W oningbou wlening van 100 miljoen &ee MORRIS êeforer/ot/éisp/ Derde raket van de kunstmaan zou ook om de aarde draaien Straatjeugd van Warschau lokt nieuwe relletjes uit OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Rente zal zes percent bedragen Satelliet heeft reeds meer dan een miljoen kilometer afgelegd Studenten hielden zich erbuiten 72e JAARGANG No 76 MAANDAG 7 OKTOBER 1957 302e JAARGANG No 229 Eerste aflossing in november 1963 Droog weer Nederlandse waarnemingen Mislukte aanslag op twee Turkse ministers In dertien minuten van Moskou naar Bombay Werking van de batterijen duurt drie weken Het woord is aan Milovan Djilas veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf Hij mag zich niet meer volksheldnoemen Intimidatie van „neger vrienden" in Little Rock Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op verzoek van de regering zal de Bank voor Nederlandse Gemeenten een nationale woningbouwlening uitgeven van 100 miljoen gulden of zoveel meer als waarvoor zal worden ingeschreven. De lening zal een rente van zes percent geven. Zij bestaat uit 25-jarige obligaties in stukken van duizend, vijfhonderd en honderd gulden nominaal aan toonder. De koers van uitgifte bedraagt 100 percent. De opbrengst van deze lening zal worden uitgeleend aan gemeenten om te worden gebruikt voor de financiering van de woningbouw en daarmee in ruime zin samenhangende werken van dringende aard, waaronder de bouw van scholen. De gelden zullen worden bestemd voor de financiering van werken, die in 1957 onderhanden zijn. De lening heeft een looptijd van 25 jaren. De aflossing zal geschieden in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 15 november 1963. Ver vroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is tot 15 november 1967 niet toegestaan. Van deze datum af is zij telkeniare per 15 november mogelijk en wel in 1967 tot en met 1971 a 102^ percent; in 1972 tot en met 1976 a 10114 percent en daarna ge durende de verdere looptijd a 101 percent. De mogelijkheid bestaat aan de stortings plicht op inschrijvingen te voldoen door het in betaling geven van vorderingen wegens lopende kasgeldleningen aan ge meenten of aan de Bank voor Nederland- sche Gemeenten. De inschrijving is open- gesteld op vrijdag 18 oktober. De storting kan naar keuze van de inschrijver ge schieden op 15 november 1957 of 6 januari 1958. Afwijkend rentegamma is uitzondering De minister van Binnenlandse Zaken heeft mede namens de minister van Finan ciën een circulaire aan de provinciale en gemeentebesturen gezonden, waarin onder meer wordt gezegd, dat de voorwaarden van de lening afwijken van die, welke volgens het huidige rentegamma voor de lagere publiekrechtelijke lichamen gelden. Het doorlenen van de gelden aan de ge meenten zal moeten geschieden op dezelf de, boven dit rentegamma uitgaande voor waarden. De regering heeft gemeend, door inscha keling van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, te moeten bevorderen, dat althans voorlopig de vraag van de gemeen ten naar kapitaal op nieuwe voorwaarden centraal geschiedt, opdat van de kaoitaal- markt niet meer wordt gevraagd dan deze kan verwerken. Gevreesd wordt namelijk, dat indien de gemeenten tot de bedragen, welke thans geconsolideerd dienen te worden en de bed'-agen, welke voor nieuwe investeringen nodig zijn, elk af zonderlijk op de markt zouden verschij nen, deze markt onmiddellijk verstoord zou worden. De ministers hebben daarom besloten op dit ogenblik nog geen algemene wijzi ging van het rentegamma in te voeron. Voorlopig wordt alleen afwijking van het rentegamma toegestaan voor leningen, welke uit de opbrengst van de woning bouwlening met de Bank voor Nederland sche Gemeenten zullen worden gesloten Het is dringend noodzakeliik, zo zegt de minister in de circulaire, dat a"e o-ptneen- febesturen