Krachtige deviezenaanwas in één week met f 65.- milj. G R E P F Chefarine .4 E PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nog krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falenma ff Minder bestendig weer Weekstaat Nederlandsche Bank BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Rij-examen 4 Wereldnieuws oclt ió het zo GENEN J Dollarlening van de West toch met Nederlandse garantie Verkorte balans van de Nederlandsche Bank Stand van het schatkistpapier Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Spaarbanken zullen hun rente niet verhogen Vorige maand werden meer TV-toestellen dan radio's verkocht Het kopen op afbetaling neemt nog steeds toe Euraz passeert dividend GARAGE DEN HOUT Flandres" in Kanaal op Liberiaan gebotst Eén dode en enige gewonden na ramt) in de mist Beslag op Russische tanker opgeheven Amerikaans vliegdekschip met atoomaandrijving stofzuigers HARTENDORP WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 DE KRACHTIGE STIJGING van de deviezenreserve vormt een der meest specta culaire elementen van de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 14 oktober. Met een stijging deze week van ruim f 65 miljoen is in 2 weken tijds deze reserve met meer dan f 100 miljoen versterkt en opgeklommen van f 699,4 miljoen tot f 802,5 miljoen. Men had reeds min of meer met een behoorlijke aanwas rekening gehouden; er is namelijk de laatste weken behoorlijk wat aan deviezen uit het buitenland binnengekomen. De oorzaak daarvan moet voornamelijk worden gezocht in de omstandigheid, dat de vorige maanden veel valutaschuld vooruit is betaald in afwachting van een mogelijke devaluatie van het Engelse pond en een revaluatie van de Westduitse mark. Hierdoor doet zich nu het tegenovergestelde verschijnsel voor als in augustus en september: er is een overschot aan deviezen gekweekt en de vlucht is tot staan gebracht, welk verschijnsel zich nog over vele maanden kan uitstrekken. Tevens is een belangrijke kwalitatieve verbetering van het deviezen- bezit bereikt. Immers, de convertibele voorraad is toegenomen met ruim f 100 mil joen tot f 439 miljoen. Ook in andere opzichten bevat deze weekstaat enige gunstige posten. Wissels in disconto zyn met f 24 miljoen verminderd, hetgeen in verband mag worden gebracht met het feit dat op 8 oktober schatkist biljetten ten bedrage van f 62 miljoen zijn vervallen. Blykbaar bevond zich een deel van deze biljetten reeds by de Neder landsche Bank. De daling van de voor schotten in rekeningcourant met slechts f 15 miljoen tot f 231 miljoen geeft steun aan de gedachte, dat deze voorschotten niet aan de banken maar aan andere instel lingen zyn verleend. In de huidige om standigheden zullen de particuliere banken niet gaarne debet staan by de centrale bank. Aan de passiefzijde van de weekstaat valt in het oog de scherpe daling met f 61 miljoen van de post schatkistpapier waar in guldenssaldo's uit betalingsakkoorden zijn belegd. Deze post stond op f 151,8 miljoen. Blijkbaar heeft het buitenland een deel van het papier opgevraagd, zodat het rijk f 61 miljoen uit dien hoofde heeft moeten betalen. Desondanks is de schat kist vooruitgegaan. Het creditsaldo groeide aan van f 206 miljoen tot f 252 miljoen, hetgeen echter ietwat tegenvalt gezien de enorme bedragen aan belastingen die in deze tijd plegen binnen te komen. De banken hebben, ondanks versterking van hun saldo's uit hoofde van deviezen, bankbiljetten en schatkistpapier, een veer moeten laten. Hun saldo's liepen achteruit van f 275 tot f 246 miljoen, waarmee zij beneden de verplichte reserve liggen. Deze reserve ligt op het ogenblik, naar men in geldmarktkringen meent, onder de f 300 miljoen. De biljettencirculatie