Horen en zien r v PRIMMETJE 4 rJ 'f GRIEP? SPION IN BERLIJN Leden goudbergingsvereniging uitten verontwaardiging in gerechtsgebouw Agenda voor Haarlem Het geld is op", zei bestuurslid Rij-examen Kort en bondig MAANDAG 14 OKTOBER 1957 4 Radio - Televisie^ AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Knus avondje Uit verlies winst De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma GARAGE D E~N HOUT Volksliederen Baileybrug tien dagen buiten werking Kantoorbediende van f 11.000,- beroofd Minister Helders op Ned. Nieuw Guinea aangekomen Willem Andriessen wordt in Amsterdam gehuldigd Boeren, die dam doorstaken, zullen worden vervolgd Afspraak bij aanbesteding Dr. Drees opende in Drachten een bejaardencentrum Kerkelijk Nieuws Monument voor Comenius in Naarden onthuld Pak 'm aan met "AKKERTJES" VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM HARRISON .J Tunneldrulde weer groot Examens Drie torpedobootjagers worden fregatten DE NCRV heeft de kijkers zaterdag avond opnieuw een programma voorge schoteld zoals alleen de NCRV dat kan knus en rustig, niet zo verschrikkelijk goed, maar toch zeker ook niet slecht Helemaal in de geest van de radio-ster- avonden. Weinig opwindend dus. Jelle de Vries bezong in zijn „Lied van de maand" de opening van de Velser tun nel met een wellicht wat lastig te volgen, maar toch zeer aanvaardbare tekst. Pi Scheffer kon in zijn grammofoonplaten- rubriek enigszins moeilijk op gang komen. Maar naarmate de tijd vorderde vond hij zijn eigen, aparte stijl toch terug en vooral het slot van deze serie vraaggesprekjes een praatje met Corry Brokken was weer ongedwongen als vanouds. „Uit en Thuis" was geheel volgens het oude recept klaargemaakt en het ziet er naar uit, dat de NCRV het komende win terseizoen niet spoedig grote veranderingen in dit kneuterige programma zal aanbren gen. Ze waren er allemaal weer: het koor tje Sweet Sixteen, Lex Karsemeyer, de Haarlemse zanger Richard Blanken en Goos Kamphuis die knipogend en handen- gevend een familiewedstrijd leidde. Bij dit spelletje kwam overigens wel de noodzaak van een kleine voorselectie tot uiting, want een van de deelneemsters zag zonder blik ken of blozen een golfclub voor een cricket bat en een honkbalknuppel voor een ten nisracket aan. Zelfs de goedwillende toe schouwers in de stadsgehoorzaal in Leiden lachten honend. Goos Kamphuis had ove rigens wel weer werk van zijn program- ma'tje gemaakt, want hij was er zelfs in geslaagd een tientallen jaren geleden ont bonden zangkoortje bijna voltallig voor de camera's te halen. Het enige nieuwe in dit avondprogram ma was een rubriekje dat pas een volgende keer zal moeten bewijzen levensvatbaar heid te bezitten. De toeschouwers kregen namelijk een ietwat somber kijkende heer te zien en de NCRV gaf ons allen de op dracht de dubbelganger van deze man te gaan zoeken. Als voorproefje kregen wij twee inderdaad enigszins op elkaar ge lijkende meisjes te zien, die evenwel niet opgewassen waren tegen de schamele vra- genstellerij. Nu kwamen de mogelijkheden, die in dit idee zonder enige twijfel aan wezig zijn, er nog niet uit. Maar dat kan beter worden. Beeldschermer Het nieuwe VARA-zaterdagavondpro- gramma „Plein 8 uur 13" is in het afge lopen weekeinde het nationale klaverblad van radio-amusement komen completeren. Wij zijn geneigd te zeggen: „Lest best" - zij het met drie restricties. We moeten namelijk in de eerste plaats een voorbe houd maken voor de „Tierelantijnen" op Hilversum I, die we nog niet beluisterden, omdat alleen al de oubollige aankondigin gen in de bladen als „Een programma dat welig tiert en weinig tijnt" ons kopschuw