tot de omvang van de wo ningnood. Zelfs wanneer de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid erin zou slagen zijn rooskleurige prognoses waar te maken, dan nog zal het tien jaar duren voor de achterstand geheel is in gelopen. Want tachtigduizend woningen per jaar klinkt op het eerste gehoor bij zonder indrukwekkend, maar men ziet dan over het hoofd, dat van dat getal 57.000 woningen nodig zijn om de normale bevolkingsaanwas op te vangen. Per jaar worden dus slechts 23.000 huizen op de achterstand van 220.000 ingelopen. KARATSJI (Reuter) Het aantal do den tengevolge van de treinbotsing, die zich zondagavond te Gambar in Noord- Pakistan heeft voorgedaan, is volgens een officiële opgave tot honderd gestegen. Meer dan honderd mensen zijn gewond. Een wisselwachter is gearresteerd. Bij het treinongeluk in Nigerië, waar zondag een trein die op weg was van Lagos naar Kano van een dijk stortte, zijn echter volgens nadere berichten geen vijf tig, doch vijfendertig mensen omgekomen. Latere berichten van de autoriteiten in Lahore maken zelfs melding van driehon derd doden bij de treinramp in Gambar. Na de botsing verspreidde brandende olie zich door de wrakstukken van de trein en vier wagons, alsmede de diesellokomotief van de trein, verbrandden. LONDEN (UP) Drie personen hebben zondag het leven van een zeventienjarig schoolmeisje gered door elkaar om beur ten af te lossen bij de bediening van een blaasbalg tijdens een vlucht van 2.000 mijl door de lucht. Het meisje Gillian Whit- worth uit Staffordshire liep kinderver lamming op tijdens haar vacantie in Bei- roet en werd met geheel verlamde adem halingsorganen voor een spoedbehandeling naar Engeland teruggevlogen. Gillians nioeder, een verpleegster en een dokter be dienden in het vliegtuig om beurten de blaasbalg van het beademingsapparaat tij dens de vlucht, die tien uur duurde. Een ambulance stond op de Londense vlieghaven te wachten en vervoerde het meisje naar een ziekenhuis. OSLO (AFP/NTB) De nieuwe koning van Noorwegen, Olav V, is 54 jaar oud. Sinds zijn vader, koning Haakon VII, eind juni 1955 zijn been brak, is hij als regent opgetreden. Tezamen met zijn dochter prinses Astrid heeft hij in die tijd alle offi ciële plichten van het staatshoofd waarge nomen. Olav V zal in januari, bij de ope ning van het nieuwe parlement, de eed op de grondwet afleggen. In oktober zullen parlementsverkiezingen gehouden worden. Het ontslag van de huidige regering zal geen politieke gevolgen hebben. Het staat vast, dat de regering-Gerhardsen zichzelf zal opvolgen. De nieuwe koning volgt zijn vader ook op als opperbevelhebber van de strijdkrachten. Olav Alexander Frederik Edward Christiaan is geboren in Appleton House in Engeland, als enig kind van prins Karei van Denemarken, die in 1905 koning van Noorwegen werd, en prinses Maud. Naar 's konings wens kreeg Olav een zeer de mocratische opvoeding. Hij doorliep de zelfde scholen als andere Noorse kinderen en nam samen met hen deel aan sport en spel. Nadat hij in 1921 aan de Halling- school eindexamen middelbaar onderwijs had gedaan bezocht hij van 1921 tot 1924 de krijgsschool. Vervolgens studeerde hij aan het Balliol college te Oxford. In 1931 werd hij kapitein, in 1938 luitenant-kolo nel en in 1939 generaal van de Noorse landmacht. In de marine werd hij op daar mee gelijk te stellen wijze bevorderd. Tijdens de oorlog in 1944, werd de toen malige. kroonprins benoemd tot chef van de generale staf, en in deze functie keerde hij Koning Olav en zijn zoon, kroonprins Harald. na de bevrijding van