ZWAARDEMAKER Jam FILATELIE Wegverkeer zal in 1980 verzesvoudigd zijn Lloyd verdedigt politiek van kracht op het partijcongres Van dag tot dag Verloving ^"Hoe is het ontstaan?^ Gelijk gerechtigd Britse koninklijke paar naar Amerika vertrokken „De kapitein heeft de sleutels" Rode regiem ontruimt San Marino's regeringspaleis voor uw gezondheid... rozebotiel jam 1' -'J A Engeland wil onderhandelen over de positie van de landbouw in voorgestelde vrijhandelszone Beroemdheid zou in gevangenis geboren zijn gj%ai 1ÖM Peronist ontsnapt Twee ministers in Chili geschorst EOKA-leider capituleert Ontwapeningsresolutie namens 21 landen ingediend VERKEERSPROBLEMEN VAN DE RANDSTAD (Dp de' <=Praa.tótoel CONSTANT-RINGEN Kerkelijk Nieuws Dit woord: KAPOT J ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 De katten in de gemeente Bloemendaal, die na de raadsvergadering van 26 sep tember wel even benauwd zullen hebben gekeken, kunnen thans weer vrijer adem halen: er zal op hen geen belasting wor den geheven omdat zoals B. en W. de raad meedelen „zodanige belasting geen steun vindt in de gemeentewet". Het gevolg hiervan is dat nu nog slechts wordt voorgesteld de hondenbelasting in Bloemendaal te verhogen, waardoor voor Iedere hond, ongeacht de grootte, voortaan f 20 per jaar zou moeten worden betaald. Hiermee is dus aan de bevoorrechte po sitie, die de katten ten opzichte van de honden innamen, geen verandering ge komen, ondanks de goedbedoelde poging van één der Bloemendaalse raadsleden, die op 26 september voorstelde ook de katten te belasten, „omdat zij soms veel lastiger zijn dan honden". De burgemeester moest indertijd deze voorstander van gelijke rechten voor die ren al waarschuwen, dat de gemeentewet het invoeren van kattenbelasting niet toe laat. Dit is dus inmiddels bevestigd, maar het laat vele vragen onbeantwoord. De hon deneigenaars blijven zich afvragen: Waarom wij wel en zij niet?", want laten we de zaak concreet stellen: het gaat niet zozeer om de dieren dan wel om hun eige naars en dezen zijn het, die voor de be lasting zullen moeten opdraaien. Het voorstel van het Bloemendaalse raadslid opende overigens aantrekkelijke perspectieven: als de gemeentewet zich niet toevallig tegen de invoering van een kattenbelasting had verzet en deze belas ting inderdaad zou worden geheven, waarom dan geen stap verder gegaan en ook niet tevens papegaaien, parkieten, aquariumvissen en (huis)-schildpadden belast? Vermoedelijk zal ook in die gevallen „zodanige belasting geen steun vinden in de gemeentewet", maar dan kunnen de hondenbazen zich met recht afvragen: „Verzet de gemeentewet zich niet tegen het belasten van mijn huisdier?". Waarmee alleen maar gezegd wil zijn, dat het er met de gelijke rechten in de dierenwereld net zo somber uitziet als in onze eigenwereld. Ofschoon in dit bij zondere geval de mensen wel het nauw ste bij een eventuele dieren-gelijkstelling betrokken zijn. LONDEN (UP) Koningin Elizabeth van Engeland en Prins Philip zijn van morgen om zeven uur per vliegtuig uit Engeland vertrokken voor hun officiële be zoek van elf dagen aan Canada en de Ver enigde Staten. Het is het tweede bezoek dat zij als man en vrouw aan Noord- Amerika brengen. In 1951 maakten zij een rondreis van drie weken door Canada en brachten zij ook een kort bezoek aan Washington. Het vertrek van Londen Air- port geschiedde nagenoeg zonder cere monieel. Namens de regering was alleen de minister van Transport, Harold Watkin- son aanwezig. Om halftien vanavond dertien en een half uur na het vertrek uit Londen zal het Britse koninklijke paar in Ottawa lan den. Premier John Diefenbaker en gouver neur-generaal Vincent Massey zullen daar ter