Hervormde Vrouwendienst Haarlem-Noord bijeen in NAAIMACHINES Opheffing woningnood in Lisse zal nog jaren duren Bespreking herdelijke brief over het openbare leven „Théatre d' Aujourd'hui" naar Nederland Huren van de pasgebouwde woningen kunnen niet worden gedrukt DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs plNSDAG 15 OKTOBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Zingen en brommen bij. liedjes van vroeger nOude handen, gouden handen" HILLEGOM Chr. Elderbroek gehuldigd HAARLEMMERMEER LISSE Feestavond van Herwonnen Levenskracht Met twee stukken van Eugène Ionesco Radioactieve melk zal in zee geloosd worden Toeristenbezoek aan Noordholland nam toe Teerballade in de tunnel Hevige branden als gevolg van droogte in Indonesië Feestelijk einde van San Marino's omzwaai Regen van protesten tegen artikel over Engelse hof Koningin beledigd voor een dollar per woord Spoetnik verliest geleidelijk snelheid en hoogte Deel der federale troepen verlaat Little Rock UIT STAD EN STREEK Meningsverschil bij de centrale personeelsdienst Maandagmiddag verzamelden zich afge- rdigden van de zestien Hervormde Vrouwendienst-commissies, vele vrouwe- Iiike lidmaten der hervormde gemeenten "-!( de classis Haarlem, vrouwen van mbtsdragers en belangstellenden, in de 3 la van het Christelijk Lyceum Marnix a n st. Aldcgonde aan de Planetenlaan in Haarlem-Noord, waar de jaarlijkse classi cal H.V.D.-bijeenkomst werd gehouden. Nadat m< vrouw H. M. van Zwieten de Blom-Knoppers woorden van welkom had «esproken, opende de presidente, mevrouw jr m. Waardenburg de bijeenkomst met hét lezen van gedeelten uit het eerste hoofdstuk van het Johannes-evangelie. Zij legde de nadruk op drie punten over,het woord van God. Een forum was samengesteld, dat tot onderwerp van gesprek had gekozen: Christen-zijn in de Nederlandse samen leving". Leden van het forum waren me vrouw M. van der Wall-Duijvendak (Par- tij v. d. Arbeid en gemeenteraadslid van Haarlem); ir. R. Duf our, voorzitter van het bestuur van het Diaconessenhuis en lid Provinciale Staten voor de V.V.D.; mr. J. W. van Gelder, (C.H.U. en lid Provinciale Staten te Amsterdam) en ds. F. Keja uit Driebergen, predikant van het vormings werk in de Hervormde kerk. De leden ga ven eerst hun visie op een herderlijke brief van de Synode over politieke par tijen, waarover zij het in grote lijnen eens bleken te zijr- maar daarnaast hadden zij toch ieder, uit de gezichtshoek van hun eigen politieke groepering bekeken, uiter aard verschillende inzichten. Doordat er betrekkelijk weinig tijd was en men het in hoofdzaken met elkaar eens was, werd de discussie niet zo levendig als anders bij een uitvoeriger politiek debat het geval zou zijn geweest. Mr. Van Gelder gaf als zijn mening te kennen, dat hij verblijd was, dat de kerk door middel van een brief getuigt van het openbare leven van deze tijd. De C.H.U. eist ook een onbevangen en onbevooroor deeld luisteren naar de getuigenis van de kerk. Zeer belangrijk is, aldus mr. Van Gelder, dat de bestaande verwarring erin tot uiting komt. Christen-zijn noemde spreker een wijze van zijn. Ook het ver maan in deze brief tegen de verzuiling van ons volk (r.-k.-organisaties, christelijke organisaties en humanisten) had hem bij zonder getroffen. De herderlijke brief zegt ook dit: laat elkaar niet los; geen van ons heeft de goede keuze gedaan en daarom is het misschien goed deze solidariteit intens te beleven. Mevrouw Van der Wall gaf haar visie uit de gezichtshóek van de Partij van de Arbeid en ook als lidmaat van de her vormde kerk. Naar aanleiding van de her derlijke brief herinnerde zij aan het man dement van de r.