Binnenkort in Haarlem inenting tegen kinderverlamming Tbc nam vorig jaar verder in betekenis af Andere bestemming mogelijk voor vrijkomende sanatoriumbedden St. Lucas exposeert De Prix de Rome voor Gooitzen de Jong DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs HARPRECITAL HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Zilveren jubilaresse bij Vroom en Dreesmann Mr. G. A. M. van Leeuwen benoemd tot rechter in Zutfen Curtiss Wright vestigt fabriek in Leiden Losgeschoten aanhang wagen richt enorme ravage aan Kèsselring getuigt in het proces -Schörner Tijdelijke inrichting van „Royal" voor jeugdgroepen Nog geen beslissing omtrent afbraak UIT STAD EN STREEK Papierbewerkingsbedrijf te Leeuwarden afgebrand Beeldhouwkunst Meldingsplicht verlicht voor vreemdelingen Dr. J. G. Hoge overleden Geneesheer-directeur van de Mariastichting in Frans Halsmuseum „Hector" en „Stentor" vertrekken maandag Het gemeentebestuur van Haarlem is rder gegaan met het inenten van meis- Tf. cn jongens tegen de kinderverlamming het rijk. Reeds dit jaar kunnen kin- JJren geboren in 1952, 1953, 1954 en 1955, fneeënt worden en de gemeente heeft lonnen oudere kinderen in de toekomst ook in de gelegenheid te stellen zich te laten inenten. In ons blad van donderdag hebben wij mededelingen gedaan over de plannen van het rijk. De gemeenteraad van Haarlem had B. en W. reeds gemachtigd in het na- aar een grote groep kinderen te laten in enten hoewel het rijk alleen een bijdrage verleent aan kinderen, geboren in 1955. Wethouder W. C. Bakker deelde mee, dat van de ouders van kinderen uit 1955 een bijdrage van een gulden gevraagd wordt en van de ouders der kinderen uit de jaren 1952 tot en met 1954 een bijdrage van tweeguldenvijftig. Voor de eerste groep wordt een deel der kosten vergoed door het rijk. Ouders worden opgeroepen in de week van 14 tot 18 oktober met hun kinderen te verschijnen in het gebouw van de Geneeskundige Dienst, in de Albert Schweitzerschool in Haarlem-Noord of in het gebouw van de Speeltuinvereniging Het Oosterkwartier" aan de Bernard Zweersstraat. Ook kan men zich tot de huisartsen wenden, maar dan zijn de kos ten hoger, omdat zij het vaccin uit de apo theken moeten betrekken. De heer Bak ker verwachtte, dat de ouders geen be zwaren zullen hebben tegen betalen van de bedragen die overeenkomen met de te maken kosten. Mochten er bezwaren be staan dan mag dat er niet toe leiden het kind niet te laten vaccineren. Men kan eventueel een lager bedrag betalen. De inenting geschiedt onder leiding van de Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst en de directeur van deze dienst, dokter D. Heymans, deelde ons mee, dat in de komende dagen ouders van elf tot twaalfduizend kinderen een oproep ontvangen op 14, 15, 16, 17 of 18 oktober naar een der gebouwen in hun wijk te komen. Drie artsen, ieder geassisteerd door drie zusters, zullen de kinderen in- Mejuffrouw P. C. Handgraaf, cheffin van het lingerie-atelier „Beauty Sleep", vierde donderdag haar zilveren jubileum in dienst van de n.v. Vroom en Dreesmann. Zij is als leerlinge begonnen en in de loop der jaren cheffin geworden, in welke functie zij niet alleen de produktie leidt, maar ook als ontwerpster werkzaam is. De heer B. H. M. Vehmeyer heeft de jubilaresse namens de directie gelukge wenst en zijn bijzondere waardering geuit voor het werk van mejuffrouw Handgraaf. Hij bood een geschenk in enveloppe aan. In het casino van het gebouw aan het Spaarne werd zij gehuldigd door haar medewerksters. De bedrijfsleider, de heer Jonkman, huldigde haar namens het per soneel en bood geschenken aan. Verder voerden het woord de chef van het perso neel, de heer Kavelaars en de afgevaar digde van de ondernemingsraad, de