maken. In de tweede plaats is „best" een wat te vérstrekkende kwalificatie om reeds na een eerste uitvoering te worden ge bruikt en tenslotte is zij (nog) niet van toepassing op de strip „Kriebelstraat". Dat is Wim Meuldijk, de tekstschrijver, nauwe lijks kwalijk te nemen. Hij heeft goede ideeën en gekke invallen, zoals hij in een reeks jeugdluisterspelen voor de K.R.O. heeft bewezen. Maar verleden jaar moest hij ook al elke week voor het VARA- zaterdagavondprogramma een koldertekst leveren: hij had van Eli Asser kunnen vernemen welk een slijtageslag dat is. De omroepdirecties willen blijkbaar niet in zien, dat ons land voor dit soort werk maar een beperkt aantal talenten telt en dat men daar zuinig op moet zijn. In plaats daarvan wordt er roofbouw op deze auteurs gepleegd. Een Jan de Cler levert elke week een aflevering van de strip „De Wadders" - recht in de roos. Is het wonder dat zijn cabaret „Wegwijs" er onder lijdt? Geert Elfferich en Jan Moraal hebben zich vast gebeten in hun „Koek en ei" - tot nog toe smaakte het naar meer, maar kan men hen er dan nog hard om vallen, dat zij op dinsdagavond maar een middelmatig (of minder dan dat) menu kunnen bieden? Laten we echter Meuldijk in de „Kriebel- HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgenge bed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst.- 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kin deren. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Ierse liedjes. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok -noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijz. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.30 Voor de vrouwen v. h. platte land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Bauxietwinning in Suriname, door drs. J. H. Raat. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.- Beroemde romanfiguren, door dr. A. Saalbom. 19.00 Nieuws. 19.10 Commentaar op het nieuws. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechisatie. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Brabants ork. 21.30 In het hart van een be weging, klankb. 21.45 Pianorecital. 22.10 Orgel- conc. 22.35 Gezondheidspraatje. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Piano en orgel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Pianoduo. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.30 Tokkelork. (In de pauze: Vraaggespr.). 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Operamuz. 19.45 Toneelbeschouw. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Strijktrio. 22.55 Ik ge loof dat.., caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 New York calling. 23.21 Act. 23.25—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws.13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Kamermuz. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Syndicale kron. 20.00 Voordr. 20.30 Symf.-ork. en sol. 21.30 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.11 Pianoreci tal. 22.45 Operamuz. 22.55—23.00 Nieuws. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15—22.00 Relais van de Duitse TV: Schlagers. 