Labour eist aftreden van het kabinet-MacMillan Ruim vijf miljoen voor woningbouw in Parkwijk de beurs Kernenergie-conferentie van de UNO in Wenen geopend van gisteren Amsterdamse Beurs Geestdriftige stemming op het congres draagt echter een kunstmatig karakter VOORSTEL VAN D. EN W.: HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verenigde Staten schenken een kernreactoreen isotoop-laboratorium en een bibliotheek Chessman houdt nu kantoor Makarios terug en Sir John Harding weg van Cyprus? Japans vliegtuig in brand; inzittenden ongedeerd Rust in Little Rock Vandaag ontmoet Eisen- hower vijf zuidelijke gouveneurs Bus met kinderen in een ravijn gestort „West-Irianweek" gaat door Overlevenden Karakorum- expeditie naar huis Doodvonnis in Parijs met valbijl voltrokken Veelzijdig programma van „Tuinbouw en Plantkunde" E. F. Albrecht voor herstel van gezondheid naar Zwitserland Verplicht bedrijfspensioen Bonn laakt berichtgeving van Pravda-journalisten Adenauer afgeschilderd als nieuwe Führer Westduitse delegatieleider komt winterkleding halen Olifant kwam terug „St. Bavo-Oost" en Patrimoniumgaan 312 arbeiderswoningen bouwen DINSDAG 1 OKTOBER 1957 (Van onze correspondent in Wenen) Vandaag is in Wenen de internationale Jfprentie over kernenergie geopend, die c° chijnlük drie tot vier weken zal «et hoofddoel van deze conferentie hrt oprichten van een hoge autoriteit of een apart orgaan of bureau van de UNO f nnde- de officiële naam „International Atomic Energy Agency" tot taak krygt het vreedzame gebruik van kernenergie voor Je gezondheid en de welvaart van de ensheid te bevorderen en te verspreiden, npeik Vijftig van de 55 deelnemende staten Shhen vertegenwoordigers gezonden. Het Knnzerthaus" met het belendende con servatorium zullen voor de duur van de conferentie tot exterritoriaal gebied worden verklaard. Nu kernwapens en kernproeven ons met 9nest en vrees vervullen, is de oprichting f,an dit internationale bureau op initiatief lln de UNO een geruststelling. Vooreerst nemen daarin de grote mogendheden op vprneebied zitting: Canada, Frankrijk, de sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Wie pr het meest profiteren, zijn de kleine sta ten die geen kern-producenten, maar juist kern-consumenten zullen worden. Het bu reau zal namelijk als een soort makelaar ontreden, in dienst van alle leden, maar vooral van de kleinere. Het leidend begin sel is dat de energie van dit bureau uit- AMSTERDAM Er heerste op de eerste beursdag van deze week weinig optimisme onder de beursbe zoekers en het publiek. Beiden hadden met er» veel vertrouwen in de markt. De reden werd gezocht in de nieuwe emissie van de Standard Oil of New Jersey in Amerika ten bedrage van 250 a 300 miljoen dollar. Men is van mening ter beurze dat de „gro ten" in de wereld nog geld nodig hebben, waardoor de opwaartse beurstendentie wordt geremd. Kon. Olie lag in de morgen uren oo een prijs van 191 reeds beneden de slotkoers van vrijdag 193,60 Al spoedig kwam er aanbod uit Londen waardoor de koers inzakte tot 189,60. In officiële mid- dagbeurs werd op deze prijs geopend en weliswaar trok de koers een paar dubbetjes aan maar tegen het slot kwam de openings koers weer tot stand waardoor het totale verlies vergeleken bij vrijdag ongeveer vier gulden bedroeg. Het fonds lag tevens ruim drie gulden onder pariteit New York. In aandelen Philips ging heel weinig om en in de openingskoers van 247, min 5, kwam weinig verandering. Unilever zette de week niet best in met een verlies van ongeveer 7 punten. De handel was ook hier van ge ringe betekenis. AKU hield zich nog het best en sloot vrijwel onveranderd. K.L.M. verloor 1,80. De