OVER HEILIGENSCHIJN EN KRUISSPINNEN De Israeli begon met vertrouwen en optimisme aan het tiende jaar van het bestaan van zijn staat LUIHEID TZ DONEMUS Ook deze week een kruiswoordpuzzel Pietrabianca ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 Erbij P A GI NA twee Klauwhaketi onder de ogenbatterij Men moet heel subtiel te werk gaan U ZULT ER een beetje vroeg voor moeten opstaan, want het zijn hoofdzake lijk de eerste (en beste!) uren van de dag die u in deze tijd van het jaar een kans zullen geven tot het aanschouwen van een merkwaardig optisch ver schijnsel in de vrije natuur. Plaats van handeling: een stukje open veld. Be nodigde attributen: dauw, een laagstaande zon en uw bloedeigen schaduw. Hoe langer die nog is, hoe sterker het fenomeen van de heiligenschijn zich aan u zal vertonen. Houd uw schaduw maar goed in het oog, vooral het uiteinde ervan en het zal u opvallen hoe daar om uw hoofd heen (en erboven nog sterker dan opzij) een sterke glans het gras doet oplichten. Dat is de heiligen schijn! Maar vergis u niet en wees niet als de zestiende-eeuwse Italiaanse kunstenaar Benvenuto Cellini die, deze heiligenschijn om zijn hoofd ontdek kend, aannam dat hij een teken was van zijn grote genialiteit. Want het mag waar zijn dat u het verschijnsel alleen ziet om uw eigen schaduw en niet om die van een naast u staande metgezel, het heeft toch met uw voortreffelijkheid niets uitstaande. Integendeel, het is een op zichzelf doodgewoon terugkaatsings verschijnsel van het zonlicht in de fijne dauwdrupjes. En deze terugkaatsing ziet u het sterkst, wanneer u zoveel mogelijk in de richting van de invallende zonnestralen kijkt. Vandaar ook het snel in lichtsterkte afnemen van de schijn naar de buitenkant toe. Zo het u lust, experimenteer dan maar eens wat met uw schaduw en de lichtglans. Kijk eens hoe uw „heiligheid" kan variëren tegen een dijkhelling op (korte schaduw) of er vanaf, BENT U uitgekeken op de lichtende schaduw, laat dan de herfstdieren bij uitnemendheid, de kruisspinnen, uw aandacht eens hebben. Ze hebben beslist geen gemakkelijke zomer achter de rug en ze lijken mij ook wel minder talrijk dan in andere jaren, maar niettemin zullen er weinig landhekken, struiken en heggen zijn, waaraan u hun prachtige webben niet kunt vinden. Neem een loep er bij en bekijk zo'n roerloos in het centrum van haar insectenzeef hangende spin eens wat beter. Ze is fraai getekend, overal sterk behaard. Ze hangt on veranderlijk met haar kop omlaag. Laat uw aandacht in het bijzonder uitgaan naar kop en achterlijf, want daar heeft zo'n welgedane spin (onveranderlijk een wijfje, de mannetjes zijn véél schrieler en zij spinnen niet vaak een web) haar belangrijkste organen zitten. Aan de kop, naar menselijke maatstaven beslist weinig vriendelijk, zult u als kleine glimmend zwarte puntjes de acht ogen kunnen ontdekken. Ze lijken wel helder te staan, maar zo'n spin ziet er nagenoeg niets mee. Van veel groter belang zijn dan ook de enorme haken met hun klauwhaken, die vlak onder de ogenbatterij een vervaarlijke tang vormen. Het dikke gedeelte van elke kaak wordt grotendeels gevuld door een gifklier. En de haken eronder zijn niet anders dan holle injectienaalden, die elk gevangen insect snel van een dosis dodelijk vergif voorzien. Laat u door deze moordwerktuigen echter niet af schrikken: een kruisspin laat het wel uit haar kleine kop er ooit zoiets groots en onoverzichtelijks als een mens mee te lijf te gaan. Bovendien is er voor haar geen enkele aanleiding tot actie wanneer