CORRUPTIE, DIEFSTAL EN ZWARTE BEDREIGEN POLENS ECONOMIE EN HANDEL MORAAL KLINGDECOR N.V. DE KOUTWERF Bevan verwacht dat Rusland handelbaarder zal worden Haagse burgemeester laakt „koude oorlog op wielen" Vijftig jaar geleden NOG IS POLEN NIET VERLOREN.... (3) Teleerstelleitid <=Prcicitótoel „Tegen wegpiraten moet met drastische gestrengheid worden opgetreden KOU. GRIEP 3 .Bijverdienen POOLS 3 HUISHOUDBOEKJE ft Steen bij dr. Drees door de ruiten Uit Haarlems Dagblad van 15 oktober 1907 DINSDAG 15 OKTOBER 1957 De minister-president, dr. Drees, geeft gemeenlijk blijk van een op behoorlijk oeil staand rechtsbewustzijn. Helaas ech ter is in dit opzicht zijn beantwoording van de door het Tweede Kamerlid mr. Vrolijk schriftelijk gestelde vraag naar aanleiding van de door de ministerraad ge troffen maatregelen tegen de parlemen taire redacteur van de Volkskrant wegens rol die deze gespeeld zou hebben bij het voortijdig openbaar maken van gege vens uit de Troonrede en/of de Miljoenen nota 1957 in meer dan een opzicht beneden de maat gebleven. In de eerste plaats al omdat de minister-president in zijn ant woord af blijkt te gaan op de schijn, zon der dat voldoende pogingen zijn aange wend om de werkelijke feiten aan het licht te brengen. Wij denken hier aan het feit, dat is nagelaten om door een onpartijdige instantie, zoals de tuchtraad van de Fede ratie van Nederlandse Journalisten, te la ten onderzoeken en daarop eventueel ook te „berechten" wat er in werkelijkheid was gebeurd. De minister-president voert voor het feit, dat de tuchtraad buiten deze hele aange legenheid is gehouden, argumenten aan, die alleen maar zwak te noemen zijn. Zo wijst hij erop dat genoemd college slechts „een verenigingsorgaan" is en dat men zich aan berechting door de tuchtraad kan onttrekken door te bedanken als lid van een der journalistenverenigingen bij de Federatie van Nederlandse Journalisten aangesloten. In het onderhavige geval doet die opmerking werkelijk niets ter zake. Immers, de journalist waarom het gaat en ook zijn hoofdredacteur zijn leden van zulk een vereniging, terwijl bovendien de Volkskrant zelf juist heeft voorgesteld om de zaak aan de tuchtraad voor te leggen. Er is echter nog meer. Minister Drees merkt op, dat het kabinet zich toch moei lijk kan laten binden door een beslissing van een orgaan, dat slechts het karakter van een verenigingsorgaan heeft. Niemand verlangt echter tot dusver, dat het kabi net zich daardoor zou laten binden, maar wel, dat het van bestaan van dat college gebruik zou maken om onpartijdig uitge maakt te krijgen wat er eigenlijk ge beurd is. Er rijzen overigens nog verschillende andere vragen wat betreft de rechtvaardig heid en billijkheid die in dit geval in het gedrang zijn gekomen. Indien men er van uit gaat dat, ook wanneer iemand op ove rigens volkomen oirbare wijze in een ar tikel kenbaar maakt wat de Troonrede straks naar alle waarschijnlijkheid zal be vatten, zulk een publikatie minder gewenst is, dan zijn er toch nog wel enige punten, die in dat verband nader de aandacht ver dienen. Bij aanvaarding van een dergelijke stel regel omtrent journalistiek fatsoen valt er toch nog te bedenken ten eerste: wié even tueel voor een dergelijke publikatie uit eindelijk aansprakelijk is en ten tweede: wat voor een soort maatregel er eventueel zou getroffen kunnen worden wanneer zulk een publikatie is geschied. Met betrekking tot het eerste volstaan wij er mee, op te merken dat uit het antwoord van de mi nister-president duidelijk blijkt, dat noch hij noch zijn adviseurs zich ook maar in de verste verte rekenschap hebben ge geven van de verantwoordelijkheid, die op de hoofdredacteur rust. En wat het an dere punt betreft: als men met een be paalde publikatie beneden de maat ge bleven is