scheepvaarten hielden zich aanvanke lijk heel goed en over de gehele linie wer den koerswinsten tot 2 pet. genoteerd. Het verdere beursverloop bracht hier en daar wat aanbod waardoor deze sector onregel matig sloot met merendeels kleine winsten. Staatsfondsen kalm, iets beter met geringe koersfluctaties. Het bericht van de zelfstandige inkopen van Sumatra, los van de toestemming of voorkennis van de centrale regering in Dja karta, werd op de niet-officiële ochtend- beurs als een hausemotief voor de Deli Mij. opgevat. De aandelen werden een punt hoger verhandeld vergeleken met de koers van vrijdag. De officiële middagbeurs bracht echter een grote teleurstelling voor deze aandelen. De verliescijfers van de American Sumatra Tobacco hadden voor de Deli Mij. nog een bittere nasmaak, om dat het publiek aan de markt was waar- iegen riet voldoende vraag stond. Het ver lies van 4V2 Pet. bij de opening werd tegen het slot gereduceerd tot 2% pet. Amsterdam Rubber min 2 en HVA onveranderd. Tan djong Priok passeerde het dividend (10 pet) evenals de n.v. Int. Viscose Compagnie (6 pet). Invloed op de koers van beide aan delen had dit evenwel niet. Prolongatie 5 pet. (ANP). New York De laatste beursdag van september had een kalm en regelmatig verloop. De ge middelden tonen aan dat de koersen een weinig zijn gezakt zonder het evenwicht te verliezen. Van de 1.112 verhandelde fond sen sloten er 511 lager en 311 hoger. De flauwe stemming leek meer het gevolg van gebrek aan aandacht dan van enige verkoopdruk. Naar verhouding slechts weinig fondsen fluctueerden flink. De omzet daalde sterk; hij bedroeg slechts 1.520.000 aandelen, dat is 230.000 minder dan vrijdag en de kleinste sinds twee weken. Het industriegemiddelde kwam van 456,89 op 456.30; dat voor spoorwegen van 124.12 op 123.70 en dat voor openbare nuts bedrijven van 66.86 op 66 67. (UP). 3K, o,o Nederl. *47 3 °/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil Pref. PhilipsGloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Uoll. Amer. Lijk N Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg Deli Mijen Amsterd Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel u S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 80 H 80% 87ls/i« 87% 154% 151 287% 285 178 177 265 265 212 209 252 252 247% 246% 137% 137% 354 353 197 196 875 868 f 189,50 f 188,50 63% 63 113, Hl 153 152 139% 138% 210 210 107% 107% 68% 68 193 193 151 1501/2 155 155 158 158* öD/ie 51% 42% 42 59% 59% 37% 39% 75% 75 279/ie 27% sluitend voor vreedzame doeleinden en in geen geval voor oorlog of bewapening, mag worden gebruikt. De leden kunnen van het bureau aanwijzingen ontvangen, bij voorbeeld voor het bouwen van een kern reactor. Ook zullen nieuwe wetenschappe lijke resultaten en practische eiwaringen worden uitgewisseld. Voorts verstrekt het bureau gegevens inzake de opleiding van geleerden en technici. Het treedt op als makelaar voor het leveren van uranium of andere grondstoffen en van radio-actieve isotopen. Bovendien zullen de nadelige ge volgen van kern-proeven worden geregis treerd, alsmede een beschrijving van de veiligheidsmaatregelen. Moeilijkheden Nadat op de eerste algemene vergadering het bureau is geconstitueerd, zal er een bestuur worden gekozen, bestaande uit een directeur-generaal en tien gouver neurs. Ofschoon alles hier in het teken van vreedzame en vriendschappelijke sa menwerking staat of moet staan, zullen de eerste moeilijkheden bij de keuze van dit bestuur optreden. Daarna zal men overgaan tot de keus van de vaste zetels van het bureau. Het is wel zeker dat deze keus op Wenen zal vallen. Verder zal men de taak en het programma nader bepalen en de