Toekomstmogelijkheden der wollenstoffenindustrie niet Westeuropesè zeer gunstig VA LD A FIAT 1100 PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Oestercultuur is wellicht mogelijk in Veeregat exposeren wij f 6350.- HOE WERKT DE BEURS? Minder zacht en weer mistig Vormen van speculatie Sterke concurrentie van andere vezelsoorten NAAIMACHINES Purol en kunstmaan Wereldnieuws TocU ió het zo J TEGEN GRIEPHOEST Minister Hofstra terug uit de Verenigde Staten Hogere winst „Hellingman" Het goederenvervoer van de Duitse koopvaardijvloot Er zullen uitgebreide proeven worden genomen Gebr. BEEKMAN AUTOMOBIELBEDRIJVEN Nog geen overeenstemming in de „Club van Parijs" Erffactoren ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 Ten aanzien van de toekomstige ontwik keling van de Westeuropese wollenstoffen industrie is het moeilijk een optimistisch geluid te doen horen. Tot onder meer deze conclusie komt het Economisch Sociolo gisch Instituut te Tilburg, in haar thans verschenen publikatie „Produktie en Af- zetverhoudingen in de Westeuropese Wol lenstoffenindustrie", uitgebracht in op dracht van het Tilburgs Hogeschoolfonds. Het rapport heeft zich bezig gehouden met alle Westeuropese landen, welke in poli tiek opzicht daartoe kunnen worden ge rekend en verstaat onder wollen stoffen alle door de wollenstoffenindustrie ver vaardigde weefsels, welke dienen voor kleding, huishoudelijk en technisch ge bruik. Vooral is nadruk gelegd op de structurele ontwikkelingen en slechts zij delings op conjuncturele aspecten. De wollenstoffenproduktie is in West- Europa de laatste decennia weinig toege nomen en zelfs sterk achtergebleven bij de totale industriële activiteit. Dit heeft on der meer een oorzaak in de stabilisatie van het totaalverbruik in West-Europa, aldus het rapport. Daarenboven hebben zich bin nen het textielverbruik verschuivingen voorgedaan ten gunste van andere vezel soorten. Voorts heeft textiel terrein verlo- loren aan andere duurzame verbruiks- en gebruiksgoederen. De hoger ontwikkelde werelddelen laten ten aanzien van het wolverbruik een dalende tendens zien, zulks in tegenstelling tot de minder-ont- wikkelde gebieden. Buiten Europa is de produktie toegenomen, zodat nauwelijks van enige import uit West-Europa sprake is. Binnen West-Europa doen zich sterke afwijkingen voor in de ontwikkeling van de wollenstoffenproduktie onder meer als gevolg van afwijkende kostenverhoudin- gen en handelspolitieke maatregelen. Ne derland, West-Duitsland en Italië verto nen ten opzichte van de dertiger jaren een stijgende produktie; België, Frankrijk en Engeland gaan daarentegen achteruit. De toeneming in Nederland hangt sa men met het verbruik en de export (ge volg van relatief gunstig kostenpeil en de werking van Benelux). West-Duitsland bouwde na het wegvallen van de Oost- Duitse industriegebieden een eigen in dustrie op, terwijl Italië de vruchten plukt van een gunstige export. In België, Frank rijk en Engeland is de binnenlandse be hoefte sterk gedaald, terwijl overzeese af zetgebieden verloren gingen. Een toene ming van het verbruik in West-Europa mag niet worden verwacht, gezien een ze kere verzadiging der behoeften en de te verwachten concurrentie van andere ve zelsoorten. ADVERTENTIE PASTI LLES DESINFECTEERT VERZACHT „Ik heb de positie van de gulden nooit zwak gevonden Minister J. H. Hofstra, die in Amerika de vergadering van de gouverneurs van het Internationaal Monetaire Fonds en van de Wereldbank heeft bijgewoond, is bijzonder optimistisch gestemd met de „Maasdam" van de Holland-Amerika-lijn in Nederland teruggekeerd. De minister zei, dat