„Individuele zorg is een taak voor de vrije arts" k H nnrle m s Docrblnd HET WEER I &e MORRIS Beforet/ou fat// „TRESLONG" - Hillegom Felle Amerikaanse reactie op Kroesjtsjevs beschuldiging WEU-parlement is verontrust door Russische vorderingen Erich Ollenhauer bezoldigd leider van de oppositie? Stuurman Cohen Zij mag niet veranderen in een louter technische hulpverlening Het woord is aan Moskou behoeft geen illusies te koesteren dat Amerika Turkije in de steek zal laten EXCL. OORHANGERS Loonsverhoging typografen Onveilige Thunderstreaks en Thunderflashes worden thans verbouwd Minister uit Ghana ontbeet met Eisenhower Drie doden in het verkeer Verkeersongelukken DIT JAAR: 928 DODEN Russische kernproef binnen de poolcirkel genomen !Iets minder zacht 8 TOMADO VERRAST HUISVROUWEN met Nederlandse snelkookpan! 72e JAARGANG No 80 VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 302e JAARGANG No 233 MAROKKAANSE LEDERWAREN KRUISSTRAAT 35 GEN. CRONJESTR. 35 ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD; BÓLSJR. 48 A' DAM TEL. 717162 Antilope Suède Damesjasies ZATERDAG en ZONDAG Thé-, Diner- en Solrée-Dansant Her Heierman, entertainer Menu a 6.—: Consommé Aurore; Filet de Porc Treslong; Gingembre. Tot 2 u. geopend. Reserv. 0 2520 - 5347. P e r s i u s Meent ge dat uw weten waardeloos is, als niemand weet dat gij het weet? Grote Hcutstaat 93r Haarlen, Tel. 15295 TT "S T^V 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Darfate N.V. kantoor Haarlem-N. Soendaplem, Tel 5775Ó i JL VA KA. JL AVlAW J-^ KA. U X/ 1 VJ, KA f, p.p. gJS.W nr, 12'1 Postglro 273107. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ADVERTENTIE verklaarde de heer Goedhart met tegen zin aan dit debat deel te nemen. Bij een vorige gelegenheid had hij er op gewe zen, dat de Westeuropese Unie een klaag muur is zonder weerklank. Hoewel het gaat om een vraagstuk van leven en dood is de deelneming van onze leden aan deze bijeenkomst niet bijzonder groot, zo merk te hij verder op. De Sovjet-Unie zal wellicht niet direct een militair gebruik maken van haar su perioriteit op het gebied van de kernwa pens, doch zij zal hiervan, aldus de heer Goedhart, ongetijfeld profiteren door een politiek van chantage. Over dit gevaar moet hier gesproken worden, ook al is er geen minister aanwezig en ook al wil men deze bijeenkomst van de Westeuropese Unie als een belachelijke vertoning voor stellen. zo zei hij. De Duitse afgevaardigde Fritz Erler verklaarde zich af te vragen of het niet raadzaam zou zijn, een gebaar te maken tegenover de Sovjet-Unie om de proef explosies in ieder geval gedurende een be paalde periode stop te zetten. Bij het sla gen ervan zou men tot een zeker controle systeem kunnen komen. De berichten over de „schone H-bom" noemde deze afge vaardigde klinkklare nonsens, daar het re sultaat hetzelfde is of de bevolking van een stad gedood wordt door een schone dan wel door een vuile atoombom. De Franse afgevaardigde P. H. Teitgen bepleitte een doelmatige multilaterale sa menwerking op het stuk der geleide pro jectielen, in het bijzonder wat betreft de bestudering der technische problemen en de oroduktie. Het Belgische parlementslid De La Val- lee Poussin verklaarde dat de Westerse landen de moed moeten hebben te defi niëren in welke gevallen zij het kern wapen zullen gebruiken. ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM WASHINGTON (AFP) De Verenigde Staten hebben in een in krachtige bewoor dingen gestelde verklaring de beschuldi ging van de Russische party secretaris Kroesjtsjev, dat de V.S. Turkyc ophitsen om een oorlog tegen Syrië te beginnen, verworpen. Het State departement noemt deze beschuldiging „absurd". In de ver klaring wordt de Sovjet-Unie gewaar schuwd, dat de Verenigde Staten, hoewel zij ver weg liggen van Turkije, „hun ver plichtingen, aangegaan in het kader van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, niet licht zullen opvatten" en vastbesloten zyn de politiek, voortvloeiend uit het plan- Eisenhower, toe te passen. gen van de communistische landen In Lon den is onomwonden verklaard, dat de Sovjet-Unie, indien Turkije met Syrië in oorlog