Huisvesting jeugdgroepen wordt geleidelijk verbeterd Festiviteiten worden komende week met receptie ingezet KENNEMER DANS- EN BALLETSTUDIO Altviolist Paul Doktor speelde voor Heemsteedse Kunstkring DANK ZIJ SPEURTOCHT VAN „JEUGDZAKEN" Verscheidene jeugdgroepen zijn al uit hun woningnood verlost Grote schoonmaak in Lisse Veel hinder van straatverkeer in foyer van Minerva-Theater Burgerlijke Stand van Haarlem Zes percent meer voor huisartsen Tehuis voor militairen 75 jaar in Haarlem „Wethouder Rohling- kleuterschoor' Bazaar voor Protestantenbond Schepen met ladingen voor Haarlem worden groter Openingsmiddag van de Huisvrouwenvereniging Lezing met lichtbeelden over Griekenland wasserij duyn Volgende week in Haarlem Simavi-collecte Examens Maandoverzicht van de Nutsspaarbank Gontactavond hobbyclubs pleet Medische verzorging tijdens het weekeinde ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vanmiddag is het feest aan het Donkere Spaarne in Haarlem. En dan hangen van het perceel nummer 34 de vlaggen uit. Niet, omdat daar vandaag een echt paar vijftig of zestig jaar getrouwd is en aan zijn vreugde op uitbundige wijze uitdrukking wil geven. Nee, want de „bewoners" van het betreffende huis zijn nog zeer jeugdig en zullen op dat adres nimmer een bruiloft vieren. De bewoners vormen een zeer grote familie, her en der verspreid over de gehele aardbol. Het zijn de volgelingen van Lord Robert Baden-Powell, de stichter van de inter nationale padvindersorganisatie. Zij zijn het gehele jaar al in feeststemmin omdat de broederschapsbeweging dit jaar een halve eeuw bestaat. Maar voor Haarlemmers is het vandaag dubbel feest, want vanmiddag wordt aan het Donkere Spaarne het B.-P. huis in gebruik genomen, hetgeen officieel en op originele wijze geschiedt door wethouder D. J. A. Geluk in zijn functie van loco-burgemeester. Met de officiële opensteling van dit B.P.-huis wordt de woningnood, met welk probleem het district Haarlem van de Ne derlandse Padvinders heeft te worstelen, in belangrijke mate verlicht. De bewoners, waarover wij reeds spraken, zijn namelijk ongeveer 350 tot voor kort voornamelijk nog „dakloze" padvinders, verenigd in de Bakenessergroep, de Prins Willemgroep, de Yoaligroep en de Pieter Hasselaergroep. Lange tijd hebben deze padvinders ge zworven van gammel zoldertje tot gammel zoldertje, met alle bezwaren van dien voor het jeugdwerk. Uiteraard mag men niet verwachten, dat het jeugdwerk op een schamele zolder tot volle ontplooiing komt. Een voorwaarde daarvoor is, dat de jonge ren een honk ter beschikking staat, waar zij een eigen sfeer kunnen scheppen. Dat men zich in gemeentekringen be wust is van de waarde der vorming buiten schoolverband is gemakkelijk aan te tonen. Want het gebouw aan het Donkere Spaar ne. waarin de vier padvindersgroepen worden ondergebracht, is niet. alleen ter beschikking gesteld, maar ook grondig hersteld op kosten van de gemeente. Hier mee zijn grote bedragen gemoeid. De raad heeft deze met voortvarendheid beschik baar gesteld en daarmee bewezen, de jeugdbeweging een goed hart toe te dragen. De gemeentelijke steun resulteert echter niet alleen in 't verstrekken van subsidies, doch ook in het beschikbaar stellen van gebouwen aan de om ruimte schreeuwende jeugdgroepen. In deze is het Haarlemse voorbeeld toonaangevend en het gebeurt ook dikwijls, dat men vanuit andere ge meenten de Haarlemse jeugdhonken komt bewonderen. Speurtocht Vorig jaar is het gebouw aan het Spaar ne „ontdekt" door de gemeentelijke dienst voor de jeugdzaken, die overal in de stad speurt naar mogelijkheden voor huisves ting van de groepen. Het gebouw diende als opslagplaats voor Openbare Werken en het vertoonde alle kenmerken van een opslagplaats. De eerste aanblik was niet erg hoopvol, want niet alleen dat er turf en oude materialen lagen opgeslagen, de muren waren in vervallen staat en bij de trap hing