Horen en zien r PRIMMETJE Vergif in de worst door noodlottige vergissing NU SPION IN BERLIJN „Tiefland" met ongelijke krachten K. Agenda voor Haarlem Een maand geëist tegen magazijnchef Kort en bondig WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 4 ,Ra AANKONDIGINGEN EN NA BESCHOUWINÖEN NEDERLANDSE OPERA Schitterende creatie van Gré Brouwenstijn Gemengd genoegen Beschaving Concu. rentte H. 3. MAERTENS N.Y. De radio geeft donderdag T el evisie programma Directie van atoomfabriek van nalatigheid beticht het luchtige gemak van een sigaret mèt het zuivere genot van de échte sigaar ONS VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM HARRISON Politieke godsvrede op Midden-Java De televisiekijkers zaten dinsdagavond mee aan aan de muzikale feestdis, die in de grote congreszaal van het Duitse Museum in München was aangericht voor het omvangrijke dansorkest van de Baye- rische Rundfunk en zijn dirigent Herbert Beckh, die hun tweede lustrum vierden. De jubilarissen moesten zelf hard mee werken aan een amusementsprogramma, waarvan de liefhebbers van dit genre zeker wel genoten zullen hebben, ook om dat er prominente kleinkunstartisten van internationale faam aan meededen, die door Margot Hielscher op een zeer char mante manier werden ingeleid. Pianisten, zangeressen, zangers en instrumentalisten deden hun best, luister bij te zetten aan dit jubileumfestijn. Het beste gelukte dit merkwaardigerwijs aan de Fransman Georges Guetary, die door een geheel andere geaardheid dan zijn voorgangers en voorgangsters%het publiek tot geestdrif tige ovaties wist te brengen. Het was tevens een genoegen naar hem te kijken, wat niet van alle andere zangers gezegd kan worden. Er waren erbij die een ge zicht trokken alsof men hun een over jarig ei onder de neus hield. In dit opzicht spande de trompettist van de Tiroler boe- renkapel de kroon. Maar hij deed het met opzet Beeldschermer De Haarlemse fruithandelaar Vermeer van de Scheepmakersdijk heeft gister avond in de speelzaal van „Hoteldoradio" in het AVRO-programma een voorbeeld van eenvoud, bescheidenheid en intelligen tie gegeven, dat wij niet gauw zullen ver geten. Hij liet zich tijdens zijn optreden in het spelletje „Haal je schoolgeld terug" geen ogenblik door de beroepsslagvaardig heid van een Cees de Lange uit het even wicht brengen, zomin als door de gemiste antwoorden, in de gerechtvaardigde zeker heid, dat hij met zijn kennis van de natuur i menigeen met meer schoolopleiding de loef zou afsteken. De elegante wijze, waarop hij tenslotte bij de laatste (actualiteits-) vraag de tegenpartij de baas bleef, maakte weer eens duidelijk, dat de ware bescha ving aan geen enkele maatschappelijke klasse is gebonden. Een en ander maakte „Haal je schoolgeld terug" (dat ingeleid werd met een kort gesprek met de heer Tinholt, oud-hoofd van de Bloemendaalse school waarop de heer Vermeer was ge weest) tot het meest geslaagde deel van deze tweede aflevering van „Hoteldoradio". Bij het begin van „Herfst in het hotel" hebben wij voortdurend ons hart vastge houden om de grofheid van moppen, die wellicht als pikant waren bedoeld. Daar tegenover stond enige winst door de paar schaarse momenten, waarin de tekst te waarderen viel. Rijk de Gooyer en Johnny Kraaykamp (de laatste in een prachtige pseudo-Italiaanse monoloog) bleken daarin dan ook opmerkelijk meer opdreef. De ver scheidene dialogen in de amusementsshow „Espresso, klaar terwijl u lacht" zouden als schoolvoorbeelden van „ongein" kun nen dienen, waaraan elk woord verder verspild is. Overigens merkten deze leu kers zelf al op: „Hoteldoradio is toch al ge kraakt". Wat nog een dei geestigste gezeg den was. Golfbreker De televisie is in Denemarken een zware concurrent voor de film. Het bezoek aan de bioscopen in Kopenhagen is het laatste jaar met 7.3 percent verminderd, aldus wijzen statistieken uit. ADVERTENTIE PHILIPS RADIO - TELEVISIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15229 HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgenge bed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor het platteland. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.25 Blaastrio en sol. NCRV: 14.00 Promenade ork, en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Metropole ork. 18.10 Kamermuz. 