Ondanks bezorgdheid over risico toch geen afwijzing HET WEER 'MORRIS OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ernstige woorden op de eerste kernconferentie in Wenen Per dag ongeveer 70.000 nieuwe gevallen van griep EURO-VERDRAG IN TWEEDE KAMER Drie amendementen en een motie Zwakke plek Ziekte heeft echter geen kwaadaardig karakter Het woord is aan Geen vervroegde verkiezin gen, zegt premier MacMillan Het ligt in de hand van de mensheid zelf of deze kracht een zegendan wel een vloek zal worden Plaatselijk enige regen Alle Griekse scholen wegens griep gesloten Aziatische griep en poliovaccinatie Japan, Canada en Panama in de Veiligheidsraad gekozen Achttien van Göttingen niet van mening veranderd Drie officieren in Noord- Sumatra gearresteerd Vijf doden in het verkeer Verkeersongelukken I DIT JAAR: 890 DODEN 72e JAARGANG No 72 WOENSDAG 2 OKTOBER 1957 302e JAARGANG No 225 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze Kamerverslaggever) BLIJKENS HET DEBAT van gisteren zal een grote meerderheid in de Tweede Kamer tenslotte wel bereid zijn het verdrag inzake een Europese economische gemeenschap goed te keuren. Maar van bijna alle kanten werd uiting gegeven aan ongerustheid en bezorgdheid over de risico's, die het verdrag inhoudt. Het betekent in menig opzicht een sprong in het duister, vooral ten aanzien van onze landbouw en ons vervoerswezen, zo werd betoogd. Alles hangt af van de nadere uitwerking van het verdrag. Leden van de K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H.U. hebben daarom gezamenlijk een amendement ingediend, waarin wordt bepaald, dat eventuele nadere overeenkomsten ter uitvoering van het verdrag moeten worden onderworpen aan de goedkeuring van het parlement. een motie in, waarin de regering wordt verzocht, alles in het werk te stellen al thans actieve plaatsvervangers voor de aan te wijzen leden aanvaard te krijgen. Dat verandert weliswaar niets in de stemmenverhouding, maar meer Neder landse vertegenwoordigers krijgen dan de kans zich met de Europese gemeenschap te bemoeien en invloed uit te oefenen. Ongerustheid Duidelijk bleek gisteren, dat de Tweede Kamer de uitwerking van de in het ver drag neergelegde beginselen niet met een gerust hart aan de regering overlaat. Voor Nederland is de toekomst vol zorgen we gens de sterke toeneming van de bevol king, die het noodzakelijk maakt door uit breiding van de industrie meer werkge legenheid te scheppen. Dat is Nederlands zwakke plek. Daarom is namens de gehele Kamer een amendement ingediend, dat de regering zou verplichten jaarlijks aan het parlement een verslag aan te bieden om trent de uitwerking en de toepassing van het verdrag, uit welk verslag in het bij zonder moet blijken in hoeverre de instel lingen der Europese economische gemeen schap, de deelnemende landen, alsmede de Nederlandse ministers recht doen weder varen aan de noodzaak van een voort gaande uitbreiding van de werkgelegen heid in Nederland, voortvloeiende uit de bevolkingsdichtheid en de sterke bevol kingsgroei. Nederlandse belangen Nog verder wil prof. Oud (V.V.D.) gaan. Aan het verdrag zijn speciale proto collen toegevoegd, waarin rekening wordt gehouden met bijzondere omstandigheden van Duitsland, Frankrijk, Italië en Luxemburg. Er is echter geen protocol, dat de aandacht vestigt op de bijzondere omstandigheden van Nederland. Daarom heeft de V.V.D. een amendement inge diend met het doel in de akte, waarbij van Nederlandse zijde het verdrag wordt bekrachtigd, vast te leggen, dat Nederland ervan is uitgegaan, dat bij de uitwerking en de toepassing van het verdrag rekening zal worden gehouden met Nederlands sterke bevolkingsaanwas, die noodzaakt tot een voortgaande uitbreiding van de werkgelegenheid in snel tempo. Een dergelijke duidelijke uitspraak is voor de V.V.D. van principieel belang, verklaarde de heer Korthals. Algemeen was men van mening, dat Nederland met 14 (van de 