op St. Antoniusschool Drievoudig zilveren jubileum DE BEURS van gisteren Brieven aan de redactie Eerste V-concert van N.Ph.O. SLOT DEFECT? BLOEMWERK TUINAANLEG lafl v. Empelen Zinrijk pianospel van Frederick Marvin Lijn zes gaat weer over de Pijlslaan Uitbreidingsplan „De Leeuwenkuil" Bezwaren omwonenden van Hoge Duin en Daalseweg Wint er pro gramma van K.A.B. Burgerlijke Stand van Haarlem V erwikkelingen Vermakelijk Goede vechtpartijen Schieten In looppas Genoeglijke kolder Zingen Reprises Wijzigingen busdienst Zandvoort-Amsterdam Kunstnijverheidsmarkt in Vleeshal Studievereniging voor Psychical Research Maandag begint inenting tegen kinderverlamming WASSERIJ DUYN Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 7 tot en met 11 oktober m ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dinsdag 15 oktober zal het een heel bijzondere dag zijn voor de r.-k. opleidings school „St. Antonius" aan de Teding van Berkhoutlaan 20 te Aerdenhout, want niet alleen viert deze school dan haar vijfentwintigjarig bestaan, doch tevens zal dan hel feit herdacht worden, dat de heer N. A. Faase, hoofd der school en mejuffrouw c M. w. Eenhorst, als onderwijzeres aan deze school verbonden, gedurende vijfen twintig jaar hun beste krachten aan de leerlingen hebben gewijd. De St. Antoniusschool begon op 1 sep tember 1932 in het gebouw aan de Teding van Berkhoutlaan (dat toen nog veel klei- er was) met slechts vier lokalen en drie leerkrachten, namelijk mejuffrouw Een horst voor de eerste en tweede klasse, me juffrouw Warmerdam voor de derde en vierde klasse en de heer Faase voor de viifde zesde en zevende klassen. Indertijd wensten niet minder dan 85 sollicitanten in aanmerking te komen voor de functie van hoofd van een school, die toentertijd slechts 83 leerlingen telde! Het aantal leerlingen groeide echter ge stadig, ook uit Zandvoort, Bennebroek, Haarlem en Heemstede meldden zich leer lingen aan en in 1940 ging men tot uitbrei ding over. Er kwamen toen drie lokalen P1|Deen mooie, ruime gymnastiekzaal bij. De vreugde daarover was echter van korte duur, want in september 1940 trokken de Duitsers in het schoolgebouw. Tot negen i<eer toe moest men toen naar een ander onderdak voor de school omzien. Deson danks heeft de heer Faase getracht het on derwijs zoveel mogelijk op gang te hou den. Êr werd onder meer bij hem thuis en bij particulieren les gegeven. In 1945, na de bevrijding, vond men een uitgewoonde school terug en een vernielde inventaris. Niettemin bleef het aantal leerlingen groeien en met gerechtvaardigde trots ver telt het schoolhoofd, dat zijn school thans bijna driehonderd leerlingen telt, verdeeld over zeven klassen met negen leerkrach ten, waardoor het gebouw alweer te klein is geworden. Enige jaren geleden werd derhalve opnieuw een uitbreiding aange vraagd, maar nog niet verwezenlijkt. Noodgedwongen heeft men het handenar beid- en het handwerklokaal als klasse lokalen moeten inrichten. Deze toestand is echter verre van ideaal, omdat de lokalen voor lesgeven veel te klein zijn. Gemakkelijker De. heer Faase is Haarlemmer van ge boorte en werd op 31-jarige leeftijd in 1932 hoofd van de thans jubilerende school. Hij zijn loopbaan als onderwijzer in in Hillegom. Een jaar later ging hij naar Heemstede en vervolgens werd hij verbonden aan de St. Antoniusschool in Haarlem, waar hij zeven jaar bleef. In april 1932 volgde een benoeming aan de Mulo-school te Lisse en reeds op 1 septem ber 1932 werd hij schoolhoofd in Aerden hout. „De jeugd van die tijd was wel wat gemakkelijker dan die van nu", zegt hij lachend. De heer Faase heeft één harte- wens, namelijk dat er nog eens een Mulo-opleidingsklasse aan zijn school ver bonden zal worden, want een r.