Négerleerlingen weer onder zware bewaking naar school TIP VAN BOOTZ ..I Vijftig jaar geleden Besmettings gevaar! Bevan verdedigde - met succes - behoud van de waterstofbom San Marino's tegenregering door V.S. en „R.M.S." erkend Een omhelzing op het Thorbeckeplem A-GRIEP CHINALECIT Gouverneur Faubus wil wel praten maar niet capituleren Eisenhower hoopt op geleidelijke ontspanning NAAIMACHINES Maar niemand weet wie de Zuidmolukse vrienden zijn... <:Praatótüsl Van dag tot Veiligheid Thans uiterste hygiëne geboden Was u daarom veelvuldig met IIJüMUrU G-ll Oostenrijkse Karakorum- expeditie gaat naar de „Verborgen Piek" DE SCHOOLSLAG VAN LITTLE ROCK De zaak-Dubois Zwitserse minister acht aftappen telefoonlijnen toelaatbaar Deense landbouw wenst toetreding tot Euromarkt Zo'n gezellig glaasje. De Sahara Nieuwe commandant Leger des Heils geïnstalleerd Viermaster vergaan in vliegende storm Bemanning in veiligheid Labourcongres volgde het advies van Kroesjtsjev dat Groot-Brittannië bufferstaat moet blijven Qp dz Prijs f 2.- Oordeel van Gaitskell Uit Haarlems Dagblad van 4 oktober 1907 VRIJDAG 4 OKTOBER 1957 Wanneer men een straaljager hoog in de wolken ziet voortsuizen, is het niet zeker dat er nog een piloot in zit. Dat is een angstwekkende gedachte, nog angst wekkender dan het besef dat zo'n machine ook mét piloot eigenlijk een vliegende bom jS die door de kuren van de subtiele techniek ieder moment naar beneden kan komen. Hoe minder straaljagers boven bewoond gebied, hoe beter dat is een stelling die weinig tegenspraak zal ondervinden. Tot zover het verschijnsel straaljager van de grond af gezien maar er zijn ook mensen wier taak het is, erin te zitten en erin te vliegen. De levensgevaren voor de soldaat van vandaag zijn ook in vredes tijd sterk toegenomen en het is een overweging waard, dat de opvoering van zjjn veiligheid bij de verdere ontwikke ling van de wapentechniek nauwlettend in het oog wordt gehouden. Vandaar de instructie, dat een straaljagerpiloot zijn machine moet verlaten als er bepaalde storingen aan het mechanisme optreden. Dat de straaljager van gisteren onbe mand een keurige landing uitvoerde, be hoeft daarom zeker niet te leiden tot spe culaties van deze soort: „Had die man niet even kunnen afwachten of hij zijn ma chine nog veilig aan de grond kon zetten?" Want hierboven werd gesproken over de kuren van de subtiele techniek. Welnu, één van die kuren werd gisteren gedemon streerd: door een speling van allerlei fac toren en omstandigheden bleef de straal jager intact bij het neerkomen. Dat ge beurt misschien eens in de honderd jaar. Aan dergelijke minimale kansen mogen de levens der piloten niet worden onder worpen. Een mensenleven is altijd nog onberekenbaar meer waard dan een straaljager, ook al kosten die een miljoen guldens. De betrokken piloot heeft, gedekt door de algemeen geldende instructie en de in structie van zijn eskader-commandant, volkomen juist gehandeld, wat de Lucht machtvoorlichtingsdienst bok bevestigt. De veiligheid van de mensen staat voor op, zelfs als principe van de hele bewape ning. De veiligheid van de mensen die erin zitten is even belangrijk als die van hen, voor welker verdediging zij dienen en boven wier hoofden zij cirkelen. ADVERTENTIE DESINFECTERENDE ZEEP Ytrkrilgbur In tfntheek m dregitttrlj De beste Oostenrijkse bergbeklimmers maken de plannen gereed voor de verove ring van de 8068 m. hoge „Verborgen berg top" in het berggebied van de Karakorum. Fritz Moravec, die in 1956 de 8035 m. hoge Gasherbroem overwon, zal de leiding heb ben over de Oostenrijkse expeditie, die in februari 1958 met de tocht zal beginnen. Volgens een mededeling zal het de groot ste en best uitgeruste expeditie in de ge schiedenis van de Oostenrijkse bergbe- klimming zijn. De „verborgen bergtop" zou de twaalfde van een totaal van 14 bergtoppen hoger dan 8000 m. zijn in het gebied van de Ka rakorum en de Himalaya, die door de mens ?