KERKDIENSTEN Mgr. Kramer, bisschop van Luanfu sprak over moderne kerkvervolging Sonates in Minerva /ATERDAG 12 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Medische verzorging tijdens het weekeinde Congres der verkeerspolitie gesloten Voor het kind door het kind Dorus II gaat in beroep „Ars Nova et Antiqua"' debuteert in Den Haag Ronselaars voor Belgische mijnen in Italië gearresteerd Muziek van deze tijd LAATSTE NIEUWS D. J. von Balluseck wordt ambassadeur in Canada Kremlin wijzigt tekst van Kroesjtsjevs interview Dreigement aan het adres van Turkije verzwakt Driedaagse werkweek bij Ford Amsterdam Eén lijst van A.R. en C.H.U. in Den Haag Overleg met regering over sociaal-economische situatie ^Besparing op verwarming en verlichting Expositie in de Galerie Espace verlengd Kort nieuws Scheepvaart De bisschop van het noord-Chinese diocees Luanfu, mgr. Constans Kramer O.FM, die door de communistische machthebbers uit China is verbannen, ]ieeft vrijdagavond voor de leden van Geloof en Wetenschap te Haarlem in de Stadsschouwburg gesproken over Moderne Kerkvervolging. Hij onderscheidde twee episodes in de vervolging van de Chinese christenen. De eerste van 1945 tot 1949, toen de commu nisten een open directe vervolging instel den, die gericht was op de onmiddellijke liquidatie van alle geloofsleven. In Luanfu gebeurde dat reeds in 1946. Miljoenen christenen, aldus bisschop Kramer, zijn ge dood in die periode, in welke volksgerech ten werden gehouden, die op de geringste aanklacht van wie dan ook doodvonnissen konden laten volgen, die veelal staande de vergadering werden voltrokken. Kerke lijke instituten werden eveneens aange klaagd en kregen dan onbetaalbaar hoge boetes opgelegd, waarna „het volk" alles in beslag nam. Godsdienstoefeningen wa ren uiteraard verboden en bij de executies werden de meest barbaarse methodes ge bruikt, zoals doodslaan, stenigen, onder dompelen in kokende olie, voort laten sleu ren door hollende paarden, levend ver branden en levend begraven. Toen op 1 oktober 1949 te Peking de Communistische Volksrepubliek van China werd opgericht, begon de tweede episode der vervolging, die echter geheel andere methoden van vervolging opleverde. De rode machthebbers begonnen met de ver klaring dat de vervolging groot onrecht was geweest, maar er werd niets hersteld van de schade die aan de kerk was toe gebracht. Er begon een moderner vervol ging, die op drie principes berust: maak geen martelaren, want hun bloed is het wad van nieuw christendom; klaag de leiders der kerk als gewone misdadigers aan, als vijanden en verraders van het volk; hits op tot verzet tegen de clerus. De werkzaamheden volgens dit programma geschiedden onder het mom van bescher ming van de kerk en wie zich daartegen zou verzetten liep dus het gevaar als vijand van de kerk te worden beschouwd. Tsjoe En Lai riep op 17 januari 1951 een groot aantal katholieke priesters bijeen en las een programma voor, waarin de kerk vrijheid werd gegarandeerd. Maar de kerk moest zich dan wel losmaken van buitenlandse invloeden, hoewel de Paus als geestelijk leider mocht worden gehand haafd. Politiek was hij immers een im perialist, zei Tsjoe. Natuurlijk zei hij willen de katholieken meehelpen aan de marxistische opbouw van China. „Maak uw kerk zelfstandig en wij zullen haar be schermen." Ni en we vervolging Dit was het sein voor de nieuwe ver volging. De beul der kerk deed zich als haar beschermer voor en zo zou de kerk indien zij zich verzette op haar eigen ondergang aansturen. De communisten stuurden aan op een „vrijmaking" der kerk, die dan zou resulteren in een „pro gressieve kerk", een instrument in de han den der communisten. Terwijl de opgeroepen priesters de be sprekingen met de regering rekten, konden de 142 bisschoppen van China een mani fest opstellen. Toen kwam de grote slot scène. De regering had niets bereikt en begon een actie tegen de clerus, die „zo duidelijk had gefaald het goede voor de kerk te doen". Terwijl de priesters voor gerechten werden gedaagd en veroordeeld, infiltreerden partijmannen in katholieke kringen; vergaderingen werden belegd waar het katholieke volk moest verschij nen onder pressie van broodroof en terreur. Zij werden gedwongen lijsten van beschul diging tegen hun priesters op te stellen. Nadat het gesprek met de clerus op niets was uitgelopen trachtten de communisten nu de leiding in handen te leggen van het volk, van door „het volk" gekozen comité's. Dit