-k. geestelijkheid. „Wij zijn gesteld in de ruimte en hebben ver antwoordelijkheid te dragen in deze hui- e samenleving, waarbij het maken van een eigen persoonlijke keuze voor de vrouw speciaal heel belangrijk is", aldus spreekster. In het mandement daarentegen is een bepaald iets als ideaal gedacht. Zij was persoonlijk blij, dat de brief van de ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Feestmiddag voor bejaarden Twee keer per jaar organiseert de „Adop tiecommissie Bejaarden" in Haarlem een feestmiddag en -avond voor ouden van da gen. Maandag om twee uur was er weer een feestmiddag in het Concertgebouw. Het programma was uitstekend aangepast aan de smaak van de bejaarden. Dat was oirect al in het begin te merken. „De drie Musketiers" openden het programma met voor hen bekende melodieën. Sommige bejaarden begonnen aarzelend raee te zingen. De stemmen klonken een beetje hoog en ijl, net als in een kerk. tater werd het beter. De mannen lieten hun stem ook horen of tikten de maat met hun voeten. Een héél oud omaatje, dat haast geen stem meer had, schudde alleen maar zachtjes met haar hoofd. De stem ming was er in. Vooral na het optreden van de gooche laar „Geraldini", die tot grote hilariteit alles aan de bejaarden ontfutselde en dan netjes terug gaf. „The Coritas", een ac- «rdeonduo, gaven een kostelijke imitatie van Johny Jordaan. „Leo van Norde" beeldde een schoenmaker van vijftig jaar feleden uit. Heel wat „oudjes" waren weer éven jong en terug in die „goeie, ouwe tijd". Na de pauze werd er meegezongen met ae liedjes van vroeger. Alleen soms bij een sentimenteel liedje was het weer bijna stil, en zongen alleen de vrouwtjes, de mannen neurieden en bromden maar mee en het leek of iedereen gelukkig en tevreden was. afloop waren ze allemaal een beetje moe en stil. Door particulieren, bijgestaan «or helpers van het Rode Kruis werden bejaarden naar huis gebracht, waar zij «ker nog lang zullen napraten over deze gezellige middag. In het rusthuis van de hervormde ge meente aan de Jansstraat te Haarlem wordt heden, dinsdag en woensdag een ba- Zaar gehouden, die de titel: „Oude handen, i ?ouden handen" draagt. Hij is zijn naam waard. Bewoners van het rusthuis, met «n gemiddelde leeftijd van tachtig, heb- «n hier veel gepresteerd. Zij schilderden vase", naaiden vilten beesten, maakten ^eedijzeren lampjes, breiden en haakten. dit alles is erg leuk gerangschikt en mgesteld in de Janskapel. De*e bazaar is georganiseerd om het hnschaffen van een lift te bespoedigen, vant de meeste bejaarden zijn nogal slecht ;5r been, en niet in staat de mooi-gebeeld- touwde wenteltrap op te lopen. Hopelijk !s men in staat na de bezaar, wanneer het rusthuis gerestaureerd zal worden de lift aan te schaffen. synode de mensen midden in de wereld heeft gezet, teneinde elkaar te leren ken nen. Ir. Dufour sprekende als doopsgezinde en als lid van de V.V.D. zeide sympathiek te hebben voor de herderliike brief, die verdraagzaamheid naar voren bracht. Christen-zijn is het hebben van een Heer, niet van een mening. De brief geeft stof tot overpeinzing, aldus ir. Dufour. Ds Keja, als de theoloog van het forum optredend zeide, dat twee jaar na de her derlijke brief de gemoederen gedempt wa ren, zodat CHU en PvdA elkaar aan één tafel kunnen ontmoeten. Geen van drieën viel het herderlijk schrijven af. Mevrouw Waardenburg, leidster van het forum, stelde daarna drie hoofdpunten aan de orde, namelijk: de solidariteit, het belijden en beleven van het geloof, ook in eigen leven en als derde punt het euvel der vereenzelviging. Op deze drie punten gaven de vier forumleden in het kort hun mening weer, ieder natuurlijk uit zijn eigen politieke instelling. Na afloop van de groepsgesprekken gaf ds. J. Kroon uit Spaarndam een korte toe lichting op de film „A quiet one" (De eenzame), een Amerikaanse speelfilm, waarin het kinderleed wordt uitgebeeld van een negerjongetje. Doordat liefde ont breekt voelt hij zich eenzaam. Een ont sporing in een kindertehuis volgt. Later komt hij tot de conclusie, dat hij zijn weg zal moeten zoeken in het leven. Op de avondbijeenkomst in de Jeugd- kapel van de Sionskerk aan de Rijksstraat weg heeft mejuffrouw E. Boeke, sociaal werkster van de Hervormde gemeente te Leiden, een inleiding gehouden over de protestantse gemeenschappen van broe ders en zusters in Taizé bij Dij on in Frankrijk en Grand Champ bij Neuchatel in Zwitserland. Mejuffrouw Boeke herin nerde vooral aan het ontstellend gebrek aan stilte in deze ,tijd, waardoor zovele mensen niet, of bijna niet, tot bezinning komen. Wie een bezoek brengt