-ou zijn bedwongen. De Oostenrijkse berg beklimmers gaan in de strijd om de 8000 m. bergtoppen van de Himalaya aan de kop met een totaal van vier overwinnin gen. Zij hebben bedwongen in 1953 de 8125 m. hoge Nanga Parbat, door Hermann Buhl (alleen); 1954 de 8172 m. hoge Cho Oyu, door Herbert Tichy samen met Sepp Jöchler en Sherpa Pasang; 1956 de 8035 m. boge Gasserbroem II door Fritz Moravec, samen met Sepp Larch en Hans Willem- Part; 1957 de 8048 m. Brede Bergtop" door Hermann Buhl, samen met drie andere bergbeklimmers. Hermann Buhl verongelukte kort na zijn laatste grote succes, was de enige blanke bergbeklimmer in de wereld, die twee 8000 m. bergtoppen bedwong. Alleen Sherpa Gyalzen kan er trots op zijn, de zelfde prestatie te hebben geleverd. De Oostenrijkse expeditie zal bestaan uit Pritz Moravec, zes van de beste andere Oostenrijkse bergbeklimmers, drie geleer den en een medicus, aldus wordt gemeld. Moravec heeft gezegd, dat hij de „Verbor gen Bergtop" heeft uitgekozen, omdat hij die zag, toen hij in 1956 de Gasherbroem II beklom. De „Verborgen Bergtop" kan men "iet vanuit de vallei zien, maar alleen van af andere hoge bergtoppen, zei hij. Moravec voegde daaraan toe, dat de voorbereidingen voor de nieuwe expeditie al begonnen zijn. Het aantal nog ongerepte 8000 m. bergtoppen in het bergterrein van oo Karakorum en van de Himalaya zou tot twee verminderen, als de expeditie van Moravec zou slagen. De negen negerleerlingen van 't Lyceum in Little Rock zijn donderdag naar school gebracht onder het zwaarste militaire escorte dat ooit tijdens deze „schoolslag" in actie gekomen is. Dit escorte en de sterk uitgebreide bewaking binnen en buiten de school wijzen erop, dat de mili taire autoriteiten de handtastelijkheden die woensdag binnen het schoolgebouw plaats hadden, ernstig opnemen. Toen de negerleerlingen met jeeps vol soldaten voor en achter zich bij de school aankwamen, was er het gewone gejoel van blanke scholieren, maar ook werd hier en daar applaus gehoord voor de negers. Voorafgegaan door parachutisten betraden de negers zonder verdere incidenten het gebouw. Schertslynchen Ondanks de waarschuwing van de direc teur dat zij van de leerlingenlijst ge schrapt zouden worden, als zij de school verlieten, zijn vijftig blanke scholieren kort na de aanvang der lessen weggegaan. Zij hingen vervolgens een negerpop op aan een boom voor de scholen, overgoten deze met benzine en staken hem in brand. Sol daten dreven hen en een aantal volwassen blanken, die bij dit „scherts"-lynchen toe zagen, uiteen. Eisenhowers visie WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft donderdag op zijn weke lijkse persconferentie gezegd dat een com missie van zuidelijke gouverneurs nog steeds doende is een uitweg te vinden uit de impasse, die tussen hem en gouverneur Faubus is ontstaan over de federale troe pen in Little Rock. De troepen zullen er blijven, zo zei Eisen hower met nadruk, totdat ik een bevredi gende en ondubbelzinnige verzekering van Faubus krijg, dat de bevelen van het fede rale hof (om de rassenscheiding op te hef fen) niet zullen worden tegengewerkt en dat orde en rust zullen worden gehand haafd, of totdat de situatie in Little Rock zich langs natuurlijke weg geleidelijk zo veel ontspannen zal hebben, dat de ge meentepolitie de handhaving van orde en