zich onthouden van elke acti viteit op de kapitaalmarkt, die gerïo.ht is op de verkrijging van een vas'o trp'^'ernnp- tegen andere voorwaarden dan die van het thans nog bestaande rentegamma. Met ingang van 7 oktober zal de rente voor kasgeldleningen voor één jaar of kor ter zijn gebonden aan een maximum van 5'/} percent, geliik aan het nromesse- •iisconto van de Nederlandsche Bank. Vóór 21 oktober vervallende kasseldlenin- gen kunnen echter nog eenmaal worden verlengd voor dezelfde termiin en op de zelfde rentecondities als waarop zij aan vankelijk waren aangegaan. Aanbeveling Minister-president dr. Drees heeft zater dagavond in een toespraak voor de radio de woningbouwlening aanbevolen en de verwachting uitgesproken dat een grote kring van spaarders aan de lening zal deelnemen. „Nederland kan ongetwijfeld zijn woni"*>rnWr»em oniossen. maar daar voor is nodig, dat wii allen onze gezam°n- Ü.'ke besparingen weten te vergroten. Wie °P de lening inschrijft, doet goed maar beter doet de inschrijver, die het veld voor rijn inschrijving, vin lt door het ergens anders op ziin uitgaven te besnaren. nov in die zin. dat hij bepaalde grotere uit gaven. die hij anders zr x hebben oedaan nog een tijdje uitstelt. De lening richt zich VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: In de komende nacht hier en daar mist. Morgen droog en overwegend zonnig weer. Zwak ke tot matige oostelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee "£&X£/XCrrt^^Yy?r<fyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyysgyyygC£XXX. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S zowel tot de kleine spaarders als tot de grote spaarders. Voor de kleine spaarders zullen binnenkort door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten ook nog rente- spaarbrieven worden uitgegt 'en met aan koopwaarden van f25.—, f100 en f.600.—. Deze uitgifte zal met een spaaractie ge paard gaan. De werkgevers zullen worden opgewekt daaraan hun medewerking te verlenen". Dr. Drees deed ook een drin gend beroep tot medewerking op spaar banken. levensverzekeringsmaatschappijen, pensioenfondsen en andere instellingen, die gelden op lange termijn beleggen. „Het Nederlandse volk kan nu tonen dat het meer kan dan alleen maar over de woningnood praten en dat het ook tot daden in staat is. Ieder, die inschrijft op de nationale woningbouwlening, werkt eraan mee, dat Nederland voor zijn snel groeiende bevolking kan blijven voort bouwen", zo besloot de minister-president. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR.-'HAARLEM TEL 13439 FERD. BOL5TR. 48 A'DAM TEL. 717162 FALCON HARRIS TWEEDJASSEN Een Haagse amateur-sterrekundige, de heer J. M. Bosch, is ervan overtuigd, dat hij zondagavond de Ru.ssische kunstmaan heeft waargenomen. De heer Bosch, die film-operateur is en lid van de Nederland se Vereniging voor Sterrekunde, meent de kunstmaan vijf minuten lang te hebben gezien. Hij ontdekte om vijf voor zeven zondagavond een klein, helder glinsterend bolletje, nadat in zijn radio-ontvanger de seinen van de kunstmaan bijzonder krach tig waren doorgekomen. De amateur heeft daarna de bol met zijn telescopische kijker gevolgd. Hij beschreef deze als gelijkende op een ster van de zevende of achtste grootte. De kunstmaan bewoog zich veel sneller dan bijvoorbeeld een meteoor. Ook uit Amsterdam, Utrecht en Fries land komen berichten van mensen, die be weren de kunstmaan gezien te hebben. De luisterpost van de B.B.C. in Tatfield in het Engelse graafschap Kent, waar de signalen van de kunstmaan worden opgevangen. Op een bijeenkomst van de nationale akademie voor wetenschappen in Washington heeft de Russische geleer de A. A. Kasatkin zaterdag een be schrijving gegeven van de Russische plannen voor het veroveren van de ruimte. De geleerde tijdens zijn betoog. ISTAMBOEL (UP) Een groep