99- RUIM VEERTIG leden van de Coöp. Bergingsvereniging „Renate Leonhardt" u.a. waren zaterdagmorgen ter zitting van de Haagse kantonrechter verschenen om uit te leggen waarom zij weigeren 15. contributie te betalen. Dit bedrag had de voorzitter van de vereniging, de heer P. Visser, in december van het vorige jaar per gestencilde circulaire van hen gevraagd. In deze circulaire stond dat als de berging niet in het voorjaar of in de zomer van dit jaar zou worden verricht, de vereniging aan de leden in 1958 hun 15.zou terug betalen. En omdat de berging inderdaad nog niet is verricht en omdat niet kan wor den aangenomen dat zulks dit jaar nog het geval zal zijn (de heer Visser zelf acht dit ook niet mogelijk) wenst men niet te be talen. De Haagse kantonrechter mr. G. J. M. van den Dungen besloot dat deze zaak be handeld zal worden dinsdagmorgen 5 no vember om 10 uur. De behandeling van een soortgelijke vordering tegen de Amsterdamse leden van „Renate Leonhardt" is, zoals bekend, door de Amsterdamse kantonrechter uit gesteld tot het einde van dit jaar. De heer Visser was zaterdagmorgen zelf niet ver schenen. Zijn gemachtigde, de heer F. v. d. Zijde, vertelde dat de voorzitter met A- griep te bed ligt. Na de beslissing van de kantonrechter verlieten de veertig leden- goudvissers de zaal. Verontwaardiging Toen de heer Van der Zijde ook de zaal verliet, werd hij op de gang opgewacht door de menigte „Renate Leonhardt"-le- den, die in alle toonaarden hun veront waardiging luchtten over de gang van za ken. Een spervuur van vragen en kritische opmerkingen werd op de vertegenwoordi ger van het bestuur afgevuurd. „Waarom laat de heer Visser ons dagvaarden om contributie te betalen, terwijl het al bij voorbaat vaststaat, dat hij dit geld in 1958 weer zal moeten teruggeven. In de circu laire staat immers, dat hij de geïnde con tributies volgend jaar zal terugbetalen, in dien het goud dit jaar niet geborgen wordt? Geen terugbetaling De heer Van der Zijde ontkende dat zou worden terugbetaald. In de circulare was bedoeld: indien geen poging tot berging zou worden ondernomen, zo zei hij. „Dat staat er niet", riep men in koor, waarop de heer Van der Zijde repliceerde, dat men aan een niet-ondertekende circulaire geen rechten ontlenen kan. Geen geld Overigens zou men toch niet kunnen te rugbetalen, want er is geen geld, aldus de ze bestuursvertegenwoordiger, die desge vraagd hardnekkig ontkende, dat hier van oplichting of zwendel sprake zou kunnen zijn. ADVERTENTIE Voor de zoveelste maal gezakt Dit examen wordt veel eenvoudiger met de automatische koppeling van RENAULT. Meerprijs slechts 275. Bovendien op alle R E N A U L T-producten 6 maanden garantie, zowel onderdelen als arbeidsloon, ongeacht het gelopen aantal KM. Vraagt nadere inlichtingen bij straat" nog een paar afleveringen de tijd geven om op dreef te komen en vaststellen, dat „Plein 8 uur 13" van de uitstekende herkenningsmelodie af boven Hilversums Peil lag, vooral door de bijdragen van Henri Knap (een originele boutade op het weer) en „Retrograd" van Luc Lutz, waar voor Kees Stip een kostelijke tekst leverde. Van het spelletje „Wie doet me wat" zal men moeten afwachten of het na een paar keer nog leuk is. Tom Manders was de laatste voorbijganger. We buigen ons voor de vrijwel algemene appreciatie van Dorus, maar blijven bij onze mening, dat men hem beter kan zien dan horen. Al met al heeft de VARA duidelijk revanchegenomen voor haar noodgedwongen veririss'irig van de zaterdagavond. Zij heeft verlies in winst omgezet. Winst was er ook voor twee gelukkige gokkers in de radiowedstrijd „Klaver vier". Er viel na één keer al tien mille te ver delen. Overigens: we vonden de over het onderwerp opera gestelde vragen bar moeilijk en jegens Greet Koeman ook enigszins onrechtvaardig. Men mag aan een zangeres wel de eis stellen, dat zij goed zingt, niet dat zij weet hoe de schouw burg in Lutjewinkel heet. Daar zorgt haar impresario wel voor. Golfbreker Op uitnodiging van de B.B.C. (Derde pro gramma) zal de zanger en luitspeler Harry van Oss in Engeland enkele Joodse en an dere volksliederen zingen. De opnamen worden gemaakt in Londen op 30 oktober. Op 12 november