GRIEP? Financiering tegen marktvoorwaarden is een goede inflatiebestrijding Royal non iron Kans op nachtvorst PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Reële rente lokt kapitaal Bijenkorfle> ering bij voorbaat succes Gemeentelijke vrijheid verder beknot Wereldnieuws ocli ió Uet zo j 2 GROTE HOUTSTRAAT Tweka wollen wevenit damesjaponnen ƒ57.50 - 62.50 50 Oliebronnen op Sumatra niét terug aan de Shell Ontsparing in september bij Rijkspostspaarbank Export-Import Bank leent Indonesië vermoedelijk 30 miljoen dollar Twintig man ontslagen bij Diepenbrock en Reigers Philips neemt fabrieken van n.v. Thermion over Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Weer tomateninvoer Frankrijk en de EBU Beursomzetten september Met "AKKERTJES" bent U xó beter*! De Sabena in 1956 België en het Europese vrijhandelsgebied Minister Erhard contra Duitse mijnindustrie Hoge Autoriteit over de Duitse kolenprijzen Netam werkt gunstig Lange damespantalons SPORTHUIS SC HOLTE STRIJD HAMERS VRIJDAG 4 OKTOBER 1957 De Bijenkorf is deze week met een 6 percent 15-jarige lening aan de markt ge komen. welke wordt uitgegeven a 100 percent als een duidelijke illustratie van de verhoudingen, welke er thans op de kapitaalmarkt in ons land bestaan. De lage rentestand heeft de inflatie in de hand gewerkt en de regering heeft zich allangs genoopt zien het disconto te ver hogen als een van de middelen om de in flatie te bestrijden en zowel zij, als het bedrijfsleven zal zich bij de hogere rente stand moeten aanpassen. Naarmate een hogere rente wordt geboden neemt het kapitaalsaanbod toe. De Bijenkorf accep teert thans de realiteit en biedt het kapi taal 6 percent voor een 15-jarige lening, welke bovendien niet vervroegd kan wor den afgelost en waarvan de periodieke aflossing pas in 1963 aanvangt. De kopers van deze obligaties zijn dus in elk geval vijf jaar achtereen zeker van een rente van 6 percent en er behoeft dan ook geen twijfel over te bestaan of deze lening zal voor De Bijenkorf een succes worden. Deze emissie accentueert intussen het feit dat we thans in een periode van kapitaals- schaarste leven, welke op de oude obliga ties uiteraard een koersdrukkende invloed heeft en de obligatiemarkt behoudt daar om tot dusver haar neiging tot dalen, hoe wel voor sommige oude leningen van de Staat en ook van industriële ondernemin gen 't effectieve rendement reeds tot 5Vi a 6 percent is gestegen. De kapitaalsschaarste stelt de regering voor een groot probleem, dat uit de kunst matig beïnvloede conjunctuurontwikke ling is voortgevloeid en dat, zoals bekend, vooral de gemeenten in een impasse heeft gebracht. In zijn miljoenennota heeft minister Hofstra aan dit vraagstuk aan dacht moeten schenken en een poging ge daan althans de financiering van de wo ningbouw mogelijk te maken door ten be hoeve daarvan voor de gemeenten f540 miljoen beschikbaar te stellen. Uit een brief, welke thans door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aan de regering is gezonden blijkt echter dat men wel dankbaar, maar niet voldaan is. In de eer ste plaats wordt betwijfeld of genoemd bedrag voor een geheel jaar voldoende zal zijn, maar voorts maakt men zich zorgen over de verdelingsmaatstaf, welke bij de verschaffing van kapitaal aan de gemeen ten zal worden aangelegd. Bovendien acht men ook hier de gemeentelijke autonomie bedreigd en ziet men nog geen uitweg voor de overige financieringen en de consolidatie van de grote vlottende schuld (f 1 3/4 mil jard). welke een blijvend element van on zekerheid in het gemeentelijk herstel blijft vormen. Staat en gemeenten Minister Hofstra heeft in zijn miljoenen nota over de uitgifte van een grote wo ningbouwlening tegen marktvoorwaarden gesproken, welke lening echter door de Bank van Nederlandse Gemeenten zal worden uitgegeven. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten zegt nu in haar brief dat met betrekking tot de overige kapitaalsvoorziening de mogelijkheid in het vooruitzicht is gesteld om tegen markt voorwaarden te lenen, maar wij betwijfe len of dit uit de nota van de minister valt te lezen. Maar in elk geval wordt door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ADVERTENTIE aan de minister in ernstige overweging gegeven het rentegamma aan de markt voorwaarden aan te passen, opdat de ge meenten ook voor de consolidatie van haar vlottende schulden leningen zullen kun nen uitgeven. Er valt iets voor te zeggen dat men in deze tijd de gemeenten niet ge heel en al vrij laat in haar investeringen en de financiering daarvan, maar aan de andere kant is de financiering van de ka pitaalsbehoeften der gemeenten^ via de Bank voor Nederlandse Gemeenten een verdere stap op de weg naar het dirigisme. Het kan wel niet anders of de hoge rentestand, nu weer aan de dag getreden door de emissie van De Bijenkorf, moet ook zijn invloed op de aandelenmarkt doen gelden. Want naarmate men van obligaties een hogere rente maakt, wenst de belegger o een hoger rendement van de aandelen en de hoge rentestand is dan ook een van de redenen waarom er op de aandelenmarkt tot dusver nog geen her stel is ingetreden. Het feit echter dat vele aandelen thans een rendement van 7 tot 9 percent opleveren wijst er op dat men in deze tijd wel erg bang is voor risico's en daarom een terughoudendheid aan de dag legt, welke op de aandelenmarkt de omzetten tot minimale bedragen heeft doen dalen. Men is zowel hier als in New York geneigd de zaken thans van de don kere kant te bekijken. Wij zijn er echter bijvoorbeeld van overtuigd dat minister Zijlstra in de daling van de grondstoffen- prijzen en in de daling van de vrachten, zomede in de lichte vermindering van de werkgelegenheid hoopvolle motieven ziet voor zijn politiek van prijs- en loonstabili- satie. Export verminderd Uit de cijfers, welke het C.B.S. publi ceert over de per 30 juni j.l. bij het Neder landse bedrijfsleven openstaande orders valt voor de meeste groepen een terug gang te constateren, hoewel niet van grote omvang. Bij de kledingindustrie echter is het indexcijfer nog hoger dan drie maan den geleden en is vooral het ordercijfer van de export verbeterd. De metaalindus trie geeft een verlaging van 160 tot 156 te zien, waarin ook de verminderde orders in de scheepsbouw tot uitdrukking komen. Maar de scheepsbouw zit tot over enige jaren vol en zolang van annulering van orders geen sprake is, blijft er in deze tak van bedrijf nog werk aan de winkel. De omzetten van de Nederlandse in dustrie zijn in het tweede kwartaal van 1957 nog groter geweest dan in het eerste, n.l. f 7248 miljoen tegen f 7127 miljoen, waarbij het teleurstellend is dat ten aan zien van de export een teruggang valt te constateren. Gunstige vooruitzichten Het is wel duidelijk dat de maatregelen, welke worden genomen om de inflatie tegen te gaan voor het Nederlandse be drijfsleven tot een gezonde ontwikkeling te komen, niet in slechts enkele maanden het gewenste resultaat hebben. Het was te verwachten en door de minister van Fi nanciën trouwens in uitzicht gesteld dat de Nederlandse betalingsbalans over het eerste halfjaar van 1957 een tekort zou opleveren. Dit wordt thans met f 519 mil joen vermeld tegen een tekort van f 207 miljoen in het eerste semester van 1956. Dat het, ondanks een toegenomen tekort op de handelsbalans van f 888 miljoen, niet groter is, is te danken aan het diensten en kapitaalverkeer. Pas langzamerhand zal de bestedingsbeperking zich laten gelden en naarmate dit het geval is, zullen ook handels- en betalingsbalans een beter beeld vertonen. Tenslotte zal ook de kapitaalmarkt er door worden beïnvloed en ook aan de stijging van de rentestand zal weer een eind komen. Het veld winnen van de over tuiging dat aan de waardevermindering van het geld een halt wordt toegeroepen, zal het