rust geheel voor haar rekening kan nemen. „Geen capitulatie" (UP) Gouverneur Faubus heeft de pers verteld dat hij bereid is verder te onder handelen met president Eisenhower over de schoolcrisis in Little Rock, maar dat hij niet zal instemmen met een „volledige en ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 BERN (Reuter). Markus Feldmann, de Zwitserse minister van justitie en politie, heeft in het parlement verklaard dat het afluisteren van telefoongesprekken van buitenlandse vertegenwoordigingen als „wettelijk gerechtvaardigd en volgens in ternationale gewoonte als toelaatbaar be schouwd moet wordep". Dit afluisteren heeft tot interessante ontdekkingen voor de bescherming van Zwitserland geleid, zei Feldmann, in antwoord op vragen naar aanleiding van de zaak Dubois, het schan daal in verband waarmee de inspecteur van politie Max Ulrich werd gearresteerd en dat leidde tot zelfmoord van de Zwit serse procureur-generaal René Dubois in maart j.l. Beide functionarissen zouden be trokken geweest zijn bij het afluisteren van telefoongesprekken van de Egyptische am bassade en het doorgeven van aldus ver kregen gegevens aan de Franse ambassade in Bern. Volgens de minister zou Dubois mogelijk de grenzen van het wettelijk toelaatbax-e overschreden hebben. Kolonel Marcel Mer- cier, de attaché bij de Franse ambassade wiens terugroeping door de Zwitserse auto riteiten werd verzocht, zou van zijn vriend schappelijke betrekkingen met Dubois en Ulrich misbruik gemaakt hebben. Ulrich was volgens minister Feldmann schuldig aan onwettige politieke en econo mische spionage en schending van officiële geheimen. onvoorwaardelijke overgave". „Ik wil graag met Eisenhower praten, maar dan op basis van wederzijds vertrouwen en zelfrespect", aldus de gouverneur, die verder betoogde: „Ik geloof dat ze willen dat ik hetzelfde doe als wat Eisenhower wilde, toen hij de volledige en onvoor waardelijke overgave van de Duitsers eiste". Hij verklaarde dat hij niet van plan is, zijn volmachten als gouverneur van de staat volledig op te geven. Faubus in beroep Faubus is tevens in hoger beroep gegaan tegen een uitspraak van een federaal ge rechtshof, dat hem en de nationale garde van Arkansas heeft bevolen, zich niet in te laten met de toelating van negerleer lingen tot de school van Little Rock. Faubus zegt in zijn beroep dat de be trokken federale rechter Davies niet be voegd was deze uitspraak jegens hem als gouverneur te doen. De directeur van het Centrale Orgaan der Deense Landbouworganisaties, Niels Kjaergaard, heeft heden in een landbouw- bijecnkomst verklaard, dat de Deense land bouw wenst, dat Denemarken zal toetreden tot de gemeenschappelijke markt van de zes landen. Daarmee wil de landbouw wij zen op het feit, dat uit de ontwikkeling op de markten de toenemende belangrijk heid voor Denemarken blijkt van de markt der zes landen en dat de belangrijkheid van de Engelse markt afneemt. Kjaergaard, die een sleutelpositie in de Deense landbouw inneemt, herinnerde aan een verklaring van minister Mansholt, dat Nederland graag zou zien, dat Denemarken tot de unie der zes landen zou toetreden. Hij wees er op, dat de tijd, die Denemar ken heeft om een besluit te nemen, niet onbeperkt is. Nederland zal zich verzetten tegen elk voorstel om Denemarken te la ten deelnemen aan de landbouwconferen- tie over de gemeenschappelijke markt, tenzij dit land lid is van de douane-unie. Hij zei verder dat 'n Noordse douane-unie, waarvoor plannen bestaan, Denemarken niet mag verhinderen zich bij de zes lan den te voegen. De Deense landbouwor ganisaties zijn niet anti-Noords ingesteld, maar zij