volgen opnamen van twee programma's voor de Westdeutsche Rund funk in Keulen. Het eerste programma be vat liederen uit West-Indië en Louisiana, het tweede een kerstprogramma, 's Avonds geeft Van Oss dan op uitnodiging van het stadsbestuur van Viersen in Westfalen in het stadhuis een recital. Zoals gebruike lijk begeleidt Harry van Oss op de luit daarbij zijn eigen zang. Sommige leden wezen hem er op, dat in de eerste vergadering destijds was vastge steld, dat er in het geheel geen contributie geheven zou worden. Maar de notulen van die vergadering zijn nooit goedgekeurd, omdat zij niet te lezen waren, antwoordde de heer Van der Zijde. Het opgewonden gesprek duurde geruime tijd voort. Eerst in de gang, toen in een van de wachtka mers van het kantongerecht en tenslotte op straat. Het wachten is nu op de behan deling van deze zaak op 5 november.... Het autoverkeer over de IJmuidense Sluisweg zal, zo vernemen wij, eind ok tober gedurende 10 dagen gestremd zijn. Het ligt in de bedoeling van Rijkswater staat een gedeelte van de baileybrug over de kleine sluis op maandag 21 oktober te verwijderen, daar deze sluis gebruikt moet worden voor het schutten van kleine sche pen, omdat er reparatiewerkzaamheden aan de noorder- en middensluis verricht moeten worden. Op donderdag 31 oktober komt de brug er weer in. In Arnhem moest zaterdagmorgen een vrouwelijke kantoorbediende van een coö peratie f 11.000.storten op het PTT-bij- kantoor in de Hertogstraat. Toen zij om streeks 11 uur het kantoor binnenging, werd haar de tas met het geld ontrukt door een jongeman, die daarna het hazen pad koos. Voorbijgangers probeerden hem te .ach,terhalen, rpaar raakten ?ijn spoor kwijt. Vermoedelijk is hij over de spoor baan bij de Velperweg ontkomen. De minister van Zaken Overzee, mr. Hel ders. is zaterdagavond per vliegtuig op Biak in Nederlands Nieuw-Guinea aangekomen. Hij werd verwelkomd door gouverneur Van Baal, de resident van de Geelvinkbaai, de heer Veldkamp en de commandant Mari tieme Middelen in Nederlands Nieuw-Gui nea, kapitein ter zee Van der Star. Op de laatste rustplaats van de slacht offers van de ramp met de „Neutron" legde mr. Helders, geassisteerd door de drie ge decoreerde papoea-redders bij de vliegramp boeketten chrysanten, die hij had meege nomen uit Aalsmeer. Zondagmiddag gingen minister Helders en gouverneur Van Baal aan boord van het tourneevaartuig „Oranje" om via Seroei en Sarmi naar Hollandia te reizen, waar het gezelschap woensdag wordt verwacht. Op dinsdag 29 oktober zal aan Willem Andriessen, oud-directeur van het Amster dams Conservatorium, ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag (25 oktober) een huldigingsavond in de Bachzaal te Am sterdam worden aangeboden, waarbij een aantal autoriteiten en vele vrienden van de jubilaris aanwezig zullen zijn. Aan het pro gramma zullen een aantal kunstenaars me dewerken alsmede het koor en het orkest van het Amsterdams Conservatorium. De voorzitter van het waterschap „De Regge" heeft verklaard, dat tegen de boe ren, die ter ontwatering van hun lande rijen een dam hebben doorgestoken, een rechtsvervolging zal worden ingesteld. De voorzitter ontkende, dat tussen het waterschap en de cultuurtechnische dienst een prestigekwestie zou bestaan, ten ge volge waarvan de verbetering van de af watering zou zijn vertraagd. Men heeft met de verbetering willen wachten, totdat na een herverkaveling deze definitief kan worden aangepakt. De mening van de voorzitter, dat het water na het doorsteken van de dam niet noemenswaard was gezakt, wordt door de boeren ten stelligste ontkend. De doorge stoken dam is inmiddels op last