u haar al kijkend rustig laat hangen. Wijd daarom na beschouwing van de kop uw aandacht maar aan de punt van het achterlijf van de spin. Daar ontdekt u een kleine kegel, bestaande uit vier dicht tegen elkaar liggende tepeltjes, behaard als het overige van de spin, maar buitendien aan hun toppen voorzien van honderden onvoorstelbaar fijne openingen. Door deze gaatjes perst het dier zijn spinstof naar buiten. TIEN TEGEN EEN, dat ook u de verleiding niet zult kunnen weerstaan de spin eens aan het werk te zetten. U plukt een grasspriet en bewerkt voorzichtig het web. Resultaat: óf niets, öf een hevig op en neer schudden van de spin. Ze heeft de met uw grasje veroorzaakte trillingen óf meteen als veel te grof en „onspinnelijk" herkend, öf gemeend dat een spinnenman haar een bezoek wilde brengen en nu laat ze hem even weten dat hij beter kan wegblijven. Nee, u moet veel subtieler te werk gaan, een vlieg of een mug levend vangen en die in het web zien te krijgen. Het vleugeltrillen van het insect zal de spin een „gevoelsdier" bij uitnemendheid! onmiddellijk en hoewel ze er niets van ziet de goede kant op doen rennen om de buit te behandelen volgens de regelen der spinnenkunst. Compleet met vergif-injectie en zo nodig inspinnen in een brede witte dradenmassa. Bij gebreke van een vlieg of mug kunt u de spin toch wel in actie krijgen, maar dan op ander terrein. Maar maar eens een gedeelte van haar web kapot en wacht op de dingen die komen zullen. Weldra begint ze aan nieuwe spaak draden en als die klaar zijn, komt het ophangen van de „lijmstokjes". Dit laatste allervernuftigst, maar volkomen instinctmatig, elk draadstukje tussen twee spaken, met één poot ver uitrekkend om het dan ineens te laten schieten. Hierdoor balt de eerst gelijkmatig aanwezige lijm zich in een tel samen tot tientallen fijne klontjes en begint de spin aan een nieuw stukje vangdraad, Kees Hana HET IS nu tien jaar geleden, dat de stichting „Donemus" in werking trad om het Nederlandse muziekleven te dienen. Met een subsidie van vijftigduizend gul den, verstrekt door het rijk, de stichting Nederlandse Muziekbelangen en de ge meente Amsterdam, is in 1947 een begin gemaakt met de catalogisering van heden daagse Nederlandse composities en het in partituur brengen daarvan voor exploitatie door middel van verhuur en verkoop. Dat het belang van dit werk is ingezien wordt onder andere geïllustreerd door het feit, dat de subsidiëring is gegroeid tot bijna anderhalve ton per jaar. Dat dit geld nut tig werd en wordt besteed blijkt uit enkele cijfers: in 1947 bedroeg het aantal mensen (uiteraard meest musici), die de stichting aan de Jacob Obrechtstraat in Amsterdam bezochten, 174. In 1956 kwamen er 1139 om de bibliotheek te raadplegen. Het aantal uitgeleende werken bedroeg in het eerste bestaansjaar 358, thans meer dan 2500. In 1947 werden 81 composities voor kamer muziek verkocht, in 1956 gingen er 334 or kestwerken de deur uit en verkocht men 3761 composities voor kamermuziek, waar van 1959 naar het buitenland., De stichting heeft ter gelegenheid van dit jubileum een brochure (verschenen bij de uitgeverij Het spectrum N.V.) uitgege ven waarin men behalve de programma's van drie in Amsterdam uit te voeren her denkingsconcerten een overzicht aantreft van alle activiteiten op de stichting sinds 1947 en geschreven loftuitingen van de bij de stichting aangesloten componisten. Hun is verzocht in ongeveer driehonderd woor den weer te geven wat bij hen opkwam als zij de afgelopen tien jaar als componis ten