is verder bevredigend ingezakt tot f 3981,5 miljoen en nadert nu het evenwicht, aangezien tegenover een afgifte van f 164 miljoen reeds een terugkeer staat van f 136 mil joen. Deze terugvloeiing zal zich ongetwij feld in de lopende week nog voortzetten. Ultimo-invloeden zijn nog niet te vrezen. ADVERTENTIE Staten der Antillen laken de houding van Curacao De Staten der Nederlandse Antillen heb ben dinsdagochtend de ontwerp-landsver- ordening inzake de dollarlening met Neder landsegarantie met 14 tegen 6 stemmen goedgekeurd, na een vergadering die ruim negen en half uur duurde. Tegen stemden de nationale volkspartij en de K.V.P. De tegenstanders voerden als hoofdbe zwaren aan onvolledige toelichting, over haasting en koppeling van Arubaanse en Curagaose leningen. Aan het eind van de vergadering werd een door de heer Braam (Democratische Partij) ingediende motie aangenomen. De N.V.P. en de K.V.P. kre gen aantekening te hebben tegengestemd. In de motie, waarin het afwijzend be sluit van de Eilandraad van Curasao ge laakt werd, werd besloten het volgende te legram te zenden aan de Staten-Generaal, de Nederlandse regering en de gevolmach tigd minister Lampe: De Staten van de Ne derlandse Antillen maken gaarne gebruik van de in de ontwerp-garantiewet geboden mogelijkheid van financiering met behulp van Nederland. De regering van de Neder landse Antillen wordt verzocht in het be lang van het eilandgebied Curasao nog maals hieromtrent overleg te plegen. (De lening betreft een bedrag van 10 mil joen dollar, waarvan 4 miljoen voor Cura sao en 6 miljoen voor Aruba bestemd is. De Eilandenraad van Curagao wees op 7 oktober de Nederlandse garantie met elf tegen negen stemmen af.- De Tweede Ka mer heeft daarna de behandeling van het wetsontwerp inzake de garantieverlening aangehouden). Op de geldmarkt is de situatie onzeker en bleef daggeld gehandhaafd op 3 3/4 pet. Voornaamste cijfers ACTIVA: Wissels enz. in disconto 1) Schatkistpapier enz. door de bank gekocht Id. overgen. van de staat Voorsch. in rek.-courant 2) ld. aan de Staat Boekvordering op de Staat Gouden munt en materiaal Zilveren munt en materiaal Goud en zilver totaal Vord. en papier in buiten lands geld Buitenl. betaalmiddelen Vorderingen in guldens uit betalingsakkoorden Diverse rekeningen 1) Waarvan schatkistpapier rechtstreeks bij cje bank 2) Waarvan aan Indonesië Convert, deviezen PASSIVA: Bankbiljetten 's Rijks schatkist Id. bijzondere rekening Saldo's van banken Id. uit betalingsakkoorden Andere saldo's van niet-in- gezetenen Andere saldo's Saldo's in buitenl. geld Diverse rekeningen Muntbiljetten Schatkistpapier, waarin gul denssaldo's uit betalings akkoorden zijn belegd Percent, goud en deviezen (In duizenden guldens) 14/10 147.868 nihil 460.000 231.549 nihil 200.000 2.648.757 11.736 2.660.493 870.661 5.580 154.924 42.729 nihil 13.177 439.107 3.981.519 252.595 16.760 246.216 112.756 14.873 69.987 10.183 64.524 128.587 90.800 65.49 7/10 171.712 nihil 460.000 246.559 nihil 200.000 2.648.757 11:574 2.660.331 809.185 637 155.997 41.782 nihil 13.177 336.542 4.035.013 206.431 16.760 275.443 46.767 14.744 70.783 17.827 63.117 129.201 151.800 63,60 Het ministerie van Financiën publiceert de volgende gegevens omtrent de stand van het schatkistpapier Schatkistpromessen en -bil jetten ter belegg. v. saldi op akkoordrekeningen Schatkistpromessen bij de Nederlandsche Bank Overige schatkistpromessen in het binnenland Schatkistbiljetten in het binnenland Afgegeven aan het Int. Mo netaire Fonds wegens op genomen vreemde valuta „Club van Parijs" 14/10 7/10 (In duizenden guldens) 90.800 151.800 460.000 460.000 506.400 567.800 .955.010 1.955.010 261.000 261.000 Directeur