OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Koning kwam bedrogen uit In het midden van het land neemt de griep reeds af 'MORRIS WEU-Assemblee oefent scherpe critiek op de ministers Een van de volgende Russische manen zal een hond meenemen Totaal ongeveer 200 slachtoffers Kolen produktie sterk gedaald President Coty kiest Pinay als derde formateur Koudere nacht Het woord is aan Parlement is zinloos als de ministers geen inlichtingen verstrekken over defensie V erkeer songelukken DIT JAAR: 934 DODEN Zes doden in het verheer Arrestant schoot in Rome vier ondervragers neer Rode getij ebt weg Tibet opgegeven door de communisten Satelliet heeft de honderdste omloop volbracht NEUROTONIC ze huw kal m er end Verdeeld Frankrijk 72e JAARGANG No 81 ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 302e JAARGANG No 234 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Volgens mededelingen van de geneeskundige hoofdinspectie heeft de A-griep epidemie in ons land haar hoogtepunt vrijwel bereikt en dat er op sommige plaatsen, vooral in het centrum van het land, sprake is van een duidelijke teruggang. Dit is in overeenstemming met mededelingen uit verscheidene be drijven, waar het aantal als hersteld gèmelden groter is dan het aantal nieuwe- ziektemeldingen. Bij de geneeskundige hoofdinspectie zijn ongeveer 200 sterfgevallen gemeld. In aanmerking nemende, dat een groot deel van de bevolking aan de ziekte lijdende is of lijdende is geweest, betekent dit echter niet dat de griep een kwaadaardiger karakter heeft gekregen. Bovendien bleek, dat van degenen, die zijn overleden, velen ook nog lijdende waren aan andere aandoeningen, zodat bjj hen de A-griep niet als de uitsluitende oorzaak van de dood moet worden beschouwd. De griepepidemie heeft de kolenproduk- tie over het derde kwartaal van dit jaar ongunstig beïnvloed. De verzuimpercen tages van de ondergrondse arbeiders over het derde kwartaal zijn abnormaal hoog. Het totaal verzuim bedroeg 21,7 percent. Het hoge ziekteverzuim stuurde de or ganisatie van de werkzaamheden in de holenafdelingen in de war. Het onder grondse bedrijf van staatsmijn Emma heeft tot nu toe het ergst van de griep te lijden gehad. Hier bereikte het ziektepercentage half september een hoogte van 27,4 percent. Volgens een zeer globale schatting be draagt de produktiedaling als gevolg van de griepepidemie voor de staatsmijnen tot heden circa 100.000 ton. Waarschijnlijk zal het totale produktieverlies, daar de griep nog steeds niet is uitgewoed, nog hoger zijn. Haring of zure appelen helpen niet tegen de griep De mening dat men zijn weerstand tegen de A-griep kan vergroten door het eten van haring of zure appelen, wordt door het Voorlichtingsbureau van de Voedings raad tegengesproken. Bij een epidemie van zo grote omvang van een ziekte, waar van men het verloop en het epidemiologi sche gedrag nauwelijks kent, is er geen specifiek voedingsmiddel, dat voorbehoe dend zou werken tegen deze infectie. In een periode van veel ziekte in het algemeen is zeker goede voeding nodig, even als voldoende rust, het vermijden van risico's door kouvatten en grote inspanning en goede algemeen hygiënische gewoonten. Het is een wijd verspreide mening dat vitamine c in het bijzonder de weerstand tegen infectieziekten zou verhogen. Veel onderzoek dat hierover is verricht, heeft nimmer een bevestiging van deze mening kunnen geven. Bij infectieziekten wordt tijdelijk vitamine c aan het bloedserum en aan de weefsels onttrokken en verplaatst naar de witte bloedlichaampjes, die bij in fectie in veel grotere getale in het bloed aanwezig zijn en voor hun defensieve ar beid blijkbaar veel vitamine c nodig heb- ADV ERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 1343? FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 NOORSE SPORTTRUIEN ƒ29.50 (Van onze correspondent in Parijs) Na twee langdurige besprekingen op het Elysée met de president der Franse repu bliek, heeft de conservatieve oud-premier Antoine Pinay gisteravond tegenover de journalisten verklaard, dat luj tenslotte is bezweken voor de aandrang van het staatshoofd en nu als derde gaat pogen een Franse regering te formeren. Uit de toon van zijn woorden en de uitdrukking