komt, „onvermijdelijk" tussen beide zal komen. In deze kringen sprak men over de „grote ongerustheid" van de Sov jet-Unie naar aanleiding van de Turkse plannen ten opzichte van Syrië. In westelijke diplomatieke kringen in Londen wordt de verdenking uitgesproken, dat er een geheim verdrag bestaat tussen de Sovjet-Unie en Syrië over Russische hulp ingeval Syrië „het slachtoffer van agressie wordt". „Goede nota Voor het technisch en administratief per soneel in het grafisch bedrijf zal de loon- ronde van 3 percent, die in september 1956 werd toegekend, worden opgetrokken tot het niveau van 6 percent. De desbetreffende voorstellen zijn door het College van Rijks bemiddelaars goedgekeurd. In de nieuwe loonsom is de compensatie voor de A.O.W. verwerkt. De joonsverhoging gaat 7 oktober in, voor de maandsalarissen op 1 October. Bovendien krijgen de werknemers, die een bovenmini- maal loon ontvangen van 1 t/m 20 cent per uur, een vermeerdering van dit loon met 1 cent per uur. De werknemers, die een boven-minimaal loon ontvangen van 21 cent of meer per uur, krijgen een vermeerdering van dit loon met 2 cent. Voor het administratief personeel geldt de regeling, dat voor elk bedrag van 1,tot en met 8,waarmee het wer kelijk maandsalaris het persoonlijk mini mum-salaris te boven gaat, een verhoging van het boven-minimale salaris met ƒ0,50 wordt toegekend. Er is thans drie en een halve week na de Westduitse verkiezingen spra ke van dat Erich Ollenhauer, de voor zitter van de socia listische partij, de officiële functie van „oppositie-leider" zal krijgen en dan een vast salaris van de staat zal ontvangen. De laatste jaren heeft Ollenhauer hoofdzakelijk geleefd van zijn inkomsten als lid van de Bonds dag. Dit voorstel is bij de Bondsdag in gediend door de christen-democrati sche fractie en komt vermoedelijk uit de koker van de zeer democratisch den kende dr. Gersten- maier, die voorzitter was van de oude Bondsdag en het wel weer van de nieuwe zal worden. Door de functie van oppositie-leider te scheppen wordt het Britse voorbeeld gevolgd en een weg geopend naar een nieuwe situatie die op een twee-partijen stelsel lijkt. Tot dus verre had men alleen in het noordelijke bondsland, Sleeswijk-Holstein, een vaste oppositieleider. Erich Ollenhauer heeft verklaard dat hij zijn gedachten over het voorstel moet laten gaan. Officieeel is hij er nog niet van op de hoogte gesteld, want de secretaris van de C.D.U.-fractie heeft alleen de secreta ris van de socialistische partij ingelicht. Ollenhauer kon ook nog niet zeggen of de kwestie een punt van onderhandeling tussen de beide grote partijen zal worden. Het is belangrijker zo zei hij dat het parlement er'voor bewaard wordt een uitvoerend orgaan van de C.D.U. te wor den. Ingeval het plan verwezenlijkt wordt, verwacht hij meer tegemoetkomingen van de C.D.U. inzake de bespreking van be langrijke vraagstukken, voordat een uit eindelijke beslissing wordt genomen. Tot dusverre heeft nog niet veel samen werking tussen de twee partijen bestaan. Ollenhauer ziet de toekomst, wat de kans op een gemeenschappelijke buitenlandse politiek betreft, dan ook „zeer duister" in. Zaak van miljoenen guldens In de constructiewerkplaatsen op de Ne derlandse militaire vliegvelden worden straaljagers van het type Thunderstreak en Thunderflash thans voorzien van een nieuw hydraulisch systeem, omdat het in verband met de veiligheid niet meer ver antwoord is nog langer het oude systeem te handhaven. Een aantal ongelukken heeft dit uitgewezen en ettelijke miljoenen gul dens worden thans besteed om de onvol komenheden op te heffen. Hoe noodzakelijk de wijzigingen zijn, is nog maar kortgeleden bewezen, toen een onbemande straaljager anderhalf uur lang boven Limburg vloog. Bij een nauwgezet onderzoek is naar voren gekomen, dat vooral de olieleidingen na verloop van tijd lekkages gaan vertonen. Reeds eerder wa ren hierover uit Amerika klachten ont vangen, maar daar in de vliegtuigfabrie ken van Amerika de produktie van deze types is stopgezet, zijn verdere proeven daar achterwege gebleven. In Europa bij de NAVO-landen zijn de toestellen van het type Thunderstreak en Thunderflash echter nog