heer Van Leeuwen. De heer Koning memoreer de in een feestlied de levensloop van me juffrouw Handgraaf, waarna een bloemen hulde volgde van twee modinettes. Mr. G. A. M. van Leeuwen, substituut griffier en rechter-plaatsvervanger bij de Haarlemse rechtbank is bij Koninklijk Be sluit benoemd tot rechter bij de arrondis sementsrechtbank te Zutfen. Mr. van Leeuwen is sinds oktober 1946 aan de rechtbank in Haarlem verbonden, aanvankelijk als substituut-griffier, sinds augustus 1952 tevens als rechter-plaatsver vanger. Mr. Van Leeuwen, die veertig jaar oud is, is afkomstig uit 's Hertogenbosch, waar hij aanvankelijk advocaat en procureur was en later waarnemend griffier bij de arrondissementsrechtbank aldaar. Naar wtf van de directie van de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Curtiss Wright vernemen, heeft deze besloten een nieuwe dochteronderneming in Leiden te ves tigen. Aanvankelijk bestonden plannen een dergelijke fabriek, die als assemblagebe- drijf was gedacht, te vestigen in Utrecht, 's-Hertogenbosch of Haarlem. In Haarlem is een terrein aan de Industrieweg in de Waarderpolder aangeboden. Later heeft ook Amsterdam zich als ge gadigde voor het nieuwe Amerikaanse be drijf aangemeld. In een later stadium ging de keuze tus sen Amsterdam en Haarlem, totdat Lei den zich plotseling als gegadigde aan meldde, dat Curtiss Wright, behalve een terrein ook een leegstaand fabrieksgebouw kon aanbieden. Met het oog op de plan nen van het bedrijf, die gericht waren op een begin van de produktie in december, heeft de directie besloten de keus defini tief op Leiden te laten vallen. Twee woningen geramd Buitengewoon spectaculair was het on geluk, dat zich donderdagmiddag omstreeks vier uur op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Jan Gijzenbrug in Haarlem afspeel de. Een met lege melkflessen volgeladen aanhangwagen van een vrachtwagen schoot Plotseling los, reed het trottoir op en ramde twee woningen, onder hevig gerinkel van brekende flessen. De aanhangwagen raakte tenslotte beklemd tussen de vrachtwagen en de puien van de woningen. Er werd een enorme ravage aangericht. Kozijnen wer den ontzet, deuren vernield. Scheuren trók- ben in de muren en plafonds. Daarbij kwam nog een groot aantal gebroken melkflessen, die her en der over het wegdek verspreid lagen. Niemand werd echter gewond. Het °ngeluk is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat de koppeling van - -«mhangwagen losschoot. enten. Verwacht wordt dat honderdvijftig kinderen in één uur geholpen worden door één arts en in totaal ongeveer 2250 per dag. Van groot belang is het dat de ouders op de op de oproepen vermelde tijden aan wezig zijn; dan kan een vlot verloop dei- vaccinatie tegemoet worden gezien. Bij voorkeur zullen de kinderen een prik krijgen in de linker bovenarm. Gebleken is, dat het inenten ongevaarlijk is. Voor de kinderen uit 1955 wordt een Amerikaans vaccin gebruikt, dat het rijk beschikbaar heeft gesteld en de andere kinderen wor den met het Belgische vaccin ingeënt, dat naar dokter Heymans verklaarde ook goed is, maar goedkoper bij aankoop. Met de kruisverenigingen zal nauw wor den samengewerkt. Ouders wordt verzocht bij niet verschijnen de reden er van op te geven. Later kan overwogen worden of een vertegenwoordiger(ster) van de kruis verenigingen zich met de ouders in ver binding zal stellen. De tweede injectie is in de week van 11 tot 15 november en de derde in het voor jaar. In het proces tegen ex-veldmaarschalk Schörner te München heeft de vroegere veldmaarschalk Kesselring als getuige a décharge verklaard dat Hitier „ramp bevelen" placht te geven telkens als hij een aanval van woede kreeg doordat de zaak verkeerd liep in de oorlog. Op