Vlees hooit erbij Zandvoortse padvinders kregen nieuw en doelmatig troephuis WEU-Assemblee wil rechten die een echt parlement toekomen „De Plaaggeesten" door jeugdgroep „Arena Orgelbespeling in de Paterskerk Werk van Rie Pluim Amsterdamse Beurs Haarlemse Kring voor Muziekbeoefening HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 LTB koopt gebouwen van „Sancta Maria" Zeggenschap over het gebruik van kernwapens in beginsel aan Groot-Brittannië overgelaten Chef-badmeester bij afscheid gehuldigd Prins Bernhard opende Ibero-Amerikadag „De Liester" trad weer op voor „De Oosthoek" GOED GEVOED GEEFT WEERSTAND TEGEN A-GRIEP Hoe *t ook sjj Polio-inenting vanmorgen in Haarlem begonnen Man, verdacht van oplichting, aangehouden Wijziging in programma van Nederlands Kamerorkest Scheepvaart MAANDAG 14 OKTOBER 1957 Nadat zaterdagavond een alleszins ge daagde bonte avond in „Zomerlust" te andvoort de inleiding had gevormd tot de opening van het nieuwe troephuis van de Zandvoortse padvindersgroep „The Buf falo's" werd dit troephuis zondagmiddag offic'eel opengesteld. De burgemeester mr. H M. van, Fenema, verrichtte deze plech- 1 tjffheid in aanwezigheid van vele padvin ders. Het troephuis ligt verscholen in een duinvallei, temidden van de prachtige duinen binnen het Zandvoortse circuit. Akela C. Bodenhausen-Van Veen bracht i vóór de opening hartelijk dank aan allen, j die aan de totstandkoming van dit bouw- werk hadden meegewerkt, vooral aan de heer A. Akkerman, die zich bijzonder had I onderscheiden en die als dank de uniform van assistent-welpenleider ten geschenke kreeg. Het Zaterdags-Jeugdtheater in Amster dam (in het Nieuwe de la Mar-theater) is „eopend met een gecombineerde voorstel ling door „Scapino" en „Arena" voor een merkwaardig gemengd publiek van vol wassen genodigden en vele kinderen. De balletgroep nam aan het programma deel met „Ankelien en de jagersman" van Jean Rebel op muziek van Grieg, voorafgegaan door het sprookjesduet van Karei Poons ter introductie van de nieuwe in Engeland opgeleide solisten Beverley Rowles en Richard Glasstone, welke laatste wegens ziekte vervangen moest worden. Verder werd de speelse fantasie „Hoeden en dro men" van Denis Carey op muziek van Paul Bowles bijzonder slordig uitgevoerd. Voor een aardige noviteit zorgde het jeugdtoneelgezelschap „Arena" met „De Plaaggeesten" van Marietje Scheltema, een wat studentikoze éénakter, die blijk baar de jonge gemoederen voldoende span ning en vrolijkheid bracht. Van een intrige is nauwelijks sprake. Dat lijkt me voor kindertoneel een ernstige tekortkoming, al werd er in dit geval dankbaar gebruik gemaakt van de gelegenheid om spelen derwijze voor allerlei grappige aanvullin gen te zorgen. Mary Wagenaar was het meisje, dat met parmantige ernst op zoek ging naar twee voor haar onzichtbare kwelduivels, als hoedanig Kees Waterbeek en Henk Votel de toeschouwers veel ver maak bezorgden.Een Alice-in-wonderland- achtig idee werd leuk in praktijk gebracht: het optreden van een in de dubbele zin van die woorden staande, slaande en lopende klok. Op die manier werd er con creet uitvoering gegeven aan allerlei woordspelingen. En juist door deze zicht bare vergroting van kleine grapjes werd het verhoopte succes bereikt. Ton van Ot- terloo had er mijns inziens terecht een aandoenlijk grootvadertje van gemaakt. Een paar beproefde kluchteffecten misten hun uitwerking evenmin. Het Modern Jazz Quartet zorgde voor wat begeleiden de muziek hier en daar, heel plezierig. Als regisseur kon Erik Vos zijn voor keur voor de pantomime ook in het clowneske veelvoudig uitleven. Hij deed dat bewonderenswaardig. Het was bijna meer een stuk van hem dan van Marietje Scheltema, al is het best mogelijk dat zij het allemaal zo heeft gewild of ge dacht. De opvoering heeft de kinderen de ogen geopend voor wonderlijke expressie middelen van het theater en daar mag iedereen dan tenslotte dankbaar voor zijn. Bert Bennema ontwierp een decor met een kleurige ruimtewerking, dat een extra compliment verdient. David Koning Het komt maar zelden voor, dat op een orgelconcert muziek van Johann Sebas tian Eachs tweede zoon Carl Philipp Ema nuel wordt uitgevoerd. Het orgel was niet het uitverkoren instrument van deze voor treffelijke toonkunstenaar, wel het klave cimbel en nog meer het clavichord. Ik