moeten in de eerste plaats den ken aan de bestaansbasis van de Deense landbouw. De komende maand zullen de vraag stukken van een Europese en Noordse ge meenschappelijke markt uitvoerig door het Deense parlement worden besproken. ADVERTENTIE it Juist! Op z'n tijd zo'n gezellig glaasje Tip van Bootz. Het geliefde Neêrlandse aperitief dat U toelacht als een blij, oranje zonnetje. Opwekkend! Hartverwarmend zo groot alsEuropa en heeft een bevolking van ca.lmilioen zieter V6 vd." totale oppervl bestaat uit weiland i en steppen VfivÊrl de temperatuurstijqt soms tot 50° C deindeSahara ont dekte ijzerlagen zijn voldoende voor gé- heel W_Europa Sahara bevat Uranium menverwacht.dat binnenlOjaarde Saha ra geheel W-.Europa v.aardolie kanvoorzien degehele ontwikke? li ng van de Sahara zafca u miljard gul den kosten de landen vd Euro- markt zullenvoorca2 miljard guldendeelne- men i d ontwikkelings plannen v.d Sahara De nieuwe commandant van het-Leger des Heils in Nederland, lt.-commissioner Ragnar Ahlberg, is donderdagavond op een samenkomst in Bellevue te Amsterdam door de internationaal secretaris voor Europa, commissioner Norman Duggins, geïnstalleerd. Commandant Ahlberg en mevrouw Iris Ahlberg-Ununger, volgen commissioner en mevrouw Thykjaer op als territoriaal leiders van het Leger des Heils in ons land. Voordien waren zij territoriaal leiders van Finland. KOPENHAGEN, (UP) De Finse vier- mast-schoener „Svenborg" is donderdag ochtend in de Noordzee in stormachtig weer gezonken. De opvarenden werden gered door de bemanning van een Duitse vissers boot, de kotter „Olan". Deze kotter, zag het noodsein van de „Svenborg". Ondanks het ruwe weer snelde de „Olan" te hulp. Men slaagde er in acht mannen en een vrouw van het zinkende schip te halen. Naar verluidt bevinden zich nog ver scheidene Deense kotters in moeilijkheden op de woelige Noordzee. De „Svenborg", eigendom van P. Molan- der in Pori, meet 500 ton. (UP) Radio Warschau heeft donder dag gemeld dat twee Poolse jachten in de Oostee worden vermist. Van een dezer vaartuigen, de „Wandal", is sinds drie we ken niets meer vernomen. Het andere jacht, de „Sztorm", werd medio september in Gdynia verwacht, maar is daar nog niet aangekomen. Van onze correspondent in Londen) Aneurin Bevan, sprekende namens La bour's partijbestuur, in Brighton, bracht gisteren beroering onder de afgevaardig den der conferentie teweeg, toen hy be toogde, dat een toekomstige Labour-rege- ring waarin hy naar algemeen verwacht wordt minister van Buitenlandse Zaken zou worden de handen moest vry hou den op het gebied der ontwapening, ten einde in staat te zyn de gang der ontwik keling op dit gebied diplomatiek en ander zins te beïnvloeden. Bevan bezwoer de conferentie hartstochtelijk, de door ver scheidene afdelingen gesteunde resolutie te verwerpen, waarin geëist werd, dat de volgende Labourregering eenzijdig de lei ding zal moeten nemen, niet alleen door (Reuter) De anti-com- munisitsche regering van San Marino, bestaande uit vier man, die in een beton nen schuurtje aan de grens van het republiekje zetelt, heeft met vreugde kennis genomen van de de facto- erkenning van hun positie door de V.S. Men hoopt dat er spoedig meer landen zullen volgen. Dan zal men zich „moreel sterk genoeg voelen om naar de hoofd stad te gaan en de zetel van de regering op te eisen". (UP) Ook de regering van de republiek der Zuid- Molukken, de RMS, heeft telegrafisch de tegenrege ring van San Marino er kend. Niemand in de anti communistische regering wist ecMer wie deze nieu we vriend is en waar de republiek der Zuid-Moluk- ken wel liggen mag. „Geeft niets", zei een