grond van deze bevelen hadden solda ten en officieren het recht iedereen neer te schieten, die duidelijk van laf heid blijk gaf. Hitier maakte er nooit bezwaar tegen, als deze bevelen met buitensporige hardheid werden toege past, aldus Kesselring. Schörner be roept zich op dergelijke bevelen. De 71-jarige Kesselring is zelf in 1945 door een Brits gerechtshof ter dood veroordeeld, omdat hij 335 Italiaanse partisanen had laten doodschieten in de grotten van Ardeatine bij Rome. Het vonnis werd later verzacht en in 1953 kwam hij vrij. Op de foto ziet men Schörner rechtsin gesprek met een van zijn twee verdedigers, dr. Moser. De 65-jarige Schörner wordt beschul digd van een moord en twee pogingen tot moord. (DPA/UP). In afwachting van de definitieve beslis sing over de toekomst van het voormalige hotel „Royal" op het Stationsplein in Haarlem, is besloten de achterzaal bene den tijdelijk in te richten voor de huisves ting van enige jeugdgroepen. B. en W. hebben toestemming gegeven een klein gedeelte van het gebouw bene den voor dat doel in te richten, mits er geen ingrijpende verbouwingen worden uitgevoerd. De gemeentelijke dienst voor de Lichamelijke Opvoeding heeft zelf voor de noodzakelijke veranderingen gezorgd, die overigens weinig ingrijpend zijn en voornamelijk bestaan uit opruimingswerk zaamheden. Van de zijde van B. en W. is er de na druk op gelegd, dat deze huisvesting van tijdelijke aard is en dat het gebouw, in dien nodig binnen 24 uur ontruimd moet kunnen worden. Zoals men weet is het gebouw van „Royal", evenals dat van Beijnes op het Stationsplein, bestemd om te worden af gebroken. B. en W. hebben wat het tijd stip van de sloop betreft nog geen defini tieve beslissing genomen, omdat ook de mogelijkheid nog onderzocht wordt, in hoe verre het gebouw kan worden gebruikt voor de huisvesting van de bejaarden uit het rusthuis van de Nederlands Hervorm de diaconie in de Jansstraat, gedurende de tijd, dat dit rusthuis zal worden verbouwd, waarbij het aantal bedden zou worden uit gebreid van veertig op honderddertig. De raadsleden Spek en Wensing hebben B. en W. gevraagd met het oog hierop de sloping van het geoouw uit te stellen. Naar wij vernemen zoeken B. en W. thans naar een mogelijkheid om de veertig bewoners van het rusthuis ergens anders dan in „Royal" onder te brengen. Zou dit gelukken, dan zou binnen afzienbare tijd tot sloping van „Royal" kunnen worden overgegaan. Zou het echter niet mogelijk blijken te zijn voor de bejaarden elders onderdak te vinden, dan zouden B. en W. in laatste in stantie willen overwegen, of „Royal" daar voor niet gebruikt zal kunnen worden. In dat geval zou de sloop nog enige jaren op zich moeten laten wachten. De tijdelijke huisvesting van de jeugd groepen staat echter los van deze overwe gingen, juist omdat het hier een tijdelijke huisvesting betreft, waaraan binnen de kortst mogelijke tijd een einde kan wor den gemaakt. Nieuws in het kort Benoeming. De hoofdontvanger-titu- lair van 's Rijks Belastingen, de heer L. H. H. B. Lieve, hoofd van het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Zaandam, is overgeplaatst naar Haarlem, waar hij is benoemd tot hoofd van het kantoor der invoerrechten en accijnzen. Woningcommissie Lisse. Het college van B. en W. van Lisse stelt de raad voor de leden van de woningcommissie in de raadsvergadering van 11 oktober op nieuw te benoemen. De leden zijn bereid een herbenoeming -te aanvaarden. Kleuter door auto aangereden. Don derdagmorgen omstreeks tien uur werd een driejarig jongetje op de Ramplaan in Haarlem door een bestelauto aangereden. Het jongetje werd tegen het wegdek ge slingerd en moest met een gebroken rech ter onderbeen in het Marinehospitaal wor den