waag het zelfs te veronderstellen, dat de Sonate in D 'van deze grote telg van het geslacht Bach, welke de organist Joan Krouwels zondagavond op het door hem in de Paterskerk aan de Nieuwe Groen markt gegeven concert als eerste werk tot uitvoering bracht, niet in de eerste plaats voor het orgel, maar voor het klavecimbel bestemd was. Toch was de keuze van Joan Krouwels gerechtvaardigd, omdat bij een goede registratie deze muziek ook op een orgel ruime voldoening kan geven. Trou wens: de grens tussen uitvoerbaarheid van muziek op een orgel en op een klavecimbel was in zijn tijd nog niet scherp afgeba kend. Die nauwkeurige afscheiding kwam later, toen de typisch romantische indivi dualisering zich ook tot instrumenten ging uitstrekken. Joan Krouwels vond inder daad op het orgel van de kerk, dat inder tijd gebouwd werd door de gebroeders Adema. de gewenste timbres om de sonate in frisse klank ten gehore te brengen, waarbij het Adagio e mesto als gevoelig contrast opviel tussen de snelle delen van de Sonate. he muziek van Césare Fr. N. de Cléram- bault. gekozen uit de Suite du deuxième ton, bleek ook al verwant te zijn aan kla- vecimbelmuziek, maar haar affiniteit tot bet orgel was zonder twijfel sterker Het „récit de Nasard" klonk door een te ge- Prononceerde vulstem nogal „kwinterig" - maar overigens heeft het orgel prachtig J'jn medewerking bij deze uitvoering kun nen verlenen. Een jaar voor zijn dood. in 1790, schreef Wolfgang Amadeus Mozart een ontroerend schone compositie voor een mechanisch orgeltje in een klok. Nu kwam het tot ons in een vertolking, waarbij het mechanisme vervangen werd door actieve organisten banden, die geleid werden door een begrij pend, muzikaal intellect, hetgeen een waarborg werd voor een goede indruk van Mozarts muziek. De „Dialogue" van Fran cois Coupérin (alweer een beroemde kla- veclnist) kon mij voor wat de klank be trof maar matig bevredigen. Het timbre contrast stond de muziek meer in de weg dan dat het haar diende. Het slot van deze orgelbespeling, die Joan Krouwels ongetwijfeld de verdiende waardering van muzieklievende toehoor ders heeft bezorgd, werd gevormd door de "lotte uitvoering van het Concert in C van Antonio Vivaldi in de bewerking, die aan Johann Sebastian Bach wordt toegeschre ven. P. Zwaanswijk De burgemeester van Zandvoort verwel komde in zijn toespraak de districtscom missaris, ir. J. Pool, en de oud-districts commissaris, de heer De Jonge. Burgemeester nu. il M. van Fenema, kort nadat hij het troephuis voor „The Buffalo's" officieel heeft geopend. De Katholieke Land- en Tuinbouwbond, van welke organisatie het secretariaat thans nog gevestigd is op de Parklaan 12 In Haarlem, zal binnen enkele jaren ver huizen. De bond heeft de gebouwen van de Katholieke Middelbare Meisjesschool „Sancta Maria" aan de Dreef en het Flora park in Haarlem aangekocht. Zoals be kend, zal het meisjeslyceum te zijner tijd de beschikking krijgen over een nieuw schoolgebouw in het uitbreidingsplan „Eindenhout". De bouw van de nieuwe school zal echter nog op zich laten wachten. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van de Katholieke Land- en Tuinbouw bond een nieuw secretariaatsgebouw te doen verrijzen. Het huidige gebouw is te klein om de verschillende organen van de LTB te huisvesten. Daartoe werd een bouwfonds gesticht en werd een bedrag van ongeveer zeventigduizend gulden on der de leden ingezameld. Besloten werd echter van nieuwbouw af te zien, enerzijds omdat het moeilijk bleek in Haarlem ge schikte bouwgrond te verkrijgen, ander zijds omdat de bouw van een nieuw bondshuis wel zeshonderdduizend gulden zou vergen. Na veel zoeken slaagde het hoofdbe stuur van de LTB erin de twee panden van „Sancta Maria" aan te kopen. De ge bouwen zijn gelegen aan Dreef en Flora park en zijn met elkaar verbonden door een grote tuin. Aangenomen wordt, dat het nog minstens drie jaar zal duren, voordat de LTB de panden kan betrek ken. Een tweede actie zal worden ingezet voor het inzamelen van gelden om de exploitatie van de gebouwen mogelijk te maken. Intussen heeft „Sancta Maria" al gron den in het uitbreidingsplan „Eindenhout" in eigendom verkregen. Een gewijzigd bouwplan is thans ter goedkeuring opge zonden aan het ministerie' van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Een