Snelheidsbeperking remt het Duitse wegverkeer Het aantal ongelukken is echter in september afgenomen van gisteren BonKorets ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Parijsavontuur Dolle verwikkelingen Natuur Geen spanning Niet te temmen Criminele onzin Pathologie Reprises Snel „recht9 Straaljager toch vrij ernstig beschadigd Onveranderd veel griep in Nederland De aanvaring tussen de „Viking" en de „Ostara" Internationaal programma van KNZB voor 1958 Sport in het kort Scheepvaart DE BEURS Belangrijke openbare verkoping te IJmuiden Kilo's slanker (Cinema Palace). Ach, het is al zo vaak verteld aan lieve, knappe meisjes van-buiten: denk niet dat in de grote stad al je idealen en wensdromen zo maar in vervulling gaan. Deze Franse film „Geef me een kans" vertelt dit bekende ver haaltje nog eens, maar nu op een wel zeer openhartige manier. De lieve Nicole, doch ter van een eerzame dorpsonderwijzer, droomt ervan een beroemde filmster te worden en laat zich noch door haar ver loofde, noch door haar vader ervan weer houden, een kansje te wagen bij een schoonheidswedstrijd in Parijs, waar ook de heren filmproducenten komen kijken. Het zou al direct verkeerd gegaan zijn met Nicole, als niet een paar meisjes zich over haar hadden ontfermd en haar duidelijk hadden gemaakt, dat het behalen van suc ces alleen dan heel gemakkelijk is, als er maar een heel hoge prijs voor wordt be taald. Toch loopt de arme Nicole in de val, die door een louche filmjongen voor haar wordt opengezet. En dan gaat het heel snel bex-gafwaarts. Maar als zij na een wanhoopsdaad in het ziekenhuis ligt, verschijnt de verloofde uit het dorpje, op hetzelfde moment dat Nicole een prachtig aanbod van een filmproducent bereikt. Gelukkig doet Nicole de juiste keus. Een conventionele historie dus met een ietwat melodramatisch slot, maar op een verrassende manier realistisch verteld in voortreffelijke filmtaal, waarin de Fran sen, vooral in dit genre, meesters zijn. (Roxy). Twaalf ambachten, dertien on gelukken en een „happy end", dat is het devies voor de films, waar komiek Red Skelton onder het trekken van de gekste gezichten de hoofdrol in speelt. En dan doet het verhaaltje er nog maar weinig toe. Want gek wordt het toch. Zo ook in „Straatvyand nummer elf", waar hij de raarste capriolen uithaalt en in de meest waanzinnige situaties verzeild raakt. Zon der dat hij het zelf weet werkt hij zich in bij een stelletje effectenvervalsers, die hem eerst voor een slordige duit oplichten en hem op de koop toe als hulpje bij hun duistere praktijken gebruiken. De goed gelovige Skelton verkeert echter in de waan, dat hij voor de geheime politie werkt. Als de bende door de politie wordt opgerold, wordt hij ingerekend en sluiten de gevangenissen zich achter hem. De wer kelijke bandieten kiezen echter bijtijds het hazepad. Skelton heeft echter de sleutel van de kluis in handen, waar het geld van de boeven in is opgeborgen. Daarom besluit het geboefte hem te bevrijden. Ook de po- politie heeft echter dit plan opgevat, om dat hij hen dan wellicht op het spoor van de vervalsers kan brengen. Dat dit tot dolle verwikkelingen leidt, laat zich begrijpen. Van maandag tot en met donderdag zal in dit theater het antwoord op de vraag „Schuldig?" worden gegeven. (Lido). Wolven spelen met Silvana Mangano de belangrijkste rollen in de film „Nacht van beklemming". De wolven, om dat ze een vriendelijk Italiaans dorpje be dreigen, Silvana, omdat ze zo mooi is en zowel Yves Montand als Pedro Armenda- riz kan bekoren. Het loopt overigens nogal los met de rivaliteit tussen beide heren. Pedro sterft vroeg genoeg om ruim baan voor Yves te maken. De wolven doen het hunneom tegen het eind van de film het spectaculair schouwspel te ver wekken van een complete roofoverval. Na tuurlijk is de geloofwaardigheid ver te zoeken. Men stelt zich voornamelijk tevre den met fraaie natuuropnamen en de aan blik van Silvana Mangano, die als we het zo mogen uitdrukken voor even boeiende natuuropnamen de persona grata is. (Studio). „Groot alarm bij de geheime dienst" zou spannend zijn als men niet te dikwijls moest grinniken om de simpele trucs waarmee de regisseur die spanning trachtte te veroorzaken. Het verhaal is ver ward en niet zelden clichématig. Het gaat om een geheime uitvinding tegen de radar- stralen. Een rechercheur speelt voor de schijn de