142) vertegen woordigers in de Europese vergadering er niet best is afgekomen. Namens de gehele Kamer diende mr. Burger (P.v.d.A.) Iedere ernstige poging tot Europese eenwording dient te worden gesteund, zei de heer S c h m a 1 (C.H.U.). Maar hij vroeg zich af of van Nederland niet een te hoge prijs wordt gevraagd. „Veel van wat in het verdrag staat en niet staat, vervult ons met zorg. Het verdrag heeft in brede kring ongerustheid verwekt", verklaarde hij. Die ongerustheid deelde vooral de heer Korthals (V.V.D.), die overigens wel overtuigd was van de noodzaak van de Europese eenwording. Positief tegenover het verdrag stond de heer Hazenbosch (A.R.), al had hij critiek. Evenals de heren Blaisse (K.V.P.) en Korthals zag hij een gevaar in het toe komstige hoge invoerrecht van 30 percent op tabak, koffie, thee en cacao. Meer dan in enig ander land, aldus deze sprekers, zal het gemeenschappelijke buitentarief van voor ons hogere invoerrechten in Nederland leiden tot kostprijsverhoging. Gevaar voor Rotterdam De heer Blaisse (K.V.P,) was tevens van oordeel dat er gevaar dreigt voor onze doorvoerhandel en daarmede voor de ha ven van Rotterdam. Bij doorvoer via Ne derland naar Duitsland, worden de op be paalde goederen door Nederland geheven invoerrechten aan de importeurs terugbe taald. Er worden dan echter weer invoer rechten geheven aan de Duitse grens en die vloeien dus in de Duitse staatskas. Maar als het gemeenschappelijke buiten tarief tot stand komt. worden de invoer rechten geheven bij binnenkomst in Europa en verder niet meer. De invoer rechten vloeien dan bij doorvoer via Ne derland in de Nederlandse kas en niet meer in die van Duitsland. Voor Duitsland zou dit een reden kunnen zijn de invoer over Duitse havens te leiden ten nadele van Rotterdam. Ook de heer Diepen horst (C.H.U.) wees op dit gevaar voor de Rotterdamse haven, ofschoon hij wel willender stond tegenover het verdrag dan zijn partijgenoot Schmal. Aan de positie van de landbouw schon ken vooral de heren Van D ijk (V.V.D.) en Van Heel (K.V.P.) aandacht. Het verdrag biedt omtrent de gemeenschappe lijke toekomstige landbouwpolitiek weinig houvast. Het vervulde hen vooral met zorg, dat straks onze onderhandelingspo sitie zwak zal zijn. De eveneens vage be palingen in het verdrag omtrent een ge meenschappelijk Europees vervoersbeleid werden gecritiseerd door de heer Ver kerk (A.R.). Ook de heren Korthals en Blaisse vreesden, dat onze ver voersondernemingen na acht jaar, wan neer in de raad van ministers geen over eenstemming is vereist, een weg zullen worden opgedrongen, die nadelig is voor deze bedrijfstak. Belangengemeenschap In tegenstelling tot alle pessimistische beschouwingen, die echter nog voor nie mand aanleiding waren geweest te ver klaren tegen te zullen stemmen, zag mr. Burger (P.v.d.A.) de Europese econo mische gemeenschap als een belangenge meenschap. De welvaart van de ons om ringende landen bepaalt voor een groot deel ook onze welvaart, zei hij. Ook zijn partijgenoot mr. Van der Goes van N a t e r s hield een vurig pleidooi voor het verdrag wegens zijn politieke beteke nis. Hij wil bijvoorbeeld in bondgenoot schappelijke sfeer het probleem Algerije aanpakken, omdat de ontwikkeling van Afrika voor Europa van groot economisch belang is. De woordvoerder van de Staatkundig Gereformeerde Partij, ds. Zandt, ver klaarde zich vierkant tegen het verdrag, niet alleen vanwege de ook reeds door an deren genoemde zakelijke redenen, maar ook omdat er geen zegen kan rusten op het opbouwen van een nieuw Europa zon der erkenning van God en met misken ning van Zijn woord. Even fel als ds. Zandt keerde ook de woordvoerder van de communisten, de heer Bakker, zich te gen het verdrag, zij het dan ook om geheel andere redenen. Vandaag wordt het lijstje van 23 sprekers verder afgewerkt, waar na donderdag de regering zal antwoorden. Herdenking Aan het begin van de vergadering heeft