vergun ning is aangevraagd om in de grote tuin, die de panden aan Dreef en Florapark verbindt, enkele noodlokaleh te plaatsen. STRAATSBURG (ANP) De assemblee van de Westeuropese Unie heeft met veer tig stemmen bij zestien onthoudingen het rapport van de Nederlandse gedele geerde Van der Goes van Naters goedge keurd, waarin de raad van ministers wordt aanbevolen als leidend beginsel aan te ne men, dat een Europese assemblee in hel bijzonder over de volgende bevoegdheden en volmachten behoort te beschikken: 1. Constitutionele beschikkingen met de raad van eerste ministers, waarbij voor zien moet worden, dat de ministers der competente departementen op geregelde tijden aan de assemblee een rapport voor leggen over de werkzaamheden, die van gemeenschappelijk belang zijn. De assem blee zal dit rapport dan bespreken, ten einde aanbevelingen te cloen en zij zal het recht hebben in bijzondere omstandig heden dit rapport of een gedeelte ervan te verwerpen en het door middel van een met een constitutionele meerderheid aan genomen moetie terug te verwijzen naar de ministers. 2. Een procedure op grond waarvan een geregeld onderzoek van de voornaamste aanbevelingen der Europese assemblee in de nationale parlementen wordt verzekerd, zodat iedere regering ervan op de hoogte wordt gesteld, welk standpunt haar ver tegenwoordiger in de raad van ministers behoort in te nemen, of welke houding van hem wordt verwacht bij de uitvoering van de beslissingen van de raad. 3. Een instantie, die de teksten welke aan de assemblee worden voorgelegd in gedetailleerde vorm zal gieten en van een toelichting zal voorzien. 4. Een zo groot mogelijke financiële auto nomie van de assemblee onder voorbehoud van een onpartijdige controle der defini tieve arfekeningen. Straatsburg hoofdstadt Tijdens de debatten, die aan de goed keuring van het rapport voorafgingen, brak de Nederlander J. J. R. Schmal een lans voor Straatsburg als zetel van de Europese instellingen. Hij las een brief van de West- duitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano voor, waarin onder meer wordt verklaard, dat de DuitsFranse vriendschap ten zeerste door een dergelijke keuze zou worden versterkt. Aan de werkzaamheden van de heer P. J. van Esch in Heemstede als chef-bad meester van de gemeentelijke zwem- en badinrichting is zaterdag een einde ge komen. Niet minder dan 27 jaar is de heer Van Esch bij de zweminrichting werk zaam geweest. Hij leidde kinderen op voor het zwemdiploma, hield toezicht bij het zwemmen en bij het watergeplons van de kleine kinderen, hield voeten-inspectie en lette er nauwlettend op, dat de „hokjes" steeds schoon waren. Op welke wijze de heer Van Esch deze werkzaamheden heeft verricht werd uit de doeken gedaan tijdens een afscheidsbij eenkomst, die zaterdagmorgen ten ge meentehuize in Heemstede werd gehou den. Het personeel van de zwem- en bad inrichting en van de sportparken was hierbij aanwezig. De .burgemeester was wegens ambtsbezigheden verhinderd. De per 1 oktober afgetreden voorzitter van de Stichting tot exploitatie van de bad- en zweminrichting, de heer H. M. van Unen, sprak de scheidende chef-bad meester toe. Hij memoreerde, hoe dank zij dieps werk vele zwemdiploma's konden worden uitgereikt. „U kunt met voldoe ning op uw werk terugzien". De heer Van Unen bracht dank voor de wijze, waarop de scheidende ambtenaar zijn werk heeft verricht. Als blijk van deze dank bood hij onder luid applaus een eeuwigdurend abonnement voor de zwemvijvers aan. Dit geschenk ging vergezeld van een kist si garen voor de heer Van Esch en een doos bonbons voor diens echtgenote. De heer N. Vos, oud-gemeentesecretaris, sprak evqneens woorden van waardering. „Ik heb u 27 jaar geleden in Halfweg uit uw schoonmakerij naar Heemstede ge haald. Ik heb er echter nooit spijt van ge had". De directeur van de sportbedrijven, de heer C. A. Schipper, zei in zijn dank woord, dat zich in de zwemvijvers nimmer een verdrinkingsgeval heeft voorgedaan, hetgeen een speciaal compliment aan het adres van de chef-badmeester waard is. Namens het jubileumfonds van de dienst voor Openbare Werken bood de heer, C. van Dijk een kist sigaren aan, waarna de heer H. Hessels namens het personeel sprak. „U was een prettige chef, die goed met het personeel omging. Als er eens een geschil was, werd