hij na afloop van de conferentie nog de gelegenheid heeft gehad om met mensen uit het vak „nog wat huiselijk na te praten" en hij achtte het bijzonder ge ruststellend dat de discussies dezelfde lijn volgden als het Nederlandse kabinet bij de opstelling van de begroting heeft ge daan. Minister Hofstra zei hierover: „Het is wel duidelijk geworden, dat de totali teit van de begroting het belangrijkste cri terium voor de financiële politiek is. Voor mij persoonlijk was deze opvatting een morele ruggesteun, temeer daar ik deze stelling altijd heb verdedigd". Over zijn verblijf in Amerika merkte de minister verder nog op, dat het hem was opgevallen, dat men in de Verenigde Sta ten meer moeite moet doen om zijn pro- dukten af te zetten dan in Nederland het geval is. Men kan dat onder meer aflei den uit de wijze en mate van adverte ren. De prijzen zijn er, naar het oordeel van de minister, veel vrijer. Men werkt er steeds met kortingen. Sprekend over de toestand in Neder land, zei minister Hofstra: „De indicaties in ons land zijn zo, dat de kans op daling van de rente groter is dan de kans op stijging. De positie van de gulden heb ik nooit zwak gevonden", zo zei hij verder. „We doen ons uiterste best om de stabili teit van de gulden te handhaven. Ik heb vertrouwen, dat we daarin slagen". De opbrengst van de huren over 1956 van „Hellingman", maatschappij voor be legging in- en beheer van onroerende goederen n.v. te Amsterdam, heeft f 320.596 bedragen (v.j. f 312.116). Winst op verkochte onroerende goederen en ef fecten, diverse baten, beheer ten behoeve van derden en interest leningen brachten het totaal op f 425.872 tegen f 375.645 vo rig jaar. Na aftrek van exploitatie en al gemene kosten, interest van opgenomen gelden, afschrijvingen en reserve belas tingen, resteert een netto winst van f 160.880 (f 128.612). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 9 percent. Het verslag zegt, dat de huurpolitiek der regering nog steeds onbevredigend ge noemd moet worden. „Door de recente huurverhoging van 25 percent op woon huizen en 15 percent op indstriële pan den, komen de huurprijzen weliswaar op een niveau te liggen dat meer in de rich ting gaat van hetgeen voor een goede ex ploitatie is vereist, maar het feit dat deze verhoging der woonhuizen voor de helft moest worden geblokkeerd, is zeer te be treuren". Het bruto-rendement op de boekwaarde van het huizenbezit bedroeg 13 percent. De gezamenlijke percelen, ex clusief de grond, zijn verzekerd voor f 10 miljoen, welk bedrag is gelijk te stellen aan de vervangingswaarde. Verbetering van de exportmogelijkhe den is niet te verwachten en ten hoogste zal op handhaven van het huidige exportvo lume mogen worden gerekend. De hoge wolprijzen hebben de belangstelling voor andere vezels gestimuleerd. De wenselijk heid wordt geuit dat de industrie zich in groter mate dan voorheen zal gaan toe leggen op het vervaardigen van gemeng de produkten (overeenkomstig de wensen van de consumenten), anderzijds met het aanmaken van hoogwaardige produkten. Daarbij zal het nodig zijn de prijzenver- houdingen tot andere duurzame consump tiegoederen zo gunstig mogelijk te maken of te houden. Rationalisatie en verbete ring van de efficiency, technisch en eco nomisch speurwerk, automatisering, spe cialisatie en concentratie zullen nog meer de aandacht vragen dan tot dusverre. Ver wacht mag worden, aldus het rapport, dat de gevolgen van de Euromarkt voor de Westeuronese wollenstoffenindustrie min der groot zullen zijn dan voor de andere branches. In het voorjaar 1958 is wederom in op dracht van het Tilburgs