-k. Mulo ADVERTENTIE Tuinbouwbedrijf HEEMSTEDE, BINNENWEG 18. TEL. 3-80-80 (Verkort weergegeven) Leidse vaart. Naar aanleiding van het artikel in uw blad over het 300-jarig be staan van de Leidse trekvaart, ben ik op het idee gekomen de Leidse Vaart te dem pen. Als dit zou gebeuren, zou men de aanleg van de westelijke randweg achter wege kunnen laten, hetgeen grote bedra gen zou hebben bespaard. Er zou een prachtige dubbele verkeers weg kunnen komen van de Nieuwe Gracht af. Bovendien zouden dan de Kampersingel en Raamsingel eveneens ge topt kunnen worden. J. D. AKERSLOOT Nachtarbeid. Met instemming en vreug de heb ik het artikel in uw krant gelezen betreffende de lezing van dokter Tj. G. Franken voor de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Voedings- en Genot middelen, waarin deze arts wees op de ge varen van het voortdurend werken in nachtploegen, waardoor overdag moet wor den geslapen. In een rijksoverheidsdienst doen zich gevallen voor, dat tussen de dag en nachtdienst slechts acht uren vrij wor den gegeven, hetgeen onvoldoende is. Het ■s nodig, dat nieuwe en betere opvattingen naanbreken waardoor alle nodige nachtar- to uit het arbeidsproces dient te ver dwijnen, in het belang van het gezin en van het lichaamsgestel der werkers. Voor vakorganisaties en de overheid ligt hier een taak. AMBTENAARSVROUW EN MOEDER. Trappen klimmen. Dezer dagen las ik in uw krant het verslag van de lezing, die dokter Tj. G. Franken heeft gehouden voor de leden van de afdeling Haarlem van de Algemene Bedrijfsbond Voedings- Genotmiddelen. Wat wonderlijk doet de gedachtengang Van de heer Franken aan, als hij naar voren brengt, dat het vervoer van de le vensmiddelen langs de trappen van de jlats beschouwd moet worden als arbeid, die te zwaar is voor mannen met een acht urige werkdag, anderhalve dag vrij per week en veertien dagen vakantie per jaar en dat het daarom beter kan worden op dragen aan huisvrouwen, die slechts to u maar in uren per dag wer- •<on> dagen per week vrij hebben en to jaar nog een vakantie vandagen. Zouden de bezwaren niet beter kenbaar tonen worden gemaakt bij hen, die ver- wtvvoordelijk zijn voor de woningbouw? lijkt het mij alleszins aanbevelenswaar ds de flatgebouwen te voorzien van ruime ''hen voor personen- en goederenvervoer. Hebben wij overigens al voldoende voor zieningen getroffen voor de ouder worden de mens, zodat hij de ouderdom in vreugde •d beleven? Daarmee zou ik willen be ginnen. Vervolgens de liften, zodat meer tosen oud kunnen worden. C. KONING—STROINK heeft Bloemendaal niet. Dat zou het beste jubileumgeschenk zijn, dat men hem zou kunnen geven. Mejuffrouw C. M. W. Eenhorst, die eveneens dinsdag haar zilveren jubileum aan deze school viert en thans alleen nog in de laagste klasse les geeft, heeft steeds veel voor de jeugd gedaan. Ook het r.k. jeugdwerk heeft steeds haar bijzondere in teresse gehad. Het feestcomité, onder voorzitterschap van pastoor W. Geels uit Aerdenhout, heeft voor dinsdag een aantrekkelijk feestprogramma samengesteld: 's morgens na de mis in de St. Antoniuskerk aan de Sparrenlaan te Aerdenhout-Bentveld, volgt een gezamenlijk ontbijt in café-res taurant „Boekenroode". Daarna recipiëren het schoolbestuur en de beide jubilarissen van half twaalf tot half een in het school gebouw. Des middags zal ondermeer een goochelaar voor de leerlingen optreden. Woensdag 16 oktober biedt de oudercom missie, als immer zeer actief, aan de ouders en leerkrachten een culturele feest avond aan in de gymnastiekzaal van de ju bilerende school, waar Michel van der Plas zal spreken over „De dichter en zijn luisteraar". Een waardig besluit dus van dit drievoudig zilveren jubileumfeest. ADVERTENTIE Voor een goed bezette zaal opende het Noordhollands Philharmonisch Orkest in het Haarlems Concertgebouw, onder lei ding van Henri Arends, de reeks vrijdag avondconcerten. Medewerkend solist was de Amerikaanse pianist Frederick Marvin, die ons kwam vergasten op Mozarts Con cert in Es, op eenentwintigjarige leeftijd geschreven voor een Franse virtuose. Een wonderlijk stuk dit K.V. 271, zowel van vorm als van inhoud. Met het oog op