spaarbank Rotterdam Hoewel de handelsbanken vier percent of meer rente betalen over spaardeposito's en er verschillende leningen zijn uitge schreven, die de spaarder nog meer rente bieden, zullen de spaarbanken, waarvan de rente meestal beneden de drie percent is (Rijkspostspaarbank bij voorbeeld 2.40 pet.) de rente niet verhogen. Aldus ver klaarde mr. P. E. W. Lugt, directeur van de spaarbank te Rotterdam, toen hij het probleem van de ontsparing, die zijns in ziens beslist nog geen onrustbarende vor men heeft aangenomen, besprak. Op een vraag, waarom men bij de spaar banken niet tot een renteverhoging over gaat, antwoordde de heer Lugt dat voor de spaarbank de veiligheid van de haar toe vertrouwde gelden op de allereerste plaats staat. Daarom stelt zij de gelden voor het overgrote deel ter beschikking van de overheid en verstrekt zij geen bedrijfs- credieten, zoals bijvoorbeeld de handels banken doen. De overheidsleningen lopen in het algemeen dertig a veertig jaar tegen een vaste rente. Van een stijging van de kapitaalrente kan de spaarbank dientenge volge uitsluitend profiteren door herbeleg ging van de gelden, die vrijkomen uit de periodieke aflossingen op deze leningen en uit inleg-overschotten, die er nu echter niet meer zijn. Bij de handelsbanken ligt deze zaak geheel anders, omdat deze op zeer korte termijn de rente van de door haar verstrekte credieten kan verhogen, aldus mr. Lugt. Daarbij komt nog dat de spaarbank er naar streeft de rente van haar cliënten meestal de kleine spaarders te egalise ren. In tijden van lage kapitaalrente is het percentage rente dat de spaarbanken ver goeden over de haar toevertrouwde direct opvraagbare gelden verhoudingsgewijs hoog. In tijden van hoge kapitaalrente, zoals thans, daarentegen aan de lage kant. Op 1 oktober bedroeg het aantal aange geven radio-toestellen 2.329.924 tegen 2.319.809 op 1 september j.l. op 1 oktober j.l. waren er 529.179 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 531.056 op 1 sep tember j.l. Het aantal geregistreerde televisietoe stellen steeg van 177.685 od 1 september j.l. tot 190.152 op 1 oktober j.l. In een brief aan de Tweede Kamer heb ben de minister van Economische Zaken en de staatssecretaris van Economische Zaken voor de vijfde maal verslag uitge bracht over de tenuitvoerlegging van de wet Tijdelijke Regeling Afbetalingsover eenkomsten. De indexcijfers van de totaal nog uitstaande kredieten van de financie ringsmaatschappijen zijn per ultimo de maanden februari tot en met juli, gestegen van 101 tot en met 109, aangenomen dat 31 januari 1957 100. De minister en de staatssecretaris heb ben voorts geconstateerd dat voor be paalde duurzame consumptiegoederen het verhuursysteem de laatste tijd veld wint. Thans wordt nagegaan of van reële huur sprake is, dan wel van verkapte afbeta- lingsovereenkomsten. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen! I Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. Aangezien de Indonesische winsten 1955 en 1956 tot dusver niet getransfereerd kon den worden, stelt de n.v. Handelmaat schappij Europa-Azië (Euraz) voor geen dividend uit te keren en het in Amsterdam geleden verlies ad 138.763 van de reser verekening af te boeken. Over 1955 werd 6 pet dividend uitgekeerd; het is voor de vennootschap een uiterst moeilijk jaar ge weest, waarin men er niet in geslaagd is een gunstig resultaat te bereiken. In Indonesië werd een exploitatiesaldo gemaakt van rp. 1.219.069 (v.j. rp. 669.835). Na afschrijvingen en reserveringen werd een geblokkeerd Avinstsaldo geboekt van rp. 224.213 (vj. rp. 345.006), én een overig winstsaldo van rp. 336.319 (rp. 367.508). De investeringen in Indonesië staan te boek voor 1.447.630. Samen