dat altijd op prettige wijze opgelost". Tenslotte sprak de heer Van Esch een dankwoord. „Ik ben bang, dat ik van het zwemabonnement niet veel gebruik meer zal maken", waar na men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Over het algemeen hebben onze schilders een zwak voor Frankrijk, een zeker deel vindt zelfs alleen daar zijn onderwerpen. Heldere, stellige kleuren zijn een belang- j rijke rol gaan spelen in de moderne schil- derkunst. De mens van deze tijd blijkt deze kleuren te behoeven voor de projectie zij ner gevoelens. Dat degene, die het nood zakelijk acht zijn fantasie te toetsen aan de werkelijkheid, het in dit Nederland met zijn klimaat moeilijk kan hebben, behoeft geen betoog. De grotere onveranderlijkheid van het zuiden voorkomt de handicaps, die de schilder hier zeker de laatste maanden het onmogelijk maken op te schieten met werk dat hij buiten in de natuur zou wil len maken. Wie zich dan verder meesters als Bonnard en Matisse ten voorbeeld stelt, zal ook daarom zich aangetrokken voelen tot. een land, dat een kust aan de Middel landse Zee heeft. Rie Pluim, die tot 17 ok tober in Santee Landweers Tuinhuis ,te Amsterdam schilderijen, gouaches en te keningen exposeert, behoort tot hen. Zij mint de open heldere kleur, die volgens haar alles moet kunnen vertolken: de eigen tint der dingen, hun vorm, hun materie en de trillingen van het licht. In het gebruik van haar middelen is zij van een grote klaarheid. Zij heeft het zui den ondervonden op twee van de manie ren. waarop men het kan zien. Gelijk de meesten zag ze eerst de uitbundigheid in de kleur van een zonnig land. Latei leerde zij hoe de felle zon toch eigenlijk ook de dingen kan ontkleuren, de oppervlakte als het ware verteert tot witten en grijzen en de omtrekken doet verpoederen. Zo werd haar werk al lichter en misschien op sommige punten wat weker. Wanneer zij de materie niet uit het oog verliest behoeft dat laatste geen gevaar te zijn. Bob Buys JDe heer Van der Goes van Naters ver zocht zijn landgenoot in deze assemblee nog niet over de plaats van de zetel der Westeuropese instellingen te spreken, aan gezien hierover de volgende week in de Raad van Europa zal worden gesproken. Het rapport, dat de Nederlandse afge vaardigde J. J. Fens namens de commissie voor defensie en bewapening heeft uitge bracht over de verdediging van Europa, werd met 45 tegen 4 stemmen goedge keurd. In dit rapport beveelt de assem blee de raad. der Westeuropese unie aan zo spoedig mogelijk -na te gaan, welke conclusies getrokken moeten worden uit de Russische vooruitgang, zowel op het ge bied van de algemene techniek als op het stuk der moderne wapens. Ook wordt 'de raad aanbevolen te onderzoeken, welken verdere stappen genomen moeten worden i om tot een zo volledig mogelijke uitwisse- j ling te komen van inlichtingen en een nauwere samenwerking bij de produktie van geleide projectielen en de bescher mingsmaatregelen daartegen. De raad van ministers wordt met nadruk verzocht, de resultaten van dit onderzoek ter kennis te brengen van de commissie voor defen sie en bewapening van de assemblee der Westeuropese Unie. Tenslotte beveelt de assemblee de raad aan richtlijnen op te stellen met betrek king tot het gebruik van strategische kern wapens door de Europese landen die er over beschikken. (UP) De beslissing is in handen ge legd van de naties die kernwapens hebben. Van de zeVen leden van de Westeuropese Unie, heeft momenteel alleen Groot-Brit- tannië kernwapens. De resolutie werd aan genomen met alleen de stemmen van de Westduitse sociaaldemocraten tegen. De resolutie betekent dat als enig lid van de W.E.U. zou worden aangevallen, Groot- Brittannië zou moeten beslissen of die agressie ernstig genoeg is om met kern wapens vergolden te worden. Enig besluit ter zake van de oprichting van een „Atlantische assemblee", welke alle Europese organen zou omvatten, werd niet genomen. Prins Bernhard heeft vanmorgen in de aula van de Rijksuniversiteit te Utrecht de Ibero-Amerikadag geopend. Aan deze dag, die ten doel heeft de economische en cul turele betrekkingen tussen Nederland enerzijds en de Zuid- en Midden-Ameri kaanse staten alsmede Mexico anderzijds nauwer aan te halen, werd bijgewoond door zeer vele personen uit diplomatieke en consulaire kringen alsmede uit die