boeven, die de uitvinding willen hebben, in de kaart. Maar hij speelt het spel te ver en slechts op het allerlaatste nippertje wordt hij gered van de natuurlijk wisse dood. (F r a n s H a 1 s). In „Reach for the sky" - in Nederland uitgebracht onder de titel ..De Hemelbestormer" hebben de Engel sen eer willen bewijzen aan één van hun oorlogshelden, aan Douglas Bader, de man die bij zijn landgenoten, en later in de ge hele wereld, faam verwierf door zijn im mens grote doorzettingsvermogen en be wonderenswaardige moed in de jaren voor de tweede wereldoorlog en tijdens de lucht slag om Engeland in 1940. Bader was een man, die aanvankelijk vrijwel alleen voorspoed kende in het le ven. Hij was intelligent, iedereen mocht hem graag, hij blonk uit in tal van sporten en ook in zijn loopbaan als militair vlieger Sing het hem voor de wind. Bij een van zijn stoutmoedig stunts evenwel veronge lukte hij en zijn beide benen moesten wor den geamputeerd. Dankzij zijn grote wils kracht herstelde hij, slaagde er zelfs weer in een plaats in de maatschappij te ver overen, maar zijn doorzettingsvermogen dij het leren lopen op kunstbenen werd "iet beloond omdat hij niet meer geschikt werd verklaard voor het vliegen. Toch kreeg Bader zijn kans. Toen Engeland vlak "a het uitbreken van de oorlog in nood kwam, werd hij geaccepteerd en speelde ondanks zijn physieke handicap een zeer belangrijke rol in de slag om Engeland als oorlogsvlieger en commandant van vijf squadrons. Bader overleefde de oorlog, waarna men hem de eer verleende die hem toekwam hij werd een voorbeeld van tie onverzettelijke en flematieke Engels- m<*n in tijd van grote nood. Een groots filmwerk heeft men in de Arthur Rank studio's niet tot stand ge bracht, maar omdat het hier een ware oorlogsgeschiedenis betreft, gespeend van a'le humbug die men gewoonlijk in dit soort rolprenten ziet, verdient de film toch wel belangstelling. Vooral ook door de 'inke dosis typisch Engelse humor die er in verwerkt is. (Rembrandt) „Dieven en moorde- naars", het laatste werk van de in juli overleden Franse toneelschrijver en acteur Sacha Guitry, wordt ingeleid met het advies: „Dit is een film zonder enige strek king of achtergrond. Zij wil niets bewij zen of betogen. Geniet ervan zoals een kind geniet van een zeepbel". Toch is het duidelijk dat Guitry met deze als kolder- verhaal vermomde criminele onzin wel degelijk iets heeft willen bewijzen, name lijk dat de geliefkoosde Hollywoodse slag zin, dat de „misdaad niet loont", alleen maar huichelachtige braafheid is. De held in „Dieven en moordenaars" wordt niet gehinderd door dergelijke scrupules en is een tot in het kwadraat verheven ideale misdadiger, die nooit fouten maakt, nim mer gekweld wordt door zoiets als een geweten en bovendien, naar alle maat staven, een perfecte gentleman is. Natuur lijk herkent ge in deze figuur direct de lachwekkende onbestaanbaarheid, maar toch gaat die karikatarale salonschurk op een vreemde wijze voor u leven. Ge be trapt er uzelf tenslotte op, dat hij u eigen lijk bizonder sympathiek is, hoewel ge toch ook wel begaan bent met het lot van zijn slachtoffer, een ietwat domme, maar doodeerlijke inbrekerWij zullen geen poging doen, u de intrige van deze speelse parafrase te vertellen, want noch het ver haaltje, noch ook de verrassende ontkno ping zijn eigenlijk van enig belang. Essen tieel is alleen de speelse ironie, waarmee Guitry in zijn dialogen en situaties de Hitchcocks, de Simenons en alle andere confectie-thrillerfabrikanten op de hak neemt, inclusief zijn eigen „Dieven en moordenaars". (L u x o r) „We moeten weer eens aan 't werk Flood", zegt Frank als 't licht in de bioscoopzaal nog maar net gedoofd is. Aan 't werk moeten wil zeggen, dat Frank een flinke kraak op 't oog heeft om weer even niet te hoeven werken. Overigens is dit niet het hoofdmotief. Frank heeft be hoefte aan „de kraak" zoals aan eten en slapen, zij het met kleinere frequentie. Flood trekt een vies gezicht, hij kan 't nog wel even uitzingen, liever geen risico's als het zonder kan, maar ja.... een miljoen. Flood trekt dan driftig aan zijn sigaret, schiet een grote peuk tussen twee vingers weg in zijn privézwembad en drukt Franks bovenarm: „Je kunt op me rekenen". Als Flood dat zegt kan je op 'm rekenen en wordt er georganiseerd. In „De Grote Kraak" (The big caper) is de voorbereiding tot