zijn land, in 1945, terug. Toen de regering weer in Noorwe gen was trad hij op als regent. Toen ko ning Haakon terugkeerde, trad de kroon prins af als chef van de generale staf. Koning Olav is internationaal bekend als zeiler en voor deze tak van sport heeft hij veel organisatorisch werk gedaan. In zijn jonge jaren deed hij ook mee aan skiwed strijden. Door zijn openhartig en vriende lijk karakter is het de nieuwe koning nooit moeilijk gevallen, in contact te ko men met zijn landgenoten, zowel in Noor wegen als over de grens. Dat is ook geble ken op de grote reis door de Verenigde Staten, die hij in 1939 samen met kroon prinses Martha maakte om Noorse emi granten te bezoeken op uitnodiging van president Roosevelt. In 1929 trouwde kroonprins Olav met prinses Martha van Zweden, die in 1954 is overleden. Het kroonprinselijk gezin heeft gewoond op het landgoed Skaugum in Asker, een huwe lijksgeschenk van minister Jarlsberg. De koning heeft drie kinderen: prinses Ragnhild, geboren in 1930 en in 1953 ge trouwd met de reder Erling Lorentzen en thans woonachtig in Rio de Janeiro, prin ses Astrid, geboren in 1932, en de nieuwe kroonprins, Harald, geboren in 1937. Kroonprins Harald deed in 1955 eind- examen middelbaar onderwijs aan de ka thedraalschool te Oslo en werd in 1956 leerling van de school voor cavalerie-offi- cieren. De vorige herfst ging hij naar de krijgsschool. Samen met de andere leerlin gen van zijn klas heeft hij onlangs deelge nomen aan manoeuvres in de omgeving van Lillehammer. Ook hij is een actief sportman. ADVERTENTIE Tribune ...dat proeft u in de zondoorgloeide tabakken van Golden Fiction - in Virginia geplukt op het moment van hoogste rijpheid! SAN MARINO (Reuter). - De Italiaanse regering heeft wegversperringen laten aanleggen op alle zeven wegen die Italië verbinden met het onafhankelijke repu- bliekje San Marino in de Apennijnen. Daal de veertienduizend inwoners van San Ma rino voornamelijk leven van het toerisme, betekent dit, dat het economische leven van de miniatuur republiek ernstig in ge vaar komt. Italië is tot deze maatregel overgegaan, nadat de communistische regering van San Marino op 9 september, toen de meerder- ACCRA (Reuter) Rechter Quashie- Idoen, een van de twee rechters van het Hoge Gerechtshof van Ghana die een klacht van de regering tegen de Britse journalist Ian Col vin en de in Ghana ver schijnende krant Ashanti Pioneer verwor pen hebben, zal eind oktober „voortijdig" ontslag nemen, zo verluidt in Accra. Col vin van de Londense „Daily Telegraph", en de „Ashanti Pioneer", waren door de regering van Ghana aangeklaagd wegens „minachting", die zou moeten blijken uit artikelen over de deportatie van twee mo hammedaanse leiders. Het Hoge Gerechts hof verwierp de klacht, met de verklaring dat het niet bevoegd was de zaak te be handelen. Op 14 september verhinderden de autoriteiten van Ghana, dat Colvin het land verliet, met de mededeling, dat een proces tegen hem aanhangig werd ge maakt. Later kreeg Colvin toch toestem ming Ghana te verlaten, maar hij moest beloven dat hij voor het proces zou terug keren. De vorige week maakte premier Kwame Nkroemah echter bekend, dat de vervolging van Colvin gestaakt was en dat hij voorlopig niet naar Ghana mocht terugkeren. Deputaties De regering van Ghana, dat in maart onafhankelijk werd, heeft herhaaldelijk verklaard dat zij het recht heeft elke per soon die zij ongewenst acht, te deporteren. Op 31 juli ontvingen de assistent-hoofd redacteur van de „Daily Graphic" van Ghana, Timothy, en twee mohammedaan se