aan deze gemeenschappen, krijgt tijdens de gebeds uren op gezette tijden van de dag en door retraite gelegenheid zulks te doen. Boven dien leert men er voor de naaste in de bres te staan. Kwart eeuw in gemeentedienst Op het kantoor van de gemeentelijke dienst voor Openbare Werken in Hillegom waren maandagmiddag om vier uur alle gemeentediensten vertegenwoordigd bij de huldiging van de heer Chr. Elderbroek, die zijn zilveren ambtsjubileum vierde. Na een welkomstwoord door de directeur van Openbare Werken, de heer De Jong, nam de burgemeester, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, het woord en richtte zich in hartelijke bewoordingen tot de jubilaris. Spreker getuigde van de plichtsgetrouwheid, die de jubilaris in dienst van Openbare Werken toont. De burgemeester besloot zijn toespraak met de aanbieding van een geschenk onder couvert. De heer De Jong bood de jubilaris na mens het personeel van Openbare Werken een polshorloge aan. De heer De Kwaaisteniet overhandigde namens het Gas- en Waterbedrijf een boeket bloemen. De heer Ter Hark sprak woorden van waardering voor de wijze, waarop de jubilaris zich als penningmeester van het jubileumfonds verdienstelijk heeft ge maakt. In de huldiging werd ook de echtgenote van de jubilaris betrokken, zij mocht een boeket bloemen in ontvangst nemen. De heer Elderbroek dankte tenslotte allen voor de spontane huldiging. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 267 vette varkens. Notering per kg levend gewicht zware: f 1.52f 1.55; lichte: f 1.60—f 1.63; zeugen f 1.40—f 1.45. Ha"'1"' depend. In een vrijwel uitverkocht KAB-gebouw heeft de afdeling Lisse van „Herwonnen Levenskracht" maandagavond een bijeen komst gehouden, die een enigszins feeste lijk karakter droeg. In zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer C. Lamboo, dat het aantal dona teurs voortdurend toeneemt. Sinds verle den jaar kon men honderd nieuwe begun- tigers inschrijven, waardoor het totaal aan tal begunstigers thans 1400 is. De speldjesactie bracht rond f 188.— op en de totale inkomsten stegen van f 1050.— naar f 1119.65. Het sanatorium „Berg en Bos" werd door de afdeling Lisse royaal van bloembollen voorzien; 46 Lis- sers namen een snipperdag om de bollen daar in de perken te gaan planten. Twee patiënten uit Lisse werden het afgelopen jaar in ..Berg en Bos" verpleegd; één daar van is reeds genezen naar huis terugge keerd. Vijf patiënten uit Lisse werden thuis verpleegd. Voor de gezinsverpleging werd in 24 gevallen financiële bijstand verleend; drie kinderen werden naar een vakantiekolonie gezonden. Het cabaretgezelschap van Dick Gabel bracht vervolgens een vlot programma voor het voetlicht. Vooral het trio .Triple Sec" en de goochelaar Stefani oogstten veel succes. De overige donateurs krijgen vanavond de gelegenheid een aangename avond in het KAB-gebouw te hebben. Onder auspiciën van J. van Doveren en in samenwerking met het Nederlands Cen trum van het Internationaal Theater instituut zullen in ons land vier voorstel lingen worden gegeven van stukken van de toneelschrijver Eugène Ionesco door het „Théatre d'Aujourd'hui" uit Parijs, dat zich heeft gespecialiseerd in het vertonen van het oeuvre van Ionesco, Beckett, Sche- hade en Adamov. Opgevoerd zullen wor den de tweeakter „Comment s'en debarras- ser" en de eenakter „Le nouveau loca- taire". Jean-Marie Serreau heeft de regie. De medespelenden zijn Greame Allwright, Paul Chevalier, Jean-Marie Serreau, Ma- ryse Paillet, Robert Postec en Parvine Ta- bai. Decors en kostuums zijn van Sine. In Amsterdam worden in het Nieuwe de la Martheater twee nachtvoorstellingen ge geven: op maandag 28 en dinsdag 29 ok tober, in Den Haag een avondvoorstelling op woensdag 30 oktober in de koninklijke Schouwburg en in Rotterdam een avond voorstelling op donderdag 31 oktober in de Rotterdamse Schouwburg. SEASCALE. Engeland (UP). Tien duizenden liters radioactief besmette melk zullen in de Ierse zee geloosd worden als uitvloeisel van het incident in Enge- lands grootste atoomfabriek. Nog steeds is men bezig met de controle van gewassen en water in deze streek, vijf