moest de progressieve kerk worden; totalitarisme onder het mom van volksde mocratie. Priesters en zusters werden door het volk als melaatsen ontweken, want elk contact kon een beschuldiging ten gevolge hebben. In gevangenissen werden priesters met verfijnde psychologische methoden, maar ook met grove bestialiteiten, tot wrakken voor het leven gemaakt. De lugu bere doortocht van uitgewezen buitenland se priesters door de vrije haven van Hong kong begon en de inheemse clerus trachtte in burgerberoepen de aandacht van hun werkelijke taakuitoefening af te leiden. Tengevolge van deze vervolging zjjn er van de 5000 buitenlandse missionarissen nog slechts 15 in China; meer dan 1000 priesters werden gedood; meer dan 400 zijn er in gevangenissen; negentig percent der kerken is gesloten en de drie katho lieke universiteiten en de wees- en zieken huizen zyn „overgenomen"; van de hon derd buitenlandse bisschoppen is er nog één in China. van de „progressieve kerk" gebleken toen duidelijk werd dat slechts een half per cent ofwel 20.000 katholieken zich bij de nieuwe kerk hadden aangesloten. De rest van de kerk zweeg: een zwijgen van mil joenen in nood, in gevaar en in leed. HAARLEM: Artsen: Men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, tel. 11990. Dierenartsen: J. Heek, Koninginne weg 51, tel. 13174. Apotheken: Frans Halsapotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180; apotheek Buzink, Lange Veerstraat 19. RLOEMENDAAL: Artsen: Dokter J. A. Bosch, Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal, tel. 52655. Overveeu: Dokter D. K. Heeringa, Mili- tairenweg 18, Overveen, tel. 56409. Aer denhout: Dr. J. Reurink, Aerdenhouts- duinweg 8, Aerdenhout, tel. 26035. Wijkverpleegsters: Zuster J. Th. Odinot, Rustenburgherweg 16. Bloemendaal, tel. 02129; zuster H. J. G. Lugthart, Anje lierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876 en zuster W. Stuiver, Eikenlaan I, Benne- bvoek, tel. 02502—618. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 19 okto ber voor spoedeisende gevallen geopend de Bloemendaalse Apotheek, Bloemen- daalseweg 85, Bloemendaal, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp, tel. 025608284 en Apotheek Schotsman, Binnenweg 206 208 Heemstede, tel. 38320 (ook voor Aer denhout). Het mislukken der progressieve kerk is nu openlijk erkend en nu trachten de machthebbers hun doel van grotere af stand te bereiken. Nu is de Vereniging van Patriottistische Katholieken van China opgericht, gevormd door „bekeerde" pries ters en leken, die „liefde hebben voor godsdienst en vaderland". De katholieken cue geen lid worden zullen hun weigering niet kunnen motiveren en gevangen ge nomen worden. En het feit van de arresta tie bewijst voor de rechters al een schuld, die men daarna alleen nog maar bekennen mag. Maar het Katholieke China pleegt ver zet. Het is niet vooral een spectaculair verzet hoewel daar vele voorbeelden van te geven zijn maar wel een glo rieus. Het fiasco van de „progressieve In februari van dit jaar is de mislukking kerk" is al een reusachtig resultaat. De kat-iolieken zijn immuun geworden voor communistische infiltratie en infectie uit het vijandelijke kamp. Het hoopvolle feit doet zich voor dat het volk, ondanks het ontbreken van directe steun van de clerus en de katholieke instellingen, een groeiend persoonlijk verantwoordelijkheidsbesef heeft, dat het grootste vertrouwen in deze zwijgzame kerk van miljoenen die aan de grootste kerkvervolging van alle tijden blootstaat rechtvaardigt. Bovendien is een groeiend respect bij het niet katho lieke Chinese volksdeel te constateren waarop de katholieken zich zwijgend handhaven. Bisschop Kramer besloot zijn rede met de woorden: „Elk lijden heeft een roeping. Dit lijden van de kerk in China zal het begin zijn van grote dingen". Tien deelnemers kregen A-grief) De deelnemers aan het Westeuropese congres van de verkeerspolitie te Eind hoven hebben aan het slot van hun vier daagse besprekingen besloten gegevens op technisch- en beroepsgebied uit te wis selen. Vastgesteld werd, dat men voorzichtig moet zijn met het toepassen van methodes en middelen die elders voldoen. De struc tuur van het verkeer en de geaardheid van de bevolking der onderscheiden lan den verschillen zozeer, dat copiëren zon der aanpassing tot ongewenste situaties kan leiden. Vandaag heeft het gezelschap een ex cursie langs de Nederlandse autowegen gemaakt. Tijdens het congres hebben tien