Brits smaldeel volgende week naar Israëlische haven OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Syrië zou ook troepen uit Saoedi-Arabië verwachten ^'MORRIS before t/odëty/// HET WEER Belgische griepserum klaar voor de produktie Het biedt slechts bescherming tegen eendsoort van Aziatische griep Turkije ontkent Praktische hulp BBC muilkorft alle critiek op het hof Morgen opklaringen Spoetnik is 160 maal rond de aarde gewenteld Ook militair van waarde, zegt de „Pravda" Hogere uitkeringen uit Gemeentefonds Prestigestrijd? Pïnay wil zich toch aan de Assemblee voorstellen Parijs zonder elektriciteit, gas en ondergrondse Drie vakverbonden vormen gemeenschappelijk front Dodental in Valencia tot vijftig gestegen Modder ligt op vele plaatsen decimeters hoog Volgend jaar op 3 mei dodenherdenking Laatste „federalen" nog dit weekeind uit Little Rock? Het woord is aan Omzetbelasting bij invoer van auto's verhoogd Opperste Sovjet komt op 6 november weer bijeen Regeling van melkprijs „Kijk u rijk" nu voor liefdadig doel Vandaag is het 200.000ste TV-toestel aangegeven 72e JAARGANG No 84 WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 302e JAARGANG No 237 Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De toestand in het Nabije Oosten ontwikkelt zich niet volgens de ge ruststellende verwachtingen, die gis teren in Londen zijn uitgesproken. De eerste mededeling, die niet met deze optimistische uitlatingen strook te, kwam uit Britse bron. De Britse ambassade in Israel maakte bekend dat vijf Britse oorlogsbodems op 24 oktober in de Israëlische haven Haifa zullen aankomen voor een „routine- bezoek". Daarop volgde vanmorgen de mededeling van een Syrische krant, dat de komende 24 uur Saoedi-Arabi- sche strijdkrachten in Syrië worden verwacht. Volgens een Libanese krant zou dit gebeuren op voorstel van koning Saoed en met instemming van de Syrische regering. In de politieke ontwikkeling is de waar schuwing van belang, welke de Russische partij-secretaris Kroesjtsjev heeft gericht tot de socialistische partijen van de West- europese landen, die bij de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie zijn aangesloten en de uitlating van de Russische vice- piemier Mikojan, dat de Sovjet-Unie zich erover verheugt dat Egyptische troepen naar Syrië gezonden zijn. Turkije heeft een brief gestuurd naar de secretaris-generaal van de UNO, Ham- marskjoeld, waarin de Turkse regering zegt dat zij gegronde redenen heeft be zorgd te zijn over de jongste ontwikkeling in Syrië, dat een politiek volgt, die parallel loopt aan die van de Sovjet-Unie. Volgens Turkije zijn de Syrische klachten over Turkse troepenverplaatsingen „volkomen vals". Syrië, aldus de brief, voert een propagandacampagne ter ondersteuning van eerder afgelegde verklaringen van de regering der Sovjet-Unie ten behoeve van Syrië. CAIRO (Reuter) Een woordvoerder van het gemeenschappelijke Egyptisch- Syrische opperbevel heeft volgens een Egyptisch blad verklaard dat de overbren ging van de Egyptische troepen naar Syrië, na een operatie die een maand heeft ge duurd, voltooid is. De woordvoerder zei dat de naar Syrië gezonden troepen front troepen zijn, bestaande uit infanterie en artillerie-eenheden, die uitgerust zijn met zware tanks en waarvan militaire deskun digen en genie-officieren en soldaten deel ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 ANTILOPE SUèDE DAMESJASJES Dinsdag heeft de BBC aan Lord Altrin- cham, wiens critiek op de Koningin en haar hof onlangs opwinding veroorzaakt heeft, meegedeeld dat hij ongewenst is voor het televisie-program „Iets te vragen?" Maandag had Muggeridge, de vroegere hoofdredacteur van Punch, die in de laat ste Saturday Evening Post opmerkingen over de koninklijke familie lanceerde, reeds een televisie-,,verschijningsverbod" gekregen. De Daily Miror zegt in dit ver band dat men achterdocht heeft tegen premier MacMillan als de vermoedelijk verantwoordelijke man voor dit „muilkor ven van alle critiek op het hof". Lord Altrincham zelf heeft de ac tie van de BC „dwaas" genoemd. Hij zei dat hem verzocht was op 1 november mee te werken