dagen nadat de kolossale atoomreactor van de Windscale-fabriek als gevolg van over verhitting radio-actieve rook uit zijn schoorsteen over het land uitbraakte. Tot dusverre is de melk van koeien die besmet gras gegeten hebben, het enige voedingsmiddel dat voor consumptie ver boden is. De boeren mogen besmette melk niet via de plaatselijke riolering afvoeren. Alle melk zal per auto vervoerd worden naar een riolering die direct op zee loost. Aanvankelijk was voor een gebied van 900 hectaren melkbesmetting afgekondigd. Maandag werd dit areaal tot 50.000 hecta ren uitgebreid. Volgens de jongste metin gen bestaan er sporen van verhoogde radio-activiteit in een gebied van 100.000 hectaren. De mogelijkheid bestaat dat de melkvernietiging tot die limiet gebracht zal worden. De melkproductie in het gebied waar voor de maatregel geldt, is ongeveer 15.000 liter per dag. In de zaterdag gehouden najaarsverga dering van de Federatie van Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer in Noordhol land heeft de directeur, de heer G. van Weelden, een overzicht van het afgelopen toeristenseizoen gegeven. Hij deelde mede, dat het aantal overnachtingen in het ge bied der federatie met 10 tot 15 percent was toegenomen. Het aantal beschikbare bedden voor logies was met 20 percent toegenomen. Sommige hotel- en pensionhouders klaag den nog over onvoldoende bezetting. Van sommige buitenlanders waren klachten gekomen over verhuurde appartementen, die niet voor bewoning geschikt bleken. De heer Van Weelden vroeg daarom de WV-besturen alleen bemiddeling te ver lenen voor verhuur van appartementen, die aan de eisen voldoen. „Liever geen bemiddeling dan slechte bemiddeling", zo zei hij. Van duizenden buitenlanders wa ren echter ook dankbetuigingen ontvangen. De burgemeester van Wieringen had de aandacht van het federatiebestuur ge vraagd voor de onvoldoende hotelaccom modatie langs de route over de afsluitdijk. De vergadering nam afscheid van de heer G. van Weelden. die tot directeur van de VVV te Leiden is benoemd. In zijn plaats werd tot directeur benoemd de heer H. Vermaas, oud-stationschef te Alkmaar. Het eens zo reine wegdek van de Vel- ser autotunnel heeft het niet lang uit gehouden. Niet omdat het beton van de tunnel bijster aantrekkelijk was voor vuil, maar omdat er tussen Uitgeest en Beverwijk iets mis moet zijn gegaan met de asfaltering der wegen, zodat het daar loslatende teër met de autobanden mee de tunnel inkwam, op het droge beton in de Westelijke buis losliet en bij klodders tegelijk tegen muren en weg dek vloog. Verscheidene auto's droegen tot twee centimeter teer mee en de plakken heb ben dan ook huizen- of liever „buizen- hoog" gezeten. Rijkswaterstaat, terecht zuinig op haar mooie tunnel, verdroot dit zeer en met tien man heeft men in enige stille nachten geprobeerd de weg weer schoon te krijgen. Hetgeen niet hele maal gelukt is, maar het allerergste kon er toch worden afgepoetst. De bedroef de mensen van de tunnelbouw geven het echter nog niet op en men wil in de komende nachten proberen het zwaar- besmeurde wegdek verder van de vie zigheid te ontdoen. Daarna zal er eens rustig worden uitgezocht, wie er voor zulke ongelukjes aansprakelijk moet worden gesteld en of de automobilisten, wier banden er ook al niet beter op zijn geworden, enig verhaal hebben. Voor die weg tussen Beverwijk en Uitgeest blijkt inmiddels een type van verharding te zijn gekozen, waarop een dunne bitumineuze toplaag moet wor den aangebracht, afgedekt met steen slag. Het aanbrengen van deze toplaag ge schiedt onder normale omstandigheden bij droog weer op een voldoende droog geworden onderlaag. Om de grote ver- keerstoevloed na de tunnelopening te 8 kunnen verwerken, heeft de Rijkswa- terstaat, ondanks de overmatige regen val, toch de toplaag aangebracht en de na 28 september ingetreden periode van slecht weer heeft tot gevolg gehad, dat de laag plaatselijk weer los laat. Bovendien heeft het steenslag zich niet gehecht. Er is nu een koen besluit gevallen: ter voorkoming van verdere schade, zowel aan weg, tunnel als aan voertuigen, is de route