jaarlijkse begroting vastleggen. Voor het eerste jaar is een bedrag van ongeveer zes miljoen dollar voorgesteld. Naast de 350 gedelegeerden, zal hier een staf van meer dan tweeduizend personen te werk worden gesteld, bestaande uit ad viseurs, secretarissen, tolken en hulp krachten. (UP) De Verenigde Staten overwegen een reactor voor research, een bibliotheek en een isotoop-laboratorium te geven, om Eisenhowers project om het atoom in dienst van de vrede te stellen op gang te brengen, zo heeft admiraal Strauss, voor zitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, op een persconferentie in Wenen bekend gemaakt. Het Amerikaanse geschenk zou ter beschikking komen van het atoombureau. Het geschenk zal losstaan van de 5.000 kilogram verrijkt uranium, die de Verenig de Staten het gezagsorgaan hebben aange boden, en de belofte de hoeveelheid kern brandstof die andere landen tot 1 juli 1960 aan het bureau zouden schenken, te ver dubbelen. Groot-Brittannië en Rusland hebben te verstaan gegeven dat ook zij kernbrandstof zullen bijdragen om de nieuwe instantie op gang te brengen. Strauss gaf uitdrukking aan zijn ver trouwen dat W. Sterling Cole, voorzitter van de Amerikaanse Congrescommissie voor atoomenergie, gekozen zal worden tot eerste directeur-generaal van het bureau. De Russen hebben echter reeds ge zegd dat zij die belangrijke functie liever niet aan een Amerikaan zouden gunnen. Caryl Chessman, de Amerikaan, die negen jaar geleden ter dood werd ver oordeeld wegens ontvoering en aanran ding, maar die tot heden uitstel van de voltrekking van het vonnis heeft kun nen beiverken, heeft nu in het Paleis van Justitie te Los Angeles een kantoor ter beschikking gekregen om zich te kunnen voorbereiden op een nieuwe behandeling van zijn zaak op 25 november. Op de foto ziet men Chess man aan het werk onder het waakzame oog van de „deputy sheriffs" Hutto (op de achtergrond) en Mende. De telefoon, waarvan Chessman zich in het begin kon bedienen, is uit het vertrek verwijderd. NICOSIA, (Reuter) Volgens berichten in twee Cyprische bladen zou de verwach ting bestaan dat Sir John Harding, de Brit se gouverneur van Cyprus, heengaat en dat aartsbisschop Makarios vergunning krijgt naar Cyprus terug te keren. De Londense correspondent van een der bladen maakt bovendien melding van een Brits plan van zes punten ter regeling van de kwestie- Cyprus, dat aan de aartsbisschop zou zijn voorgelegd. Volgens dit plan zou Cyprus, na een overgangsperiode van acht jaar, on afhankelijk verklaard worden. (Van onze correspondent in Londen) De Labourpartij heeft op haar conferen tie in Brighton op de luidst mogelijke wij ze het aftreden geëist van de conservatie ve regering, wier economische en finan ciële politiek in een spoed-resolutie met algemene stemmen scherp werden veroor deeld. Harold Wilson, die aangewezen is als kanselier van de Schatkist in een toe komstige Labour-regering, deed een felle, persoonlijke aanval op premier MacMil- lan, die het congres tot grote geestdrift bracht. Wilsons rede werd gevolgd door een toespraak van de strijdlustige alge meen secretaris van de transportarbeiders bond, Frank Cousins, die beweerde dat de regering aanstuurt op het kweken van een werklozen-reservoir. Wilson zei dat MacMillan hoe eerder hoe beter „met een adelstitel.naar het Hoger huis moest verdwijnen". Elke maand dat de regering langer aanblijft betekent vol gens Wilson een verzwakking van de Britse economie en een verder verlies van reserves. Hij beschreef de regering als een gedemoraliseerde en verdeelde ploeg. Wil son was evenwel zo verstandig te waar schuwen tegen ongemotiveerd optimisme. De conservatieven, die er