lid van de regering. „In de hoofdstad is een goede landkaart. Wanneer we eenmaal daar zijn zullen we wel zien, waar het is". De Republiek der Zuid- Molukken heeft de tegen regering van San Marino telegrafisch erkend. Het telegram was ge adresseerd aan „de chris ten-democratische regering van San Marino, ijzergie terij, San Marino". De -"egering van de Zuid- Molukken zegt dat beide landen veel gemeen hebben en stelt voor diplomatieke betrekkingen aan te kno pen. „Hemel", verzuchtte een lid van de San Mari- nese regering. „Hadden ze er maar een afzender op gezet. Hoe moeten we dit nu beantwoorden?" Voedsel wordt schaars In San Marino dreigt als gevolg van de Italiaanse blokkade een tekort aan levensmiddelen en genees middelen te ontstaan. Vlees is er nog wel voor enkele dagen, maar het meel en de „Pasta"-voorraden zijn na genoeg uitgeput. De Italiaanse politie heeft alle toegangswegen tot het republiekje, waar een com munistische en een anti communistische regering elkander de macht betwis ten, afgesloten. Wel zijn exemplaren van het Italiaanse communis tische blad „Unita" de republiek binnengesmok keld. Dit laatste is voor de anti-communistische tegen regering aanleiding geweest de Italiaanse regering te vragen om niet-communis- tische kranten door te laten. De communistische rege ring van het republiekje heeft donderdagavond een beroep gedaan op de poli tieke leiders in Italië om een commissie te vormen, die als scheidsgerecht tus sen beide partijen moet fungeren. Prof. Giacomini, de minister van Buiten landse Zaken van de com munistische regering van San Marino, verklaarde tegenover de verslaggevers, dat zijn regering zich „na tuurlijk zal neerleggen bij de beslissing van een der gelijke commissie". De anti-communistische regering van San Marino verwierp dit denkbeeld prompt als „een waardeloze propagandastunt". Het Thorbeckeplein in Amsterdam is gisteravond het toneel geweest van een Hollywoodachtige liefdesidylle tussen hevig- opgemaakte jonge mensen, die elkaar daar, ten overstaan van vele honderden nieuwsgierige Amsterdammers uitgebreid het hof maakten onder het licht van tientallen enorme jupiter- lamven. Het betrof hier een buitenopname voor de nieuwe Nederlandse speelfilm-in-kleuren „Jenny": een scène, die in de voltooide film een draaitijd zal hebben van nauwelijks twee minuten. Toch vergde het meer dan drie uur van voorbereiding, verlichtingsproeven, geluidsrepetities en „droogzwemmen" voor dat de cameraploeg eindelijk die enkele tientallen meters om helzing op de filmband kon vastleggen, tot groot vermaak van de toeschouwers, wier commentaren varieerden van „d'r schminck regent eraf" tot „het wordt zeker een doofstomme film". Het werd over elven, vóór regisseur Willy van Hemert eindelijk tevreden was over de verrichtingen van de twee hoofdrolvertolkers, zijn dochter Elly van Hemert en haar jonge filmminnaar Maxim Hamel, die men hier in hun tedere om arming vereeuwigd ziet. Het inpakken van de verhuiswagen vol spotlights en requisieten duurde toen nog tot ver na middernacht. stopzetting van de waterstofbom-proeven (waarmee Bevan akkoord gaat), maar ook van de vervaardiging en het gebruik van de bom. Het congres was van Bevan's dramatisch betoog zo onthutst, dat de stemming over de resolutie werd uitgesteld. Niettemin werd zyn voorstel 's middags aangenomen. Bevan zei, dat hij altijd tegen de bom is geweest en dat nog is, maar dat de enige praktische stap, die de conferentie kan aanbevelen, stopzetting van de proeven is, in de hoop, dat anderen het Britse voor beeld zullen volgen. Het zou echter levens gevaarlijk voor de mensheid zijn, indien