de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, ko ning Haakon van Noorwegen herdacht als grondlegger en verdediger van de Noorse vrijheid, waarbij hij tevens zijn bewonde ring uitsprak voor het Noorse volk in zijn strijd tegen Hitier. Namens de regering sloot minister president dr. Drees zich bij deze posthume hulde aan. Frans spreekwoord: Langs de weg der tegenspoed zal alles in orde komen. LONDEN (UP) Premier MacMillan heeft de socialistische eis tot vervroegde verkiezingen van de hand gewezen. „Wij zijn van plan op onze post te blijven en onze plicht te doen", zo verklaarde hij op een bijeenkomst ter ere van het verschij nen van een nieuw tijdschrift. (Van onze correspondent in Wenen) Onder grote belangstelling is gisteren in het Konzerthaus te Wenen de eerste al gemene vergadering van de internationale atoomconferentie geopend, waarop twee enzestig staten door zeshonderd gedele geerden zijn vertegenwoordigd. De grote mogendheden, de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Canada, Groot-Brittannië en Frankrijk zijn het sterkste vertegenwoor digd. De Nederlandse delegatie staat on der leiding van prof. A. J. Tammes, uit Amsterdam. Verder merkten wij op ir. W. A. de Haas, lid van het reactor centrum Nederland, de heer S. A. Posthumus, lid van de Tweede Kamer, alsmede vertegen woordigers van de ministeries van Bui tenlandse Zaken, Financiën en Economi sche Zaken. Alleen al in Amsterdam zijn 40.000 griepgevallen. Zure appelen schijnen een probaat middel te zijn om de griep een halt toe te roepen. Deze Amster damse jongens bijten er gretig doorheen WXC00CC<»3CCCCOD000CCaXCQ000CXXXX>300C00CCCCC>3CC00Oi-. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen en zwak ke tot matige westelijke wind. Zachter, vooral in de nacht. In het zuidoosten van het land aan vankelijk echter nog weinig be wolking, weinig wind en kans op nachtvorst. Volledige weerrapporten op pagina twee DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Uit gegevens, welke de geneeskundige hoofdinspectie uit alle delen van het land bereiken, is af te leiden dat de artsen in Nederland per dag gemiddeld vyftien nieuwe grieppatiënten te behandelen krij gen, aldus deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee. Dit betekent, dat er per dag naar schat ting 70.000 nieuwe meldingen zijn. Daar boven komt dan nog een aantal gevallen, waarvoor geen medische hulp wordt in geroepen. Op dit zeer grote aantal zieken komen ook enkele sterfgevallen voor. waarbij de griep een rol heeft gespeeld. In verhouding tot de omvang, welke de epidemie heeft aangenomen, is het aantal sterfgevallen gering. Evenals in vooraf gaande jaren, waarin de griep in enige om vang optrad, kan ook van deze epidemie op grond van deze gegevens worden gezegd, dat zij een goedaardig karakter heeft. Er zijn geen tekenen die erop wijzen, dat de Het Griekse ministerie van Onderwijs heeft de sluiting van alle onderwijsinstel lingen in Griekenland tot 15 oklober be volen met het oog op de vele gevallen van griep (AFP). Volgens de „Gazet van Antwerpen is het instituut voor virologie van de r.-k. universiteit van Leuven erin geslaagd, een entstof tegen de Aziatische griep samen te stellen. Proefnemingen zouden reeds heb ben bewezen, dat de entstof doeltreffend werkt. Binnenkort zou ze in grote hoe veelheden kunnen worden vervaardigd. ziekte een kwaadaardiger karakter zal krijgen. De ziekte neemt thans vooral in Noord holland, Zuid-Holland en Zeeland een grote omvang aan. In het bijzonder de scholen melden hoge ziektepercentages. Het aantal in ziekenhuizen opgenomen pa tiënten is niet onrustbarend groot. De geneeskundige hoofdinspectie verwacht, dat de hoge ziektecijfers voor het land als geheel nog wel enige tijd zullen aanhouden. (Van een onzer redacteuren Enkele lezers hebben ons de vraag ge steld, of het wel raadzaam is, kinderen, die pas een aanval van Aziatische griep doorstaan