ook volgens het jongste opinie-onderzoek slecht voorstaan, denken er niet aan het land op dit ogen blik te laten stemmen. De regering heeft nog twee jaar voor de boeg van haar offi ciële levensduur en hoopt voordien de moeilijkheden te hebben bedwongen. Het is bekend dat Labour niet zo be lust is als het wel liikt op het overnemen van de regeringsteugels op dit tijdstip. Velen geven aan gemakkelijke oppositie de voorkeur, ook al omdat mannen van kali ber tegenwoordig dun gezaaid zijn onder de socialisten. De partij heeft zich thans door de zwakheden van de regering laten verleiden tot een onstuimige politieke campagne, die een enigszins kunstmatig karakter draagt omdat Labour zich inner lijk nog lang niet hersteld heeft van haar vroegere nederlagen en in allerijl een pro gramma moet improviseren, dat groten deels rust op fouten van de tegenstanders. Lokaas Het lokaas voor de kiezers is de belofte om de gehate huurwet van de conservatie ven in te trekken en de huurders opnieuw bescherming te geven tegen onredelijke huuropdrijving. Wie voor oktober 1958 Labour aan de macht brengt, zo is de leus, zal niet uit zijn woning worden gezet. Regering en vakbeweging staan op ge spannen voet. Het Britse vakverbond wei gert in de gegeven omstandigheden uit sluitend aansprakelijk gesteld te worden voor de algemene moeilijkheden zoals sommige conservatieve woordvoerders het voorstellen en waarschuwt de regering dat het zal zegevieren indien de regering het op een botsing laat aankomen. Verrassing Het kwam als een verrassing dat Aneu- rin Bevan, de linkse leider die in een La bour kabinet als minister van Buitenland se Zaken zal optreden en die pas een ont moeting met de Russische partijleider Kroesjtsjev heeft gehad, van mening ver anderd zou zijn over de waterstofbom. Dit is op het congres uitgelekt, vooruitlopende op de behandeling van het delicatie on derwerp op donderdag. Indien de berich ten juist zijn, dan zou Bevan thans aan de zijde van de meerderheid van het partij bestuur staan, die niet verder wil gaan dan opschorting der proeven en die zich kant tegen eenzijdig opgeven van de bom door Groot-Brittannië. Het verluidt in congreskringen dat Kroesjtsjev tegen Bevan zou hebben gezegd, dat Groot- Brittannië geen vacuum in Europa moet scheppen door de bom op te geven Bevans rede wordt daarom met spanning tegemoe+ gezien. „Pandjesbaas" (UP) „Schaduwpremier" Wilson ver klaarde dat MacMillan als premier een grote „bookmaker" was die pandjesbaas was geworden. Tenslotte gaf hij ons in pand aan de Verenigde Staten en Duits land. De conservatieven leven op „ge leend geld en geleende tijd", zo zei hij. Volgens politieke waarnemers was de speech van Wilson een van de scherpste aanvallen sedert jaren op een premier precies wat do partij wilde on. de aandacht af te leiden van het duelleren achter de scherfnen over het plan van GaitskQll om, als Labour weer zou regeren, de industrie te naasten door middel van aankoop van aandelen in plaats van door directe over neming, zoals vele vakbonden en de mees te arbeiders wensen. Terwijl de overdekte ijsbaan waar vergaderd wordt daverde van het gejuich, waren partijleiders nog steeds bezig aanhang te winnen voor het plan- Gaitskell, opdat Labour het land na de conferentie een „verenigd front" kan pre senteren. (Reuter/AFP) De verkiezing van een nieuw nationaal bestuur van de Labour partij heeft slechts een kleine verrassing opgeleverd: de bekende linkse Lagerhuis afgevaardigde Sydney Silverman be strijder van de doodstraf werd ver slagen door de veertigjarige James Cal- laghan, een vroegere Labourminister, een van de opkomende figuren in de partij. OSAKA (UP) Eenenvijftig