deel nemers, bij wie vijf buitenlanders, A-griep gekregen. De Amerikaan Sterling Cole, voor malig lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, is in het concert gebouw te Wenen beëdigd als eerste algemene directeur van het internatio nale atoombureau, waarvan in de Oostenrijksê hoofdstad de oprichtings vergadering is gehouden. Links op de foto Paul Jones, secretaris van het voorbereidende comité van het inter nationale orgaan voor kernenergie en rechts Brian Urquart, de assistent van Sterling Cole. Aclie begint dinsdag Ruim 600.000 jungens en meisjes, leer lingen van ruim 6900 scholen van alle richtingen, komen van dinsdag af de be stellingen noteren voor zakjes met kin derpostzegels of de mapjes met prent briefkaarten „Voor. het kind'.'. De totale opbrengst van deze zegels en kaarten steeg van f 24.000 in 1924 tot 1,8 miljoen in 1956, mede dank zij de mede werking van de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen, van de mulo- en van de middelbare scholen. Zij zijn de. handelsreizigers, die bestel lingen noteren en later voor de aflevering zorg dragen met als beloning de kans op een schoolreisje met de klas en op een radiotoestel. De zegels verschijnen op 18 november. De schoolkinderen zorgen na die datum voor aflevering der bestellingen. De drie mapjes briefkaarten die bij de schoolkinderen volgende week kunnen worden besteld, bevatten ditmaal een al gemene serie met vier stadsgezichten (Groningen, Utrecht. Amsterdam en Mid delburg), getekend door I. S. Spreekmees ter, een serie kinderkaarten van Fiep Wes tendorp en een Kerst- en Nieuwjaarsserie met twee ontwerpen van Max Velthuys, één van M. Rietdijk en één van I. Spreek meester. Na 18 november zijn bij de stands in de postkantoren ook andere Nieuw jaarskaarten en verder Kerstgroeten en felicitatiekaartjes verkrijgbaar, alsmede een kinder-ABC, getekend door mevrouw A. HorodischGarman met gedichtjes van Han G. Hoekstra. De heer Fred. M. Perrier, die als ama teur-cabaretier de „Dorus" van Tom Man- ders imiteerde, gaat in beroep tegen de uitspraak van de president van de Am sterdamse rechtbank, waarbij hem op straffe van f 500 per overtreding werd verboden de door Tom Manders ge creëerde Doris-figuur te imiteren. Zondagmiddag 13 oktober zal het kamer koor „Ars Nova et Antiqua" onder leiding van de Rotterdamse dirigent Piet Ketting zich voor de eerste keer aan het publiek voorstellen met een concert in Diligentia. Het optreden van het koor, dat bestaat uit zes sopranen, zes alten, vier tenoren en vier bassen, wordt afgewisseld door klave- cimbelspel van Jaap Spigt. ROME (UP) De Italiaanse politie heeft tien personen gearresteerd, die ge tracht hebben klandestien Italiaanse ar beiders te huren voor werk in de Belgi sche mijnen. Dit is door de Italiaanse ondersecretaris voor Buitenlandse Zaken, Carmine de Mar- tino, bekend gemaakt. Sinds de ramp te Marcinelle op 8 augus tus van het vorige jaar, waarbij 263 mijn werkers (van wie meer dan de helft Ita lianen) omkwamen, verbood de Italiaanse regering haar landgenoten werk te zoeken in de Belgische mijnen. De onderhandelin gen om de migratie te doen hervatten zul len dinsdag a.s. weer beginnen. Het te Parijs in de Italiaanse taal ver schijnende blad „Voce d'Italia" meldde on langs dat Italiaanse arbeiders naar Belgie werden gelokt en daar te werk gesteld m mijnen zonder contract of veiligheidsgaran ties en dat zij slechts via de agenten van de organisatie naar hun families konden schrijven. De pianiste Tilly Keesen en de violist Jacques Holtman, die vrijdag in de foyer van het Minerva Theater een sonaten- avond gaven, waren bij de samenstelling van hun programma in zekere zin gebon den aan de opzet, zoals het bestuur van de ITeemsteedse Kunstkring zich ten aan zien van dit concert had voorgesteld, na melijk het brengen van muziek van deze tijd. Eigen wensen hebben de twee instru mentalisten dus gedeeltelijk opzij moeten zetten, wat uiteraard mede van invloed is geweest op de indrukken die hun musice ren gaf. Temeer omdat het hier ging om een optreden van twee jonge toonkunste naars, wier interpretatiestijl nog in statu nascendi verkeert, waarvan ongetwijfeld al beloften uitgingen op deze avond. Het begrip „muziek van deze tijd" werd door hen nogal ruim genomen. Om te be ginnen hadden zij de Sonate opus 13 in A van Gabriel Fauré gekozen, een werk, dat in 1878 voltooid werd. Het is doortrok ken van de geest der romantiek, zij het die van