begroeting aanwezig zijn. SAN MARINO (UP) De crisis in San Marino is als een nachtkaars uitgegaan. De communistische regering ontruimde vrijdag het regeringspaleis. „De kapitein heeft de sleutels", was de kribbige opmer king van de communistische functionaris Morganti, voor hij de deur van het gebouw achter zich dichttrok, nadat de rode re gering dit om tien voor vijven verlaten had. „De kapitein", dat is het hoofd der politie, Ettore Sozzi, die thans het hoogste gezag is totdat de christen-democratische regering van Federico Bige in de nacht van zondag op maandag de macht overneemt. Vanmorgen, zaterdag zijn de eersten der MO voormalige Italiaanse carabinieri die boor de christen-democraten werden aan geworven, in het centrum van San Ma rino aangekomen. ADVERTENTIE If* (Van onze correspondent in Londen) Op het conservatieve partycongres in Brighton was Selwyn Lloyd de minister van Buitenlandse Zaken vrijdag de grote man. Hij werd bejubeld, nadat hij in een forse rede had betoogd, dat zolang de on zekerheid over de Russische bedoelingen voortduurt, Groot-Brittannië op zyn hoede moet blijven, hy verwierp een eenzijdige staking van de waterstofbomproeven door Groot-Brittannië, zoals Bevan namens de Labour-oppositie had voorgesteld. Lloyd zei, dat dit geen zin heeft, aangezien de stopzetting van de proeven geenszins stop zetting betekent van de bom-produktie. Zelfs Bevan. erkent thans, volgens Lloyd, dat het dwaasheid is te onderhandelen an ders dan op basis van kracht. Lloyd zei dat ondanks de Russische drei ging naar verbetering van de betrekkingen met het Russische volk zelf moet worden gestreefd. Hij verzette zich tegen het denk beeld dat Groot-Brittannië een neutrale dex'de macht zou vormen, omdat een ver enigd westen staat en valt met de Brits- Amerikaanse samenwerking. Groot-Brit tannië zal zijn positie als wereldmacht moeten handhaven en zijn invloed ver groten door middel van de technische hulpprogramma's, zo verklaarde hij. De conferentie aanvaardde eenstemmig de congres-resolutie, dat de levensbelan gen van Groot-Brittannië de grondslag moeten vormen van de Britse buitenlandse politiek, hoewel de beginselen en doelein den van de UNO volledig worden gesteund. Deze resolutie was in zekere zin een na klank van de Suez-actie, die door eenzelfde besef werd ingegeven. De Britse regering houdt staande dat landbouwprodukten buiten de voorgestel de Europese vrijhandelszone moeten wor den gehouden. De minister van Handel, Sir David Eccles, die gisteren eveneens het woord voerde, week niet van deze op vatting af. Het Britse standpunt is, dat ook de zes landen van de Euromarkt hun landbouw niet volkomen onbeschermd wil len laten. Voor Groot-Brittannië klemt dit te meer, omdat het als industriële natie slechts weinig landbouw bezit. Bovendien zijn de Dominions voor hun afzet op de Britse markt aangewezen. Dit betekent niet, dat de Britse regering het oude wil handhaven. De Europese landen willen echter, aldus Sir David, vrijhandel in land bouwprodukten in een zogenaamde be heerste markt. Hij verklaarde, dat de Britse regering bereid is met hen over dit plan van gedachten te wisselen. Mits het plan de Britse landbouw niet benadeelt, is Groot-Brittannië bereid tot samenwerking met het vasteland. M iddenweg Deze verklaring is in overeenstemming met de verwachting, dat er over de land bouwprodukten en levensmiddelen in de vrijhandelszone een middenweg kan wor den gevonden, doordat de Europese en Britse standpunten naar elkaar toegroeien. De voorgestelde resolutie over het Euro pese vrijhandelsplan die na het critische debat en de heldere uiteenzetting van Sir David Eccles met overweldigende meer derheid werd