het langzame middendeel (andantino) en het in het slotrondo ingelaste intermezzo in de vorm van een rustig menuet, zou men Mozart hier een romanticus „avant la let- tre" kunnen noemen. Trouwens, reeds in het hoofddeel valt een neiging tot gevoels expressie op, die in die richting wijst. Maar het is vooral in bovengenoemde delen dat de jonge componist zich uit spreekt, niet alleen in lyrische en patheti sche, doch zelfs in dramatische confiden ties, die een enkele keer zelfs aan de „Don Juan"-muziek doen denken. Wel noemde Mozart zijn compositie nog Concerto per il clavicembalo, maar het is duidelijk, dat hij aan een meer zingende en expressieve toon gedacht heeft dan op een clavecimbel mogelijk was en hij het werk dus conci pieerde voor de piano. Zelfs zijn eigen uit geschreven cadenzen wijzen meer op or ganische ontwikkeling van zijn compositie dan op virtuoze schittering, die in de regel hoofdzakelijk de aandacht vestigt op het kunnen van de vertolker. Mozart heeft het hier niet zozeer op uiterlijke kunstvaar digheid aangelegd dan wel op dieper pei lende muzikaliteit. Wat niet wegneemt, dat hij het de interpreet in hét slotrondo technisch niet gemakkelijk maakt. Eerder zouden wij zeggen, dat hij hun daar het vuur aan de schenen legt. Zowel uit de keuze van het werk als uit de wijze waarop hij het vertolkte, was te proeven dat Frederick Marvin de portee ervan begrepen en doorgrond had. Men kon zich op bepaalde momenten wel eens afvragen of hij niet al te nadrukkelijk de zin van de componist trachtte te doen uit komen en daardoor een ietwat gewichtig effect bereikte. Maar zelfs dit teveel kon de waardering voor zijn werkelijk muzi kaal en technisch verantwoord spel niet schaden. Aan dit Pianoconcert was van dezelfde componist de „Marcia" en de „Serenata notturna" K.V. 239 voorafge gaan, die de laatste tijd al meermalen op het programma stonden. Na de pauze dirigeerde Henri Arends de Vijfde Symfonie van Schubert: het werd een voortvarende vertolking met al de nadelen aan klankvorming, die onver mijdelijk resulteren uit overhaasting. Het andante had daar wel het meest onder te lijden. De finale daarentegen verdroeg het ijltempo best en maakte een sprankelend effect. Een bijzonder knappe prestatie be reikte Arends met de Variaties van Brahms op het Anthoni-koraal. dat Haydn te pas bracht in een kwintet voor blazers. In dit meesterlijke stuk ligt de materie opgehoopt voor het ideale musiceren in orchestraal verband. Het is kamermuziek in het groot, dus buiten de gewone pro porties, maar wel naar de geest. Het orkest en zijn dirigent hebben met hun verklanking van dit veeleisende stuk dit eerste V-concert op eminente wijze besloten. Jos. de Klerk Van vanmiddag twaalf uur af heeft bus lijn 6 in Haarlem weer haar normale route via de overweg Pijlslaan naar het eindpunt Rollandslaan genomen. Lijn 4 zal niet meer doorrijden naar het Christiaan Huygensplein, maar zal worden ingekort tot het oude eindpunt Rollands laan. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 In de donderdag 17 oktober te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om aan de heer B. W. Solkamans te Overveen met ingang van 1 januari 1958 eervol ontslag te verlenen als vakonderwijzer bij het openbaar lager onderwijs (Bornwaterschool en Graaf Florisschool). Behandeld zal worden een voorstel tot vaststelling van een partiëel uitbreidings plan in onderdelen, genaamd „De Leeu wenkuil" pan de westzijde van de Hoge Duin en Daalseweg nabij de Karmeltrap te Bloemendaal. Zoals wij gemeld hebben beoogt het plan bebouwing van deze grond met vrijstaande eengezinswoningen met een minimale inhoud van 500 m3 per wo ning mogelijk te maken, waarbij het voorts noodzakelijk zal zijn de bij deze woningen behorende terreinen als tuinen aan te leggen. Vijf bewoners van de Hoge Duin en Daalseweg hebben bezwaren ingediend. Zij zijn van mening, dat de bouw van een vijftal woningen met een