Hogeschoolfonds een tweede rapport te verwachten, dat in het bijzonder aandacht zal besteden aan de positie van Nederland als producent van wollen stoffen binnen de Europese Economische Gemeenschap. De Duitse koopvaardijvloot heeft in het eerste halfjaar van 1957 ruim 30 miljoen ton lading vervoerd, waarvan 4,4 miljoen met kustvaarders, zo maakte de Duitse redersvereniging vrijdag bekend. Daar mede werd het resultaat van het eerste halfjaar van 1956 met 3,78 miljoen ton overtroffen. De vereniging verwacht voor het twee de halfjaar een vervoer van ongeveer 35 miljoen ton. De raming voor het gehele jaar komt daardoor op ongeveer 65 mil joen ton. Verleden jaar vervoerde de Duit se koopvaardijvloot 58 miljoen ton goe deren. NIEUW CALTEX-DEPOT De Caltex Petroleum Maatschappij (Ne derland) n.v. zal op het eind van het vol gend jaar een nieuwe depot openen in de gemeente Jutphaas, op de samenvloeiing van het Merwedekanaal en het Amster dam-Rijnkanaal. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 In de provincies Noord- en Zuid-Holland zijn in de waterkeringen geen zwakke plaatsen meer aanwezig. In Noord-Bra bant is de verbetering van deze plaatsen in uitvoering. In Zeeland worden goede vorderingen gemaakt met de verbetering. In Friesland en Groningen zijn nog el- kele zwakke plaatsen aanwezig. Gedeel telijk wordt het vraagstuk hier beïnvloed door de plannen met de Lauwerszee. Er bestaat soms verschil van mening tusen de rijkswaterstaat en de provinciale en waterschapsbesturen over de vraag, wat onder zwakke plaatsen moet worden verstaan. Bij de rijkswaterstaat geldt hier bij het criterium van een aanvaardbaar ri sico tijdens de overgangstijd. Enkele voor stellen tot het verbeteren van zwakke plekken moesten daarom door het rijk worden afgewezen. Over de verbetering van de Zwindijk bij Cadzand wordt over leg gepleegd met de Belgische regering. Dit heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat medegedeeld tijdens besprekin gen over het ontwerp-Deltawet met de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer. Ten aanzien van de Biesbosch deelde de minister mee, dat er twee plannen zijn, waarvan het éne de volledige afsluiting van de Biesbosch inhoudt en het andere de afzonderlijke bedijking van een noordelijk en een zuidelijk deel, waarbij de tussenge- legen kreken in open verbinding met de grote rivieren zouden blijven. De vraag is, of het toekomstige getij het. behoud yan de open Biesbosch als natuurmonument nog voldoende motiveert. Deze vraag wordt nog nader bestudeerd. Gevraagd werd of de regering zekerheid kan geven, dat thans met het oog op een bestudering van de mogelijkheid van ver plaatsing van de oesterkweek en de mos- selverwatering met het aanbrengen van een inlaatwerk in de afsluitdam en de in richting van een proefbassin met geulen bij Veere een begin zal worden gemaakt. Oestercultuur De minister antwoordde, dat het stellig mogelijk is, dat een inlaatwerk ten dienste van proefnemingen inzake de oestercul tuur en de mosselverwatering gemaakt wordt. Onderzoekingen kunnen, indien men wil nagaan, of overplaatsing van de oestercultuur naar de Grevelingen moge lijk is, alleen in het Veeregat worden uit gevoerd. Laboratoriumproeven zijn daar toe niet voldoende. Het aanbrengen van een schutsluis in de dam door het Veere gat is technisch niet onmogelijk, doch wel bezwaarlijk en vooral zeer duur. Het inla ten van water zal door hevels over de dijk heen moeten geschieden. Uit de commissie werd erop gewezen, dat, indien er geen schutsluis komt, de vis serij van Veere verplaatst zal moeten wor den naar Colijnsplaat. Daartoe