aanvaard, stelt uitdrukkelijk vast, dat de landbouw buiten het vrijhan delsplan moet worden gehouden. Dit blijkt echter een slag in de lucht te zijn, aange zien er vrijwel zeker andere wegen zullen worden gevonden om de landbouw er zij delings toch bij te betrekken. Hoewel de conferentie huiverig stond tegenover de Europese vrijhandelszone, be sefte men, dat dit een onverdacht Brits plan was en niet een Europese samenzwe ring tegen Groot-Brittannië. De Britten kunnen zich niet veroorloven buiten de Europese gemeenschap te blijven, willen zij tegen West-Duitsland kunnen concur reren. De conferentie verzoende zich met het plan, nadat Sir David had verklaard dat niet alleen alle elf gemenebestlanden, zoals op de jongste bijeenkomst in Canada is gebleken, willen dat Groot-Brittannië mee doet met Europa, maar dat het Euro pese denkbeeld ook tot een nieuwe ont wikkeling binnen het Gemenebest heeft geleid. Nauwe samenwerking Men heeft besloten tot een nauwere economische samenwerking, die men tot dusver altijd had geschuwd. Het Gemene best is van mening, dat het wat Europa doet, zelf nog beter kan doen. Een andere reden voor de nieuwe samenwerking is, dat alle Gemenebestlanden een tekort aan kapitaal hebben voor verdere economische ontwikkeling en hun krachten op dit ge bied willen samenbundelen. Het plan voor ADVERTENTIE George Sanger, zich noemende Lord Sanger, was de laatste en grootste directeur van het wereldbefaamde circus Astley in Engeland. De figuur van Lord Sanger is vandaag min et meer legendarisch. Op de Engelse scholen worden zijn memoires nog steeds gebruikt als leesboek. Sanger was in zijn tijd dan ook een persoonlijkheid met nationale populari teit. Tal van lieden benijdden hem deze roem. Van hen is ook ongetwijfeld het Praatje afkomstig, dat George Sanger in de gevangenis geboren zou zijn. Toen dan George Sanger na talloze omzwervingen en vele merkwaardige avonturen directeur werd van het wereldberoemde circus Astley, be reikte zijn leven een hoogtepunt. Groot was 2'ln faam ook in de betere kringen, alhoewel men algemeen wist, dat de titel Lord geheel uit eigen initiatief was toegevoegd aan zijn "aam. Op zekere dag moest Lord George Sanger een voorstelling geven voor ko ningin Victoria van Engeland, die nu niet bepaald bekend stond als een gemakkelijke name. Bij het officiëel voorstellen vroeg de koningin lichtelijk geamuseerd: „Lord George, als ik mij niet vergisGeorge Sanger antwoordde toenLees de ver rassende ontknoping van deze spannende historie en ook alle andere verhalen en anekdotes over het circusleven van alle tijden. In „De Bonte Droom van het Circus" vindt u een waarlijk schitterende bloem lezing van de meest komische en ook tragi sche gebeurtenissen uit de toch al zo kleur rijke historie van het circus. Dit unieke circusalbum is bovendien verlucht met tal loze pentekeningen, vele prachtige kleuren platen en plaatjes; geschreven door de cir cuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boek werk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboteralbum". Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt dan het album per omgaande toegezonden onder rembours. Ver meld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. (Natuurlijk ook op koelhuisboter). Neem een pakje extra voor de zondag vrijhandel tussen Canada en Groot-Brit tannië heeft tijd nodig om te rijpen, zo zei Sir David, maar het begint reeds vruch ten af te werpen. Alle Canadese regerings departementen zullen voortaan artikelen, die ze in eigen land niet kunnen krijgen in Groot-Brittannië bestellen. Brits Colum bia plaatste deze weeek de grootste order voor turbo-generatoren, die ooit van de overzijde van de