passagiers en vier bemanningsleden van een Japans DC 4 verkeersvliegtuig ontsnapten aan de dood toen hun vliegtuig maandagavond een noodlanding moest maken. Het kreeg motorstoring kort na het opstijgen van het Itami-vliegveld bij de stad Osaka. Het vliegtuig bevond zich pas op 15 meter hoogte toen de linkermotor uitviel. De piloot maakte onmiddellijk een nood landing in een rijstveld naast het vliegveld. Daarbij vloog de rechtermotor in brand, doch het water dat op het rijstveld stond verhinderde dat de brand zich snel over het hele vliegtuig verspreidde. De beman ning en de passagiers konden het toestel snel verlaten. Er brak geen paniek uit. Het vliegtuig brandde geheel uit LITTLE ROCK (UP) De federale rechter te Little Rock, Ronald Davies, heeft aangekondigd woensdag naar zijn woning in Noord-Dakota te zullen ver trekken. Hij zal echter naar de hoofdstad van Arkansas terugkeren „indien de om standigheden dit wenselijk maken". In zijn plaats is voor een periode van zes maanden benoemd rechter Roy Harper uit St. Louis. Rechter Davies werd in augustus tijdelijk in Little Rock benoemd. Gouverneur Faubus heeft maandag vrij wel de gehele dag met leden van de wet gevende Vergadering van Arkansas ge confereerd. Hij zeide na afloop de moge lijkheid van een speciale bijeenkomst der Wetgevende Vergadering over de school- integratie niet te willen uitsluiten. De negen negerleerlingen zijn maandag, zonder incidenten onder bewaking van parachutisten naar school gebracht en ook weer gehaald. Maandag bezochten 1520 van de 2000 ingeschreven blanke leerlingen de school. Woensdag, toen de federale troe pen voor het eerst om het schoolgebouw waren samengetrokken, bedroeg het aan tal 1250. In Little Rock verwacht men dat binnen een week een federale „grand jury" zal worden bijeengeroepen om te beslissen, of tegen de ongeveer vijftig aanstichters van de ongeregeldheden een vervolging moet worden ingesteld. Vandaag confereert Eisenhower met een commissie van vijf gouverneurs uit de zuidelijke staten over de zaak-Little Rock. Gouverneur Marom van de staat Georgia zal verstek laten gaan omdat hij het niet eens is met Eisenhowers plan om het ge hele rassenvraagstuk te bespreken. HOUSTON (Reuter) Het hoofd van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken in de stad Harris in Texas, Calnan. heeft ontslag genomen, omdat een rechtbank hem had gelast niet langer blanke en negerpatiënten bij elkaar in één zaal te plaatsen in een tehuis voor herstellenden. Calnan zei, dat er 36 blanken en zes negers in het tehuis verblijven. Bij de verdeling van deze mensen heeft hij uit sluitend rekening gehouden met hun toe stand en niet met hun ras. LOS ANGELES (Reuter) Een bus met kinderen is maandagavond bij Los Angeles in een elf meter diep ravijn gestort. Drie jongens vonden de dood en 24 werden ge wond. Allen waren jonger dan elf jaar. De kinderen waren onderweg van school naar hun woonplaats. De bus reed met een snelheid van meer dan honderd kilometer. DJAKARTA (ANP) Het Indonesische kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan de plannen tot het houden van een „West-Irian"-week tegen eind oktober ter ondersteuning van de aanspraken van Indonesië op Nederlands Nieuw-Guinea. Volgens persberichten zullen boycott- acties tegen Nederlandse bedrijven in Indonesië een onderdeel van deze natio nale campagne zijn. universiteit van Oxford zyn naar Londen vertrokken in een wedloop met de tijd om de ledematen van een van hun metgezellen te redden. John Emory, een 23-jarige me dische student, heeft ernstig bevroren han den en voeten en „het is van groot belang, hem zo snel mogelyk naar Londen te krij gen", heeft