in gebruik en het ziet er niet naar uit, dat binnen korte tijd overgegaan zal worden op nieuwere toestellen. Restaurateur weigerde hem toegang omdat hij geen blanke is President Eisenhower heeft donderdag ochtend op het Witte Huis in Washington het ontbijt gebruikt met de minister van Financiën van Ghana, Gbedemah, en deze zijn verontschuldigingen aangeboden voor het feit, dat een restaurateur in Dover (Delaware) de minister deze week niet in zijn restaurant wilde toelaten omdat hij een neger is. Deuk NEW YORK (UP) In de politieke commissie van de UNO-Assemblée heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko gezegd dat „de Sovjet- Unie niet kan toestaan dat een aangren zend gebied als het Nabije Oosten een broeinest van onophoudelijke militaire con flicten en provocaties wordt. Het hand haven der onafhankelijkheid van de di verse staten en het bewaren van de vrede in het Nabije Oosten is in het belang van de veiligheid van de Sovjet-Unie. Hier dient goede nota van te worden genomen", aldus Gromyko. Twee mannen, die vanochtend door de Amsterdamse politie werden geïdentifi ceerd als de 30-jarige A. van L. en de 37- jarige D. H., beiden afkomstig uit Hilver sum, zijn te Amsterdam verdronken doordat hun auto vannacht omstreeks 2 uur uit de bocht reed, die de Weesperzijde langs de Weespertrekvaart maakt. De wa gen, die met grote snelheid reed, slipte op de gladde keien tegenover de Kruislaan en vloog, nadat een naar huis fietsende tramconducteur was geraakt, in het water. De conducteur sloeg direct alarm, waar op onmiddellijk brandweer en politie uit rukten. Toen het bestelwagentje boven wa ter was gebracht met behulp van een kraanwagen, bleken de twee mannen ech ter reeds verdronken te zijn. Op de Leenderweg is het vijfjarige meisje A. S. uit Eindhoven, toen het plotseling de autoweg overstak, aange reden door een auto uit Gouda. Het kind was vrijwel op slag dood. Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 928 personen, van wie 180 kinderen. Morgen zullen Koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh per vliegtuig de Atlantische Oceaan oversteken voor de eerste etappe van hun tiendaagse bezoek aan Canada en de Verenigde Staten, om „het hart van de Amerikanen te strelen", zoals United Press het uitdrukt. Voor hen uit snel len, als „ambassadeurs van goodwill", de laatste foto's van het Engelse koninklijke gezin, zoals dit roman- tisch-aandoende familieplaatje, dat onlangs in de tuin van Buckingham Palace gemaakt werd. Prins Charles en de kleine prinses Anne zullen hun STRAATSBURG (ANP) De dramati sche ontwikkeling der laatste weken maakt, dat wij onze opvattingen en ons denken met betrekking tot de Europese organisatie en de NAVO moeten wijzigen, terwijl een akkoord over de ontwapening reëler en duidelijker wordt dan tot nu toe het geval was, aldus de voorzitter van de Westeuro pese Unie Sir James Hutchison in zijn redevoering ter gelegenheid van de opening van de derde zitting van de Assemblee der Westeuropese Unie. De boodschap, die wij dezer dagen echter in het signaal van de satelliet uit het hemelruim ontvingen, kan voor onj slechts één betekenis hebben: eenheid en nog eens eenheid in Europa, aldus Sir James. Er is wellicht nog sprake van een mili tair evenwicht tussen West en Oost, maar wij moeten niet meer denken in termen van militair overwicht onzerzijds. Zolang het evenwicht blijft gehandhaafd maken wij een gerede kans dat ie Sovjets het ge zond verstand zullen doen zegeviere.. boven hun imperialistische drang, maar wee het Westen en wee de hele wereld, als door schuldige verwaarlozing van o-^ze defensie of door schuldige laksheid de weegschaal zal overslaan ten gui ste van de potentiële tegenstander, ldu; verklaarde de Neder landse afgevaardigde J. J. Fens, rappor teur van de commissie van verdedigings vraagstukken en bewapening. De commissie heeft het nodig geoordeeld in haai rapport er nog eens de nadruk op tc leggei., dat de partners in de West europese Unie geen eigenmachtige wijzi gingen in hun strijdkrachten moeten aan brengen zonder onderling overleg. Om de geest van onderling begrip i de Assemblee niet te verstoren wil