wat het journalistiek fatsoen aan gaat, dan is het toch nog altijd van belang hoe die publikatie tot stand is gekomen. Is zij op een wijze tot stand gekomen die bepaald niet door de beugel kan bij voorbeeld doordat men geschonken ver trouwen heeft geschonden dan ligt het voor de hand dat er een strenge maat regel wordt getroffen tegen degene, die voor zulk een publikatie aansprakelijk is. Indien er echter overigens niets onoir- baars is gebeurd, dan heeft men toch te bedenken dat er ook in het treffen van maatregelen na iets dergelijks nuances in acht genomen moeten worden. Het is vol doende er de aandacht op te vestigen dat zulks ook bij de journalistieke tuchtrecht spraak tot de voorschriften behoort. Dat eist een behoorlijke berechting. Van dit laatste is in geen enkel opzicht in het onderhavige geval sprake geweest en van daar dat wij niet alleen de antwoorden van minister Drees be-ieden de maat ach ten, maar ook het standpunt dat aan die beantwoording ten grondslag ligt. Het is bepaald teleurstellend, dat in een rechts staat, die Nederland wil zijn, op deze wijze door de minister-president en tenslotte door zijn ambtgenoten (immers de uitge vaardigde maatregel is genomen door de ministerraad) te werk is gegaan. ADVERTENTIE De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500-11932 (Van onze reisredacteur) LODZ, oktober De regendie wel eeuwig over de „rode" textiel stad Lodz (de Polen zeggen „Woedzj") lijkt te vallen, slaat de vette damp neer, die uit de honderden fabrieksschoorstenen walmt en verft er de norse, ouderwetse huizen vuil-zwart mee. Lodz is even vochtig somber als de Britse textielsteden in Lancashire. Zelfs de Malinova- zaal in het Grand Hotel, waar vroeger textiel-magnaten handenvol zloty's in de vleugel gooiden, omdat dat zo'n aardig geluid gaf, lijkt op de Victoriaanse eetzaal van een Brits hotel, waar fabrikanten met relaties de gebraden washandjes eten, die het menu als „steak" aan prijst. De weefgetouwen in Lodz' dozijnen textielfabrieken zijn trou wens ook Brits. Alleen stammen zij uit 1900 of daaromtrent. En dat hebben zij gemeen met een aantal van de omstandigheden, waaronder de arbeiders in Lodz moeten leven en werken. Wie de ontevreden heid. der Poolse arbeiders op haar hoogtepunt wil zien, vindt haar in Lodz. Zij kankeren, op lonen en prijzen en op hun lekkende, kille fabrieksgebouwen, persen zich woedend in de overvolle, krakende trams of hangen in een tros aan de balkons. Zij staren moe en ver bitterd. naar de glanzende nieuwe auto's van speculanten, buitenlan ders of regeringsfunctionarissen. En toch is er in het „rode" Lodz, waar vóór de oorlog iedere van de vele stakingen op de sympathie van de bevolking kon rekenen, in het afgelopen jaar, sinds Gomoelka het stakingsrecht weder invoerde, maar een staking geweest, namelijk van het vrouwelijk trampersoneel, dat verhoging eiste van het maand loon, dat slechts 900 zloty bedroeg. Van meer betekenis nog: hoewel iedere Pool dagelijks aan den lijve voelt, dat men van 900 zloty niet leven kanwas voor het eerst in Lodz' revolutionaire geschiedenis het merendeel der bevolking niet solidair met de staaksters. Voor Gomoelka is dit één van de voor naamste winstpunten op de jaarbalans van de Poolse oktober geweest. Lodz im mers symboliseert de misère, waarin de Poolse arbeider nog leeft. De textielarbei ders behoren tot de slechtst betaalden en statistieken spreken er duidelijke taal: in 1948 waren er 15.228 t.b.c.