sparen in goederen doen afnemen en het sparen in geld bevorderen. En dit is vereist om over het dode punt heen te komen. Ook de effectenbeurs zal dan weer een andere richting inslaan. Er wordt ech ter, zoals men dat op de beurs zegt, niet aan de bel getrokken als dit gaat gebeuren. En men kan er ook te lang op willen wachten. ADVERTENTIE Het hemd dat zichzelf betaalt (niet strijken) Grote Houtstraat 96 Telefoon 12210 De Indonesische minister van Industrie, Ingkiriwang, heeft te Djakarta de berich ten, als zouden de oliebronnen op Noord- Sumatra teruggegeven worden aan dé B.P.M. tegengesproken. Hij verklaarde dat de Indonesische regering niet voornemens is de bronnen weer ter beschikking te stel len van de B.P.M. (Shell). De Nederlandse vertegenwoordiger van de B.P.M. in Indonesië, de heer B. Schef- fer, heeft kortgeleden verklaard dat zijn maatschappij vertrouwt dat een bevredi gende oplossing van de reeds geruime tijd hangende kwestie van de oliebronnen ge vonden zal worden. Deze verklaring was op sommige plaatsen uitgelegd als de ver wachting dat de B.P.M. de bronnen terug zou krijgen. (UP). Bij de Rijkspostspaarbank werd in sep tember bijna 4 min. gulden ontspaard. Deze dalende tendentie moet onder meer als een gevolg van de bestedingsbeperking en de ontwikkeling van de rentestand wor den gezien. In welke mate deze factoren een rol spelen is niet aan te geven. Het ingelegde bedrag is sterk afgenomen. Dat desondanks de ontsparing beperkt bleef tot het bovengenoemde bedrag, is te dan ken aan de vermindering in de opgenomen gelden, aldus de R.P.S. In september werd ingelegd f 48,5 min en terugbetaald f 52.3 min, hetgeen een negatief spaarverschil opleverde van f3,8 min (vorige maand f 4,4 min en in septem ber vorig jaar f 5,8 min). In 1957 is tot dusver bij de R.P.S. ge spaard f45,0 min tegen f 189,1 min in het zelfde tijdvak van 1956. Het saldo-tegoed per ultimo september bedraagt f 1958,1 min (vorige maand f 1961,9 min en ulto sep tember vorig jaar f 1886,0 min). De Export-Import Bank te Washington heeft medegedeeld het Indonesische ver zoek, een lening van 30 miljoen dollar toe te staan, „in welwillende" overweging" té zullen nemen. Functionarissen van de Ex port-Import Bank" 'verklaarden tegenover een verslaggever van United Press het hoogstwaarschijnlijk te achten dat de le ning wordt verstrekt. De bestedingsbeperking, import-belem mering in Frankrijk en verbetering in de fabricagemethode van een aantal pro- dukten hebben, naar de directie der Koninklijke Fabrieken Diepenbrock en Reigers n.v. te Ulft ons meedeelt, tot wij ziging in de personeelsopbouw aanleiding gegeven. Daardoor is op een totaal van 1400 man personeel een overcompleet van plus minus 20 man ontstaan; 30 andere werknemers konden, gezien de ordervoor- raad, naar de gieterij-afdelingen van het bedijf worden overgeplaatst. De n.v. Philips te Eindhoven heeft het fabriekscomplex te Lent in Gelderland van de n.v. Thermion - tot dusver toeleverings bedrijf op fijn mechanisch en elektronisch gebied - overgenomen. Het personeel, dat ongeveer 170 personen telt, zal in de ge legenheid worden gesteld om in Lent werk zaam te blijven. Het ligt in de bedoeling van Philips deze fabriek te maken tot een afdeling van haar fabrieken te Nijmegen. Sarakreek Goudvelden De goudproduktie der n.v. Sarakreek Goud velden heeft in de eerste 9 maanden van 1957 78.945 gram bedragen tegen 86.985 gram in de eerste 9 maanden van 1956. De produktie van het eigen mechanisch bedrijf is gestegen, die dei- onderhuurders daarentegen teruggelopen. Volgens een mededeling van het pro- duktschap voor Groenten en Fruit bestaat met ingang van 1 oktober de mogelijkheid om verse tomaten in ons land in te voeren uit de daarvoor in aanmerking komende landen. Verder is thans ook de invoer van bonen uit andere landen dan België en Luxemburg in ons land weer toegestaan. Frankrijk had