leiders, Amadoe Baba en Larden Lale- mie, de mededeling, dat zij gedeporteerd zouden worden omdat hun aanwezigheid „niet in overeenstemming was met het algemeen welzijn". Er werden geen be paalde beschuldigingen geuit. Timothy vertrok vrijwel onmiddellijk naar Sierra Leone, waar hij geboren is, doch de mo hammedaanse leiders verklaarden, dat zij niet gedeporteerd konden worden omdat zij ingezetenen van Ghana waren. Zij werden in hechtenis genomen, doch ter wijl zij nog bezig waren hun nationaliteit voor het gerechtshof van Kosmani, waar zij woonden, te bewijzen, verkreeg de re gering in het parlement de machtiging hen uit te wijzen. Zij verlieten toen on middellijk het land. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot procureur-generaal van de Nederlandse Antillen mr. W. R. Boom, die tot nu toe officier van Justitie was bij het gerecht m eerste aanleg te WiRemstad-Curacap. Hij is in zijn nieuwe functie de opvolger van de waarnemende procureur-generaal dr. W. C. van Binsbergen, die enige maanden geleden als zodanig ontslag heeft aange vraagd. Maandag had in de Haarlemse Concert zaal het jaarlijks extra-concert plaats, waarvoor het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest aan de vooravond van het seizoen de autoriteiten uit stad en provin cie pleegt uit te nodigen. Zo gebeurde; het dan dat de nieuwe dirigent Henri Arends zijn officiële entree kon maken voor een volle zaal met overheidspersonen, onder wie wij in de eerste plaats noemen dr. M. J. Prinsen Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland, benevens tal van gedeputeerden, burgemeesters, wet houders, raadsleden en ambtenaren met hun familieleden. Het begon, als gebruikelijk, met het spelen van het Wilhelmus, waarna mr. A. Beets de woordvoerder was om de aan wezigen te verwelkomen en enige belang rijke mededelingen te doen. Deze golden ten eerste de wisseling van dirigent wegens het aftreden van Toon Verhey om gezond heidsredenen. Mr. Beets herinnerde aan het feit, dat het orkest goede dirigenten gehad heeft. Hij mocht dan ook het volste vertrouwen uitspreken, dat men in de op volger van Verhey ieman^' gevonden heeft die tot veel in staat is. Hij wenste dus Henri Arends van harte welkom en succes met zijn zo geestdriftig begonnen taak. Verder begroette mr. Beets de nieuwe voorziter van het orkest. Hij sprak de hoop uit, dat de heer ir. W. J. L. J. Merkx een waardig opvolger van wijlen de heer L. J. P. N. A. Bouwman zal zijn. Met woorden van hoge waardering herinnerde mr. Beets vervolgens aan de ijverige en succesrijke vervulling van de bestuurstaak door de heer Bouwman, die al te gauw een einde moest nemen. Tenslotte wijdde spreker een woord van herdenking aan de even eens pas overleden cellist van het orkest, de heer A. A. J. Hart Nibbrig. Met de uit voering van het „Air" voor strijkorkest uit Bach's Suite in D" en enige ogenblik ken van stille overweging werd aan beide overledenen een indrukwekkend „in me- moriam" gewijd. Over het daarna volgende concert officieel het eerste van de nieuwe diri gent kan ik betrekkelijk kort zijn, daar het in hoofdzaak de vertolking van het zelfde programma betrof dat hedenavond op het eerste D-concert onze aandacht vraagt. Het begon met de minder bekende Suite in C van Bach, uitgevoerd in een bewerking, die aan de altviolen van het orkest in het alternatief van het slotnum mer een opvallende taak toebedeelt, welke een treffend effect maakte. In het tweede gedeelte van de avond werden in extra grote bezetting de werken van „Alborado del Gracioso" en „Rhapsodie