-gevallen, in 1952 steeg dat cijfer tot 20.800, in 1956 tot 30.805. In 1935 waren er 205 scholen met 1851 lokalen voor 84.000 leerlingen, thans zijn er 109 scholen met 1203 lokalen voor 79.000 scholieren, hoewel de bevolking ge lijk bleef en Lodz in de oorlog niet werd verwoest. Lodz is derhalve ook het aan valsfront van Gomoelka's „stalinistische tegenstanders" in de partij, die iedere methodistische zwijnerij uit het leerboek der agitatie tegen Gomoelka aanwenden, van aanwakkering van anti-semitisme tot misbruik van. de nieuwe vrijheden om aan te tonen, hoe gevaarlijk die vrijheden wel zijn. De naam Lodz zal in komende pe riode meer dan eens „in het nieuws" zijn. Men hoeft overigens niet speciaal naar Lodz te gaan, om te zien hoe moeilijk de Poolse arbeider, in feite iedere Poolse ste deling, het heeft. Bijgaand staatje over het Poolse huisoudboekje geeft duidelijk aan, dat men van zijn loon niet leven kan. Het beantwoordt echter niet de vraag, waar men dan wel van leven kan, dat antwoord ligt in het schemerduister van illegale bij verdiensten, waaraan welhaast iedere Pool zich schuldig moet maken om de eindjes enigszins aan elkaar te knopen. Men kan weliswaar niet zeggen, dat er werkelijk honger wordt geleden, want eten is niet al te duur. De meeste Polen spenderen er trouwens driekwart van hun inkomen aan onder het motto „Wat je binnen hebt, kunnen ze je niet meer af nemen". Maar kleding, meubilair, een fiets, een radio, dingen die het leven wat minder grijs kunnen maken, zijn van een salaris onbetaalbaar. Daarom moet iedere Pool, arbeider of hoge ambtenaar, militair of politieman, huisvrouw of student, bijverdienen. Die bijverdiensten worden geput uit een on- schuldig bijbaantje, zwarte handel of nog zwarter corruptie en vooral uit diefstal van staatsgoed of staatstijd. Dit dichte netwerk van illegale transacties heeft een verlammende invloed op de Poolse econo mie, het verslapt ook de morele instelling van burger tegenover staat in een mate die onvoorstelbaar zou zijn voor een democratisch land. Overdreven? Ik zal een aantal voorbeelden geven uit eigen ervaring en uit gegevens, die onze cor respondent in Wenen op zijn uitkijkpost voor de volksdemocratieën heeft ver zameld. Een groep ambtenaren van de War- schause stadstram liet lange tijd zes trams per dag voor eigen rekening rijden. Een inspecteur van de genationaliseerde bouw- industrie verkocht op eigen gelegenheid honderdduizend ton bakstenen, zeventien ton cement en dertien ton ijzermateriaal. Een student, die ik ontmoette, liet trots "<^OOCO<X)OCOOCCOOCOOO>»OOCOOCCOOOOCCOCICCOCOCCOOCCCOCCOCC> 8 3 Lonen en salarissen (per maand) 3 Arbeider f 150,tot f 250,fa- 3 brieksmeester 300,bedrijfsleider 3 400,directeur f 500,tot f 600, 8 Ambtenarensalarissen komen met deze 3 schaal overeen. Een minister krijgt i 1000,Bevoorrechte klassen zijn 3 mijnwerkers en staalarbeiders, kunste- naars en geleerden, kleine ondernemers en sommige boeren, die f 1000,tot p 1500,kunnen verdienen. Prijzen Sigaretten f 1,tot 3,boter 4,3 8 tot f 5,per pond, koffie f 25,per 8 H pond, vlees f 6,50 per kilo en wodka 9 8 f 25,per liter. Herencostuum f 150, P tot f 250,overhemd of paar sokken 8 15,tot 25,damesjapon f 50,9 tot f 250,nylons f 20,tot f 30,en s damesmantel f 100,tot 250,Huur g 10,per kamer per maand (officieel) 3 tot 65,(zwart). Radio f 200,tot P 3 300,televisie f 1000,Theater of Pj 8 opera f 3,tot f 8,en bioscoop f 0,75 9 lot f 1,50. 8 Warszawa auto f 20.000 tot f 26.000 (zwart). Amerikaanse lipstick of nagel- lak f 10,Amerikaanse sigaretten 3 6,Deens bier per blik f 4,en 3 Franse cognac f 60, P Lonen en prijzen zijn hier herleid in P gulden op basis van de zloty-koers voor 8 buitenlandse bezoekers; zes zloty voor een gulden. De koers op de vrije markt 8 is 33 zloty voor een gulden. Bij prijzen 8 voor duurzame gebruiksartikelen moet 3 men rekening houden met de kwaliteit, die in bijna alle gevallen in het Westen b óf in de laagste klasse zou vallen öf 8 niet geaccepteerd zou worden. Onder- P wijs en medische zorg in Polen zijn p vrij. Belasting, behalve voor