Beverwijk-Uit- geest voor het uitvoeren van herstellin gen aan de toplaag gesloten. Het ver keer wordt omgelegd door Beverwijk. DJAKARTA (ANP) In het afgelopen weekeinde hebben grote branden voor miljoenen rupiahs schade aangericht in alle delen van de Indonesische archipel, waar wegens het uitblijven van regen ge durende de laatste maand overal een grote droogte heerst. De grootste brand werd gemeld uit Kan- dangan, in Zuid-Borneo, waar driehon derd huizen in de winkelwijk uitbrandden. De materiële schade bedraagt hier naar schatting dertig miljoen rupiah. COOCC03COCCCCOCOiXCCCCCOCCC<»2COCOCOOC<X>^^3S03CO^COCCOC SAN MARINO Maandagmorgen om kwart voor elf heeft de christen-democra tische leider Frederico Biggi aan het hoofd van zijn mede-raadsleden zijn intocht ge houden in 't in Florentijnse stijl gebouwde regeringspaleis in San Marino. Daarmee werd definitief een streep gezet onder twaalf jaar van communistisch gezag in de kleinste en oudste republiek ter wereld. Ruim 2.500 aanhangers van de nieuwe re gering stonden dicht opeen gedrongen op 't plein voor het gebouw, schreeuwend, zin gend en met blauw-witte nationale vlaggen zwaaiend. Drieduizend anderen omzoomden de kronkelige weg van negen kilometer, die voert van de in aanbouw zijnde fabriek, welke van 1 oktober af de anti-communis ten tot hoofdkwartier diende naar het paleis op de bergtop. De 31 raadsleden gingen de berg op in een stoet van bijna vierhonderd voertuigen. Zij reden in open auto's. Aan het hoofd van de stoet reden 200 motorrij ders, merendeels jongelui die twee weken geleden reeds de zijde van de tegenregering gekozen hadden. Van alle openbare gebouwen en vele wo ningen wapperde de blauw-witte vlag. Op het vrijheidsplein overhandigde kapitein Ettore Sozzi, de commandant van de gen darmerie de sleutels van het regeringsge bouw aan een lid van de nieuwe regering. Sozzi had de macht in de stad uitgeoefend na de capitulatie van de communistische regering. De communisten hielden zich kalm. Zij hadden een rouwdag voor San Marino afgekondigd, maar leken de straat aan hun rivalen over te laten. De machtswisseling in San Marino is in zekere zin een historische gebeurtenis. In de sectievergaderingen van de Lis- sese gemeenteraad is de woningnood uit voerig besproken. En B. en W. hebben hierop even uitvoerig geantwoord. Uiter aard is deze bezorgdheid over het verloop van de woningbouw begrijpelijk. Want nu de rentevoet sterk is gestegen, komen de huren op een niveau te liggen, die boven de financiële draagkracht van de toekom stige huurders komt te liggen. Normaliter moeten de huren niet meer bedragen dan een zesde of zevende van het netto-loon of salaris. De thans in aanbouw zijnde kleine' huizen zullen echter minstens f 11.90 per week moeten opbrengen en de grote f 13,70. De 52 huizen met de bouw waarvan men spoedig hoopt te kunnen beginnen, zul len volgens de voorlopige berekeningen f 13.60 en f 16.20 per week aan huur moeten opbrengen. B. en W. zien met de raadsleden met grote bezorgdheid het stijgen van de huren aan. De huren van de huizen in het uit breidingsplan „Meer en Duin" zijn bijvoor beeld zeer hoog, omdat de aankoop van de grond en het bouwrijp maken daarvan grote financiële offers hebben gevraagd. Daar het hier gaat om de opbouw van een geheel nieuwe wijk zodat straten, riole ring en dergelijke moeten worden aange legd kan de gemeente zich niet veroor loven de grond tegen kostprijs aan de wo ningbouwvereniging over te doen. Men ziet dan ook geen reële mogelijkheid om de huren lager te stellen. Niet alle grote gezinswoningen zijn door grote gezinnen betrokken. Dit is een ge volg van de afspraak, die tussen het ge meentebestuur en de woningbouwvereni ging „Volksbelang" bestaat. De helft van het aantal woningen zou namelijk door B. en W. worden toegewezen, de andere helft zou door het bestuur van „Volksbelang" onder de leden worden verdeeld. De ge meente h eft voorts enkele grote huizen toegewezen aan ambtenaren, die bij hun benoeming de toezegging hadden gekregen, op huisvesting in die bepaalde woningen te kunnen rekenen. Enige raadsleden hebben gesproken over de