Espagnoli" van Ravel ten gehore gebracht. Het werd een overrijke tinteling van kleuren en een stuwing van felle scherp tekenende ritmen, die ons in de geest over de Pyreneeën meevoerden. De realisatie was het resul taat van een bijzonder knap staaltje direc tietechniek van Arends, waarover morgen meer. Het enige nummer dat niet voorkomt op het programma van het D-concert van hedenavond, was het Concert voor trom- Henri Arends pet van Haydn, dat door Nelly Boeree, de solo-trompettiste van het orkest, met een gereduceerd ensemble als begeleiding werd uitgevoerd.. Dit stuk is in zoverre belangrijk omdat het, nog vóór de uitvin ding van de hedendaagse ventieltrompet, de mogelijkheden daarvan reeds uitbuitte. Haydn had namelijk in Engeland een soort koper-instrument met kleppen leren ken nen, dat als „klepbugel" diensten gedaan heeft in de fanfaremuziek tot de ventiel instrumenten uitgevonden werden. Het zal wel niet de klare klank van een trom pet gehad hebben, maar Haydn pi-ofiteerde in ieder geval van de mogelijkheden die het bood om er 'n volledige toonschaal ook chromatisch op te laten klinken. Op de oude trompet konden alleen natuur tonen worden uitgevoerd. En misschien keek hij verder in de toekomst, waarin de trompet evolueerde tot een instrument zoals wij dat deze avond hoorden bespelen op trefzekere en briljante wijze. Onze vrouwelijke trompettiste bespeelt haar in strument niet alleen bijzonder vaardig, maar er is ook iets in haar toonvorming en voordracht dat er op wijst, dat zij een zeer beschaafde musicienne is. Het succes van Nelly Boeree was groot en welver diend. Receptie Na afloop van het concert verzamelden zich vele genodigden in de met kaarsen verlichte hal van het stadhuis, waar de loco-burgemeester wethouder D. J. A. Ge luk recipieerde en na een woord van welkom de noodzakelijkheid bepleitte van voortdurende financiële offers voor het provinciale orkest. De bestedingsbe perking mag de culturele opgang van ons heid van communisten en de met hen ver bonden socialisten in het parlement teloor ging, de volksvertegenwoordiging ontbond en voor drie november algemene verkie zingen uitschreef. De communisten hopen deze verkiezingen, evenals twee jaar ge leden, te winnen met de hulp van duizen den communistische en socialistische bur gers van San Marino die in Italië wonen, doch op verkiezingsdagen in San Marino komen stemmen. Ettore Sossi, de bevelhebber der vijftig man carabinieri, die San Marino's gewa pende macht vormen, neemt de toestand niet tragisch op. „Ik geloof niet, dat Ita liaanse militairen San Marino zullen bin nen rukken. Doch als zij het toch doen, dan zullen wij hen met grote hoeveelheden van onze muskaatwijn ontvangen en er bij hen op aandringen te blijven drinken, totdat zij. lachend en zingend weer op huis zullen aftrekken", verklaarde hij. Tegenregering gevormd De anti-communistische partijen in San Marino die kortgeleden onverwachts de meerderheid verwierven in de volksverte genwoordiging, die toen echter door de rode regering ontbonden werd, hebben maandagavond een tegenbewind gevormd, nauwelijks een uur nadat de ambtstermijn van de communistische „kapitein-regent" verstreken was. De communisten en de met hen verbon den socialisten hebben twaalf jaar de teu gels in San Marino in handen gehad. De chef van de gendarmerie heeft op het Ita liaanse consulaat te horen gekregen, dat de Italiaanse regering de anti-communistische tegenregering erkennen zal. Botsingen op til? Vanmorgen meldde United Press uit San Marino, dat de communistische regering