d< heer Fens echter niet verder op deze kwestie ingaan. Wie behoefte heeft aan een gewetensonderzoek raadde hij echter aan punt 9 van het rap port te lezen. (In dit punt wordt de ver mindering van de Britse strijdkrachten en de verkorting van de militaire diensttijd in België gelaakt.) ouders niet vergezellen op dit officiële bezoek aan het Westelijk Halfrond, waarbij het overigens met de officiële- righeid nogal zal meevallen. De „demo cratische" smaak van de Amerikanen kennende, heeft het Engelse hof name lijk bepaald, dat veel van het plechtige ceremonieel, dat in Europa zulke koninklijke staatsiebezoeken pleegt te vergezellen, ditmaal achterwege kan blijven. Voor Koningin en Prins Philips betekent dit waarschijnlijk een wel kome onderbreking van de strenge leefregels, hun opgelegd door het protocol. Ongetwijfeld is de situatie zodanig ge wijzigd, dat de Russen nu in staat zijn, ieder deel van het Amerikaanse continent te bedreigen, hetgeen vroeger problema tisch wa„. Daar staat tegenover, dat het Westen het grondgebied der Sovjets nog steeds onder controle heeft door de vele Amerikaanse bases rond d Sovjet-Unie. Bovendien kan men verwachten dat de schok, welke de Russen met hun experi ment teweeg hebben gebracht de Ameri kaan zal prikkelen zo spoedig mogelijk met een tegenzet te komen. De heer Fens maakt zich ook meer engerust ov*_r de verstoring an het politieke als het mili taire ev nwicht. De Russen hebben het Westen technisch overvleugeld, zo merkte hij op. „Zij ziin de sterken, en het is maar beter met deze lieden op goede voet te 1 lijv i. Het is zelfs niet uitgesloten dat Westersgezinde landen in andere delen van de were1J zich nog wel eens 7 'len bezin nen alvorens voort te gaan met het voeren van een pro-westerse politiek. Men kan zeggen dat het aanzien van het Westen een aanzienlijke deuk heeft gekregen. De Nederlandse afgevaardigde F. J. Goedhart oefende scherpe critiek op de Verenigde Staten, die de voorsprong, die zij hadden met het bezit van de atoom bom, nimmer politiek hebben weten uit te buiten. Leger, vloot en luchtmacht voe ren in Amerika een prestigestrijd, waarbij zij zich niet voldoende kunnen concentre ren oo de grote taak, die de geschiedenis het Westen oplegt. In het feit, dat de ster ke hand ontbreekt om hieraan een einde te maken moet voor een groot deel de ver klaring bezocht worden voor de bescha mende situatie waarin wij verkeren dat het „achterlijke Rusland" deze grote prestatie van de kunstsatelliet levert. In de aanvang van zijn uiteenzetting Het Amstelveld te Amsterdam wordt reeds jaren gebruikt als parkeerplaats. Men gaat het thans van een officieel tintje voorzien door mooie witte stre pen te trekken, waarbinnen een auto geacht wordt te passen. Alleen des maandags wanneer er markt is hebben de automobilisten geen streepje voor. (UP) Kroesjtsjev heeft in een inter view met de „New York Times", gezegd dat Turkije in een oorlog „geen dag zou bestaan". Hij voegde hier aan toe, dat het moeilijk zou zijn het conflict te beperken. De Amerikaanse regering zegt in haar ver klaring: „Elk lid van iedere regering be hoort zich dit voor ógen te houden. De Russische regering hoeft „geen illusies" te koesteren dat de Verenigde Staten Turkije in de steek zullen laten indien dit land wordt aangevallen". Kroesjtsjev merkte ook op dat Turkije aanzienlijk dichter bij de Sovjet-Unie ligt dan bij de Verenigde Staten. Turkije heeft als NAVO-lid recht op on middellijke militaire hulp van zijn bond genoten, met name de V.S., Groot-Brittan- nië en Frankrijk, indien het wordt aan gevallen. LONDEN (UP) In diplomatieke krin- Naar de mening van dr. H. Festen, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, wordt het de hoogste tijd dat men zich een indruk vormt van de taak, die de verschillende instanties van ons ingewik keld stelsel van gezondheidszorg hebben, teneinde in onderling overleg te komen tot taakomschrijving en gebiedsafbakening. Het is thans, volgens dr. Festen, vooral de snelle groei van het korps sociaal-geneeskundigen en de snelle ontwikkeling van de sociale geneeskunde, die ons moeten dwingen het terrein te overzien en de juiste