onbe kenden van tien man heeft zaterdagavond het vuur geopend op de auto waax-in twee Turkse ministers, Samet Agaoglu (In dustrie) en Cemil Bengü (minister van Staat) van Bunyan op weg waren naar de hoofdstad Ankara. Niemand werd gewond. De chauffeui's van de regeringsauto en van de twee begeleidende jeeps doofden on middellijk hun lichten en stopten in een bocht van de weg. Er is een onderzoek ingesteld onder lei ding van de politiecommissaris van An kara, Kemal Aygun, maar de daders zijn nog niet gevonden. Met de regelmaat van de klok beschrijft de Russische kunstmaan haar baan om de aarde in één uur en 36 minuten. Het Smithsonian astrofysisch observatorium te Cambridge in de Amerikaanse staat Massachusetts meldt, dat dr. Gordon Little van het geofysische station van de universiteit van Alaska de eerste Ameri kaan is, van wie vaststaat dat hij de satel liet heeft waargenomen. Dr. Richard Mc- Crosky, hoogleraar in de sterrenkunde, die verbonden is aan de sterrenwacht van de universiteit van Harvard, heeft het ver moeden uitgesproken dat, behalve de kunstmaan, ook een gedeelte van de derde raket, waarmede de kunstmatige aard- satelliet werd gelanceerd, om de aarde draait. Dr. MacCrosky baseert zijn mening op de waarneming van dr. Little, die ver klaarde dat de kunstmatige aardsatelliet „verbazingwekkend helder" was, toen hij passeerde. Dr. McCrosky verklaarde dat de waarneming van dr. Little doet ver moeden. dat de helderheid van het door Op ca 500km hoogte ligt de grens voor de "sprong* in het heelal aou'c Baan eerste deel v.d. drietrapsraket tweede" Begin baan v-d/kunstmaan'ronddeaante hem waargenomen voorwerp van de vier de grootte was, terwijl uit de gegevens, die van Russische zijde over afmeting en afstand van de aarde van de kunstmaan werden verstrekt, kan worden berekend dat de helderheid van de zevende of achtste grootte zou moeten zijn. Hy voegde hier aan toe: „Het lijkt niet waarschijnlijk, dat het door dr. Little waargenomen voor werp de kunstmaan is geweest. Het is evenmin mogelijk, dat de kunstmaan nog vast zou zitten aan de derde raket van de drietrapsraket, waarmede zij werd gelan ceerd. Ik vermoed, dat zowel de kunst maan als de derde raket om de aarde draaien". Radio-Moskou heeft zondagavond mee gedeeld, dat nu reeds gezegd kan worden dat de gegevens die wetenschappelijke stations, astronomen en radio-amateui's over de kunstmaan hebben vei-kregen, van grote wetenschappelijke waarde zijn. Vol gens de tot nu toe gedane metingen is de periode waarin de kunstmaan rond de aarde di-aait na twee dagen feitelijk on veranderd gebleven. Radio-Moskou voeg de hieraan toe, dat de storende factoren onbetekenend moeten zijn, aldus de zender. Toen de kunstmaan zondag voor de 22ste maal rondom de aarde was gewenteld, had zij één miljoen kilometer afgelegd, „aanzienlijk meer dan tweemaal de af stand van de aai-de naar de maan". Nadat in het voorafgegane anderhalve etmaal het radiosein van de kunstmaan door de radiokamer van het ANP onge veer om de vijfennegentig minuten was opgevangen, werd het zondagmiddag in plaats van te 18.35 (het tijdstip dat zou kloppen met de tot dan toe opgedane on- dei-vinding) pas te 18.55 uur hoorbaar. Te 18.55 uur was het sein goed hoorbaar maar er traden wel sterktewisselingen op. Ook de BBC meldde zondagavond dat de pe riode tussen de tijdstippen van het op vangen der seinen iets langer was ge worden. Radio-Moskou heeft meegedeeld dat voor het opvangen van de radioseinen van de kunstmaan een goede ontvanger kan dienen. Verder, zo werd gezegd, kan men het beste een antenne gebruiken, die noord-zuid gericht moet zijn. Radio-Moskou deed mededeling van de tijdstippen waarop de kunstmaan over de verscheidene delen van de wereld heen zou komen. Volgens deze tabel was het dertien minuten van Moskou naar Bom bay, een