een bordje „verboden toe gang", omdat de vloeren op de verdie pingen te slecht waren om te worden be treden. Maar nu een ruim jaar na de ontdek king herkent men het oude pakhuis niet meer terug. De muren zijn bepleisterd, de vloeren zijn alle hersteld, alle houtwerk is in lichte kleuren gestoken, elektrische lei dingen zijn aangelegd. In elke lokaliteit op de beneden-, eerste en tweede verdieping is een uitstekende goed afgeschermde ver lichting aangebracht. Dank zij wasbakken en toiletten kan de hygiëne in het jeugd- gebouw tot haar recht komen. By de bezichtiging van dit alles zullen jeugdbewegingsmensen van de oude garde vermoedelijk wel terugdenken aan die jaren, dat zij in schuurtjes en op zolder tjes bijeenkwamen en nog wel met veel animo en bruisend van enthousiasme. Tot dezulken, die vergelijkingen gaan trekken, zal de gemeentelijke jeugdambtenaar, de heer A. van Moock, zeggen: „De tjjd is voorbij, dat de groepen in afgedankte be huizingen moesten worden ondergebracht. Het jeugdwerk heeft frisse lokalen nodig, die aan hun doel beantwoorden". Nadat de gemeente het gebouw be- woningsklaar heeft gemaakt, zijn de pad vinders erin getrokken. De laatste weken zijn zij in de weer geweest om de zes grote lokalen in te richten. Patrouillehoeken en welpennesten werden getimmerd, een stijl volle wandversiering werd aangebracht en op de benedenverdieping waren de leiders in actie om voor elk van de vier groepen een leiderskamer in te richten. Niet het enige Dit jeugdhonk is niet het enige, dat in de afgelopen maanden voor de „behuizing" door een jeugdgroep gereed is gemaakt. ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGu ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 <2 LIJNEN) Aanial leden 23000 Contributie ƒ1.per jaar voor he gehele gezin, met restitutie oil overlijden van het lid HAARLEM, 4 oktober 1957. GEHUWD: 4 okt.: H. J. Krijger en A. C. Baudewyns; J. G. Schuijff en C. Kooremar. BEVALLEN van een zoon: 2 okt.: L. J- Bakker-Gerrits; 3 okt.: H. C. Booiman- Beekman; C. W. van Brummelen-Winter; 4 okt,: T. Muller-Jonker; W. de Jong-Den Braven; H. Bakker-Verkerk. BEVALLEN van een dochter: 2 okt.: L J. Bakker-Gerrits; 3 okt.: C. Th. Tur- kenburg-Van Buuren; 4 okt.: A. de Jongh- Lembessi. OVERLEDEN: 1 okt.: R. G. Broodman, 22 j-, Hazepaterslaan; 2 okt.: J. G. Schrier, 58 j., Kamperlaan; M. L. Schöt- ker-Frinsel, 87 j., Dickmansstraat; M. Over-Houter, 78 j., Veenbergplein; 3 okt.: van Gelder, 58 j., Gasthuisvest. Aan de Amsterdamsevaart staat een huis, waarachter nog niet zo lang geleden de biggen tot vette zeugen of beren werden opgefokt. De boerderij is in gemeente eigendom overgegaan en thans hebben de padvindsters er een onderdak gevonden, die het huis meteen hebben ingericht. Dit jeugdhonk zal volgende week zaterdag officieel worden opengesteld. Voor het jeugdwerk in de Amsterdamse buurt, dat zeer slecht met ruimten is be deeld, betekent dit huis een mooie aan winst. Achter het huis zijn een betegelde speelplaats en een. grasveldje aangelegd, waar de buitenspelen kunnen worden ge daan en geoefend kan worden in het op zetten van tenten en andere kampvaardig heden. Naast het huis heeft de dienst Hout- en Plantsoenen een anders lelijke hoek verfraaid door er een plantsoentje aan te leggen. Begrijpelijk is het, dat de omwonenden graag de varkens zagen ver dwijnen en de padvindsters zagen komen. In de Koralensteeg is thans eveneens een voormalige opslagplaats voor huisves ting van jeugdgroepen gereedgekomen. Dit honk zal door de katholieke verken ners worden betrokken. Zij zullen hier op historische grond verkeren, want het oude gebouw was in vervlogen jaren een kloos- terherberg, waar de monniken konden uitrusten, onmiddellijk als zij via de Am sterdamse Poort de stad waren binnenge trokken. De vroegere kloosterherberg leent zich prachtig voor de huisvesting van de verkennersgroepen, die