minimale inhoud van 500 m3, waarvan twee op zogenaamde inpandige terreinen, het natuurschoon ter plaatse zal doen teloorgaan, daar ter reali sering van deze bebouwing door egalisatie en door het rooien van deze bebouwing en de begroeiing een belangrijke wijziging van de gesteldheid van het terrein zal worden veroorzaakt, hetgeen in het bij zonder voor de omwonenden een niet on aanzienlijke beperking van hun woonge not zal betekenen. Ook zijn zij van mening dat de geprojecteerde bebouwing nJet pas send in deze omgeving geacht moet worden. B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat voor aantasting van het natuur- en landschapsschoon niet in ernstige mate gevreesd, behoeft te worden, nu sprake is van een perceel grond, dat op zichzelf bijna een inpandig terrein vormt, dat voor het overgrote deel begrensd wordt door de percelen van adressanten of de open bare weg (Hoge Duin en Daalseweg). De geprojecteerde bebouwing is aangepast aan de natuurlijke gesteldheid van het terrein, waarbij de bebouwing van de inpandige percelen, zich geheel aansluit. Het gaat voorts niet aan uit vrees voor verminde ring van het woongenot en aantasting van de vrijheid van bebouwing van de bewo ners van aangrenzende panden de onder havige gronden in feite van een bouwver- bod te treffen, aldus B. en W. Daarom stel len B. en W. de gemeenteraad voor de be zwaren van de bewoners ongegrond te verklaren. De afdeling Haarlem van de Katholieke Arbeidersbeweging heeft voor het komen de winterseizoen weer een programma ter ontwikkeling en ontspanning van de leden opgesteld. Ook dit jaar zijn er weer niet alleen bijeenkomsten voor alle led'n van de afdeling, doch ook afzonderlijke bij eenkomsten van de vier kringen. Als eer ste onderdeel van het winterprogramma zijn deze week in gebouw St. Bavo aan de Smedestraat de jaarfeesten gegeven. De eigen toneelgroep „De spelers van St. Frans" heeft zes voorstellingen van „Het is nooit te laat", een blijspel van Felicity Douglas, gegeven. Uit het programma vermelden wij on dermeer: op 1 december wordt een groot sinterklaasfeest gehouden, gevolgd door een advents- en kerstviering op 15 decem ber. Wetgevende vergaderingen worden gehouden op 27 december en 12 maart, de laatste is tevens de jaarvergadering. Op 24 maart is er een passie-viering In de ver schillende afdelingen zal ondermeer wor den gesproken over „Spanning en ont spanning in het gezin", „De vernieuwing in de Kerk" en ovey „Van Nederlander tot Europeaan". Op donderdag 21 november is er in kring oost een forumavond. Het forum bestaat uit de heren A. J. M. Ange- nent, voorzitter voor de K.A.B. in Haar lem; mr. G. A. A. M. Boot, voorzitter Raad van Arbeid in Den Haag; broeder Pius; de heer A. Rood, voorzitter R.K.B.V.; de heer Van Turnhout, voor r.k. sportvereniging TYBB. Op 25 november spreekt voor kring west bedrijfsaalmoezenier Geraets over „Spanje, het land der tegenstellingen". Voor kring centrum belicht Toon Kortooms op woens dag 15 januari het onderwerp „Brabantse humor" Over de groei van de „sociale ver zekeringen" wordt op 23 januari voor kring oost gesproken. De ontwikkelingsbijeenkomsten worden afgewisseld door gezellige avonden. ADVERTENTIE DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING o* ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 <2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers HAARLEM, 11 oktober 1957 ONDERTROUWD: 10 okt.: J. E. T. van Kampen en J. van der Beeke (verbetering). 11 okt.: R. G. Muijlaert en G. H. Th. Ma joor. BEVALLEN van een zoon: 10 okt.: I. R. BonnetTjaden; 11 okt.: J. M. Wuhl Boeree; P M. M. van OsenbruggenEliam. BEVALLEN van een dochter: 9 okt.: A. C. A. Joostenvan Dijk; 10 okt.: J. E. M. Kimmande Vos; A. G. Kokvan der Veldt; A. C. SmitsKooij, E. C. Vestering Sevenstern. OVERLEDEN: 9 okt.: J. Bogaart, 74 j., Rijksstraatweg. J. Kluft, 62 j., Paul Kru- gerstraat. J. J. van Born, 77 j., Spaandam- seweg. R. H. Zanstra, 23 j., Tuinwijklaan. 