aan een tv-vragenhalfuur- tje, maar gisteren kreeg hij te horen dat hij wel thuis kon blijven, omdat hem vra gen gesteld konden worden over zijn hou ding jegens het koninklijk huis. Altrin cham vindt dat de monarchie wel zo sterk is dat zij een openbare discussie kan ver dragen en er voordeel uit kan trekken. ..De BBC lijkt wel op de Pravda in Mos kou", aldus lord Altrinchams commentaar. uitmaken. Hij verklaarde dat het contin gent uit twee delen bestaat. Het eerste is bestemd om deel te nemen aan de militaire operaties, die het Syrische leger zou kun nen uitvoeren. Het andere zal de Syrische soldaten vertrouwd maken met de moderne wapens. Hij voegde hieraan toe dat het zenden van Egyptische troepen geen mili taire demonstratie is en dat men hiermee niet het ontketenen van een zenuwenoorlog tegen een ander land op het oog heeft. „Wij willen Syrië slechts praktische militaire hulp verlenen", aldus de woordvoerder. "MCOOCCCCOOOOCCCOOCCCCOCOOCCOCCOCOCOCXXX»OOOOOOrcOOCC* VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot dondei-dagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Vanavond en vannacht front passage met regen. Morgen over dag opklaringen en overwegend droog weer. Matige tijdelijk vrij krachtige wind tussen zuid en west. Temperaturen vannacht omstreeks 8 graden, morgenmid dag omstreeks 13 graden. Volledige weerrapporten op pagina twee. SCCOLKXoj*. <xxXXXXX»COOCOOCXXX>OOOOOOCOOCOOOOCOOOOOOO DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S LONDEN (UP) Volgens radio-Moskou heeft de Russische kunstmaan ongeveer 160 keer rond de aarde gewenteld en een afstand afgelegd van 6.900.000 kilometer. Uit de waarnemingen is gebleken dat de raket een voortdurend groter wordende voorsprong op de satelliet krijgt. Deze bedroeg gisteren ongeveer 11 minuten, of 3180 mijl. De Russische pers heeft toegegeven, dat de kunstmaan militaire inlichtingen van „grote betekenis" zowel als zuiver weten schappelijke gegevens kan verschaffen. In de „Pravda" van Leningrad, wordt gezegd, dat de satelliet in staat is de dichtheid van de atmosfeer op verschillende hoogten te bepalen, hetgeen van betekenis is voor de ontwikkeling van moderne door straal motoren aangedreven geleide projectielen zowel als voor de verovering van de kos mos in het algemeen. LONDEN (Reuter, AFP) In de Rus sische bioscopen wordt volgens Tass een voorfilm vertoond, die de vervaardiging en de vlucht van de Spoetnik in beeld brengt. Een aanvullende documentaire film, waarop ook het afschieten te zien zal zijn en voorts een historisch overwicht wordt gegeven van de pogingen om de ruimte te veroveren, zal binnenkort in roulatie komen. WASHINGTON (AFP) Geleerden van het Amerikaans steirekundige observato- rium Smithsonian Institute zouden hebben waargenomen dat het x-aketdeel in twee stukken uiteen is gevallen, die vlak bij elkaar hun baan blijven beschrijven. President Eisenhower heeft gisteren een onderhoud gehad met zijn dertien weten schappelijke adviseurs over geleide raket ten en kunstmatige aardsatellieten. ,.In militair opzicht is Rusland niet sterker dan voor de vervaai-diging van de kunstmaan", aldus heeft vice-president Nixon op een conferentie van de organisatie voor inter nationale industriële ontwikkeling te San Francisco verklaard. Hij erkende evenwel dat de Russen „getoond hebben wat we al wisten, dat zij in staat zijn een ballisti sche. raket voor grote afstanden af te schieten en dat zij hun wetenschappelijke en industriële capaciteit aanzienlijk heb ben ontwikkeld". In een circulaire aan de gemeenten deelt de minister van Binnenlandse Zaken, na overleg met zyn ambtgenoot van Financiën, mede, dat het percentage der algemene uitkering uit het Gemeentefonds voor 1958 is vastgesteld op 148 en dat van de belas tinguitkering op 143. Voor 1957 bedroegen deze percentages respectievelijk 145 en 140. Voor gemeenten betekent deze verhoging een aanzienlyke vermeerdering van in komen. (AFP) De aankomst van Egyptische troepen in Syrië vormt de eerste fase van troepenbewegingen op grote schaal, uit gaand van het verenigd commando, aldus een verklaring van