opgenomen. De jongen is waarschijn lijk zonder op het verkeer te letten, over gestoken. Kinderboerderij Met ingang van maandag 7 oktober zal de kinderboerderij in het Noorder Sportpark te Haarlem ge sloten worden. Excursie Culturele Kring. De Cultu rele Kring in Bennebroek maakt zaterdag middag een excursie naar het Rijksmu seum voor Geologie te Leiden. Niet gespaard. Bij de Rijkspostspaar bank in Lisse werd in september f 46.908,76 ingelegd en f 57.949,38 terugbetaald. Vorig jaar nam de tuberculose als volks ziekte in ons land opnieuw in betekenis af. In dat jaar stierven er 593 personen aan tuberculose, dat is 5,4 per 100:000 inwo ners. In 1955 bedroeg dit. cijfer 6.6, zodat het sterftecijfer met 18 procent is gedaald in een jaar tijds. Dit deelt de medisch adviseur van de stichting Nederlandse sanatoriumverzekering, dr. M. Russchen, mede in het jaarverslag van deze stich ting over 1956. Het totaal aantal ziektegevallen is niet bekend. Bij benadering kan het verloop van het ziektecijfer worden vastgesteld aan de hand van het aantal nieuwe aan tuberculose lijdende patiënten van de ge zamenlijke consultatiebureaus. In 1956 be droeg dit aantal 7674 of 7,05 per 10.000 inwoners, tegen 8725 of 8,12 per 10.000 in woners in 1955; een daling van 13 procent ten opzichte van 1955. Dr. Russchen ziet hierin het perspectief, dat de tuberculose op de duur kan worden uitgeroeid. Anderzijds waarschuwt hij echter tegen al te optimistische verwach tingen. De therapeutische mogelijkheden zijn volgens hem wellicht nog min of meer te verbeteren. De bestrijding van de tuber culose staat in ons land met zijn net van goed-geleide consultatiebureaus op be hoorlijk peil. Ook hier zullen nog ver beteringen mogelijk zijn, maar of dit tot steeds meer succes zal kunnen leiden is, volgens hem. eveneens de vraag. Hij noemt het gevaar daarom niet denkbeeldig, dat wij, zo voortgaande met de grote resul taten die tot op heden bereikt werden, toch min of meer vastlopen, zodat op de duur geen belangrijke voortgang meer geboekt zou kunnen worden. Dit zou dan uitlopen op een aanzienlijk restant van tuberculose met de dreiging van nieuwe uitbreiding, indien de bestrijding zou verslappen. Omschakeling gewenst Voorts constateert dr. Russchen dat het nog steeds veel voorkomt, dat patiënten bij wie tuberculose wordt vastgesteld, reeds bij het eerste geneeskundig onder zoek zeer ernstige en uitgebreide afwij kingen blijken te hebben. Bovendien wordt het verraderlijke karakter van de tuber culose tot op de huidige dag telkens weer gedemonstreerd door ernstige besmettin gen met opeenhopingen van ziektegevallen. Het afnemen van het aantal patiënten, dat in sanatoria wordt opgenomen heeft, aldus dr. Russchen, tot moeilijke proble men aanleiding gegeven. In dit verband noemde hij het probleem van de onbezette bedden in de sanatoria. Gedeeltelijke om schakeling tot het opnemen van patiënten, die aan andere ziekten lijden, wordt aller- wege onder ogen bezien. Het heeft echter heel wat voeten in de aarde om dit te ver wezenlijken. Men komt daarbij voor tal van medische, financiële en organisatori sche moeilijkheden te staan. Wanneer een sanatorium met een staf van bekwame artsen en toegewijd personeel jarenlang een bolwerk tegen de tuberculose is ge weest, dan is het, volgens dr. Russchen, begrijpelijk, dat overschakeling of gedeel telijke opheffing ook psychologisch moei lijk te verwerken is. Voor de Stichting Nederlandse sanato riumverzekering betekent dit alles, dat op langer termijn gezien, in de toekomst toe nemende vermindering van de werkzaam heden is te verwachten. Dr. Russchen besluit zijn jaarverslag met de opmerking dat het aanbeveling verdient, het verzekeringstechnische, ad