van het bedrijfsleven en culturele leven. In zijn openingswoord zei Prins Bernhard onder meer van oordeel te zijn, dat waar het gaat om Spaans-Amerika en Brazilië alles wat er gedaan wordt nog altijd veel te weinig is. Daarom juicht Prins Bernhard het toe, dat thans voor het eerst in Neder land een Ibero-Amerikadag wordt gehou den, waar Nederland voor de zoveelste maal aan zijn vrienden aan gene. zijde van de oceaan wil zeggen: Nederland stelt het contact met u zeer op prijs en dringt er op aan te komen tot een versteviging van onze relaties. De ambassadeur van Spanje in Neder land, de hertog van Baena sprak vervol gens over „Het oordeel van Spaanse en buitenlandse filosofen en schrijvers van de 18e eeuw tot heden over de Spanjaarden". De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra constateerde vervolgens in een rede dat de omstandigheden niet in alle opzichten even gunstig geweest zijn voor een ontplooiing van de handelsbe trekking tussen Nederland en de Ibero- Amerikaanse landen. Toch mag men, aldus de minister, over het huidige niveau van de handel niet ontevreden zijn. Het volume van de handel heeft ongeveer het niveau van voor de oorlog bereikt en relatief ge- tien heeft de waarde van de uitvoer onge veer gelijke tred gehouden met de ont wikkeling in de totale Nederlandse handel. De toneelclub „De Liester", een onderaf deling van de Overijselse, Gelderse en Drentse vereniging „De Oosthoek", behoort tot de kleine gezelschappen, die hun be staan volledig rechtvaardigen door de enthousiaste assistentie, welke zij aan de periodieke feestavonden van hun organi satie verlenen. Uiteraard ligt daarbij de bedoeling voorop tussen de voormalige be woners van bepaalde provincies contact te onderhouden. Door deze intentie staat het lidmaatschap slechts ópen voor personen uit een beperkte kring, een factor, waar mee de kritische toeschouwer bij het be oordelen van hun prestaties ter dege reke ning. djejit te houden. Onder een dergelijke Arèrtricti'e kan de opvoering, die „De Lies- ter'-'" zaterdagavond in restaurant „Dreef- zicht" heeft gegeven van „De zwarte hengst" van Rosita Peters, zeer bevredi gend worden genoemd. Weliswaar opent het gespeelde stuk voor de geregelde bezoeker van het amateurto neel geen enkel nieuw perspectief. De han deling berust immers op een aantal si tuaties, die door de auteur met weinig be grip voor originaliteit werden uitgedacht. De zwarte hengst van de titel is een ren paard, waarmee de eigenaar op de komen de coures geld hoopt te verdienen, dat hij nodig heeft om bij een weinig scurpuleuze buurman een oude schuld af te lossen. Deze geeft echter de voorkeur aan de ge hele renstal, die bij het niet terugbetalen P van de geleende som aan hem vervalt, zo- tsritse beooraeung dat |fe snene hengst tot elke prijs tracht uit te schakelen. Dit motief wordt dan met enige nevenintriges aangevuld, zoals de ge bruikelijke verhouding tussen een dienst bode en de rijke boerenzoon en het bezoek van een vreemdeling, die het verhaaltje een mysterieus aspect- dient te verlenen. Hieraan behoeft dan nauwelijks te worden toegevoegd, dat de schurkachtige buurman tegenover het zegevierende recht smade lijk het onderspit moet delven. Van de opvoering door „De Liester" die nen in de eerste plaats mevrouw De Graaf en de heer Munnikhuis te worden genoemd, die respectievelijk een karakteristieke tan te Guurt en een beheerste vreemdeling uit beelden. De heer Sluiters maakte het zich onnodig moeilijk door Bertus Machielsen 'voortdurend zo agressief te spelen, dat het hem niet meer mogelijk werd zo nodig een climax te bereiken. Mevrouw Terleij speelde een zeer aannemelijke Martha, de heer Komduur slaagde er niet in de oude boer geloofwaardig te typeren. Overigens betoonde het publiek zich voor deze op voering bijzonder erkentelijk, zodat „De Liester" zich voor deze avond opnieuw ver dienstelijk wist te maken. Slotkoers Heden vrijdag 13.45 uur 3 °/o Nederl. '47 79% 80 3 °/o Nedl. 1962/64 87*£ 14351- 87% A. K. U 144 Calvé Delft 260 260* Van Gelder Zonen 178 178 K. N. Hoogovens 245 245 Nederl. Ford 187 187 N Kabel fabriek 231 230 gew. PhilipsGloeil 225 228 pref PhilipsGloeil 131 131* Unilever 320 317% Wilton Feijenoord 195 195 Dordtsche Petrol 733% 715 Konkl. Petroleum f 161,20 156,50 A'dam Rubber 6214 62 K. L. M f 106- f 107,50 Holl. Amer. Lijn 14354 142 N. Scheepv. Unie 133 131 Phs. v. Ommeren 203 208 H. V A 100 100 Verg. Deli Mijen 63 63 Vi' Amsterd Bank 182 182% Ned. Handel Mij 144 145 Rotterd. Bank 155 155 Twentsche Bank 151 151* Anaconda Copper 487/i6 48 Bethlehem Steel 39% 40% U. S. Steel ööUis 56 General Motors.. 