van „De Regge" hersteld. Aannemers voor de rechter Voor de economische politierechter te Rotterdam stonden vier aannemers terecht, die in mei 1956 te Nieuwe Tonge in strijd met het prijsverordeningsbesluit 1941 zou den hebben gehandeld bij een aanbesteding voor de bouw van een rioolwaterzuive ringsinrichting. De aannemers hadden een afspraak gemaakt ten aanzien van de in schrijvingssom, die elk van hen had inge diend. Deze afspraak had geleid tot het inschrijven met een hoger bedrag dan aan vankelijk was vastgesteld. Degene,.aan wie het werk zou worden gegund, zou een deel van het inschrijvingsbedrag afstaan ter verdeling onder de drie anderen. Deze had den ieder ongeveer 2300 gekregen. De raadsman, mr. Ph. A. van Vliet uit Amsterdam, had als getuige a décharge de chef van de calculatie-afdeling van een der aannemersbedrijven opgeroepen. Deze verklaarde, dat de berekening van de aan nemingssom niet onredelijk was geweest. De officier van Justitie vond de wijze, waarop de prijs is gevormd, niet juist. Hij requireerde tegen een 44-jarige aannemer uit Middelharnis 2000 boete, tegen een 47-jarige aannemer uit Rotterdam en tegen een 70-jarige aannemer uit Sommelsdijk elk 1000 boete en tegen een aannemers firma uit Breda eveneens 1000 boete. Mr. Van Vliet meende, dat de prijzen door zijn cliënten waren afgestemd op het algemeen belang en vroeg vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. De economische politierechter zal later uitspraak doen. Door het wegtrekken van een doek, die het woord „Rispinge" (het Friese woord voor oogst) bedekte, heeft minister-presi dent dr. Drees zaterdagmiddag in Drach ten een gemeentelijk bejaardencentrum, dat die naam draagt, geopend. Het moderne complex bestaat uit een hoofdgebouw met 72 eenpersoons- en negen tweepersoons kamers, waaromheen 94 flatwoninkjes zijn gegroepeerd. Dr. Drees noemde het verheugend dat, dank zij de moderne inzichten op dit ge bied, in toenemende mate rekening wordt gehouden met het feit, dat de bejaarde mens niet alleen een voorwerp van zorg behoeft te zijn, maar juist ook mogelijk- hedèn moet blijven houden om na de be roepsleeftijd nog zinvol bezig te kunnen zijn. De wijze tenslotte, waarop bij de tot standkoming van „Rispinge" door de ge meentelijke en rijksoverheid en de parti culiere sector in grote harmonie werd sa mengewerkt, achtte dr. Drees van princi piële betekenis, die ook op ander terrein het Nederlandse volk ten voorbeeld kan strekken. y j/ De ouders van Primmetje zorgden goed voor hem. Hij werd één jaar, twee jaar, drie jaarmaar het gekke was, dat hij neg altijd maar even klein bleef. Hij liep al spoedig als kievit en hij was helemaal niet dom. Met zijn broertje Wamme kon hij goed opschieten; die twee speelden altijd met elkaar. Tjonge, wat was 't een raar gezicht, als je die kruimel van 'n Primmetje naast zijn vader zag staan... hij reikte nog niet half tot diens knieën! 2-3 Ncd. Herv. Kerk Beroepen te Katwijk aan Zee (vac. P. P. J. Monster) (toez.) T. Poot te Haaften, die bedankte voor Veenendaal (5de pred.pl.) (toez.). Geref. Kerken Bedankt voor Diever C. W. de Vries te Lollum. ADVERTENTIE In Naarden heeft zaterdagmiddag de of ficiële onthulling plaats gehad van een standbeeld van de zeventiende-eeuwse Tsjechische pedagoog Johan Amos Come nius, die een deel van zijn leven in Neder land woonde en wiens gebeente weid te ruggevonden in de voormalige Waalse kerk te Naarden. Bij deze onthulling werd on der anderen gesproken door de Tsjechische vic^-minister van Onderwijs en Cultuur, de heer B. Muscha. Hij besloot e?n toe spraak met te zeggen: „Wij zijn er trots op met de oprichting van dit