planning van de bouw, namelijk honderd vijf tig huizen per jaar. Jaarlijks worden echter honderdtwintig huwelijken gesloten, zodat er dus een overschot 'zou zijn van dertig woningen. Het aantal inge schreven woningzoekenden bedraagt thans 690. Het zou dus 23 jaar duren, voordat de achterstand is ingelopen. De planning van honderd vijftig huizen per jaar is inderdaad juist, aldus B. en W., maar de realisering van deze bouw hangt af van de financieringsmogelijkheden. Er worden echter altijd meer woningzoeken den geholpen, dan er huizen worden ge bouwd, dit dank zij opschuiving. Grote ge zinnen, die reeds gehuisvest zijn. krijgen bijvoorbeeld een nieuwe, grotere woning toegewezen, zodat er toch weer een huis vrijkomt. Volgens B. en W. vermindert het aantal woningzoekenden bij de bouw van hon derdvijftig huizen met 225. Daarentegen worden jaarlijks tweehonderd nieuwe wo ningzoekenden ingeschreven. Van dit aan tal wenst echter zestig percent niet direct een huis. Van het huidige aantal inge schrevenen, zijn 24 gevallen acuut, 37 zeer urgent en 48 urgent. Het aantal onbewoon baar verklaarde woningen in Lisse be draagt thans veertig. Slechts twintig be woners van deze huizen hebben zich als woningzoekende laten inschrijven. Het aantal te saneren en nog niet onbewoon baar verklaarde huizen bedraagt 57. Slechts zeventien bewoners van deze hui zen staan ingeschreven op de lijst van wo ningzoekenden. B. en W. hebben zich hoogst verwonderd over een onmerking om de huren zo laag mogelijk te houden door te bezuinigen op de aanleg van straten enz. Het college is van oordeel, dat in Lisse de opzet van de wijken en de breedte van de straten reeds grenst aan het minimum-wenselijke. De opzet draagt teveel het karakter van een traditionele werkwijze, die vermoedelijk te weinig rekening houdt met de behoeften in de toekomst. LONDEN (UP) De B.B.C. heeft de voormalige redacteur van „Punch", Mal colm Muggeridge, maandagavond geen ge legenheid willen geven zich te verdedigen tegen de op hem geoefende critiek in ver band met zijn artikel van de „Saturday Evening Post" (oplage tien miljoen exem plaren) omdat „daardoor nog meer publi citeit zou worden gegeven aan een zaak, die naar de mening van de B.B.C. reeds genoeg publiciteit had gehad". Het regent overigens in Engeland protesten tegen Muggeridge's artikel. Honderden brieven komen bij de B.B.C. en de dagbladen bin nen, waarin op felle wijze stelling geno men wordt tegen de „lasterlijke aantijgin gen" van deze oud Punch-redacteur. Muggeridge zelf heeft gezegd dat de Britse pers zijn artikel verdraaid heeft weergegeven met het doel sensatie te ver wekken. De „Daily Sketch" bracht het nieuws onder de kop „Muggeridge beledigt de koningin voor een dollar per woord" (Muggeridge heeft voor zijn artikel 2.500 dollar gekregen). Muggeridge heeft een exclusief contract met de BBC tot januari, doch gister avond zeide de BBC dat zijn medewerking aan een televisieprogramma op 30 okto ber aanstaande „overwogen" moest wor den. Muggeridge verklaarde: „Ik hoop, dat ik niet volledig uit de televisieprogram ma's verbannen word. Dat zou voor mij het einde zijn". Nog meer critiek Onder het opschrift „een koningin en haar moeilijkheden" wijdt het Amerikaan se tijdschrift „Look" een beschouwing aan het bezoek van Koningin Elizabeth. Dit be toog komt neer op een instemming met de critiek, die Lord Altrincham en anderen op het Engelse Hof hebben geuit. Ook in „Look" komen de redevoeringen der Koningin er slecht af („alleen het eer- biedigste gehoor kan iets dergelijks zonder gapen doorstaan"), doch het artikel be sluit met deze hoopvolle woorden: „Men kan veilig voorspellen, dat Elizabeth in de komende jaren met Philip's hulp meer mogelijkheden zal vinden om zich los te maken uit de verstarde (stilted) routine, die haar raadgevers haar voorschrijven." Het bezoek aan Canada OTTAWA (UP) Koningin Elizabeth van Engeland heeft maandag het Canadese parlement geopend. Het was voor het eerst in de geschiedenis van Canada dat een re gerende monarch het nieuwe parlementai re jaar opende. De Koningin en haar ge maal reden in een vergulde