ministratieve en medische apparaat waar over de Nederlandse sanatoriumverzeke ring beschikt, op de duur te bestemmen voor het verzekeren van de verpleegkos- ten van andere langdurige ziekten. In dit verband noemt hij de astmabe- strijding en de behandeling van de gevol gen van kinderverlamming. (Inmiddels besloot do NSV do verzekerden 'zonder premieverhoging ook tegen de gevolgen van kinderverlamming te verzekeren). Het papierbewerkingsbedrijf van de heer H. S. te Leeuwarden, gevestigd in de Grote Hoogstraat te Leeuwarden, is in de afgelopen nacht afgebrand. Een voorbij ganger bemerkte het eerste onraad, sloeg alarm en wist te bereiken dat de enige bewoner van het brandend perceel, de on gehuwde 26-jarige H. S. uit z'n slaap ont waakte en zich via hei dakraam van de buren in veiligheid kon stellen, zij het met brandwonden aan armen en gelaat. De brandweer kon slechts de naastge legen percelen tegen de vuurzee bescher men. Het brandende perceel ging met de gehele inboedel verloren. Van de aangren zende woningen en van de huizen aan de overkant zijn vele ruiten gesprongen. De politie stelt naar de oorzaak van de brand een onderzoek in. Dit is de Bristol 406 2,2 liter, die voor het eerst te zien zal zijn op de grote jaarlijkse automobieltentoonstelling, die deze maand weer in Barls Court Tot 28 oktober exposeert de vereniging St. Lucas in de nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum in de hoofdstad. Het ge heel doet sterk denken aan een bedenkelijk soort schilderijenwinkel. Enig werk rond de ingang staat daar buiten en lijkt achter gebleven van andere tentoonstellingen: „abstracte" mozaïkjes van Dobbelmann, metaalplastieken van W. Hooft en een uit stekend stilleven van Willem Kouwer, één der beste zaken van deze expositie. Te weinig in aantal zijn de andere lof waardige schilderijen om het geheel op een aanvaardbaar gemiddeld peil te trekken. Twee Amsterdamse Joffers Lizzy Ansingh en Jacoba Surie deden zich vertegenwoordigen en ook Sorella de zus ter van eerstgenoemde, zond bezienswaar dige doeken in. We ontmoeten een bijzon der fraai stilleven van de nestor der Haar lemse schilders, H. F. Boot, temidden van helaas veel het plezier hieraan hinderende narigheden. Colnot was nooit het minste in zijn winterlandschappen. Fraai is ook een donker werk „Boerenjongen" van Jan Cuppen te noemen. W. J. Dijk en David Schuilman stuurden goede aquarel len in. De werken van H. H. Kamerlingh Onnes en Ger Lanseweg verdienen een be tere omgeving. Hoezeer is verder het kunstenaarschap van de arts J. A. Philips- zoon te prefereren boven veler vakman schap. G. F. van Schagen en Swagemakers bezitten beide. Herdacht worden wijlen Sam van Beek, H. B. Dieperink, A. G. Hulshoff Pol, Jan Sluijters en de pottenbakker Just van De venter. Aanvullingen op het gebied, waar op de laatste werkzaam was, aan de ten toonstellingen van St. Lucas zijn niet zo kwaad. Louise Rubbens en Rijk van Scherpenzeel zorgden onder meer hier voor. Bob Buys De commissie van toezicht op de rijks academie van Beeldende Kunsten in Am sterdam zal de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen mr. R. G. A. Höppener verzoeken aan de 25- jarige Amsterdamse beeldhouwer Gooit zen de Jong een stipendium ter beschik king te stellen om tijdens een buitenlandse studiereis zijn talenten verder te ontwik kelen. De jury van de wedstrijd om de Prix de Rome voor vrije beeldhouwkunst 1957 heeft De Jong voorgedragen voor toe kenning van de zilveren erepenning. Hij is verloofd met Emmy Eerdmans, die dit jaar de Pi'ix de Rome voor vrije schilderkunst won. De opgave voor de wedstrijd waaraan vier kandidaten deelnamen was een beeld in klei te veiwaardigen (hoogte (1,20 meter) met als onderwerp „Suzanna