10 okt.: Chr. Kwaak, 90 j„ Prins Bernhard- laan. J. M. Repkovan de Gevel, 34 j., Kleine Houtstraat. (Rembrandt). Heinz Rühmann is een filmkomiek die zich pas in zijn element voelt als hij in de perikelen raakt. In „Zondagskind" is dat het geval. Volgens de officiële gegevens is hij aan longontste king in een gevangenis overleden, maar hij leeft nog, want hij had een ander ge vraagd zijn straf uit te zitten. Het dood en toch levend zijn levert hem heel wat moeilijkheden op. Heinz Rühmann wil na tuurlijk niet, dat men al te veel belang stelling opvat voor zijn jeugdige „weduwe". Hij geeft zich dan uit voor zijn tweeling broer die uit Amerika is overgekomen om met de „weduwe" te trouwen. Ook dat leugentje bezorgt hem angstige ogenblik ken, maar de toeschouwers veel vrolijk heid. Het beste blijkt het tenslotte met de waarheid voor de dag te komen. Zo komt een einde aan de dwaasheid. (Studio). Werkelijk plezier hebben is gegarandeerd met de vermakelijke Engel se komedie „Geordie". We hebben de film eerder uitvoerig beschreven en verteld hoe we gelachen hebben. Herinnert u het zich nog? Geordie, het jochie, dat de schriftelijke cursus van zekere Samson uit Londen volgt om maar groot en sterk te worden. Hij wordt groot en sterk. Hij wordt ook koppig en weerbarstig tot wan hoop van de landlord, wiens bezittingen hij bewaakt, tot gek wordens ook van de voorzitter van het Brits Olympisch Co mité, die in Melbourne Geordie niet in een kilt wil laten paraderen en de reus geen andere inzichten kan bijbrengen.. Vermaak u met de film. Ze begint wat braafjes. Ze heeft echter heel wat goeds achter de hand. (Roxy) Films over pirateneilanden kunnen haast niet vervelend zijn. Op zo'n eiland leeft iedereen van gestolen geld, iedereen moet zorgen dat hij zijn deel van de buit onverminderd krijgt, schurken die méér nemen worden gruwelijk gedood; het is kortom een utopia van de zelfkant, nie mand is beter dan de slechtste van de hele troep. In „De Arend van Mdagascar" is wie zou het raden? Madagascar dat pi- rateneiland, dat wordt bestuurd door een raad van de kapiteins der piratenschepen en een van die kapiteins is een vrouw (Maureen O'Hara). Maar dat eiland is de Engelsen een doorn in het oog en zij sturen een van hun onverschrokkenste zee-officie ren (Errol Flynn) als spion naar dat eiland, waar hij de liefde van de vrouwelijke kapi tein wint, de kaperskanonnen vernagelt, schurken doorpriemt. En dat kan allemaal omdat de kapers hem als piraat in hun mid den hebben opgenomen. Hij redt de dochter van de groot-mogol van India van een on zeker einde, levert het eiland aan de Britse vloot uit en behoudt voor zichzelf de vrou welijke kapitein. Alles gaat dus naar wens, te meer daar er vele goede sabel- degen- en enterhaken-vechtpartijen zijn. Bij dat alles komt nog een aangename dosis humor en de wreedheid blijft binnen de perken van een luchtig tijdverdrijf. De film is in kleuren en zal geen enkele liefhebber van dit on bekommerde zwart-wit genre teleurstellen. (Frans Hals) „Night-Passage" is een cowboy-film in fraaie kleuren. Men ver wacht als men de namen: James Stewart en Audey Murphy leest meer dan alleen maar cowboys, die héél goed kunnen schieten. Het verhaal is vrij simpel: een groep spoorwegarbeiders, die in een afge legen streek werkzaam zijn, wachten al een lange tijd op hun loon, dat hen met de trein gebracht moet worden. De trein wordt echter iedere keer door een bende overvallen. Op die manier wachten de spoorwegarbeiders al maanden. Er dreigt een opstand. Dan neemt een ontslagen spoorwegarbeider het op zich om het geld te halen. Lukt het hem, dan krijgt hij zijn baan terug. Deze spoorwegarbeider is James Stewart. Hij slaagt er natuurlijk in het geld in veiligheid te brengen. Voor wie van deze soort film houden is het wel de moeite om te gaan kijken, vooral om te zien wat James Stewart toch nog van ?ijn rol maakt. (Cinema