PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Derde kwartaal AKU toont geen ongunstige resultaten Verzoek samenstelling commissie over het alcoholvraagstuk .-I DAGRAVIT TOTAAL KWA1W. Weinig weersverandering KAAN's SPORT WOL Herstel uw krachten na de A-griepF ió ket zo J Wereldnieuws Mutaties DINSDAG 15 OKTOBER 1957 2 Plan om tien Liberty's in IJmuiden te leggen Kerkelijk Nieuws Drankweer-comité Noordholland Amerikaans-Zwitsers geschil over aandelen „Interhandel" Aruba wil wèl Nederlandse garantie voor dollarlening met de Nederland kan in Euromarkt niet met commerciële radio en televisie achterblijven f! Nw. Guinea en de Euromarkt De bacon-raad bijeen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland H. B 13 S T E R Ir. ®rs Tr\. Schildersbedrijf (Van onze financiële medewerker ALS MEN DE MEDE DOOR de bestedingsbeperking geremde conjunctuur ontwikkeling van de laatste tijd in aanmerking neemt, vallen de cyfers van de 'AKU over het derde kwartaal van 1957 niet tegen. Het eindresultaat ligt met f 7,2 miljoen weliswaar beneden dat van 1956 (f 8,9 miljoen), maar dit is een gevolg van de hogere belastingen, welke f 4,miljoen vroegen tegen f 2,8 miljoen in het derde kwartaal van 1956 en het lager bedrag, dat aan dividenden en interest van deel nemingen werd ontvangen, namelijk f 4,9 miljoen tegen f 6,1 miljoen, voornamelijk als gevolg van het feit, dat de American Enka, waarvan de AKU een groot bedrag aandelen bezit, over het derde kwartaal geen dividend betaalde, nadat het in het eerste en tweede kwartaal reeds was verlaagd. De eigen bedrijven van de AKU komen met een winst van f 6,1 miljoen uit .tegen f 5,6 miljoen in het derde kwartaal van 1956, f 5,1 miljoen in het tweede kwartaal van 1957 en f 4,9 miljoen in het eerste, zo dat er in de loop van dit jaar van een ge leidelijke toeneming kan worden gespro ken. Dit is te danken aan een grotere om zet (f 58,2 miljoen tegen f 55,4 miljoen) en een hogere winstmarge (10,4 pet tegen 9,2 pet), waaruit blijkt dat de AKU zich van de scherpe inzinking gedurende het eerste kwartaal geleidelijk begint te her stellen. Dat dit in deze tijd mogelijk bleek, ver dient een goede aantekening, maar neemt toch niet weg, dat de resultaten over het gehele jaar 1957 bij die van 1956 ten achter zullen blijven. Want de nettowinst over drje kwartalen bedraagt ditmaal f 13,5 miljoen tegen f 20,5 miljoen in die periode van 1956 en het nadelig verschil van f 7 miljoen zal in het vierde kwartaal zeker niet kunnen worden ingehaald. De vraag of de AKU voor het lopende jaar tot een drastische dividendverlaging zal overgaan, is dus aan de orde. Mogelijk is een handhaving van het dividend (12 pet) wel, want als het vierde kwartaal aan dat van 1956 gelijk blijft, zal de AKU in 1957 nog ongeveer 15 pet op haar aan delenkapitaal verdienen, na aftrek van af- ADVERTENTIE Géén wachttijden van een half uur of nog langer..- in 10 minuten van Haarlem Tn 20 minuten van Amsterdam naar 2 interessante bezienswaardigheden schrijvingen en belastingen. Het hangt er maar. van af of wederom, en zo ja welk deel, van de netto-winst aan de reserve zal worden toegevoegd. Het vorig jaar was dat rond f 11,75 miljoen. Met een lager dividend over 1957 valt dus te rekenen, waarbij kan worden opgemerkt dat het concern nog over een agio-reserve van ongeveer 24 pet beschikt en dus een deel van het dividend belastingvrij in aandelen zou kunnen uitkeren. De gewone aandelen, die in 1955 een hoogste koers van 329 pet en in 1956 van 220 pet bereikten, zijn thans tot 146 ge daald, zodat een dividend van 12 pet een rendement van ongeveer 8,5 pet zou be tekenen. Zeven schepen opgelegd Naar wy vernemen zijn op het ogenblik zeven buitenlandse koopvaardijschepen