in september een tekort van 29.634.000 dollar in de Europese Be talingsunie, het laagste maandcijfer sedert mei van het vorig jaar. In augusuts be droeg het tekort 47.600.000 dollar. Finan ciële deskundigen schrijven de gunstiger tendens toe aan de devaluatie van de Franse frank. De omzetten op de aandelenmarkt van de Amsterdamse effectenbeurs hebben zich in september wederom op een lager peil bewogen dan in augustus en hebben met een nominaal bedrag van f 29.546.663 zelfs het laagste maandniveau bereikt van dit jaar. Alleen februari was een kleinig heid hoger met nominaal f 29.696.836. De bsste maand tot dusver was mei met een omzet in aandelen van f46.648.316. In de periode januari/september is in aandelen verhandeld voor een gezamenlijk bedrag van f330.992.816, hetgeen lager is dan in de eerste negen maanden van 1956, toen een omzet werd gemaakt van f373.821.184. In september werd in obligaties omge zet voor een nominaal bedrag van slechts f47.824.815 tegen f60.562.682 in augustus, welke de beste maand voor obligaties van het jaar was. De obligatie-omzet in januari/september beliep f416.852.588, eveneens een lager bedrag dan in de eerste negen maanden van het vorige jaar, toen werd verhandeld voor f451.920.847. Er werden in diezelfde periode 135.515 certi ficaten van Amerikaanse shares omgezet tegen 149.178 verleden jaar. De beurs heeft zich in seotember in dalende richting bewogen, hetgeen blijkt uit het ANP-CBS beursindexcijfers, basis 1953 is 100. Het algemeen indexcijfer was op de eejste beursdag van de maand nog 219.01; op.de laatste beursdag was het in gezakt tot 196,37. ADVERTENTIE WEERRAPFORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland: heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur zwaar bew. nnw licht bew. w •o .Sb 5D De depressie die gisteren op een groot deel van de Noordzee een noordwester storm veroorzaakte, is het afgelopen et maal via Noorwegen en Zweden naar het oosten getrokken. Om 7 uur vanochtend lag het centrum met een barometerstand van 982 millibar nabij Helsinki. Het kou- Stockholm front van de depressie passeerde gisteren Oslo geheel Nederland, waarna opnieuw polaire Kopenhagen regenbui nw luchtmassa's binnenstroomden. Aberdeen Hierin kwamen plaatselijk enkele lichte Londen buien tot ontwikkeling. Het nabij Ierland Amsterdam gelegen gebied van hoge druk veranderde Luxemburg weinig van plaats. Wel neemt het nu iets Parijs in betekenis af. Er zijn aanwijzingen, dat Bordeaux zich bij de zuidkust van IJsland een nieu- Grenoble we storing ontwikkelt. Daar in dit gebied Nice de nog steeds krachtige bovenwinden naar Berlijn het zuidoosten zijn gericht, zal deze sto- Frankfort ring naar de Noordzee gaan bewegen. In München verband hiermede is het waarschijnlijk, Zürich dat er morgen plaatselijk in Nederland Genève weer enige regen gaat vallen; voordien Locarno passeert evenwel een zwakke rug van Wenen hoge druk, zodat nachtvorstgevaar aanwe zig is. a o 10 9 12 zwaar bew. windst. 11 onbewolkt windst. 14 licht bew. nw 14 half bew. nnw 10 zwaar bew nno 13 zwaar bew. nw 17 zwaar bew. n 13 onbewolkt nnw 20 onbewolkt w 10 regen w 13 zwaar bew. wnw 13 mist windst. 15 onbewolkt windst. 14 mist windst. 17 Innsbruck Rome Ajaccio Zaterdag 5 oktober Zon op 6.49 uur, onder 18.11 uur. Maan op 16.37 uur, onder 3.14 uur. Maanstanden 8 okt. 22.42 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 5 oktober Hoog water: 1.34 en 14.03 uur. Laag water: 9.27 en 21.43 uur. zwaar bew. w zwaar bew w zwaar bgw. no zwaar bew. ono regen nno half bew nnw zwaar bew. n regenbui nno half bew. nw licht bew. w licht bew. nw laagh. mist windst. Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb zwaar bew. zw 15 17 20 24 M <y G SS 10 3 10 0,6 0 2 0 0 0 0 0 2 0,1 0 0 0 0 0 0 1 0 4 1 1 2 1 1 0,1 1 De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena maakte over het jaar 1956 een winst van 77.4 miljoen franks na aftrek der belasting en een bonus van 40.413.651 franks aan de werknemers. De totale transportinkomsten beliepen een bedrag van 2305 miljoen franks, een toeneming met 17 percent over 1955. De Sabena vervoerde in 1956 526.594 pas sagiers, 16,9 percent meer dan het jaar daarvoor en vloog 95.181.430 ton/kilome ters, een toeneming over 1955 met 15 per cent. De helikopterdienst van de Belgische maatschappij vervoerde 17.000 passagiers en is nog steeds de enige internationale dienst in zijn soort. Maudling confereerde in Brussel De Belgische regering, aldus de minister van Buitenlandse Handel Henri Fayat, ge looft niet dat onoverwinnelijke moeilijk heden zullen rijzen bij de instelling van een Europees vrijhandelsgebied. Minister Fayat en zijn collega van Buitenlandse Za ken, Viktor Larock, spraken donderdag drie uur met de Engelse deskundige be treffende het vrijhandelsgebied, Reginald Maudling. Maudling brengt een kort bezoek aan Brussel. Hij zal eveneens in Bonn en Rome besprekingen voeren betreffende de op richting van een vrijhandelsgebied. De voorzitter van de Westduitse mijn- werkersbond H. Gutermuth heeft een brief aan minister Erhard gezonden, waarin hij hem verzocht geen maatregelen te nemen, die de werkgelegenheid in de Duitse mij nen en de welstand der mijnwerkers in gevaar kunnen brengen. Hij waarschuwde tegen de afschaffing van de invoeregalisa- tiebelasting op buitenlandse kolen en het bevorderen van de invoer van Amerikaan se kolen, welke maatregelen volgens de mijnwerkersbond een terugslag op de Duitse kolenindustrie zouden hebben. De Hoge Autoriteit der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft met verbazing kennis genomen van de recente verklaringen van de Westduitse minister van Economische Zaken, prof. dr. L. Er hard, naar aanleiding van de prijsver hoging, waartoe de kolenmijnen van het Roergebied hebben besloten, zo heeft een woordvoerder van de Hoge Autoriteit be kend gemaakt. De Hoge Autoriteit, die zich in een woensdag gehouden zitting met de kwestie van de Duitse kolenprijzeri heeft bezig ge houden, is van oordeel, dat het gesprek van Erhard met de Duitse mijnbouw over de prijzen nauwelijks in overeenstemming is te brengen met het verdrag der gemeen schap en zij vreest, dat de nieuwe maat regelen op het gebied der energiepolitiek, die door minister Er-hard worden over wogen, de doelen van haar, in haar jongste jaarverslag uiteengezette kolenpolitiek op lange termijn in 'gevaar zullen brengen. Deze politiek houdt, gelijk bekend is, be vordering van de investeringen in de kolen- mijnbouw in. De in 1957 behaalde omzetten en resul taten der n.v. Netam kunnen bevredigend worden genoemd. Dit geldt ook ten aan zien van de huidige orderportefeuille. Zo als in het jaarverslag over 1956 reeds werd medegedeeld, heeft de bestedings beperking in bepaalde afdelingen van het bedrijf haar invloed doen gelden. Het is echter mogelijk geweest deze terugslag in andere sectoren grotendeels op te vangen. 11. Men moet nooit een brandweerman van een brandje wegtrekken, want dan wordt hij ernstig boos_ Het is dan ook te begrijpen, dat de brandmeester zich hevig opwond, toen iemand zomaar met zijn auto wegreed, hem met slang en al meesleurend. Hij kon niet zien, wie het was, die hem deze streek leverde, maar ook ongezien had hij een hekel aan de dader en hij gaf dit luid te kennen. „Salamanderse auto dief!", riep hij, „saboteur! Uitgeklopte asla! Wil je wel eens gauw stoppen?! STOP zeg ik! Stop, of ik zalVerder kwam hij niet, want de auto stopte nu zo abrupt, dat de arme brandmeester bonkend met zijn schedel de achterzijde ramde. Dit maakte hem zo duizelig, dat hij voorlopig niets anders kon doen, dan met gesloten ogen naar het gegons in zijn oren luisteren Toen Panda enkele ogenblikken later kwam aanhollen, lag de brandmeester nog steeds duizelig op de grond, geheel om