overdachten. In de keuze van hun on derwerpen werden zij vrij gelaten, maar het zal niemand verwonderen, dat de meesten hebben geschreven over de be tekenis die „Donemus" in dat tijdsverloop voor hen heeft gekregen. Zo noemt Lex van Delden de stichting „een milde, begrij- pande en behulpzame, door de jaren wijs geworden maecenas". Willem Andriessen stelt vast, dat „Donemus" in deze tien jaar niet alleen voor de musici heeft gewerkt, maar „voor Nederland zélf". De Haarlem se stadsorganist Albert de Klerk herinnert aan de'tijd, dat de componist met een kof fertje langs de dirigentenhuizen moest om zijn schrijfprodukten aan te bieden, het geen niet bepaald stimulerend was voor zijn produktiviteit. „Domenus" heeft dat werk van hen overgenomen en zijn over tuiging is, dat het plezier van componeren daardoor sterk heeft gewonnen. Dr. An- thon van der Horst beschrijft zijn geluks gevoel bij het ontvangen van een brief van „Donemus", want die brengt meestal „berichten over het gereedkomen van het materiaal voor een orkestwerk, een aan kondiging van de fotografie van een par tituur, of van drukproeven, berichten om trent uitvoering van eigen werken, rege lingen in verband met prijsvragen". Vele andere componisten hebben in deze brochure, die „Tien jaar Donemus" geti teld is, hun waardering voor de stichting geuit en een paar gedachten over het Ne derlandse muziekleven opgeschreven, die zeker de moeite van het lezen waard zijp. We kunnen misschien het best besluiten met een uitspraak van Willem Pijper, in verband met „Donemus" door Bertus van Lier in zijn bijdrage aangehaald. Pijper heeft eens geschreven: „Het is nuttiger het besef van een eigen, nationale muziekcul tuur wakker te roepen dan zich uitsluitend bezig te houden met hoe langer hoe vol maakter reprodukties van algemeen be kende meesterwerken". AMSTERDAM, oktober U had mis- schien gedacht, dat er een reden was waar om ik u al zo lang meer geen gegevens meer had verstrekt uit het avontuurlijke leven van mijn dochter. Welnu, die was er ook. Zij is in één woord weer te geven- luiheid. Dit is overigens iels, dat alleen my aangaat. Alleen vaders en moeders zijn lui. Dochters van iets meer dan twee jaar zijn het nooit, heb ik gemerkt. En a|s ze het ooit tóch mochten zijn, dan kuni u er zeker van zijn, dat het net zoiets is als bij een hond, wiens neus niet langer nat is: er is iets mis. Raadpleeg de dokter dan. Hij doet er graag iets aan, Neen, dochters worden nooit moe. Tot ze eigenlijk geen dochters meer zijn, na tuurlijk, maar meer vrouwen. Dan'wel Ik kan met mijn dochter wandelen tot ik er bij neerval (ik ben géén uier-daagse- held). Als we dan thuis komen, vraagt ze of ik nog wat met haar wil gooien. Dat vindt ze namelijk leuk. Ik moet haar dan optillen en op mijn bed werpen of rond mijn nek slingeren of aan haar handen tussen mijn benen door zwaaien, gewoon maar optillen en schudden of haar op de handen laten wandelen. Dit is niet weinig vermoeiend. Voor mij, tenminste. Als wij er mee klaar zijn, roept mijn dochter om méér. Wij gaan derhalve door met een klein rustiger intermezzo: boeken lezen. Zij heeft nu al acht boeken, gevuld met af beeldingen en verhaaltjes over zulke fasci nerende onderwerpen als poezen, beren pinguins en koninginnen. We behandelen deze lectuur serieus en grondig en zijn dus een kwartiertje later klaar voor iets an ders. Als regel is dat fietsen. De tweejarige heeft nu sinds een paar maanden een bijzonder klein fietsje met drie wielen. Zij stuurt er mee tussen de stoelen door