met de overige in vesteringen (voornamelijk in Belgisch Con go) staan de investeringen te boek voor 1.954.302. In verband met het feit dat bij de liquidatie van de in de Verenigde Sta ten geïmporteerde goederen een aanzien lijk verlies werd geleden, alsmede door de beperkte uitvoermogelijkheden naar Indo nesië, waardoor het kantoor te New York zijn kosten niet kon dekken, wordt de af schrijving van der resterende investering in de Verenigde Staten noodzakelijk ge acht. Uit het onverdeeld winstsaldo a.p. ad 242.767 dienen de eventueel in Ne derland verschuldigde belastingen over de jaren 1950 en volgende te worden be taald. ADVERTENTIE Voor de zoveelste maal gezakt Dit examen wordt veel eenvoudiger met de automatische koppeling van RENAULT. Meerprijs slechts 275. Bovendien op alle R E N A U L T-producten 6 maanden garantie, zowel onderdelen als arbeidsloon, ongeacht het gelopen aantal KM. Vraagt nadere' inlichtingen bij Volgens het Argentijnse blad ,,La Razon" zou de Franse regering haar goedkeuring hebben gehecht aan de definitieve ondertekening van de multilaterale betalings- en handelsovereen komst van Argentinië met de Westeuropese lan den, die tezamen de zogenaamde „Club van Pa- rijs"' vormen. Volgens het blad zou de onderte kening van de overeenkomst in november te Buenos Aires geschieden. De overeenkomst werd indertijd door Argentinië gesloten met Frankrijk, Italië, Groot-Brittannië, Nederland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Oostenrijk, Zwitserland nlantcon in nnc lanH mist ontstaan en de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie. P Temperaturen: buiten- Ook in de afgelopen nacht is weer op WEERRAPPORTEN Centrale Ammoniakfabriek Blijkens het verslag over 1956 van de n.v. Centrale Ammoniakfabriek te Weesperkarspel zijn de loon- en verdere exploitatiekosten ab normaal hoog. De produktie van zwavelzure am moniak verliep normaal. De opbrengst fabrika ten heeft 487.815 bedragen (v.j. 751.852). De verlies- en winstrekening sluit zonder saldo zo dat het dividend wederom moet worden gepas seerd. „P en T-landen" De directie van de Engelse cultuuronderne ming „Pamanukan en Tjiasemlanden" heeft be sloten alle ondernemingen te verkopen, in ver band met de „stijgende primaire kosten". De maatschappij „P. en T.-landen" werd ongeveer 150 jaar geleden opgericht en haar ondernemin gen in West-Java besloegen een oppervlakte van 46.000 hectaren. Euro-Zijlstra Vraagstukken aangaande de Europese Econo mische Gemeenschap en Euratoom zijn besproken tijdens een onderhoud, dat minister-president dr. W. Drees heeft gehad met een delegatie van werkgeversbonden. De werkgevers hebben de wens te kennen gegeven het regeringsbeleid ten aanzien van beide gemeenschappen onder te brengen op het departement van Economische Zaken onder leiding van minister Zijlstra. Suezkanaal Mij. De aandeelhouders van de Suezkanaal Maat schappij (die het Suezkanaal beheerde, voordat het door Nasser genationaliseerd werd) hebben, niet moedeloos geworden door het feit dat Egyp te zich van haar materieel bezit meester maakte, hun oude firma omgezet in een nieuwe financiële onderneming, die klaar staat om nieuw terrein „te ontginnen". land maxima van giste ren. Binnenland: heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur Het rustige weer is nu echter teneinde omdat een hogedrukgebied boven het vas teland van Europa zich voortdurend verder naar het oosten terugtrekt. De fronten van een diepe depressie bij IJsland naderen over de Britse eilanden ons land en zullen vannacht met regen passeren. Na de front passage zullen morgen opklaringen voor komen. Westelijke winden zullen polaire lucht aanvoeren, waarin de temperaturen in de middag niet boven de 15 graden zul- Luxemburg len zijn. Door de nu optredende weersont- 00 .