minuut van Manchester naar Parijs. Russische geleerden hebben meegedeeld, dat zeer spoedig zwaardere en grotere kunstmanen zullen woi-den gelanceerd, die met meer meetinstrumenten en betere zen der zijn uitgerust. De voorzitter van de Russische inter ministeriële commissie voor het geofy sische jaar, Sjtsjerbakov heeft voor radio- Moskou gezegd, dat in de toekomst Rus sische kunstmpnen zodanig kunnen wor den uitgerust, dat zij zonne-energie kun nen gebruiken voor het opladen van hun batterijen De kunstmaan die nu haar baan rondom de aarde beschrijft, is voorzien van gewone chemische batterijen. Prof. Sjtsjerbakov zei, dat de toekomstige ma nen zullen zijn uitgerust met druk- en hoogtemeters en apparaten voor het meten van de ionisatiedruk. Fedorov, corresponderend lid van de aca demie van wetenschappen van de Sovjet- Unie, schreef in de „Pravda", dat de Rus sische geleerden op het ogenblik trachten een kunstmaan te bouwen, die onbescha digd op de aarde kan terugkeren. Het zal dan mogelijk zijn meer gegevens uit de bovenste luchtlagen te vergaren. De per radio ontvangen gegevens zijn zeer Inte ressant, maar in zeker opzicht beperkt, aldus Fedorov. De geleerde Blagonravov, een der Sovjet- afgevaardigden naar de conferentie van het geofysisch jaar te Washington, heeft verklaard, dat hij de conferentie van te voren niets over de Russische kunstmaan had kunnen mededelen omdat hij 't tijdstip van de pi-oefneming niet precies wist. Hei is de algemene gedragslijn van de Sovjet- Unie niet van iets op te geven voordal men absoluut zeker is dat het zal gebeu ren. Blagonravov zei dat de kunstmaan die nu om de aarde draait, niet de satel liet is, die de Russen volgens hun eigen mededeling in verband met het interna- tinale geofysische jaar wilden lanceren. Hij vei-klaarde voorts dat de kunstmaan „geen boodschappen in code uitzendt". De kunst maan zal volgens de eerste schattingen van de Russische geleerden ongeve-.*- een maand rond de aarde cirkelen. Maar, zo zei hij, deze berekeningen zijn niet exact De Russische professor merkte voorts op dat de radiosignalen door de grote snel heid van toonhoogte veranderen. De thans gelanceerde kunstmaan is van het eenvou digste type en bevat behalve de radiozen ders slechts enkele instrumenten. De bat terij voor de radio is zeer zwaar. Volgens Russische geleerden in Washing ton is aan het lanceren van de kunstmaan geen proefneming voorafgegaan. De Britse geleerde Blackband verklaar de dat de zendkracht, die de Russen ge zegd hadden aan de radio-apparaten in hun kunstmaan te zullen geven, groter is dan die welke de Amerikanen willen aan wenden. De heer H. Nicolet, seci'etaris van de organisatie van het internationale geofy sische jaar, heeft na zijn aankomst in Brussel verklaard, dat prof. Blagonravov hem voor zijn vertrek uit Washington ge zegd heeft dat de kunstmaan zodanig ge polijst is dat zij negentig pex-cent van het licht kan weerkaatsen. De kunstmaan is volgens de Russische professor voorzien van vier antennes van ongeveer vijftig centimeter, die haaks op de bol bevestigd zijn. De batterijen hebben een werkings duur van ongeveer drie weken. De kunst maan kan echter langer draaien. Indien zij door het vei-minderen van de kracht van de batterijen niets meer van zich zou laten horen, zal de kunstmaan echter nog wel zichtbaar blijven. De heer Nicolet ge looft niet dat de satelliet gegevens over de temperatuur van de atmosfeer zal kunnen verschaffen. Het is echter niet uitgesloten dat de temperatuur binnen de bol wordt opgetekend, aldus de heer Nicolet. Allen Hynek van het Smithsonian-obser- vatorium te Cambridge (V.S.) heeft ver klaard, dat, wanneer de radiobatterijen van de kunstmaan zijn uitgeput, de Ame rikaanse geleerden nauwkeuriger waarne mingen ei-van zullen kunnen verrichten dan hun Russische collega's. Hij