in Nederlandse havens opgelegd, namelijk drie in Rotterdam, drie in Vlissingen en één in Dordrecht. Een verzoek van buitenlandse zijde om tien liberty-schepen in IJmuiden op te leggen, is van de hand gewezen. Daar de vrachtenmarkt de laatste dagen enige verbetering te zien geeft, is het niet te verwachten, dat het aantal opgelegde schepen op korte termijn belangrijk zal toenemen. Inmiddels heeft het Rotterdamse ge meentebestuur besloten het zeehavengeld voor schepen, die langer dan twee maan den in de haven blijven liggen, aanzienlijk te verhogen om te voorkomen, dat de ha vens van Rotterdam voor het opleggen van schepen worden gebruikt. Aan de ge meenteraad is voorgesteld dit tarief te verhogen van 2l/2 cent tot 12 cent per m» van de bruto-inhoud per maand. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Haarlem (wijlen W. Spliethoff): D. Solinger te Purmerend. Oud-Geref. Gemeenten Bedankt voor Scheveningen: M. A. Mie ras te Krimpen a. d. IJsel. de Velser tunnel de grootste moderne woninginrichting van Nederland WONINGINRICHTING BEVERWIJK Bre«*tr.74-84 - 250 modelkamers Geopend?8-t?30r«U-l6u. Dinsdag8-1)u De Zwitserse professor Guggenheim heeft zaterdag voor het Internationaal Gerechts hof in Den Haag het Zwitserse verzoek toe gelicht, de voorgenomen verkoop van aan delen der „General Aniline en Filmcorpo- ration" door de Amerikaanse regering te verhinderen, in afwachting van de behan deling van het geschil tussen Amerika en Zwitserland over het eigendomsrecht van deze aandelen door het hof. De Amerikaanse regering heeft in 1942 negentig percent van de aandelen van deze maatschappij, die behoort tot de „Interna tionale Maatschappij voor deelneming in industrie en Handel" (Interhandel in be slag genomen als vijandelijk vermogen, doch Zwitserland meent, dat „Interhandel" een zuiver Zwitserse firma is, die in 1940 alle relaties met Duitsland heeft verbroken. Volgens de Amerikaanse regering, die 73 percent van de in beslag genomen aandelen wil verkopen, was het verbreken van de relaties met Duitsland slechts schijn en bleven bijvoorbeeld de technici van. de „General Aniline and Filmcorporation" in het pensioenfonds van de I.G.-Farben. Prof. Guggenheim zei zaterdag bij de spoedbehandeling van het Zwitserse ver zoek, dat Zwitserland alle rechtsmiddelen in Amerika te baat heeft genomen, doch dat de Amex-ikaanse gerechtshoven de Zwitserse aanspraken verworpen hebben. De Amerikaanse vertegenwoordiger zei, dat het hof niet bevoegd is deze kwestie te behandelen. De zaak is volgens hem een zuiver binnenlandse aangelegenheid. Hij verklaarde, dat „Interhandel" bij de behan deling van het geschil voor Amerikaanse gerechtshoven in gebreke gebleven is, be wijsmateriaal te overleggen. Nadat „Inter handel" ruimschoots tijd had gehad om dit te doen, is haar eis verworpen. Inmiddels hebben groepen aandeelhou ders van „Interhandel" een beroep gedaan op het Amerikaanse hoge gerechtshof. De Amerikaanse regering heeft besloten met -ie verkoop der aandelen te wachten tot deze verzoeken behandeld zijn, aldus de Amerikaanse vertegenwoordiger. De Eilandenraad van Aruba heeft met iertien stemmen (van de meerderheids partij Partido Patriotico Arubano) tegen cs (van de Arubaanse Volkspartij en de Jna-partij) de eilandsverordening over een geldlening van zes miljoen dollar goedge- :eurd. Er werden twee door de P.P.A. in gediende moties aangenomen. In de eerste wordt scherpe critiek geoefend op de hou- iing van de Eilandsraad van Curagao, die de Nederlandse garantie voor de lening heeft afgewezep. In de tweede motie wordt het vaste ver trouwen geuit, dat het ontwerp voor de Nederlandse garantie voor de leningen door de Nederlandse Staten-Generaal zal worden