op het moment dat zij verzucht: „Ach in wat grote nood ben ik" (Daniël 22, Apocrieve Boeken). In het donderdagmiddag bekendge maakte rapport vermeldt de jury onder andere dat de resultaten van de wedstrijd beneden de verwachtingen zijn gebleven. Het werk van Gooitzen de Jong is naar haar oordeel het meest gaaf van expressie. De jury had waardering voor de subtiele wijze waarop het gegeven is benaderd, maar de meerderheid der leden zag echter zoveel plastisch zwakke elementen, dat zij voor het verlenen van de hoogste onder scheiding gouden erepenning geen aanleiding vond. Met ingang van 1 oktober is een nieuwe en meer soepele regeling van kracht ge worden ten aanzien van de meldingsplicht voor vreemdelingen, die ons land bezoe ken. De nieuwe regeling houdt in, dat vreemdelingen die niet visumplichtig zijn, zich niet meer bij de politie of de vreem delingendiensten behoeven te melden, wanneer zij binnen 3 maanden na hun aankomst ons land weer verlaten. Zij be hoeven in dat geval dus niet meer een ver blijfsvergunning aan te vragen. Een vreemdeling, die voor een periode van meer dan 3 maanden ons land bezoekt, moet echter binnen 8 dagen na zijn aankomst de politie daarvan in kennis stellen en een verblijfsvergunning aanvragen. Tot nu toe was de maximum termijn, waarbinnen men zich niet behoefde te melden, 1 maand. Bovendien kunnen vreemdelingen, die hier reeds langer dan 5 jaar verblijf hou den en wier verblijf voor onbepaalde tijd is toegestaan (de z.g. gevestigde vreemde lingen) in het vervolg bij de politie een verblijfsvergunning voor maximum 5 jaar aanvragen. Vroeger werden deze slechts voor de tijd van 1 jaar verstrekt en moes ten zij zich dus ieder jaar melden. Voor hen, die vreemdelingen nachtverblijf ver strekken, blijft de verplichting bestaan daarvan binnen 24 uur de politie in kennis te stellen. AMSTERDAM Dinsdag eisten de aandelen Koninklijke Olie de grootste aandacht van de beurs voor zich op, in afwachting van het te verwach ten interim dividend dat onveranderd bleef op 1,50 (71/2 percent). Donderdag trok de oliehoek opnieuw grote aandacht door be kendmaking der plannen van de Konink lijke Shell groep om begin 1958 over te gaan tot de uitgifte van aandelen tot een bedrag van 800 a 1.000 miljoen gulden. Tevens zal de „Shell" Transport een soortgelijke uit gifte openstellen tot een bedrag van 40 a 55 miljoen pond sterling. Deze emissies ko men op een zeer ongunstig tijdstip wegens de komende woningbouwlening. Tevens ko men zij in een markt, die grote behoefte had aan gunstig en dus stimulerend nieuws. Ter beurze meent men vrijwel algemeen, dat de emissies als baissefactor voor de markt moeten worden beschouwd. Deze mening werd al spoedig bewaarheid want in de niet-officiële ochtendhandel kwamen belangrijk lagere koersen tot stand. Ko ninklijke opende op 180 tegen woensdag 190, een koersverlies dus van 10 (50 punten oude omrekening). Door aanhou dende publieke verkopen, waartegenover hoegenaamd geen vraag aanwezig was, brokkelde de koers af tot 178. De steun- orders van Parijs konden de scherpe daling niet verhinderen. Ook Unilever was ge voelig lager en liep na 346 achteruit tot 339 (slotkoers woensdag 353). Philips verloor 10 en AKU 6 punten. Van een paniekstem ming was volstrekt geen sprake. Het ge voelige koersverlies was niet in overeen stemming met de omzetten. De handel, speciaal van de internationale waarden, heeft zich voornamelijk in de niet-officiële ochtendhandel voltrokken. In de officiële beurs werd er meer gesproken over de problemen van de dag dan dat er handel gedreven werd. Het publiek was overwegend, zij het met geringe orders, aan de markt waartegenover vraag bestond van de arbitrage. Tegen het slot van de