oceaan is ontvangen. Sir David wekte Groot-Brittannië op niet al leen moedig te zijn aan het thuisfront in de strijd tegen inflatie, maar tevens moed te tonen buiten de grenzen. De conferentie reageerde hierop met een langdurige ova tie. «ccccccro AUSTRALIë. - Met het portret van koningin Elisabeth in profiel zal op 13 november een postzegel van 7Vt d. (violet) in circulatie worden gebracht ter vervanging van de zegel van 7ili d., vrnarop de beeltenis van koning George VI voorkomt. WEST-BERLIJN. - In Berlijn wordt 15 oktober de eerste zitting van de 3e Duitse Bondsdag gehouden. Ter gele- genheid hiervan wordt op die dag een\ serie postzegels in de waarden 10 en 20 pf. in omloop Qcbrcic ht. Ze zijn beide in de kleuren zwart, rood en goud uit- S gevoerd. Afgebeeld is een gestileerdep adelaar met het inschrift „Einigkeit und Recht und Freiheit". Het ontwerp staat 8 op naam van Rudolf Gerhardt WEST-DUITSLAND. - Ter herinne-ï ring aan de geboorte van Freiherr vomp, Stein (1757-1831), 200 jaar geleden, wordt g 26 oktober een postzegel van 20 pf. 8 (rood) uitgegeven, waarvan de oplage f 20 miljoen stuks bedraagt. Freiherr 8 vom Stein was een Pruisische staats- ft man. Hij was van 1807-1808 eerste mi- nister. Hij reorganiseerde toen de gehele g Pruisische staat: bevrijdde de boerend van vele lasten, gaf de gemeenten zelf-ft bestuur en hief de gilden op. 8 EGYPTE. 14 oktober a.s. geven dep Egyptische posterijen twee in samen hang gedrukte postzegels uit ter her innering aan het feit, dat 25 jaar gele- den twee beroemde Egyptische dichters overleden. Het zijn Ahmed Shawky j 1897- 1932), die op een bruine 10 mills en Hafez Ibrahim, die op een olijfgroene 10 mills is afgebeeld SANTIAGO de Chile, (UP) De Chi leense Kamer van Afgevaardigden heeft vrijdag twee ministers verantwoordelijk gesteld voor de ontvluchting uit een Chileense gevangenis van Guillermo Kelly, een naaste medewerker van de afge zette Argentijnse dictator Juan Perón. Met 100 tegen 8 stemmen hechtte de Ka mer haar goedkeuring aan een aanbeveling van een commissie van onderzoek om de beide bewindslieden de minister van Buitenlandse Zaken Sainte Marie en zijn collega van Justitie Zuniga Latorre in staat van beschuldiging te stellen. Beiden werden van hun functies ontheven in af wachting van een beslissing van de Senaat. NICOSIA (UP) De lang-gezochte EOKA-leider Varnavas Papadopoulos heeft zich te Peristerona, bij Nicosia, aan de Engelse autoriteiten overgegeven. Hij was de tweede EOKA-aanvoerder die zich deze week bij de Engelsen meldde. In een interneringskamp te Pyla op Cy prus zijn vrijdag ongeregeldheden uitge broken, aldus is in Nicosia vernomen. Pas nadat politie en troepen van hun vuurwapens gebruik hadden gemaakt kon de orde worden hersteld. NEW YORK (Reuter, AFP) In de po litieke corqmissie van de UNO-Assemblee hebben 21 landen een resolutie ingediend inzake ontwapening, waarin wordt gezegd, dat er maatregelen voor een gedeeltelijke ontwapening kunnen worden genomen, welke een verdere ontwikkeling op dit gebied kunnen vergemakkelijken. Op de betrokken staten, en in het bijzonder op die landen, welke zijn vertegenwoordigd in de subcommissie voor ontwapening, wordt een beroep gedaan met voorrang te trachten tot een akkoord te komen over een zestal punten. De ontwerp-resolutie is afkomstig van Argentinië, Australië, Brazilië, Canada, Columbia, Cuba, de Dominicaanse Repu bliek. Ecuador, Frankrijk, Groot-Brittan nië, Honduras, Italië, Liberia, Laos, Neder land, Nicaragua, Panama, Paraguay, Peru, Tunesië en de V.S. In de inleiding wordt de nadruk gelegd op de noodzaak om het oorlogsgevaar te verminderen en de vooruitzichten op een duurzame vrede te