18.30 Fries progr. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram..19.20 Sociaal perspec tief, caus. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Gram. 22.30 Orgelconc. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kook- praatje. 11.15 Omr.ork. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00"Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Pia norecital. 14,30 Voor de vrouw. 15.00 Cabaret. 15.40 Orgelspel. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.Uitwisselingsprogr. over Finland in samenwerking met Radio Neder land Wereldomroep. Spreker: F. Broersma. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevar. progr. v. d. strijdkrachten. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen.. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gram en Koek en ei, hoorsp. 20.00 Nieuws. 20.05 Tiefland, opera. (In de pauze plm. 21.30 Een Gouden Lucht vaart Jubileum, klankb.). 22.40 Act. 22.50 Sport- act. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. 23.16 Act of gram. 23.2524.00 Discotaria. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Eng. les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Orkestconc. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Orkestconc. 16.30 Zangrecital. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Koorzang. 18.30 Voor de, sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Pol. uitz. 20.00 Gram. 20.15 Forum. 21.00 Verz. progr. 21.33 Jazzmuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Internat. Radio-Universiteit. 22.30 Orgel en trompet. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG AVRO: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Film- proir. 20.40 M'n eerste., grammofoonplaat. 21.10 Filmoverz. 21.30—22.00 Is dit ook uw probleem? De Nederlandse Opera gaf dinsdagavond in de Stadsschouwburg te Amsterdam haar eerste opvoering van 't muziekdrama „Tiefland" van Eugen d'Albert, dat vroeger onder de titel „Laagland" bij de opera instellingen in Holland en Vlaanderen van succes verzekerd was. Drieënvijftig jaar geleden het werk was toen pas een jaar oud creëerde Chris de Vos op treffende wijze (want de rol was hem als op het lijf geschreven) de partij van de herder Pedro, de onbehouwen en wereldvreemde natuur, die een der voornaamste figuren, is, welke in het veristische gegeven de actie be palen. En het is een glansrol van hem ge bleven, waaraan ik onvergetelijke herin neringen bewaar, niet omdat het zo mooi was (want daar prakkiseerde men niet over), maar omdat het zo waar was. In latere jaren met mevrouw Poolman Meissner als Marta en met Richard van HelvoirtPel als een markante en tempe- ramentrijke Sebastiano, had men een trio hoofdfiguren, die het tot een levensecht en schokkend drama wisten te maken. Want daar gaat het nu eigenlijk om: het is de incarnatie van deze drie figuren en trouwens ook die der nevenrollen, die „Laagland" tot een succes moeten maken. Neem dan de muziek op de koop toe, die weliswaar pakkende motiefwerkingen en sfeerrijke momenten heeft, maar ook heel zwakke plekken vertoont, niet het minst Gré van Swol-Brouwenstijn en Johan van der Zalm in „Tiefland" van d'Albert, vroeger in ons land onder de titel „Laagland" vertoond. in de steeds met de zangstemmen mee gaande orkestratie. Als men er weet uit te halen wat er inzit, ook wat de muziek betreft, durf ik vermoeden dat ook het publiek van vandaag de boeiende kracht van dit realistische muziekdrama zal erkennen en evenals wij ruim een nalve eeuw geleden er door getroffen en ont roerd zal worden. Maar dan zal er nog wel het een en ander moeten gebeuren om aan de hoofdvoorwaarde: een rake type ring en een stuk dramatisch samenspel tegemoet te komen. Dit doelt niet op de vertolking van de vrouwelijke hoofdrol, want de creatie die Gré van SwolBrouwenstijn van Marta op de planken bracht, was in één woord schitterend, vocaal en dramatisch een Liesbeth Meissner volkomen waardig. En die Pedro van Johan van der Zalm be looft ook aannemelijk te worden, wanneer hij zal zijn ingewerkt in het staag evoluerende van deze moeilijke karakter rol. Met Randolph Symonette