salarissen 3 boven de 1500 gulden, varieert van 4 uiterst laag tot minimaal. OOOOOCCOCCCO^COOOCOOOCOwOCOCO^NDCOOCO^COCOOCOOCCOOOr'OOCOC zijn smokkelpak met geheime zakken zien, waarin hij radio-onderdelen vervoer de, die hij stal uit de fabriek waar hij werkte. Alle arbeiders deden dat, mon teerden de radio's thuis en verkochten ze zwart, zei hij. In de Warszawa-autofabrie- ken werden de laatste tijd zes complete auto's per dag gestolen, plus grote hoe veelheden onderdelen, die naar de zwarte markt verdwenen. Een Duitse zakenman zei tegen mij, dat hij geregeld steekpen- Op wat de Warschauers hun „grijze markt" noemen, koopt men nieuwe of gedragen kleren maar ook gesmokkelde koffie, cognac, lipstick, sigaretten en scheer zeep uit het Westen. Gisteravond omstreeks acht uur is bij minister-president dr. Drees een in papier gewikkelde steen door de ramen geworpen. Er was een krantenknipsel bij over de brief van Kroesjstjev aan de P.v.d.A.- voorzitter Vermeer. Op het knipseltje wa ren scheldwoorden geschreven. De minis ter-president was op dat ogenblik niet thuis. ADVERTENTIE Herkent tt de haardracht en de nauwe broekspijpen? Ook Warschau heeft zijn „nozems". Zwarte handel, diefstal of relletjes verwekken op instigatie van Gomoelka's stalinistische tegen standers? .Zolang het maar betaalt, zijn zij er voor te vinden. ningen ten bedrage van duizenden guldens bij de staatsinkoopcentrales op tafel leg de om orders los te krijgen. Het complete Poolse speedwayteam werd van de zomer op de Oostenrijkse grens gearresteerd, omdat hun motorfietsen vol deviezen za ten. Een kolonel reed mij met zijn leger auto tegen taxi-tarief door Warschau. Er zijn dit jaar al 68.000 soortgelijke overtredingen berecht, die tezamen een miljard zloty schade voor de staat hadden aangericht. Men moet aannemen dat dit slechts een kleine gedeelte van het totaal is, aangezien de corruptie ook is doorge drongen tot politie en rechterlijke macht en omdat het euvel zo algemeen is, dat er geen kruid meer tegen gewassen lijkt. Hoewel de regering de strijd tegen de „speculanten" thans verscherpt, ziet men hen openlijk in nachtclubs op één avond het maandloon van een Poolse arbeider aan eten en drinken spenderen. In de bui tenwijken van Warschau laten zij villa's yan een half miljoen zloty bouwen en zij kopen auto's voor zwarte prijzen, die van 25.000 tot 50.000 zloty hoger liggen dan normaal. Nu zijn dit slechts de uitwassen. Ramp zaliger' voor 's lands economie zijn de kruimeldiefstallen van staatsgoed, die door de Polen niet meer als diefstal wor den, aangemerkt, juist omdat het staats- goederen betreft. En nog noodlottiger is het absenteïsme, de diefstal van staats tijd, die vergemakkelijkt wordt door het algemene „underemployment", het teveel aan arbeiders in de bedrijven. Het lijdt geen twijfel, dat wanneer aan dit „zwarte privé-initiatief" een eind gemaakt zou kunnen worden, een legale verhoging van de levensstandaard in Polen mogelijk zou zijn, aanzienlijk groter dan de twintig percent salarisverhoging en de vijfentwin tig percent stijging van de consumptie, die de regering Gomoelka in één jaar be werkstelligd heeft. Het zou voorts uiterst oneerlijk zijn; om zoals de stalinisten dat doen al deze kwade praktijken aan de liberalisering van het regime toe te schrijven. Zeker heeft de afschaffing van de politie-terreur ze vergemakkelijkt. Maar vooral heeft de grotere armslag, die de Poolse pers kreeg, de corruptie van hoog tot laag, die voor Gomoelka in het geheim plaats greep, in het daglicht der publiciteit geplaatst, hetgeen winst mag heten. Al zei een Pool tegen mij: „Voor Gomoelka aan de macht kwam, was Polen een kapotte auto. Nu is het nog steeds een kapotte auto, alleen heeft men de claxon gerepareerd". de Trrrrrrring. Wij hebben