een partij-conferentie een toekomstige so cialistische regering de wet.zou voorschrij ven. Toen hij in Moskou was, had Kroesjtsjev tegen Bevan gezegd, dat het verkeerd zou zijn, wanneer Groot-Brittan nië op deze manier eenzijdig zou besluiten zich uit de internationale politiek terug te trekken. Bevan zei altijd te hebben ge waarschuwd tegen de gevaarlijke situatie, waarin de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten alleen tegenover elkaar zouden ko men te staan. Een oorlog tussen Amerika en Rusland zou ook een neutraal Groot- Brittannië vernietigen. Een congres-reso lutie zou hieraan niets kunnen verande ren, aldus Bevan. Wij moeten rekening houden met de consequenties van onze actie voor andere landen. Bevan had tegenover Kroesjtsjev betoogd, dat de ver anderingen in de wapentechniek een totale verandering van de internationale betrek kingen met zich brengen. Bevan ziet het kennelijk als zijn missie hierbij in de naaste toekomst een actieve rol te spelen. De leuze van de partij is daarom, dat het Britse volk Labour aan de macht moet brengen, om werkelijke vrede tot stand te brengen. Dit is dezelfde leuze, als in 1945, toen verkondigd werd, dat alleen een Labour-regering in staat zou zijn, de wereld te pacificeren. Als maar „links tot links" sprak, zou alles in orde komen. Op Stalin's afwijzing van deze theorie reageerde wijlen Ernest Bevin fel anti-communistisch. De vraag is, of Kroesjtsjev en Bevan in de thans door de oorlogstechniek gewijzigde omstandig heden, de draad weer zullen kunnen op nemen. Niet eenzijdig De middagpauze was voldoende om de opgewonden conferentie door Bevan's openhartig betoog tot bezinning te bren gen en zich met overweldigende meerder heid tegen eenzijdige afschaffing van de waterstofbom uit te spreken. Dit geschied de na dramatische interventie van de grote vakbonden, waaronder de invloedrijke transportarbeidersbond, wiens leider, Frank Cousins, de H-bom nog even tevoren na mens zyn organisatie op morele gronden had afgezworen. Bevan's aanbeveling luidde: „Het is niet een kwestie of men voor of tegen de bom is, maar wat de doelmatigste manier is om het verschrikkelijke ding voorgoed kwijt te raken." De conferentie aanvaardde tenslotte Be van's stelling, dat de H-bom alleen bij al gemene overeenkomst kon worden afge schaft en dat afschaffing uitsluitend door Groot-Brittannië niet zou baten en de za ken alleen maar op de spits zou drijven. Het advies van Bevan, die sprak namens het partijbestuur, werd met 5.836.000 tegen 781.000 stemmen goedgekeurd. De ommezwaai van de transportarbei dersbond op het laatste ogenblik was be slissend voor deze overweldigende meer derheid. Het waren voornamelijk de eigen lijke partij-afdelingen (die in de federatief opgebouwde Labour partij in feite een kleine minderheid vormen) die tegen stem den. Bevan's rede, tegen een woedend en her haaldelijk interrumperend congres in, wordt algemeen als een daad van staats manschap beschouwd, die zijn aanzien als verantwoordelijk leider niet onbelangrijk heeft verhoogd. Op deze Labour-conferentie is gebleken dat de linker vleugel als politieke factor vrijwel opgehouden heeft te bestaan. Handleiding gewenst Er bestaan veel handleidingen. Ze leren ons hoe we het moeten aanleggen om een tuin aan te leggen, hoe we een tweedekker kunnen bouwen, hoe we ons in gezelschap behoren te gedragen en hoe we een kano kunnen vervaardigen, die niet onmiddel lijk omslaat nadat we aan boord zijn ge gaan. Er bestaan dus veel handleidingen, maar eigenlijk nog lang niet genoeg. Bij mij be staat er bijvoorbeeld een dringende be hoefte aan handleidingen, die