ongeveer twee honderd jongens omvatten. Ook hier zijn ingrijpende herstelwerkzaamheden ver richt, maar de zware, oude zolderbalken en de getraliede raampjes zijn gehand haafd, zodat hier iets van de vroegere sfeer kan blijven voortleven. Nog grote nood De gemeentelijke dienst voor jeugdzaken zal blyven voortgaan met de speurtocht naar voor de jeugdgroepen geschikte huis vesting. Alhoewel als gevolg van de finan ciële politiek de uitgaven moeten worden beperkt. „Er is nog zo'n groot gebrek aan geschikte ruimten, dat we blijven speuren", aldus de heer S. Heyers jr„ hoofd van de gemeentelijke dienst voor de lichamelijke opvoeding, de sport en jeugdzaken. De heer Heyers wees erop, dat bijvoor beeld het Gereformeerde jeugdwerk betere huisvesting dringend nodig heeft. In noord heeft het jeugdwerk bijna geen ruimte tot zijn beschikking. De gereformeerde jeugd zorg maakt daar bijvoorbeeld gebruik van de wachtkamer van de Nutsspaarbank. Door het tijdelijk inrichten van onbewoon baar verklaai-de woningen is al een lichte verbetering ingetreden. Het ligt voorts in de bedoeling het oude havenkantoor tijde lijk voor het jeugdwerk te bestemmen, evenals het leegstaande hotel „Royal". Maar dit zijn slechts tijdelijke oplos singen. De bouw van drie clubhuizen bij „Hummeltjeshonk" zal het woningnood probleem voor de jeugdgroepen eveneens weer wat verlichten. „Wij zullen alle voor handen zijnde mogelijkheden aangrijpen, want een goede huisvesting is onontbeer lijk voor het waardevolle jeugdwerk", al dus de heer Heyers. Akkoord met ziekenfondsen Naar wij vernemen is tussen de huis artsen en de ziekenfondsen overeenstem ming bereikt over een verhoging van de honorering van zes percent voor de art sen, zulks wegens de stijging van de kos ten van het levensonderhoud en van de praktijkkosten. De verhoging is ter goed keuring voorgelegd aan de Ziekenfonds raad. De minister van Sociale Zaken zal er daarna nog zijn akkoord aan moeten geven. Op 8 oktober zal in het Christelijk Mi litaire Tehuis aan de Janswcg in Haarlem een receptie worden gehouden ter gelegen heid van het vijfenzeventigjarig bestaan van een dergelijk tehuis voor militairen in Haarlem. De festiviteiten worden don derdag 10 oktober voortgezet met een zo genaamde „borrel en een hap" voor het bestuur van het tehuis en de commissie van bijstand. Tevens zullen Haarlems bur gemeester, mr. O. P. F. M. Cremers en de garnizoenscommandant, luitenant-kolonel G. van der Meye bij het diner aanzitten. Op 8 juni van dit jaar was de eigenlijke jubileumdag. Toen was het dus precies 75 jaar geleden, dat een tehuis voor soldaten in Haarlem (toentertijd een grote garni zoensplaats) werd ingesteld. Vanaf 1903 bevindt zich het tehuis op de plek, die vele soldaten, die hun diensttijd in Haarlem moesten doorbrengen, reeds vertrouwd is geworden. Voor elke soldaat is er in het militair tehuis wel wat te beleven. Vorig jaar no vember werd een nieuw gedeelte in ge bruik genomen, dat-uit twee zalen bestaat. In de wandeling worden deze ruimten mo menteel „de schaak- en televisiezaal" ge noemd. In de grote zaal (het oudste ge deelte met de onlangs bekroonde gevel) bestaat voor de soldaten volop de gelegen heid een kaartje te leggen, een praatje te maken over de dingen van alle dag en om voor hun natje en droogje te zorgen (overi gens tegen een zeer matige prijs). Boven dien is in deze zaal een wisselbibliotheek, die door mensen van de openbare leeszaal in Haarlem werd ingericht. Elk jaar staat de Openbare Leeszaal al naar gelang van de behoeften een aantal boeken in bruik leen af. Op de tweede verdieping is een studieruimte ingericht, waar de soldaten volkomen geconcentreerd kunnen leren. Er is zelfs een soldaat geweest, die zijn doc toraal Chinees grotendeels in het Haar lemse tehuis heeft voorbereid. De commis sie van bijstand zorgt er voorts voor, dat het de militairen niet aan de nodige ont