wikkeld met zijn eigen brandslang. Een grote brandweerman, met een woeste baard, stond erbij en keek grijnzend op hem neer. „Hela!", riep Panda, „wat is hier gebeurd?! Heeft u dit gedaan?" „Huh?" gromde de gebaarde brandweerman, op kijkend, „wat moet je? Loop door, kwajon gen, en bemoei je met je eigen zaken!" ADVERTENTIE effen en gestreept maten 36 t/m 46 Gierstraat 59 - Tel. 21346 - Haarlem Winter In West-Duitsland heeft een koufront vanuit het noorden regen Ge bracht en de temperaturen 's nachts tot beneden het vriespunt doen dalen. Er wordt nog kouder weer voorspeld. Baas boven baas In Rusland wordt een kernenergiecentrale van 42.000 kilowatt gebouwd, 84 keer zo groot als welke andere kernenergiecentrale in de wereld ook, zo bericht radio Moskou. Mislukking Op de proefbaan voor ge. leide projectielen te Cape Canaveral, de Amerikaanse staat Florida, is 'op nieuw een projectiel tot ontploffing ge. komen, waarschijnlijk een „Thor". Er is slechts één „Thor" met succes gelan ceerd. Verscheidene malen zijn proeven met dergelijke projectielen mislukt. Tot op heden is nimmer bekendgemaakt, of er bij een mislukking doden of gewon den waren te betreuren. Kandidaat De republikeinse senator William Knowland heeft zich formeel kandidaat gesteld voor het gouverneur schap van de Amerikaanse staat Califor- nië. De tegenwoordige gouverneur Good win Knight, eveneens een republikein, heeft zich herkiesbaar gesteld. De gou verneursverkiezingen worden in juni 1958 gehouden. Kanker Het afgelopen jaar zijn in Enge land en Wales 18.186 personen overleden aan longkanker, tegen 17.272 in 1955, Meer dan de helft van het aantal over ledenen was tussen 45 en 64 jaar oud. Voorts pleegden in 1956 5282 personen zelfmoord, meer dan in een enkel voor afgaand jaar. Injectiepistool Amerikaanse legerartsen hebben een nieuw inspuitingsapparaat in gebruik genomen bij de inenting van soldaten tegen aziatische griep en kin derverlamming. Het is een „inentings pistool" dat de entstof als het ware met sterke druk door de huid perst en dus geen prik geeft. Het kan vele malen gebruikt worden voor het een nieuwe vulling behoeft. (DPA). Verworpen Een congres van de Luther se kerk in Zweden heeft te Stockholm een voorstel vrouwen tot de kansel toe te laten met 62 tegen 36 stemmen ver worpen. Eindelijk De stad Molotov heeft haar oude naam, Perm, teruggekregen, aldus meldt het Russische persbureau, Tass. Maanden geleden hadden de inwoners van de stad in de westelijke Oeral, reeds om deze naamsverandering verzocht. Parelgraf In opdracht van de Japanse vereniging van parel-exporteurs zijn drieduizend pond parels van inferieure kwaliteit in een diep meer gestort. De waarde van deze parels die ver nietigd werden met het oog op de be palingen omtrent export-kwaliteit wordt geschat op 1,8 miljoen gulden. De eerste van de vijftig kisten werd door een Japanse „parel"-koningin, met een kost baar pareldiadeem op het hoofd, over boord gezet. Een sjinto-priester bad „voor de eeuwige rust" van de verdron ken parels. Studio Een Russische wetenschappe lijke expeditie is met het schip „Zarya" onderweg naar de Azoren, waar zij de onderzeese vulkanische uitbarsting bij Angra do Heroisme gaat bestuderen. De erupties nemen in kracht en aantal af, De top van de krater is tot vijfenveer tig meter boven de zeespiegel aange groeid. Verkeer In augustus zijn in West-Duits land 1.268 mensen omgekomen tenge volge van verkeersongelukken; 38.981 mensen werden gewond. In totaal ge beurde er 30.054 ongelukken. In verge lijking met augustus 1956 was dit aantal 3.4 percent lager. Geen bewijs De politie te Frankfort aan de Main heeft meegedeeld, dat er geen bewijzen gevonden zijn, dat men de vroegere Sovjet-spion Nikolai Kochlov heeft willen vergiftigen. Kochlov werd op 15 september met maagklachten in het academisch ziekenhuis van Frank fort opgenomen. Opengesteld In Buenos Aires is