goedgekeurd. Het provinciaal Drankweer-comité in Noordholland heeft zich in een brief tot de Provinciale Staten van Noordholland ge wend met verzoek het daarheen te leiden, dat door het provinciaal bestuur een com missie in het leven wordt geroepen voor advies en overleg inzake de aangelegen heden betrekking hebbende op het alcohol vraagstuk, in de ruimste zin, in de provin cie. Volgens het comité wordt bedoeld het samenstellen van een commissie, waarin zitting hebben een vertegenwoordiging van het provinciaal bestuur, van de Volksbond tegen Drankmisbruik, van de consultatie bureaus voor alcoholisme, van het provin- ciaal Drankweercomité en van eventueel andere instanties in Noordholland, wier i werkzaamheden direct of indirect verband j houden met het bestrijden of het voor- komen van de gevolgen van het alcohol- I gebruik. I Het provinciaal Drankweer-comité in I Noordholland is het overkoepelend orgaan van de provinciale instanties van de lan- delijke drankbestrijdersverenigingen en vertegenwoordigt zowel de rooms-katho- lieke als de protestant-christelijke als de algemene verenigingen op het gebied der j drankbestrijding. j Het alcoholvraagstuk heeft zoveel kan- ten, dat het benaderen van een volledige i beschouwing van de oorzaken en gevolgen alleen mogelijk is door een zorgvuldige samenwerking van alle instanties, die direct of indirect bij het bestrijden of voor komen van. de gevolgen van alcoholgebruik betrokken zijn, aldus deelt het comité in de memorie van toelichting op het verzoek mee. Aangenomen mag worden dat het alco holisme, als maatschappelijk verschijnsel, in nieuwe vormen optreedt. De indruk, die hierdoor bij sommige personen en instan ties gewekt is, dat met het terugwijken van bepaalde vormen van drinkgewoonten ook het alcoholisme zijn kwaadaardig ka rakter heeft verloren, berust volgens het comité op gezichtsbedrog. De noodzaak bestaat om op ruime schaal voorlichting te geven over het alcoholisme als maatschappelijk verschijnsel en het alcoholisme als ziekte, over de mogelijk heden welke bestaan om het alcoholgevaar te voorkomen en om het daar, waar het reeds aanwezig is, te bestrijden en welke wegen er bestaan om de directe en indi recte slachtoffers van het alcoholisme, in beide betekenissen, hulp te bieden. Het ADVERTENTIE voor schooltruien, zo sterk als staaldraad. 100 gram ƒ1.98 DE WOLBAAL Gen. Cronjéstraat 129 - Haarlem - Tel. 53331 provinciaal Drankweer-comité en de daar bij aangesloten organisaties zijn niet bij machte om alle werkzaamheden, verbonden aan deze noodzakelijke voorlichting, te verzorgen. Onder deze onmacht is ook te rekenen het niet verkrijgen van een entree bij de gemeentebesturen, politie-autoritei- ten enz. Een provinciale commissie van advies en overleg inzake de aangelegenheden, be trekking hebbende op het alcoholvraag stuk, kan als onderdeel van de provinciale zorg voor de volksgezondheid belangrijk werk verrichten. In zo'n commissie kan alle arbeid, die geschiedt op het gebied der drankbestrijding, met uitzondering van de propaganda voor het lid worden van of aansluiten bij een vereniging voor de drankbestrijding, worden gecoördineerd en kan terzake contact worden verkregen met de burgerlijke overheid en de organen van volksgezondheid en maatschappelijk werk. In Gelderland is bij besluit van Gedepu teerde Staten van 20 juni 1956 een com missie van advies en overleg inzake de drankbestrijding in de provincie Gelder land ingesteld. Deze commissie adviseert het provinciaal bestuur in alle zaken, de drankbestrijding betreffende, en ontwik kelt zelf ook initiatieven op dit gebied. ADVERTENTIE Dagravit Totaal 15 is de énige dragee, die 12 vitaminen plus de drie onmisbare mineralen - kalk, fosfor en