spanning ontbreekt. Eens in de veertien dagen zijn de bezoe kers van het tehuis in de gelegenheid een dansje te maken. Dan trekken de meisjes van het sterhuis namelijk naar de Jansweg en worden onder leiding van Henk van der Wateren volksdansen uitgevoerd. Verder staan er tal van ontwikkelings- en ont spanningsavonden op het programma. Op Dinsdag 15 oktober om vier uur zal de nieuwe openbare kleuterschool te Overveen aan de Vrijburghlaan 17a officieel in ge bruik worden genomen. De school zal de naam dragen van „Wethouder Rohling- kleuterschool". Woensdag en donderdag wordt in het gebouw van de Nederlandse Protestanten bond aan de Postlaan in Heemstede een bazaar gehouden. Het interieur zal dan worden omgetoverd in een marktpleintje, waar in gezellige markttentjes met zorg en smaak vervaardigde gebruiksvoorwer pen tot kopen lokken. Na een tocht langs de kraampjes zal men kunnen uitrusten in een theehoekje, waarna men nog zijn ge luk kan beproeven bij tombola, rad van avontuur en andere attracties. Voor jong en oud zullen poppenkast-voorstellingen worden gegeven. twee zondagavonden in de maand worden twee gemeenschappelijke broodmaaltijden gehouden, waar de soldaten, die dat week einde niet naar huis kunnen met hun fa milie kunnen aanzitten. Het bestuur van het tehuis zorgt er voor, dat het werk, dat ten behoeve van de sol daten wordt gedaan, aan de meest strenge eisen voldoet. En het werk moet ook aan dergelijke eisen voldoen, omdat een tehuis in een stad als Haarlem, die toch tal van attracties biedt, op een geheel andere „leest" moet worden geschoeid dan bij voorbeeld een tehuis in .een kleinere stad. Dat de soldaten hetgeen voor hen in het tehuis wordt gedaan op prijs weten te stel len blijkt wel uit het feit, dat zij aan de restauratie en het opknappen van het ge bouw zelf meewerken. Vele soldaten en zelfs sergeants stellen hun vrije uurtje ter beschikking om de verfkwast eens ter hand te nemen en het tehuis van een nieuw laagje verf te voorzien. Tot slot zij nog het belangrijke werk vermeldt, dat de „vader" van het tehuis, de heer M. Brou wer, met zijn echtgenote voor de „jon gens" doet. Hij is namelijk de man, die het nauwst met de soldaten in contact staat en vaak hun moeilijkheden tot een oplos sing heeft helpen brengen. Enkele dagen voor de werkelijke jubileumdag hebben wij reeds een artikel aan het tehuis ge wijd, waarin de nodige historische gege vens werden verwerkt. De heer J. W. H. Scholte deelt in het verslag over 1956 van de Gemeentelijke Dienst voor het haven- en marktwezen te Haarlem mee, dat hoewel als gevolg van de vorst de scheepvaart in dat jaar langer dan een maand geheel stil lag, de achter stand welke hierdoor ontstond, in de loop van het jaar geheel werd ingelopen. De scheepvaart kon zich in en door Haarlem volkomen handhaven. Ook profiteerde de scheepvaart van de hoog-conjunctuur wel ke het jaar 1956 alom in den lande ken merkte. Het kwam niet steeds tot uitdruk king in het aantal vaartuigen, dat in Haar lem moest laden, lossen of op doorvaart was, maar wel in tonnenmaat. Steeds meer gaan schippers er toe over, oude vaartui gen door grote te vervangen en hun sche pen te verlengen, teneinde zo economisch mogelijk te kunnen varen en de kosten van vervoer zo veel mogelijk te kunnen drukken. Er kwamen in Haarlem aan voor laden en lossen 4234 schepen, metende 572.853 m3 (in 1955: 4750 schepen metende 545.173 m3). Voor doorvaart passeerden 11.366 schepen, metende 1.230.260 m3. 