zal daar een haven moeten worden aangelegd. Ook zal men nieuwe woningen moeten bouwen. Worden deze kosten tezamen niet nog ho ger dan die van de aanleg van een schut sluis met voorhaven? Deze vraag beantwoordde de minister ont kennend. Indien het nodig mocht zijn een nieuwe haven te Colijnsplaat aan te leggen, dan kan deze tevens als werkhaven voor de afsluiting van de Oosterschelde worden gebruikt. Men is thans bezig met laboratorium proeven over de stroomsnelheid, welke or het kweken van oesters nodig is. Aanvankelijk meende men, dat grote snel heden nodig waren, hetgeen een zeer kost baar inlaatwerk zou vereisen. Thans heeft men hoop, dat met een veel geringere stroomsnelheid kan worden volstaan, waardoor de kosten van het inlaatwerk be langrijk lager zouden kunnen worden. Om hierover een oordeel te kunnen vormen, is het noodzakelijk, dat proeven in het Veere gat genomen worden, doch hiermee zal een belangrijk bedrag gemoeid zijn. Met de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening bestaat overeenstemming over de wenselijkheid van deze proeven. Deze proeven zullen lang duren, maar toch niet zo lang, dat ze niet geëindigd zullen zijn op het moment, waarop men tot het sluiten van het Brouwershavensche gat moet overgaan. Op dat ogenblik zal in elk geval beslist moeten worden of men deze zeearm voor de oestercultuur wil in richten. Volkerakdam Over de plaats van de Volkerakdam deelde de minister mee, dat de plannen nog niet geheel vaststaan, doch dat de ge dachten thans uitgaan naar de aanleg van een eilandje met verkeersrotonde op de platen van het Hellegat, van waar uit een brug over het Haringvliet de verbinding zou vormen met de Hoeksche Waard, ter wijl een dam dit eilandje zou verbinden met Goeree en een andere dam met Noord- Brabant. De aanleg van een werkhaven bij Willemstad is reeds aanbesteed. De bouw van de brug over het Haringvliet zal enigszins vertraagd moeten worden met het oog op de bestedingsbeperking. ADVERTENTIE VANAF HEDEN HET NIEUWE MODEL in onze SHOWROOM, WAGENWEG 72 - HAARLEM Prijs compleet met verwarming en ruitensproeier HAARLEM - TEL. 14160 BLOEMENDAAL - TEL. 54601 In één der vorige artikelen wezen wij er reeds op dat de gezonde speculatie voor beurs en bedrijfsleven onmisbaar is. Het spreekt wel vanzelf dat men hierin te ver kan gaan, maar dit is dan niet de schuld van de beurs en het beursapparaat als zo danig, maar van de speculanten, die uit winstbejag geen maat kunnen houden en niet-ver a ntwp or de posities opbouwen. Men kan op de beurs speculeren in de hoop op hogere, maar ook op lagere koer sen, al naar gelang men ingesteld is op grond van informaties of verwachtingen. Zij, die fondsen kopen anders dan voor belegging, dus niet voor langere termijn, maar om ze na korte tijd met winst te verkopen, noemt men haussiers, zij specu leren a la hausse. Het verlies dat men daarbij kan lijden is beperkt tot het be drag, dat men in de fondsen heeft ge stoken. In de praktijk zal het weliswaar sporadisch voorkomen dat een fonds waardeloos wordt, maar theoretisch is het mogelijk. Men weet dus waar men in het uiterste geval aan toe is. Men kan echter ook in omgekeerde richting speculeren, een gevaarlijker operatie. Men verwacht dan lagere koer sen, verkoopt vandaag fondsen, welke men nog niet heeft met de hoop ze, als ze moeten worden geleverd, tegen lagere koersen te kunnen kopen. In den regel moet men verkochte fondsen binnen vier dagen leveren, maar door het lenen of huren van stukken kan deze termijn dik wijls worden verlengd, zodat men het naar zijn mening gunstige ogenblik kan