monument een reeds voor de eerste wereldoorlog aan Tsjechoslowakije gedane belofte thans te zien vervuld. Een prachtig monument ge wijd aan de nagedachtenis van een door onze volken zo geliefd man en tevens een symbool van de bekrachtiging en voort zetting der onderlinge voor onze beide volken gunstige betrekkingen". De Tsje chische beeldhouwer Vincenc Makovski was bij de onthulling van zijn werkstuk aanwezig. In „Erbij" van afgelopen zaterdag pu bliceerden wij naar aanleiding van deze plechtigheid een uitvoerig artikel over Co menius. Valse aangifte. Tegen een 61-jarige rechtskundig adviseur uit Utrecht is vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en f 4000 boete geëist, omdat hij in 1953 f 5000 en in 1954 f 10.000 van zijn inkomen voor de belasting verzwegen had. Dit was aan het licht gekomen door een anonieme brief, die de belastingdienst ontvangen had. Gasvergiftiging. In IJsselstein is het 13-jarige meisje R. Aelbers door gasver giftiging om het leven gekomen. Waar schijnlijk heeft zij de gaskraan open ge stoten en per ongeluk open laten staan, waardoor zij, door gas bedwelmd, bewus teloos geraakte. In deze toestand werd zij in de keuken gevonden. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. V. 29. Met een zaklantaarn verlicht zij de binnenkant van de brandkast en haalt er een envelop uit, die in de rechter-bovenhoek een klein rood vlekje heeft. Deze moet u hebben. Prachtig. Ik steek de envelop bij me en vraag plotseling aan het blonde meisje, dat in de schouwburg in gezelschap van Lelong was: Heeft Smith u geen instructies voor mij meegegeven? Natuurlijk. U moet vanmorgen om vijf uur op de Place de la Concorde zijn. Tegenover de ambassade. Ik kan hem in ieder geval gelukwensen met zijn organisatie. In die Renault zat zeker een van onze col lega's? Precies, mister Morgan. Wij moeten het spelletje met de Russen meespelen. Smith was bijzonder blij met uw bericht. Het enige ellendige is dat Pola dood is. Ze hebben haar als een beest afgemaakt. Ik weet 't. Nu is 't beter dat u de villa verlaat. Miss Morelli wacht op u in de auto. Geef haar de envelop en als 't mo gelijk is, probeermaar wat praat ik, u kent uw op dracht beter dan ik. Smith geeft u carte blanche. Doc de brandkast dicht. Zij doet het licht uit en langzaam sluit ik de deur. Pas op, een man van de veiligheidspolitie is in d tuin. Als hij vervelend is, ruimt u hem uit de weg. Waarom? Ruim hem uit de weg, een bevel van Smith. All right. Ik laat de blonde vrouw in de kamer achter en loop via de keuken de villa uit. Ik ben nu werkelijk onder steboven. Smith was wel van alles op de hoogte! Dat is pas goed werk! In de tuin zie ik het silhouet van een man. Ik ben er bij. Hij heeft me uit het raam zien sprin gen. Hij richt een zaklantaarn op mij en luid hoor ik hem zeggen: Handen omhoogverroer je niet! Verblind door het licht, weet ik niet wat ik moet doen en blijf doodstil staan. Draai je omhoger die handen! Ik gehoorzaam en op datzelfde ogenblik hoor ik een schot vallen, Het moet een revolver met een geluid demper zijn geweest. Het schot moet wel doel getroffen hebben, want de ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) zaklantaarn is op de grond gevallen en ik sta weer in het donker. Deze moord kan alleen maar gepleegd zijn door het blonde meisje. Plotseling hoor ik een ruit rinkelen. Het staat me helemaal niet aan, maar dan ook hele maal niet. Ik aarzel even, loop dan naar het lichaam van de politieman. Hij is dood. De lamp schijnt hem recht in het gezicht, dat nog een verraste uitdrukking heeft. Hoe dan ook, ik kan niet langer wachten, loop de tuin door, geholpen door