de Syrische regering, aangehaald door radio-Caïro. ANKARA (Reuter) Een woordvoerder der Egyptische ambassade in Ankara ver klaarde, dat als de Verenigde Staten hun militaire, politieke en economische druk op het Nabije Oosten voortzetten, het gevaar bestaat dat „Syrië in de schoot van het Sovjet-blok" zal vallen. BEIROET (Reuter) Politieke commen tators in Libanon geloven, dat het zenden van de Egyptische troepen niet bedoeld is als verdedigingsmaatregel tegen een Turkse aanval waarin niemand schijnt te geloven - maar als een poging van president Nasser van Egypte om het leiderschap in de Ara bische wereld, dat hem de laatste tijd leek te ontglippen, weer vaster in handen te krijgen. Het Libanese blad „Oriënt" meent dat er een prestigestrijd gaande is tussen Nasser en koning Saoed. Volgens onze correspondent te Londen zijn de Britse en Israëlische regeringen onlangs overeengekomen, dat indien Egypte en zijn bondgenoten militair of politiek een dreigende houding aannemen, de Britse marine by wijze van demonstratie een strijdmacht naar Israel zou sturen. (Van onze correspondent in Parijs Antoinc Pinay zou vandaag aan presi dent Coty mededelen dat hij de opdracht tot het vormen van een kabinet Aanvaardt en vrijdag met zijn regeringsprogramma voor de Assemblee Nationale zou willen verschijnen. Hij heeft gisteren op een pers conferentie de grote lijnen van zijn plan nen uiteengezet. Hij zei, dat vooral de ernstige financiële en economische situatie hem ertoe heeft gebracht de partijen voor haar verantwoordelijkheid te stellen. De toestand is, aldus de zakenman Pi nay, te vex-gelijken met een firma met een jaarlijkse omzet van vierhonderd mil joen, die nog maar vijfhonderd in kas heeft. Binnenkort zal het ministerie van Financiën dan ook weer een voorschot moeten vragen bij de Banc de France. PARIJS (UP) Parijs zat vanochtend zonder elektriciteit en gas, als gevolg van een staking van een dag waaraan wordt deelgenomen door de drie grote vakorga nisaties. De staking heeft ten doel loon eisen kracht bij te zetten. Vanochtend om half vijf werd de stad in duisternis gedompeld, toen de ochtend ploegen van de elektriciteitsbedrijven niet aan het werk 'gingen. Ook de gasvoor- ziening viel uit. De ondergrondse reed niet en het treinverkeer met de vooi-steden lag stil. De bussen puilden uit van de passa- giei-s en het was vrijwel onmogelijk een taxi te krijgen. Alleen de ziekenhuizen kregen echter v/el elektriciteit. Een woordvoerder van de „Electricité de France" verklaarde dat de stroomleve- ring vanmiddag gedeeltelijk hervat wordt. De normale levering zal worden hersteld ongeveer een uur na beëindiging van de staking, vanmiddag om vijf uur. Het intercommunale telefoonverkeer liep vast doordat de telefonisten in de duisternis hun schakelborden op de tast moesten bedienen. In de café's werd een lauw kopje koffie geserveerd bij kaars licht. Op de grote levensmiddelenmarkt, Les Halles, werd gewérkt bij het licht der koplampen van de vrachtauto's. De Delftse studenten technisch als ze zijn zijn nog steeds gevangen in de ban van de Russische kunstmaan. De ergste lijders aan deze kunstmaan-ziekte de leden van de Studentenvereniging „St. Jansbrug" hebben dan ook na het mislukken van hun eerste poging om een „Delftse maan" naar hoger lucht lagen te schieten, een tweede poging gewaagd. Ditmaal waren de voorbereidingen strikt geheim om te voorkomen dat de politie wederom voortijdig zou ingrijpen bij het lanceren van deze zenith-zoeker. De operatie uitgevoerd bij nacht en ontij op een stille weg buiten het plaatsje Pijnacker gelukte wonderwel. Met grote accuratesse en vooral stille toewijding slaagde men erin de technisch volmaakte kunstmaan te monteren (zie inzet) waarna later de „Delftse maan" zijn grillige vlucht kon beginnen. Té grillige vlucht, gezien de foto hierboven. Maar dat heeft vermoedelijk niets afgedaan aan het plezier. th Een beeld van een overstroomde straat in Valencia, waarin auto's in het snel oprukkende water zijn blijven steken. (Telefoto) VALENCIA (Reuter, UP, AFP) Er is een einde gekomen aan de overstroming die Valencia