afwachten. Dit soort speculanten noemt men de baissiers, zij speculeren a la baisse. Zij verkopen zogenaamd blanco en dekken zich later in. Het verlies bij deze transacties is theoretisch niet beperkt, want stel dat de koersen stijgen in plaats van dalen, dan is er voor die koersstijging theoretisch geen grens. Het is voorge komen dat men aan de beurs wist dat iemand met een bepaald fonds a la baisse was en dat men de koers in enkele dagen tijds tot omstreeks 1000 percent opzette, zodat het bestuur van de Vereeniging ten slotte tussenbeide moest komen. In deze tijd is de kans op dergelijke ex cessen niet groot, omdat het uitlenen van geld op prolongatie aan zeer beperkende, maatregelen is ontworpen. Voor de tweede wereldoorlog bestond echter de mogelijk heid effecten op prolongatie té kopen met 20 pet. eigen geld, de rest werd dan dooi de bank of commissionnair geleend tegen een rente, welke prolongatie-rente werd genoemd. Dit surplus van 20 pet. van de De zachte lucht uit Frankrijk, die gisteren ons land binnenstroomde, had een onsta biele opbouw waardoor er plaatselijk vrij veel regen is gevallen. Op het vliegveld Woensdrecht werd vrijdag overdag 11 mm. regen afgetapt. Er waren echter ook stre ken waar het de gehele dag vrijwel droog bleef. Ondanks de bewolking was de tem peratuur op de meeste plaatsen aanzienlijk boven normaal. Op het vliegveld Volkel werd een maximumtemperatuur van 20 graden gemeten. Zondag staat het weer on der invloed van een nieuw hogedrukgebied, dat van het zeegebied ten zuidwesten van Ierland via Zuid-Engeland naar het vaste land trekt. Om dit hogedrukgebied stroom de vanmorgen wat minder zachte lucht het land binnen. De komende nacht zullen in verband daarmede de minimumtempera turen veel lager zijn dan in de afgelopen dagen. De sterke afkoeling zal plaatselijk weer mist doen ontstaan, die waarschijnlijk overdag weer optrekt of tijdelijk overgaat in laaghangende bewolking. Zondag 13 oktober Zon op 7.03 uur, onder 17.53 uur. Maan op 20.28 uur, onder 11.44 uur. Maandag 14 oktober Zon op 7.04 uur, onder 17.51 uur. Maan op 21.23 uur, onder 12.38 uur. Maanstanden 16 okt. 14.44 uur laatste kwartier. 23 okt. 05.43 uur nieuwe maan. 30 okt. 11.48 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 13 oktober Hoog water: 6.01 en 18.16 uur. Laag water: 1.49 en 13.54 uur. Maandag 14 oktober Hoog water: 6.38 en 18.53 uur. Laag water: 2.20 en 14.32 uur. WEERRAPPORTEN Temperaturen buiten- land maxima van giste i c - ren. Binnenland, heden d 7 uur. Neerslag: laatste O e O 24 uur S-S 4) eS Stockholm nevel wzw Oslo onbewolkt wzw 11 0 Kopenhagen half bew. nw 13 0 Aberdeen zwaar bew. wzw 13 0 Londen nevel n 19 0 Amsterdam regenbui nnw 16 0,1 Luxemburg onbewolkt n Parijs mist windst. 22 0 Bordeaux mist windst. 20 0 Grenoble nevel windst. 22 0 Nice half bew. n 23 0 Berlijn mist w 15 0,1 Frankfort mist windst. 13 0 München zwaar bew. zzw 17 0 Zürich mist windst. 19 0 Genève mist windst. 18 0,2 Locarno geheel bew. 0 20 0 Wenen nevel windst. 17 Innsbruck mist w 20 2 Rome nevel ono 27 0 Ajaccio licht bew. nno 24 0 Den Helder onbewolkt n 11 0,2 Ypenburg laagh. mist windst. 9 0 Vlissingen laagh. mist windst. 8 1 Eelde laagh. mist windst. 8 0,1 Twente mist nw 12 4 De Bilt zwaar bew. nw 10 2 Eindhoven mist w 11 0,6 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. windst. 