Frankrijk, met zijn gracieuze be- wogepheid. Het tweede werk heeft ook al een behoorlijke leeftijd: de tweede Sonate voor viool en piano van Darius Milhaud, die in 1917 het licht zag. Een rijk melo disch werk. treffend door verrassende klankencombinaties en vooral ook door een eigen sfeer en expressieve lyriek. Voorts kwamen nog na de pauze Willem Pijpers Sonate no. 1 uit 1919 en de Sonate opus 94 no. 2 van Serge Prokov.iev, welke in dit gezelschap de jongste compositie was. De mens uit onze dagen heeft afstand kunnen nemen van deze vier sonates. Hij wordt niet neer opgeschrikt door klank elementen. die de sonates van Milhaud, Pijper en Prokovjev destijds onbegrijpelijk en onaanvaardbaar maakten, een lot, dat de sonate van Fauré ontging. En hij luis tert met een ervarener oor naar de klan kentaai van deze vernieuwende componis ten en ondergaat hun werk als pure, fas cinerende muziek. Jacques Holtman en Tilly Keessen ston den op deze avond voor een moeilijke taak. Voor wat de speeltechniek betreft, waren zij er over het algemeen uitstekend tegen opgewassen. De pianiste vertolkte haar aandeel in de uitvoeringen met een jeug dige voortvarendheid, die ook aan het spel van de violist stuwing gaf. Uit hun voor dracht sprak wel hun vermoeden, dat de muziek, die zij ten gehore brachten, een diepere inhoud had; maar te weinig kwam het tot de ontdekking daarvan en tot een mededeling aan de toehoorders, het meest nog in de sonates van Milhaud en Pijper, het minst in de sonate van Fauré. waarvan de uitvoering neerkwam op een spelen met de muziek, maar niet tot een openbaring van haar wezen. Ik ben er echter van over tuigd. dat deze noe oppervlakkige verhou ding tot de muziek door een innerlijke groei inniger zal worden, hetgeen door ver schillende voortreffelijk en doorvoeld ge speelde fragmenten al werd voorspeld. Maar dan zal vooral de violist meer aan dacht moeten gaan besteden aan de melo dische formulering, aan de eigen functie van de melodietonen en de daarmede sa menhangende gedifferentieerde dynamiek. Voor beide jonge kunstenaars is dit op treden een ongetwijfeld doeltreffende er varing geworden. Voor wat zij de toehoor ders hebben kunnen schenken, werden zij beloond met een verdiende hartelijke bijval. F. Zwaanswijk „Alma Musica". Het instrumentaal sextet „Alma Musica", dat tijdens dit con- certseizoen zijn tweede lustrum viert, gaat in de maand december opnieuw naar Frankrijk voor een aantal concerten. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer D. J. von Balluseck, thans buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur te Moskou, tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Ottawa. De heer Von Balluseck zal begin novem ber uit Moskou vertrekken. NEW YORK (UP) De Russische rege ring heeft wijzigingen aangebracht in de tekst van het interview tussen partijsecre taris Kroesjtsjev en James Reston van de New York Times, zo bericht deze Ameri kaanse krant. In een nieuwsbericht uit Warschau meldt Reston dat de officiële vertaling „voorzichtiger, formeler en meer in overeenstemming is met het jargon van de communistische betekenisleer". De wijzigingen zijn: 1. De verklaring dat Turkije het in een oorlog geen dag zou uithouden werd ge schrapt. 2. De verklaring dat het antwoord van de Turkse premier Adnan Menderes op een Russische nota, waarin geklaagd werd over mobilisatie van Turkse troepen aan de Syrische grens, noch „ernstig" noch „vol vertrouwen" was, werd geschrapt. 3. In de oorspronkelijke vertaling zei Kroesjtsjev: „indien in het Nabije Oosten de oorlog uitbreekt, dan zijn wij dicht bij Turkije en jullie (de V.S.) niet. Wanneer de kanonnen beginnen te vuren, kunnen de raketten beginnen te vliegen." De officiële vertaling luidt nu: de Ver- ènigde Staten zijn ver weg van dit gebied (Turkije), terwijl wij er naast wonen. In dien kanonnen daar beginnen te vuren, zal het moeilijk zijn ze te stoppen, en de gebeurtenissen kunnen zich ontwikkelen van machinegeweren en kanonnen naar raketten en dat zal leiden tot verschrik kelijke gevolgen. WASHINGTON TJP) Zowel van De mocratische als Republikeinse zijde in de Amerikaanse Senaat is gereageerd op Kroesjtsjev's verklaring over de Ameri kaanse politiek, in het Nabije Oosten. De Republikeinse fractieleider Knowland zei dat „de Senaat geen adviezen van Kroesj tsjev behoeft". Zijn democratische ambt genoot Mansfield noemde de verklaring van de Russische partijleider „een affront". „Wij kunnen