als vele automobilisten en fietsers zo graag tussen het overige ver keer door proberen te zwaaien. Zij heeft het trappen nu ook onder de knie, maar het hele proces is uiteraard veel amusan ter als vader haar bijzonder snel voort duwt. Een half uurtje kunnen we hier al licht mee zoet brengen. Bij wijze van rustpoze gaan we clan even op het balkon staan om alle voorbijgangers te zien en hun aard en herkomst luidruchtig te ont leden. Sinds zij ontdekt heeft, dat ik in goede buien een heel aardige blaf kan voortbrengen, moeten alle passerende hon den even toegeblaft worden. Maar aan alles komt een eind. Ook aan blaffen. Vervolgens gaan we haar poppen aankleden en uitkleden, in bed stoppen en er weer uithalen. We laten even de scherts- telefoon bellen en proberen de speelgoed stofzuiger aan het werken te krijgen. Daar kan je natuurlijk ook niet eeuwig mee bezig blijven. Vandaar gaan we dus even voelen of het nog koud is in de ijskast en warm bij de kachel. Dan is het uiteraard tijd om met de bal te spelen. Mijn dochter schopt en ik mag zachtjes terug rollen. Als mijn worpen niet zuiver genoeg ge richt zijn, wordt zij bijzonder boos. Ik moet dus opletten. Het voetballen brengt haar echter op het idee van schoenen. Al' haar (weinige) schoenen en sloffen moeten dus tevoorschijn worden gehaald, besproken en onderzocht. Bovendien gaan we dan nog even na, wie in de nabije kennissenkring óók schoenen heeft. Zij noemt de betrok kenen op, ik moet hun naam bevestigend herhalen. „Oom Hans schoenen Oom Hans schoenen Oom Murk schoenen Als het afgelopen is, wil mijn dochter weer gaan wandelen. Maar dan is het tijd voor het avondbad. En dat is de taak van een moeder. Deze moeder is trouwens al veel langer met haar bezig geweest dan ik. Kantoor heeft mij van nog erger ver moeienissen gespaard. En om zes uur gaat ze naar bed mijn dochter, wel te ver staan. Het is écht leuk om kinderen te hebben. Ik méén het. Maar als je dan 's avonds ook nog stukjes moet schrij ven... A.S.H. (Van onze correspondente in Israel) DE ISRAELI is met vertrouwen het tien de jaar van het bestaan van zijn staat in gegaan, toen het nieuwe jaar 5718 volgens de Joodse jaartelling 26 september begon. Het Joodse Nieuwsjaarsfeest luidt voor de religieuze jood negen dagen van boetedoe ning in die pas op Grote Verzoendag wor den opgeheven. De stampvolle synagogen werden door tientallen duizenden bezocht, die voor het eerst dit jaar een dienst bij woonden. Zij gaven in gemeenschappelijk gebed de Eeuwige afrekening van hun zonden. Ook voor de niet-gelovige jood is deze periode één van rekenschap en ver antwoording. De terugblik op het afgelo pen jaar geeft de Israeli echter vertrou wen in de toekomst. Inderdaad, dit jaar houdt grote mogelijkheden in voor Israel, ook al wordt de vreugde om een zichtbare vooruitgang vaak steeds weer door een acuut dreigend oorlogsgevaar overscha duwd. Het is verwonderlijk met welk een hard nekkigheid de Israeli en zijn regering te midden van vele woelige Arabische staten aan het Voortbestaan en de enorme ont wikkelingsmogelijkheden van Israel gelo ven. De oorlogsdreiging is een realiteit waaraan de Israeli schijnbaar reeds ge wend geraakte. Van een nerveuze span ning zoals vorig jaar september is nu geen sprake. DIT HEEFT zijn oorzaak. Men wist een jaar geleden, dat Egypte zich in de Sinai- woestijn klaar maakte voor de „tweede ronde met Israel" en ondertussen kwamen de lang verwachte wapenen, vooral tanks dan, niet aan. Zij werden twee dagen na het Nieuwjaarsfeest, op een