485 (626) schepen, anders dan voor vrachtver voer, hadden Haarlem als bestemming en 1305 (1385) schepen passeerden Haarlem. Twee kustvaarders hebben in Haarlem ijzer geladen voor Engeland tegen geen in 1955. Op doorvaart passeerden vier Neder landse kustvaarders de stad tegen zeven tien in het voorgaande jaar. Van de aangevoerde ladingen was die van vaste brandstoffen het grootst, name lijk 103.887 ton (78.731): daarna volgden zand 70.075 (68.169) ton. grind 59.170 (68.169), stukgoederen 34.733 (37.859). De aanvoer van oliën en benzine per schip nam ook dit jaar toe; 133 tanksche pen vervoerden 44.100 ton tegen 143 tank- boten 38.640 ton in 1956. In de industrie haven hebben 207 schepen gelost, geladen of vertoefd. De belangstelling voor het wonen aan boord van woonschepen en woonarken houdt onverminderd aan. Het aantal steeg in de loop van het jaar van 116 tot 126. Optreden van Bert Brugman's Nederlands Marionettentheater Zeer vele leden van de afdeling Haar lem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen hebben vrij dagmiddag in het Minerva Theater te Heemstede de openingsmiddag van het winterseizoen 1957-1958 bijgewoond, waar het Nederlands Marionettentheater van Bert Brugman uit Blaricum een zeer ver zorgde en van het begin tot het einde boeiende opvoering heeft gegeven van Giacomo Rossini's komische opera in drie bedrijven „II Barbiere di Siviglia" (De barbier van Sevilla). De presidente, mevrouw A. Hamaker- Willink, wees er in haar openingswoord op, dat deze vereniging naast een praktisch doel (het geven van alle mogelijke voor lichting op huishoudelijk gebied) ook een meer ideëel doel nastreeft, waarbij ge tracht wordt de huisvrouw naast haar dagelijkse huiselijke beslommeringen ook de nodige, vaak culturele, ontspanning te bieden. Dit laatste was ook vrijdagmiddag het geval. Hetgeen op het toneel door de familie Brugman met de door Bert en Joost Brugman vervaardigde fraai uitgedoste poppen met expressieve koppen werd ge presteerd, heeft terecht ieders bewonde ring afgedwongen. Vooral de komische rol van Figaro, een bijzonder levendige pop, heeft het publiek kostelijk vermaakt. Mevrouw Hamaker heeft na afloop van deze zeer geslaagde openingsmiddag de familie Brugman namens alle aanwezigen dank gezegd voor het genotene. Echtpaar HinlopenNanninga voor Ned. Herv. wijkvereniging De wijkvereniging van de Nederlands Hervormde gemeente in Overveen heeft vrijdagavond in de Hervormde kerk aan de Ramplaan de primeur gekregen van de jongste reiservaringen in 1957 van het echtpaar Hinlopen-Nanninga in Grieken land. Mevrouw Hinlopen getuigde op de haar eigen «onderhoudende wijze van een gedegen kennis van de oude Griekse cul tuur en mythologie, doch eveneens van het moderne Griekenland sinds 1945. Haar echtgenoot, de heer F. Hinlopen, verzorgde de projectie van een groot aantal fraaie kleurendia's. Deze dia's gaven een uitstekend beeld van het land dat zo rijk is aan oude cul tuur en natuurschoon en van de levens wijze van het arme, eerlijke, blijmoedige en bovenal gastvrije volk. Het echtpaar Hinlopen heeft gedurende zijn drie reizen door Griekenland in 1953, 1956 en dit jaar zulk een schat aan ge gevens verzameld, dat voor deze avond slechts een keuze kon worden gemaakt uit het grote aantal indrukken. De dia's getuigden van de door de eeuwen bewaard gebleven schoonheid van de klassieken en van de aard van de be volking, die ondanks de Turkse over heersing van de vijftiende to't de negen tiende eeuw, haar eigen karakter heeft kunnen bewaren. Zeer interessant waren de beelden van Athene met de Akropolis, van Sparta, Olympia, Epidaurus en Delphi, maar ook van het moderne Griekenland, waarvan opnamen vertoond werden van een pro cessie, van de klederdrachten en het pitto reske volksleven der Grieken, alsmede van het kanaal van Korinthe. Dr. Ch. de Beus, Nederlands Hervormd predikant te Overveen, heeft het echtpaar Hinlopen na afloop dank gebracht voor het boeiende en heldere betoog, voor de vertoonde dia's en de ten gehore gebrachte Griekse muziek. ADVERTENTIE GLORIA en M. TSCHERNOFF - JAN LEO ZIELSTRA INSCHRIJVING NIEUWE CURSUS GEOPEND Moderne Dansen Foxtrot - Tango - Calypso - Jive SNELPRIVéLESSEN TAPDANCE Ballet-Bewegingskunst Volwassenen, Kinder- en Kleuterclubs agelijks vak- en amateurklassen BALLETLESSEN: óók in Stoop's Bad - Overveen en Jeugdhuis - Santpoort Inlichtingen en aanmelding dagelijks: Wagenweg 208, telef. 