Palace). Met „Vaders en zonen" (Padri e Figli) wilde de Italiaanse regisseur Mario Monicelli de mensen voor al plezierig bezighouden. Dat is hem wel gelukt. Hij heeft er een enorm tempo in gezet, als men er geen bezwaar tegen heeft hem in looppas achterna te gaan ziet men inderdaad hele leuke dingen. De film zit er vol mee. „Vaders en zonen" had een voor noorderlingen onverteerbaar brok Ita liaans realisme kunnen worden, gefilmd op de wegen waar ouders en kinderen langs elkaar heen gaan met achterlating van somber stemmend wederzijds onbe grip. Monicelli voelde daar niet voor. Hij gebruikte de problemen tussen ouderschap en jeugd wel als fundament, maar hij bouwde daarop een huis waarin even hard wordt gelachen als gehuild. De toon waar op hij praat klinkt voor ons nu en dan nog wel melodramatisch, maar dat stoort niet, omdat hij de kijker niet de tijd geeft zich ergens aan te storen. Hij vermijdt lange stiltes in situaties die een dramatische sfeer hebben. Het is een vlot verhaal ge worden, op Italiaanse manier verteld, maar door toevoeging van een soort ironie, die wij uit Italiaanse films niet kennen, de mensen voor noordelingen levensechter maakt. Er zitten een paar onverbeterlijke typeringen in. (Li d o) „Zeven zwarte beha's" aangekon- die als een pikante filmgrap, is in feite een oergemoedelijke Deense kolderklucht, waaraan alleen een aartspuritein zich zou kunnen stoten. Erg grappig is het geval overigens al evenmin, want vrijwel de enige attractie bestaat uit de inderdaad niet geringe mimische talenten van Erich Pas ser een soort van Deense Danny Kaye die hier de rol vervult van een karika turale Don Juan die op zoek is naar een kostbare diamant. Dat kleinood moet lang geleden door een collega-struikrover in een onmisbaar dameskledingstuk ten huize van een lingerienaaister verborgen zijn, maar helaas heeft deze laatste inmiddels haar ganse voorraad onderkleding „aan de vrouw" gebracht, zodat de ondernemende jongeman geen andere keus heeft, dan alle afneemsters van de naaister als het ware aan den lijve te visiteren. Dat geeft natuur lijk aanleiding tot de zotste verwikkelin gen in de aloude gooi- en smijttrant, maar tot echte humor komt het maar hoogst zelden. Waarbij we een uitzondering willen maken voor het tragi-komische tête-è-tête tussen de ambitieuze schatzoeker en de be jaarde juffrouw-van-de-vlakte, een scène die qua spel en sfeeruitbeelding ver boven de oppervlakkige nonsens uitsteekt. Dat wil echter niet zeggen, dat ge u be hoeft te vervelen bij dit luchtige niemen dalletje, want het wordt vlot en met veel bravour opgedist en er valt smakelijk te lachen om diverse leuke vondsten. (Luxor) Luis Mariano galmt met zijn door velen bewonderde stem dat het een lieve lust is in „De zanger uit Mexico", welke titel laat uitkomen, dat de film iets met de gelijknamige operette te maken heeft. Iets want men ziet slechts enke le operettefragmenten, waaromheen een verhaaltje is geweven over natuurlijk, hoe kan het ook anders een eenvoudige jongeman, die een prachtige stem bezit, ontdekt wordt en dank zij zijn hoofdrol in de operette in korte tijd een gevierd man is. De zanger wordt nog ontvoerd door een temperamentvolle Mexicaanse, omdat hij voor een ander wordt aangezien, maar deze ontvoering en de vele andere verwik kelingen kunnen hem de pas naar het succes niet afsnijden. (Minerva) Alleen in de avondvoorstel lingen gaat de film „Giant", de laatste waarin James Dean een rol vervult. Dins dag komt een ander successtuk terug en wel de musical „High Society". Donder dag kan men nog eens een specimen van Gallische filmmakerij bewonderen met Du- viviers „Het Balboekje". Drie reprises der halve, die voor elk wat wils zorgen en elk in hun genre een groot publiek kunnen trekken. Met ingang van zondag zijn weer enige wijzigingen ingevoerd in de dienstregeling van de NZHVM-autobusdienst Amster damZandvoort. Zo zullen de autobussen, die om 8.50, 9.10, 