van zijn gezicht menen wij te mogen opma ken, dat Pinay inderdaad weinig voelde voor de opdracht, die hem verstrekt was. Het is dan ook een opdracht, die bijna lo gischerwijze tot mislukking lijkt gedoemd. De parlementaire stukken liggen nog altijd zo, dat er geen enkele meerderheid gevormd kan worden zonder de medewer king, of althans de toestemming, der socia listen. Dat de socialisten zitting zullen ne men in een kabinet, dat door een conser vatief bestuurd wordt, is uitgesloten en in hun weigering zullen zij zeker door de rooms katholieken worden gevolgd. Pinay zal wel genoodzaakt zijn ministers in de eigen gelederen en in de rechtse kring te zoeken. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Koudere nacht met plaatselijk mist en hier en daar lichte nacht vorst. Morgen overdag op de meeste plaatsen zonnige perio den en ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Aanvan kelijk weinig wind, later matige en langs de waddenkust krach tige wind tussen zuid en zuid west. Volledige weel-rapporten op pagina twee. ^^DOjCQ:yyyxxX>CQQQDQQfX>GC<X?QQOO^C^OQCOQCOCOOOOOCOCC< ben. Bij voldoende gevarieerde en goed bereide maaltijden is de vitamine c-waarde van de voeding echter voldoende voor een gezond mens, ook in perioden van extra behoefte. Door een onverstandige berei dingswijze kunnen echter voedingsstoffen vitamine c vooral, verloren gaan. Een belangrijke bron van vitamine c in de voeding van waarschijnlijk meer dan de helft der bevolking is momenteel echter vervallen door de hoge fruitprijzen. In dit geval kan desnoods door toediening van vitamine c-tabletten het herstel van het vitamine c-evenwicht worden bevorderd. In het bijzonder geldt dit overal waar mensen en kinderen in groepsverband leven, zoals in inte.aten, kindertehuizen, tehuizen voor bejaarden, waar infectie kansen groter zijn en de voeding door mas sale bereiding niet zelden arm is aan vita mine c. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ Pope: Laat ijveraars twisten over geloofsop vattingen; hij kan niet dwalen, die rechtschapen leeft STRAATSBURG (ANP) De Nederlandse afgevaardigde J. J. Fens heeft tijdens de vergadering der Westeuropcse Unie in Straatsburg verklaard zeer teleurgesteld te zijn over het antwoord van de raad van ministers op de aanbevelingen die de As semblee in mei van dit jaar heeft gedaan. Vooral de reacties van de raad op de aan bevelingen met betrekking tot de veiligheid van Europa acht hij volkomen onbevredi gend, en hij drong er bij de raad op aan deze aangelegenheid nogmaals te bestu deren en daarna een duidelijker antwoord te geven. Tenslotte sprak de heer Fens er nog zijn spijt over uit, dat de Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken Von Bren- tano wegens griep niet in de Assemblee aanwezig kon zijn om de vragen te beant woorden die hij hem had willen stellen. De heer Eens diende namens de commis sie voor defensie en bewapening een aan beveling in aan de raad van ministers over de beveiliging van Europa. Hierin verklaart de Assemblee van oordeel te zijn dat de technische vooruitgang die de Sovjets de laatste tijd hebben geboekt met intercontinentale projectielen en satel lieten, afgezien van de psychologische weerklank, niet onmiddellijk het machts evenwicht tussen Oost en West verstoort, aangezien beide partijen blijven beschik ken over represaillewapens die per vlieg tuig of door middel -an een raket vervoerd kunnen worden. De Assemblee stelt de raad van ministers voor zo spoedig mogelijk conclusies te trekken uit de vooruitgang Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort 1 daarna om het leven gekomen 934 personen, van wie 183 kinderen. Bij Dokkum is de 57-jarige veehou der H. Hiemstra uit Raard met zijn motor fiets geslipt en door een juist passerende vrachtauto overreden. Hij is in het zieken huis te Dokkum overleden. In Grave is de beer Roétgerink uit Borne bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Op de rijksweg Nijmegen - Den Bosch wilde de chauffeur van een vrachtauto een zijweg inrijden. De chauf feur van een personenauto merkte dit te laat, zodat een hevige botsing het gevolg was. De heer R. die achterin de personen auto zat werd zo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Nijmegen