hebben, te laten inenten tegen kinderverlamming in de periode dat hun weerstandsvermogen tengevolge van de vaak hoge griepkoorts min of meer ver- j door kernsplitsing lot Het Oostenrijkse staatshoofd, president A. Scharf wees op de betekenis van de kernenergie, die een „revolutie in het ge hele transport- en verkeerswezen veroor zaakt, vooral echter op het gebied van de geneeskunde, de industrie en de landbouw. Wij staan aan de poort van een nieuw rijk met grote welvaart, doch wanneer wij wil len voorkomen dat al het leven volslagen wordt vernietigd, dan is het geen weten schappelijk of technisch vraagstuk, doch voornamelijk een kwestie van diplomatie- en van politiek". Volgens dr. Scharf is deze conferentie „de voornaamste in de moderne geschiedenis". De plaatsvervanger van de secretaris generaal va-i de UNO, dr. Ralph Bunche, las een boodschap van Hammarskjoeld voor, waarin hij verklaarde dat de kern energie zal helpen de verschillen tussen de volken te doen verdwijnen en dat voor al ook de minder ontwikkelde landen van deze nieuwe ontdekking zullen profiteren. De eerste zitting van de algemene confe rentie is de afsluiting en tevens „het be gin van een ontwikkeling, waarvan wij de betekenis nauwelijks kunnen overzien", aldus Hammarskjoeld. De voorlopige persident van de confe rentie, Carlos Bernardes uit Brazilië, ver klaarde, dat de voorbei-eidende werkzaam heden het stempel van internationale sa menwerking hadden gedragen en dat men altijd besluiten had genomen me algeme ne stemmen. Hij zei te hopen, dat dit ook bij de komende besprekingen en besluiten het geval zou z^n. Hij wees op de noodza kelijkheid van de kernenergie omdat de aarde in veertig jaar tweemaal zo veel be woners zal tellen, en tegelijkertijd vier maal meer energie nodig zal hebben. Om in deze behoefte te voorzien, wordt het internationale bureau voor het vreedzaam gebruik van de kernenergie in het leven geroepen. Het ligt in de hand van de mensheid zelf of deze kracht eon zegen of een vloek wordt, zo zei hij. De Amerikaanse delegatieleider McKen- ny, bood Oostenrijk het oorspronkelijke grafietblok aan met behulp waarvan de Italiaan Enrico Fermi vijftien jaren gele den in Chicago de eerste kettingreactie stand had ge- zwakt is. Deze vraag, die met het oog op de per 14 oktober beginnende massavacci naties tegen de polio in Haarlem zeer ac tueel is, hebben wij voorgelegd aan de di recteur van de Volksgezondheid, dr. J. Dijkhuis in Den Haag. Deze verzekerde ons, dat deze kwestie het onderwerp is ge weest van diepgaand overleg tussen de medische autoriteiten, waarbij men tot de slotsom kwam, dat er in het algemeen geen aanleiding is, de mensen te advi seren, om poliovaccinaties uit te stellen met het oog op de Aziatische griep. Wel moet de vaccinerende arts of liever nog de betreffende huisarts van geval tot geval beoordelen, of er bij elk der in te enten kinderen wellicht bepaalde me dische aanwijzingen zijn, om de vaccinatie om welke reden dan ook uit te stellen. In individuele gevallen van recente ziekten en dergelijke doet men dan ook het beste, zijn huisarts te raadplegen. bracht. De Russische geleerde prof. Eme- lyanov verweet in de boodschap van pre sident Vorosjilov het Westen dat het de ontwapeningsvoorstellen van de Sovjet- Unie niet had aangenomen, doch legde in zijn eigen toespraak de nadruk op interna tionale samenwerking. Hij verklaarde dat de Sovjet Unie aan het internationale bu reau haar volle steun zal geven. Hij roem de de sfeer in Wenen, omdat Oostenrijk neutraal is. Vandaag is het eigenlijke internationale bureau voor de kernenergie opgericht door de verkiezing van nog tien gouverneurs voor het bestuur, waarvan er reeds dertien volgens de statuten zijn aangewezen. Bo vendien zal een directeur-generaal worden gekozen. Naast het bureau staat dan nog de conferentie zelf, de algemene ledenver gadering, waarvan de Oostenrijkse gezant in Washington, dr. Carl