als Sebas tiano is echter niets te beginnen. Deze bariton heeft een behoorlijke stem in het middenregister en zijn dictie is te prijzen, maar daarmee is ook alles gezegd. Het temperament om hier, als de dominerende figuur, het toneel reeds door zijn aan wezigheid op de planken te beheersen, het suggestieve vermogen om steeds de „heer" en de „gebieder" te zijn, ontbreekt hem ten enenmale. Bovendien lijkt hij geen besef te hebben van wat er in partituur op z'n best allemaal omgaat: hij reageerde althans niet eens op kenmerkende motie ven die als het ware zijn houding een actie voorschrijven! Een volkomen mislukking, die verlammend werkte. De oude Tom- maso van Guus Hoekman was nog wel niet geheel uit de verf, maar kan in gun stiger omgeving tot een overtuigende prestatie uitgroeien. Jos Burcksen had een zeer goede scene in II, nadat hij in I een treffend effect gemist had door zich te veel te storen aan de praatjes van de in trigerende vrouwen, zodat zijn laconiek refreintje niet meer de zin had, die er mee bedoeld wordt. Marilyn Tyler, Cora Canne Meyer en Frances de Bossy vormden een goed zingend en acterend trio. Nel Duval interpreteerde het enigszins simpele jonge meisje Nuri te mooi: de typering van dat eenvoudige kind moet in grote tegenstel ling tot de volbloedige en levensrijpe Marta staan. Als zij haar zingen wat vlak ker houdt, kan het heel goed worden. Maar ze moet zich niet laten verleiden om met haar lief geluid te koketteren. Om de lijst van de vertolkers vol te maken zij nog op de goede vocale interpretatie van de jonge herder Nando door Rudolf Kat gewezen. Het koor was goed. Frans Vroons was verantwoordelijk voor de mise-en-scène. Voor een aanvaardbaar naturalistisch decor alsmede voor de cos- tumering had Charles Roelofsz gezorgd. De muzikale leiding had Alfred Eichmann. Het orkest speelde veilig onder zijn direc tie, maar of deze laatste veel invloed heeft gehad op de algemene interpretatie is mij niet gebleken. En toch kan „Laagland" het nog doen bij het publiek, dat zich deze avond na afloop in een onbedaarlijk applaus ontlaadde. Wat te begrijpen was, gezien de buitengewone creatie van Gré Brouwenstijn. Jos. de Klerk Tailleur. Van de eerste langspeelplaat met door Max Tailleur vertelde moppen zijn thans tienduizend exemplaren ver kocht. Dit aantal is volgens de betreffende grammofoonplatenmaatschappij in lang speelplaten nog niet bereikt. Vijfhonderd bouwvakarbeiders die werk zaam zijn op het terrein van de Windscale- atoomfabrieken in Engeland, waar vorige week uit een oververhitte reactor radio actieve straling ontsnapte, hebben dins dag op een protestvergadering een nieuwe veiligheidscontrole op stralingsgevaar ge- eist. Frank Leslie, chef van eer der vorsings- groepen in Windscale heeft de fabriek er van beschuldigd, het ongeluk van vorige week te hebben verbloemd en de bewoners van de omliggende streek te laat gewaar schuwd te hebben, zodat pas zondag drie dagen na de ontsnapping van de radioactieve stof, een afleveringsverbod voor besmette melk kon worden afgekon digd. Dinsdagochtend moesten ongeveer 120.000 mensen van het gebied het zonder melk stellen. Inplaats daarvan leverden de slijters blikmelk af, maar ook deze waren niet in voldoende mate voorhanden. De vraag naar gecondenseerde melk is name lijk sinds het gebeurde in Windscale over geheel Engeland zo groot, dat de fabrieken er niet tegen op kunnen werken. Als men ging eten kon Primmetje niet zomaar aan tafel zitten op 'n stoel; daarvoor was-ie immers veel te klein. Nee, vader had voor hem een klein stoeltje gemaakt en 'n tafeltje van een leeg garenklosje. En daarmee zat Primmetje dan parmantig op de tafel, naast broer Wamme. Hij bekeek ook graag de plaatjes in vaders boeken. Maar die waren voor hem zo groot, dat hij bijna over de bladen moest kruipen, om alles goed te bekijken! 