zelf, zonder ongevraagd en ongewenst advies van buitenaf, onze zaken wel behandelen. Dulles is alleen aan het Amerikaanse volk verantwoording schul dig," aldus senator Mansfield. Naar wij vernemen, heeft de Neder landse Ford Fabriek vergunning gekregen om met ingang van 14 oktober over te gaan tot een driedaagse werkweek. De verkopen in het derde kwartaal zijn niet in overeenstemming gebleken met die van het eerste en tweede kwartaal van 1957, waardoor de produktie zal moeten worden beperkt. Het ligt niet in de bedoeling aan arbieders. die door de produktiebeperking overbodig zouden worden, ontslag te ver lenen. Raadsverkiezingen In Deft Haag hebben de Anti-Revolutio nairen en de Christelijk Historischen be sloten bij de komende raadsverkiezingen volgend jaar met één gemeenschappelijke lijst uit te komen. Lijstaanvoerder zal een C.H.U.-lid zijn. De kandidatenlijst zal 10 namen bevatten, 6 A.-R. en 4. C.H.U. Reeds lange tijd bestond er samenwer king tussen de A.-R. en de C.H.U. in Den Haag. Maandag zal er een onderhoud plaats hebben tussen een delegatie uit de Stich ting van de Arbeid en enige leden van de regering. Het overleg zal gaan over de sociaal-economische toestand in het alge meen en in het bijzonder over de gevolgen biervan op het gebied van de lonen en prij zen. De ministers Suurhoff en Zijlstra zul len bij dit overleg het regeringsstandpunt uiteenzetten. oooc<xxxocioocooc»ococococoocooococooco2occcoooccccococ<x 5 B. en W. van Haarlem hebben be sloten met ingang van 14 oktober tot het einde van het cursusjaar de mid dagschooltijd van de gemeentelijke kleuterscholen en de scholen voor openbaar lager en openbaar voortgezet lager onderwijs vast te stellen van half twee tot half vier, met dien verstande dat eventuele lesuren vakonderwijs, die buiten deze tijd vallen, normaal door gang zullen vinden. Tot heden wordt van twee tot vier uur les gegeven. Het college heeft daarbij overwogen dat de moeilijke financiële toestand van de gemeente oorzaak is, dat tot vermindering van de uitgaven moet worden overgegaan. Op de uitgaven voor de verwarming en verlichting van de schoolgebouwen kan een belangrijke besparing worden verkregen indien de middagschooltijden een half uur wor den vervroegd. yyyxccoxcoooccocoooocoyxcc<xxx>xxx>xcoxccccoxQcoxo De tentoonstelling van etsen van de Haarlemmer Anton Heyboer in de Galerie Espace aan het Klein Heiligheid in Haar lem is wegens grote belangstelling nog een week langer (tot maandag 21 oktober) voor het publiek opengesteld. Aanvankelijk zou deze expositie vandaag zijn gesloten. De Galerie Espace is dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. ZONDAG 13 OKTOBER 1957 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. W. M. van Asperen. 6.306.55. Avondmuziek. Medewerkenden: Lex v. d. Brul, hobo, Klaas Bolt, orgel. 7: Ds. C. de Ru, van Zandvoort. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. R. Bijl, H. Avondmaal. 7: Dezelfde H. Av. en dankzegging Vicaris J. Juckema. Ooster- kerk, Zomerkade. 10: Ds. J. W. van Nieuwen- huijzen, van Heemstede. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. 10.30: Dr. G. Ph. Scheers, van Haarlem-N. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10: Ds. J. Hei- dinga. Jubileumdienst i. v. m. 50-jarig be staan. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. 10.45: Ds. J. A. de Klerk, H. Avondmaal. Aula Chr. Lyceum, Emmakade 10.45: Dr. G. Snijders. Diaconessenliuis, Ha zepaterslaan. 4.30: Ds. R. Bijl. Janskapel, Jansstraat 36 10.30: Dienst. Jeugdkapel Noord Molenaerstraat 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost, Zomerkade 10: Dhr. J. de Vink. West, Leidsestraat 10: Dhr. J. Burger. Centrum, O. Groenmarkt 10: Dhr. F. Braaksma. Eglise Wallonne, 10 h. 30: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Sainte-Cène. Deut sche Ev. Gemeinde, Waalse Kerk. 20 Uhr: Gottesdienst. Pfarrer P. Stein. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 80: Avondbijeenkomst. Bethel Pentecostal Inc., Voorhelmstraat 3, 15: Dienst. Rev. C. J. H. Theys, uit Den Haag. Dinsdag 19.30: Bijbel studie o.l.v. Br. E. Ch. Hermes. Vrijdag 19.30: Bidst. t. h. Spoorwegstr. 4 Alle-Dag-Kerk. Maand. 7.30 en woensd. 3: Contactbijeenk. met gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Ron- detafelbespreking, Broederkerk, Parklaan 34 Herv. Evang. op Geref. grondslag, Nassau- plein 8. 10 en 5: Dhr. J. W. Grisnigt, van Rot terdam. Woensdag 7.30: Ds. Klein Kranen burg, van Hilversum. Stads Evangelisatie, Lande Herenstraat 6. 