de leider van de expeditie, kapitein „Tony" Streather gezegd. De twee Engelse overlevenden van de ongelukkige Karakorum-expeditïe van de Streather en Emory kwamen per vlieg tuig in Karachi aan, op weg naar huis. Streather zelf heeft veel zwarte vorst- plekken op beide handen en voeten en kan zich alleen maar met moeite bewegen en voortbewegen. Twee leden van de expeditie de En gelsman Bernard Gillott (23 jaar) en Rae Culbert (25 jaar), uit Nieuw-Zeeland kwamen om bij de poging tot beklimming in het begin van september van de 24.000 voet hoge Haramosh. Het vijfde lid van de expeditie, Scott Ha milton uit Little Rock (Arkansas) is in Rawalpindi (West-Pakistan) achtergeble ven, om de uitrustings-stukken van de ex peditie terug te brengen. Gillott stierf nadat hij vier dagen lang in een staat van delirium rond had ge dwaald. Toen stapte bij over de rand van een afgrond en stortte duizend meter om laag. Culbert raakte uitgeput en vroo^ J"C-A na vergeefse pogingen om een steU ijs- wand te beklimmen; een onmogpl" ne'-' omdat hij de „klemhaken" van zijn ware schoenen had verloren. PARIJS (UP) Op de binnenplaats van de Santé-gevangenis te Parijs heeft van ochtend om één minuut voor half zes de guillotine een einde gemaakt aan het be staan van Jacques Fesch, die drie jaar ge leden een Franse politieman vermoord heeft. Fesch was de zoon van een voormalig directeur van de Frans-Belgische bank. Hij overviel in februari 1954 in Parijs een bankloper. Tijdens zijn achtervolging door de politie heeft Fesch een agent neer geschoten. Korte tijd later werd de moordenaar in een station van de ondergrondse gearres teerd. Voordat de valbijl vanochtend Fesch' hoofd van zijn lichaam scheidde, hadden zwaarbewapende agenten urenlang de wacht rond de gevangenis betrokken, om demonstraties te voorkomen. Maar er ge beurde niets. De afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandsche Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft het programma voor het komende winter seizoen gepubliceerd. De opstellers van dit programma hebben wederom getracht vele aspecten van de tuinbouw en plantkunde recht te doen wedervaren en verscheidene deskundigen uitgenodigd lezingen te hou den. In feite is de opening van het seizoen reeds geschied met de vergadering van 8 september, waarop echter alleen af delingsaangelegenheden werden behandeld. De eerste bijeenkomst zal echter op dins dag 8 oktober plaatshebben. De heer M. Hoog zal spreken over bekende en minder bekende bloemgewassen. De lezing zal met dia's worden toegelicht. Voor elke volgen de maand is dan voorts een bijeenkomst gepland. Op 12 november worden de prij zen uitgereikt. Op deze bijeenkomst zal tevens de film „Uw tuin, uw trots" worden vertoond. Het werk in het gezin komt aan bod op de bijeenkomst van 10 december onder het motto: „Hoe maakt men een aantrekkelijk kerststukje?" Aan deze le zing zal een demonstratie met bloem- en bindmateriaal, alsmede een onderlinge ten toonstelling en bekroning van gemaakte bloemstukjes worden verbonden. Op de twee daarop volgende vergade ringen komt het buitenland aan de orde. Op 14 januari houdt dr. J. Wasscher een lezing over een reis naar Israel en op 11 februari vertelt de heer J. Bakker over „Bergen en planten rond het Gardameer". Beide lezingen worden met dia's toege licht. De kamerplanten worden behandeld op een bijeenkomst die 18 maart zal worden gehouden en dan zal op 8 april het seizoen worden besloten met een filmavond, waar op een kleurenfilm „Met de grondboor op zoek naar heden en verleden", alsmede een tweetal films over het leven van boeren en schaapsherders in het Schotse Hoog land: „The Crofters" en „Hill sheep farm" vertoond zullen worden. De bijeenkomsten worden in het Kre- lagehuis aan de Leidsevaart in Haarlem gehouden. Naar wij vernemen zal de heer E. F. Al brecht uit Haarlem, algemeen secretaris van de Partij van de Arbeid en voorzitter van de fractie van deze partij in de ge meenteraad van Haarlem, om gezondheids redenen tijdelijk zijn functies in het open bare leven moeten neerleggen. Vandaag vertrekt de heer Albrecht voor herstel van gezondheid naar Zwitserland. Op verzoek van de betrokken organisa ties van werkgevers en werknemers heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken met ingang van vandaag drie nieuwe bedrijfs pensioenfondsen verplicht gesteld, name lijk het bedrijfspensioenfonds voor de houtemballage-industrie, het bedrijfspen sioenfonds voor de houtwaren- en borstel industrie en het algemene pensioenfonds voor de apothekers-assistenten. Het aantal werkneme rs, dat hieronder valt, zal voor deze fondsen respectievelijk ongeveer 3800, 3700 en 2500 bedragen. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse bondsregering is onte vreden over de manier, waarop enkele in Bonn geaccrediteerde Russische journalis ten zich van hun taak kwijten. Zij heeft in de officiële publikatie van de regerings voorlichtingsdienst, een felle aanval ge daan op de correspondenten van de „Pravda", het orgaan van de communisti sche partij in Rusland, Pavel Naumov en Boris Michailov. Naumov, wiens komst als eerste Russische correspondent een paar jaar geleden opzien baarde, heeft intussen opdracht van het Kremlin gekregen West- Duitsland te verlaten. De Russische journalisten hebben, aldus het „bulletin", misbruik gemaakt van de Westduitse gastvrijheid. Als Westduitse correspondenten in de Sovjet-Unie zich op soortgelijke wijze gedroegen, zouden zij allang zijn uitgewezen. Ondanks de strenge voorcensuur heeft een Russisch blad in juni twee Duitse correspondenten ervan beschuldigd onjuiste berichten te hebben doorgegeven. De Pravda heeft uit Bonn gemeld, dat bondskanselier Adenauer, die zich eerst in de mantel van een deemoedig christen en een democraat hulde, thans de rol van een nieuwe „Führer" van het Duitse volk speelde en dat de Christendemocratische Unie bij de verkiezingen met behulp van een anti-democratische verkiezingsstelsel, een teugelloze demagogie, leugen en bedrog de overwinning had behaald. Dat heeft niets meer gemeen met objectieve critiek, die elke buitenlandse journalist in de bondsrepubliek kan uitoefenen. Het werk van de Russische correspondenten had er toe kunnen bijdragen, dat tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland meer ver trouwen ontstond, waarop Moskou zegt, zo veel prijs te stellegi, zo zegt het bulletin. (Van onze correspondent in Bonn) De leider van de Westduitse delegatie in Moskou dr. Lahr, is voor de derde maal naar Bonn teruggekeerd. Dit heeft in poli tieke kringen enige verwondering gewekt, maar het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft medegedeeld, dat Lahr's terug komst ditmaal niet van politieke beteke nis is. Hij zou winterkleren komen halen. Toen hij voor het eerst naar Moskou ging, was het zomer. Lahr vliegt vrijdag naar Moskou terug. Intussen zal hij in Bonn besprekingen voeren met de minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, en staatssecretaris Hallstein. Hij meent dat de Sovjet-regering nog veertien dagen no dig heeft voor zij op het laatste Westduitse memorandum kan antwoorden, want par tijsecretaris Kroesjtsjev is nog altijd met vakantie op de Krim. (AFP) In Bonn meent men te weten, dat de bondsregering haar standpunt ten aanzien van de repatriëringskwestie, waar op de besprekingen