7-g ADVERTENTIE Vorig jaar werden in de Zaanstreek tal rijke mensen ziek nadat zij worst hadden gegeten die bij een slager in Krommenie was gekocht Bij onderzoek bleek de worst het zeer giftige bariumcarbonaat te be vatten. Hoe dat erin gekomen was, is des tijds uitvoerig uit de doeken gedaan bij de behandeling van deze zaak voor de Haarlemse rechtbank. Er stond toen een 64-jarige magazijnchef van een grossier- derij in Zaandam terecht aan wiens on oplettendheid het te wijten zou zijn ge weest, dat een hoeveelheid bariumcarbo naat in aardappelmeel terecht was ge komen. De rechtbank sprak hem echter vrij. De officier van Justitie, die een maand had geëist, ging tegen dit vonnis in beroep. Gisteren diende deze zaak voor het gerechtshof in de hoofdstad. Het bfrek dat op zekere dag 50 balen barium en 3 zak ken aardappelmeel per spoor naar Zaan dam waren gestuurd. De grossier, die het aardappelmeel had besteld, greeg echter twee zakken aardappelmeel en één baal bariumcarbonaat. Bij de aflevering aan slagers van kleinere hoeveelheden had ADVERTENTIE vermenging plaats. De magazijnchef had wel gemerkt dat de inhoud van de zakken verschilde, maar niet aan vergif, eerder aan krijt gedacht. „U redeneerde dus: Dat geeft nvt, dan maar krijt in de worst, als wij maar geen strop lijden", zei de president. Daar stond echter tegenover, dat zoals nauwkeurig was berekend de hoeveelheid van het „krijt" per worst minder dan een gram zou zijn, want voor een worst van 1 kilo wordt maar* een heel klein beetie aard appelmeel gebruikt. Als getuige werd de onfortuinlijke sla ger uit Krommenie gehoord, die op een kwade dag in juni een zak aardappelmeel ontving, waarin een flinke schep barium terecht was gekomen. Ook hij had het ongeluk nog tegen kunnen houden, maar speelde zonder het te weten het noodlot in de kaart „De worsten bleven slap", zei hij. Maar hij had ze toch verkocht. Niet alleen verloor hij een mass-> klan ten, maar bovendien gebruikte zijn vrouw het meel en werd zelf ernstig ziek. Vol gens de dagvaarding was in Zaandam een oudere man na het verorberen van een der worsten gestorven. Zeer veel andere con sumenten werden ziek. „Toen u merkte, dat de worsten /.o slap bleven, had u toen niet in de gaten, dat er misschien iets aan mankeerde?" vroeg de president de slager. „Nee", zei deze verontwaardigd, „daar prakkizeer je toch geen moment over!" De procureur-generaal zei in zijn requi sitoir, dat de rechtbank in Haarlem de magazijnchef heeft vrijgesproken, omdat zij niet van mening was, dat bij hem grove schuld aanwezig was. De procureur dacht daar anders over en eiste een maand ge vangenisstraf. De verdediger, mr. J. A. M. Thyssen, las in zijn pleidooi een zin voor uit een brief, die door het Staatstoezicht op de Volksge zondheid aan de hoofdinspecteur dpr volks gezondheid is gestuurd. „Bij het onderzoek is gebleken", aldus deze brief, „dat ver giftige stoffen in Nederland zonder enige voorzorg in iedere willekeurige verpak king. zelfs met misleidende opschriften, kunnen worden vervoerd". De raadsman achtte het niet juist voor alle gemaakte fouten nu alleen de magazijnchef te straf fen. Hij vroeg vrijspraak. Op 29 oktober zal het hof uitspraak doen 31. Miss Morelli heeft wel gelijk gehad, toen ze me vertelde over de foto, die genomen was in de brand kast van Jean-Frangois Lelong. Waarom ondervraagt u me? U ziet toch wel dat ik dat ben? Aha, dus u bekent? Ik beken helemaal niets. De schijn is tegen u. Luister, Holden. Je hebt Lelong vermoord en een van mijn eigen mensen. Beken je? Ik beken niets. U wacht op die bekentenis om me te laten veroordelen. Zolang ik mijn mond houd, is 't even anders. We hebben bewijzen Helemaal niet. Je foto. En wat dan nog? Hebt u het wapen waarmee Le long vermoord is? Zitten mijn vingerafdrukken op het mes? En de revolver die deze inspecteur om zeep heeft gebracht? Hebt u daar afdrukken op gevonden? Je was gewapend. Mert een revolver met losse flodders. Je zult geen gelijk krijgen, Holden. Ze hebben me verteld dat jij de schuldige bent. Ja, een vrouwenstem via de telefoon, niet? Mager bewijs je, moet ik zeggen. Je zult morgen voor de rechter van instructie verschijnen. Ik zou maar een advocaat nemen, Holden. Vergeet niet dat een beschuldigde zonder advocaat even hulpeloos is als een baby zonder moeder, om in jou woorden te spreken. Wilt u me een plezier doen? Wat dan? Geef me een sigaret en praat mij niet van een advocaat. Ik steek met plezier de sigaret op en met één trek zuig ik mijn longen vol rook. Wie heeft u opgebeld?, vraag ik dan de inspecteur. Hij zwijgt. Oké, ik wed dat het een vrouw isLuister goed. Ik wilde in die villa gaan inbreken. Er was ech ter een vrouw bij Lelong.... een aardige blonde I vrouw. Zij heeft uw inspecteur doodgeschoten. ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) U hebt zeker veel detectiveboekjes gelezen, me neer Holden? Probeer de vrouw te pakken te krijgen die u heeft opgebeld en u weetv alles. De telefoon rinkelt en 'mijn ondervrager neemt de hoorn op. Hallo? Joké, ik kom boven. Hij staat op, kijkt me aan met een misprijzend glim lachje. Je wilde geen advocaat hebben, beste jongen. Maar hier is je advocaat al, hij wil me spreken. Ik geef geen antwoord, maar slaak een zucht van verlichting. Als er werkelijk een advocaat is komen opdagen, dan zit Smith er achter, want ik ken geen advocaat in Parijs. Zet hem in een celin Bvergis je niet. Best chef. De handboeien klikken en ik zit weer in het ijzer. Pierrot zoals ik mijn bewaker noem neemt me bij de arm en voert me mee. Liggend op een bank in mijn cel, kijk ik di-oevig naar het plafond. Ik wacht nu al twee uur. Ik had ge dacht, dat de advocaat wel bij me zou komen, maar ik ben nog steeds alleen Of lievereen zeer levend beeld houdt me gezel schap. Een verrukkelijk gezicht met een veroverende glimlach, met prachtige ogen. Het gezicht van de grap pigste juffrouw die ik in mijn leven ontmoet heb: het gezicht van Angela Morelli. Hoe f mijn hoofd ook draai, steeds weer zie ik op de grijze wanden van de cel het gezicht van miss Mo relli. We hebben nog een rekening te vereffenen. Deze spionne van de Sovjet Unie heeft Sammy Morgan op de hak genomen, maar het leven is lang en wie het laatst lacht Plotseling doet het knarsen van een slot mij opkijken. De deur gaat open en een man van ongeveer vijftig jaar komt binnen. Hij is deftig gekleed en heeft onder zijn arm een leren tas. Meneer Holden? Ja. Ik ben meester PardoneLuigi Pardone, van de Parijse balie. Aangenaam. Gaat u zitten. Hij kijkt rond maar vindt nergens een stoel. Meneer Holden, ik kom van Paty. Paty? Uw vriendinnetje. Mijnoh, wat heeft ze nu weer? Zij kwam mij in de voormiddag op mijn bureau opzoeken en vertelde me dat u door de Franse veilig heidspolitie was gearresteerd. Ik heb heel wat moeten praten met commissaris Daumontier voordat ik verlof kreeg u een bezoek te brengen. Ik heb precies tien mi nuten gekregen. Dat is veel te veel om een onschuldige aan te horen. Kom, kom, u kunt eerlijk met me praten. Ik weet dat u het beroep van inbreker uitoefent. Juffrouw Paty Franck heeft me over uw avontuurlijk leventje verteld. Ik weet dat u al meer dan een maand samen in Parijs bent en dat u in een paar brandkasten gedoken bent om uw onkosten te dekken. Paty had beter haar mond kunnen houden. Maar ik ben uw advocaat. Paty heeft me alles over uw omstandigheden verteld. U zit zonder identiteits papieren. Zij heeft me uw paspoort en uw verblijfs vergunning meegegeven. Die zijn nu onder de berusting van commissaris Danmontier. Juffrouw Franck vraagt of u aan haar wilt denken. En laten we nu eens over die moorden praten. Ik ben onschuldig Ik heb nog maar drie minuten. Vertel me de waarheid. Bent er bij als ik voor de rechter van instructie word geleid? Natuurlijk. Nu, dan zult u alles horen. Ik zie er niets in mijn verhaaltje twee keer op te zeggen. Zegt u tegen Paty dat zij zich niet moet opwinden. Hoeveel heeft zij u betaald? Honderd dollar als voorschot. Vraagt u nog eens tien dollar en laat mij daarvoor wat sigaretten bezorgen. Dat is alles, dank u zeer. De advocaat staat op en op precies hetzelfde ogen blik staat een bewaker in de opening van de deur om mijn verdediger uitgeleide te doen. (Wordt vervolgd) Conflict. Het bestuur van de Provin. ciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland heeft de adjunct-directeur van de dienst, dr. G. Grootenhuis, per 1 januari 1958 ontslag aangezegd. Volgens het be stuur zijn moeilijkheden ontstaan door ge. zagsondermijning door dr. Grootenhuis, die sedert 1948 bij de dienst werkzaam is. Veertien dagen. De rechtbank te Utrecht heeft een 47-jarige graanhande laar uit Nijkerk veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf en zes maanden in- trekking van het rijbewijs. Hij