ijzer - bevat. Daardoor Dagravit Totaal 15 de enige volledige aanvul ling van het dagelijkse voedsel. Voor uw hele gezin De Vereniging Nederlands Fabrikaat heeft tijdens een vergadering te Utrecht haar bestaansredenen in de Euromarkt besproken. Nadat de heren ir. E. A. Plate, W. Bruynzeel, dr. G. van der Wal, drs. D. Roemers en mevrouw B. Kortekaas-Den Haan prae-adviezen hadden uitgebracht, kwam de vergadering tot de conclusie dat de V.N.F. ook in de Euromarkt belangrijk werk zal kunnen blijven verrichten. Mr. Milius las het prae-advies van de door ziekte verhinderde dr. Van pier Wal voor. In diens prae-advies kwam de vol gende opmerkelijke passage voor: „Wil het Nederlandse produkt op voet van gelijk heid de concurrrentie in de Euromarkt kun nen aangaan, dan zullen in ons land'wegen gevonden moeten worden, waardoor ook alle communicatiemiddelen, die in de vijf andere landen worden aangewend, even eens vanuit Nederland kunnen worden ge bruikt. Het gaat niet aan, dat straks via radio en televisie de Nederlandse grenzen worden overstroomd met industrieel nieuws uit de rest der Euromarkt, zonder dat daarop via de Nedex-landse radio en televisie een industrieel en commercieel antwoord en tegenbeeld kan worden ge geven". ADVERTENTIE „Gioas". Het Brabants Kamerkoor zal de eerste uitvoering in de geschiedenis geven van het oratorium „Gioas" (Joas) van Johann Christian Bach op dinsdag 29 oktober in de Casino-schouwburg in Den Bosch. Dit oratorium werd aan de hand van de tot nu toe bekende manuscripten door Frans van Emelsvoort, dirigent van het koor, opnieuw in partituur gebracht. Het weer wordt in West-Europa beheerst door een hogedrukgebied, dat zich maan dag juist boven ons land ontwikkelde. Maandagavond vormde zich vooral in het midden en zuiden van het land weer een dichte mist, die dinsdagmorgen tot bene den de grote rivieren was teruggedrongen. Elders in het land kwamen opklaringen voor. Op de oceaan bevindt zich een die pe depressie tusen Groenland en IJsland. Randstoringen koersen eerst in een snel tempo over de oceaan, maar voor de Ierse kust wordt de beweging vertraagd. Een van de storingen zal moreen over de Noordzee trekken waardoor de wind iets gaat toenemen, voornamelijk langs de Waddenkust. De kans op mist wordt daardoor kleiner. Morgen overdag komen enkele opklaringen voor en blijft het overwegend droog. In het temperatuur- verloop komt weinig verandering. Woensdag 16 oktober Zon op 7.08 uur, onder 17.47 uur. Maan op 23.36 uur, onder 14.06 uur. Maanstanden 16 okt. 14.44 uur laatste kwartier. 23 okt. 05.43 uur nieuwe maan. 30 okt. 11.48 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 16 oktober Hoog water: 8.13 en 20.37 uur. Laag water: 3.35 en 15.55 uur. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland: heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur Stockholm onbewolkt w i c •o'- wnw a S 2 12 Oslo zwaar bew. windst. 13 Kopenhagen zwaar bew. w 12 Aberdeen onbewolkt z 14 Londen mist o 20 Amsterdam geheel bew. ozo 17 Luxemburg geheel bew. ono 10 Parijs mist ono 24 Bordeaux mist ono 24 Grenoble zwaar bew. z 22 Nice licht bew. zzo 22 Berlijn motregen no 13 Frankfort zwaar bew. ono 12 München motregen ono 12 Zürich geheel bew. nno 14 Genève motregen no 17 Locarno geheel bew. o 21 Wenen geheel bew. nw 15 Innsbruck geheel bew. windst. 21 Rome onbewolkt windst. 26 Ajaccio Mallorca licht bew. o 22 zwaar bew. o 25 Den Helder mist ozo 12 Ypenburg dichte mist o 7 Vlissingen dichte mist o 7 Eelde mist ozo 11 Twente geheel bew. ozo 10 De Bilt geheel bew. o 9 Eindhoven dichte mist o 7 Vlv. Z.