11 2 18. „J-jawel", dacht Panda, „in d-dat v- vangzeil s-springen, dat is ge-gemakkelijk ge-gezegd!" en hij deed een paar onzekere passen naar de rand van het platform. „Toe, vooruit dan! Spring! Wees niet bang, ik vang je wel op", moedigde het brand- meestertje hem aan, en neuriënd schatte hij de afstand van Panda's sprong. „V- vooruit d-dan maarzuchtte zijn leer ling gelaten en een paar tellen later suisde hij als een baksteen naar beneden. Plotse ling hoorde hij onder zich een verschrikte uitroep: „Stop, halt... ga terug!" Hij zag hoe het brandmeestertje aarzelend met de hoepel gebaarde, en tot zijn ontsteltenis hoorde hij hem zeggen: „Ik heb het zeil er vergeten in te doen beurswaarde der gekochte effecten moest worden gehandhaafd, zodat het bij koers daling moest worden aangevuld. Men werd dan aangemaand te suppleren en kon men dit niet, dan was de geldschieter gerech tigd tot executie van de stukken over te gaan. Zo kon het voorkomen dat bij een plotselinge hevige daling, zoals we die bijvoorbeeld in september 1929 hebben be leefd, een stroom van executies moest worden verwerkt, met het gevolg dat de koersdaling werd verscherpt. Dat hierbij velen „afgeslacht" werden een term, die niets te vragen overlaat spreekt vanzelf. Na de oorlog is de prolongatie echter niet weer in haar oude vorm teruggekeerd. Wel kan men effecten, die men bezit, belenen, maar fondsen kopen met geleend geld is verboden, wat niet wil zeggen dat het in het geheel niet gebeurt. Maar in elk geval wordt de beurs in deze tijd niet ontwricht door gedwongen liquidatie van prolonga tie-affaires, hetgeen in een bewogen tijd uiteraard ëen voordeel is. Een andere vorm van speculatie, waarbij het risico voor de speculant beperkt is, is de premie-affaire. Men betaalt dan een ze kere premie, waardoor men het recht ver krijgt gedurende een bepaalde tijd een fonds te kopen (op te vragen), al naar ge lang men dit voordelig acht. Treedt geen koersstijging in, dan vraagt men het fonds niet op en is men alleen zijn premie kwijt. Een variant hierop is de z.g. keur, waarbij de koper kan verlangen dat op de verval dag de verkoper nog een bepaald aantal stukken tegen dezelfde koers levert (keur in kopers keuze), of omgekeerd, dat de verkoper meer stukken moet leveren dan het aanvankelijk overeengekomen aantal (keur in verkopers keuze). Rest ons hier nog melding te maken van de arbitrage (bemiddeling), die gebruik maakt van reële of verwachte koersver schillen tussen de beurs van Amsterdam en buitenlandse beurzen. Deze arbitrage is uiteraard alleen mogelijk voor fondsen, welke ook aan een of meer buitenlandse beurzen worden genoteerd en kan soms zeer levendig zijn. Zij, die zich met deze handel bezig houden worden arbitraganten genoemd, een functie, welke een snel re actievermogen, grote vakkennis en een groot verantwoordelijkheidsbesef vereist. In een slotartikel hopen wij nog wat ver spreide onderwerpen zeer in het kort te be handelen, om daarmede deze artikelen reeks over de beurs te besluiten. Volgens waarnemers te Buenos Aires zijn de onderhandelingen over een multilate rale handels- en betalingsovereenkomst tussen Argentinië en elf Europese landen op moeilijkheden gestuit. De waarnemers geloven, dat de ondertekening van het ver drag althans tot de volgende maand zal moeten worden uitgesteld. Een van de hinderpalen is volgens het blad „La Prensa" de omstandigheid, dat sommige landen wensen, dat Argentinië afziet van discriminerende scheepvaart praktijken en zich hiertoe onder het multi laterale verdrag verbindt; Argentinië tracht echter dit vraagstuk afzonderlijk met de betrokken scheepvaartlanden te regelen. ADVERTENTIE Purol gaat evenals de kunstmaan de gehele wereld rond. De kunstmaan houdt haar loop slechts enkele dagen vol. maar Purol startte reeds 50 jaar geleden en volhardt nog steeds in zijn loop. Purol wint het dus van de