een oplos sing bieden voor de kleine moeilijkheden waarmee de mens - ik in elk geval - dage lijks te kampen heeft. Zoals: wat moet een mens doen als er tegelijkertijd getelefo neerd en aan zijn deur gebeld wordt en hoe voorkomt hij paniek op zo'n ogenblik? Moet men een deurwaarder thee schenken, ja of nee? Of mag men volstaan met een eenvoudig glas water? Moet je naar de kapper gaan als je vrienden vinden dat je haar te lang is of als je het zelf vindt of als je geld voor de kapper hebt? Het leven is voor mij vol van dergelijke problemenWat moet je bijvoorbeeld doen als je bij vrienden, bij wie je op bezoek bent, op een vel in de koffie stuit? Ben je verplicht het naar binnen te slurpen - met het gevaar van acuut kokhalzen - of mag je het kopje op de grond laten vallen? Welke zijn de minst gevaarlijke scheld woorden als je uitglijdt over iets, dat de hond van de buurman (die worstelaar is en toch al een hekel aan je heeft, omdat je het schrijversvak beoefent) op de stoep heeft achtergelaten? Behoort het tot de goede omgangsvormen om Sophia horen, indien men haar tegen het lijf loopt (boem!), onmiddellijk om de hals te val len? Of is dit pas na verloop van een half uur toegestaan? Hoe knip je de nagels van je rechterhand? Hoe vouw je in een volle tram of trein je krant open zonder je buur. man of -vrouw de bril ucm de neus te sto ten? Hoe moet je je gedragen als je wordt voorgesteld aan een hooggeplaatst persoon, terwijl je in je linkerhand een bordje huzarensla vasthoudt en in je rechterhand een glas sherry en tussen je lippen een sigaret? Hoe beweeg je je het snelst voort door een drukke winkelstraat op zaterdag middag, terwijl je haast hebt? Enfin, op dat laatste weet ik zelf het antwoord wel: als je haast hebt ga je niet in een drukke winkelstraat lopen. Maar wat de rest betreft: méér handleidingen! Remco Cam-pert ADVERTENTIE VOORKOM NEEM Verkrijgbaar bij elke drogist1 Partijleider Gaitskell onderstreepte gis teravond voor de televisie dat de verbitte ring in de partij in Brighton verdwenen is. De socialisten beseffen meer dan ooit dat zij zonder eenheid verloren zijn. De conferentie zorgde er angstvallig voor ten minste naar buiten toe die eenheid te be waren. De collectieve stemmen van de vakbonden hebben de leiders gered, maar het blijft de vraag of de partij er in zal 'slagen de nog oppervlakkige eenheid te verdiepen, welke noodzakelijk is voor het vertrouwen als basis voor een sterke re gering, wanneer Labour daartoe geroepen mocht worden. ADVERTENTIE Géén wachttijden van een half uur of nog langer... H in 10 minuten van Haarlem ih 20 minuten van Amsterdam naar 2 interessante bezienswaardigheden de Velser tunnel de grootste moderne woninginrichting van Nederland Vtouie*taeR ^WONINGINRICHTING BEVERWIJK Bre*Jtr.74-84 2SO modelkamers Geopend: 8-l?30«n M-lflu Dinsdag8-41 u. Uit St. Petersburg wordt bericht dat een aanslag is gepleegd op Tolstoi in diens woonhuis in Jasnaja-Poljana. De gouverneur heeft speurders derwaarts gezonden, die drie boeren in arrest heb ben gesteld. Men weet niet recht, wat men van dit geval moet denken. Tolstoi schijnt van plan geweest te zijn, zijn gansche land onder de boeren te ver- deelen. Zijn familie, die dreigde hem anders onder curateele te doen stellen, dwong hem zijn landgoederen notarieel op naam van zijn vrouw te laten be schrijven. Nadat dit gebeurd was, wer den van de boeren hooge pachtsommen gevraagd, waardoor de verhouding niet al te goed werd. Of nu de geloste scho ten slechts een demonstratie dan wel een formeele aanslag zijn geweest, weet men niet.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5