18888 ADVERTENTIE V Vl S T K KI A MS KV .V K T 20 TK|..110$J KANT EN KLAAR BINNEN 4 DAGEN RETOUR De hongerige Lisser kan op ieder uur van de dag in een van de schier ontelbare openbare eethuisjes (ook wel „automatie ken" genaamd) in zijn woonplaats terecht. Ook de burgemeester en zijn wethou ders weten dat. En zij hebben daar beslist niets op tegen. Want ook zij hebben en vooral na een vermoeiende raadsvergade ring wel eens zin om de zorgen betref fende de bestedingsbeperking een ogenblik te vergeten bij het nuttigen van een cro quet. Wel hebben zij bezwaren tegen het feit, dat het rondom deze gelegenheden door gaans bezaaid is met papier en ander af val. „Niet alleen wordt hierdoor het aan zien van de gemeente geschaad", zo schrijft het college aan de raad, „maar ook schuilt hierin een niet te miskennen gevaar voor de volksgezondheid". Het euvel openbaart zich voornamelijk rondom gelegenheden, waar ijs en patates-frites worden verkocht. Door het plaatsen van papiermanden, zo wel door de gemeente als door de eige naars van dergelijke gelegenheden, heeft men vroeger getracht de verontreiniging van de straat tot een minimum te be perken. Maar dat heeft zo goed als geen effect gesorteerd. B. en W. willen nu de eigenaren van deze verkoopgelegenheden verplichten de openbare weg binnen een straal van tien meter zelf schoon te hou den. En niet alleen tijdens de verkoop, maar minstens één keer in de drie uur. Een uitzondering wil het college echter wel maken voor het tijdsbestek tussen 's nachts één uur en des morgens zeven uur. B. en W. adviseren de raad de politieverorde ning zodanig te wijzigen, dat het een en ander verplicht kan worden gesteld. Op 11 oktober zal de raad hierover beslissen. Van 7 tot 12 oktober zal in Haarlem en omliggende gemeenten de jaarlijkse Si mavi-collecte worden gehouden, waarvan de opbrengst deze keer zal worden ge bruikt voor de bestrijding van de kinder sterfte op Nieuw Guinea. Daartoe is no dig, dat er meer kampongverzorgsters moeten worden opgeleid, meer consul tatiebureaus moeten worden opgericht en meer moedercursussen moeten worden ge houden, dan tot dusverre het geval is. LEIDEN Geslaagd voor het doctoraal examen rechten vrije studierichting de heer D. Schepers te Heemstede; voor het doctoraal examen Nederlands recht me juffrouw M. W. C. E. van Moorsel te Sche- veningen en de heren A. de Bruin te Naar- den en P. A. Vaillant te Haarlem GRONINGEN Doctoraalexamen tand heelkunde le ged.: mejuffrouw A. King- ma, Sneek; L. J. Pluim, L. Boelens; H. J. Geubels, allen te Groningen; J. G. Sched- ler, J. A. M. Voogdt, A. B. M. Wegener, allen te Amsterdam; J. van Dijk, Kampen; E. J. Ponten, Nijmegen; G. L. J. M. Nonee, Haelen (L.)H. A. Olie, Alkmaar. Kandi daatsexamen geneeskunde 2a: P. F. J. van den Oever, Thorn; W. C. Pleijte, Heem stede. Geen enkele van de in onze tijd nog be speelde strijkinstrumenten heeft zo de wisselvalligheden van het lot moeten on dervinden als de altviool. De roem van haar geslacht dateert reeds uit de middel eeuwen. In een ononderbroken traditie van voortreffelijkheid heeft zij zich kun nen handhaven tot in de tweede helft van de achttiende eeuw. Toen kwamen voor de altviool de moeilijkheden, want de viool had zich onder de handen van geniale bouwers ontwikkeld tot een schoon instru ment, dat langzaamaan zijn naar ernst en weemoed neigende rasgenoot ging verdrin gen naar een tweederangs-positie. De alt viool mocht meedoen aan akkoordopvul lingen, aan versterkingen van de klank van andere instrumenten en zij kreeg geen kans meer haar eigen, toch zo gepronon ceerde karakter te laten gelden, totdat kunstenaars als Beethoven, Weber, Ber lioz en Wagner haar individualiteit op merkten en haar een plaats in de orkes- testrale ensembles bezorgden In