enige weken geleden vastgelopen zijn, wat heeft gewijzigd. Zij zou hebben voorgesteld dat. aan het werk van het Duitse en het Russische Rode Kruis op dit punt een officieel karakter wordt gegeven. SAIGON (AFP) Een olifanten jager uit de provincie Pleikoe in Midden-Viet- nam was er vorige week na een speur tocht van negen dagen in geslaagd, een prachtige mannetjesolifant onder schot te krijgen, maar zijn pijl miste het doel. De gewonde olifant viel de jager aan maar deze slaagde erin zijn dorp te bereiken, waar hij zich in zijn hut verschool. De olifant die hem op de hielen zat, stampte echter de hut aan puin. De gehele manne lijke bevolking van het dorp liet onderwijl een regen van pijlen op de dikhuid neer dalen, waardoor het beest genoodzaakt was, zijn aanval te staken. De rust was echter van korte duur. Enige uren later kwam de olifant met zes kameraden terug en moesten alle hutten van het dorp het ontgelden. Onder de be volking vielen drie doden en zeven ge wonden. SCHAATSENRIJDEN. Op het congres van de Noordse schaatsbonden is gisteren besloten dat op 11 en 12 januari in Noor wegen een hardrijderij tussen Noorwegen, Zweden en Nederland gehouden zal wor den. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor aan de woningbouwverenigingen „St. Bavo-Oost" en „Patrimonium" een voor schot te verlenen van in totaal f 5.370.900 voor de bouw van 312 arbeiderswoningen in het uitbreidingsplan „Parkwijk" Van dit bedrag is f 3.098.000 bestemd voor de bouwkosten van 44 benedenwo ningen en 132 étagewoningen, 2 dagwin- keis, 25 garages en een kantoor ten behoe ve van de r.k. woningbouwvereniging „St. Bavo-Oost". Dit plan omvat 20 drie-kamer- woringen, 88 vier-kamerwoningen en 68 vijfkamerwoningen. Voor de aankoop en het aanbrengen van 176 gasgeisers is een bedrag nodig van f 35.200 en voor het aan brengen van een centraal antennesysteem een bedrag van f 18.000. De huren van de woningen zullen ver moedelijk voorlopig op gemiddeld f 14.50 per week worden gebracht. Voor de win kels. de garages en het kantoor is gere kend op een gezamenlijke huuropbrengst van f 190 per week. Voor het gebruik van de gasgeisers zal een bedrag van f 0.65 per week boven de huur verschuldigd zijn en voor het gebruik van het centrale an tennesysteem zal de huur met ongeveer f 0.10 per week worden verhoogd. De toe komstige bewoners moeten verder voor f 0.60 per week bijdragen in de kosten van tuinonderhoud. Aan de woningstichting „Patrimonium" willen B. en W. een voorschot verlenen van f 2.178.500 voor de bouw van 34 be nedenwoningen, 102 etagewoningen, 1 dag winkel, 12 garages en een kantoor. Dit plan omvat 36 driekamerwoningen, 68 vierka- merwoningen en 32 vyf kamerwoningen. De huren van de huizen zullen vermoe delijk op f 13.70 per week gebracht wor den, eventueel vermeerderd met een be drag van f 0.65 per week voor gebru'k van een gasgeiser van f 0.60 voor kosten tuin aanleg en van f 0.10 voor gebruik van het centrale antennesysteem. Voor het aanbrengen en aanschaffen van de gasgeisers vragen B. en W. een voor schot te verlenen van f 27.200 en voor het aanbrengen van het centrale antenne systeem f 14.000. De gezamenlijke huuropbrengst van de winkel, de garages en het kantoor Is ge rekend op een bedrag van f 97 per week. Het ontwerp van de woningen van beide complexen is van het architectenbureau Klein uit Groningen. Zoals wij reeds heb ben meegedeeld zal het plan in continu- bouw worden uitgevoerd door dezelfde aannemer, die reeds in Delftwijk heeft gebouwd (de firma Bergshoeff uit Alphen aan de Rijn). Beide complexen bestaan uit een bouw van vier woonlagen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7