£•5 00 15 P u P >trec Europa ook voor volgende oceaandepressies vrij gemaakt, zodat het weer minder be stendig wordt. Donderdag 17 oktober Zon op, 7.10 uur, onder 17.44 uur. Maan op uur, onder 14.41 uur. Maanstanden 16 okt. 14.44 uur laatste kwartier. 23 okt. 05.43 uur nieuwe maan. 30 okt. 11.48 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 17 oktober Hoog water: 9.21 en 21.55 uur. Laag water: 4.31 en 16.59 uur. Stockholm regen zzw 9 2 Oslo zwaar bew. windst. 7 2 Kopenhagen onbewolkt z 10 0 Aberdeen geheel bew. w 13 3 Londen motregen zzw 17 0 Amsterdam mist z 16 0,1 Luxemburg mist ozo 15 0 Parijs mist z 12 0 Bordeaux onbewolkt ozo 22 0 Grenoble mist windst. 21 0 Nice licht bew. n 22 0 Berlijn geheel bew zo 11 1 Frankfort mist nno 14 0 München geheel bew. zw 11 0 Zürich geheel bew. zzw 13 0 Genève geheel bew. n 14 0 Locarno half bew. windst. 20 0 Wenen mist windst. 17 0 Innsbruck geheel bew. wzw 18 0 Rome onbewolkt windst. 26 0 Ajaccio licht bew. 0 24 0 Mallorca half bew. windst. Den Helder geheel bew. z 10 0 Ypenburg geheel bew. windst. 10 0,1 Vlissingen dichte mist zzo 8 0 Eelde dichte mist zzw 7 0 Twente onbewolkt zzo 8 0 De Bilt dichte mist z 6 0 Eindhoven dichte mist zo 5 0 Vlv. Z.-Limb. mist zzo 6 0 21. „Kijk, ben je daar!" zo begroette de brandmeester Panda, die krampachtig aan een dakgoot hing, „ik zocht je alZullen we maar verder gaan met je opleiding?" ,Weer verder?", riep Panda in paniek, waarop hem het vak werd geleerd. „Ik g-geloof niet, d-dat uw opleiding me b- bevalt", protesteerde hij zwakjes. De brandmeester wuifde geruststellend met zijn hand, „je zult er wel aan wennen. „liever niet!" Hij had langzamerhand enige Maar laten we eerst maar eens wat gaan bedenkingen gekregen tegen de manier uitrusten. Ik ben niet zo jong meer, weet Ter hoogte van de verraderlijke Good win Sands in het Kanaal heeft een bot sing plaats gevonden tussen het 7.809 ton metende Belgische stoomschip „Flandres" en de 7.091 ton metende vrachtboot „Tra der" die vaart onder de vlag van Liberia. Het Belgische schip zond een S.O.S. uit, waarin dringend om medische hulp ge vraagd werd voor twee stervenden en an dere gewonden. Het gaf als positie op 4 mijl ten zuidoosten van het lichtschip Goodwin. Inmiddels is één der opvarenden overleden. De reddingboot van Deal is onmiddellijk uitgevaren met een dokter aan boord. Ook de reddingboot var. Dover en de loodsboot van Dungeness „Penlee" zijn op weg naar het kanaal. De „Flandres" staat geregistreerd te Am sterdam en is het eigendom van de Ko ninklijke Belgische-Argentijnse Scheep vaartmaatschappij Op het ogenblik van de botsing hing er een dichte mist. De Franse Sleepboot „Jean Bart" heeft de „Flandres" inmiddels op sleeptouw genomen naar Duinkerken. In tussen is het ongeveer 2.000 ton metende Zweedse schip „Nordavic" in Dover ge arriveerd en heeft gemeld in het Kanaal een botsing gehad te hebben met een on bekend schip. De gewonden van de „Flan dres" zijn overgenomen door de redding boot van Deal. Nadat van Russische zijde voldoende cautie was gesteld, is het beslag opgeheven op het Russische tankschip „Moskovski Festival". Zoals men weet was deze tanker verleden week op zee in aanvaring geweest met het Franse vissersvaartuig „Clemen- eeau" dat daarna gezonken is. De Russische tanker heeft reeds de Rotterdamse haven verlaten, met bestemming Odessa. NEW YORK (AFP). - Schout-bij-nacht Martin Kehart van de afdeling scheeps bouw der Amerikaanse marine, heeft in New York meegedeeld, dat een nieuw Amerikaans vliegdekschip, dat binnenkort in de vaart zal komen, 85.000 ton meet en voortgestuwd zal worden door kernenergie. ADVERTENTIE Gunstige betalingsvoorwaarden Gen. Cronjéstr. 