de perfect geregelde bankroof hoofdzaak. Het accent in deze film ligt niet op het a-sociale in de misda diger maar in het pathologische van zijn behoefte aan de misdaad. In hun persoon lijke afwijkingen worden de bij „de kraak" betrokkenen niet voortdurend maar bij fragmenten bijzonder raak getekend. Op vallend is, dat in het slot van dit Ameri kaanse verhaal geen moraal verborgen zit, die de misdadiger veroordeelt. De hande ling houdt de kijker doorlopend in span ning. (Miner va). Tot en met zondag gaat in de avonduren de vrolijke musical „Viva las Vegas", amusement van waardeerbaar gehalte. Des middags kan jong en oud zich bezighouden met „Peter Pan". Maandag en dinsdag trekken we naar de Rijn om ons aangenaam te laten verstrikken in de net ten van „Drei Madels vom Rhein". COOOCX>XOCOCCO!XOCCCCOOCOCCCOCOCX500COCOOCOCOOO CAMDEN (Reuter). - Vijf negentien jarige negerjongens zijn donderdag te' Camden in de Amerikaanse staat New'. Jersey veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf, omdat zij zich woensdag hadden schuldig gemaakt aan ordever storing bij de middelbare school te\ Camden. Een vijftienjarige blanke jongen liep) dinsdagavond bij een vechtpartij met< negers een steekwond op. In verband j hiermee worden vijf andere negers vast gehouden. X)COOOCOOCCCOCOCCOCCOOOOOCOOCOCOCOOCCCCOCOC»OCCOCCCCOOOC' De „Thunderflash"-straaljager, die by Venray een toevallige buiklanding maakte na anderhalf uur onbemand te hebben rondgevlogen, is niet zo onbeschadigd van zijn eenzaam avontuur afgekomen als don derdag bij 'n voorlopig onderzoek scheen. Deskundigen van de luchtmachtstaf hebben het toestel nader onderzocht en zijn tot de conclusie gekomen, dat er inwendig ern stige beschadigingen zijn aangericht. Het moet twijfelachtig worden geacht, of het de moeite zal lonen het toestel te herstel len. Wel is komen vast te staan, dat de motor onbeschadigd is en opnieuw kan worden gebruikt. Men heeft getracht het toestel weg te halen van het stuk bouwland, waar het zijn landing heeft gemaakt. Dit is echter niet mogelijk gebleken. De wegen in de omtrek en het stilk bouwland zelf bleken niet sterk genoeg of te drassig om het zware bergingsmaterieel doorgang te ver lenen. Daarom zal het toestel ter plaatse worden gedemonteerd en in onderdelen naar de basis Lahrbruch teruggebracht, waar definitief zal worden vastgesteld, of het herstelbaar is. Op een vraag van het ANP aan de lucht machtvoorlichtingsdienst, hoe het moge lijk is geweest dat het toestel nog zolang in de lucht is gebleven nadat het door de bestuurder was verlaten, antwoordde deze dienst, dat een grote toevalligheid in het spel is geweest. Voor een bestuurder van een straaljager is 't gunstigste moment om te „springen" het ogenblik, dat zijn toe stel met een zo gering mogelijke snelheid rechtuit vliegend in een lichte klim ligt. Het is voor een bestuurder al vrij moei lijk, zijn toestel lang in deze toestand te houden wanneer hij niet genoodzaakt is zijn toestel te verlaten. Dit vereist name lijk een bepaalde combinatie van standen van stuurorganen en gas, die niet zo ge makkelijk te vinden is. Het toeval heeft gewild dat de stuurorganen en het gas in het toestel van sergeant Evers precies in deze stand raakten toen de bestuurder het toestel verliet. Elke andere stand zou tot gevolg hebben gehad, dat het toestel was blijven klimmen en daarna, op een zekere hoogte gekomen, zou afglijden en neerstorten op een plaats, die niet meer dan enkele kilometers verwijderd is van de plek waar de bestuurder aan de grond kwam. De gegevens over het verloop van de influenza-epidemie, welke bij de genees kundige hoofdinspectie worden verzameld, tonen aan, dat er in de algemene situatie na het laatste overzicht geen wijziging van betekenis is opgetreden, zo deelt de voor lichtingsdienst van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid mede. De influenza heerst nog op hetzelfde hoge niveau als in het begin van de week. In Groningen en Zuid-Holland zijn de aantallen nieuwe zieken wat hoger ge worden. Daar staat tegenover, dat in ver schillende delen van ons land lichte aan wijzingen zijn van het teruglopen van het aantal nieuwe ziektegevallen. Uit de be schikbare gegevens van het bedrijfsleven blijkt, dat er wel sprake is van jsnige stoornis, maar dat deze niet heeft geleid tot ernstige storing van de produktie, aldus