donkere nacht, aan wal gehesen. Het evenwicht der wape nen was toen geenszins hersteld, maar Is raels premier Ben Goerion begreep, dat van dat ogenblik af een gevaarlijk diepte punt overwonnen was. Zoals eigenlijk voortdurend hier worden de veranderingen en prestaties op een sterk tot de verbeelding sprekende, visuele wijze en in een aaneenschakeling van dra matische gebeurtenissen zichtbaar. Dè climax van het voorafgaande jaar is voor de Israeli de oorlog in de Sinai-woestijn geweest. De veldtocht is paradoxaal als het moge klinken voor hem een bron van vertrouwen voor een vredige toe komst. In deze strijd werd het iedereen hier duidelijk, dat zelfs in een uiterst ge mechaniseerde oorlogsvoering de kwali teit van de soldaat tegen een zekere vijan delijke overmacht aan wapenmaterieel op weegt. Toen de voorhoede van Israels klei ne volksleger in honderd uren het Suezka- naal bereikte, volgde een nieuwe ontdek king: men had in korte tijd hier de volko men integratie van de nieuwe immigrant bereikt. Ook in tijden van grote moeilijk heden en physiek gevaar was hij een be rekenbare factor. Dit gaf een nieuw ge voel van zelfvertrouwen. Bovendien vulde het leger weer eens op uiterst on-ortodoxe wijze zijn tekort aan wapenen enigszins aan, door deze als oorlogsbuit binnen te halen! Deze hier algemeen heersende ge moedsrust kwam onlangs tot uiting toen temidden van een nieuwe en uiterst ge vaarlijke wapenwedloop aan zijn grenzen Ben Goerion twee weken met vakantie ging. Tezelfdertijd bracht generaal Dayan, Israels militaire stafchef, een bezoek aan Afrika en vertegenwoordigde Israels vrou welijke minister van Buitenlandse Zaken haar regering in de UNO. Op politiek gebied heeft de regering door de Sinai-oorlog bereikt, dat het ge vaar der Egyptisch-getrainde „fedayeen"- benden uit Gaza erkend werd en dat Is raels kleine haven Elath aan de Rode Zee wereldbekendheid verkreeg. BEN GOERION heeft in het afgelopen jaar zijn grootheid bewezen door openlijk zijn zwakten toe te geven. Vierentwintig uur nadat hij trots in het parlement had verklaard, dat de zegevierende Israëlische troepen zich nooit uit de Gaza-kuststrook zouden terugtrekken, kwam zijn dramati sche radiotoespraak, waarin hij mededeel de dat hij moest buigen voor de door hem niet overziene consequenties van deze ver klaring. Het leger en de bevolking volgden hem met zelfbeheersing. En toen kwam een tweede verrassing: Ben Goerion boog tevens voor de Amerikaanse dreiging van economische sancties. Zijn aanhangers en tegenstanders echter waren éénsgezind in hun verklaring, dat iedereen bereid was economische moeilijkheden te verduren. Israels economie heeft zich spoedig her steld van de verlammende gevolgen van e=sn oorlog. Dit komt door de uitvoering van zijn grote ontwikkelingsprojecten en zijn grote immigratie. In de jaren 1949 en 1950 kwam Israels economie, door massale immigratie gevaarlijk dicht aan een af- Drle beelden uit Israel: in het midden een der vele contrasten tussen oud en nieuw, namelijk een kamelenkaravaan door een wijk met moderne huizencom plexen in Jaffa, met daaromheen twee geheel verschillende voorbeelden van goede stemming, te weten de eerste ver kiezing voor een parlement in januari 1949 (welke foto genomen werd in Tel Aviv) en die welke veroorzaakt wordt door het nuttigen van een glas miets, ijskoud vruchtensap, de nationale drank bij uitstek in de warme zomermaanden. grond. Een vierde deel van zijn bevolking bestond toen uit nieuwe immigranten. Zelfs als het land per jaar gemiddeld