is overleden. Een naast hem zit tende passagier liep inwendige kneuzingen op. De chauffeur kwam met de schrik vrij. In Enschedé is de vijfjarige Harold Visser door een vuilnisauto overreden. De jongen werd zo ernstig gewond, dat 'rij ter plaatse overleed. Het knaapje wilde met zijn autoped vlak voor de auto de straat oversteken. In Jubbega kwam de 5-jarige Arend Stoelwinder van het erf van zijn ouders en liep om een geparkeerde auto heen, Op hetzelfde moment passeerde een auto. Het knaapje werd aangereden en was vrij wel op slag dood. De 12-jarige Gezina Meedendorp is in M e e d e n overreden door een vrachtauto en op slag gedood. Het meisje fietste van school naar huis en is door onbekende oor zaak gevallen en door de achterwielen van de auto overreden. In een ziekenhuis te Eindhoven is overleden de 40-jarige H. J. Bogers, die zondagmorgen bij een kruispunt in de stad op zijn motor tegen een autobus reed en daarbij een schedelbasisfractuur opliep. die de Russen zowel op algemeen technisch vlak als op het gebied van de moderne wapens hebben geboekt. Ook beveelt men de raad aan na te gaan, welke andere maatregelen getroffen kunnen worden om tot betere uitwisseling van inlichtingen te komen en tot nauwere samenwerking in zake de produktie en vervaardiging van geleide projectielen en afweermiddelen daartegen. Men verzoekt de raad van ministers met nadruk de resultaten van dit onderzoek ter kennis te brengen van de commissie voor defensie en bewapening van de Westeuropese Unie. Daar de Assemblee van oordeel is dat de beslissing inzake het gebruik van strate gische ke/nwapens ieder land dat over deze wapens beschikt, een verantwoorde lijkheid oplegt die te groot is om alleen te dragen, beveelt zij verder de raad van ministers aan richtlijnen op te stellen over het gebruik van strategische kernwapens. De toepassing van deze directieven wordt in geval van nood toevertrouwd aan de landen die over deze wapens beschikken. Het Nederlandse parlementslid C. L. Patijn vroeg zich af of de Westeuropese Unie werkelijk nog iets kan doen voor de Europese samenwerking. De Westeuropese Unie zou het parlement moeten worden van de NAVO, daar deze organisatie nog geen parlement heeft, vooral waar het gaat om de politiek ten aanzien van strategische kernwapens, zo zei hij. In het debat over de militaire politiek oefenden vrijwel alle sprekers scherpe critiek op de raad van ministers. De Assemblee nam hierna met algemene stemmen de aanbeveling aan de raad van ministers aan, die in het rapport van de commissie voor defensie en bewapening werd neergelegd. In deze aanbeveling wordt voorgesteld, dat de regeringen der leden-staten der Wes'europese Unie hun permanente vertegenwoordigers bij de NAVO opdracht geven de commissie voor defensie en bewapening van de Westeuro pese Unie op de hoogte te houden van de ontwikkeling in die sectoren, waar de raad van de Westeuropese Unie zijn competen tie „de facto" aan de NAVO heeft over gedragen. Bovendien beveelt men de raad aan in de toekomst volledig de taak op zich te nemen, die haar door het verdrag wordt opgelegd en hieromtrent rapport uit te brengen aan de Assemblee. In de Rotterdamse haven ligt het Ame rikaanse vliegdekschip „Tarawa". Het kreeg gisteren hoog bezoek. Per heli kopter kwam namelijk de Amerikaan se filmster Jayne Mansfield naar de 1500 opvarenden gevlogen om uitvoerig gefêteerd te worden, een bezigheid welke de filmfans in Amsterdam eer der hadden volbracht. De Amerikaanse marine, blijkbaar erg met juffrouw Mansfield in de wolken, vormde een erewacht, die de naam der diva op het dek van het schip schreef. Deze lucht opname ANP-foto brengt het allemaal in beeld. Op een politiebureau in Rome heeft vrijdag een arrestant die ondervraagd werd, plotseling een revolver kunnen grijpen, waarmee hij in het wilde weg begon te schieten. Een brigadier werd dodelijk getroffen, de commissaris die de man ondervroeg en twee politieagenten werden ernstig gewond. De man slaagde er niet in te ontsnappen. Hij werd door andere politiemannen overmeesterd. HONGKONG (Reuter) China heeft minstens 91,6 percent van zijn communis tische ambtenaren uit Tibet teruggeroepen en heeft tijdelijk zijn poging