had in De Bilt een geparkeerde bestelauto aangere den, was daarna over de linker rijbaan geschoten en tegen een andere auto ge botst. De inzittenden werden er uit ge slingerd. Een dame kwam om het leven. Bosbranden in Suriname. Door de felle droogte, die in Suriname heerst, woe den in Suriname krachtige bos- en savan- nebranden. De rook van een krachtige brand bereikte Paramaribo en verduister de de stad. De dikke rookmassa steeg tot een hoogte van 700 meter. Boerderij afgebrand. In ongeveer een uur tijds is de boerderij van de heer A. Kommijs te Ridderkerk geheel afgebrand. Het aangrenzende woonhuis bleef echter voor een groot deel gespaard. De brand is vermoedelijk door kortsluiting achter in de boerderij ontstaan. Omstreeks dit tijdstip kwam ook een gedeelte van Ridderkerk nabij de boerderij door nog niet bekende oorzaak zonder elektrische stroom. Nederlands zuivelbureau. Veel offi ciële belangstelling trok de opening van het nieuwe hoofdkwartier van het Nederlands Zuivelbureau in het industrieschap Plas- poelpolder onder Rijswijk. Dit propaganda- bureau van de Nederlandse zuivel, dat be halve in de Verenigde Staten en Canada, overal ter wereld activiteiten ontplooit, kreeg geschikte kantoor- magazijn- en studioruimten in enige nieuwe industrie hallen. Het werk en daarmee het personeel van het bureau breidde zich de laatste jaren zozeer uit, dat geen andere oplos sing meer mogelijk bleek. DJAKARTA (UP). - De politieke par tijen in Djokdjakarta hebben beloofd, elkander gedurende de komende verkie zingscampagne in Midden-Java niet „aan te vallen". Djokdjakarta zal volgende maand naar de stembus gaan voor het kiezen van plaatselijke bestuurs-raden. Deze „politieke godsvrede" voor de ver- kiezings-campagne is uitgewerkt op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de communisten, de nationalisten en de Mohammedaanse partijen. De communisten hebben onlangs bij de verkiezingen eerder in andere gedeelten van Java gehouden indrukwekkende win sten geboekt. In Djokja, het laatste district, waarin gestemd moet worden, kwamen de nationa listen bij de parlementaire verkiezingen van 1955 als sterkste partij uit de bus. WOENSDAG 16 OKTOBER Stadsschouwburg, 20 uur: „Der Bettel- student" door Diogé. Gebouw Vrijzinnig Hervormden, 20 uur: forumavond. Zaal Brinkman, Houtplein, 20 uur, lezing over boek „Lanny Budd" voor I.v.A.O. Brink- mann, Grote Markt, 20 uur, drs. D. P. Blok voor Werkgroep Kennemerland van de Archeologische werkgemeenschap over „Raakpunten tussen archeologie en topo nymie". Frans Halsmuseum, 20 uur: Ewoud de Kat over „Moderne schilderkunst" voor Volksuniversiteit. Cinema Palace: „Vaders en zonen", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio. „Geordie", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Rit ln de nacht", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur, Luxor: „De zanger uit Mexico", alle leef tijden, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Het Zondagskind", alle leeftijden, M. 16.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Zeven zwarte beha's", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, Roxy: „Vuurdoop van een lafaard", 1* jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Minerva, 20.15 uur: „Potasch en Perlemoer". DONDERDAG 17 OKTOBER Stadsschouwburg, 20 uur: „Der Bettel- student" door Diogé. Concertgebouw, 20 uur, lezing door Nico Jesse over fotogra fie. Frans Halsmuseum, 20 uur: Kamer muziek voor Volksuniversiteit. Cinema Palace: „Vaders en zonen", 14 jaar, 1*. 16.15 en 19 uur; „Een leger van gehouwen steen" en „Nacht en nevel", 21.15 uur. Studio: „Geordie", alle leeftijden, 14.15» 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Rit in de nacht". 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „De zanger uit Mexico", alle leef tijden, 14. 19 en 21.15 uur. Rembrandt „Het Zondagskind", alle leeftijden, H- 16.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Zeven zwarte beha's", 18 jaar, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur Roxy: „Vuurdoop van een lafaard". Ij jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Minerva: „Het balboekje", 20.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6