9.30 en 9.50 uur van Amsterdam naar Haarlem vertrekken voortaan alleen op zaterdag en zondag lopen. De bussen, die om 10.10, 10.30, 10.50 en 11.10 uit Amsterdam naar Haarlem ver trekken zullen van zondag af eveneens slechts op zaterdag en zondag rijden, maar zullen op de zondagen tevens doorrijden naar Zandvoort. In omgekeerde richting zullen de bus sen, die om 9.35, 9.55, 10.15, 10.35 en 11.15 uur van Haarlem naar Amsterdam gaan voortaan alleen op zaterdag en zondag rijden. De bussen van 11.35 en 11.55 uur van Haarlem naar Amsterdam zullen ook alleen op zaterdag en zondag rijden, maar zullen op zondagen ook van Zandvoort ko men, waar zij twintig minuten eerder dan van de Tempeliersstraat zullen vertrek ken. Op zondagen worden van Zandvoort om 11.55, 12.15, 14.15, 14.35, 14.55, 15.15 en 15.35 uur bussen ingelegd naar Amsterdam. Van Haarlem af rijden deze bussen dagelijks. Onder auspiciën van „Haarlems Bloei" wordt half november in de Vleeshal een kunstnijverheidsmarkt gehouden. De markt krijgt de fraaie titel „Boutique fan- tasque" en zal tien dagen duren. Enkele bedrijven zullen eraan meewerken. Er zullen zowel moderne meubelen als ge bruiksvoorwerpen en sieraden worden tentoongesteld. Mr. D. Overbosch zal de monstraties geven in het snijden van kur ken. Vermoedelijk zal ook een potten bakker zijn vaardigheden aan de bezoe kers laten zien. Er bestaan tevens plan nen om een modeshow van handgeweven kleding te houden. In een hoek van de Vleeshal zal een „Parijse bistro" worden ingericht. De afdeling Haarlem van de Studiever eniging voor Psychical Research opent het winterseizoen op maandag 21 oktober met een bijeenkomst in restaurant Brinkmann. Prof. dr. W. H. C. Tenhaeff zal spreken over „Bijdrage tot de kennis van de per soonlijkheidsstructuur van de paragnost". De spreker zal een en ander meedelen over een in 1954 aangevangen onderzoek met betrekking tot de persoonlijkheids- stuctuur van ruim veertig paragnosten. Op 19 november spreekt mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven over „Parapsy chologie en parageneeskunst" en op 23 ja nuari zal de heer W. J. Gorter, voorzit ter der afdeling, het onderwerp „Vuurbe- stendigheid' 'behandelen. Ook wordt in december een bijeenkomst gehouden. Maandag wordt in het gebouw van de Gemeentelijk Geneeskundige Dienst te Haarlem de eerste groep kinderen, gebo ren in de jaren 1952 tot en met 1955 ver wacht, voor de inenting tegen kinderver lamming. Deze gevreesde ziekte heeft vele slachtoffers gemaakt en neemt de laatste jaren toe. De leiding der inenting berust bij de di recteur van de Gemeentelijk Geneeskun dige Dienst. Ouders behoeven met hun kin deren niet lang te wachten. Het is echter van groot belang, dat men op tijd komt om een goede regeling te verzekeren. Tot en met vrijdag worden in diverse delen van Haarlem inentingen gehouden. Van de ouders die kinderen hebben, ge boren in 1955 wordt een bijdrage van een gulden gevraagd en van de ouders der andere leeftijdsgroepen een bijdrage van twee gulden vijftig cent. Doordat het rijk een bijdrage verleent voor kinderen uit 1955 is een onderscheid in de bedragen ge maakt. ADVERTENTIE AMSTKKI».\MSKVAAKr20 TH.. 1105) AMSTERDAM De aandelen Koninklijke Olie werden vrijdagmiddag enigszins onder druk gezet, tengevolge van de flauwe stemming voor de oliewaarden in Wallstreet. De handel had niet veel te betekenen, doch het koersver lies ten opzichte van donderdag was voor deze aandelen nog al belangrijk en bedroeg circa 9 gulden of 45 punten oude omreke ning. Een vroegtijdig invallende winter zal enige verlichting kunnen brengen in de in Amerika aanwezige aanzienlijke olie voorraden. Een prijsverlaging van het pro- dukt, die thans vrijwel overal in Amerika plaats heeft, is op zichzelf niet voldoende. Het publiek was alleen met verkopen aan de markt, terwijl ook de arbitrage verkocht, dit in tegenstelling met de vorige dagen. Het dient gezegd dat op