meege deeld, dat volgend jaar het Zuidpoolge bied voor het eerst zal worden openge steld voor het toeristenverkeer. De An gentijnse marine zal in januari en fe bruari 1958 toeristenreizen naar Gra- hamland organiseren. Ontploffing Vier Britse jagers zijn ge dood en vijf gewond tengevolge van een ontploffing in een moerasgebied in het Engelse graafschap Yorkshire. De ont ploffing is waarschijnlijk veroorzaakt door een mijn uit de Tweede Wereld oorlog. HOEWEL de overblijfselen van de Hunnebedbouwers het meest tot onze ver beelding spreken, is voor het tot stand ko men van onze tegenwoordige bevolking de stam van de Touwceramiek en de Strijd hamers van veel grotere betekenis geweest. De Touwceramiek wordt in de eerste plaats vertegenwoordigt door een beker van ka rakteristieke vorm, waarvan de versiering bestaat uit smalle, dicht opeengeplaatste horizontale stroken, gevuld met schuin ge trokken lijnen, die tegen el- kaar inlopenBovendien beho ren stenen strijdhamers van een eigenaardig model tot de cultuur van de Touwceramiek, die kort na 2000 v. Chr. vanuit Midden-Europa ons land bin nendrong. Dit volk van de Strijdhamers deze veronderstelling juist zijn - en wi dens vele deskundigen pleiten allerlei fei ten daar voor - dan dankt Europa zij" taalkundige eenheid (wie lacht daar?) aan dit volk. Ongeveer tezelfder tijd kwam uit het zuiden het volk van de Klokbekers opzet ten. Deze beschaving had zijn oorsprong nu eens niet in Midden-Europa, maar stamde uit Spanje. Van daar heeft het zich verbreid langs de kust van de Middellandse Zee, door het dal van de Rhöne naar de laagvlakte van de Boven-Rijn en ver der langs die rivier tot in ons land en naar het oosten tot in Bohemen en Hongarije. Het volk van de Klokbekers en de mensen van de rr -Strijdhamers moeten zich me), (of van de Touwbekercultuur, net wat u elkaar hebben vermengd, want de resten vei kiest) behoorde tot de Indo-Germanen van beide culturen heeft men in het ge en vormde de het meest naar het Westen heie toendertijd bewoonde qebied, t.w. i" doorgedrongen groep van dit grote volk. Oost- en Zuid-Nederland gevonden, en óók Deze mensen waren klaarblijkelijk nogal in de streek van de „oude duinen". krijgshaftig van aard en bovendien uitne mend bewapend. Dat valt niet alleen op te maken uit de stenen strijdhamer, die voor deze vorm van cultuur karakteristiek is, maar bovendien uit hun bogen en pijlen met punten van vuursteen, de stenen plaat die aan de polsen werd bevestigd om de arm te beschermen tegen het terugslaan Voor Nederland, en nu kijken we in het bijzonder eens naar de economische kant zijn de Klokbekers van grote betekenis ge weest. „In de uitvoering van de op de Veluwe gevonden, bijzonder fraaie Klok bekers komt voor de eerste maal in de geschiedenis van ons volk de artistieke be gaafdheid van de Nederlanders aan het yuuju.ri.Kiu van ue jveaerianaers aan van de pees van de boog. de speer, voor- ,ichr schrijft prol A w Bijvanck. En de ftom oinvt rrs\<*n<f,it 1 sli s* h,s>*,+ s,~l*4-r. «f ^,-v,J v .1 zien van een zorgvuldig bewerkte stenen punt, en hier en daar zelfs een koperen dolk. Dit laatste wijst op contact met voor- Aziatische volken, die toen reeds het ge bruik van metalen kenden. Dit volk van de Strijdhamers zijn grote veroveraars geweest, die Europa van het Zuiden van Rusland uit zijn binnengetrok ken en waarschijnlijk hun taal en zeden hebben opgedrongen aan de gehele Euro pese bevolking die zij onderwierpen. Mocht vw..v "v-" fvv u ij L'*jL 1 n «v» feiten lijken hem gelijk te geven, wont deze exemplaren werden in die tijd reeds zó gewaardeerd, dat zij van de Veluwe zelfs naar het Rijnland werden geëxpor teerd! Willen we een indruk krijgen van de ingewikkelde samenstelling van ons volk, dan mogen we toch de Kelten niet geheel buiten beschouwing laten. Daarover morgen. H. Petition

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2