10: C. Bijlsma, Den Helder. Medewerking zangkwartet. 7: J. F. Snoeks. Woensdag 8: Opwekkingssamen komst. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenk. 8: Jeugd- samenkomst o. 1. v. Herman Spoor. Dinsdag 8: Bijbelbespreking en Bidstond. Zaterdag 7.30: Openluchtsamenkomst a. d. Dreef. Op wekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. J. Visser, Amsterdam. Vereniging Vrije Gemeente, in Brinkmann, Grote Markt. 10 30: Dr. P. D. van Royen. Vrij Evang. Gemeente, Parklaan 21. 6.30: Ds. A. H. v. Gent. Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. Jeugddienst. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstr. 10.30: Ds. D. Solinger. van Purmerend. Zen- dingsdienst. Donderdag 7.30: Ds. G. Kroes. Wees- en Oudeliedenhuis. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. H. J. Heering, van 's Gravenhage. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. 10.30: Peuzelaar- steeg 3. Dhr. W. Dorrepaal. Geref. Kerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. C. Goeman. Zuid-Oos- terkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. D. J. Roos Lyceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Dr. P. J. Richel 5: Ds. L. Hoorweg. Geref. Kerk, Begijnhof kapel. 9: Leesdienst. 4.30: Ds. A. Bos. Chr. Ger. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. Geels Ger. Gem., Lange Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud- Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76 10: Hoog mis. Woensdag 9.30: H. Mis. Ba'ptistenge- meente. Begijnhofkapel. 10.30 en 19: Ds. J. van Dam. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 20: Bijbellezing en Bidstond. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. Zater dag 7.30: Introductiesamenkomst van de Kadetten van de Kweekschool te Amstel veen. Zondag 10: Heiligingssamenkomst. 3: Openluchtsamenkomst op de Dreef. 7.30: Sluitingssamenkomst van het 70-jarig ju bileum. Vergadering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst (Broodbreken). Bijhelbesnreking, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Dhr. H. Meyer, uit Amsterdam. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Koudenhorn 46 A rd. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Gemeente, (Pinkstergemeente). Elim-kapel, Paul Kru- gerstraat 36. 10: Openbare samenkomst. 12- 13: Zondagsschool. 7: Opwekkingssamenk. Verschillende sprekers. Donderdag 8: Ge bedssamenkomst. (voor gemeenteleden) Immanuël-kapel. Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dhr. J. Verwoert, Rhenen. gezinsdienst. 7.30: Dezelfde. Dond. 8: Bidstond. Vrijd. 7: Jeugddienst 8—14 j. 7.45: idem 15—30 j. Pinkstergeloofsgemeenschan, Nassauplein 8 10: Dhr. E. Schuurman. 5.30: Dezelfde 10.30: Zondagsschool Colensostraat 2. Woensdag 7.30: Meisjesclub Colensostraat 2. Donder dag 8 Bidstond, Schotersingel 99. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: On derlinge samenkomst. 7: Br. Klas. 8: Bij belstudie voor allen. Donderdag 8: Spe ciale evangeliesatiesamenkomst. Duvenvoor- destraat 61 zw. Maandag 77.45: Jeugdbij eenk. 8: Bijbelstudie v. volwassenen. Zevende Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere za terdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Baptisten Ge meente, Parklaan 21 Iedere zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Her steld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastr. 21 10 en 5: Kerkdienst. Apostolische Gemeente Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Jehova's Getuigen. Kamerlingh Onnes- straat 83, Van 6—7. Vrijdag 7.30—9.30. De Christengemeenschap, Wilhelminastr. 60 10: Mensenwijdingsdienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jans straat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. Ir. H. Bouman. Den Haag. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos, H. Av 7: De zelfde. Dankzegging. ïmmanuëlkerk. 10: Ds. L. v. Dijl. van Heemstede. Sionskerk, Eksterstraat. (Spaarndam-West) 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord voorber. H. Av. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. Kapel Sionskerk. 9.30: Jeugdkerk (12—16 jaar). 10.30: Oppas dienst (4—6 jaar). Zondagsschool: 10.30: Charlotte de Bourbonschool (P. C. Boutens- straat) voor kinderen ten Westen van Rijks straatweg: Elout v. Soeterwoudeschool (Mui- derslotweg). Kon. Emmaschool (Raafstr.) Ned. Prot. Bond, Bei-kenstraat 10. 