-Limb. dichte mist ono 6 w 5c 25 O 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0,1 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 20. Sidderend over al zijn leden en druip-wennen en dat valt een beginneling altijd nat stond Panda nog te bekomen van de moeilijk". De brandmeester duidde op het schrik. „D-dat w-was op h-het kantje af, brandmeester", stamelde hij, „u moet in het vervolg echt niet meer zo vergeetach tig zijn". „Kom, kom, een brandweerman moet tegen een stootje kunnen", meende zijn leermeester, die nu een onbegrijpelijk uitziend apparaat-op-wieltjes voor zich uit duwde. „Je moet nog aan de hoogte ingewikkelde toestel. „Hiermee gaat het veel beter", voorspelde hij opgewekt, „klim er maar eens opwe gaan nu weer een stapje verder met je opleiding". „Nog v- verder?", dacht Panda verschrikt, „ik hoop, dat de brandmeester niet té ver gaat". Die stond intussen aan de vreemde machine te morrelen en greep toen vastberaden naar een hefboom. „Dit", sprak hij, De Indonesische afgevaardigde Zairin Zain heeft in een V.N.-commissie gepro testeerd tegen opneming van westelijk Nieuw-Guinea in de Europese Gemeen schappelijke markt. Hij zei er niet zeker van te zijn, dat de Europese markt geen nadelige invloed op de landen buiten het marktgebied zou hebben. Bovendien was westelijk Nieuw-Guinea „omstreden ge bied". De Nederlandse vertegenwoordiger Ban nier zei, dat Nederlands Nieuw-Guinea een deel van Nederland was. Als dit ge bied buiten de Euromarkt bleef, zou het verstoken zijn van de voordelen die zou den voortvloeien uit het door de leden van de Euromarkt ingestelde ontwikke lingsfonds ten bedrage van 600 miljoen In Den Haag is de eerste bijeenkomst van de onlangs opgerichte internationale baconraad gehouden. Aan deze bijeen komst werd deelgenomen door vertegen woordigers van de fokkers en de verwer kende industrieën in Denemarken, Neder land en Engeland. Men sprak over de om vang van de slacht van varkens in de drie landen en over de verwachte aanvoer van bacon op de Engelse markt. Ballastmy. op Curacao De n.v. Amsterdamsche Ballast Maatschappij te Amsterdam heeft op Curasao opgericht een vennootschap genaamd n.v. Amsterdamsche Bal last Maatschappij II. In het kapitaal van 30.000 wordt deelgenomen door de n.v. Amsterdamsche Ballast Maatschappij te Amsterdam voor 29 aan delen en door directeur De Vilder voor 1 aan deel. Thans heeft de A'damsche Ballast in het westelijk halfrond een steunpunt voor de aldaar, onder andere in Venezuela, ontwikkelde activi teiten. Ministerraad der O.E.E.S. Aan de bijeenkomst van de ministerraad van de Organisatie voor Europese Economische Sa menwerking (O.E.E.S.), welke op 16, 17 en 18 oktober in Parijs zal worden gehouden, zal van Nederlandse zijde worden deelgenomen door de ministers Luns, Zijlstra en Mansholt en door de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken drs. E. H. van der Beugel. De ministerraad zal het vraagstuk van de instelling van een Westeuro- pees vrij handelsgebied behandelen. E.M.I. ontevreden De n.v. Eloctrotechnische Mechanische Indu strie (E.M.I.) te Utrecht deelt mee dat, in te genstelling tot de verwachtingen, met een te ruggang van de omzet rekening moet worden gehouden. Het bedrijfsresultaat over het iaar 1957 zal dan ook. naar verwachting, teleurstel lend zijn, zodat, maatregelen tot verbetering van de bedrijfsresultaten worden genomen. De Russische vlasdumping De Russische concurrentie op de vlasmarkt wordt steeds sterker met als gevolg dat de ex portmogelijkheden van het Nederlandse produkt ernstig gevaar lopen. Het grote kwantum en de lage prijs van het Russische vlas maken dat de Schotse en Ierse spinners, de voornaamste af nemers van Nederlands en Belgisch vlaslint, thans reeds voor 55 pet. aan Russisch vlas im- Dorteren. ADVERTENTIE J. J. Hamelinkstraat 26II Tel. 14519 Oudste. President