hon derdduizend immigranten blijft opnemen, dan zullen deze mensen slechts acht per cent van de totale bevolking uitmaken. De gehele industrie is op grootscheepse im migratie ingesteld en de nieuwe land bouwnederzettingen in de woestijn worden hoofdzakelijk door nieuwe immigranten bevolkt. Voor verscheidene voedingsmid delen is Israel trouwens niet meer op im port aangewezen. MEN HEEFT HIER in het afgelopen jaar nieuwe en blijvende teleurstellingen te verwerken gekregen. Eén der blijvende teleurstellingen is het feit, dat de Arabi sche haat tegenover Israel nog steeds een gemeenschappelijke dominerende factor is en dat vooral Rusland deze haat als coör dinerende macht voor zijn politiek in het Nabije Oosten gebruikt. De Arabische boy cot en het besluit van de Shell om zich hier terug te trekken, hetgeen de Israeli als 'een politieke zwakte beschouwt, beho ren tevens tot de teleurstellingen van het vorige jaar. Hiertegenover staat de posi tieve houding van West-Duitsland, dat op overduidelijke wijze de Arabische dreigin gen weerstond door zich met uiterste stipt heid aan het verdrag der herstelbetalingen te houden. Met Birma's regering tekende men een handelsakkoord. Ceylons eerste gezant overhandigde vorige week hier zijn geloofsbrieven. Een handelsdelegatie uit Japan wordt hier in oktober verwacht en binnenkort hoopt men het handelsverdrag met de negerstaat Ghana te tekenen. Een terugblik in het jonge verleden van zijn staat geeft de Israeli vertrouwen in de toekomst. Iedereen hier blijft zich ech ter er van bewust, dat vele toekomstver wachtingen onverwacht en wreed verstoord kunnen worden. Men leeft in de landen van het Nabije Oosten of op een vulkaan of vlak daarnaast. Temidden van de zich weer verscherpende koude oorlog kunnen nieuwe vonken van haat het oorlogslont al te gemakkelijk ontsteken. Buiten de kring van Arabische staten, verwierf Is rael nieuwe, waardevolle vrienden, maar binnen deze kring blijft het zich van zijn vaak gevaarlijke isolatie terdege bewust. De helft van de zeshonderd inwoners van het dorpje Pietrabianca op de „teen" van het sterk katholieke Italië, heeft gedreigd protestant te worden, tenzij de aartsbisschop er in toestemt, dat af en toe een heildronk wordt uitgebracht op het standbeeld van St. Josef. De aartsbisschop van Reggio Ca labria, mgr. Giovanni Ferro, heeft name lijk bepaald, dat het klinken op het stand beeld „afgodisch" is. Hij heeft verklaard, dat het dreigement van de dorpelingen hem niet van zijn stanpunt afbrengt, ongeacht of zij protestant, boeddhistisch of wat ook willen worden. De twist tussen de aartsbisschop en zijn kudde is vorige maand begonnen, toen mgr. Ferro strenge bepalingen uitgaf ten aanzien van de jaarlijkse processie met het beeld van St. Josef. De processie is een van de hoogtepun ten van het mistroostige leven van de schaapherders van Pietrabianca, een deso laat dorpje in de kale bergen van Calabrië, en zij plachten deze gebeurtenis ten volle te genieten. Zij waren gewend het geliefde beeld over een afstand van acht kilometer over de landweg te dragen, die ongeveer het enige bewijs van beschaving in het woeste landschap is. In het dorp Pettogallico werd gestopt om te bidden en tegen het beeld te praten en met grote glazen van de dikke Zuiditaliaanse wijn een heildronk op St. Josef uit te brengen. Men placht familiair met het beeld te praten, het wijn aan te bieden en het te vertellen, dat men een zachte winter nodig had en regen in de lente opdat de weiden goed 'zouden zijn, en of St. Josef