kunstmaan. Wekker. Een dief, die zich in een juWe. lierszaak van Milaan had laten jn. sluiten en bezig was zich allerlei kost baarheden toe te eigenen, kreeg schrik van zijn leven toen een°luXe reiswekker, die hij als onderdeel van de buit onder zijn jas had gestoken, on verwachts afliep. Veel tijd om van'zijn schrik te bekomen kreeg hij niet, daar de politie snel ter plaatse was. Botsing met complicaties. Drie vrouwen kwamen vrijdag om in het Engelse plaatsje Dudley, toen twee vracht auto's met elkaar in botsing kwamen De ene auto was beladen met zware metalen balken, op de andere zaten 24 vrouwen en kinderen die op weg wa ren om aardappelen te gaan rooien Enkele balken ploften bij de botsing in de wagen met de vrouwen. Zes an- dere vrouwen werden gewond. Parade. De Russische pers meldt, dat de jaarlijkse parade op 7 november in Moskou niet alleen groter en kleuriger zal zijn dan gewoonlijk het is de veertigste verjaardag van de revo lutie doch dat er ook nieuwe typen wapenen vertoond zullen worden. Er zijn reeds repetities gehouden en daar bij hebben voorbijgangers onder an dere een ongewoon groot, afgedekt ka non waargenomen, dat blijkbaar ge schikt is voor het afvuren van „atoom- granaten". Huwelijk. Prinses Sjahnaz, de 17-jarige dochter van de Sjah van Iran, is vrij dag in Teheran in het huwelijk ge treden met Ardsjir Zahedi (25), zoon van de vroegere minister-president generaal Razollah Zahedi. De bruid droeg een witte japon van Dior. Aardschokken. In grote gebieden van Tur kije o.a. Istanboel, Izmir, Canakkale, Usak en Dikili zijn vrijdag twee aard schokken waargenomen. In Balikesir stortten vier huizen in, te Eskisehir werd een aantal woningen beschadigd. De schade schijnt over het algemeen betrekkelijk gering te zijn. Ernstige persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Mottenballenvloot. In de eerste helft van 1958 zullen 22 schepen aan de Ameri kaanse „mottenballenvloot" worden toegevoegd. Hiertoe behoren een krui ser, een onderzeeboot, tien torpedo boot jagers en tien mijnenvegers. Het opleggen is een onderdeel van de alge mene defensiebeperking. De marine moet op 30 juni 1958 30.000 man hebben gedemobiliseerd. Vliegongeluk. 7es personen zijn om het leven gekomen toen bij Barrio in de Philippijnse provincie Batanagas, een particulier vliegtuig in de lucht ont plofte. De zoon van de ambassadeur van de Philippijnen in Washington, Carlos Romulo jr., zou een der slacht offers zijn. Oudste Rus. Radio-Moskou meldt dat de oudste Rus, Mahmud Elivazov, een boer uit de bergen van Azerbeidsjan, hon derdvijftig jaar is geworden. Elivazov helpt af en toe wel eens bij de hooi oogst, zo deelde de nieuwslezer mee. Hij heeft tweehonderd nakomelingen. Zijn oudste dochter, 110 jaar, werkt als melkmeisje op een collectieve boerderij. Kikkerdieven. Uit een kikvorsenfokkerij te Casablanca zijn zevenduizend kik kers ter waarde van 350.000 francs ge stolen. Vorig jaar werden eveneens 5.00G kikvorsen gestolen. De politie is er nimmer in geslaagd de zaak op te hel deren. Ook nu heeft men weinig hoop de daders te vangen. Principieel. In een ziekenhuis in Haverhill, (Massachusetts), wordt een vrouw ver pleegd die lijdt aan een levensgevaar lijke bloedziekte, en die volgens de dok toren slechts in leven blijven kan wan neer zij bloedtransfusies toegediend krijgt. De patiënte heeft dit tot nu toe echter uit religieuze overwegingen zij is Jehova-getuige geweigerd. Plezierreis. Opnieuw hebben vijf Tsjecho- slowaakse opvarenden en een Roemeens bemanningslid van het Roemeense schip „Transssilvania" in Venetië politiek asiel gevraagd. Toen