overeen stemming met haar heel bijzondere hoe danigheden. Bij de componist Méhul was de omkeer ten gunste van de altviool wel wat al te radicaal uitgevallen, toen hij in 1803 bij het componeren van zijn opera „Uthal" de violen uitbande en altviolen daarvoor in de plaats stelde. De altviool was dus herontdekt, maar toch kon niet gezegd worden, dat zij in alle opzichten een gelijkwaardige waardering als die van de viool had herwonnen. Doch er zijn kunstenaars, die in haar geloven, die aan het instrument hun hart verpand hebben met de grote liefde, die gelukkig maakt. Tot deze kunstenaars behoort de Weense solo-altviolist Paul Doktor onge twijfeld. Vrijdagavond trad deze instru mentalist in de foyer van het Minerva Theater op voor vele leden van de Heem- steedse Kunstkring met een programma, dat typerend was voor de thans nog be staande positie van de altviool en voor haar moeilijke strijd om een zelfstandig bestaan. Goed beschouwd was er geen enkel origineel werk voor altviool bij. Alle ge kozen composities waren bewerkingen. De vijf uitgevoerde oude Franse dansen van Marin Marais (16561728) werden ge schreven voor gamba, de in aansluiting hierop gespeelde Sonate in a van Franz Schubert, was bestemd voor de zessnarige gitaarachtige violoncel: de arpeggione. En de Sonate in Es (opus 120) van Johannes Brahms, die Paul Doktor na de pauze tot uitvoering bracht, was oorspronkelijk een klarinetsonate, die de componist bewerkte tot altvioolsonate. Maar de altviool is een nobel instru ment, dat ook bewerkte muziek in gesu blimeerde klank vol van gepassioneerde of bezonken expressie kan brengen, inzon derheid, wanneer het door een kunstenaar als Paul Doktor bespeeld wordt. Een magistrale technische beheersing van het instrument werd bij zijn spel een waarborg voor een grote gaafheid van melodische en figuratieve tekening. Door een zuiver muzikaal inzicht en diepe bezieling gaf Paul Dokter aan elke klank zijn organi sche zin en zijn rijke inhoud. De „dans muziek" van Marais kreeg door deze in terpretatie wel een zeer bijzondere waar de. Ik denk hier aan de ongerepte schoon heid van „l'Agréable" en aan de mijme rende „Musette" bijvoorbeeld. En verder aan de dramatische geladenheid van het Allegro uit Schuberts Sonate en aan de ontroering van het Adagio, dat Brahms klankentaai al aankondigt met de innige lyriek. De uitvoering van de Sonate van Brahms, heeft mij het bedoelde klarinet- ten-timbre niet doen vergeten. Maar daar tegenover stond de rijker genuanceerde mogelijkheid tot uitdrukking in de klank. De Heemsteedse pianiste Miep van Luin stond de Weense kunstenaar uitnemend ter zijde. Gelet op de uiteraard korte tijd van voorbereiding kon men bewondering krijgen voor het samenspel en voor de aanpassing van de pianiste aan de warme bewogenheid van de altist. Het succes voor Paul Doktor en Miep van Luin was groot. Met twee toegiften dankten beiden voor de geestdriftige bijval van een dankbaar gestemd auditorium. Nog één ding moet mij van het hart. Ik heb mij op deze avond ernstig bezorgd gemaakt over de toekomst van de foyer van het Minervatheater als kamermuziek zaal. De oorzaak van die bezorgdheid lag buiten het gebouw, bij de vele autobussen, die op straat voorbijdenderden met „op trekkende" motor. Dat lawaai bedierf veel van dit unieke concert. Valt er niet eens te praten over een rij-voorschrift? P. Ztvaanswijk In de maand september werd bij de Nutsspaarbank te Haarlem ingelegd een bedrag van f 2.075.451 en terugbetaald f 2.321.133 zodat per saldo f 245.682 meer werd uitbetaald dan ingelegd. Het inleggerstegoed bij de Nutsspaar bank bereikte hierdoor per ultimo sep tember een totaal bedrag van f 48.066.672. In de afgelopen maand werden 832 nieuwe spaarders ingeschreven, waardoor het aantal inleggers steeg tot 83.936. Uitgaande van de afdeling „Bloemen- daal" van de Christelijke Jonge Mannen Vereniging werd