er alsjeblieft voor wilde zorgen, dat grootvader van zijn reumatiek genas en de dochter aan de man zou komen. Dit alles was volgens mgr. Ferro beslist afgodisch. Het was aanbidding van het beeld zelf, in plaats van de heilige. Dus be paalde hij, dat de processie van dit jaar buiten het dorp Pettogallico, waar die to neeltjes zich steeds afspeelden, moest blij ven. Dit besluit verwekte grotere opwin ding dan wat ook sedert de burgemeester van het nabij gelegen Roghudi de plaatse lijke onderwijzeres ontvoerd had. Parochie herder Antonino Gioffre probeerde de ban vergeefs uit te leggen aan zijn kudde. Toen het gerucht zich verspreidde, dat de Pietra- biancanen erg warm begonnen te lopen, arriveerden zeven jeepladingen politie uit Reggio op de dag van de processie. Het kwam tot een botsing tussen de dorpelingen en de politie toen een poging werd gedaan het beeld toch het verboden dorp binnen te dragen. Er vlogen stenen door de lucht en het kwam tot een stevige kloppartij. Zestien mensen kregen builen en schrammen. Nog steeds zijn de gemoederen in Pietra bianca niet tot rust gekomen en er wordt hardnekkig gepraat over massale bekering tot het protestantisme, uit verzet tegen de aartsbisschop. Horizontaal: 1. klier, 4 noodsein, 6 oogziek te, 9 boom, 10 vat, 11 deel van een trap, 13 heldendicht, 14 zang spel, 16 vreemde munt, 18 edel, 20 voorteken, 22 ondeel baar stofdeeltje, 24 hoogtemerk, 26 bitter vocht, 28 Eng. bier, 30 groet, 32 bijbelse fi guur, 34 muze van het minnedicht, 37 vast en zeker, 38 graaf- werktuig, 41 agaat steen, 42 verdovings middel, 45 meisjes naam, 47 plaats in N. Br., 48 vlek, 50 hijs werktuig, 53 Noorse goden, 56 cijfers, 58 zintuig, 60 Pauselijke driekroon, 61 nood sein, 62 wijze, 63 Eng. bier, 64 tijdperk, 65 houten klepper, 66 onbep. vnw., 67 rijst (Maleis). Verticaal: 1. loterij, 2. wapenstilstand, 3 niets (Fr.), 4 ontspan ning, 5. vlugschrift, 6 parvenu, 7 meisjesnaam, 8 vreemde munt, 12 Australische verwilderde hond, 15 spe cerij, 17 vis, 19 familielid, 21 inhoudsmaat, 23 grafzuil, 25 onbep. vnw., 27 plaats in Drente, 29 schrijfgeld, 30 indien, 31 meisjes naam, 32 kippen-eigenschap, 33 zangstem, 35 uitroep, 36 nakroost, 39 geneeswijze, 40 bedrijver, 43 voormalig Russisch vorst, 44 aanzien, 46 bevel, 47 boom, 48 huisdier, 49 edelgesteente, 51 bitter vocht, 52 plaats in Duitsland, 54 Skandinavisch heldendichter, 55 volk, 57 spraakklanken, 59 dakbedek king. Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad 7.50, 5.— en 2.50 dient men uiterlijk dinsdag 17 uur de oplossing per briefkaart in te zen den aan een van onze bureaus in Haarlem, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; in IJmuiden, Lange Nieuwstraat 427. Oplossing vorige puzzel: Horizontaal: 1. knaap, 5. meent, 10. lens, 12. star, 13. ets, 14. koe, 16. sta, 17. me, 18. rekel, 20. i.m., 21. lier, 23. loge, 26. mes, 27. tra, urk, 30. rel, 34. pre, 36. tree, 37. rank, 39. ar, 40 sloep, 42. ra, 44. ros, 46. set, 47. nar, 48. aula, 50. tent, 51. kwaad, 52. toets. Verticaal: 1. klem, 2. netel, 3. ans, 4. as, 6. es, 7. ets, 8. natie, 9. tram, 11. rok, 14. kers, 15. eelt, 18. ree, 19. lor, 22. imker, 24. garen, 25. pui, 28. els, 32. les, 33. pels, 34. pret, 35. rap, 38. krant, 39. arak, 41. oer, 43. arts, 45. sla, 49. aa, 50. to. Prijswinnaars: 7,50 mevrouw F. Ver hoef, Wilgenstraat 22, IJmuiden-Oost; 5,W. J. Klinkenberg, Lange Boo gaardstraat 12 r„ Haarlem; 2,50 J. van Wijk-Eriks, Bijweglaan 35, Bennebroek.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 16