Eisenhower is gisteren 67 jaar geworden. De gezondheidstoe stand van de president is kennelijk goed. Hij heeft een volledig werkpro gram en blijft een trouw bezoeker van de golfbaan. Aan het eind van zijn lopende ambtstermijn zal hij de oudste man zijn die ooit de leiding in het "Witte Huis heeft gehad. Schone schijn. Drieëntwintig personen onder wie zich enkele adellijke perso nen bevinden, staan te Rome terecht wegens het verkopen of bezitten van verdovende middelen. Verwacht wordt dat dit proces een beeld zal geven van Rome's hoge society-kringen, vol schone schijn, die verwording moet verbergen Een der verdachten is de 42-jarige Max Mugnani, die de-minister van Buiten landse Zaken van Japan, Matsoeoka aan de vooravond van diens bezoek aan Mussolini voor de grap een verdovend middel liet gebruiken, waardoor de minister „zijn gezicht verloor" en Mug nani naar de Adriatische zeehaven Bah werd verbannen. Dading. De nagelaten betrekkingen van wijlen prinses Cecilie van Pruisen ener zijds en haar cl&uffeur Otto Groha anderzijds zijn een dading aangegaan waarbij Groha de 63.000 mark die hij gekregen heeft voor de Romanov-sma- ragd hem gegeven door de prinses mag behouden en nog 60.000 mark in contanten krijgt in ruil voor de andere sieraden, die de prinses hem na liet. De Hohenzollerns betwistten het testament, dat Cecilie vlak voor haar dood ten gunste van Groha had opge steld, zeggende dat de prinses toen geestelijk gestoord was. De rechtbank had in die zin vonnis gewezen. Verboden. De Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken heeft het Hon gaarse blad „Ut Es Cel", dat te Salz burg verscheen, verboden vanwege bij dragen daarin die „anti-democratisch en anti-semitisch" geacht worden In mei werd het blad in de kampen van Hongaarse vluchtelingen verboden. De Hongaarse regering heeft onlangs bij de Oostenrijkse geprotesteerd tegen het verschijnen van Hongaarse emigranten bladen. Wrak. Bij het lichtschip Laesoe in 't Kat tegat is het wrak van een Duitse onder zeeboot uit de tweede wereldoorlog ontdekt. De U-boot, die duizend ton meet, werd tijdens de ooi-log door Brit se bombardementsvliegtuigen tot zin ken gebracht. Aangenomen werd dat op zes na, alle bemanningsleden zijn omgekomen. Jeugd. Maandag is de honderdduizendste Oostduitse vluchteling van dit jaar in West-Berlijn geregistreerd. Volgens of ficiële gegevens vluchtten er sinds 1 januari 17.000 vrouwen boven 25 jaar, 25.000 mhnnen boven 25 jaar, en 58.000 kinderen en jongeren beneden de 25 jaar. Perfect. Een Amerikaanse radar-waar nemer is er in geslaagd een straalvlieg tuig, waarvan de piloot een hartaanval kreeg, perfect aan de grond te zetten op een luchtbasis in Japan. Hij nam de stuurknuppel over en kreeg via de radio instructies uit een ander toestel. Zijn piloot is later in het ziekenhuis over leden. Ongeluk. Negen personen zijn om het leven gekomen en twintig werden ge wond toen een zware vrachtauto, waar van de remmen niet functioneerden op een menigte inreed, die te Tortorici, in de omgeving van Palermo (Sicilië) op het dorpsplein naar een openlucht filmvoorstelling keek. Van de gewon den verkeren enkelen in levensgevaar, Bezegeld. De Italiaanse president Gron- chi heeft de Euromarkt- en Euratoom- verdragen getekend. Italië is het derde van de zes landen van „Klein Europa", dat de ratificatie-procedure heeft vol tooid. Men verwacht dat de drie Bene- luxlanden de verdragen omstreeks Kerstmis zullen ratificeren. Eerzame burgers. De Bonnse „Abend- post" meldt uit Cairo dat enkele voor malige vooraanstaande nazi's als Mo hammedaanse burgers in Egypte wonen. Fritz Rössler, voormalig nazi-leider in Saksen, die na de oorlog als „Franz Richter" in de Bondsdag zat, is te