38 38% Shell Union 6954 695-i 25 2454 Vorige koers ADVERTENTIE Publikatie v.d. verenigde Slagers in Haarlem e.o. Tegenactie in enkele stadswijken aan de gang In het gebouw van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst aan de Nieuw Gracht in Haarlem zyn vanmor gen de inentingen tegen de kinderverlam ming begonnen. Gelet op de A-griep bleek de opkomst bevredigend. In enkele uren tijds werden ongeveer achterhonderd kin deren gevaccineerd, hetgeen 65 percent van het aantal opgeroepen kinderen is. In totaal zullen deze week in het gebouw van de GGD, in de Albert Schweitzerschool in Noord en het clubhuis van de speeltuin „Oosterkwartier" in oost niet minder dan elf a twaalfduizend kinderen worden inge ënt. Voor vanmorgen heeft men niet zo'n groot aantal vaccinaties geprojecteerd, om dat vele moeders op de maandagmorgen aan de wasmachine staan en dus geen ge legenheid hebben er even uit te breken. Dat nog 35 percent niet is komen opdagen, moet hieraan mede worden toegeschreven. Het totale beeld van de opkomst zal dus wel gunstiger liggen dan de voorlopige cijfers aangeven. In het gebouw van de GGD wordt ge werkt met drie ploegen, ieder beslaande uit een arts, een gediplomeerd verpleeg ster en twee Ror'~-Kruishelpsters. Van de ongeveer achthonderd te vaccineren kin deren werden er slechts vijf om medische redenen afgewezen. Intussen zijn in enkele stadswijken een paar honderd brochures verspreid, waarin tegen de polio-inenting wordt gewaar schuwd Deze brochures zijn afkomstig van de perscommissie der Anti-vivisectie stichting. De lectuur veroorzaakt bij som mige ouders een paniek-stemming, waar door zij alsnog besluiten hun kinderen niet te doen inenten. De directeur van de GGD. dokter D. Heymans, betitelde de brochures met „de grootste nonsens". „Deze actie tegen de polio-inenting is volstrekt on wetenschappelijk en medisch onverant woord. Het is jammer, dat tegen het ver spreiden van de brochures geen maatrege len kunnen worden genomen", aldus dok ter Heymans. De Utrechtse politie heeft een drieën vijftigjarige man, zonder bekende woon- of verblijfplaats aangehouden, verdacht van oplichting. Hij zal naar Haarlem worden overgebracht, omdat de recherche ver moedt dat de aangehoudene de man is die zich vorige week diverse malen aan op lichting heeft schuldig gemaakt. Wij heb ben gemeld, dat efen man zich tot een be woonster van de Nieuwe Kruisstraat te Haarlem heeft gewend met de mededeling ambtenaar van het. Bureau voor Huisves ting te zijn. Hij vertelde, dat een grote woning beschikbaar was en vroeg voor hei aanvragen van een urgentieverklaring een bedrag van twee gulden en vijftig cent. De bewoonster betaalde het bedrag, maar latei- bleek haar dat de bezoeker geen -ambte naar van het Huisvestingsbureau was. Aangifte bij de politie volgde. Ook van andere Haarlemmers kreeg de politie be richten van vermoedelijke oplichting. Bij het nagaan van de antecedenten van de aangehoudene viel het licht op een uit gebreid aantal feiten, waarvoor de man zich op diverse plaatsen van het land zal moe ten verantwoorden. Ten eerste heeft hij nog twee maanden gevangenisstraf te goed van een vonnis van de Amsterdamse po litierechter. Voorts vragen enkele diefstal len. waarvan drie in Amsterdam, om op lossing. Behalve dat diverse groepscom mandanten van de rijkspolitie een appeltje met de man hebben te schillen, staat er daarenboven een verduistering in de rap porten. waarvan hij wordt verdacht. Ook zal de man opheldering moeten verschaf fen over de reden, waarom hij anderhalf jaar bij een schoonmaakbedrijf in Dor drecht onder een valse naam namelijk Bakker heeft gewerkt. In Utrecht gaf hij zich ook voor ambte naar van het Huisvestingsbureau uit en vroeg hij drie gulden vijfentwintig cent voor administratiekosten Zaterdagavond woonden wij ten huize van de familie Van Huizen-Waller Zeper aan de Militairenweg te Overveen een in tiem concert bij dat georganiseerd was door een instantie die zich noemt „Haarlemse Kring voor