de zaklantaarn van het slachtoffer die ik maar meegenomen heb. In de stille laan staat inderdaad een auto. Uit de verte herken is het witte hoedje van miss Morelli. Nu moet ik werkelijk alles op alles zetten. Ik ben gewa pend en als het nu niet lukt.... Ik móét haar levend terugbrengen en dit is de kans van mijn leven. Op een meter afstand van de auto blijf ik staan. Met mijn lamp schijn ik de auto in en wat ik zie, maakt me woedend. Ik schreeuw het uit Achter het stuur zit een pop. Een pop in een mantel pakje en een wit hoedje op. Ik heb me werkelijk als een idioot gedragen. Als een beginneling! Verdorie! Woedend scheur ik de envelop open, waar niets anders n zit dan een krant van enkele weken geleden. De schoftenoh, de schoften!! Ergens in de buurt start een motor en trekt een auto op. Je hoeft niet te vragen wie dat is: het blonde meisje met de echte documenten. Ik doe het portier van mijn auto open. De pop rolt aan mijn voeten. Aan de hals is een kaartje bevestigd waarop ik lees: „Bemoei je nergens mee. Kom om half twaalf in Pam Pam". Het wordt steeds leuker. Sam Morgan is wel de grootste imbeciel die er in de spionage rond loopt. Ik bal mijn vuisten en maak rechtsomkeert naai de villa. In de tuin ligt de politieman nog in het gras. Ik spring door het raam naar binnen, revolver in de hand. Binnen weer een nieuw schouwspel, dat amper leuker is dan hetgeen ik allemaal heb meegemaakt. Jean-Fransois ligt in zijn bed met een dolk tussen de schouderbladen. Hij baadt in bloed. Hij kan amper een paar minuten dood zijn. Die blonde feeks! Het enige dat ik nog kan doen is de auto van miss Morelli nemen, want de wagen van de inspecteur is weggenomen door de blonde vriendin van Lelong. De schoften! Als er een grote sufferd in dit verhaal voor komt dan ben ik het! EPILOOG De hele nacht heb ik die duivelse miss Morelli lopen vervloeken. Zij heeft zich zo gedragen dat ik haar, mocht ik haar gezien hebben, met genoegen mijn re volver onder de neus had gehouden en de trekker had overgehaald. Alsof er overigens iets te schieten was! De patronen in mijn 7.65 waren losse flodders. De grapjas! Oh, ik moet zeggen, het blonde meisje heeft haar rol uitstekend gespeeld. Dat wachtwoord heeft me volko men om de tuin geleid. En dan te bedenken dat zij me mister Morgan noemde, dat zij de waardeloze envelop heeft geruild voor de goede, dat zij over Smith praatte Maar ik had iets kunnen vermoeden! Twee dingen hadden me achterdochtig moeten maken. In de eerste plaats dat zij me als het ware een bevel gaf de politie man neer te schieten. Geen enkele Amerikaanse spion zou zoiets tegen een collega zeggen, behalve in nood gevallen. En dan die boodschap aan SmithMaar nu begrijp ik alles. Ze hebben die boodschap aan Smith onderschept. Ze hebben een band moeten trek ken tussen mij en Pola Kautner. Twee vliegen in één klap! Men gebruikt Pola als een alibi voor de reis. Het staat zo onschuldig, man en vrouw samen op reis. Ter plaatse wordt zij vermoord. Men maakt haar af, nadat men haar heeft laten praten. Dat het arme kind de dood in de ondergrondse moet vinden, komt de heren maar al te goed uit, want bij een sterk verminkt lichaam ziet men niet dat zij tevoren gemarteld is. Alles was prachtig in elkaar gezet. Die truc met de Renault ook. Kurt en Angela vormen werkelijk een kampioenspaar in intelligentie en koelbloedigheid. Van het begin af ben ik in hun handen nooit anders dan een stommeling geweest Ik heb me als een kwajongen laten behandelen. (Wordt vervolgd) Het afgelopen weekeinde heeft de Velser tunnel weer vele duizenden belangstellen den getrokken met bussen, treinen en parti. culiere