zich in het regeringspaleis gebarrikadeerd heeft en haar partijleden „in alarmtoe stand" bracht. Men vreest een botsing tus sen de volgelingen van de anti-communis tische tegenregering en de communisten. De Italiaanse troepen hebben de tachtig vier kante kilometer van het dwergrepubliekje thans in een „ijzeren ring" omsingeld en laten niets of niemand door. De 31 afgevaardigden van de oppositie, die de tegenregering gevormd hebben, zijn uitgeweken naar een schuilplaats dichtbij de Italiaanse grens. De communistische kapitein-regent, wiens ambtstermijn vannacht verstreken is, heeft geweigerd de regeringsverantwoordelijk heid neer te leggen. De communistische regering vergadert op het ogenblik, terwijl dertig gendarmen de wacht houden. Toen de vergadering be gonnen was verzamelden zich de commu nisten op de keien voor het paleis. Kapitein Sozzi, de bevelhebber van de gendarmerie heeft zich ter beschikking ge steld van de tegenregering der anti- com munisten. In de kathedraal van Helsinki is maan dag de uitvaartdienst gehouden voor de 20 september overleden Finse componist Jean Sibelius. Vele autoriteiten, onder wie de president, regerings- en parlements leden, waren aanwezig. Meer dan honderd kransen en bossen bloemen lagen op en bij de kist. De aartsbisschop van Finland, mgr. Ilmari Salomies, sprak een rede uit. Er werden tevens werken van de overleden meester uitgevoerd. Het stoffelijk over schot werd vervolgens naar het landgoed van Sibelius gebracht, waar het in de loop van de middag in het park ter aarde werd besteld. Alleen familieleden en intieme vrienden waren hierbij tegenwoordig. In het hele land hingen de vlaggen halfstok. volk niet remmen. Zo oordeelt ook de regering, aldus spreker. Geruime tijd bleven de genodigden ge zellig bij elkaar in de gastvrije Haarlem se burgerzaal. Jos. de Klerk Even willen wij u meenemen, lieve lezer, voor een kleine studie, naar de zittribune van het Stadion. Kijk, daar zit Joop, ons eerste studieobject. Hij zit naast een in bont gestoken, goed gevoede dame. Joop roept: „Mot je nou die linkshallef weer sien, Mien! Mot je so'n jonge nou lang zaam zien klungeleü Die is niet getraind. Die ken niet meekomme! Wattoet 'ie in het veld?!" Mien knikt nu, ziet gij wel? Zij zegt niets. Maar onder die hoed, ja, die fikse hoed, gaan Mien's gedachten. Mien herin nert zich hoe Joop van de zomer kloeg toen hij die wandeling in Valkenburg moest maken en hoe Joop bek-af thuis kwam na nog geen uur wandelen en hoe zij, Mien, toen gezegd had (giftig ineens): „Jij met je geklets over sport altijd; jij ken niet eens lope, jij. Jij ben veel te dik'\ Had Mien gezegd! Nou, toen had men die Joop eens moeten horen! „Geen ausdauer zit er in die knaap!", schreeuwt Joop op de tribune en hij slaat zich met de vuist in de handpalm van ver ontwaardiging, „die vent is zo slap als een pudding". Nu Koos. Twaalfde rij. Grijze hoed (ogen schijnlijk van hout). Koos is kwaad. Hij scheldt gewoon, zeg. Omdat de mithaaf (ook zoiets uit dat spel) een kleine blessure heeft. Hij trekt met het been. „VOORUIT!", schreeuwt Koos en Koos kan schreeuwen. Koos heeft één dier opmerkelijke stemmen, die men door de radio dan wel eens op de achtergrond van de babbelaars kan horen klinken: het is het brullen van de oer- of holenmens. „Slappeling!", schreeuwt Koos, „Slappe Tinus!" en het klinkt over de hele, de héle tribune en de schuimblaasjes springen hem op de mondhoeken. „Laf aard! Vooruit. Oud wijf". Een mooie stem, Koos. Maar wat zeggen zij thuis altijd van hem? „Koos", zeggen ze daar, „is