markt trad een herstel in. Kon. Olie opende door middenkoersaanbod op 178.10 om geleide lijk aan te trekken tot 179,60. Ten op zichte van gisteren ongeveer 10 ofwel 50 punten (oude omrekening) lager. Unilever opende op 337, liep op tot 339V2 om op on geveer 339 te sluiten, ongeveer 14 punten beneden woensdag. Ook Philips herstelde zich van 236 tot 238V2 tegen woensdag 248. De scheepvaartfondsen, die 's morgens niet aan de beurt waren gekomen, werden aangeboden. Holland-Amerikalijn min 5, Van Ommeren min 6, Van Nievelt eveneens min 6. Scheepvaart Unie min 4, terwijl de overige waarden 1-3 punten lager waren. Het verlies moet hier ook grotendeels wor den toegeschreven aan het gebrek aan kooporders. De staatsfondsen wilden bij de flauwe stemming blijkbaar niet achterblij ven en waren over de gehele linie /-V2 percent beneden woensdag. Van de cultures werd Senembah 3 punten lager vernomen op het passeren van het dividend (v.j. 7 pet). Amsterdam Rubber min 1, Verenigde Deli min 2 en HVA werd 4 punten lager geadviseerd. Prolongatie 5 pet. (ANP). NEW YORK De aandelen ondervonden aanvankelijk een reactie op de stijgende tendens van woensdag, maar tegen beurseinde werd de stemming weer vast en sloot de lijst over de gehele dag genomen met een kleine avans. Hoe klein ook het algemeen Dow Jones gemiddelde gaf een stijging aan van 0.11 punten was de avans toch zeer ge zond, gezien de laagste dagwaarden. En kele fondsen sloten zelfs twee dollar boven hun laagste dagwaarde. De aanvankelijke daling werd beschouwd als een normale reactie op de stijging van de laatste twee dagen, tijdens welke de to tale waarde der ter beurze genoteerde fondsen met meer dan drie miljard dollar toenam. Later in de middag heerste er wederom ter beurze een lusteloze stemming door de baseballwedstrijden in het Yankee Sta dium. Toen aan deze wedstrijden echter een eind was gekomen nam de beursacti- viteit weer toe en liepen de koersen op. Het industriegemiddelde kwam van 465.03 op 465.82; dat voor spoorwegen kwam van 126.02 op 126.13 en dat voor openbare nutsbedrijven van 67.04 op 66.83. De omzet bedroeg i.590.000 aandelen tegen 1 760.000 op woensdag. (UP) in Londen zal worden gehouden. De carrosserie van dezevierpersoons wagen met twee portieren werd vervaardigd in Zwitserland. Het nieuwe model, dat alleen voor export bestemd is, is uit gerust met schijfremmen op alle vier de wielen. 3Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew. Philips Gloeil. pref. Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater 4 Vorige koers Slotkoers gisteren 79l3/i8 87% 143 54 266% 173 241 205 230 237/4 135 338 192 794 178,90 59 109,— 145 131% 203 98 67 185 147 151 154 42 40/4 777/ie 27% Heden 13.45 uur 79% 87% 146 266' 173 240 200 232% 237 135* 335 192 800 179, 59 109, 148 132% 205% 98 66 187 147 151 154* 52% 42% 60% 40% 76% 27% Na een langdurige ziekte is te Haarlem in de leeftijd van negenenvijftig jaar over leden dr. J. G. Hoge, die van 1933 af ge neesheer-directeur is geweest van de Mariastichting te Haarlem. Van april 1927 af was hy aan het ziekenhuis verbonden. De thans overledene is in 1898 te Emmer Compascum geboren, doorliep de H.B.S. te Coevorden en heeft aan de universiteit in Groningen gestudeerd. In 1926 slaagde hij voor het artsexamen en in 1931 promo veerde hij tot doctor in de medicijnen op een proefschrift, getiteld „Uraemie door gebrek aan keukenzout". Dr. Hoge was aan vankelijk assistent aan de Mariastichting en later korte tijd bij zijn promotor prof. dr. L. Polak Daniëls te Groningen. Na het behalen van de doc torstitel vestigde dr. Hoge zich te Haarlem als specialist in in wendige ziekten en stofwisselingsziekten. Na het vertrek van dr. J. Th. Peters werd dr. Hoge