het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid. Naar het oordeel van de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, is de aanvaring tussen de kustvaarder „Viking" en het binnenschip „Ostara" op 23 mei van dit jaar voor de ingang van de Waalhaven „voor honderd percent" de schuld van de schipper van de „Ostara". De „Ostara" kwam uit de Waalhaven, gaf één korte stoot, waardoor op de stroom opwaarts varende „Viking" de indruk werd gewekt, dat het binnenschip stuurboord- uit zou draaien. Maar de „Ostara" stak integendeel dwars over en hoewel inmid dels op de „Viking" de machines waren gestopt en vervolgens op „volle kracht achteruit" waren gezet, was een aanvaring niet meer te vermijden. Beide schepen lie pen materiële schade op. De Raad voor de» Scheepvaart zal zijn mening over deze zaak schriftelijk bekend maken. (Van onze correspondent inWest-Duitsland) In de Bondrepubliek is op 1 september een maximum snelheidsbepaling voor auto's van kracht geworden die geldt bin nen de bebouwde kommen. Thans na een maand menen wij wel te mogen zeggen, dat het grootste deel van de voet gangers daar content mee is, al heeft het langzamer rijden, vooral op spitsuren in de steden vaak tot gevolg, dat zich lange auto files vormen, waardoor het oversteken soms nog moeilijker is geworden dan het eerder was. De automobilisten daarentegen klagen er over dat zij ook op wegen met lintbebouwing, die belangrijke verkeers aders zijn en die recht en voldoende breed zijn gemaakt, niet meer behoorlijk kunnen opschieten, zelfs niet op wegen, die spe ciaal voor het snelverkeer werden aange legd. Ze rijden allemaal nu in zowat hetzelfde vaartje achter elkaar aan. De een durft de ander niet voorbij te schieten, uit angst voor een bekeuring. Want men weet, dat verkeersagenten in auto's rondtoeren, met scherpe fototoestellen en een telelens ach ter de voorruit van hun wagen om er al rijdend opnamen mee te kunnen maken. Bovendien staan politieposten met veld telefoons langs de wegen, die elkaar waar schuwen, wanneer zij menen, dat een auto het geoorloofde tempo overschrijdt. In de eerste dagen na het invoeren van de snel heidsbeperking reden bijna alle automo bilisten uiterst voorzichtig. Ze keken tel kens naar de wijzer van hun snelheids meter. De politie heeft echter geconsta teerd, dat veel bestuurders van auto's nu weer meer gas geven dan feitelijk wel ge oorloofd is. Voor bepaalde wegen heeft men van het begin af aan uitzonderingen gemaakt en een grotere snelheid toege staan, zoals bijvoorbeeld op de nog niet zo lang geleden vernieuwde en aanzienlijk verbrede verkeersweg tussen de hoofdstad Bonn en Bad Godesberg, twee plaatsen, die in de laatste jaren steeds meer naar elkaar zijn toegegroeid. Op een deel van deze vijf kilometer lange weg mag men 70 km per uur rijden. Maar ook dat vin den de meeste automobilisten nog veel te weinig. „Diplomatenrenbaan" Op bepaalde uren van de dag kan het vrij druk op deze weg zijn, op andere uren, en natuurlijk vooral des avonds en des nachts, is het zeer stil. Een uitstekende oplossing zou het zijn, om toe te staan, dat er bijvoorbeeld na zeven uur 's avonds, harder dan 70 km mocht worden gereden. In Bad Godesberg wonen veel buitenlanders (ook Nederlan ders), die aan de ambassades en gezant schappen in Bonn zijn verbonden. Toen men bijna bezig was deze verbindingsweg tussen Bonn en Bad Godesberg te verbe- teren, schreef een in Bonn uitkomende lokale krant, dat er nu een „diplomaten- racebaan" kwam. Bladen in andere steden namen dat flauwe grapje over, maar se dert de eerste september kan hier niet meer worden geraced, ook als de weg volkomen vrij is. Er zijn bestuurders van auto's, met een CD-bordje erop, die echter nogal gauw geneigd zijn zich niet al te veel van de Duitse verkeersvoorschriften aan te trek ken, net zo min overigens als sommige Duitsers, die geloven vanwege de hoge positie, welke zij in of bij de regering in Bonn bekleden, buiten en boven de wet te kunnen staan. Ook buiten de steden moet men telkens weer zijn vaart verminderen, zoals bij voorbeeld langs grote gedeelten van de Rijn, waar het ene dorp of stadje haast ontmiddellijk op het andere volgt. Tot de mensen, die niet ingenomen zijn met het 50 kilometer-tempo, behoren in de eerste plaats de taxichauffeurs. In Hannover hebben taxichauffeurs al ge vraagd of zij geen