Kunstbeoefening" en waarvan de pianiste mevrouw G. Land-Stam de ziel is. Onder het hoofd „Kunstbeoefening" is heel wat onder te brengen. Men kan er verschillende kanten mee uit, dus niet en kel die der muziek. Kwalitatief is het een vlag, die menige lading, hoe verschillend ook, kan dekken. De kunstoefening bleek zich deze avond te bepalen tot de muziek. Er werd gezongen en er werd fluit en piano gespeeld, tot veler, ook tot mijn genoegen. Maar ik heb mij daarbij afge vraagd wat, globaal genomen, de maatstaf van beoordeling dezer prestaties zou dienen te zijn. Tot mijn spijt heb ik er geen op lossing voor gevonden. De lof die ik rela tief aan zeer verdienstelijk amateurisme zou kunnen geven, heeft geer waarde ten opzichte van prestaties die daar bovenuit gingen. En omgekeerd kon het proces wel eens verlopen in onbillijkheid. En ik acht het plicht mij daarvoor te hoeden. Intussen werd aan de kunstbeoefening op animerende wijze voldaan. De heer Droog, een amateur bas-zanger die te elfder ure ingesprongen was om een ziek geworden mezzo-sopraan te vervangen, vergastte het publiek op liederen van Schubert en frag menten uit opera's van Mozart, Smetana en Verdi, de pianiste Ina Beenhakker speelde de Dupont-variaties van Mozart benevens de pittoreske Pièces espagnoles van Manuel de Falla en verder hoorden wij, vertolkt door de heer Jan Poolman, een aardige fluitsonate van de achttiende eeuwse Nederlandse componist Hendrik Foching, alsmede een technisch veeleisende Sonatine van de hedendaagse Franse com poniste Claude Arrieu. De begeleidingen werden verzorgd door mevrouw Greet Land-Stam en dat was niet het minst belangrijke van deze auditie. Jos. de Klerk Ten gevolge van ziekte van één der bei de pianisten kan de uitvoering van het Concert voor twee piano's van Mozart op de concerten die het Nederlandse Kamer orkest donderdag in Amsterdam en vrij dag in Den Haag geeft, geen doorgang vinden. In plaats daarvan zal de Sympho- nie Concertante van Mozart worden uitge voerd. De partijen voor viool en altviool worden daarin vertolkt door Szymon Goldberg en Paul Godwin. Abbedijk, 13 te Rotterdam. Arendsdijk, 12 te Rotterdam. Amstehval, 14 te Rotterdam. Algol, 14 te Rio de Janeiro. Almdijk, 14 te Hamburg. Alamak. 13 te Buenos Aires. Aagtekerk, 14 te Gasan verw. Ampenan, 15 te Semarang verw. Aagtedijk, 13v. Colombo n. Aden. Alcor, 13 te Santos. Alioth. 1G te Las Palmas verw. Angolakust, 13 v. Burutu n. Lagos. Aalsum. 13 te Durban. Arendskerk, 13 te East-London. Attis. 11 200 m. z. Haiti n. Cap Haitien. Aldabi. verm. 15 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Alhena, 20 te Rio de Jan. verw. n. Buen. Aires. Alnati, verm. 24 v. Rotterdam n. Bueno* Aires. Agamemnon, 16 te Rotterdam verw. Banggai, 13 v. Calcutta n. Belawan. Batjan, 14 te Alexandrië verw. Beninkust, 13 v. Lagos n. Douala. Bali, 12 v. Amsterdam n. Indonesië. Boskoop. 13 te Hamburg. Bennekom, 13 ten anker voor Pto. Cabello. Bloemfontein, 18 v. Amsterdam te Durban verw. Bontekoe, 15 te Makassar verw. Camitia, 13 v. Willemstad n. Londen. Caltex Utrecht, 13 v. Suez n. Perzische Golf. Cottica. 13 v. Paramaribo n. Plymouth. Caltex Nederland, 14 te Frederlcia verw. Calt .Leiden, 13 12 m. z.z.o. Beachyhead n. Pernis. Caltex Pernis, 13 te Rotterdam. Caltex Rotterdam, pass. 13 Kuria Murla eil. naar Suez. Charis, 13 te Porto Cabello verw. Camerounkust, 12 v. Le Havre n. Amsterdam. Castor, 12 42 m. n.o. Azoren n. Amsterdam. Coneepcion, pass. 11 Intersccion n. Asuncion. Cradle of Liberty. 12 70 m. n.o. Azcension naar Philadelphia. Diemerdijk, 12 t.e Tacoma. Drente. 13 te Hamburg. Dongedijk, pass. 12 Kaap S. Lucas n. Cristobal. Dorestad, 13 te Tripoli verw. Delft, 12 te Bremen. Eos. pass. 13 Ouessant n. Algiers. Esso Den Haag, pass. 13 Kaap Bougaronl naar Rastanura. Etrema, 14 te Malta verw. v. Berre. Felipes, 14 te Telokanson verw. Friesland SSM, 14 te Leith. Ghanakust. 14 te Dakar verw. Gadila, 13 v. Suraba.ia n. Balikpapan. Gabonkust, 14 te Amsterdam. Groote Beer, verm. 17 v. R'dam. n. Melbourne. Guineekust, 13 20 m. z.w. Beachyhead n. B'deaux. H'spania, 11 v. IJmuiden n. Onton. Hilversum, 13 v. Londen n. Swansea. Houtman. 