onder water zette, maar on der de puinhopen en in de modder bevin den zich nog veel vermisten. Volgens de officiële opgaven zijn er 50 doden te be treuren en worden nog vele mensen ver mist. Uit alle delen van Spanje is men met medicamenten, melk en voedingsmid delen te hulp gesneld. Water en voedsel zijn gerantsoeneerd. De mensen zijn ge waarschuwd, dat sommige voorraden be smet kunnen zijn. De schade loopt in de miljoenen. De elektriciteit is nog steeds niet hersteld. Franco heeft een nationale hulpactie be volen. Met helikopters zijn verschillende gezinnen dinsdagmorgen gered uit boom toppen, waarin zij een toevlucht hadden gezocht voor het water. In het dorpje Nazaret aan de monding van de haven van Valencia zijn vele tien tallen door het oversti'omingswater in zee gesleurd. Er zijn vijfduizend daklozen in stad en omgeving. Rondom Valencia zijn alle wegen on bruikbaar geworden en alle bruggen ver nield, waardoor het transpoi-t van hulp goederen grote vertraging ondervindt. De telefoonverbindingen zijn vei'broken. Bovendien woedt een hevige griepepide mie onder de inwoners. In de binnenstad ligt de modder weggespoelde aarde van de sinaasappeltuinen rondom Valencia zestig centimeter hoog. De Commissie Nationale Herdenking deelt mede, dat in overleg met de re gering, de nationale dodenherdenking in 1958 zal worden gehouden op 3 mei, om dat 4 mei op een zondag valt. LITTLE ROCK (UP) Dinsdag is be gonnen met de terugtrekking van vijfhon derd van de duizend man federale troepen uit Little Rock. Washington weigerde, commentaar te leveren op berichten, als zouden ook de 500 restei-ende parachutisten het komende weekeinde worden teruggetrokken. De commandant der federale troepen, gene- raal-majoor Walker, zal nu de 1.500 nog onder de wapenen zijnde manschappen der nationale garde gebruiken voor de bewaking van de middelbare school in Little Rock. Gouverneur Faubus heeft, op motief dat hij niet officieel op de hoogte is gesteld van de terugtrekking, nog geen commen taar willen levei-en. Anonymus: Zuinigheid is meestal gebaseerd op hel verlangen, eenmaal verkwistend te kun nen zijn. Bij Koninklijk Besluit is de omzetbelas ting bij invoer op personenauto's en com binatiewagens met drie percent verhoogd. Naar de Nederlandse vereniging „De Rijwiel- en Automobielindustrie" meedeelt worden, tegelijk met de verhoging van de omzetbelasting bij invoer, de hier te lande gevestigde assemblagebedrijven van per sonenauto's door eenzelfde verhoging van de omzetbelasting getroffen. Deze verho ging staat haars inziens geheel los van de in de miljoenennota aangekondigde wijzi ging van de weeldebelasting, waarvan echter nog niet bekend is van welke om vang deze zal zijn. De jongste maatregel zal zijn invloed doen gelden op de prijzen van de nieuwe personenauto's en combi natiewagens. De vereniging meent, dat met deze verhoging wordt vooruitgelopen op de behandeling van het wetsvoorstel tot verhoging van de weeldebelasting in de Staten-Generaal. Zij is voornemens, in overleg met de BOVAG, tegen deze han delwijze met kracht te protesteren. MOSKOU (Reuter) Het Sovjet pers bureau „Tass" meldt, dat de Opperste Sov jet, het parlement der Sovjet-Unie, voor een speciale bijeenkomst op zes november bijeen is geroepen ter herdenking van het feit dat veertig jaar geleden de „grote so cialistische oktoberrevolutie uitbrak. Nor maal komt het parlement twee maal per jaar bijeen. Dit jaar werden zittingen in februari en in mei gehouden. Onze Brusselse col-respondent meldt: De Belgi sche volksgezond heidsdiensten on derwerpen thans het pas klaar ge komen anti-griep- middel van de Leuvense hoog leraar prof. P. de Soomer aan de laatste controle- proeven. Het se rum, dat voor vijf a tien maanden bescherming zou geven, zal bin nenkort op de markt worden ge bracht. Maar, naar het oordeel van de Belgische minister van Volksgezondheid is hiermee het vraagstuk van de bestrijding van Aziatische griep niet op- in Londen eèn kwart van alle school- Het paard verliest terrein, zelfs op de traditionele Zuidlaarder paardenmarkt. Daar werden gisteren 1923 paarden aangevoerd, 135 