43 - Haarlem - Tel. 52760 Doorgestoken. De pasgekozen voorzitter van de Amerikaanse vakbond van vrachtrijders, James Hof fa, heeft voor de federale rechtbank in New York verklaard, niet schuldig te zijn aan meineed, in een onderzoek naar het aftappen van telefoongesprekken 0p het hoofdkwartier van de bond te De troit. Maandag heeft een rechter in Washington beslist, dat de ambtsaan vaarding van Hoffa voor tenminste tien dagen moet worden uitgesteld naar aanleiding van de klacht van der tien leden van de bond van vracht rijders, die de verkiezing van Hoffa als „doorgestoken kaart" beschouwen. Veroordeeld. De vroegere nazi-veldmaar schalk Schörner, eens Hitiers jongste generaal, is te München tot vier en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens moord en poging tot moord. Expositie. Uit een spoorwegwagon, waar mee hout voor het Joegoslavische pa viljoen op de wereldtentoonstelling 1958 te Brussel was vervoerd, is een 23-jarige Joegoslaaf uit Zagreb te voorschijn gekomen, die politiek asiel kwam vragen. Ontdekker. De Duitse ontdekkingsreiziger Hans Schaumburg, die voor de eerste wereldoorlog onbekende gebieden in West-Afrika doorkruiste, is in het af gelopen weekeinde op 81-jarige leeftijd te Holzminden in West-Duitsland over leden. Drankzucht. Op een Westduits congres over alcoholisme te Bremen is bekend gemaakt, dat er in de bondsrepubliek driehondei-dduizend geregistreerde al coholici zijn, van wie tien percent vrouwen. Vooral onder de jeugd neemt de drankzucht toe. Zelfkennis. De Deense atoomgeleerde Niels Bohr werkt aan een boek over kern fysica en menselijke zelfkennis. Het boek, dat het eerste is dat Bohr sinds dertig jaar schreef, zal binnenkort in Kopenhagen uitkomen. Doofpot. Volgens de Londense Daily Ex press is een jonge Jordaanse PTT-be- ambte, die als hofnar fungeerde aan het hof van koning Hoessein, op een wild feest doodgeschoten, toen iemand voor de grap een pistool afschoot. Het stoffelijk overschot zou in het geheim in de tuin van het paleis, zijn begraven. Droogte. De theeplanters op Ceylon kla gen, dat hun aanplant door de grote droogte van de laatste tijd met ver nietiging wordt bedreigd. De inter nationale weerkundige organisatie zal op verzoek van de weerkundige dienst op Ceylon onderzoeken of de droogte het gevolg kan zijn van de kernproe ven. In sommige wijken van Colombo is het water gerantsoeneerd en vele putten staan droog. Bouwvallig. Inspecteurs van de gemeente lijke woningdienst van Cairo hebben vastgesteld dat er in de stad 8.200 hui zen op instorten staan. Bijna dagelijks kan men in de krant lezen dat er een huis bezweken is. Verraders. Van officiële Britse zijde op Cyprus is meegedeeld, dat een voor aanstaande figuur uit de verzetsbe weging een lijst heeft overhandigd, af komstig van EOKA-leider kolonel Gri- vas, waarop de namen van tweehon derd Cyprioten staan, die als „ver raders" terechtgesteld moeten worden. De bedreigde personen krijgen be scherming. Een gemaskerde heeft maandag een dorpshoofd doodgescho ten. Dit zou de eerste politieke moord sinds de afkondiging van een bestand in maart zijn. Loos alarm. Een paar minuten voor de opening van het Deense Vrijheidsmu seum, waarbij koning Frederik, ko ningin Ingrid en verscheidene kabi netsleden aanwezig waren, belde een onbekende het redactiebureau van het blad „Politiken" op met de mededeling, dat over een kwartier een tijdbom zou ontploffen in het museum. De politie onderzocht het gebouw zonder iets te vinden. Het koninklijke paar vertrok echter na de openingsplechtigheid. De politie neemt aan, dat een geestes zieke getelefoneerd