10.30: Ds. P. N. Kruyswijk. Zuiderkapel afd. Noord, Verenigingsgebouw Volkstuin „Zonder wer ken niets", Verlengde van de Geusevesperstr. 10: Dhr. R. Paas, te Doorn. Dinsdag 8: Bij belbespreking. Maasstraat 8. Woensdag 8: Opwekkingssamenkomst. Spr. dhr. F Nie- meyer, evang. te Alphen a. d. Rijn. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 12: Compagnie. 4.30: Kin dersamenkomst. 7: Openluchtmeeting. 8: Verlossingssamenkomst (vaarwel Luit.e) Maandag 7: Bloemendaal. Dinsdag 2.15: Ge zinsbond. Woensdag 2 en 3.3Ö: Film. 8: Toortsdragers. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Klopper singel 5557. 10: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. H. v. d. Berg, Sassenheim. Sionskerk, Ek sterstraat. 8.45: Ds. P. D. Kuiper, van Sas senheim. 3.30: Ds. J. A. v. Arkel. Noord- Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10: Ds. J. A. v. Arkel. 5: Ds. H. W. Wierda. Geref. Kerk, in geb. N. P. B„ Berkenstr. 10. 9 en 2.45: Ds. A. Bos. Chr. Geref. Kerk, Flo- resstraat. 10: Ds. J. C. Maris. 5: Ds. D. H. Biesma. Jehova's Getuigen, geb. N. P. B., Berkenstr. 10. 6.457.45. Woensdag 7.30—9.30. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskamp. Ka pel Nieuw Vredenhof. 10.30: Wika Haffmans (jeugddienst). 19: Ds Henkels. Aula' Chr. Lyceum. 10.45: Dr. Snijders. Kapel Irene op Meer en Bosch. 10: Dhr. de Vries. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. A. J. van Leu- sen, Arts te Velsen. Geref. Kerk. Koediefs- laan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel Pinksterkerk. 10: Ds. C. Goeman. 5.30: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. Jehova's Getuigen, Binnenweg 79 c. 2—3: Gezamenlijke Bijbel studie. Woensdag 7.30—9.30: Praktische toe rusting voor de prediking van het evan gelie. Maandag, Ir. Lelylaan 63. 89: Huis bijbelstudie. Donderdag, Crayenestersingel 7, 89: Huisbijbelstudie. Doopsgezinde Kring, in „De Olijftak". 10.30: Ds. C. Soutendijk. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Voor kinderen v an 512 j. 10.30: Theo van Eeghen-Instituut. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. G. J. Waar denburg, N.H. Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. J. J. Polder vaart, Scheveningen. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. S. J. Dokter, H. Av. en dankzegging. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma, Oogstdienst. Zondags scholen: 10.30: Kleuterschool, Boslaan 12 en Jeugdhuis, Donkerelaan 10. 11.45: Mara- natha. Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Ds. A. G. van Wijk. Hv. Alkmaar. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 3.30: Ds. G. Toorn vliet. Voorber. H. Av. 7.30: Ds. G. H. N. Lammens, van Rotterdam-Oost (voor be langstellenden). Vrij Kath. Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Ves pers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Zondagsscholen: 12 tot 13: gebouw Irene. Elswoutslaan 1 en Beatrixschool, G. Schoolmeesterlaan. Julianakwartier 10.15 tot 11.15: Koningin Wilhelminaschool, Dompvloedslaan. Marine Hospitaal: 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. E. Zijlstra. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. H. F. Winterwerp, Nijmegen. 18.45: Bijzondere Kerkdienst. Ds. D. ter Steege. Santpoort. Van 18.4519: Zangdienst Adventskerk (Ziekenhuiskerk) 10: Ds. G. H. van Willenswaard. Chr. Geref. Kerk, Pniclkapel, Pastorieweg. 10: Ds. D. H. Biesma. Nam. Ds. J. C. Maris. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. Ds. J. Kroon, voorber. H. Av. Dr. J. de Kat overleden. Te Apel doorn heeft de teraardebestelling plaats gehad van dr. J. de Kat, oud-directeur van het centraal Israëlitische krankzinnigen gesticht „Het Apeldoornse Bosch" en van het paedagogium „Achisomeg" te Apel doorn. Dr. De Kat heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt voor de verpleging van psychisch gestoorden. Hij was in Nederland de eerste, die voor deze patiënten buitenverpleging heeft toegepast. Hij heeft krachtig ge ijverd voor het totstandkomen van de nieuwe wetgeving op het gebied van de verpleging van psychisch gestoorden. Abbedijk, 12 te Singapore. Amerskerk, 12 te Dar Es Salaam. Amsteldiep, 11 te Londen verw. Annenkerk, 11 te Port Said. Antonia, 11 v. Hongkong n. Pladju. Arkeldijk, 14 te Bangkok verw. Amstelkroon, 11 te Albany. Argos, 12 te Tel Aviv. Algenib, 11 v. Rotterdam n. Bremen. Abbedijk, 11 te Antwerpen. Aliolh. 11 300 m. n.n.o. St. Paulsrock n. L. Palmas. Attis. 