extra-vergunning voor minstens 60 km kunnen krijgen. Hun „vrachtjes" kunnen nu bijna net zo goed een tram nemen, want die mag een vaart van 45 km hebben. Ook de bestuurders van grote vracht auto's, die geregeld lange tochten door West-Duitsland' maken, zijn met de be perking niet erg gelukkig. Zij mogen op de autowegen, ook als zij geen aanhang wagen hebben, niet meer dan 80 km rijden en zijn nu vaak langer dan vroeger onder weg. Over het algemeen zien zij echter wel in, dat het zo beter is en dat er min der kans op ongelukken bestaat. Renpaarden vrij In West-Berlijn was kort na het in voeren van de snelheidsbeperking op de drie kilometer lange rechte Kurfürsten- damm een renpaard met een klein wagen tje te zien, dat in gestrekte draf en met GEEN AVONDMUZIEK In de vrijdag gepubliceerde agenda „Uit gaan in Haarlem" berichtten wij, dat zon dagavond voorafgaande aan de avond dienst in de Grote Kerk een uitvoering zou worden gegeven door de mezzo-sopraan Ankie Dannijs en de sopraan Tine van Raalte met duetten van Schein en aria's van Handel. Nader wordt ons echter be richt, dat deze uitvoering niet kan door gaan. wapperende manen alle automobilisten voorbijstoof. In de nieuwe verkeersvoor schriften werd namelijk met geen letter over aan het verkeer deelnemende vier voeters gerept. Het aantal verkeersonge lukken is overigens sedert het invoeren van de snelheidsbeperking achteruitge lopen. Natuurlijk zijn de cijfers over de maand september in heel de Bondsrepu bliek nog niet bekend, maar gedurende de eerste tweeëneenhalve week lagen ze haast overal ver beneden die van hetzelf de tijdvak in 1956. In Nooi-drijnland-Westfalen, waar de bevolking het dichtst is, zijn in de eerste drie weken van september 10.075 ver keersongelukken gebeurd, tegen 12.007 in dezelfde weken in 1956. Daarbij hebben 175 mensen het leven verloren (353 in de drie overeenkomstige weken verleden jaar;, en werden 5081 mensen gewond (7677 vorig jaar). De getallen lopen echter in diverse steden en bondslanden sterk uiteen. In West-Berlijn registreerde men aanvankelijk net zoveel verkeersongeluk ken als verleden jaar. Daar zijn de auto mobilisten overigens zelf alweer begon nen met een gemiddelde snelheid van 60 in plaats van 50 kilometer te rijden, zon der dat de politie er totnogtoe veel tegen heeft gedaan. En in Frankfort aan de Main wil de politie het verbod om harder dan 50 km te rijden hoofdzakelijk tot het centrum van de stad beperken. Straten des doods" Overigens wist iedereen al lang dat een groot gedeelte van de vele verkeersonge lukken, die dag in dag uit in West-Duits land geschieden, niet aan het harde rijden toe te schrijven is, maar hoofdzakelijk aan de erbarmelijke toestand, waarin vele we gen verkeren. De Westduitse bladen geven trouwens toe, dat de wegen in* West- Duitsland met uitzondering dan van de „Autobahne" slechter en gevaarlijker zijn dan die in de meeste andere landen van Europa. Zelfs in de grote steden treft men hoofdverkeerswegen met zo'n slecht plaveisel aan, dat ieder dorp in Nederland er zich voor zou schamen. Bijzonder gevaarlijk is de bestrating met hobbelige bazaltstenen, die bij regen weer terstond glad en glibberig worden. De Britse militairen hebben, toen zij Duitsland in 1945 binnenrukten, wegen met die basaltkeien „straten van de dood" ge doopt, en ook in Duitse automobilisten kringen worden ze nu al sedert lang als „Todesstrassen" aangeduid. Juist dit plaveisel veroorzaakt heel veel ongelukken. Als politie-autoriteiten of rechtbanken verkeersongelukken te be handelen krijgen, voeren zij vaak, om tot een vonnis te kunnen komen, als argu ment aan, dat de automobilisten rekening met de slechte conditie van de wegen had den moeten houden. Maar de Duitse auto mobilist vraagt van zijn kant, of de in stanties, die voor de toestand van de we gen aansprakelijk zijn, ook niet verplicht zijn rekening met de automobilisten en met het moderne verkeer te houden! De snelheidsbeperking levert echter haast altijd dit voordeel op, dat de schade, die mensen en auto's bij een verkeerson geluk oplopen, geringer is dan wanneer met een grotere vaart op elkaar zou zijn ingestoven. HANNOVER (UP) De overheid van de Westduitse deelstaat Nedersaksen heeft aangekondigd dat in de komende tien tot twaalf jaar 8.870 kilometer weg in deze staat herbouwd zal worden. Dit plan, waarin ook fietspaden en bruggen zijn op genomen, zal ongeveer 700 miljoen mark vergen. Deze zal geput worden uit de autobelastingen. Het internationale programma van de Koninklijke Nederlandse Zwembond ziet er voor het jaar 1958 als volgt uit: 1 en 2 maart: DuitslandNederland, zwemmen en waterpolo, Wuppertal. lSf en 20 juli: NederlandDuitsland, zwemmen en waterpolo. 