minder dan verleden jaar. Daarentegen steeg het aantal koeien van 1500 tot 1526. Marktmeester P, Mekkes, die deze functie veertig jaar heeft uitgeoefend, werd door de Koningin onderscheiden met de gouden eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. gelost. Er waren namelijk reeds vijf „soor ten" van deze ziekte geconstateerd, en zopas heeft de „internationale grieppolitie" weer een nieuwe ernstige vorm ontdekt. De gewone Aziatische griep kan zo meent men, nu i» België in korte tijd worden overwonnen. Op de Belgische markt kan reeds korte tijd enig Nederlands serum tegen de Aziatische griep worden verkre gen. Het wordt verkocht tegen een prijs van 100 franc (f 7,60) per eenheid. Op het ogenblik is in Brussel één op de vijf inwoners door de A-epidemie aange tast. In de provincies en op het platteland schijnt de plaag nog erger te woeden. De raad van geneesheren heeft een verbod uitgevaardigd om de anti-A-griep- sera aan kinderen beneden de vier jaar toe te dienen. Het serum van prof. De Soomer zal over enkele weken in phar- maceutische fabrieken in produktie komen, waarna het spoedig ook voor export be schikbaar zal zijn. Nog geen soulaas (Reutel-) - De epidemie in Europa schijnt gaande kinderen thuisgebleven en een van elke tien ondei-wijskrachten. Van de Pa- rijse politiemacht (15.000 man) ligt een kleine duizend man ziek. De Brusselse te lefoondienst heeft de clementie van haar abonnees ingeroepen om geduld te oefe nen na het aanvragen van een gesprek: een groot aantal telefonistes ligt met griep te bed. In Oostenrijk overweegt men, alle scholen te sluiten teneinde verdere ver spreiding van de griep tegen te gaan. Het keukenpersoneel van Praagse restaurants di-aagt steriele mondkapjes bij het berei den van de spijzen en het vaatwerk wordt di'ie maal met ontsmet water afgewassen. In de Zuidduitse stad München is het aan tal griepgevallen in één week van 82.000 tot 187.000 toegenomen. In Belgrado zijn in de afgelopen maand 30 scholen tijdelijk gesloten geweest. Uit Washington bericht ten militaire artsen dat het anti-griep- serum minder uitwerking heeft dan aan vankelijk werd aangenomen. In Moskou zijn vijfhonderd chauffeurs opgeroepen voor nooddienst bij het gemeentelijke zie- kenvervoer en zijn diverse gebouwen ge- nog niets in hevigheid af te nemen. Zo is I requireerd om vele zieken te herbergen. De minister van Economische Zaken heeft afwijzend beschikt op een voorstel van de Algemene Vereniging voor Melk- voorziening tot een algemene verhoging van de detailhandelsmarges voor con- sumptiemelk. Het cijfermateriaal, dat de minister is overgelegd, en dat in hoofd zaak op Amsterdam betrekking had, was voor de minister wel aanleiding er in toe te stemmen, dat in Amsterdam de prijs voor flessenmelk met één cent per liter kan worden verhoogd bij een handhaving van de prijs voor losse melk. Indien ook voor andere plaatsen aannemelijk kan woi-den gemaakt, dat de melkdetailhandel in overeenkomstige positie verkeert als in Amsterdam, is de minister bereid even tuele verdere voorstellen tot een marge verbetering elders in overweging te ne men, waarbij evenwel in aanmerking dient te worden genomen, dat in vele plaatsen oplossing der moeilijkheden eer der zal moeten worden gevonden in ratio nalisatie van de melkdistributie dan in een margeverhoging. De puzzel „Kijk u rijk", die de volgende week uit de dagbladen zou verdwijnen, wordt toch voortgezet, nu echter niet meer als reclame-actie voor een wasmiddel, doch als charitatieve puzzel, daar dertig percent van de opbrengst ten goede zal komen aan het Prinses Irene-fonds, de Nederlandse Blindenbond, de stichting HANIF, de Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind en de Nederlandse Ver eniging voor Suikerzieken. Voortaan zal de puzzel heten „Kijken is geld". Bij de Dienst Luister- en Kijkgelden is vandaag het 200.000ste televisietoestel ge registreerd. Op het ogenblik komen bij deze dienst per werkdag gemiddeld 760 nieuwe aangiften binnen. Vermoedelijk zal oktober een record aantal aanmel dingen te zien geven.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1