plaats te bepalen voor hen, die zich, zoals dat gebruikelijk is met nieuwe troepen, met veel vertoon van macht en uitgedost in veelkleurige kledij aandienen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Hierbij omvat de individuele gezondheids zorg, zowel de curatieve als de preven tieve zorg. Wil deze individuele zorg niet veranderen in een louter technische hulp verlening, dan zal zij moeten worden ge geven in die uitzonderlijke sfeer van mens tot mens, waardoor de verhouding tussen behandelend arts en patiënt wordt geken merkt. Dr. Festen noemde in zyn rede de indivi duele gezondheidszorg in zijn volle omvang een taak voor de arts in het vrije beroep, waarbij de vrije keuze, de geheimhouding en de persoonlijke verantwoordelijkheid gewaarborgd zijn. Na een beeld te hebben gegeven van de ontwikkelingsgang van het medisch specia lisme en van de structuur van het moderne ziekenhuis met zijn concentratie van ge schoolde krachten, betoogde dr. Festen de noodzakelijkheid van samenwerking tussen huisarts en specialist. In de praktijk van het moderne ziekenhuis, voortgekomen uit het oorspronkelijke verpleeghuis, staat de huisarts meestal geheel buiten de behande ling van zijn daar opgenomen patiënt. Deze toestand is, volgens dr. Festen, onjuist en niet in het belang van de patiënt. Evenals op het gebied van de curatieve zorg de samenwerking tussen huisarts en specialist een gebiedende eis is geworden, geldt in nog veel sterkere mate, aldus dr. Festen, dat de onderlinge samenwerking tussen huisarts en de sociaal geneeskundige een noodzakelijke voorwaarde is om tot verantwoorde resultaten te komen. Terwijl in de vertechniseerde samen leving rondom ons, met haar specialisatie en ver doorgevoerde arbeidsverdeling, het samenwerken op uitgebreide schaal tot stand werd gebracht, meent dr. Festen, dat op medisch terrein op vele plaatsen nog belangrijke lacunes zijn waar te nemen. Samenwerken noemde hij de noodzakelijke correctie op specialisatiën; taakverdeling is alleen goed mogelijk bij wederzijdse waardering en onderling begrip. WASHINGTON (Reuter) De Russen hebben donderdag weer een kernproef ge nomen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft in Washington be kendgemaakt, da+ het een kleine ontplof fing was op een proefterrein ten noorden van de poolcirkel. Met één uitzondering vorige week zondag zijn alle proeven met kernwa pens iri de Sovjet-Unie door Westelijke waarnemingsposten bekendgemaakt. Zon dag werd een bijzonder krachtige water stofbom tot ontploffing gebracht. *>KO«COXCN3CCCC«COCCOOOCCOCOCOCC<XXXCOK)OCOCCCCCCCCOCO( VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van p vrijdagavond tot zaterdagavond, op- p: gemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk veel bewolking 8 niet hier en daar enige regen en plaatselijk mist; later ook enkele p opklaringen. Over het algemeen 8 iets minder zacht. Zwakke tot p matige wind uit uiteenlopende 8 richtingen. 3 Volledige weerrapporten op pagina twee 8 ^'^O^WMOOCtXXXXXlOCOOOOOCOOCOOOCOOOOOCCCCOCCCOCOOOOCa ADVERTENTIE Dr. Festen zei dat in een rede waarmee hij het te Deventer gehouden congres van de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst opende. Hij betoogde voorts dat de gebruikelijke scheiding in curatieve en preventieve ge neeskunde onjuist en onpraktisch is. Men doet er beter aan te spreken van gezondheidszorg als de zorg voor het be houd en het herstel van de gezondheid. Deze zorg heeft twee onderscheiden aspec ten, die in belangrijkheid niet voor elkaar onderdoen, doch die op grond van de prak tische beoefening fundamenteel gescheiden zijn, n.l. de individuele gezondheidszorg, die rechtstreeks aan het individu gegeven wordt en de collectieve gezondheidszorg, die meer onpersoonlijk is en vaak voor verscheidene individuen tegelijk geldend. ADVERTENTIE patenten aangevraagd Volgende week verkrijgbaar de eerste ècht-Nederlandse snelkook pan met tal van nieuwe snufjes. Iedereen die voortaan snel, gezond en lekker wil koken vraagt bij zonderheden aan zijn winkelier of schrijft naar Tornado Dordrecht- (10 ct. postzegel insluiten)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1