13 juli: BelgiëNederland, waterpolo. Het Nederlandse waterpolo-zevental zal bovendien deelnemen aan het zeslanden- toernooi, dat op 21, 22 en 23 juni in Gent wordt gehouden. DE MARCOAKINS. De Amerikanen Tony de Marco en Virgil Akins zijn ge- contracteeerd voor een gevecht om de we reldtitel weltergewicht op 29 oktober in Boston. De titel is vacant geworden door dat Carmen Basilio door zijn overwinning op Sugar Ray Robinson wereldkampioen in het middengewicht geworden is. De Marco is voormalig wereldkampioen wel tergewicht. Hij had de titel verloren aan Basilio. FRANSE AMATEURPLOEG. Twee wij zigingen zijn aangebracht in de Franse boksploeg (amateurs) die 14 oktober in Rotterdam tegen het Nederlandse team aantreedt. In het weltergewicht zal Claude Saluden uitkomen in paats van Scheppler. Saluden wordt in de lichtwelter klasse vervangen door Hashas. RACING PARIS. Onder leiding van de Nederlandse scheidsrechter J. Bronkhorst werd in Parijs de vriendschappelijke wed strijd Racing Club de Paris-Torpedo Mos kou gespeeld. Torpedo dat bij rust reeds met 30 voor stond, won deze ontmoeting met 71. KAMERLEDEN TEGEN PERS. Op don derdag 24 oktober zal een parlementair elftal op het HVV-terrein in Den Haag een voetbalwedstrijd spelen tegen een elf- lal samengesteld uit parlementaire journa- nisten. Deze wedstrijd, die 's morgens om tien uur zal aanvangen, is bedoeld als een oefenwedstrijd voor de ontmoeting van het Nederlandse parlementaire elftal met een Belgisch parlementair team. BAARSHOMAN. De Amsterdamse bokser Theo Baars zal op 12 oktober in Stuttgart uitkomen tegen de Duitser Hel- muth Homan. De partij is vastgesteld in het middengewicht en gaat over zes ron den van drie minuten. GRAHAM-VAN KLAVEREN. De bokswedstrijd tussen de Ier Paddy Graham en Piet van Klaveren, die op 5 oktober in Belfast zou worden gehouden, gaat niet door. Piet van Klaveren heeft zich wegens een ernstige ongesteldheid onder behande ling van een specialist moeten stellen en deze heeft de Rotterdammer verboden op 5 oktober te boksen. AMSTERDAM De handel toonde een klein herstel voor aandelen Koninklijke Olie op een prijs van ongeveer f 179 exdividend f 1,50 tegen gisteren slotprijs f 178,80 cum. dividend. Dit herstel was niet bepaald overtuigend, gezien de scherpe daling van ongeveer f 11 van donderdag. Het zag er in de morgen uren naar uit, dat de enkele optimisten gelijk zouden krijgen die donderdag voor spelden, dat de grootste angst voor de aan staande emissies van de Koninklijke Shell Groep hoofdzakelijk in Nederlandse krin gen merkbaar zou zijn, en dat daarentegen het buitenland zich om deze emissies niet zoveel zou bekommeren. De koers bepaalde zich op f 182 en trok aan tot f 183; een flink herstel. Ruiltransacties voor Zwitser se rekening, aankopen van Shell Transport in Londen tegen verkopen van aandelen Koninklijke Olie in Amsterdam, brachten aanbod, waartegenover niet voldoende vraag stond. De koers van de aandelen Koninklijke Olie daalde snel tot f 180.20. Unilever, dat een topkoers voor de morgen te zien had gegeven van 344 tegen slot- koers vrijdag 337, daalde door Londense verkopen tot 335. Philips ging mee van 243 tot 238. Al het optimisme was in een klap verdwenen en maakte plaats voor een lusteloze stemming. Deze stemming werd in de middagbeurs vervolgd. De affaire was niet groot. Een uitzondering maakte Unilever waar nogal wat omging. De koers draaide hier om een prijs van 334 percent, 10 punten lager dan in de morgenuren en per saldo ongeveer 4 punten beneden donderdag. Philips was vrijwel onveranderd bij donderdag. AKU hield zich nog het beste en was 2 punten beter. K.L.M. was onveranderd. Konink lijke Olies schommelden rond de f 1*79, exdividend f 1,50, tegen een slotprijs don derdag f 178,80 cum dividend. De scheep vaarten namen een stukje van het verlies van donderdag terug met winsten over de gehele linie van 1/21 1/2 percent. Staats fondsen bij de opening een fractie luier maar tegen het slot een kleine opleving voor de staffellening, die