verbeteren door het tot stand brengen van een internationaal ak koord inzake vermindering, beperking en inspectie van de bewapening en de strijd krachten. Met instemming wordt gewag gemaakt van „de vermindering van de me ningsverschillen, welke het gevolg is van de uitgebreide onderhandelingen in de subcommissie van de ontwapeningscom missie". (Van een onzer redacteuren) OM DE VERWACHTE TOENAME van het verkeer te kunnen verwerken, zullen er in de Randstad Holland dure en ingrijpende voorzieningen moeten worden getroffen. Alleen het luchtverkeer is gedekt tot ongeveer 1980; pas daarna zal mis schien de tanleg van een tweede luchthaven buiten de Randstad noodzakelijk worden. De zeehavens zullen een geheel nieuw „gezicht krygen" in de komende kwarteeuw; de Nieuwe Waterweg dient „verdubbeld" te worden door de aanleg van een tweede parallelle verbinding RotterdamNoordzee. Het Noordzeekanaal moet verbreed en uitgediept worden opdat ook supertankers met een inhoud van 100.000 ton (zoals die thans al gebouwd worden) naar Amsterdam kunnen door varen. 't Wegverkeer zal omstreeks 1980 verzesvoudigd zijn, zodat een veelomvattende verbetering en uitbreiding van ons wegennet een gebiedende eis is. De rijksweg van Den Haag naar Rotterdam b.v, nu een vierstrooksweg zal niet minder dan zestien stroken moeten krygen, en die van Den Haag naar Leiden twaalf banen. Dit zijn enkele van de denkbeelden, die de algemeen adviseur bij de Rijksdienst voor het Nationale Plan gisteren tijdens een bijeenkomst van het Nederlands Ver- keersinstituut ontwikkelde als een bij drage tot leniging van de toekomstige ver- keersnood in de Randstad Holland. Hij zei erbij, dat dit allemaal slechts suggesties waren van een niet-deskundige; de pro blemen van de uitvoering en financiering liet hij dan ook gaarne aan de desbetref fende expert over Een enorm bezwaar bij het .opstellen van dergelijke plannen, zo zei prof. Thijsse verder, is dat men bij het schatten van de te verwachten verkeerstoename op-langere- termijn eigenlijk volkomen in de mist vaart. Enkele jaren geleden voorspelde b.v. ir. Van Gils van de Rijkswaterstaat, dat het wegverkeer in 1970 tweemaal zo groot zou zijn als in 1955, maar nu reeds blijkt, dat de toename aanzienlijk groter is. Openbaar vervoer economischer Bij zijn taxaties is prof. Thijsse uitge gaan van de vermoedelijke bevolkings aanwas in de Randstad Holland, die nu vier miljoen inwoners heeft, maar er in de volgende kwarteeuw zeker anderhalf tot twee miljoen zielen bij zal krijgen. Een miljoen daarvan zou nog wel een plaatsje in de Randstad kunnen vinden, maar voor de rest moet elders en in allé richtingen emplooi en woongelegen heid gevonden worden. Dit alles zal zijn weerslag vinden in een enorme toename van alle soorten verkeer, zowel lokaal binnen de Randstad als interlokaal. Prof. Thijsse hoopt, dat in de toekomst een veel groter deel van het personen- en vrachtvervoer dan thans naar de openbare vervoermiddelen zal afvloeien, want een steeds groeiend aantal particuliere auto's zou onze wegen op den duur geheel kun nen verstoppen, zelfs als men overal in en om de Randstad parallelwegen en grote dwarsverbindingen zou kunnen aanleggen. De zwaarst-belaste wegen zijn en blijven ook in de toekomst die tussen Amsterdam en Rotterdam, tussen de Maas stad, Dordrecht en Gouda en tussen Utrecht en Woerden. Een zeer geringe ver keersdichtheid zullen waarschijnlijk de wegen in de kop van Noordholland (ten noorden van Alkmaar), de komende weg over de zeedammen en die door de IJssel- meerpolders krijgen. Wellicht is hiermee met vestigingen van industrieën en nieuwe woonkernen rekening te houden, zoals dat al gebeurt ten aanzien van het