het schip begin dezer week voor de eerste maal Venetië aandeed keerden twee Tsjechoslowaken en twee Roemenen niet aan boord terug. Zij vertelden dat vijf personen reeds in Turkije politiek asiel hadden verzocht. Het schip is met driehonderd Tsjecho- slowaakse passagiers op plezierreis in de Middellandse Zee. Huisarrest. In Irak is voor vandaag, za terdag, een uitgaansverbod van 's och tends vijf tot 's avonds vijf uur afge kondigd met het oog op een volkstelling, waarvoor 20.000 ambtenaren zijn inge schakeld. Er zullen geen treinen rijden en ook het auto- en vliegtuigverkeer zal stil staan. VOOR DE mensen die belang stellen in i op het eerste gezicht geen reden tot on- liet erfelijkheidsonderzoek is Zwitserland! gerustheid geeft, zelfs niet, wanneer men een uitermate gunstig terrein. Het heeft erg huiverig staat tegenover het „trouwen een conservatieve bevolking die eeuwenin eigen familie". Toch menen de onderzoekers dat deze gemeenschappelijke voorvader van 21lt eeuw geleden de oorzaak is van het geval van idiotie dat zich thans in de Zwitserse familie heeft voorgedaan. Deze man, zo redeneren zij, moet de ei genschap idiotie bij zich ge dragen hebben, weliswaar als een zwakke factor, die daar door recessief bleef en niet aan het licht trad, maar het feit wordt daardoor niet uit gewist. Zolang nu de nakome lingen van deze nde-eeuioer maar met gezonde partners huwden - ge lijk hijzelf ook heeft gedaan - is er geen vuiltje aan de lucht, want de zwakke erf factor „idiotie" wordt overheerst door ge zonde erffactoren van de huwelijkspart ners. Met andere woorden, de gezonde factoren blijven domineren en de zwakke, ongunstige factor blijft recessief. Tot op een dag de twee mensen in het huwelijk traden die beiden de ongunstige factor bij zich droegen. Toen kon de reces- sieve factor versterkt in de kinderen te voorschijn komen en trad aan het licht Niet bij alle kinderen, maar bij een deel Sprekend over erffactoren, stuiten we automatisch op de naam Mendel, de man die in de vorige eeuw een belangrijk arti- tel over erfelijkheid schreef, dat niet werd opgemerkt. Zijn eigen schuld. Daarover maandag. en eeuwen lang dat gebied bewoont, het land is bovendien klein en de mensen zijn er erg verknocht, niet alleen aan hun ge boortestreek, maar zelfs aan hun dal, zodat locale edogamie veelvuldig voorkomt. Het plezierigst van alles is ten- slotte het feit, dat de familie stambomen in dat land ge makkelijk te volgen zijn. In een Zwitsers gezin, dat tot dusver, naar het uiterlijk te oordelen, uit een volkomen gezond geslacht stamde, kwam niet zo lang geleden plotseling een geval van idiotie voor. Juist omdat beide ouders in .hun families nooit of te nimmer iets van idiotie gehoord hadden, plaatste dit geval de onderzoekers voor raadselen. Het familie-onderzoek wees uit, dat beide families in ieder geval al sedert een eeuw erfelijk volkomen gezond waren en dat de mannen en vrouwen die in deze periode met elkaar trouwden geen familie van elkaar waren. Naarstig werd het onderzoek toen voort gezet en toen de stamboom van de vrouw tot het jaar 1705 was gevolgd, stuitte men op een voorvader die in hetzelfde dorp had gewoond als een van de voorvaderen van de man; deze twee voorouders bleken volle neven te zijn, zodat zij een gemeen schappelijke grootvader hadden. De man en de vrouw uit het Zwitserse gezin uit de twintigste eeuw hebben dus een ge meenschappelijke voorvader gehad in het midden van de 17de eeuw, een verschijnsel dat op zichzelf zeker interessant is, maar (Nadruk verboden) II. Petition

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2