per saldo nog iets hoger kon sluiten. De koersafwijkingen in de Indonesische sector was niet van enige betekenis. Prolongatie 5 pet. (ANP) NEW YORK Door koersdalingen, tengevolge van ver kopen in verband met het naderend week einde, nam de totale waarde van de ter beurze genoteerde fondsen af met anderhalf miljard dollar. Vlak voor beurseinde waren de verkopen zeer omvangrijk toen de in dustriewaarden inzakten; Lukens Steel zelfs met 6y& dollar. Tijdens het langste deel van de beurs was de activiteit echter licht en de dagomzet bedroeg dan ook slechts 1.520.000 aandelen tegen 1.590.000 op don derdag. Hernieuwde druk op de Staatsuitgaven werd weerspiegeld in de defensie-aandelen, waarbij vliegtuingbouw in het bijzonder door de aangekondigde besnoeiingen op con tractbetalingen leed. Maar de dalende ten dens werd toch grotendeels gezien als een onverwachte maar stevige terugval na de stijging van de voorafgaande drie beurs- dagen. Het industriegemiddelde kwam van 465,82 op 461,70; dat voor Spoorwegen van 126,13 op 125,66 en de openbare nutsbedrijven van 66,83 op 85,07 (U.P.). Alcor, 4 te Buenos Aires. Alhena, 4 te Antwerpen. Almdijk, 5 te Rotterdam. Alwaki, 4 te Amsterdam. Alioth, 3 ter rede Ilheus n. Vitoria. Attis, 4 v. Curagao n. San Nic Harbor. Arkeldijk, 4 te Semarang verw. v. Tegal. Banda, 4 v. Manilla n. San Francisco. Bengawan, 5 te Surabaja. Borneo, 4 v. Semarang n. Tandjong Manl. Billiton, 6 te Port Swettenham verw. Blijdendijk, 5 te Rotterdam. Breda, 3 v. Tampa n. La Guaira. Britsum, 4 300 m. n.w. Weser n. Brake. Bennekom, 3 290 m. n.o. Curagao n. Willemstad. Calt. Nederland, pass. 4 Kp. St. Vincent n. R'dam. Callex Pernis, 4 dw. Algiers n. Rotterdam. Caltex Utrecht, 5 te Savona verw. Camerounkust, 4 v. Dakar n. Le Havre. Colytto, 4 v. Belfast n. Golf v. Mexico. Coolsingel. 4 v. Puerto Ordaz n. Baltimore. Corilla, 4 v. Karachi n. Abadan. Calt. Leiden, 4 115 m. n.w. Alexandrië n. Pernis. Clavella, 5 te Abadan verw. Cradle of Liberty. 3 260 m. n.o. Lorenco Marques naar Philadelphia. Camitia, 10 te Curagao verw. Cleodora, 10 te Abadan verw. Crania, 6 te Stanlow verw. Delfland, 4 dw. Oporto n. Las Palmas. Dinteldijk, 4 v. Londen n. Bermuda. Drente, 5 te Le Havre verw. Eemdijk, 6 te Havana verw. Eos, 4 v. Hamburg n. Amsterdam. Esso Nederland, 5 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Friesland SSM, 5 v. Methil n. Kopenhagen. Giessenkerk, 6 te Shanghai verw. Gaasterland, 4 v. Rio Grande, 5 te Porto Alegre. Guineekust. 4 te Hamburg. Gadila, 5 te Balikpapan v. Surabaja. Hector, 5 te Messina. Helicon, 1 v. Houston n. New Orleans. Hvdra. 3 520 m. w. Fayal n. Willemstad Hera, 3 140 m. n.w. Trinidad n. Morrisville. Ittersum, 4 Scillys gepass. Jason, 4 te Hamburg. Kosicia, pass. 4 Azoren n. Rotterdam. Kota Gede, 4 v. Djibouti n. Belawan. Kennemerland, 4 v. Santos n. Rio de Janeiro. Kieldrecht, pass. 5 Kp. St. Vincent n. Marseille. Kylix, 4 te Bachaquero. Kellia, 5 v. Nordenham n. Rotterdam. Kaimana. 4 v. Tefrnate, 5 te Batjan verw. Kabylia, 9 in Panamakanaal verw. n. Curagao. Kalinga, 13 te Curagao verw Kryptos, 8 te Buenos Aires verw. Katelysia, 8 te Martinez verw. Kenia, 6 te Freetown verw. Koningswaard, 3 215 m. n.o. Fayal n. Trinidad. Karimata. 4 v. Amsterdam n. Bremen. Lutterkerk, 4 v. Palermo n. Marseille. Lieve Vrouwekerk, 5 te Karachi. Limburg, 4 v. Abadan n. Madras. Lekhaven, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Lemaire, 6 te Singapore verw. v. Balikpapan. Maasland, 6 te Antwerpen verw. Malea, 4 v. Kobe n. Pladju. Marisa, 4 v. Port Sudan n. Aden. Musilloyd, 4 v. Djeddah n. Port Said, 4 te Suez. Mentor. 4 v. Oranjestad n. Baltimore. Mitra, 7 te Cristobal verw. Molenkerk, 4 v. Antwerpen n. Hamburg. Mvladv. 5 te Martinique verw. Marnelloyd, pass. 5 Gibraltar n. Rotterdam. Musi, 6 te Donggala. Nanusa. 6 te Kheorel Mufatta verw. Naess Commander, 4 te Amsterdam. Oostkcrk. 6 te Sydney verw. Orion, pass. 5 Tunis n. Rotterdam. Oranjefontein, 4 te Bremen v. Amsterdam. Osiris. 4 le Guanta verw. Ondina, 14 te Stanlow verw. Prins Willem III, 4 op St. Lawrencerivier verw. P. G. Thulin, 5 te Seven Islands. Pieter S. 6 te Rotterdam verw. v. Swansea. Prins Willem IV, 5 te Antwerpen. Perna, 11 te Abadan verw. Panendrecht, 4 v. Rotterdam n. Sidon. Raki, 4 v. Singapore. 