gebied ten zuidwesten van Rotterdam, waar op het eiland Rozenburg en de Maasvlakte daar voor een nieuw industriegebied in wor ding is. Meer treinhaltes Het afstoten van nieuwe bedrijven en inwoners door de randstad zal ook een grote toename van het forensenverkeer tengevolge hebben, dat wellicht goeddeels door de trein kan worden opgevangen. Daartoe zal het volgens prof. Thijsse nood zakelijk zijn, niet slechts de frequentie der treinenloop te verhogen, maar ook vele tussenhaltes in te richten (op de „oude lijn") bijvoorbeeld in Halfweg, enkele bol- lendorpen en diverse nieuwe of bestaande kleinere woonkernen ten zuiden van Rot terdam. Venvacht kan worden, dat er nieuwe spoorlijnen komen van Amsterdam door de Haarlemmermeer via Schiphol xxocoDccoDcccoa>ccocoocccoaxxxx;o3a>:cococccococcccccconaar Den Haag, van Amsterdam naar Lelijstad en van Rotterdam naar de Zuid hollandse eilanden, waar op Voorne een flinke woonstad voor arbeiders van het Rozenburgindustriecomplex zou kunnen verrijzen. Ringspoor Het verkeer in de Randstad zelf zou zeer gediend zijn bij een spoorweg-ringlijn om Amsterdam, die eventueel doorgetrokken kan worden naar Den Haag. Wat er in de steden zelf zou moeten ge beuren, moet aan de provincies en de ge meenten worden overgelaten. Daar liggen de problemen van verkeersopstoppingen en parkeerruimte nog veel moeilijker en daar zal dus wel een keuze gedaan moeten worden uit nog radicalere oplossingen door b.v. het openbare vervoer „onder de grond te stoppen of boven de straten te hangen". Kanaal voor Beverwyk Wat de voorzieningen voor het scheep vaartverkeer betreft, gelooft prof. Thijsse, dat de Nieuwe Waterweg meer toekomst perspectieven heeft dan het Noordzee kanaal, omdat op de Waterweg niet geschut behoeft te worden en omdat zijn oevers met hun stevige ondergrond van zand beter geschikt zijn als stapelplaatsen voor erts en andere goederen van overzee. Ook biedt het toekomstige Rotterdamse haven gebied meer mogelijkheden dan Amster dam voor het snel lossen en laden van enorme zeekastelen als de reeds genoemde supertankers, welker exploitatie zo duur is, dat reeds enkele uren vertraging aan de wal tot aanzienlijke verliezen kunnen leiden. Veelbelovende nieuwe mogelijkheden voor de binnenvaart zag prof. Thysse ten slotte in de aanleg van een verbinding van het Amsterdam-Rijnkanaal via Halfweg met het westelijke industriegebied en van een dwarskanaal van Beverwyk naar het Noordhollands Kanaal, dat de economische bedrijvigheid in de kop van Noordholland in hoge mate zou kunnen stimuleren. Ve zaak is weer rond Rancunes Mensen, die stukjes schrijven (of soms stukken, of misschien zelfs boeken) hebben een belangrijk voordeel boven anderen. Zij kunnen hun Afkeren, hun Rancunes, hun Ressentimenten te berde brengen in een kring van tienduizenden tegelijk. U kunt dat slechts in de familie-kring, waarbij dan desnoods nog wat kennissen en colle ga's kunnen worden gevoegd. Nu hebben wij allemaal wel wat A, R en R. Ik ook. En ik wil dan ook deze ge legenheid niet voorbij laten gaan zonder aan enige van mijn lievelings A, R en R ruchtbaarheid te geven. Ik zal er enkele kiezen uit vele. 1. De talloze onnodige dingen, die in redevoeringen worden gezegd. Wanneer u elke willekeurige speech eens goed en kri tisch naleest, zult u zien dat de helft er van eigenlijk óf overbodig was, óf een ge meenplaats, óf een herhaling van wat drie alinea's tevoren al gezegd was. Gisteren nog heb ik een speech gehoord van een man, die bij vergissing een pagina over sloeg van de rede, die hij eerst, zorgvuldig gestencild, aan de pers had overhandigd. Hij liet echt een hele bladzijde weg en het geheel klonk volstrekt onlogisch. Het „liep" niet eens meer. Dacht u, dat iemand in de zaal het gemerkt heeft? Neen. 2. De „politieke waarnemers" of „ge zaghebbende diplomatieke kringen", die in zoveel krantenartikelen voorkomen. Neemt u van mij aan: ik kén de journalistiek. En, geheel voor mijn verantwoording, vertaal ik: „Politieke waarnemers zijn er van over tuigd, datmet „Het zou mij niet ver bazen als ik gelijk kreeg met te zeggen, dat...", of desnoods „Ik raad zo:...". 