Gruber, tot vice- voorzitter zal worden gekozen. Men schat dat een half miljoen mensen gisteren getuige geweest is van de plechtige uitvaart van koning Haakon van Noorwegen. Hier ziet men de rouwstoet in de hoofdstraat van Oslo, de Carl Johanstraat, die, evenals de andere wegen van de route, kwistig met herfstbloemen - onder andere uit Aalsmeer - versierd was. Ruim twee- eneenhalf miljoen gulden zijn uitgege ven voor bloemenbestemd voor koning Haakons begrafenis. Vele duizenden konden geen plaats meer vinden langs de weg van de begrafenisstoet. Zij zochten een plaats in de zijstraten en bogen het hoofd als zij aan het trom geroffel en de treurmuziek merkten, dat de baar passeerde. Vele kinderen hadden een tuiltje bloemen in de han den. Ook de kathedraal waarin de plechtige uitvaartdienst gehouden werd was versierd met duizenden anjelieren en lelietjes van dalen. Op zijn weg van het paleis naar de kerk passeerde de stoet onder een fraaie erepoort van anjers en herfstasters, die tezamen met de bloemdecoraties langs de straten een laatste bloemenhulde vormde van het Noorse volk aan zijn beminde vorst. ADVEHTF.NTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 DUFFEL MONTY COATS ƒ59.50 NEW YORK (Reuter) De UNO-As- semblee heeft Canada, Japan en Panama aangewezen als opvolgers van Australië, Cuba en de Philippijnen in de Veiligheids raad. Panama kreeg 74 stemmen, Canada 72 en Japan 55. De vierde gegadigde, Tsjechoslowakije, ki'eeg 25 stemmen. On geveer 78 delegaties namen aan de stem ming deel, zodat de landen om verkozen te worden 52 stemmen, twee derde van het aantal moesten hebben. Volgens de Sov jet-Unie en haar bondgenoten diende de zetel, die Japan heeft gekregen, te worden bezet door een Oosteuropese staat op grond van een vroegere niet officiële af spraak over verdeling van de zetels op aardrijkskundige basis. Deze zetel was van de Philippijnen. De Russische afvaar diging heeft krachtig geprotesteerd tegen de verkiezing van Japan, die zij beschouwt als een „openlijke schending van het UNO-handvest en van de Londense over eenkomst". Zij meent dat „geheel Oost- Europa door deze verkiezing ten achter is gesteld, daar dit gebied thans recht had op vertegenwoordiging in de raad". Rechters De Veiligheidsraad en de UNO-Assem- blee hebben vijf rechters gekozen of her kozen in vacatures bij het Internationale Gerechtshof te Den Haag: de Australiër Sir Percy Spender, de Egyptenaar Abdoel Hamid Badawi, dr. Wellington Koo van nationalistisch China, de Pool Bohadan Winiarski en de Griek Jean Spiropoulos. ECOSOC (Reuter/AFP) De UNO-Assemblee heeft Chili, Costa Rica en Soedan gekozen en China, Frankrijk en Nederland her kozen als lid van de achttien leden tellen de Economische en Sociale Raad (ECO SOC). De zittingsduur van de leden is drie jaar. Chili (79 stemmen) vervangt Argen tinië, Costa Rica (77), de Dominicaanse republiek en Soedan (72) Egypte. China verwierf 54 stemmen, Frankrijk 69 en Nederland 71. Kernproeven (Reuter) De UNO-Assemblee heeft erin toegestemd een Russisch voorstel tot het staken van kernproeven op haar agen da te plaatsen, maar alleen als onderge schikt punt in de algemene bespreking van het ontwapeningsvraagstuk. De Rus- HEIDELBERG (Reuter) Op de jaar vergadering van het verbond van West- duitse verenigingen van natuurkundigen, die te Heidelberg wordt gehouden, hebben de achttien atoomgeleerden, die in april verklaard hebben dat zij niet bereid zijn „op enigerlei wijze deel te nemen aan de produktie van of proeven met kernwa pens" opnieuw een verklaring van gelijke strekking uitgegeven. In de verklaring wordt opgemerkt dat er in de afgelopen maanden verscheidene antwoorden gepubliceerd zijn op hun eer ste verklaring over de gevaren van kern wapens. „Wij vonden het juist tijdens de verkiezingscampagnes in West-Duitsland niet te reageren op deze antwoorden maar nu verklaren wij dat wij zonder enige be perking blijven bij