14 te Lorenzo Marques verw. Hathor, 13 te Bremen verw., 14 te R'dam verw. Heemskerk, 13 tq Suez. Hecuba, 13 te Port of Spain. Helicon, 13 te Port of Spain verw. Hvdra, 13 v. Curaqao n. Cristobal. Hector, 13 te Alexandrië. Hera, 13 te Baltimore verw. v. Philadelphia. Haarlem, 14 te Santiago de Cuba verw. Isis, 13 v. Bremen n. Antwerpen. Ivoorkust, 12 v. Lagos n. Matadl. Jagersfontein, 17 te Las Palmas verw. n. A'dam. Jo'nan v. Oldenbarnevelt, 26 te Fremantle verw. naar Sydney. Joseph Frering, pass. 13 Dakar n. IJmuiden. ■Jason, 13 te Amsterdam. Japara KRL, 13 65 m. z.o. Ceylon n. Belawan. Kalinga. 13 te Curaqao. Kosicia, 13 v. Thameshaven n. Curaqao. Kara, 13 te Curaqao ïerw. Kieldrecht, pass. 14 Messina n. Port Said. Kennemerland, pass. 14 St. Paulrocks n. L. Palm. Koningswaard, 13. te Curaqao verw. Korovina, 13 te Goodhope verw. Laagkerk, 13 te Marseille. Loenerkerk. 13 v. Abadan n. Port Said. Lekhaven, 13 te Bremen. Lekkerkerk, 13 te Rotterdam. Laurenskerk, 12 v. Marseille n. Port Said. Mariekerk, 13 v. Penang n. Port Swettenham Mataram, 14 te Antwerpen verw. Moordrecht, 13 v. Hamburg n. Mena Al Ahmadi. Maasland, 14 v Amsterdam n. Bremen. Malea, 14 te Pulusambu, 15 te Singapore verw. Macoma, 19 te Abadan verw. v. Dar Es Salaam. Maasdam, verm. 16 v. Rotterdam n. New York. Musillovd. 14 te Hoek v. Holland n. Rotterdam. Nw. Amsterdam. 19 te R'dam verw. v. N. York. Noordam, 14 v. New York te Rotterdam verw Noordzee, 12 v. Kaapstad n. Durban. Oranjea Nassau. 13 v. Plymouth n. Amsterdam. Ouwerkerk, 13 te Bremen verw. Ondina, 14 te Easlham. Oranje. 17 te Aden verw. n. Amsterdam. Oranjefontein, verm. 18 v. Amsterd. n. Durban. Oranjestad. 16 te Madeira verw. n. Georgetown. Orion. 14 te Rotterdam. Oldekerk, 14 te Bremerhaven. Osiris. 13 te Pto. Ordaz verw. Overijssel, 13 v. Las Palmas n. Kaapstad. Poelati Laut, 13 te Alexandrië. Polyohemus, pass. 13 Socotra n. Belawan. Phrontis, 14 te Colombo verw. Pr. der Nederland., 17 v. A'dam te P. Limon verw. Poseidon, 12 te Amsterdam. Prins Frederik Willem, 14 te Rotterdam. Prins Casimir, 12 v. Le Havre n. Quebec. Pr. Fred. Hendrik, 12 v. Cleveland n. Toronto. Raki, 14 te Colombo verw. Rondo, 14 te Colombo. Rotti, 12 te Amsterdam. Roebiah, 13 te Singapore. Rijndam; 16 te Cobh verw. Stanvac Riou. 14 te Colombo verw. Straat Bali, 15 te Kaapstad verw. Scherpendrecht. 14 te Port Said. Schie, 13 te Tunis. Sidajoe. 14 te Makassar. Sliedrecht, 13 v. Cabimas n. Rotterdam. Stad Arnhem ,13 te Middlesborough verw. Statue of Liberty, 15 te Rotterdam verw. Straat Lombok,, 14 te Adelaide verw. Straat Madura, 14 te Tandiong Priok verw. Stad Rotterdam, 14 te Amsterdam. Salatiga, 14 te Nasipit. Singkep, 12 v. Honolulu n. Los Angeles. Sirrah, 14 v. Rastanura n. Bombay. Sommelsdijk, 13 te Norfolk. Steven, 13 te Livorno. Straat Cook, 14 te Durban verw. Stad Delft, pass. 13 Kp. Guardafui n. Madras. Stad Dordrecht, 13 te IJmuiden verw. Stad Gouda, 13 te Narvik. Straat Malakka, 11 v. Buenos Aires n. Santos. Straat Torres, 13 te Colombo verw. Sibajak, verm. 26 v. Rotterdam n. Sydney. Statendam, 16 v. Rotterdam te New York verw. Soestdijk, 11 400 m. w. Scillles n. New York. Schiedijk, 14 te Antwerpen verw. Stanvac Ogan, 14 te Singapore v. Sungelgerong. Stanvac Selo. 14 te Semarang verw. v. S.gerong. Sirrah, 14 te Rastanura verw. v. Colombo. SenegaIkust, 14 te Amsterdam verw. Stentor, 11 120 m. z.z.w. Flores n. Trinidad. Teiresias, 13 te Duinkerken. Tara, 13 v. Santos n. Montevideo. Talisse, 13 te Pladju verw. Tamo, verm. 15 v. Buen. Aires n. Pto. Acevedo. Tomocyclus, 14 te Willemstad v. Maracaibo. Telamon, 12 350 m. w. Bermuda n. Curaqao. Tiberius, 13 te Gonaives v. St. Marc. Van Noort, 14 v. Tandj. Priok te Surabaja. Vasum 13 te La Spezia. Westerdam, 14 te New York verw. W. Alton Jones, pass. 13 Pantellaria n. Mena Al Ahmadi. Westland, 11 120 mijl z.z.w. Fernando Noronha naar Montevideo. Waterman, 22 v. Tj. Priok te Rotterdam verw. Willem Ruys, 18 te Colombo verw. n. Tj. Priok. Zuiderkruis, 17 v. Montreal te Rotterdam verw. SLEEPVAART Barendszee, 14 v. Orange n. Nueva Palmira. Cycloop en Titan, 11 900 m. w. Kaap Finisterrs naar Vlissingen. Ebro, 12 te Maassluis. Humber, 11 110 m. n.n.w. K. Blanco n. P. Harcourt. Noordzee, 14 49.56 n. 2.18 w. naar Teneriffe. Oceaan, 11 v. New Orleans n. Pta. Cardon en Maracaibo. Rode Zee, pass. 14 Casquets n. Marseille. Thames, 14 31.55 n. 31.33 o. naar Daz-eil. Perz, G.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3