wees erop dat de Russen over 75 stations beschikken, van waai-uit zij de kunstmaan kunnen vol gen, doch dat de Verenigde Staten er 150 in de gehele wereld bezitten, waarvan 95 in Amerika. Te Pasadena, in Californië, bevindt zich een reusachtige camera, waarmede een voorwerp ter grootte van een tennisbal op vijfhonderd kilometer afstand kan worden waargenomen. Volgens dr. J. Townsend van het labora torium van de Amerikaanse marine te Washington hebben deskundigen berekend, dat de Russische kunstmaan van een plaats ten noorden van de Kaspische Zee is gelanceerd. Het Londense geïllustreerde week blad „Sunday Pictorial" verscheen gis teren op de eerste pagina met twee foto's, een van de aard-satelliet en de andere van de filmactrice Marilyn Monroe met als kop tussen de twee afbeeldingen: „Al het nieuws over twee hemelse lichamen (heavenly bodies)" i it hel Pil raaiu-unlvang-insiUuul ie Nederhorst den Berg wordt het signaal van de kunstmaan in beeld omgezet. Wanneer het signaal zich laat horen verwijdt zich een groen streepje blik semsnel tot het gehele scherm is gevuld Rousseau: De ware onschuld schaamt zich nooit Sremska Mitrovica (Reuter) Milovan Djilas, de vroegere Joegoslavische vice- president, is zaterdag tot zeven jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens vyan- dige propaganda tegen het regime van Tito. De maximumstraf is twintig laar. De rechter zei dat het nieuwe vonnis van zeven jaar zal worden gecombineerd met de straf van drie jaar, die is begonnen te lopen bij Djilas' aanhouding op 19 novem ber 1956, en dat het totaal negen iaar zal zijn. Volgens Djilas' advocaat betekent dit, dat zijn cliënt nog acht jaar en anderhalve maand moet zitten. Het is in Joeiroslavië gebruikelijk, dat er bij combinering van straffen een vermindering wordt toege past. Gedurende vijf jaar na beëindiging van zijn straftijd zal Djilas nog verstoken zjjn van burgerrechten. Alle Joegoslavische onderscheidingen, met inbegrip van die van „volksheld", zijn hem ontnomen. Djilas, die tijdens de uitspraak stram in de houding stond, protesteerde na ziin ver- ooi'deling tegen de persberichten als zou hij nog op vragen hebben geantwoord, na het besluit van de rechtbank het proces met gesloten deuren voort te zetten. Toen Djilas werd weggeleid, glimlachte hij tegen zijn vrouw Stefania, die bij een bank in Belgrado werkt en zei: „Tot ziens". Het was het derde proces tegen de 46- jarige communist sinds hij met het regime brak en uit het partijbestuur werd gesto ten in 1954. Het eerste was in januari 1955, toen hii anderhalf jaar voorwaardelijk kreeg. In december 1956 werd hij tot drie jaar veroordeeld wegens critiek op de Joe goslavische houding jegens de opstand in Hongarije. In Washington is een brief gepubliceerd waarin vooraanstaande Amerikaanse libe ralen px-esident Tito verzoeken Djilas in vrijheid te stellen. De brief is ondex meer ondertekend door mevi-ouw Eleanor Roo sevelt en de democratische senatoren Hum- prey en Clark. Land zonder recht" LONDEN (Reuter) Begin volgend jaar zal in Londen een tweede boek ver schijnen van Djilas. Volgens de Br-tse uit geversmaatschappij „Methuen" Js het nieuwe boek, „Land zonder recht" een be schrijving van Djilas' jeugd. NEW YORK (UP) De Amerikaanse „Interracial National Ui'ban League" heeft president Eisenhower zondag gewaar schuwd, dat „een vastbesloten groep van burgers" in Little Rock bezig is aan „een ondergrondse campagne van intimidatie, boycot en discriminatie op de arbeidsmarkt tegen alle gezinnen, zowel blanke als zwar te, wier kinderen de centrale middelbare school van Little Rock blijven bezoeken. De activiteiten van deze groep zijn, al dus de liga, verantwoordelijk voor de ge welddaden bij de school. Zowel neger- als blanke kinderen worden via de telefoon bedreigd met geweld als zij de school blij ven