5 te Pt. Swettenham verw. Rondo, 4 v. Suez n. Djeddah. Reyniersz, 4 v. Makassar, 5 te Balikpapan. Sibajak, pass. 4 Gibraltar n. Rotterdam. Sidajoe, 4 v. Sibolga, 5 te Padang verw. Stad Alkmaar, 4 te Genua verw. Stad Amsterdam, 4 van West-Hartlepool naar Seven Islands. Stad Delft, 6 te Port Said verw. Statendam, 4 te Le Havre. Saloum, 4 v. Nantes n. Fecamp. Senegalkust, 4 v. Freetown n. Rotterdam. Sirrah. 4 te Colombo. Sloterdijk, 8 te Antwerpen verw. Solon, 4 v. New York n. Willemstad. Stad Breda. 4 te Monrovia. Statue of Liberty. 5 v. PU Cardon n. Rotterdam. Statendam, 5 te Rotterdam. Stanvac Benakat, 6 te Sungeigerong v. Bangkok. Straat Bali, 3 ter rede Walvisbaai. Snestdiik, 4 te Rotterdam verw. Stad Gouda, 6 v. Gibraltar te Vlaardingen verw. Soestdijk, 4 te Rotterdam. Tawali. 4 v. Karachi n. Aden. Tegelberg, 5 v. Mauritius te Singapore. Titus, 6 te Auxcayes verw. Trajanus, 5 te Rotterdam. Tabian, 6 te Colombo verw. v. Belawan. Talisse, 5 te Belawan v. Tandjong Priok. Taria, verm. 7 v. Curagao n. Rotterdam. Thelidomus, 11 te Pladju verw. Telamon. 3 100 m. n. oostk. Cuba n. Ph.delphia. Tiba, verm. 8 v. Buenos Aires n. Antwerpen. Tiberius. 4 v. La Guaira n. Curagao. Van Neck, 5 v. Semarang te Surabaja verw. Van Riemsdijk, 5 te Tandjong Priok. Van Cloon. 5 te Tientsin verw. v. Hongkong. Weltevreden, 4 v. Manokwari n. Hollandia. Wonosobo, 8 te Bangkok verw. Waal, 5 te Izmir. Willem Ruys, 4 v. Southampton n. Port Said. Waterman, 5 10,30 m. z.o. Kp. Guardafui n. Aden. Westland, 4 v. Las Palmas n. Montevideo. W. Alt. Jones, 3 v. Ph.delphia n. Mena Al Ahmadi. Zuiderkruis, 4 te Quebec. Zaanland, 5 v. Vlissingen n. Las Palmas. KLEINE VAART Alcetas, 3 v. Rotterdam n. Tanger. Appingedam, 4 te Royal Sovereign n. Antwerpen. Bab T, 3 v. Nykoping n. Mantyluoto. Bloemgracht, 4 v. Hamina n. Amsterdam. Elsa, 2 v. Kotka te Zaandam. Inspecteur Mellema. 4 30 m. n. Villano n. Genua. Joost, 3 v Gefle n. Zaandam. Kaap Falga. 23 9 v. IJmniden te Gefle. Kaap St. Vincent, 3 v. Hernosand te Holmsund. Keizersgracht, 4 v. Soernas n. Amsterdam. Midas. 3 v. Genua n. Cartagena. Nero. 3 te Aarhus n. Amsterdam. Pavo, 3 v. Stockholm n. Norrkoping. Ponza, 3 v Rotterdam te Hernosand. Tilly, pas. 3 Brunsbüttel n. Huil. SLEEPVAART Maas. 3 te Den Helder verw. met „Hink". Noordholland, 3 510 m. z.w. L'end n. Montreal. Thames, 3 60 m. w.n.w. Malta n. Daz-eil. Perz. G. Witte Zee, 3 dw. eil. Bengkalis n. Port Moresby. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Op dinsdag 8 oktober des n.m. 2 uur, zullen t.o.v deurwaarder Tabbers, door de beëdigd makelaar A. H. Zellenrath, in het Patronaatsgebouw. Wil 'emsbeekweg hoek Zeeweg te IJmuiden-Oost, •ibliek contant worden verkocht: EEN ENORME COLLECTIE PERZISCHE-, SMYRNA- EN ANDERE TAPIJTEN iierbij zijn: Afghanistan, Muscabath, Herez, Tebriz lamedan, Beloudchistan, Shiraz en andere Perzi- che karpetten en kleedjes, kussens en pengereliks SMYRNA- EN ANDERE KLEDEN /.o. Opuson, Keizer, Yourouck. Kiras en anden leden, slaapk.kleedjes en -sets, Suite-, Hall- 'erre- en Bijkleedjes. Lopers en kussens, Gobelin nfel- en divankleden, schoorsteen- en dressoir- opers, Oud-Holl. doeken, sierkleden, linnengoed, vaarbij hotelgoederen, lakens, tafel- en terras- cleedjes, bad-, thee- en handdoeken, serviesgoed, •en magnifieke emaille keukenuitzet. Zeldzaam nool Keramiek, radio's, elektrische grammofoon, alonameublementen en salonzitjes. Losse fauteuils clooster- en riddertafels, worteln. en eiken dames- xureau, dito commodes, boekenkast, theemeubel, nimitafels, dekens en spreien. Kristal- en glas- verk en wat verder ter tafel zal worden gebracht ïEZICHTIGING: maandag 7 oktober van 26 uur dinsdag 8 oktober van 10—12 uur IBP" Tijdens de veiling worden alle goederen getoond. Waarom de last van ongezonde(envaak v_ - t] I lelijke) dikte nog "yV langer met u mee- i dragen BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank fi- guur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest pon den per week. BonKorets wer ken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg. geen loomheid en verstopping meer. Veroveren de charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter- een ander I mens! Begin een nieuw leven - begin j nog vandaag met uk BonKorets. f3.30 J Ni:, per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES v ooi (ouien in teietomscQ opgegeven advertenties kun nen tvy geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3