een basis van rond 161 gulden Parijs enige kooplust vertoonde. Dit was ook de koers waarom de aandelen vrijwel de gehele middag schommelden. In de morgenuren werd even als hoogste prijs 163,50 betaald. De slotkoers was 170, Philips, rond 225, verloor circa 11 punten en dit was ook het geval voor de aandelen Unilever. In beide fondsen ging nog wel het een en ander om, doch de orders liepen te gen elkander weg, waaroor de fluctuaties zich binnen nauwe grenzen bewogen. AKU was slechts 2 punten lager. KLM verloor geruisloos 2 gulden. De scheepvaartfondsen gingen met de flauwe stemming mee. Het gevoeligste in deze sector waren de aandelen Van Omme ren 4 De overige fondsen waren 1 tot 3 punten lager. In cultlres ging heel weinig om. De verliezen bedroegen hier circa 1 punt. Staatsfondsen bleven ongeanimeerd met hoegenaamd geen verschil in de koer sen vergeleken bij donderdag. De tranfers voor de elektriciteitsmaat schappij Aniem n.v. uit Indonesië hebben weer normaal plaats en de vooruitzichten voor de n.v. in Peru laten zich gunstig aan zien, aldus werd bericht. Een en ander had tot gevolg dat er een klein open hoekje voor de aandelen op de beurs kwam, waar de koers zich bepaalde op 48% bij opening en daarna aantrok tot 50 pet. Donderdag werd 47% gedaan. Prolongatie 5 pet. (A.N.P.). NEW YORK De aandelenmarkt, waarmee deze storm achtige beursweek werd afgesloten, was ontzaglijk onberekenbaar: sommige koersen bereikten laagtepunten sinds 31 maanden, waarna zij weer een volslagen ommekeer maakten, en dat alles bij de grootste omzet sinds twee jaar, namelijk een van 4.460.000 aandelen. Ongeveer de helft van deze in drukwekkende omzet werd verhandeld bij dalend koersverloop, de andere helft bij het scherpe herstel, dat begon bij de vlieg- tuigbouwwaarden na het nieuws over het met succes lanceren van een Amerikaanse raket, de Thor. De slotkoersen gaven lagere gemiddelden te zien, maar toch bleken enkele indivi duele fondsen goede stijgingen te hebben gemaakt. De algemene stemming ter beurze is door dit. beursverloop heel wat verbeterd en niet alleen door de scherpe stijging in de vliegtuigsector; ook het gemak waar mee de markt de verkooprage opving heeft hier veel toe bijgedragen. Douglas, dat de belangrijkste contractant was bij de vervaardiging van het „Thor"- projectiel dat gisteren werd gelanceerd, liep 6 dollar op, waarvan 4'/2 dollar werd behouden. Chrysler, voornaamste contrac tant voor de Jupiter-raket, liep meer dan een dollar op: General Dynamics, contrac tant voor „The Atlas", sloot drie dollar hoger en de North American Aviation, die voor alle drie raketten afvuurinstallaties bouwt, sloot bijna drie dollar hoger. De oliewaarden waren over het algemeen flauwer. Van de 1230 verhandelde fondsen sloten er 660 lager, 340 hoger en 230 on veranderd. Het industriegemiddelde kwam van 441,71 op 441,16; dat voor spoorwegen van 116,78 op 116,47 en dat voor openbare nutsbedrijven van 65,26 op 65. (UP) Vrijdag, 11 oktober 1957 Laagste Hoogste koers koers Alg. Kunstzijde Unie 140 149% Van Berkel's Patent 161 170 Van Gelder Zonen 170 178% Kon. Ned. Hoogovens233% 250 Ned. Kabelfabriek 215 232 Philips 219 236 Unilever 310 333 Wilton-Fijenoord 179 200 Kon. Petroleum f 160,10 171,90 Holland-Amerika Lijn 141 144% Kon. Ned. Stoomboot Mij126 130% Ned. Scheepvaart Unie 129 135% Van Ommeren 198 210 Amsterdam Rubber55 64% H.V.A94% 101% Ver. Deli Maatschappijen 58% 65 3%% Staffellening 1947 79^ 7915/ie 3% Invest, cert. Nederland887/ie 88,5/ie 3% Nederland 1962—64 87 87% Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 8.095.843, Deze week (voorl.) \andelen 10.532.114,— Laatste tijdvak 14314 168 178 245 231 224% 318% 195 160,65 143% 12814 1321'- 203 62% 100% 63% 791b/32 88»/,6 87 Yi Koersverschil t.o.v. 4 okt. U 1 4 1% 10% 14% 2% 17,8" 4% 4% 4 2% i% 21 Via •/ia Obligaties 17.369.732,- ibligaties 12.988.701,-

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3