welgeteld dertien dagen - het aantal heeft verder geen enkele bete kenis - ons dagelijks werk, dat grotendeels buitenshuis ligt, moeten verzuimen. Echt beroerd zijn we geweest, zo m.et hoofdpijn en bijgerechten. Neen, niet wat u denkt Onze lijfarts heeft zeer beslist gezegd, dat het ziek voelen - en misschien wel gelukkig - niets had te maken met de eer ste letter van het alfabet, al hebben wij hem bij het keelonderzoek wel moeten zeggen. Desondanks zaten, of beter, lagen wij er toch maar mee. Boven vóór, overgordijnen wat dichtge trokken, ramen op een kier. Tot vóór- en nadeel, want naast frisse lucht kregen we ook toevoer van vele straatgeluiden. Als je geluk hebt, doezel je wél in, meent u? O ja, dat zou wel gaan als al het geruchtmakende maar dynamisch bleef en nooit stilstond om middels elektrisch op gewekt gerinkel de aandacht van je huis genoten te trekken. Toen we net indommelden Trrrrring! Wakker.luisterener wordt open gedaan „oude kranten?"... „Nee, Jan, hebben we niet!" Boem, deur weer dicht. Opnieuw dommelen. Trrrrring! Trrrrring! Wakker luisteren er wordt open gedaan We herkennen de stem: De ver zorger van de gesaneerde mélkwijkWeer wegzakken. Trrrrring! Wakkerniet willen, maar toch luis teren. We vangen woorden op als: stofzuiger, ijskast, demonstreren als uw man thuis is (zo!) en gemakkelijke betaling. Dan een boem., deur weer dicht en als een soort „rabarreber, rabarreber komt het straatgerucht een poosje wat verderaf door. Maar heel erg lang duurde dat toch niet. Naast drie rinkels waarvan de clou ons ontging, registreerden we op één dag nog: de vraag of Jansen in de straat woonde; het verzoek messen te mogen slijpen; een ambtelijke informatie naar het bezit van een hond en de huurwaarde van het huis en een zachte dwang eens van damesweek blad te veranderen. Zo was het alle elf werkdagen. Met klei ne variaties ten aanzien van merk en branche dan. De veertiende dag zijn we weer begon nen. 's Avonds kwamen we op de gebrui kelijke tijd thuis en informeerden als al tijd of er iets bijzonders was. Alles was dus weer als van ouds, net of we niet ziek waren geweest Alleen het antwoord, „och neen, ge woon", sprak ons beslist meer aan. Dat er nog huisvrouwen zijn zonder neurose Clemens Vincet ADVERTENTIE LONDEN (Reuter) Aneurin Bevan, de Bevan zei, in antwoord op vragen over woordvoerder van de Britse Labourpartij I een verandering in zijn houding ten op- op het gebied van de buitenlandse politiek, zichte van de waterstofbom, ervan over heeft in een Brits televisieprogram ver- tuigd te zijn, dat Groot-Brittannië niet in klaard, dat de Russische partijleider staat is, om uit overwegingen van hoge Kroesjtsjev ten zeerste verlangt naar een moraal de H-bom radicaal af te schaffen betere verstandhouding met de Verenigde Staten. Kroesjtsjev heeft dit onlangs, toen Bevan hem in de Sovjet-Unie bezocht, verklaard. Bevan meent, dat de Sovjet-leiders op het gebied van de buitenlandse politiek meer zelfvertrouwen hebben gekregen. Kroesjtsjevs voornaamste zorg is, dat een der huidige geschillen in de wereld, als zij niet tijdig bijgelegd worden, een wereld brand zou kunnen veroorzaken, aldus Be van. Zij geloven volgens hem, dat het Eisenhowerplan voor het Nabije Oosten gevaarlijke incidenten tot gevolg zou kun nen hebben. (UP) Bevan verklaarde dat het succes met de aardsatelliet de Sovjet-Unie han delbaarder zal maken. Het wetenschappe lijke succes zal een gunstige invloed hebben op de Russische houding ten opzichte van de wereldproblemen, aldus Bevan, want de Sovjet-Unie is altijd het moeilijkst als het zich zwak voelt. Dit is bewezen in de eerste jaren na de tweede wereldoorlog, zo ver klaarde hij. en intussen bondgenoot te blijven met lan den die de H-bom niet afschaffen. Verder betoogde