10 v. Barranquilla n. Cap Haitien. Bat.ian, pass. 11 Kp. Bougaroni n. Alexandrië. Bloemendael. 11 v. Grytviken n. Rotterdam. Bloemfontein. 12 te Port Elizabeth. Bennekom, 10 v. La Guaira n. Pto. Cabello. Caltex Delft, 11 op rede Bahrein. Caltex The Hague, 12 te Durban. Casamance, 11 te Dakar. Caltex Nederland, 12 v. Rotterdam n. Fredericia. Camerounkust, 11 te Le Havre. Carillo, 11 v. Pto. Armuelles n. New York. Camerounkust, pass. 11 Ouessant n. Le Havre. Caltex Leiden, 11 16 m. w. Villano n. Pernis. Charis, 11 te Pampatar. Cinulia, 15 te Curagao verw. Cistula, 17 te Stan low verw. Coryda, 13 te Curagao verw. Cartago, 22 te San Francisco verw. Castor, 10 45 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Concepcion, 10 v. Montevideo n. Asuncion. Cradle of Lib., pass. 10 St. Helena n. Ph.delphia. Diemerdijk, 11 v. Vancouver n. Tacoma. Dordrecht, 12 te Santos. Delft, 11 V.Amsterdam n. Bremen. Dorestad, 13 te Banjas-Tripoli verw. Esso Nederland. 13 te Mena A1 Ahmadi verw. Esso Rotterdam, pass. 11 Gibraltar n. Antwerpen. Etrema, 11 v. Berre n. Malta. Eos, 12 v. Rotterdam n. Algiers. Esso Den Haag, pass. 11 Gibraltar n. Rastanura. Ena, 16 te Recife verw. Friesland SSM, 11 v. Kopenhagen n. Leith. Felipes, 12 te Port Dickson verw. v. Pladju. Ghanakust, pass. 11 Las Palmas n. Dakar. Hector, 11 v. Lattakia n. Alexandrië. Hecuba, 12 te Barbados. Hera, 11 te Philadelphia verw. v. Pto. Ordas. Hydra, 10 480 m. n.n.o. Curasao n. Willemstad. Joh. v. Oldenbarnevelt, 11 v. Aden n. Fremantle. Jason, 11 te Antwerpen. Johan van Oldenbarnevelt, 11 te Aden. Japara KRL, 11 te Colombo verw. v. Port Said. Jason, 11 te Antwerpen v. Hamburg. Kellia, 11 v. Middlesbro n. Rotterdam. Katelysia, 11 v. San Francisco n. Curagao. Khasiella, 12 v. Piraeus n. Gibraltar. Korenia, 12 te Mena A1 Ahmadi. Kryptos, 11 v. Buenos Aires n. Curagao. Kellia. 12 te Rotterdam. Kopionella, 11 v. Rotterdam n. Curagao. Kara, 11. v. Panamakanaal n. Curagao. Kennemerland, 11 v. Bahia n. Las Palmas. Kota Inten. 12 te Tandjong Priok verw. Kalydon, 19 te Curagao verw. Kylix. 20 te Buenos Aires verw. Karossa, 12 te Surabaja v. Tandjong Priok. Limburg. 12 te Madras. Lissekerk, 11 te Rastanura. Langkoeas, 12 te Aden. Leto, 1 lv. Boston n. Avonmouth. Luna. 11 v. Rotterdam n. Malta. Maasdam, 11 te Rotterdam. Maasland, 11 te Amsterdam. Mijdrecht, pass. 11 Key West n. Avonmouth. Montferland, 11 te Amsterdam. Malea, 15 te Singapore verw. Marisa, 14 te Karachi verw. Murena, verm 14 v. Singapore n. Miri. Noordam, 13 a.d. Hoek van Holl verw. n. R'dam. Notos, 10 150 m. w. Kaap Matapan n. Piraeus. Nestor, 12 te New Orleans verw. v. Houston. Orion, pass. 11 Finisterre n. Rotterdam. Oranjestad. 11 v. Amsterdam n. Dover. Ommenkerk, pass. 12 Socotra n. Aden. Oranjefontein, 11 te Antwerpen v. Hamburg. Ondina, 14 te Stanlow verw. Pendrecht, pass. 11 P. Swettenham n. Rastanura. Prins Willem IV, 11 te Rotterdam. Pieter S, 11 v. Swansea n. Rotterdam. Pr. Willem van Oranje. 11 v. R'dam n. Plymouth. Polydorus, 12 te Belawan. Polyphemus, 12 te Aden. Prins Alexander, 13 te Quebec verw. Pygmalion, 10 v. Jacksonville n. Pt. Au Prince. Radja, 12 te Basrah. Rita, 14 te Port Swettenham verw. v. Pladju. Rondo. 11 780 m. n.w. Minikoy n. Colombo. Singkep, 12 te Honolulu verw. Sirrah, 13 te Rastanura verw. Stad Leiden, pass. 11 Dakar n. IJmuiden. Sloterdijk, 12 te Rotterdam. Stad Breda, 11 v. Monrovia n. Rotterdam. Straat Mozambique, 11 v. Durban n. L. Marques. Soestdijk, pass. 11 Scillys n. New York. Stad Dordrecht, 13 te IJmuiden verw. Slamat, 14 te Aden v. Port Said. Stad Vlaardingen, 12 te Narvik verw. v. Emden. Statue of Liberty. 10 500 m. w. Flores n. R'dam. Stentor, 10 150 m. n.o. Flores Az. n. Trinidad. Solon, 10 v. Oranjestad n. La Guaira. Tegelberg, 12 Hongkong. Thelidomus, 13 te Sydney verw. Tabian, 11 v. Colombo n. Suez. Talisse, 10 v. Singapore n. Tandjong Priok. Tarakan, 11 v. Djeddah n. Belawan. Tawali, 11 v. Djeddah n. Suez. Tabinta, 11 v. Napels n. Genua. Theobaldius, verm. 25 v. Rotterdam n. Curagao. Tjikampek, 12 te Singapore v. Hongkong. Telamon, 11 v. New York n. Curagao. Tiberius, 11 op rede Miragoane n. Jeremie Haiti. Van Cloon, 12 te Shanghai verw. v. Tsingtao. Van Riemsdijk, 12 te Makassar. Westland, 10 200 m. n.n.o. Cape Race n. N. York. Zuiderzee, 10 v. Norfolk n. Venetië. Waterman, 12 te Suez verw. Willem Ruys, 11 v. Suez n. Colombo. Witmarsum, 11 te Savannah.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11