onze destijds gepubli ceerde overtuiging. Wij zullen ingaan op de op feiten gebaseerde argumenten, die individueel of groepsgewijs naar voren zijn gebracht", aldus de verklaring. Tot de prominente geleerden, die inder tijd het „Göttinger manifest" hebben on dertekend behoren de 78-jarige professor Hahn en de 55-jarige professor Heisenberg. DJAKARTA (ANP) Op Noord-Suma- tra zijn drie officieren gearresteerd op be vel van luitenant-kolonel Djamin Gin- tings, de regionale militaire bevelhebber, zo is in Medan bekendgemaakt. De officie ren zijn luitenant-kolonel Wahab MacMur, bevelhebber van het tweede regiment op Noord-Sumatra, en een kapitein en een luitenant die tot dat regiment behoren. MacMurs naam is een paar maanden ge leden genoemd in verband met het uitrei ken van wapens aan arbeiders van onder communistische invloed staande vakver enigingen in het plantagegebied ten zui den van Medan. Gintin^s zegt in een dagorder, dat hij „disciplinaire correctiemaatregelen in le- gerkringen in zijn gebied heeft genomen. Hij doet een beroep op alle politieke par tijen en de bevolking begrip te tonen voor de maatregelen van het leger en niet te proberen de toestand ten eigen bate uit te buiten. Er zullen krachtige maatregelen genomen worden tegen allen die de maat regelen trachten te misbruiken of te hin deren". Gintings verzoekt het burgerlijk bestuur van het militaire district van Noord-Sumatra op zijn post te blijven. De telefoonverbindingen in Medan en van de stad met andere plaatsen in het gebied zijn sedert zaterdag verbroken. De toestand in Medan is evenwel normaal, al dus de laatste berichten, alleen zijn hier en daar de militaire wachtposten ver sterkt. Weer ongeluk op Rijksstraatweg De 22-jarige mej. B. Kopershoek uit de Luciferstraat in II a a r 1 e m-Noord is dinsdagavond omstreeks 8 uur op de Rijks straatweg, ter hoogte van de Muiderslot- weg, door een auto aangereden en tegen het wegdek geslingerd. Het meisje, dat waarschijnlijk midden op de weg fietste werd zo ernstig gewond, dat het kort na aankomst in het grote gasthuis overleed. De bestuurder van de personen-auto, die de Rijksstraatweg in noordelijke richting bereed, heeft door krachtig remmen en door het stuur om te gooien, nog getracht het meisje te ontwijken, evenwei tever geefs. Getuigen van het ongeval wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie. Bij een botsing tussen een Italiaanse koelwagen en een personenauto nabij de Groendaal aan de rijksweg Apel doorn-Arnhem, is de heer A. H. uit Apeldoorn om het leven gekomen. Ds per sonenauto heeft de koelwagen geramd toen deze zonder voorrang te verlenen linksaf sloeg. Juist passerende militairen konden uit de over de kop geslagen en in brand gevlogen personenauto de bestuur der, de heer H. R. redden, die slechts licht gewond bleek te zijn. Zijn passagier, de heer A. H. is echter ter plaatse overleden. De 44-jarige A. L. Valq uit Maastricht is om het leven gekomen, toen de personen wagen waarin hij zat op de provincia'e weg in het gehucht Barrier onder de ge meente Klimmen met grote snelheid uit de bocht vloog en tegen een boom botste. De bestuurder van de wagen, de 35-jarige F. J. Bindels, eveneens te Maastricht woon achtig, werd zwaar gewond. Op het kruispunt Rijksweg-Slechter- straat te Sappemeer is de 72-jarige wielriider A. M. uit Sappemeer, toen hij de rijksweg wilde oversteken en daarbij geen voorrang aan een personen-auto ver leende, door deze auto geschept. Zwaar gewond werd hij naar het Akademisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd waar hij spoedig na aankomst aan een schedel- basisfractuur is overleden. Te Leeuwarden is de 76-jartge we duwe F. Visser uit Giekerk overleden aan de gevolgen van een ongeluk, dat maan dagmiddag gebeurde. j Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om I het leven gekomen 890 personen, van wie 170 kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1