om van het „dak der wereld" een communistische provincie te maken, opgegeven, aldus blijkt vrijdag uit Lhasa ontvangen dag bladen. In de komende zes jaar zullen geen nieuwe pogingen worden gedaan, sociale hervormingen in Tibet in 1c voeren. Een aantal Chinese scholen zal worden gesloten. Waar mogelijk zal het plaatse lijk gezag worden teruggegeven aan de Tibetanen en het aantal Chinezen in Tibet zal ingrijpend worden beperkt. Het com munistische bezettingsleger zal echter in het land blijven. LONDEN (AFP) De Russische profes sor Blagonravov, deskundige op het ge bied van de ruimtevaart, heeft te Kopen hagen tegenover een verslaggever van de „News Chronicle" verklaard dat de Rus sische kunstmaan een maand om de aarde zal draaien. De kunstmaan heeft gisteren zijn honderdste omloop volbracht. Blagon ravov was op doorreis naar Moskou uit de Verenigde Staten. LONDEN (AFP) De Russische des kundige Poloskov heeft !n Kopenhagen waar hy met twee andere geleerden enige uren vertoefde op doorreis van New York naar Moskou verklaard dat de Russische geleerden van plan zyn een hond met een van de volgende kunstmanen mee te stu ren. Ook als die satelliet niet naar de aarde zou terugkeren, zou zijn gedrag toch door de instrumenten van de kunstmaan geregistreerd en naar de aarde geseind worden, zo zei hy. Poloskov zei het niet zeker te achten, dat de mens ooit met een raket naar de maan zal reizen. Wel verwacht hij, dat Koning Gustaaf Adolf van Zweden brengt incognito een bezoek aan Italië en maakt van z\in vakantie gebruik om een onderzoek in te stellen naar Etrus- kische graven te San Giovannale nabij Manziana ten noorden van Rome. Deze foto werd genomen toen de koning het graf onderzocht, waarvan de kelder in zijn tegenwoordigheid officieel geopend zou worden. Het bleek evenwel door dieven te zijn geplunderd. De politie heeft vier boeren, die ervan verdacht worden de koning te zijn voorgeweest, aangehouden. binnen enkele jaren een onbemande raket een reis om de maan zou maken en naar de aarde terugkeren met gegevens over de achterkant van de maan. die op aarde niet kan worden waargenomen. BELGRADO (AFP) De kunstmaan zendt zes series gegevens uit, aldus heeft Sjerpan, vice-president van de academie van wetenschappen van de Oekraine, te Belgrado gezegd. Vier van deze series heb ben betrekking op temperatuur, dichtheid, vochtigheidsgraad en druk. BARCELONA (Reuter) - Het hoofd van de afdeling ruimtevaart van de Ameri kaanse Good Year-vliegtuigfabriek, Farrell Romick, heeft te Barcelona voorspeld, dat over acht of tien jaar bemande raketten naar de maan kunnen vliegen. Met een door Romick voorgesteld type raket zou zowel de heen- als de terugreis vijf dagen vergen. Ruimtevrachtvaart MOSKOU (Tass) Volgens een artikel van de Russische natuurkundige Lebedev in de „Izvestia" is bewezen, dat het bin nenkort mogelijk is lading naar de inter planetaire ruimte over te brengen. De hoe veelheid kan in de tonnen lopen. Lebedev baseert deze stelling op het feit, dat delen van de raket, waarmee de kunstmaan naar de ruimte is gezonden, tezamen met de aardsatelliet in de ruimte blijven, hoewel zij veel zwaarder rijn dan de kunstmaan. CAMBRIDGE (Massachusetts) (UP) Een robot-„maanwachter" heeft voor het eerst de baan van het stuk raket, dat de satelliet op haar weg rond de aarde volgt, nauwkeurig vastgesteld. Een I.B.M. me chanisch brein heeft de baan van het stuk raket vastgesteld, dat achter de satelliet aanvliegt, op de basis van foto's en visuele waarnemingen. Volgens berekeningen bedraagt de om loopsnelheid van het derde gedeelte van de raket 96.03 minuut. Het derde gedeelte van de raket draait vijftien maal per dag rond de aarde. De minimum hoogte is be rekend op 229 en de maximum hoogte op 931 kilometer. ADVERTENTIE NEEM NIET VERDOVEND.... MAAR GENEZEND! De Franse kabinetscrisis duurt nu al twee weken, wat voor een kabinetscrisis bij ons niet lang zou zijn, maar in Frankrijk wel tamelijk lang is. Als men bedenkt, dat de gemiddelde levensduur van de Franse na oorlogse kabinetten dertig weken is ge weest, waarbij de ertussen-liggende crisis periodes nog zijn meegerekend, wordt het wel duidelijk dat elke week van crisis een flinke hap neemt uit het bestaan