auto's. Ook zondagmiddag waren de toegangswegen weer propvol. Doordat er verscheidene kleine ongelukken in de tun nel gebeurden en menige automobilist met pech kwam stil te staan de takelwagens zijn een kleine vijftien keer uitgerukt kreeg de verkeersstroom telkens weer een vertraging, hetgeen tot enig gedrang op de toevoerwegen leidde. Er waren bovendien vijf botsingen in de tunnel, veroorzaakt doordat de betrokkenen niet voldoende afstand bewaarden. Onder meer moest er ook een bus van de NACO met pech worden uitgesleept. De telkabels van Rijkswaterstaat hebben zondag en zaterdag tezamen een 42.500 voertuigen voelen passeren en de autobus sen van de NZH. die voor het eerst om het kwartier reden, hebben menigmaal de be langstelling nog nauwelijks kunnen opvan gen. Haarlem: Aan de academie voor Voort gezet Economisch Onderwijs te Haarlem slaagden voor het eindexamen 195-7 de cursisten: mevrouw M. J. Sypkens-van Weel en de heren H. J. v. Aken, J. Dorjée, R. L. Elzinga, M. A. de Jongh, H. S. Knoop, A. P. J. Piekhaar, M. Scheffers, M. B. Stol, Sj. v. d. Velden en H. Newsum. Met twee kandidaten wordt het examen voortgezet. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaats examen geneeskunde: G. A. de Bruyne, Leider dorp. Bevorderd tot arts: R. W. Radder, Naarden. Aangezien thans bijna alle twaalf nieuwe onderzeebootjagers door de Koninklijke Marine zijn overgenomen, zijn de oorlogs bodems Hr. Ms. „Evertsen" (d 802), Hr. Ms. „Piet Hein" (d 805) en Hr. Ms. „Kortenaer" (d 804), welke tot nog toe dienst delen als „torpedobootjagers" als zodanig uit de sterkte afgevoerd. Deze schepen werden, omdat ze bij de vloot nog goed te gebruiken zijn, op 1 ok tober echter naar de klasse „fregatten" overgebracht. Zij ondergaan een kleine verbouwing en zullen zo spoedig mogelijk als fregat weer in de sterkte van de Ko ninklijke Marine worden opgenomen. Hr. Ms. „Evertsen" die een dergelijke verbou wing en onderhoud reeds heeft ondergaan, wordt op 15 oktober in Den Helder als fregat (805) in dienst gesteld. Hr. Ms. fre gat „Piet Hein" (f 804) en Hr. Ms. fregat „Kortenaer" (f 812) zullen later volgen. MAANDAG 14 OKTOBER Stadsschouwburg: Theater met „De prins en de showgirl", 20 uur. Zang en Vriend schap: De Grotere vVereld met toespraak, 20 uur. Begynhofkapel: Interkerkelijke sa menkomst o.l.v. Jan van Capelleveen. Ver toning van de kleurenfilm „Achter de hori zon", 20 uur, zangdienst van 19.30 uur af. Roxy: „Vuurdoop van een lafaard", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva: „Giant", 14 jaar, 20 uur. Lido: „Zeven zwarte b.h.'s", 18 j.. 19 en 21.15 uur. Studio: „Geordie", alle leeftijden, 19 cn 21.15 uur. Cinema Palace: „Vaders en zonen", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Rit in de nacht", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „De zanger uit Mexi co", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Rem brandt: „Het zondagskind", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. DINSDAG 15 OKTOBER Frans Halsmuseum: Lezing van prof. dr. J. H. Oort voor V.U. over: Radiosterre- kunde, 20 uur. Roxy: „Vuurdoop van een lafaard", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Minerva: „High Society", alle leeftijden, 20.15 uur. Lido: „Zeven zwarte b.h.'s", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: „Geordie", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Vaders en zonen", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Rit in de nacht", 14 jaar, 14.30 en 20 uur. Luxor: „De zanger uit Mexico", alle leeftijden, 14, 19 en 21.15 uur. Rem brandt: „Het zondagskind", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6