met ingang van 15 juli 1933 be noemd tot geneesheer-directeur van de Mariastichting te Haarlem. De thans over ledene heeft zich intensief bewogen op medisch-sociaal terrein. Zo hadden onder meer de kindervoeding en de bestrijding der tuberculose zijn levendige aandacht. Voorts heeft hij ten dienste van het Wit- Gele Kruis en de R.K. Huishoudschool zijn krachten aangewend. Ook maakte dr. Hoge enige tijd deel uit van de gemeenteraad van Haarlem, waarin hij de K.V.P. ver tegenwoordigde. Veel werk heeft hij verricht ten bate van de Mariastichting en in de loop der jaren ontstonden belangrijke uitbreidingen. On der zijn leiding zijn tal van verbeteringen tot stand gekomen. Dinsdagochtend 8 oktober worden in de kapel der Mariastichting uitvaartdiensten gehouden, waarna om kwart over twaalf de begrafenis volgt op het Sint Adelbertus- kerkhof te Bloemendaal. Voor de volledig bezette Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum te Haarlem trad donderdagavond onder auspiciën van het Haarlems Comité voor Kamermuziek de Amerikaanse harpiste Mildred Dilling op. Aanwezig waren ook de heer Philip Young, ambassadeur der Verenigde Staten in Nederland en de Haarlemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk. Het bonte programma, dat naast enkele authentieke werken, veel bewerkingen be vatte alsmede oorspronkelijke clavecimbel- muziek, bewees, dat de concertgeefster haar instrument tot in de finesses beheerste. Helaas bleek bok dat de litteratuur voor de harp als solo-instrument tot op heden weinig van waarde bevat. De Franse school, die steeds veel gevoel voor de mo gelijkheden van de harp toont, was hier vertegenwoordigd met een tweetal klank schilderende werkjes van Marcel Tournier, die zich daarin bij componisten als Grovlez en Ibert aansluit. Fraai geïnstrumenteerd voor de harp, met karakteristieke aanwen ding der verschillende registers, was ook de adaptatie van een anonieme Siciliana door Respighi. Enkele hedendaagse Amerikaanse com posities streelden ongetwijfeld het oor door een bijna exuberant gebruik van alle op de harp mogelijke technieken en timbres, waarbij de harpiste met de nagels als met de vingertoppen tokkelde, met de vlakke handpalm op de snaren sloeg, cirkelvor mige glissandi met twee handen uitvoerde en flageoletten tegen een fond van gam ma's of gebroken akkoorden plaatste. Veel meer dan een kleurig sonoor vuurwerk beleefde ik er persoonlijk niet aan. De transcripties van clavecimbelstukken uit de achttiende eeuw (Handel, Bach, Couperin) konden, ondanks het uiterst beheerste en ritmisch exacte vingerspel, de eigenlijke klankensfeer van deze muziek niet doen vergeten. Aan het begin van de avond had de harpiste nog een kort résumé van de ge schiedenis en speelwijze van de harp ge geven. Zij toonde hierbij ook enkele mo dellen uit vroeger tijd, onder meer een Ierse harp en een exemplaar uit Midden- Afrika, dat wellicht nog de vorm heeft van het instrument dat de koningin van Scheba van Salomo ten geschenke kreeg. De korte causerie was boeiend en gekruid met humor. Het bespelen van de harp be hoort tot de vroegste bezigheden van de mens, volgens de bijbel: het is de vierde in successie na de landbouw, de veeteelt en het maken van tenten. Bij sommige mensen echter neemt deze arbeid een zo lage rang in dat zij er niet eens in dit, maar pas in een ander leven aan toe zul len komen, misschien. Sas Buiige Het staat thans vast, dat de sleepboten „Hector" en „Stentor" maandag naar Ra venna aan de Adriatische Zee in Italië zullen vertrekken. Alleen de weersom standigheden zouden het vertrek nog kun nen tegenhouden. De „Hector" zal op deze reis de „Stentor" op sleeptouw nemen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13