van de regering, die er tenslotte uit voortkomt. Als de onderhandelingen van de afge lopen twee weken er nu toe zouden hebben geleid, dat men thans de formatie van een stabiele en daadkrachtige regering kon verwachten, zou een dergelijke crisis periode zeker niet .lang mogen worden ge noemd. Maar helaas kan alleen een opti mist, die van alle werkelijkheidszin ge speend is, zulk een verwachting koesteren. Zelfs als Antoine Pinay er beter dan zijn twee voorgangers in zou slagen, de huidige kabinetscrisis tot een goed einde te brengen - en de kans daarop is wel uitermate ge ring - zou het een wonder zijn als zijn regering enige levenskracht zou blijken te bezitten. Het spreekt vanzelf (maar het mag mis schien toch nog wel eens worden gezegd) dat dit gebrek aan levenskracht van de na-oorlogse Franse kabinetten geenszins aan onbekwaamheid van de betrokken ministers ligt. Zowel Mollet als Pleven zouden ongetwijfeld in staat zijn geweest, een kabinet van bekwame lieden samen te stellen en een politiek tot uitvoering te brengen, waarmee uiteraard niet iedereen het eens zou kunnen zijn, maar die, vanuit een bepaald partij-politiek standpunt ge zien, de nationale belangen toch wel zou hebben gediend. En ook Pinay zou dat kunnen, zoals hij, evenals de anderen, in het verleden heeft bewezen. Maar individuele bekwaamheid van mi nisters baat niet, waar partijen en parle mentsleden hun niet de gelegenheid geven, het land te dienen. Op de bereidheid van die partijen en parlementsleden, een be paalde regering in het belang van het land te steunen of op z'n minst te tolereren - ook al beantwoordt die regering niet in alle opzichten aan de wensen van een der betrokken partijen - komt het uiteindelijk aan. Onze eigen parlementaire geschiede nis is vol van voorbeelden daarvan. De poging van Pleven tot kabinetsformatie was gebaseerd op de hoop, dat die bereid heid op dit kritieke ogenblik in Frankrijks geschiedenis te vinden zou zijn, maar zijn droom van een „grande coalition" is van korte duur geweest. Toch heeft hij bij de aankondiging der mislukking van zijn pogingen nog eens verklaard, er zeker van te zijn dat de idee van een politieke wapen stilstand, die de stabiliteit der regering ge durende de tijd, nodig voor de oplossing van de grote nationale problemen, moet garanderen, zich op den duur zal doorzet ten. „Het is mijn vaste overtuiging," voeg-* de hij erbij, „dat dit volkomen zou be antwoorden aan de hoop van onze natie." Inderdaad mag wel als juist worden ver ondersteld, dat de Franse natie in haar geheel met een politieke wapenstilstand ingenomen zou zijn, want de destructieve uitwerking van de instabiliteit der na oorlogse regeringen moet langzamerhand wel in brede lagen van de bevolking zijn doorgedrongen. Maar een politieke wapen stilstand, hoe zegenrijk die op het huidige moment ook zou kunnen zijn, zou toch al tijd maar een noodoplossing blijven. Daar mee zou geen einde worden gemaakt aan de diepgaande tegenstellingen tussen grote delen van het Franse volk tegenstellingen van economische, sociale en wereldbe schouwelijke (hoewel niet godsdienstige) aard - die in de partijpolitiek tot uitdruk king komen. Het noodlottige effect van die tegenstellingen op de handelingsbekwaam heid van de regering zou er slechts even mee worden opgeschort. De diepere oorzaak van de moeilijkheden ligt in het feit, dat in de grondwet van de Vierde Republiek niet voldoende rekening is gehouden met deze tegenstellingen en dat daarin dus ook geen methode tot neu tralisering van het schadelijke effect der tegenstellingen is vastgelegd. Aan een in grijpende grondwetswijziging, die de sta biliteit van de regering onder alle om standigheden verzekert, zal Frankrijk dan ook niet kunnen ontkomen. Een dergelijke grondwetswijziging zou waarschijnlijk in zekere mate nadelig zijn voor de zuiver heid van het Franse democratisch-parle- mentaire stelsel omdat de macht van de fracties er enigszins door zou moeten wor den beknot; maar het huidige systeem zou de vertwijfelde natie op den duur in de richting van een dictatuur van rechts of links kunnen drijven, en daarmee zou de democratie beslist helemaal niet zijn ge diend. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1