landauer naar het parlementsgebouw hartelijk toegejuicht door tienduizenden. De Koningin zag er vorstelijk uit in haar wit satijnen kronings japon. Zij droeg een diamanten tiara en een halssnoer van briljant. De prins was gekleed in het maarschalksuniform van het leger. In de grote vergaderzaal van het parle mentsgebouw las de Koningin met een duidelijke en krachtige stem de troonrede voor, hetgeen ongeveer 15 minuten duurde. In de rede werden onder meer de nood zaak voor hogere ouderdomspensioenen en het prijzenbeleid in de landbouw uiteen gezet. De televisie zond-de gehele plechtig heid uit. LONDEN (AFP) De snelheid van de Russische kunstmaan en het stuk raket dat haar begeleidt blijft geleidelijk afnemen, waardoor de baan van de satellieten om de aarde evenredig kleiner wordt. Per dag neemt de tijd die de kunstmaan nodig heeft voor een omwenteling om de aarde met 1,8 sec. af, aldus heeft 'n woordvoerder van 't laboratorium te Cavendish (Engeland) ver klaard. Het raketdeel, dat aanvankelijk achter de „Spoetnik" aan zweefde, wordt door zijn grotere gewicht meer door de aar de aangetrokken. Zijn baan en omlooptijd worden sneller kleiner, waardoor het raket- deel een voorsprong krijgt op de satelliet. Maandag was deze voorsprong reeds acht minuten. Volgens de Britse professor Alfred Lovell van de universiteit van Manchester zal het raketdeel, dat voor de kunstmaan uit vliegt, binnen een week in de atmosfeer terecht komen, dan een reusachtige vuurbal worden en tenslotte geheel verbranden. C ode-signalen De Amerikaanse natuurkundige C. R. Moe heeft in Sunnyvale (Californië) be weerd, dat de Russische kunstmaan code signalen uitzendt. Wij hoorden tien code signalen, waarmee het bewijs geleverd lijkt te zijn, dat de zender van de kunstmaan in code uitzendt, aldus Moe, die sinds 8 okto ber bandopnamen van de signalen maakt. De opnamen die wij maken schijnen aan te tonen, dat de ionisering in de ionosfeer niet overal gelijk is, aldus Moe. WASHINGTON (UP) De Amerikaanse minister voor' het leger, Brucker, heeft aangekondigd, dat de helft van de duizend man federale troepen die in Little Rock als ordebewaarders optreden zullen wor den teruggeroepen. Ook 8.500 van de 10 000 man Nationale Garde die onder federaal gezag dienst deden zullen naar huis ge stuurd worden. Deze maatregel wordt volgens Brucker genomen omdat de toestand in het stadje aanmerkelijk is verbeterd. Faubus ziet een oplossing Gouverneur Faubus van Arkansas heeft maandag na een onderhoud met vijf parle mentsleden uit Maryland laten doorsche meren, dat er een oplossing van het con flict in de maak is. Hij gaf te kennen, dat de impasse tussen hem en president Eisen hower doorbroken zou worden door de commissie van vijf zuidelijke gouver neurs, die er tien dagen geleden niet in slaagde deze kwestie tot een oplossing te brengen. Negerleiders ongerust Vooraanstaande negerleiders vrezen dat de gemoederen in Litle Rock nog te zeer verhit zijn om de negen negerleerlingen zonder escorte naar school te laten gaan. Zij hebben dan ook de hoop geuit dat de rest van de federale troepen niet zal wor den teruggetrokken voor het bestuur van Arkansas afdoende verzekeringen heeft ge geven dat de wet op de rassenvermenging zal worden gehandhaafd. Nieuws in het kort Wandeling. De vereniging „Haerlem" houdt zaterdagmiddag om half drie een wandeling op het landgoed „Elswout" in Overveen. Prijsuitreiking. De volkstuindersver- eniging „Zonder Werken Niets" in Oud- Schoten houdt vrijdag 18 oktober in het clubgebouw een contactavond, tijdens welke de prijzen zullen worden uitgereikt aan de winnaars van de in het afgelopen seizoen gehouden dahliakeuring en tuin- wedstrijden. Ook zullen enige films wor den vertoond. De heilige vlam. Op maandag 21 en dinsdag 22 oktober speelt de geheelonthou derstoneelvereniging „Nieuw leven" in de Haarlemse Stadsschouwburg „De heilige vlam" een toneelspel in drie bedrijven door W. Somerset Maugham. Humanisme. Wat het doel is van de Humanistische Jongerengemeenschap zal worden uiteengezet tijdens een propagan- da-avond, die woensdagavond in café restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem wordt gehouden. Naar wij vernemen overweegt de re gering een reorganisatie van de centrale personeelsdienst van het rijk. ue plannen voor deze reorganisatie worden reeds uit gewerkt. Daar de directeur van deze cen- tale personeelsdienst, de heer D. W. Wal- kate, zich niet met deze plannen kon ver enigen, is hij van de dagelijkse leiding ont heven. AMSTERDAM In een markt waar de handel middel matig was, zetten de aandelen Koninklijke Olie de verliezen van de laatste tijd voort. De aandelen verloren wederom ongeveer drie gulden vergeleken met de slotkoers van vrijdag jongstleden. Er werden voor deze flauwe stemming verscheidene oor zaken door de beurs opgegeven. De thans bekend geworden emissievoorwaarden van de Standard Oil of New Jersey worden in Amsterdam niet gunstig beoordeeld voor de Koninklijke Shell Groep wanneer dit concern straks met een aandelenemissie op de markt zal verschijnen. Reeds zater dag had de beroepshandel blanco verkopen van aandelen Koninklijke Olies afgegeven. Thans vormde de politiek in het Nabije Oosten een andere nauwe tendens voor de olie-aandelen. Zwitserland kwam met de stukken Koninklijke Olie aandragen en de beroepshandel ging tot verdere blanco ver kopen over. Voor Londense rekening echter werden steunaankopen verricht, ter gevolge van middenkoersaanbod opende de markt op f 156,30, waarna de koers steeg tot f 158, op welk niveau zo ongeveer gesloten werd. De overige internationale markt stond los van de oliehoek. Aandelen Philips ont moetten behoorlijke vraag en bereikten na 228 een koers van 231 tegen vrijdag 224. Ook Unilever, dat onveianderd op 317 1/2 opende, steeg tot 323 1/2. Voor beide fond sen bestond tevens buitenlandse vraag. AKU kon zich ook iets verbeteren en KLM noteerde f 1,50 hoger. De Scheepvaarten waren bij de opening verdeeld met een koersverschil van 1 tot 2 pet naar beide zijden. In het latere beurs- verloop profiteerde deze sector van de goede stemming waardoor vraag van pu blieke zijde los kwam en de koersen zich belangrijk konden verbeteren. Uiteindelijk waren aandelen Van Ommeren plus 9 pet, Van Nievelt plus 5 en de overige waarden 13 punten beter. In de cultures ging heel weinig om en koersveranderingen van be tekenis deden zich ni voor. De uitlatingen van minister Hofstra ten opzichte van de gulden, na diens Ameri kaanse reis, werkten op de staatsfondsen nog gunstig door. Vooral de staftellening was aan de vaste kant, mede dank zij de steun van de verplichte f 200.000 vraag. Het fonds verbeterde ongeveer 3/8 pet. Prolongatie 5 pet. (ANP) NEW YORK Een sterke vraag naar defensiefondsen bracht de aandelenmarkt omhoog. De om zet van 2.770.000 aandelen bleef flink ach ter bij die van vrijdag, welke 4.490.000 be droeg. In het laatste uur was er zelfs een scherpe koersstijging, waardoor vele ver liezen grotendeels werden ingelopen of zelfs in winst omgezet. De vliegtuigbouwfondsen waren zeer actief door de leveringscontracten voor projectielen; de vraag naar deze fondsen was een voortzetting van die, welke vrij dag inzette toen de V.S. met succes het projectiel „Thor" hadden gelanceerd. Dou glas Aircraft, die contractant van „Thor" was, rees 3 5/8 dollar; in twee beursdagen heeft dit fonds dus een stijging van 8 dol lar. Ook Lockheed liep op, en Boeing, Ben- dix en Republic sloten alle 2 dollar hoger. Het industriegemiddelde kwam van 41,16 op 43,78; dat voor spoorwegen van 116,47 op 117.36 en dat voor openbare nuts bedrijven van 65.00 op 65.24 (UP). 3°/o Nederl. 4'. 3 °/o Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil pref PhilipsGloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M. Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A. Verg. Deli Mijen Amsterd Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 79 79% 87% 87% 146 154% 266 270 180% 182 250 255 184 184 240 245 229% 237% 133 133* 325 339% 202 207 726 750 158,40 163.10 62 62% 108 108.50 145% 148 134% 137 212 220 100 100 64% 66 184% 184% 149 149 157% 157% 154 154* 47 47 40% 41% 55% 57% 38% 38% 69 69% 24 23%

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7