3. Schrijvers, die op bladzijde 7 of 11 van hun boek schrijven: „Dit wilde ik u in het begin maar vast mededelen; als het u niet bevalt, kunt u dit boek nu nog ge makkelijk genoeg wegleggen". Dit moge in theorie juist zijn; de betrokken auteurs weten net zo goed als ik, dat ik hun wan- produkt tóch al gekocht heb als ik op blad zijde 7 of 11 ben gekomen. Laten zij de openlijke bekentenis van hun tekortkomin gen liever op het titelblad zetten. Dan heb ben wij tenminste ook een eerlijke kans. 4. Mensen, die zeggen: „Ja, ziet u, ik ben gewoon de dingen precies te zeggen zoals ze zijn. Ik wind er nooit doekjes om" Dit is - altijd en zonder uitzondering - de inleiding tot óf een laffe leugen, óf een tactloze enormiteit, die allen behalve de met olifantshuid beklede spreker tot achter de oren doet blozen. 5. Mensen, die hun conversatie zorg vuldig leiden van spreekwoord naar ge zegde, van gezegde naar spreekwoord. Met alle waardering voor hun Reader's Digest- achtige parate kennis, word ik er ïbbel vo.n. Maar dat is natuurlijk iets puur per soonlijks. Net als de afkeer van 6. Lieden, die mij ter begroeting harte lijk op de schouder slaan. Dit doet mij pijn. Én bovendien zijn mijn schouders van mij. Goed. dit waren dan maar een paar pun ten. Geloof me, ik zou nog door kunnen gaan. Maar zó rancunetis ben ik niet. Er zijn namelijk ook zoveel fijne dingen in het leven. Die ik u niet zal opsommen. Gaat u zelf maar eens na. E. Romayn ADVERTENTIE Bezegelt dan uw liefde met onze heeft 't voor U de kleine zaak met de grootste keuze. Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Wartena-Warnstiens G. J. Dijkstra, kand. te Gorredijk. Bedankt voor Sliedrecht (vac. A. N. Langhout) T. Poot te Haaften. Evang. Luth. Kerk Drietal te Edam-Monnickendam K. Ber- veling, hulpprediker te Stadskanaal, G. Fa- fié te Amsterdam en J. H. Smit Duyzent- kunst te Amsterdam; drietal te Dordrecht L. G. Chr. Grabandt te Leeuwarden, H. Johannes te Vlissingen en J. A. Roskam te Beverwijk. Geref. Gemeenten Bedankt voor Barneveld W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.); voor Kampen L. Kieboom te Lisse. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Midwolda J. H. Carlier te Zutphen en A. H. Schippers te Hillegom; te Zierikzee G. J. Buys te Papendrecht en C. Noordegraaf te 's-Gravendeel. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Surhuisterveen J. P. J. Knip- scheer, proponent te Amsterdam. Remonstr. Broederschap Aangenomen naar Gouda-Schoonhoven P. H. van Lent te Zwammerdam. Voor de verklaring van dit woord moeten wij teruggaan tot de dertigjarige oorlog. In die tijd speelden de soldaten een aan de Fransen ontleend kaartspel, waarin de term: faire capot betekende: alle slagen halen en: être capot wilde zeggen: geen enkele slag halen. Daaruit ontstonden het Duitse kaput en het Ne derlandse kapot voor: verloren, te gron de gericht, „dood". Kapot maken is dus: vermoorden. Daarna ging men ook zeg gen: zich kapot werken, zich kapot la chen. In de betekenis: verslagen, ver nietigd komt het woord ook voor. Pas later ging men het bezigen van voor werpen die stuk, onbruikbaar en dus in zekere zin „dood" en „verloren" zijn. Vs

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5