bezoeken. Zondag zijn in de kerken van Little Rock bijzondere diensten gehouden, waarin ge beden werd voor vrede en rust. Vele sol daten woonden deze godsdienstoefenin gen bij. WARSCHAU (Reuter-UP-AFP) De politie van Warschau heeft zaterdag- en zondagavond weer gebruik gemaakt van traangasbommen om grote menigten jeug dige betogers uiteen te jagen. Volgens waarnemers waren de demonstranten dit maal, in tegenstelling tot de vorige avon den, geen studenten, maar straatschenders en nozems, die zich in de hoofdstraat, op het Constitutieplein en voor het door de Russen gebouwde „Paleis der cultuur" ver zamelden en de politit met stenen bekogel den en klaarblijkelijk daarbij systematisch en volgens bevelen optraden. Uit de om liggende huizen werden flessen geworpen. Honderdvijftig tot tweehonderd „nozems" zouden gearresteerd zyn. Zondagavond zag men voor het eerst ook manschappen van de militie met helmen op en met geweren op hun rug. Ook waren er velen die gasmaskers droegen. Zondagnacht om twaalf uur was het weer volkomen rustig in de hoofdstad. In een brief aan de burgers van War schau distanciëren de studenten zich van de „activiteit van de onruststokers". Volgens onbevestigde berichten zou een „straatschender" zaterdag een lid van de arbeidersmilitie hebben doodgeschoten. Voorts is een betoger bezweken aan ver wondingen die hij bij de relletjes van vrij dag had opgelopen. De commandant van de militie heeft zijn spijt betuigd over het feit, dat vrijdag enkele onschuldige voor bijgangers door militiemannen verwond werden. Wyszynski maant tot kalmte Kardinaal Wyszynski heeft de studenten van Warschau zondagavond toegesproken in de studentenkerk. Hij zei dat hij alle moeilijkheden van de studenten en hun strijd om vrijheid van meningsuiting be greep, maar dat de studenten „alle dingen die zij reeds bezitten, moeten waarderen." „Jullie moeten trachten de levensomstan digheden, waarin jullie geplaatst zijn, te begrijpen, hoewel deze vaak zeer moeilijk en ingewikkeld zijn," aldus de kardinaal, die de jeugd vei'maande harder te werken en rustig te blijven. Hij vermeed het, de kwestie rond het studentenblad „Po Pros- ta" en de relletjes, die volgden op het ver schijningsverbod van dit blad aan te roe ren, maar inplaats daarvan zei hij, dat het intellectuele peil van de Poolse jeugd veel te wensen overlaat. „De jongelui hebben te veel belangstelling voor pret, drank en meisjes. „Onze jeugd moet op de goede manier studeren. Zij moeten harder wer ken." verklaarde de kardinaal. Een woordvoerder der studenten heeft bevestigd dat de studenten niet van plan zijn opnieuw te demonstreren op straat. Een delegatie van studenten heeft zaterdag een ontmoeting gehad met de minister van middelbaar en hoger onderwijs, Stanislaus Zolkiewski. om te trachten „Po Prosta" op „legale" manier weer gedrukt te krijgen. Ook is een open brief aan partijleider Gomoelka gestuurd, waarin deze verzocht werd, de kwestie persoonlijk te onderzoe ken. Gomoelka heeft zondag een geheime bespreking gehad met vooraanstaande hoofdredacteuren en andere journalisten. Een groep studenten van de polytechni sche school is zondagavond vrijgelaten. De jongelieden waren eerder op de dag ge arresteerd, omdat zij „tegen de afspraak met minister Zolkiewski in" een „alge mene oproep" tot de bevolking van War schau hadden gericht, waarin zij hun wen sen kenbaar maakten. WARSCHAU (UP) Honderden studen ten uit geheel Polen hebben zich maandag ochtend op weg begeven naar Warschau om een massa-bijeenkomst die later op de dag in een groot vergaderlokaal wordt ge houden, bij te wonen. Vanmorgen vroeg was alles In Warschau rustig. In de straten, waar zondag de poli tie tegen een menigte jongelieden vocht, patrouilleren thans agenten met de bajonet op het geweer.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1