in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal in februari 1957 begonnen met een drietal hobbyclubs, namelijk een fotoclub, een tafeltennisclub en een radiobouwclub. Vrijdagavond werd tijdens een gezamen lijke contactavond in het Jeugdhuis een overzicht gegeven van de prestaties van de leden, waaruit bleek, dat er hard en met animo gewerkt is. Daarvan getuigden de zelfvervaardigde radio-apparaten en de foto-expositie, waar vele zwart-wit foto's blijk gaven van technisch inzicht en goede smaak. Dank zij een geslaagde financiële actie kon ook een wedstrijdtafel voor de tafeltennisclub worden aangeschaft, waar op vrijdagavond een demonstratie werd gegeven. Na de pauze werd een aantal kleuren dia's vertoond, waarbij een ernstig pogen om goede resultaten te bereiken, vaak met succes bekroond was. De voorzitter van het bestuur, de heer F. E. Backhuys, besloot deze genoegelijke avond met de wens uit te spreken, dat de drie hobbyclubs in het komende winter seizoen steeds betere resultaten zouden gaan bereiken en dat vele jongens en meisjes zich voor deze nuttige en leerzame vrijetijdsbesteding zouden gaan interes seren door zich als lid aan te melden. ADVERTENTIE origineel juwelierspieët J. J. DRIESSEN Anegang 9, Haarlem Tel. 1036.6. HAARLEM Artsen: Men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma J. Th. Mathot, tel. 11990. Dierenartsen: J. Westerman, Leidse- vaart 74, tel. 12111. Apotheken: Marnix-apotheek, Marnix- straat 65, tel. 56357; firma Loomeyer, Barteljorisstraat 11, tel. 10175; apotheek Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. BLOEMENDAAL Artsen: Dokter H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, tel. 57753. Overveen: Dokter W. D. van Oldenborgh, Bloemendaalseweg 223, Overveen, tel. 50158. Aerdenhout: Dok ter W. E. Ulrici, Spiegelenburghlaan 20, Aerdenhout, tel. 27888. Wijkverpleegsters: Zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, tel. 50075, bgg 51780; zuster H. J. G. Lugt- hart, Anjelierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876 en zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, Bennebroek, tel. 02502-618. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 12 ok tober voor spoedeisende gevallen ge opend de Elswout Apotheek, Bloemen daalseweg 341, Overveen, tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-Station, tel. 02560-8249 en de Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, Heemstede, tel. 38197 (ook voor Aerdenhout). HEEMSTEDE Artsen: J. Laeijendecker, Raadhuis plein 9, telefoon 38103 en W. van der Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 34606. Wijkverpleging: Zuster G. Verduyn, Meer en Boschlaan 23, tel. 39509 (en in de week van zaterdag 5 tot en met vrij dag 11 oktober, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197 (en in de week van zaterdag 5 tot en met vrijdag 11 ok tober, des avonds na zes uur). HILLEGOM Artsen: J. J. Versluys, telefoon 5121. LISSE Artsen: A. J. Duymaer van Twist, Hee- reweg 295, tel. 3134. BENNEBROEK Artsen: F. de Graaf, Rijksstraatweg 53, tel. 02502-300. Wijkverpleging: zuster A. G. Haagsma, Spiegelenburglaan 22, tel. 02500-26994, bij geen gehoor 27343. HALFWEG: Artsen: D. H. Honingh, Baumannplein 31, tel. 405. ZANDVOORT Artsen: J. van der Meer, Julianaweg la, telefoon 2499. Wijkzusters: zuster A. Zwemmer, Ko ningstraat 85 (geen telefoon-aansl.) Verloskundige: zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. Westerman, Leidsevaart 74, Haarlem, telefoon 12111. Apotheken: van zaterdag 5 t/m vrijdag 11 oktober na 19 uur en zondagsdienst De Zeestraat-apotheek M. J. Kerkhoven- Nieuwenhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dokter Bult, telefoon 6320; Nieuw-Vennep: dokter Nugteren, tele foon 220; Badhoevedorp: dokter Sabel, telefoon 2377; Zwanenburg: dokter D. H. Honingh, telefoon 405.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13