heeft. Verduistering. In Roemenië zijn „talrijke hoge functionarissen" gearresteerd we gens „enorme verduisteringen" bij de bouw van het waterkrachtstation in Baciz, zo meldt radio-Boekarest. Onder de gearresteerden bevinden zich func tionarissen van het ministerie van Zware Industrie, de investeringsbank en het planbureau. De directeur van de centrale is ontslagen. BIJ DE kerndeling in een cel worden uit chromatine draadjes of staafjes gevormd, die de naam chromosomen dragen en waar van er in iedere kern steeds evenveel ge vormd worden, d.w.z. een vast aantal voor elke soort plant of dier. In het chromosoom lopen spiraalsgewijs donkere draden, die we als scheikundige kettingen zouden kun nen beschouwen. Aan zo'n scheikundige ketting hangen - gelijk de zgn. bedeltjesaan een bedelket- ting - de reuzenmoleculen, die in staat zijn nieuwe reuzen- moleculen te vervaardigen. Dwarsbalken van fosforhou- dende eiwitmoleculen verbin den bovendien de naast elkaar lopende ketenen, zodat er - om bij ons beeld te blijven - touwladders van bedelkettinkjes ontstaan, waarvan de „be deltjes" of hangertjes, die in meer weten schappelijke termen genen genoemd wor den, dragers van bepaalde eigenschappen zijn. Het beeld is misschien wat ingewikkeld, maar ieder zal zich kunnen voorstellen, dat deze spiraalsgewijs lopende touwlad ders van bedelkettinkjes, waaraan reuzen- moleculen bengelen, wel eens in de war kunnen raken, vooral wanneer zij gaan samentrekken. Wanneer dit op normale wijze gebeurt, zullen er in het algemeen geen grote veranderingen plaatsvinden, maar indien door de mens gewelddadig je". Maar brandweerlieden worden zelden wordt ingegrepen, kunnen verschikkingen met rust gelaten. Zij werden spoedig op- plaatsvinden. De reuzenmoleculen zijn, geschrikt door de luide waarschuwing van zoals te verwachten is, zeer gevoelig. Wordt de roestige alarmschel. „Dat betekent: bijvoorbeeld veel warmte toegevoegd, dan Brand!", riep de kleine brandmeester gre- zal het gen-molecul gaan kronkelen als een tig met zijn bijltje zwaaiend. „Kom, Panda! slang die door een mierenlager is aange ving. Er is werk aan de winkel!" vallen en wanneer de temperatuur maar hoog genoeg is, zal het molecul breken. Maar ook bij lagere temperaturen zullen in het trillende molecuul verschikkingen plaatsvinden, alhoewel het molecuul zelj intact blijft. Het molecuul kan zelfs in de knoop raken, zodat het niemand behoeft te verbazen dat een hangertje van de ket ting op een andere plaats van de ketting aanhaakt, of dat hangertjes van plaats verwisselen. In meer officiële taal heet het dan, dat de erfe lijke eigenschappen in de cel kern gewijzigd zijn door toedie ning van 'nwarmteschok,waar door mutaties zijn opgetreden. Wat er in werkelijkheid precies heeft plaatsgevon den, weten we niet, want de scheikundige samenstelling der genen is niet bekend en het ziet er niet naar uit dat de chemici, ook al zetten zij hun beste beentje voor, er binnenkort in zullen sla gen de zeer ingewikkelde structuur van deze raadselachtige dragers der erfelijk heid te ontwarren. Maar desondanks kun nen we ons heel goed voorstellen, dat de genen, of reuzenmoleculen, die door warm te verandering hebben ondergaan, of op een verkeerde plaats zijn terecht gekomen, zodat zij invloed ondergaan van buur- moleculen die niet bij hen horen, of in vloed uitoefenen op hun naburen die zij volgens de regels der natuur ongemoeid hadden moeten lateneen nageslacht voort brengen met andere eigenschappen dan de ouders bezaten. Dit is dan een kunstmatige mutatie. Maar er zijn ook nog andere mogelijkheden. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden H. Pétïllon I

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2