Bevan, dat Groot-Brittannië de H-bom niet eenzijdig kan prijsgeven zon der zijn gehele buitenlandse politiek op losse schroeven te zetten. Bevan meent, dat Kroesjtsjev werkelijk een overeenkomst inzake ontwapening wenst en hij zei dat Kroesjtsjev gelijk heeft met zijn bezwaren tegen pogingen, verband te leggen tussen ontwapening, die verder gaat dan een eerste-stadium-overeenkomst, en politieke overeenkomsten. zware hoofd- en borstverkoudheid, diep vastzittend slijm,snuift en wrijft U weg met De politie-verkeersdeskundigen uit vele West-Europese landen, die vorige week in Eindhoven een congres hielden, hebben za terdag een autotocht door ons land gemaakt en zijn daarna in Den Haag door het ge meentebestuur ontvangen. De burgemees ter, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, heeft in een toespraak onverbloemd zijn mening gezegd over wat hij als de oorzaak van de verkeersonveiligheid beschouwt. Hij laakte „de ontaarde onverschilligheid in het ver keer", en zei: „Een onbegrijpelijke tekort koming in onze beschaving openbaart zich in ons gedrag op de weg. Velen laten allerlei verdrongen complexen van psy chisch onbehagen de vrije teugel, zodra zij zich in het verkeer begeven. Er is een grote categorie van betrouwbouwbare rijders, die de zelfbeheersing weten op te brengen om in de wildernis van het verkeer een ele mentair gevoel van „good sport" te hand haven. Zij staan niet op hun recht, dat zij anderen met de dood willen bestraffen, wanrteer die dat recht willen aantasten. Ik heb bewondering voor degenen, die veilig verkeer propageren en ben niet ongevoelig' voor de mogelijkheden van opvoeding tot goed weggebruiker, aldus de Haagse bur gemeester. „Ik hoop dat nog eens alge meen begrip zal doorbreken, waardoor aan de koude oorlog op wielen een einde zal komen. „Gij zult niet doden" is toch altijd nog een gebod Gods, evenzeer als de plicht van zorgvuldigheid jegens leven en gezondheid van de evennaaste". Burgemeester Kolfschoten was er meer dan ooit van overtuigd, dat naast middelen tot opvoeding van het publiek voorlopig maar één middel tot spoedige resultaten zal leiden: drastische gestrengheid tegen ieder, die het verkeer in gevaar brengt. „Het gaat hier om duizenden nodeloos ver woeste mensenlevens om het vernietigde levensgeluk van tienduizenden. Wie daar mede aan schuldig is,, zal het geducht moeten gaan voelen door hoge boetes, door langdurige intrekken van het rijbewijs, door gevangenisstraf en door verbeurdver klaring van het voertuig. Soepelheid van de verkeerspolitie is een zeer gevaarlijk woord. Gezond verstand en redelijk gebruik daarvan mag men bij onze verkeerspolitie veronderstellen. Daar naast boezemt echter ernst en hardheid ontzag in. Dat deel van het verkeerspu- bliek, dat aan de nieuwe maatschappelijke misdadigheid schuldig is, moet van het „Wie niet horen wil, moet voelen" door drongen worden, in de hoop dat het door schade en schande wijs wordt. Het gaat erom, de nimmer aflatende stroom van ellende, maar al te vaak veroorzaakt door wangedrag, onkunde, slordigheid, brutali teit en onverschilligheid, af te dammen. DEN HAAG. Met groote plechtig heid is onlangs de eerste steen gelegd voor het Vredespaleis door den heer Nelidoff. Doch wat is eenige dagen daarna geschied? De directie van den bouw liet den steen door profane sjou wermanshanden loswerken en op een ordinairen kruiwagen wegvoeren van de plek, waar nog zoo kort te voren vele vredelievende grootheden zich had den verzameld om getuige te zijn van de plaatsing van den eersten steen voor den Tempel des Vredes. Vermoedelijk heeft de bouwdirectie des heeren Nelidoff's metselvaardigheid in twijfel getrokken. De steen ligt thans in een hoek van een der wex-klokalen

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5