zó kleinzerig! Kleinzerig dat die is! Gisteren had hij een splintertje in zijn pink en toen we het eruit wilden halen, nou toen ivas 'ie helemaal zweterig. En maar klagen en roepen „HET VELD AF MET OPOE!" schreeuwt Koos tot in alle huiskamers van Nederland toe, „het veld af met Opoe!" en tegen de heer naast hem sist hij: „Voetbal, meneer, da's een sport voor mannen. Snapt u nou dat ze zo'n verwijfde speler plaatsen! Hij is al van de kaart als ze hem éven kraken!" En daar spant Koos de stembanden reeds iveer. Een mooie, grote stem, die Koos. Ook een grote bek. „Maar een harretje!", zeggen ze thuis bij hem, „as een mus. En kleinzérig Nu even naar Dikke Dorst. Want dik is Dorst. Eten en drinken en smullen. „Die man heeft geen poesj! Geen vaart!", hijgt Dorst, „geen aasje snelheid. Het lijkt wel een slak. Die jongen is ook veel te zwaar geworden. Trainen ze hem dan niet af? Uithoudingsvermogen is toch nommer één, zou ik zo zeggen", zegt Dorst. En wat zei Dokter gisteren tegen deze zelfde Dorst? „Kijk eens, Dorst", zei dokter, „als u nou per se op onregelmatige wijze voortijdig wilt overlijden, dan moet u zó doorgaan. Precies zo. Dan mag u nooit iets laten staan. Alles lekker eten! Alles lekker drin ken. Nooit iets afslaanEn vooral niet naar mij luisteren. U mag u toch echt wel in acht nemen. Ik zal u een dieet voorschrij ven!" „Dat zo'n jongen zich nou niet ontziet", zegt Dorst op de tribune verontwaardigd tegen zijn buurman, „hij schijnt nooit aan zijn conditie te denken". En na de wedstrijd? Dan gaat Dorst nog even, om het af te leren, naar het etablis sement van een zekere Harry en drinkt daar nog eens iets, en niemand weet beter waar men gefaald heeft op het veld. En Koos? Die rolt als een lor achterover liggend, in de kussens naar huis en zijn zoon rijdt. En ginds? Daar staat bij de tramhalte Joop. Ja, naast die ferme dame met die hoed. De tram komt niet vanwege de drukte. „Lawenoulope"zegt Mien. „Lope mens", zegt Joop vals, „ja, ik ben me daar een haartje. Lope! Je wou me seker dood hebbe met je lope. Ik blijf wachte al wordt het vannacht één uur. Lope amme neus! Lope Duif ADVERTENTIE dan TRANSROID-tabletten INNEMEN en de onaangename klachten verdwijnen I Verkrijgbaar bij Uw apotheker of drogist. Utrecht is een der weinige groote gemeenten in ons land, die gebruik ge maakt hebben van de bij de Motor- en Rijwielwet verleende bevoegdheid, de snelheid, waarmede in de bebouwde kom met motorrijtuigen mag worden gereden, te beperken en wel tot 10 kilo meters per uur. Een automobilist uit Noordholland trof een bekeuring, nadat hij in de Dom stad door de Wittevrouwenstraat was gereden. Voor het kantongerecht ont kende hij, te snel te hebben gereden. De agent van politie, die hem bekeurd had, verklaarde, dat de auto in twin tig seconden door de straat was gere den, die een lengte heeft van 175 me ter. Dit beteekende een snelheid van 3l!/2 kilometer per uur. Op de vraag van den beklaagde, hoe hij wist, dat de straat 175 meter lang was, antwoordde de agent, dat hij dat vernomen had van ambtenaren van Gemeentewerken, die de straat hadden opgemeten. Den tijd had hij op den secondenwijzer van zijn horloge nagegaan. De beklaagde merkte op, dat de agent de gegevens voor zijn proces ver baal dus niet uit eigen wetenschap en waarneming had bijeengebracht. Bo vendien is niet bewezen, dat zijn hor loge dien dag niet te snel of te lang zaam heeft gelopen. De kantonrechter kon zich geheel met dit betoog vereenigen en sprak den automobilist vrij.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5