Cairo als „Achmed Fritz Roessler" lid der „Mohammedaanse Broederschap". De gewezen nazi-propagandist Johannes von Lehr is „professor dr. Omar Amin von Lehr" gewonden. Prinselijk. Prinses Gracia Patricia van Monaco zal met Kerstmis een oproep over de radio tot de wereld doen om de vluchtelingenkamoen te laten verdwij nen en de vluchtelingen te laten opgaan in de bevolking '"an het land waarheen zij zijn gevlucht. De oproep staat onder auspiciën van de UNO. Een commissie van vijf Amerikanen zal de kampen in zes Europese landen bezoeken om te zien op welke wijze voor het kwart miljoen vluchtelingen sneller mogelijk heden geschapen kunnen worden ergens een nieuw leven te beginnen. „is een door mij zelf verbeterde Magirusladder. Zeer vernuftig Men kan met dit apparaat in zeer korte tijd een grote hoogte bereiken. Dat zul je wel be merken". Meteen drukte hij de hefboom' van Lamarck een bastaard is, die zich op IN 1887 vond prof. Hugo de Vries in Hil versum op een veld verwilderde exempla ren van de grote Teunisbloem (Oenothera Lamarckiana) twee afwijkende typen, waarvan één (O. L. laevifolia) geheel glad de bladeren bezat, terwijl bij de moeder soort de bladeren een hobbelig oppervlak hebben. Het andere afwijken- de type bezat een korte stijl en werd dienovereenkomstig O. L. brevisrylis genoemd Deze nieuwe typen in het veld vol „normale" Teunis bloemen gaf aanleiding tot de opvatting dat onder de nako- V melingen van de Teunisbloem nieuwe vormen verschenen waren zonder aanwijsbare oorzaak en waarschijnlijk ook zonder voordeel van de plant, want deze geringe afwijkingen konden geen levens- technische betekenis hebben, althans niet voor zover mensen dat konden bezien. Met deze Teunisbloemen is vervolgens in de proeftuin van de Amsterdamse Horlus verder geëxperimenteerd en in de loop der jaren kioamen nog verscheidene andere nieuwe typen voor de dag, op grond waar van Hugo de Vries in 1901 zijn grote werk over de mutatietheorie publiceerde. Velen menen thans, dat de Teunisbloem naar beneden. Als een klein stipje zoefde de arme Panda door de lucht. „Alle sala manders! Je gaat te ver", riep de brand meester berispend. „Je moet niet hoger gaan, dan de ladder reikt". een zeer ingewikkelde wijze splitst, maar de mutatietheorie, die de sprongsgewijze verandering der soorten inhoudt, staat of valt geenszins met de Teunisbloem, want sprongsgewijze veranderingen zijn ook bij sommige andere planten en ook bij dieren vastgesteld. Uit eigen ervaring kon De Vries destijds de Chrysanthemum segelum en de Limaria vulgaris noemen, maar lang te voren was aan de Engelse Kanaalkust al ontdekt, dat naast twee verwilderde grassoorten een derde was verschenen, welk verschijnsel niet uil kruising van de twee reeds aanwezige gras soorten te verklaren bleek. Bij de Bananenvlieg zijn de mutaties het best te volgen. Deze in het wild levende vlieg heeft een grijs lijf en lange vleugels en u kunt er zeker van zijn, dat deze vliegen, wanneer zij generaties na generaties in het laboratorium worden gekweekt, plotseling een zonderlinge nakomeling krijgen met bijvoorbeeld ongewoon korte vleugels en een bijna zwart achterlijf. Dit kleine diertje is het klassieke voorbeeld van sprongsgewijze veranderingen en heeft de biologen grote* diensten bewezen bij het speuren naar de wetten der genetica, dat is de tak van wetenschap die zich bezig houdt met het voortbestaan en de veran dering van eigenschappen die van ouders op nakomelingen overgaan. Deze weten schap staat eigenlijk nog pas in de kinder schoenen, maar desondanks zijn er resul taten bekend die de moeite van het vertél len zeker waard zijn. Daarover een volgende keer. H PétiJlon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2